Elektriciteitsprijs voor HLS-gebruikers omlaag Bouwvarianten in Warmond Stich ting Jeugdwerk Leidschendam houdt kinderen van de straat Weinig animo voor kustuitbreiding MEER SPEELRUIMTE IN'T BOONRAK-WEST VVV's slaan handen ineen Autospuiterij moet maatregelen treffen Twijfels over economisch beleid in Zoeterwoude LEIDEN OMGEVING Giidae Somali DINSDAG 29 OKTOBER 1985 PAGINA 14 ^DI( Bollen in zwembaden REGIO De Sportfondsenbaden in Nederland gaan tijdens de z wempromotie week van 2 tot en met 8 november 150.000 tulpebollen uitdelen aan bezoekers. Die actieweek wordt gehouden om het zwembadbezoek te stimuleren. In deze regio wordt door de Sportfondsen Nederland de exploitatie verzorgd van de zwembaden De Miereweide in Katwijk, het Bollenbad in Noordwijk en het Sterrenbad in Wassenaar. Aan de actie is ook een wedstrijd verbonden familie-abonnementen en dergelijke i zijn. In het voorjaar wordt deze actie overigens herhaald met bloemenzaden. Deze acties worden gevoerd omdat de zwembaden de laatste tien jaar met een sterk teruglopend be zoekersaantal te kampen hebben. Dat geeft weer exploitatietekorten die door de gemeenten ivorden betaald. Te veel aandacht voor de choke OEGSTGEEST Een 19- jarige automobilist uit Oegstgeest had gisteroch tend op de Hofbroucker- laan meer aandacht voor de choke dan voor de weg, waardoor hij een fietsende plaatsgenoot schepte. De 14-jarige fietser, die in dezelfde richting reed, werd met hoofd- en rug letsel en een gekneusde rib naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ver voerd. Noordwijkerhout krijgt andere telefoonnummers NOORDWIJKERHOUT Noordwijkerhout heeft donderdagavond om elf uur andere telefoonnummers. De viercijferige abonneenummers met kengetal 02523 worden dan veranderd in vijfcijferige nummers omdat er het cijfer 7 voor komt te staan. Die verandering is een gevolg van de vervanging van de bestaande tele fooncentrale door een moderne semi-electronische in stallatie. De nieuwe apparatuur heeft beduidend meer capaciteit. De omzetting van de oude naar de nieuwe installatie begint donderdagavond om zeven uur. Tot elf uur die avond bestaat kans op enige storing in het telefoonver keer. Na de omzetting veranderen alleen de toonsigna- len een beetje, zoals de bezettoon en de informatietoon. Wie na donderdag een oud nummer draait krijgt een bandje te horen waarin de beller wordt gewezen op de verandering. Volgens de PTT zal door de nieuwe instal latie het telefoonverkeer vlotter verlopen. Lisse in het duister LISSE De straatverlichting in noor delijk gedeelte van Lisse is twee achter eenvolgende nachten uitgevallen. Het gaat om het gedeelte van Lisse ten noorden van de Nassaustraat. De vorige nacht ging het licht om streeks vijf uur 's morgens uit, vannacht werd het volledig donker op straat om vier uur 's morgens. De storing was steeds binnen twee uur verholpen. Het verkeer heeft er weinig last van ondervonden, hoewel de situatie er door de aanwezigheid van mist niet bepaald veiliger op werd. De oorzaak van het uitvallen van het licht is vermoedelijk kortsluiting. Rijnsburgse gewond VOORHOUT Een 22-ja- rige automobiliste uit Rijns burg raakte gisteravond op de Rijnsburgseweg in Voor hout gewond toen ze in bot sing kwam met een 32-jari- ge Voorhouter. De automo bilist uit Voorhout moest om een geparkeerde auto heen en kwam daarbij op de andere weghelft terecht. Daardoor kwam hij frontaal in botsing met de auto van de Rijnsburgse. Die raakte met haar voet bekneld en werd, nadat ze uit haar be narde positie was bevrijd, naar het AZL gebracht. De Voorhouter bleef ongde- deerd. Jan Aikens lijsttrekker D'66 VOORSCHOTEN De ledenvergadering Voorschotense afdeling van D'66 heeft ungniei. Jan Aikens aangewezen als lijsttrekker. Jai Aikens is sinds 1978 raadslid voor D'66 en gaa volgend jaar aan zijn derde raadsperiode begin D'66 heeft de laatste jaren steeds maar ééi orn URj zetel in de Voorschotense raad bezet. In 1978 men de democraten 78 stemmen te kort voo tweede zetel en in 1982 slechts vier stemmen. 1982 werden zelfs de stemmen overgeteld, maai bleef een tekort van vier stemmen en de restzete ging toen, evenals in 1978 naar het CDA. Tweedt op de lijst is de voorzitter van de afdeling Liesbetl Mulder en derde Yvonne Molenkamp-Beauchez, thans lid van de commissie welzijnszaken. D'66-lijst, die voor twee derde uit vrouwen be staat, wordt afgesloten met Jan Schreurs, thans opvolgend raadslid is. Dit laatste gebeurde op eigen verzoek van Schreurs in verband zijn drukke werkzaamheden. moete even: \oorlijkt kwa ize die eei heid r« l\tische nd en fvisiere het bes di< ,s ityef 't v tele vis 1985 goed jaar voor Noordwijkse ondernemers NOORDWIJK De leden van de Noordwijkse Onderne mers Vereniging (N.O.V.) heb ben over het algemeen niet te klagen gehad over het seizoen '85. De indruk bestaat, dat er meer was gewinkeld, meer was gegeten, maar dat de spe cifieke strandvoorzieningen minder in trek waren geweest. Voorzitter L. Korbee merkte dit op in een terugblik aan het begin van de ledenvergade ring, die gisteravond in hotel restaurant „De Beurs" werd gehouden. In de druk bezochte bijeenkomst kwam onder meer het Beleidsplan Toerisme van de gemeente aan de orde. Voorzitter Korbee kondigde in zijn openingstoespraak aan, dat de Noordwijkse Onderne mers Vereniging op dinsdag, 12 november a.s. in het Lido- theater een speciale bijeen komst belegt om dit beleids plan te bespreken. Voorafgegaan aan de voorlich- tings- en discussieavond - die om half negen begint - belegt de NOV een overlegbijeen komst om tot een zoveel moge lijke unaniem standpunt te ko men. Dit overleg begint om half acht, eveneens in Lido. In de gisteren gehouden NOV- vergadering deelde voorzitter Korbee tevens mee, dat het bestuur van de Noordwijkse Ondernemers Vereniging be zig is de badplaats voor te dra gen bij het Nederlands Olym pisch Comité en de organise rende commissie om Noord- wijk te betrekken bij de Olym pische Spelen. Gedacht wordt aan het houden van bepaalde wedstrijden, het vestigen van de aandacht op de uitstekende hotelaccommodatie, de presen tatie van een prachtig strand, en een uniek duingebied. Te vens wordt overwogen een aantal promotie-films van de badplaats te maken. De NOV staat voor deze film met 10.000,- garant. De film be looft een zeer professionele op zet te krijgen. Een en ander gaf weinig aanleiding tot dis- SASSENHEIM De con- sumenten van elektriciteit van het energiebedrijf HLS (Hillegom, Lisse, Sas- senheim) krijgen volgend jaar een eenmalige kor ting van 0,8 cent per Kwh. Voor een gemiddeld gezin betekent dat in 1986 een meevaller van 25 gulden. Dat heeft de Raad van Commissarissen van de HLS gisteravond besloten. Een en ander gebeurt geheel in de lijn van het HLS-beleid van de laatste jaren: de re serves van derden ten goede laten komen aan de gemeen ten en de winstuitkeringen ten goede laten komen aan de consumenten. Het besluit van de uitkering uit de re serves was zoals bekend op 8 oktober al genomen. De re serves van het elektriciteits bedrijf en het waterbedrijf van de HLS moeten volgens de Commissarissen op een aanvaardbaar peil blijven, te weten op 25 procent van de jaaromzet. Die wordt ge raamd op ongeveer 32 mil joen gulden en dus moet er minimaal 8 miljoen van de winst in de reserves worden gestort om te voorkomen dat die worden leeggezogen. De rest van de reserves, 10 miljoen gulden in twee fases, wordt dus aan de gemeenten uitgekeerd. Dat is besloten om te voorkomen dat die ge meenten grote tekorten in hun begrotingen krijgen. Alle drie zijn ze namelijk uit gegaan van een aflopende winstuitkering in de jaren 1985, 1986 en 1987. Wordt die uitkering niet gedaan, dan komen de gemeenten met een tekort te zitten en moe ten de burgers dat weer op brengen via belastingverho gingen. WARMOND De gemeente Warmond staat voor de keuze tussen een groeiende of afne mende bevolking van de ge meente. Dat blijkt uit de nieu we rapporten over de bevol- kings- en woningbehoefte prognoses. Tussen de twee ui terste toekomstmodellen in gaapt een gat van 400 inwo ners voor het jaar 2000. Op 4 november worden de rappor ten behandeld in de raadsco- missie maatschappelijk welzijn en op 5 november in de raads commissie ruimtelijke orde ning. De nieuwe prognoses zijn op gesteld omdat die van enkele jaren geleden bleken te zijn gebaseerd op verkeerde ge meentelijke uitgangspunten. Eén ding staat voorop: zonder een nieuwe, nog aan te wijzen, bouwlokatie kunnen er geen woningen worden gebouwd om de groeiende bevolking te kunnen huisvesten. In het nieuwe rapport worden drie varianten voor bouwprogram ma's genoemd. Volgens het ene uiterste moeten er in War mond 332 woningen worden gebouwd (302 voor eigen be volking en 30 vrije sectorwo ningen). De bevolking komt dan in het jaar 2000 op een to taal aantal van 5458 mensen. In het andere uiterste wordt gekozen voor de bouw van 200 woningen en komt het aantal inwoners op 5054 personen en de gulden middenweg gaat uit van de bouw van de 302 wo ningen voor de eigen bevol kingsaanwas en dan zou War mond in het jaar 2000 5346 in- De bouw van slechts 200 wo ningen wordt in het rapport „redelijk" genoemd, gezien het huidige bouwprogramma. Als daarvoor gekozen wordt, zal echter een deel van de wo- ningbehoevende Warmonders niet in eigen dorp gehuisvest kunnen worden. Een bijko mende probleem is dat wan neer gekozen wordt voor bouw van de eigen woningzoe kenden en dus veel in de wo ningwetsfeer, dat er waar schijnlijk uitgeweken moet worden naar de weilanden. Bovendien bestaat de vrees dat Warmond voor zoveel woning wetwoningen nooit de beno digde rijkstoestemming en dus -subsidie krijgt. Niet uitwijken naar de weilanden en open ge- biden, betekent stoppen met woningbouw na 1990 en dat werkt weer een snelle verou dering van de bevolking in de hand met alle gevolgen voor scholen, verenigingen en an dere voorzieningen vandien. Een ander negatief aspect bij een teruglopend bevolkings aantal is dat de gemeente het risico loopt ten prooi te vallen aan gemeentelijke herindeling en dus verlies van zelfstandig heid. Beperkt bouwen voor de eigen bevolking wordt als het minst ingrijpend in de struc tuur van Warmond genoemd. De gevolgen van al dan niet bouwen op uitgebreide schaal na 1990 zijn niet exact te voor spellen. VALKENBURG Meer speelruimte en minimaal veer tig betaalbare woningen in plaats van dure hoekwonin gen. Dat is de opdracht die ste- debouwkundige J.A.A. Nuhn heeft meegekregen bij uitwer king van het plan 't Boonrak- West in Valkenburg. Volgens burgemeester C. Sin- ke is de provincie wat toe schietelijker bij toestemming voor de plannen in 't Boonrak- West, omdat de bouwmogelijk heden in het gebied 't Joght na 1985 zeer beperkt worden. Wel zal Valkenburg in de toekomst mondjesmaat mogen bouwen: alleen voor eigen bevolking. Voor de grond in het bestem mingsplan 't Boonrak-West die niet voor woningbouw is bestemd, denkt de gemeente aan vestiging van bed rijf sver- zamelhallen voor kleine am bachtelijke milieuvriendelijke bedrijven. Het rijk geeft subsi die voor dergelijke projecten. Ook gaan de gedachten uit naar bedrijven die aan glas tuinbouw verwant zijn, zoals kassenbouwers, beregeningsin- stallatiebedrijven en garagebe drijven. De bedrijven krijgen een zelfstandige ontsluiting waar ook de Botenpadbewo- ners van gaan profiteren. Enorme jazzhappening in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Het Leeuwenhorst Congres Center in Noordwijkerhout herbergt zaterdag 30 novem ber en zondag 1 december een enorme jazzhappening. Onder de naam Jazz Jambo ree 1985 heeft Ted Easton een twee dagen durend fes tijn met 35 orkesten of solis ten in 17 zalen georganiseerd. Een greep uit de optredende artiesten: Dutch Swing Colle ge Band, Harbour Jazzband, Beryl Bryden, Trio Mousta che, Jenny Gordee, Jambo ree All Stars, The Dixie Ma chine, Ted Easton's Jazzband, Frits Katee, Rob Agerbeek en het Dolf Delprado Kwar tet. Op 30 november wordt er „gejazzed" van 21.30 tot 4.00 uur en 1 december van 11.30 tot 19.00 uur. Die zondagmor gen staat er ook een jazz- kerkdienst op het program ma waarin Sipke van der Land optreedt als voorgan ger. Onder leiding van Nan van Groeningen werken daaraan mee Donald Jones, het 75 leden tellende koor Sprinter Singers, trombonist Louis Brink en tenor-saxofo nist Boris van der Lek. Toegangskaarten kosten vijf tig gulden voor twee dagen en 35 gulden voor én dag. Ze zijn onder meer te bestellen via de plaatselijke VVV-kan toren en het bespreekbureau van de Leidse Courant. dii ;rv jbelg. LVERS ■t volge Don wat in hi ijk mc istateei RV oj ische euthai renbos Staatssecretaris P. van Zeil neemt het Toeristisch Recreatief Ontwikelingsplan in ontvangst. BOLLENSTREEK Bijna spontaan lijkt er een streek- VVV voor de Duin- en Bol lenstreek te ontstaan. Giste ren namelijk presenteerden de VVV's uit deze regio zich gezamenlijk in Den Haag bij de aanbieding van het Toe ristisch Recreatief Ontwik- kelings Plan aan staatssecre taris P.H. van Zeil van eco nomische zaken. Ter gelegenheid v. overhandiging van dat pro vinciale plan was er in Mueseon in Den Haag een toeristische markt ingericht. En daar werd duidelijk waarom gehoor moet worden gegeven aan hetgeen de VVV in Lisse al twee jaar beweert en hetgeen een aan beveling is uit het regionaal tl Economisch OnderzoekM Duin- en Bollenstreek. De™ VVV's uit de diverse meenten hadden de handen ineen geslagen en brachten! samen onder het motto 1 „Duin- en Bollenstreek, land! van kust, duinen, bloemen! en water" de streek onder de aandacht. LEIDSCHENDAM Vijf bestuursleden, evenzoveel beroepskrachten en een tiental vrijwiligers houden zich sinds vorige week of ficieel bezig met activitei ten voor kinderen van 6 tot 16 jaar in Leidschen- dam-Noord. Met een re ceptie werd het afgelopen weekeinde het feit ge vierd dat na twee jaar hard werken Jeugdwerk- Noord, een initiatief van Gerard Rusch, voorzitter van de Raad voor Jeugd- en Jongerenaktiviteiten Leidschendam (RJJL), zich een stichting mag noemen. De stichting houdt zich bezig met open jeugdwerk en kent dus geen leden en uiteraard ook geen contributies. In Leidschendam-Noord wo nen in de drie wijken Prinsen hof, De Heuvel en Duiven voorde minstens 1200 kinde ren in de leeftijdsgroep 6-16 jaar en sinds kort zijn ook de bewoners van 't Lien bijgeko men. Voornaamste doel van de stichting is de kinderen bin nenshuis bezig en daarmee van de straat te houden. Voor het binnenshuis bezig zijn heeft men het centraal gelegen prachtige Jeugdgebouw Am- stelwijk aan het Fluitpolder- plein ter beschikking. Oor spronkelijk gedacht voor de club Cobra, een afscheiding van het jongerencentrum De Sater, maar later door het ge meentebestuur wijselijk ook bestemd voor de jongere jeugd. Met Cobra zijn er de laatste tijd door ongewenst bezoek nogal wat problemen geweest. Reden voor het bestuur van Jeugdwerk-Noord om geen enige relatie met Cobra aan te knopen. De stichting organiseert dit seizoen op maandag op ver schillende uren een hobbyclub en een schaak- en damclub en verder in de week zijn er nog een timmer/figuurzaagclub en een toneelclub. Woensdagmid dags is er instuif met disco en spelletjes en op maandagavond „meisjesavond" met sieraden maken, emailleren en dergelij ke maar volgens een op de scholen verspreide circulaire ook „om te lachen". Tensdlotte wordt elke vrijdagavond van acht tot half elf soos gehouden voor jongeren van zes tot zes tien jaar. Deze woensdag wordt een speciale kinder voorstelling gegeven met pop penkast, goochelen en een kwis en aan het eind van het seizoen is er altijd een feestelij ke bijeenkomst voor de kinde ren en hun ouders. De begeleiding gebeurt behal ve door vrijwilligers door Mir jam Haveman, parttime be- ROTTERDAM Het plan om de kust tussen Scheveningen en Hoek van Holland uit te brei den ten behoeve van wo ningbouw, kantoren en bedrijfsterreinen, glas tuinbouw en recreatie en toerisme is bij de betrok ken instanties met zeer weinig animo ontvangen. Vanwege de huidige eco nomische toestand en het feit dat sommige markten verzadigd of zelfs over voerd zijn, zijn banken en beleggers op dit moment nauwelijks bereid het kustproject te financieren. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands Econo misch Instituut (NEI) in op dracht van het dagelijks be stuur van de provincie Zuid- -Holland heeft uitgevoerd. Fi nancieel wordt het kustproject pas interessant als de rijks overheid - die zich tot nu toe eveneens zeer terughoudend heeft opgesteld - wil bijdragen, aldus het onderzoek. De ondervraagde bedrijven en instellingen zien op zichzelf de kustlokatie wel als een aan trekkelijke plaats voor wonin gen met bijbehorende voorzie ningen en voor bedrijven die aan de haven of aan de nabu rige plaatsen zijn gebonden en toerisme en recreatie. De glas tuinbouwsector heeft bezwaar gemaakt tegen de kustuitbrei ding vanwege een mogelijke verslechtering van de klimato logische omstandigheden. Zij betwijfelen echter sterk of een bedrijf bereid zou zijn een ho gere grondprijs te betalen dan voor het „oude land" geldt. Al leen voor de duurdere vrije sectorwoningen zou een hoge re prijs haalbaar zijn, aldus het NEI-onderzoek. roepskracht, en vier stagiaires van het Hoger Beroeps Onder wijs uit Den Haag en Leiden. De financiering van dit alles baart het bestuur nog zorgen. Vooral sinds vorig jaar een nieuwe subsdiedieverordening is vestgesteld die voorziet in minder geld voor aktiviteiten. Voorzitter Hans Spanjaardt: „We zijn voor ons werk, be halve van de toegangsprijs, ge heel afhankelijk van subsidie. Een groot verschil met bij voorbeeld de speeltuinvereni ging en de jongereencentra die via baromzetten veel geld ex tra binnenkrijgen. Daar zou de gemeente meer rekening mee moeten houden". Voorlopig is daar echter geen kijk op. In het Welzijnsprogramma voor 1986 wordt weliswaar over „nadelige gevolgen voor de Stichting Jeugdwerk-Noord" gesproken en dat het subsidie percentage achteruit gaat maar volgens datzelfde programma het wordt het subsidie iets 4000 gulden minder. Het Welzijnsplan moet evi wel nog door commissies raad worden behandeld en bestuur blijft hopen op meer gunstig resultaat. Jac ques Zuiderwijk, behalve se cretaris ook penningmeester: „We willen ook aktiviteiten beginnen speciaal gericht op 11 tot en met 13-jarigen maar dat kan niet zonder meer be geleiding. Toevallig heeft wel zijnswethouder IJmkers vori ge week bij de opening vna de anti-vandalisme tentoonstel ling, hiernaast in De Fluit", iests over deze leeftijfdsgroep gezegd. Tot zijn verbazing was hem gebleken dat het bij van dalisme meestal om 12- en 13- jarigen ging. Nou, als hij bij de raad kan bereiken dat wij voor deze leeftijdsgroep financiële steun krijgen kan dat mis schien meehelpen in de toe komst wat aan deze situatie te veranderen". VOORSCHOTEN De autospuiterij aan de Leidseweg 422 moet binnen een maand voorzien zijn van filter en dempers en bovendien moet dan zijn voldaan aan de eisen van de afvoer- hoogte van dampen. Daarnaast hoeft het bedrijf niet te worden gesloten in afwachting van de behandeling van een hinderwet vergunning door B en W van Voorschoten. Dat heeft de Raad van State besloten naar aanleiding van het bezwaarschrift dat het bedrijf had ingediend tegen het besluit van B en W van 13 september dat de spuitinrichting van het autoschadebedrijf ge sloten moest worden wegens het ontbreken van een hinderwet vergunning. Op basis van de milieuhygiëne besloten B en W sluiting van dat I deel van het bedrijf op te leggen omdat het bedjijf een bron van overlast en stank zou zijn. De eigenaar wil zijn bedrijf, desnoods i onder voorwaarden open kunnen houden om het snel aan te passen aan de eisen van de hinderwet. Hij meent bovendien dat zijn werkzaamheden volgens de in 1963 verleende vergunning I voor zijn bedrijf toegestaan waren en er ondanks vernieu wing van de spuitinrichting nooit bezwaren door de gemeente daartegen kenbaar zijn gemaakt. Hij heeft op 30 augustus van dit bovendien een aanvraag voor een hinderwetvergunning in gediend. Onmiddellijke sluiting van de spuitinrischting zou vol gens hem feitelijk betekenen dat hij zijn hele bedrijf moet stop zetten. Daarom had hij bij de Raad van State een voorlopige be schikking gevraagd, die nu is opgelegd, in afwachting van de behandeling van zijn Kroonberoep. ZOETERWOUDE De fractie van Progressief Zoeterwoude verwijt het college van burgemeester en wethouders dat op eco nomisch terrein geen actief beleid wordt gevoerd. „Alles wat zich op dit terrein voordoet lijkt toeval, waaraan geen visie en beleid ten grondslag ligt" zo oordelen de progressieven. De malaise is voor P.Z. nog eens extra duidelijk geworden nu dit jaar nog niet één vergadering heeft plaatsgevonden van de raadscommissie economische zaken. Onlangs nog werd een ge plande vergadering afgezegd wegens gebrek aan agendapunten. „Men zou de indruk kunnen krijgen" aldus fractievoorzitter Frans de Graaff „dat er geen problemen of knelpunten zijn. Er is kennelijk een evenwichtige detailhandelsvoorziening in ons dorp". De P.Z.-fractie vindt dat het college in de afgelopen raad speriode te weinig heeft gedaan en men vraagt zich af of er geen gedachten zijn over uitbreiding of verandering van winkelvoor zieningen, groothandel en industrie. „Kan de weekmarkt zo blij ven als hij is? Zijn er voldoende arbeidsplaatsen? Hebben wij in Zoeterwoude nauwelijks werklozen enz.?" zo stelt P.Z. Wat de weekmarkt aan het Watertje betreft leven er ook vragen bij de fractie van het CDA. Uitbreiding van de markt (die nu bestaat uit drie kramen en dus terecht wordt bestempeld als mini-markt red.) is volgens de christen democraten wenselijk maar er kle ven ook bezwaren aan. Het college van B en W wordt gevraagd te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om met het inschake len van plaatselijke ondernemers bijvoorbeeld één maal per maand een groter aantal standplaatsen te 1.50 V .55 U .45 J .10 V 1.15 K .45 l 2.35 J IRT

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14