Omwegen In de Leidse Professorenwijk bridget men nu alweer 40 jaarlang vol overgave ik Leiden maakt kans op budgetvoorlichting EIDEN OMGEVING foidacgotnont DINSDAG 29 OKTOBER 1985 PAGINA 13 'antomime LEIDEN „Dus u reed op -"4 april onverzekerd met een "T)romfiets in de Herenstraat Sn Voorhout", zei kanton rechter Morshuis gistermorL gen tegen de verdachte. L,Helemaal niet", was het stellige commentaar van de t u nu eens luisteren, solex was gevonden één van mijn jongens, ilde weten of het ding ,og op te knappen was. Ik ,eb die solex afgepakt en ;ezegd dat ik er eerst mee de politie wilde gaan e kijken of iemand de imer misschien kwijt Daarna zouden we wel nog wat van te zijn. Dus ik reed >or het huis een zet de solex te ar en ga de kei op de hoek in. Ik moest een pakje shag hebben ■weet u. Kom ik die winkel uit, zegt die agent: Zo 'f* ^zo meneer, zonder helm en „?1zonder verzekeringsplaatje arl'Jksrond rijden. Ik leg uit hoe nes **het zit, maar die man wilde I aniet luisteren. Kijk als die 1 'agent mij had aangespro- 13 va!ken, terwijl ik op die solex °°f wlreed' c*an ze6 nog okee, ^maar nu stond die brommer n va! tegen de muur en ik kwam ivejde winkel uit", aldus de dverdachte. "imaken rondje i Terwijl de i Wij begi clut igend ?r d aangt idelij ?7 all stelle draai op d ijden 1 hee "g tusset vondi ?r tusj edirtfj rdijn bij d Sta tin o o w ei n W, sten s ver ingeg Jgeli. an ilend om beurten zichzelf en de agent hij zichzelf uitbeeldde liep de man van links naai recht en deed dan in panto- hoe hij de solex tegen de muur zette de winkel inging. Bij het uitbeelden van de agent liep hij in tegenovergestelde richting, rechtte de rug er hield een denkbeeldig op schrijfboekje in beide han- p zich. In dit rollen spel paste de man zelfs zijn stem bij beide personages aan. ..Maar u geeft toe gereden te hebben op de solex. Dan eis ik een geldboete gulden", aldus de murwbare officier van justi- De verdachte bleef het ech ter oneerlijk vinden. Hij had de solex tenslotte naai de politie gebracht. Kanton rechter Morshuis was he daar eigenlijk wel mee eens U heeft uw plicht als va der gedaan, door de solex van uw zoon af te pakken en het ding te inspecteren. Ook deed u uw plicht als burger, door de gevonden brommer naar het politie bureau te brengen. Natuur lijk reed u even op de solex, dus u beging die overtre ding wel, maar ik acht dit schuldig zonder straf. Daar was de verdachte het eens en opgewekt verliet hij de zaal. Stom De jongen had op 15 januari op de Gooweg in Noordwijk een bekeuring gekregen omdat de achterlichten van zijn auto het niet deden. Hij was het niet eens met die bekeuring en kwam gister morgen voor bij de Leidse kantonrechter. „Ik rijd de Gooweg en bij de afslag bij Noordwijkerhout moet ik voor het stoplicht wach ten. Daar slaat de motor van de auto af en ik krijg hem met geen mogelijkheid meer aan de praat. Dus ik duw die auto naar de kant, want zo blokkeerde ik de weg. Terwijl ik mijn auto aan de kant duw, komen die agenten eraan. Ze stop pen en zeggen dat mijn ach terlichten het niet doen. Ik zeg nog, dat niets het m< doet, maar daar hadden geen boodschap aan. schrijven een bekeuring en rijden weg. Laten me midden in de nacht, het v vreselijk weer, langs de weg staan en rijden weg. Nou dat vind ik stom", aldus de verdachte gisteren tegen kantonrechter Morshuis. De officier van justitie acht te aan de hand van de ver klaring van de agenten toch bewezen dat de achterlich ten defect waren geweest. Hij eiste een boete van 50 gulden. „Ja maar", zei de verdachte „zoiets is toch overmacht. Achteraf bleek dat de dynamo kapot was. Dus dan laadt niets meer op. Logisch dat ook je ach terlichten zwakker worden en dat de auto afslaat als ik stop. Dat kan iedereen overkomen en die agenten laten je zo staan". Kantonrechter Morshuis was het met hem eens. Hij vonniste schuldig zonder straf. SYLVIA VAN LEEUWEN NA DE BEVRIJDINGSFEESTEN IN '45 BEGON HET VERENIGINGSLEVEN OPNIEUW Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt nijj telefonisch of schriftelijk vertellen All wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar Via 071 HK tJVMHi - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Piolrrs Toen de bevrijdingsfeesten, overal in het land, tegen het einde van 1945 waren uitge woed, gingen de Nederlan ders zich veertig jaar geleden onvervaard werpen op het herstel van het verstoorde, vaak geheel verdwenen, ver enigingsleven. Het saamho righeidsgevoel. gevoed door vijf jaar van collectieve ont beringen en offers, was nog niet uitgewist ofschoon de klad daar al vrij snel aardig in zat. Ook in Leiden wenste men hand in hand door te gaan en dat kwam, onder an dere, tot uitdrukking in het oprichten van buurtvereni gingen. Een van de wijken die daarvan een voorbeeld gaven was de Professoren- wijk. De gloednieuwe buurt vereniging ontving gemaks halve de naam „De Professo renwijk". Er was ook ruimte voor een eigen clubgebouw aan het begin van de Burg- gravenlaan, waar nu de Vre- deskerk staat. Het onderko men stond vrij lang bekend als „Sociëteit 't Profje". Daar werd de gemeenschapszin be oefend tot in 1971. In dat jaar moest de buurtvereniging worden opgeheven; het ide aal was te zwak gebleken. leek de Professorenwij] verenigingsverband op een glorieuze toekomst af te ste venen. Het samenwerkings verband werd onderverdeeld in afdelingen: je had toneel, volleybal, schaken, maar ook bridge. Het bridge, de edelste tak aan de stam der kaartspe len en de meest serieuze te genhanger van lagere bran ches als klaver- en kruisjas sen, jokeren, pesten, liegen, een-en-twintigen, toepen, ca nasta, rikken. zwikken, zwarte pieten, hartenjagen, pandoeren, en nog veel meer. Nou, die bridgeclub, als on derafdeling van de buurtver eniging, gestart op 26 novem ber '45, heeft zich volkomen gehandhaafd. Ze bestaat vol gende maand 40 jaar. Hoewel de sinds '71 als zelfstandig optredende vereniging „De Professorenwijk" nooit in het clubgebouw heeft geope reerd: „Dat was te klein voor uitwijken naar elders", aldus voorzitter (sinds januari '48) J.P.A. de Vrind. Grote familie haar man als secretaris en nu nog als penningmeester heeft gesecundeerd vormen nog steeds de bron die de bridge club „De Professorenwijk" van levenskracht voorziet. Ooit telde de club 96 leden, maar men werd geen lid van de Bond, de hoogste instantie die de belangen van het brid ge regulair behartigt. „De Professorenwijk" bleef liever „op z'n eigen'„Als gezellig heidsvereniging, een grote familie waar iedereen elkaar kent", zegt mevrouw De Vrind tevreden: „We zouden het niet anders willen". Van daag zijn er nog ongeveer 50 leden, die, sedert een jaar of acht, elke maandagavond de reis naar Het Witte Huis in Oegstgeest maken om daar met twee paren aan één tafel elkanders krachten te meten. Het Witte Huis is trouwens het Mekka voor bridgers, want er zijn verscheidene verenigingen die daar in vol le ernst en overgave hun kaartje leggen. Voorzitter De Vrind: „We be gonnen met de bridgeclub in „Royal", het latere „Pardoe- za" aan de Doezastraat. Daar na verhuisden we naar „Zo- merzorg", toen naar de Grote Burcht en tenslotte naar de Kleine Burcht. Daar moesten we ook uit. Zeker 28 zaken zijn we afgeweest, maar nie mand wilde ons herbergen. Ja. een paar restaurateurs stelden ons voor in een kan tine van een voetbalvereni ging te gaan spelen. Moet je nagaan, hoe de tijden veran derd zijn. Tegenwoordig zijn die kantines de grootste con currenten van de kroegen, maar destijds werd er door de horecawereld nog reclame voor gemaakt". Enfin. „De Professorenwijk" voert haar wekelijkse strijd in de oude zaal van het Witte Huis, in het café zeg maar. Die huiselijkheid wordt door deze club „van al wat oude ren" (jongeren komen er bij na niet op af, maar De Vrind betreurt dat in het geheel niet, vanwege het „familie verband") 't meest op prijs gesteld. De dames-leden zijn in de meerderheid. De Vrind begint aan de hand van een lijst te tellen, maar geeft het al gauw op: „Laten we zeg gen: meer dan de helft zijn vrouwen, dames dus. Ik zeg weieens: ze overleven al die Ooit ben ik zelf begerig ge weest om kennis te maken met bridge. Maar een straffe vooropleiding deed mijn kor te liefde bezwijken. Ik er voer, een jaar of dertig gele den alweer, dat bridge inder daad strijd is. Je kunt in de grootste vriendschap met je partner aan tafel plaatsne men, maar alras ontstaan er wrijvingen. De kleinste fout wordt bestraft met stekelige opmerkingen. Mijn eigen er varing was. dat we na afloop van een „proef" met ruzie uiteen gingen: „Hoe had je dat nou kunnen doen", En dat ging dan over bieden of verzaken of bekennen. Weet ik veel. Wel zie ik nog die verhitte gezichten bij vier aan één tafel. Ik meende, dat kaarten plezierig kon zijn, maar in mijn geval deed „verantwoord" bridgen zich kennen als een disciplinaire vernedering. En dan het „na kaarten" hè. Ontzettend. Dat stekelige, dat kregele gedoe brak me op, derhalve stopte ik ermee. Bye bye bridge. Maar bridge moet, in wezen, werkelijk enorm boeiend zijn, een ware exercitie voor de geest, een cultus, maar een verslavende bezigheid ook. Het laatste wordt wel bewe zen door veel bridgers die ook nog lid zijn van andere bridgeclubs. Hoe is dat nu bij „De Professorenwijk?" Gematigd standelijk tevens. De Vrind zit voor, en hij mag zich dit ook veroorloven. Hij kan het wel volgen. De Vrind voelt intuïtief aan, dat ik een vol komen nul ben op kaartge- bied. „U bent waarschijnlijk niet uit het goede bridgehout gesneden, maar ik snap u wel. O ja zeker. Maar kijk: bridge blijft bridge". Wat on geveer zeggen wil, dat bridge een gezelligheidsspel is, maar ook gebonden aan strenge voorschriften niet de hand mag lichten. Enig erbarmen is er niet bij. Maar „De Professorenwijk" schijnt gematigd in de ortho doxe opvattingen: „Wij zijn niet zo heftig. We spelen niet met het mes op tafel, op het scherp der snede. Het blijft althans uiterlijk vriendelijk. Hoewel je natuurlijk danig opgewonden kunt raken door een misslag van je partner". En dan moet je uitkijken voor een te ver doorgevoerd fanatisme. Maar een „vergis sing kan bij ons vergeven worden", en bedekt met de mantel der liefde, die overi gens door slechts weinige bridgers gedragen wordt zo lang het om bridge gaat. Ik begrijp het al: juist daarom kan zo'n bridgeclub het zo lang volhouden! Hoe dan ook, „De Professo renwijk" bloeit in onderling competitieverband, volgens allerlei systemen. Ze verzin nen (uiteraard binnen de vastgelegde mogelijkheden) de meest vreemde aanleidin gen om door te kunnen gaan met bridgen. En ook om prij zen, vanzelfsprekend. Dat hebben ze gemeen met de klaverjasdrivers. Geen lid dat ooit een maandagavond in het Witte Huis zou willen missen. Vier dienen er aan een tafel te zitten. Als er ie mand verstek moet laten gaan, is er „rumor in casa". Dan moet gezocht worden naar een invaller. De heer De Vrind kan dan altijd, god dank, een beroep doen op be reidwillige niet-leden om de opengevallen plaats te doen bezetten. Dat is een uitkomst. „Ik heb van die invallers een welkom lijstje. Eventueel doet meneer Van Ingen Schenau, van het Witte Huis, mee. Van Ingen Schenau en z'n vrouw zijn nooit te be roerd voor ons; ook niet als er bezettingsmoeilijkheden zijn. Er moeten nu eenmaal tweemaal twee aan een tafel zitten om met groot of klein slem te kunnen spelen. An ders houdt zo'n maandag avond waar velen naar uitzien gewoon op voor een aantal leden. En dat kan natuurlijk niet". Mevrouw De Vrind volgt haar man met voldoening en bijval; en ze kan de ochtendsleur ook nog met sterke koffie door breken: „Wij vallen ook dik wijls bij een andere club in". Meneer De Vrind mag zich wel gelukkig prijzen met zo'n werkzame eega. Op 30 november is het feest, zoals nog nimmer is geweest. In het Witte Huis. De Vrind: 's Middags een reglementai re feestdrive met extra prij zen, en 's avonds ontspan ning, maar dat programma kan ik, namens de feestcom missie, niet verklappen. Toch wel leuk, na veertig jaren. We schijnen blijkbaar in een behoefte te voorzien, vooral bij wat oudere mensen. An ders hou je het geen veertig jaar vol. Of vergis ik me daarin?" SPREEKURENIN REGIO VOORZIEN IN GROTE BEHOEFTE LEIDEN/NOORD WIJ- KERHOUT De kans bestaat dat er in Leiden ook een spreekuur komt voor budgetvoorlichting. In navolging van inwo ners van Noordwijker hout, Sassenheim, Hille- gom en Oegstgeest kun nen dan ook de Leidena- ren deskundig advies krij gen over de besteding van hun inkomen en begelei ding in moeilijke financië le situaties. Momenteel wordt onderhandeld over de instelling van het spreekuur bij de Krediet bank, die op de eerste eta ge van het Stadhuis aan Cecile de Munk. de Breestraat in Leiden is gevestigd. Naar verwach ting kan er door deskun dige voorlichters 32 uur spreekuur worden gehou den, een voorziening die ongeveer 60.000 gulden gaat kosten. In de Bollen streek wordt het benodig de geld door de gemeen ten op tafel gelegd. In de vier genoemde gemeen ten in de Bollenstreek wordt al enige tijd spreekuur gehou den door de Stichting Consu ment en Huishouding. Geble ken is dat er in een grote be hoefte wordt voorzien, maar „de drempel is nog steeds heel hoog. Over geld praten is voor veel mensen nog een taboe en zeker is het moeilijk om toe te geven dat het financieel mis is gegaan". Dat zegt Cecile de Munk van de stichting die met haar collega Luida Boelema de spreekuren verzorgt. Noord wijkerhout was de eerste ge meente waarin een spreekuur werd gehouden en sindsdien volgden Sassenheim, Oegst geest en Hillegom. In die drie gemeenten kan men op een ochtend in de week terecht, in Noordwijkerhout een ochtend en een middag. Tientallen hebben al aange klopt bij de budgetvoorlicht sters. Alleen in Sassenheim blijft de belangstelling met zijn zeventien bezoekers in het eerste jaar achter. Veertien van hen hielden lange tijd contact met de voorlichtster omdat het daarbij om langlo pende schulden ging. De schuldenlast per persoon be liep gemiddeld 10.000 gulden. De gemeenteraad van Sassen heim moet vanavond beslissen of het spreekuur toch wordt voortgezet. Het voorstel van B en W is de budgetvoorlichting nog een jaar de kans te bieden om meer bekendheid aan het bestaan te geven. Sociale dienst Andere gemeenten in de Duin- en Bollenstreek denken er nog niet aan een spreekuur voor budgetvoorlichting in te stellen, hoewel het op zich geen kostbare kwestie is. Voor 7.500 gulden is het al mogelijk een voorlichter voor een och tend of middag aan te trekken. Bovendien kan het spreekuur de gemeentelijks sociale dienst weer iets ontlasten. Boelema en De Munk hebben net als de meeste collega's el ders in het land een hbo-oplei- ding huishoudwetenschappen achter de rug, omdat „de fi nanciën ook invloed hebben op de voeding en andere as pecten van het huishouden". De Stichting Consument en Huishouding is uit subsidie- overwegingen voortgeko men uit HVP (Huishoudelijke Voorlichting te Plattelande) die niet alleen budgetvoorlich ting geeft, maar ook cursussen organiseert. De HVP werd in de jaren dertig opgericht om mensen bij te staan in de moeilijke crisisjaren. De bud getvoorlichting in zijn huidige vorm ging aan het eind van de jaren zeventig van start omdat toen de nieuwe, en nog steeds voortdurende recessie begon te spelen. Schulden De spreekuren worden over spoeld met vragen die alle maal met inkomen, financieel veranderde situaties en schul den te maken hebben. „Je krijgt hier van alles. Laatst bij voorbeeld kwam iemand vra gen wat het kost als je een baby gaat krijgen en iemand anders met vragen over stu diefinanciering. Maar het meest krijgen we toch met mensen te maken die in de schulden zijn geraakt. Bijvoor beeld mensen met een uitke ring. Het is heel moeilijk om daarvan rond te komen en bo vendien reageren schuldeisers vaak pas heel laat. Als de mensen dan op aanmaningen niet reageren, wordt er niet geïnformeerd waarom niet, maar staat gelijk de deurwaar der op de stoep", aldus Luida Boelema. Als het zover is ge komen en de mensen wenden zich tot het spreekuur, gaan de voorlichters proberen te be middelen door met schuldei sers te gaan praten en met de Kredietbank die alle schulden kan overnemen en een afbeta lingsregeling kan treffen. Een probleem ontstaat wanneer de schulden zo hoog zijn, dat men die niet in drie jaar kan aflos sen. Dan gaat Consument en Huishouding proberen een deel van de schuld kwijt te la ten schelden. De voorlichtsters De Munk en Boelema hebben nog het meest plezier in het opstellen van een budget voor iemand. „Dat is leuk, met ze bespreken wat wel en niet kan en waar de problemen zitten. Mensen heb ben vaak te weinig inzicht in hun inkomsten en uitgaven en soms moet je overal vandaan de giro's en ander papieren halen. Vaak stellen we dan een begroting per maand op en zien ze precies wat ze aan vaste lasten kwijt zijn en dus nog over houden om aan huis houden en andere zaken te be steden. Na verloop van tijd moeten ze dat weer zelf kun nen, maar sommigen blijven, ook als de Schuld is afbetaald, terugkomen om te laten con troleren of ze. het wel goed doen". Spreekuren De spreekuren worden in Oegstgeest in Het Drieluik aan de Geverstraat 37 en in Sas senheim, Noordwijkerhout en Hillegom in de gemeentehui zen gehouden. In Sassenheim is het spreekuur elke woens dagmorgen van tien tot twaalf uur, in Oegstgeest elke don derdagmorgen gedurende de zelfde uren, in Hillegom elke woensdagmorgen ook van tien tot twaalf en in Noordwijker hout elke dinsdag van tien tot twaalf en van twee tot vier uur. Voor de spreekuren is ook op andere dagen van de week telefonisch een afspraak te maken via de gemeentehui zen. In principe zijn de spreek uren gratis en alleen voor de inwoners van die plaatsen be doeld. In noodgevallen wor den ook anderen wel gehol pen, maar er bestaan vaak wachtlijsten. De bezoeken zijn geheel vrijblijvend en er wor den geen gegevens naar de ge meentelijke Sociale Diensten doorgespeeld. Die diensten verwijzen hooguit mensen door naar het spreekuur. ASTRID SCHOORDIJK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13