[opnieuw uitgesteld Ontruiming Brill \aller lei(ds) STAD OMGEVING lïcidaeSowo/iit Goekoop wil Golden Ten aanpakken Leiden Leeft wil in afgeslankte vorm blijven bestaan College gaat bemiddelen in geschil over stadsverwarming DINSDAG 29 OKTOBER 1985 PAGINA 11 [tra geld voor andweerkorpsen N HAAG/LEIDEN De regionale brand- rkorpsen krijgen tijdelijk een extra bijdrage tegemoetkoming in de kosten die zij moeten ten nu zij ook belast zijn met de taken die inmiddels opgeheven Bescherming Bevol- g uitvoerde. nieuwe Brandweerwet voorziet niet in een tenvergoeding. Het gaat daarbij vooral om kosten die de brandweer „onder buitenge- ie omstandigheden" maken moet en die an- s voor rekening van de BB zouden zijn. tronder vallen onder meer het waarschu- de bevolking bij rampen, het „verken- de gevolgen door het gebruik van ge- irlijke stoffen en het ontsmetten van plaat die met die stoffen vergiftigd zijn of die straling van radio-actieve stoffen aange- zijn. Loontechnische Dienst controleert bedrijven LEIDEN De Loontechni sche Dienst heeft gisteren in twee bedrijven invallen ge daan. In de Breestraat werd 's morgens tegen negen uur een kledingatelier bezocht. Daar bleken de aanwezige bui tenlanders over de benodigde vergunningen te beschikken. Tegen vier uur werden in een schilderij-atelier twee Israë liërs aangehouden, die niet de vereiste vergunningen had den. Jongen zwaar mishandeld LEIDEN Een 15-jarige Leidenaar is gistermiddag met een gebroken kaak, een hersenschudding en moge lijk buikletsel naar het AZL overgebracht nadat hij door een 17-jarige Leidenaar zwaar was mishandeling. De 15-jarige jongen liep tegen vijf uur in het Plantsoen toen de 17-jarige jongen met twee vrienden hem tegen kwam. Het viertal wisselden een paar woorden waarop de 17-jarige de jongen van 15 jaar (die volgens de politie anderhalve kop kleiner was dan zijn aanvaller) bij zijn hoofd greep en het hoofd een aantal hard tegen zijn knie sloeg. De 15-jarige Leidenaar viel bewusteloos op de grond waar hij nog een aantal schoppen tegen het hoofd en de buik kreeg. De twee vrienden van de aan valler maakten daarop een einde aan de mishandeling. De 17-jarige Leidenaar kon even later na een achter volging door een politie-agent in de 3e Gorterstraat worden aangehouden. De jongen zou in de loop van de dag worden gehoord. Het motief voor de mishandeling is de politie niet duidelijk. Leidenaar verwijdert wielklem LEIDEN/AMSTERDAM Een 42-ja- rige Leidenaar zorgde gisteravond op het Leidse politiebureau voor de nodige verbazing toen hij daar met een ijzeren wielklem binnenstapte. De man bleek zijn auto in Amsterdam aan de Amstel te hebben geparkeerd. De Amsterdam se parkeerpolitie had een wielklem aangebracht, omdat de Leidenaar niet had betaald. De Leidenaar slaagde er echter in de klem te verwijderen en reed naar Leiden. De Leidenaar werd na een reprimande naar huis gestuurd. Omdat hij de klem heeft ingeleverd, kan hem geen diefstal ten laste worden gelegd. De klem zal teruggebracht wor den naar Amsterdam. Op welke manier de Leidenaar de klem van het wiel kreeg, kon de Leidse politie niet zeg gen. Paranormale genezers bij Radio Rijnland LEIDEN Radio Rijnland biedt luisteraars vanavond de gelegenheid vragen te stellen aan paranormale genezers. Deze genezers zijn aanwezig tijdens de rechtstreekse uitzen ding van het programma De Tussenfase, over maatschappe lijke veranderingen. Het pro gramma wordt uitgezonden van half zeven tot zeven uur. De programmamakers zijn te lefonisch te bereiken op 071- 254668. Radio Rijnland is te beluisteren op 88,1 FM via de kabel. PSP: Meer controle van ambtenaren bij renovatie LEIDEN PSP-raadslid H. de la Mar heeft gisteravond in de gemeenteraad voorgesteld dat ambtenaren van de gemeente meer controle uit moeten oefenen bij renovatie van woningen. De la Mar meent dat de woningbouwverenigin gen hierin tekort schieten. Als bewijs hiervoor voerde hij aan de gang van zaken in het Herengracht/Zijlsingelgebied maar ook de onvolkomenheden bij het verrich ten van groot onderhoud aan woningen aan de Beethovenlaan, zoals dat momenteel plaats heeft. Wethouder D. Tesselaar (Volkshuisvesting) was het niet met hem eens dat de gemeentelijk ambtenaren de controle toegeschoven zouden moeten krijgen maar zegde toe in een vergade ring van de raadscommissie volkshuisvesting daar nader over te willen praten. Film In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen - straat 1 worden de komende woensdagmiddagen films vertoond. Om half drie is er een jeugdvoorstelling, waar na om drie uur een volken kundige film wordt gedraaid. De laatste woensdagvoorstel- liung is op 18 december Gemeentearchief De studiezaal van het Ge meentearchief aan de Boisot- kade heeft de openingstijden veranderd. Men kan er nu terecht van maandag tot en met vrijdag van half tien tot vijf uur en zaterdagmorgen van negen uur tot kwart over twaalf. Bijstandsvrouwen Het Komitee Vrouwen in de Bijstand en de Onderwijswin- kel houden morgen in buurt huis 't Spoortje aan de Ber nard kade 40 een themaoch tend over onderwijsmogelijk heden voor volwassenen. De bijeenkomst begint om half tien en duurt tot ongeveer half twaalf. Kinderopvang is aanwezig. Diabetes In de recreatiezaal van de polikliniek gebouw 5) van het AZL houdt Dr. H. Lem- kes vanavond een lezing over de nieuwste ontwikke lingen bij de behandeling van diabetes. De bijeenkomst begint om acht uur. Ski - vereniging De Nederlandse Ski-vereni ging kring Leiden houdt morgenavond een informa tiebijeenkomst voor leden en belangstellenden in het ge bouw de Eendekooi in Zoe ter w oude-Rijndijk. De bijeen komst begint om acht uur. Het Kompas De leerlingen van basisschool Het Kompas aan het Broek plein in Leiden hebben maar liefst 10.530,10 bijeen ge bracht voor Greenpeace. Af gelopen zaterdag werd de ac tie afgesloten in de feestelijk versierde school. Onze ervaring berust op donderden Poggenpobl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid. zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. JËËSEEZJI I mOIUPPkeiikens I Industrieweg 14 De Grote Polder! Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 GOEKOOP WACHT KORT GEDING AF LEIDEN Burgemees ter C. Goekoop heeft de ontruiming van het kraakpand Brill aan de Oude Rijn opnieuw uit gesteld. Aanvankelijk was het de bedoeling deze week tot ontrui ming over te gaan maar de burgemeester deelde de gemeenteraad gister avond mee de uitspraak in het kort geding dat de universiteit vorige week tegen hem heeft aange spannen (het geding dient op 5 november, de rechtbank achtte het niet nodig het eerder te be handelen), af te willen wachten. burgemeester in dat kort ge ding dat er op korte termijn wordt meegewerkt aan de ontruiming van het gekraak te pand. De universiteit stap te naar de rechter omdat Goekoop weigerde Brill op 28 oktober te laten ontruimen. De burgemeester liet weten dat de voorbereiding van de ontruiming meer tijd vergde. Inmiddels heeft de Haagse rechtbank ook een tijdstip vastgesteld om het zogeheten executiegeschil tussen kra kers en universiteit te behan delen. Dit dient een uur na het eerder genoemde geding. De krakers hopen de rechter een uitspraak te ontlokken dat het eerdere bevel tot ont ruiming van de Haagse rechtbank niet meer van toe passing wordt verklaard, om dat zij het pand anderhalve week geleden vrijwillig ont ruimden. Het pand werd die vrijdagmiddag na de ontrui ming onmiddellijk weer ge kraakt, dit maal echter door een groep van een andere sa menstelling. Volgens de kra kers hebben zij met deze ma noeuvre aan de eis tot ontrui ming voldaan en dient de universiteit tegen hen een nieuwe juridische procedure te beginnen. De universiteit houdt echter vast aan het oorspronkelijke vonnis. De advocaat van de krakers, T. Visser, had Goekoop ge sommeerd niet mee te wer ken aan een ontruiming voordat het door de krakers aangespannen geding tegen de universiteit zou dienen. Daar heeft de burgemeester echter geen rekening meege- houden, zo deelde hij gister avond de gemeenteraad mee. Goekoop houdt zich afzijdig van iedere discussie over de rechtsgeldigheid van herkra- ken. Dat moet de rechter of de universiteit maar uitma ken, vindt hij. Goekoop zei zich verder niet zo druk te maken over de eis van de universiteit dat de ge meente 100.000 gulden moet betalen voor elke dag dat niet meegewerkt wordt aan een ontruiming. „Het is hoogst ongebruikelijk om van overheidsorganen een dwangsom te eisen", zei Goe koop: „Zij worden geacht me dewerking te verlenen aan de uitvoering van een bevel van de rechter. Dat zullen wij ook doen". PvdA-raadslid R. Eikerbout („deze ruzie is nog leuker dan die rond het dierena siel") constateerde dat de universiteit zich lelijk in de vingers had gesneden door een kort geding tegen de bur gemeester aan te spannen. In plaats van een spoedige ont ruiming dreigt de zaak door allerlei kort gedingen alleen maar vertraagd te worden. Wanneer de rechtbank de gebruikelijke tien dagen in acht neemt voor het doen van een uitspraak, is de pe riode van twee maanden, het uitstel waarom de krakers hadden verzocht, bijna be reikt. Overigens heeft de wijkvere- niging Pancras-West bij de gemeente geklaagd over ge luidhinder die de krakers zouden veroorzaken. De wijkvereniging beklaagt zich over „het gemak waarmee deze onbekende groep men sen, soms ook 's nachts, door hen gewenste bestemmingen in het pand lijken te kunnen realiseren terwijl 'normale' mensen steeds weer gehou den zijn aan tal van procedu res en regels". LEIDEN Nu de officier van justitie tot op heden enige actie tegen het Gol den Ten-casino aan de Stationsweg achterwege heeft gelaten, wil burge meester C. Goekoop het spel via de plaatselijke verordening aanpakken. Hij heeft het casino een brief geschreven dat het een vergunning bij de ge meente dient aan te vra gen omdat het beschouwd dient te worden als een „openbare vermakelijk heid". Goekoop liet gisteravond in de gemeenteraad weten dat het tot op heden niet mogelijk was het casino aan te pakken als horecavestiging omdat de drank er voor niets wordt ver strekt. Goekoop meent nu een oplossing te hebben gevonden door het casino gelijk te stellen aan evenementen als kermis etc. Desgevraagd zei de burge meester dat hij niet van plan is een vergunning voor het casi no te weigeren, zij het dat het zich aan de in Leiden gelden de regels voor de sluitingstij den zal moeten gaan houden. Dat betekent voor het casino dat het door de week om 1 uur moet sluiten en in het week end een uurtje later. Momen teel blijft het casino tot diep in de nacht open. Goekoop heeft een dergelijke brief ook aan de directie van Holiday Inn verstuurt waar het Golden Ten ook wordt ge speeld. De situatie ligt hier wat gecompliceerder omdat het hier een hotel betreft. Van beiden heeft hij overigens nog geen antwoord ontvangen hoe wel de door hem gestelde ter mijn al bijna voorbij is. Mocht er op zijn brief niet gereageerd worden, staat het de burge meester vrij om, met behulp van de politie, beide gelegen heden te sluiten omdat zij niet over de vereiste vergunning beschikken. LEIDEN De ondernemersvereniging Leiden Leeft wil in af geslankte vorm blijven voortbestaan. Dit werd gisteravond be sloten in niet openbare ledenvergadering in het Koetshuis. Slechts een schamel aantal ondernemers was komen opdagen. De oorspronkelijke doelstelling van de vereniging, het beharti gen van de belangen van alle ondernemers in de binnenstad, is nagenoeg losgelaten. Vooralsnog wordt de taak nu omschreven als „een goed platform vormen voor overleg tussen de diverse winkeliersverenigingen, zoals van de Haarlemmerstraat, Bree straat en Nieuwe Rijn". De vereniging Leiden Leeft werd als opvolger van het LCC (Leids City Centrum) opgericht tijdens een ambiteuze bijeen komst in voorjaar '84 in de Stadsgehoorzaal. Doel was de 1400 ondernemers in de binnenstad onder één noemer te brengen. Er meldden zich echter minder leden aan, dan waarop was ge hoopt: in totaal niet meer dan ruim 100. Daardoor bleven de in komsten aan contributies achterwege en konden veel geplande activiteiten geen doorgang vinden. Om die reden zocht Leiden Leeft in de afgelopen maanden aansluiting bij het KNOV. Deze organisatie zou zich verder met de belangenbehartiging van de ondernemers bezighouden. Tevens zou het KNOV ook namens Leiden Leeft als gesprekspartner van de gemeente optreden. Leiden Leeft wilde zich beperken tot het houden van acties voor de totale binnenstad, zoals de intocht van Sinterklaas, om te voorkomen dat elke winkelstraat zijn eigen intocht organi seert en er een- handvol klazen gelijktijdig door de stad stapt. In de afgelopen tijd heeft men op deze wijze een kerstactie gehou den, bloembakken geplaatst tijdens de Lakenfeester» en een an tieke autoshow in het centrum georganiseerd. De heer A.J. Verberg blijft voorzitter van de vereniging, bijge staan door de bestuursleden mevr. M.M. Bus-Saeij en de heren L. Palm, H. van Cleef, G. Jilleba en C. Hugens. Vereniging voor patiënten met ziekte van Paget LEIDEN De Nederlandse Vereniging van Pagetpatiënten houdt zaterdag 9 november haar officiële oprichtingsvergade ring in gebouw 30 van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Aan de oprichting van de vereniging is anderhalf jaar gewerkt. De ziekte van Paget is een ziekte die de botten aantast. De ziek te heeft tot gevolg dat het evenwicht, dat tussen het aanmaken en afbreken van cellen bestaat, wordt verstoord. Vergroeiingen in meer of mindere mate zijn het gevolg. Zo kunnen in de loop der jaren ledematen korter, langer of krom worden. Ook ver groeiingen van de schedel zijn mogelijk. Het was de Engelsman James Paget die dit ziektebeeld in 1877 voor het eerst om schreef. De vereniging moet de patiënten uit hun sterk geïso leerde omgeving halen en de mogelijkheid bieden ervaringen uit te wisselen. De patiëntenvereniging is met name opgericht om de lijders aan de ziekte de weg te wijzen naar het AZL. Aan dat AZL is prof. dr. O.J.M. Bijvoet verbonden en hij heeft zich in de afgelopen jaren ontwikkeld tot dé specialist op het gebied van de ziekte van Paget. Bijvoet is de man die het medicijn „APD" ontwikkelde dat de aandoening bij bijna alle patiënten aan banden legt. De oprichtingsvergadering van de patiënten vereniging begint zaterdagmiddag om twee uur. 'unctionele erfpacht an de hand gewezen .EIDEN Een meerderheid an de gemeenteraad heeft isteravónd de voorstellen van SP en PPR over het voeren in een „functionele erf- ichtspolitiek" als onwerk- lar en onhaalbaar van de 6 and gewezen. ^twee linkse partijtjes had- voorgesteld om bedrijven, aan bepaalde door de ge- ;ente vastgestelde eisen zou- n voldoen, een korting op de 'poacht te geven. PvdA, 'VD, D'66 en een gedeelte het CDA wilden hiermee iet instemmen ook al omdat grondprijs een onderge- chikte rol zou spelen bij het «sluit van een bedrijf zich in .eiden te vestigen. Wethouder Fase (economische zaken) te verwachten dat het 'oorstel „een hoop trammelant geven waar je geen bedrijf r wint". )e gemeenteraad stemde ove- igens unaniem in met het ge roerde economisch beleid zij iet dat PSP en PPR te kennen aven dit slechts bij gebrek i beter te doen. Eendracht blijft lelfstandig .EIDEN De ledenvergade- /an de Eendracht heeft isteravónd besloten niet mee werken aan de fusie van de ^idse woningbouwverenigin- Men blijft voorlopig twee aar zelfstandig en wil dan de usie eventueel opnieuw bekij- ;en. n die twee jaar moet het be tuur van de woningbouwver- iniging de vereniging weer op loten zetten en financieel ge- »nd maken. Het bestuur van Ie Eendracht wilde een fusie de LWS, de Eensgezind- en Werkmanswoningen, r de leden wezen dat gis- eravond met 51 tegen 7 stem- nen af. De meerderheid van eden bleek van mening dat Cen fusie de leden meer na- ian voordeel zou berokkenen. Wen is onder meer bang dat de kosten zouden stijgen door het ;rote bestuurlijke apparaat dat voor de nieuwe woningbouw vereniging nodig zou zijn. Het Jestuur van de Eendracht is Sisteravond als gevolg van de beslissing van de ledenverga dering niet opgestapt, maar binnen de Eendracht wordt iat wel verwacht. Vanuit de Raad van Commissarissen werd gisteravond al een be roep gedaan op de leden zich als bestuurslid aan te melden. Zomerse herfst Het welddadig aandoende herfstzonnetje zorgt voor een zomers straatbeeld. Er zijn nog wat ter rassen en rond het middaguur zijn de stoelen goed bezet met zonaanbidders. Ook de straatmuzi kanten zijn er nog. Zij zorgen met het uitstekende weer voor een prima sfeer tijdens de weekmarkt langs de Rijn. „WONINGBOUWVERENIGING WIL NIET MEEWERKEN" LEIDEN Het college van B en W gaat bemiddelen in het geschil dat tussen de federatie van woningbouwverenigingen en het Energiebedrijf Rijnland is ontstaan over de kosten van stadsverwarming in Stevens hof. Volgens wethouder D. Tesselaar (Volkshuisvesting) is het de federatie die tot op he den alle medewerking aan een oplossing weigert. Hij is van plan in samenwerking met de raadscommissie te bekijken wie er ongelijk heeft. Eén ding is volgens Tesselaar duidelijk. Beschuldigingen van de federatie als zouden de huurders in de Stevenshof jaarlijks 600 gulden teveel be talen, zijn onzinnig. Tesselaar gaf weliswaar toe dat de huur ders teveel betalen omdat zij bepaalde kosten van de ver warming zowel aan het EBR als aan de woningbouwvereni ging voldoen, maar de hoogte van het bedrag ligt volgens hem aanmerkelijk lager dan 600 gulden. Zijn collega P. Bordewijk zei gisteravond in de gemeente raad dat alleen diegenen die een huis huren van een wo ningbouwvereniging de dupe zijn geworden. Kopers en huurders van particuliere wo ningen betalen niet dubbel. Volgens Tesselaar is het de woningbouwvereniging die bepaalde kosten int, zonder dat daar tegenover enige las ten staan. Hij zei de vereniging te hebben voorgesteld of de huur van de woningen te ver lagen of de kosten voor de verwarming apart te bereke nen waardoor de bewoners een gedeelte in het kader van de huursubsidie terug zouden kunnen krijgen. „De woning bouwvereniging bleek niet be reid hieraan mee te werken", aldus Tesselaar. SP-raadslid C. Vergeer drong er gisteravond op aan dat niet alleen het conflict spoedig op gelost wordt maar ook dat de slachtoffers het teveel betaalde terug zouden krijgen. Tesse laar zei daar aan mee te willen werken. Het is de bedoeling dat de raadscommissie binnen een maand over dit onderwerp vergadert. Leerlingen en leraren trots bij het schoolbord waarop het resultaat van de actie staat vermeld. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11