Massale arrestatie apartheids-activisten Blanke regime beste promotor communisme Onenigheid over agenda topontmoeting! ACTIVIST SIETSEBOSGRA OVER ZUID-AFRIKA: fi BUITENLAND EeidóeSowicmt ZATERDAG 26 OKTOBER 1985 PAGINA DQ „Weg naar het communisme is onverbiddelijk" MOSKOU Het kapitalisme is gedoemd ten onder te gaan; de weg naar het communisme daarentegen is oneffen, complex en controversieel, maar onverbiddelijk. Dat staat in de ideologische blauwdruk voor de 21ste eeuw, die de communistische partij in de Sovjet-Unie gisteren heeft gepubliceerd. Het 109 paginia's tel lende programma is een herziene versie van een blauwdruk die in 1961 onder Kroetsjov werd uitgegeven. Volgens het nieuwe programma is het bereiken van een militair strategisch evenwicht tussen de Sovjet-Unie en de VS en het Warchaupact en de Navo een „historische prestatie" van het so cialisme en „het vernietigde de hoop die leefde in imperialisti sche kringen om een wereld-kernoorlog te winnen". Het enige verstandige doel van de buitenland politiek, moet volgens het Sovjet-programma zijn, de vreedzame samenleving tussen lan den met een verschillend systeem. Eerst aids-test, dan pas levensverzekering SAN FRANCISCO Een van de grool- ste Amerikaanse levensverzekerings maatschappijen, Transamerica Occiden tal Life Insurance, eist van haar aspi rant-verzekerden in vijf staten een aids- test. De maatschappij is tot dit beleid ge komen, nadat was gebleken dat drie procent van de claims die dit jaar bij naar zijn ingediend, verband houdt met sterfgevallen van aids-slachtoffers. De maatschappij zei dat het er niet toe doet of de aspirant een man of een vrouw is of behoort tot één van de risicogroepen: homoseksuele of biseksuele mannen, druggebruikers en lijders aan bloeder ziekte. Schietpartij kantoor Duarte SAN SALVADOR Bij een schietpartij voor het kantoor van de Salvadoraanse president Jose Napoleon Duarte zijn gisteren twee doden en tien gewonden gevallen. Een woordvoerder zei dat de aanval was gericht op de twee hoofdingangen van het gebouw. Getuigen zei den dat de politie had geschoten op vermeende dieven. De presidentiële garde zou vervolgens het vuur hebben geopend op een bus, van waaruit men dacht dat werd geschoten. Zeven passagiers en twee agenten raakten gewond. Een van de vermeende dieven zou zijn gedood en één zwaar gewond. Een vrouw werd in haar woning gedood door een verdwaalde ko gel. De verantwoordelijkheid voor de actie is niet opgeeist. VN: wereldwijd inentingsprogramma NEW YORK Vóór het jaar 1990 moeten alle kinderen ingeënt zijn te gen de voornaamste besmettelijke ziekten. Hiertoe hebben de lidstaten van de Verenigde Naties gisteren be sloten. De inentingsactie wordt geor ganiseerd door de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) en het kin derfonds van de VN, Unicef. Kinderen in ontwikkelingslanden zouden vooral legen mazelen, kink hoest, kinderverlamming, tuberculo se, tetanus en difterie ingeënt moe ten worden. Aan deze ziekten samen overlijden elk jaar vijf miljoen kin deren. De campagne gaat 1,5 miljard dollar kosten. Gevangenis of boete voor leden Greenpeace PAPEETE Tegen de be manningsleden van de „Vega" die gisteren bij een protestactie tegen de Franse kernproef bij het atol Mururoa zijn gearres teerd, worden mogelijk gevan genisstraffen van zes maanden en boetes van ongeveer 3.000 gulden geëist. Dat heeft het bureau van de Franse hoge commissaris op Tahiti bekend gemaakt. Een woordvoerder verklaarde dat binnen drie da gen een besluit wordt geno men over de straffen. Eerder had het bureau van de hoge commissaris verklaard dat de Greenpeace-leden uitgewezen zouden worden. Het zou de eerste keer dat mensen ge straft of beboet worden voor het binnendringen van de ter ritoriale wateren nabij Muru- Arafat ontkent sluiting PLO-kantoren MANAMA PLO-leider Jas- ser Arafat heeft ontkend dat de Jordaanse regering enkele PLO-kantoren in Amman ge sloten heeft en een aantal PLO-leiders de toegang tot het land ontzegd. Dit meldt een dagblad in Bahrein, waar Ara fat op dit moment verblijft. De sluiting van de PLO-kantoren was gisteren gemeld door het Arabische dagblad Al-Quds in Oost-Jeruzalem, dat goede contacten heeft met Jordanië. Volgens Arafat opereert onder meer de Jordaans-Palestijnse Commissie nog steeds vanuit Araan. NA RELLEN: NOODTOESTAND IN KAAPSTAD, ZUID-AFRIKA JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren in de omge ving van Kaapstad ten minste 85 vooraanstaande activisten tegen apartheid opgepakt. De meeste van hen zijn leden van het Verenigd Democratisch Front, het UDF. De rege ring heeft de noodtoe stand afgekondigd in het district Kaapstad, nadat jongeren uit kleurlingen- wijken, als reactie op de arrestaties, rellen uitlok ten. Het UDF noemde de razzia onder haar leiders „een open lijke oorlogsverklaring die de mensen alleen maar kwader maakt". Regeringsgebouwen, banken, winkels en auto's werden het doelwit van ste nengooiers en in de woonwij ken werden brandende barri cades opgericht. In een blanke wijk nabij Kaapstad werd een meubelzaak met een benzine bom in brand gestoken. De po litie dreef de menigten met traangas en hagelschoten uit een. De hevige rellen kostten ten minste acht zwarten het leven. Oliver Tambo, de voorzitter van het African National Con gress (ANC) heeft gisteren tij dens een bezoek aan Londen gezegd dat de Amerikaanse president Reagan niets van Zuid-Afrika begrijpt. Volgens Tambo wekt Reagan de in druk de regering-Botha nog steeds te steunen, ondanks en kele sancties zoals de dering van leningen en beperking van de verkoop de gouden Krugerrand. Tambo overigens geweldig drong aan op een algehele boycot tegen het apartheidsbe wind. De rockplaat „Sun City" die in Amerika is uitgebracht, blijkt slaan bij het publiek. Aan de lp tegen de apartheid werkten vijftig bekende popzangers mee, onder wie Bruce Springs- FC V\ '67-SC J-FC Gi Bpoi Wflië De Amerikaanse minister Shultz van buitenlandse zaken (link» ontmoet zijn Russische gesprekspartner Sjevardnadze. (Vervolg voorpagina) MOSKOU/WASHINGTON In Moskou groeit de irri tatie over de wijze waarop de Amerikanen de komend top tussen Reagan en Gorbatsjov benaderen. Dat blijfj uit de Sovjet-reactie op Reagans rede tot de Verenigd Naties en uit een hernieuwde oproep van Gorbatsjof tot een ontwapeningsakkoord. Reagans verklaring dat regionale geschillen boven aan de agenj da moeten staan bij de topontmoeting in Genève staat haaks c het bekende standpunt van Moskou dat de top zich moet centreren op het probleem van de bewapening. Gorbatsjov heil haalde dit standpunt tijdens zijn bezoek aan Sofia, terwijl he| persbureau Tass Reagans pleidooi voor een nieuw begin in Soviet-Amerikaanse betrekkingen een leeg gebaar noemde. Diplomaten in Moskou zeggen dat de Sovjet-Uhie de toespraak van Reagan in verband zal brengen met andere recente AmerijJ kaanse daden die door de Sovjets zijn gehekeld als zijnde bewijs dat de VS zich niet serieus voorbereiden op de top van en 20 november. In Moskou wordt in onder meer verwezen n de Amerikaanse proef met een anti-satellietwapen (ASAT) de weigering van Washington de Sovjet-Unie te volgen i bevriezing van de kernproeven. In een paginagrote advertentifi in de Amerikaanse kwaliteitskrant Washinton Post deed d«t Russische ambassade gisteren bovendien een felle aanval op hel"" Strategisch Defensie Initiatief („Star Wars") van Reagan. Reagan verklaarde deze week dat hij de jongste ontwapening^'v voorstellen van de Sovjet-Unie ernstig neemt, maar als het aai*— hem ligt zullen de regionale spanningshaarden in Afrika, Azij en Midden-Amerika het belangrijkste onderwerp vormen op dfl Geneefse top. In Washington is de algemene opinie dat Reagar hiermee de tegenaanval heeft geopend nadat hij en zijn mede' werkers zich de afgelopen weken steeds meer gestoord hadde aan het succesvolle optreden van Gorbatsjov die op het vlak v»/ de public relations het ene na het andere punt scoorde ■Tif ;Du AMSTERDAM In 1988 is de apartheid in Zuid- Afrika aan een jubileum toe: veertig jaar gelegali seerde discriminatie van zwarten en kleurlingen. Maar anno 1985 is de in ternationale druk om de apartheid af- te schaffen groot geworden, terwijl de dagelijkse rellen in het land zelf het vieren van eéii feestje ook niet be paald rechtvaardigen. Het regime-Botha weigert hervormingen door te voeren, hervormingen die door de publieke opinie in de wereld hoogstnoodza kelijk worden geacht. De roep om hardere maatre gelen tegen Zuid-Afrika wordt steeds sterker. Apartheid, hoe lang nog? Een gesprek met dr. Sietse Bosgra van het Komitee Zuidelijk Afrika. In een van de vele kamers van een Amsterdams grachten pand zit een bebaarde jonge man achter zijn personal com puter. Onophoudelijk lopen jonge mensen in en uit. Het Komitee Zuidelijk Afrika (KZA), dat twintig betaalde medewerkers telt, is inmiddels een professioneel apparaat, met subsidie van de overheid. In 1961 begonnen als Angola Comité, heeft het nu duidelijk de wind mee. Zuid-Afrika staat in het middelpunt van de belangstelling. Sietse Bosgra (49) heeft het er druk mee. Bosgra is natuur kundige en gepromoveerd op een proefschrift over elemen taire deeltjes (neutronen en protonen), maar al een kwart eeuw actief als „beroepsacti vist" voor de rechten van zwarten in zuidelijk Afrika. „En ik zie voor mezelf voorlo pig ook geen alternatief, er is nog zoveel te doen, zelfs als de apartheid is afgeschaft". Ook aan andere dingen kun je merken dat het Komitee al lang niet meer tivisten bestaat. Nog maar net is het bericht binnengekomen dat het Eerste-Kamerlid pro fessor Zoutendijk (VVD) het KZA beticht van chantage of het Komitee is al doende een gepeperde reactie aan het pa pier toe te vertrouwen. Het gaat om de „fruitboycot"; het Komitee heeft een aantal Ne derlandse bedrijven gevraagd de verkoop van Zuidafrikaans fruit stop te zetten. Als ze dat niet doen gaat het Komitee ac ties in de bedrijven zelf hou den. V D, Ahold en 23 ande re bedrijven hebben de toezeg ging inmiddels gedaan. „Ik schat dat tachtig procent van de bedrijven in ons land mee gaat doen", aldus een optimis tische Bosgra. Vriendelijk, zonder het in acti vistenkringen gebruikelijke fanatisme, legt Bosgra uit dat Zoutendijk fout zit. „Het gaat om nette acties. Die brieven, ja daar gaat wel enige dreiging van uit, maar in strijd met de wet is het niet. En onze acties tegen de inmiddels uitge bannen Krugerrand, die la- SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1119) „Ach lieve help! Een drijfnatte schipbreu keling! Dat is allerafschuwelijkst!" sprak de be jaarde heer medelijdend. „Past U maar op, dat U geen kou vat! Gauw die natte spullen uit, waarde vriend. Hier..., trek die warme kamerjas aan en ga gezellig bij het vuur zitten. En wat dacht je van een bordje aardappelen met lekke re worst? Dat zal er wel ingaan, dacht ik zo." Bedrijvig ging de oude baas aan het werk en zo kwam agent 009 voorlopig dus veilig on der dak. De straling van het gezellig knetteren de houtvuur doorgloeide hem en de oude heer omringde hem met een werkelijk roerende zorg.... „Was het nu niet een beetje dom, dat U daarbuiten zo wild aan het schieten ging en „leve de Koning" riep...? vroeg Sjeems langs zijn neus weg. De martiale heer keek zijn gast even onderzoekend aan en antwoordde: „Ik ge loof, dat ik U kan vertrouwen, vreemdeling. Daarom zal ik open kaart spelen. Men kent mij hier als Janos, de woeste houthakker. Maar in werkelijkheid ben ik de Graaf van Lmborg Strom. Ik diende Koning als adjudant en opper houtvester en ik ben altijd een trouw dienaar van Zijne Majesteit gebleven". „Ja, da's waar ook," zei Sjeems Pond. „Nicolagonië was vroe ger een welvarend Koninkrijk." „En dat zou den we nóg zijn als een zekere Bernard Polnyck de zaak niet in het honderd had gestuurd," ver volgde de graaf grimmig. „Ik zie nóg voor me hoe dit muffe jongmens ongeschoren en onge wassen op een wit fietsje door de stad reed. Student noemde hij zichmaar zijn enige ar beid bestond uit agentje pesten en rookbom- metjes gooien. Maar moet je diezelfde Bernard Polnyck nü zien! Geknipt en geschoren als een kapitalist en gekleed in een keurig diplomaten- pak. Hij heeft zichzelf een doctorstitel aangeme ten en bekleedt een hoge regeringsfunctie. En als U het mij vraagt, wil-ie zélf Koning worden!" gen toch in dezelfde lijn? Die acties hebben toch ook weinig weerstand ondervonden? Bo vendien gaat het maar om een paar procent van de fruit markt. Nederlandse bedrijven ondervinden er niet of nauwe lijks schade van". Het is niet toevallig dat Zou tendijk zich bemoeit met de fruitboycot tegen Zuid-Afrika. Op gezette tijden bewijst de se nator niet tot de critici van het regime te horen, zie ook zijn reizen naar het land. „Kenne lijk heeft Zoutendijk begrip voor het regime, hoewel ik niet geloof dat hij achter het racisme staat". Zoutendijk is in elk geval wel degene die, in een onbewaakt ogenblik, eens wat dubieuze ideëen over zwarten heeft geventileerd. De professor kwam vorig jaar in 't nieuws door zijn omstreden stelling dat zwarten niet lo gisch kunnen denken. Fruitboycot Sietse Bosgra geeft toe dat een fruitboycot op zichzelf niet veel voorstelt en het rijke Zuid-Afrika (platina, diaman ten, chroom en andere grond stoffen en produkten) niet in de problemen brengt. „Maar alle maatregelen samen halen wél wat uit". Hij denkt daarbij ook aan een olieboycot (die Zuid-Afrika heeft genoopt grote olievoorraden aan te leg gen) en een wapenembargo. Het leger van Zuid-Afrika is overigens ijzersterk, daar ligt ook niet de achillespees van het land. Bosgra: „De zwakke kant van Zuid-Afrika is z'n af hankelijkheid van het wes- Dat bleek in augustus, toen er berichten kwamen dat Zuid- Afrika in financiële proble men was geraakt. Bosgra: „Het land heeft toen gezegd: „We, betalen de aflossing op lenin gen vier maanden lang niet te rug". De banken zijn daar on der protest mee akkoord ge gaan. Belangrijker is dat er, door internationale druk, maar ook door de chaos in het land, een klimaat ontstaat waardoor banken Zuid-Afrika geen nieuwe leningen geven. Dan komt het regime écht in de problemen en dan moet het hervormingen gaan doorvoe- Economische sancties schaden ook de zwarten in Zuid-Afri ka, dat geeft Bosgra wel toe. ynen. t|S J1):Z JS 5 (2):' j, vnbea i ■US!1., Sietse Bosgra van het Komitee Zuidelijk Afrika: „Alles in de Zuidafrikaanse maatschappij is geba seerd op apartheid. Dat schaf je niet zomaar af, daar gaan jaren overheen. De overgang zal moei lijk zijn". ory. l •fi Maar: „Er moet helaas bloed in Zuid-Afrika vloeien. Er is nie mand die een weg kan aange ven die niet met lijden xge- paard gaat. De meeste zwarten zijn voor boycots, als een sig naal van mensen die bereid zijn om nóg meer te liiden, met de bedoeling iets te bereiken: de afschaffing van de apart heid. Dit regime gaat niet uit zichzelf weg". De internationale druk en de dreiging met economische sancties heeft Botha er al toe gebracht veranderingen aan te brengen. Veel is 't niet, maar niet alle hervormingen zijn een wassen neus, aldus Bosgra. „Het luchtkasteel dat zwarten niet de Zuidafrikaanse natio naliteit hebben, is inmiddels in elkaar gestort. Het blanke re gime heeft toegegeven dat de zwarten ook Zuidafrikaan zijn. Daar schieten die zwarten ver der niks mee op, maar het geeft wel aan dat de blanken, vooral als gevolg van die in ternationale druk, toch conces sies doen". Niet alleen internationaal groeit de weerstand tegen apartheid, ook in eigen land stijgt het water Botha tot aan de lippen. En niet alleen zwar ten protesteren. De (blanke) oppositiepartij PFP van Van Zyll Slabbert neemt nog een gematigde middenpositie in, maar blanke studenten en an dere blanke jongeren hebben al geprotesteerd tegen het op treden van leger, politie en re gering. Zuidafrikaanse bedrij ven lieten onlangs eveneens waarschuwende woorden ho ren, een gevolg van de inter nationale roep om sancties te gen apartheid. De vraag is dan: Apartheid, hoe lang nog? „In de toekomst kijken is altijd gevaarlijk", meldt Bosgra voorzichtig. „Er zijn zoveel ontwikkelingen, die kun je tóch niet voorspel len. Met alle internationale druk en met de binnenlandse chaos kan het echter niet vee) langer dan tien jaar duren. En dit regime, toch een fel tegen stander van communisme, is juist de beste promotor van dat communisme. Het Westen zou alleen al daarom moeten zeg gen: „Botha moet eruit". Er gaat letterlijk geen dag voorbij of er zijn rellen en schietpartijen, waarbij mensen meestal zwarten om het leven komen. „Het wordt ook niet meer rustig voordat er be langrijke veranderingen zijn gekomen. En dit regime is niet in staat voor een vreedzame oplossing te zorgen. Met Botha kom je niet verder. Zelfs als het regime hervormingen zou willen doorvoeren lukt het niet. Botha mist het vertrou wen van de zwarte bevol king". Het ANC (Afrikaans Nationaal Congres) en het UDF (Vere nigd Democratisch Front) ver tegenwoordigen de zwarte meerderheid in Zuid-Afrika. Het ANC schuwt het gebruik van geweld niet, zij het dat mensen daarbij niet het doel wit vormen. Bosgra stelt dat het ANC wel geweld moét ge bruiken. „Het ANC kan niet vanachter het bureau opere ren. Het moet rekening hou den met de gevoelens die bij de zwarten leven. Het verzet heeft daden nodig, moet zich kunnen manifesteren. Het is een teken van hoop voor de onderdrukten, 't Volk heeft 't nodig, het komt uit de mensen zelf voort". Bosgra gaat verder: „Eigenlijk moet je eerst praten over het geweld dat het regime ge bruikt. Dat lokt weer nieuw geweld uit. En het geweld dat het Nederlandse verzet in de Tweede Wereldoorlog tegen de Duitsers gebruikte, dat keurt toch ook niemand af? Het ANC-geweld is net zo legi tiem. Bovendien: Als het ANC geen geweld had gebruikt het er toch geweest". Het Zuidafrikaanse regimt denkt héél anders over he ANC-geweld. Het wil ANC leider Nelson Mandela pa vrijlaten als hij belooft gee[ geweld te gebruiken. Mandek^cjfée geeft niet toe en is hu vooi zwarten in Zuid-Afrika symbool geworden, Zo'n 80^5):^ •procent van de zwarte bevol- king wil Mandela als nieuwe Vn Ti president van Zuid-Afrika, zqïES blijkt volgens Bosgra uit en-eber. quêtes onder de zwarten in den^ steden. De zwarten krijgen in Zuid- Afrika echter niet de kansj_ hun stem uit te brengen, Vraag aan Sietse Bosgra: Alge^L meen kiesrecht en het onge-l twijfeld daarop volgende I zwarte bewind, wordt het dan f niet een nóg grotere chaos? Nu. al zijn er grote tegenstellingen - onder de zwarten. „Er zijn ge-; Je noeg zwarte mensen die 't land kunnen leiden. Blanke Zuida- frikaanse zakenlieden hebben T al gezegd dat zij verbaasd wa- p?*} ren over het hoge niveau van 'JSC de leiders van de zwarten, In- diërs en kleurlingen. En de re- blII gering moet sowieso gevormd "T* worden door mensen die het ™ig volk vertegenwoordigen". °e 1 „Mensen als dominee Alan tet>( Boesak, bisschop Desmond &fsl Tutu en de blanke domineej^e Beyers Naudé zijn de enigen) sc"1 die de verziekte Zuidafrikaan-j se maatschappij kunnen oplap-| "et pen. En verder vormt samen- ec werking tussen ANC en UDF i>?r' een goede basis voor Zuid- zjcl Afrika. De PFP van Van Zyll Slabbert ligt bij de zwarten niet zo goed. Ze zeggen dat die partij de gevangenissen alleen wat comfortabeler wil maken en hen geen gelijke rechten wil toestaan. De jonge blanke intellectuelen, daar valt wel 1 makkeliiker mee werken' Sietse Bosgra realiseert zich maar al te goed dat afschaffing van de apartheid nogal wat consequenties heeft. „Alles in de Zuidafrikaanse maatschap pij is op apartheid gebaseerd. Dat schaf je niet zomaar af. Het moet ook goed voorbereid worden en daar gaan jaren overheen. Als je meteen alle op apartheid gebaseerde wet ten afschaft, dan heb je hele maal geen rechtsstaat meer. Nee, de overgang zal moeilijk ook zijn MARTIN VOORN H

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6