Conflict over atoomtaken is alleen voor tribune Schoolbesturen voelen zich „genomen door plannen met voortgezet onderwijs lezers Taxatie van onroerend goed is werkvoor vakmensen. Bel deNYM-makelaar. He agin GENLAND GeidaeSotvuml ZATERDAG 26 OKTOBER 1985 PAGINA 5 Y HAAG Wie de berichtge- leest over de zes zogeheten •mtaken van de Nederlandse sjgsmacht, zou de indruk kunnen gen dat voor- en tegenstanders de regeringscoalitie vechtend r straat rollen. Volgens ingewij- is dat echter vooral „theater nenskamers zou men het allang zijn over de vraag welke taken of niet zullen worden afgesto- Dat dit officieel niet wordt toe geven, zou velerlei redenen heb- I, waarvan het bespelen van de ilieke opinie er één is. hele zaak scharniert om de angst van CDA dat het straks in de verkiezings- agne door de PvdA wordt afgeschil- als een bende oorlogshitsers. Het be- tot plaatsing van kruisraketten dat kabinet hoogstwaarschijnlijk volgende k zal nemen, biedt Den Uyl c.s. daar- immers ruim gelegenheid. Wat te doen dit gevaar te verminderen? Fractielei- De Vries gaf bij de Algemene Be dwingen het antwoord: Het CDA ngt een substantiële vermindering de thans bestaande atoomtaken". 2" „substantieel" betekent heeft het A inmiddels laten uitlekken: vier ta- moeten weg. Dit streven heeft inmid- ook al een eigen naam gekregen: „2 2". Deze term slaat op het feit dat van twee taken al geruime tijd vaststaat dat ze zullen worden „uitgefaseerd". Het gaat hier om de ADM's, „Atomic Demolition Munitions" (nucleaire landmijnen), waar mee een eenheid van de genie is uitgerust, en de Nike-Herculesraket waarover de luchtmacht in West-Duitsland beschikt als verdediging tegen vijandelijke vliegtuig formaties. De ADM's zullen „aan het eind van hun levensduur" niet vervangen worden, zo heeft de NAVO besloten. Voor de Nike komt wel iets anders in de plaats, name lijk de Patriot-raket. Dit is een zeer duur wapensysteem, dat vanwege zijn mobili teit en hoge trefzekerheid niet met atoom koppen behoeft te worden uitgerust. De NAvO heeft met deze vervanging inge stemd, omdat zij de Nike in militair op zicht (vaste opstelling en dus kwetsbaar) als verouderd beschouwt. De overige vier kerntaken bestaan uit: 1) de Lance-raketten (bereik 110 kilometer) van de landmacht, waarvan de lanceerin- richtingen in Havelte staan opgesteld; 2) de 8-inchkanonnen, waarvan de land macht er acht in 't Harde heeft staan en die nucleaire granaten kunnen afvuren over een afstand van maximaal 30 kilo meter; 3) de dieptebommen, waarmee het Orion-squadron van de marine op Val kenburg (Z-Holland) kan worden uitge rust, en 4) de zware atoombommen (1 me gaton) van twee squadrons F-16-straalja- gers op de Noordbrabantse basis Volkel. Pijnlijk De eerste twee taken kwamen in elk ge val niet voor afstoting in aanmerking. De Lance is een zo nieuw wapen, ingevoerd in 1979, dat zelfs de PvdA het voorlopig wil behouden. Het was trouwens de socia list Stemerdink, die de raket aanschafte, als minister van Defensie in het kabinet- Den Uyl. Het 8-inchgeschut (de zogeheten houwitsers) vormt voor het CDA een pijn lijk probleem. De christen-democraat Joep de Boer, oud-marine-officier, was in fe bruari 1979 de architect van een door de Kamer aangenomen motie waarin oprui ming van de nucleaire taak van deze ka nonnen werd gevraagd. Maar de NAVO wil daar niet van horen en heeft inmid dels CDA-minister De Ruiter (Defensie) ervan overtuigd dat die wapens van groot belang zijn als ondersteuning van het Ne derlandse Eerste Legerkorps in West- Duitsland. Daardoor kwam de CDA-fractie als van zelf terecht op de stelling dat dus de atoomtaken van de Orions en de F-16 die nen te worden afgeschaft. Wat betreft de dieptebommen meent men dat het „ab surd is de atoomdrempel te overschrijden ter bestrijding van wellicht slechts één Sovjet-onderzeeër". De taak van de F-16, die met bijtanken in de lucht het Weste lijk deel van de Sovjet-Unie kan bereiken, kan volgens het CDA worden overgeno men door de kruisraketten. Het gaat hier immers om een soortgelijk, dat wil zeggen „afschrikkend" wapen. Dit in tegenstel ling tot de andere vijf nucleaire „gevecht swapens", waarvan het daadwerkelijke gebruik veel minder denkbeeldig is. Op één lijn De optie van „2 2" heeft de steun van premier Lubbers en minister De Ruiter, die beiden ook nogal beducht zijn voor het imago van hun partij. Het afstoten van vier taken, terwijl er op Nederlands grondgebied maar één type kernwapen (de kruisraket) bijkomt, is volgens hen van essentieel belang voor een goed ver loop van de CDA-verkiezingscampagne. Diezelfde mening is ook partijgenoot Van den Broek toegedaan, hoewel deze zeer „NAVO-minded" minister in zijn hart de afstoting van één taak extra ruim vol doende acht. Daarmee zit hij op één lijn met de bewindslieden en fractie van de VVD, die zich in het openbaar fel verzet ten „tegen het verschuiven van lasten naar de bondgenoten". Eerder deze week gingen er geruchten dat CDA en VVD elkaar inmiddels gevonden hadden. Het kabinet zou besloten hebben tot afstoting van vier taken. Een officiële bevestiging daarvan was echter niet te verkrijgen. Integendeel, alle betrokken voorlichters haastten zich te verklaren dat er écht nog geen akkoord was en dat zo iets deze week waarschijnlijk ook nog ver wacht mOest worden. De kloof tussen enerzijds Van den Broek, Korthals Altes en Van Aardenne en anderzijds Lubbers en De Ruiter, die samen de ministeriële werkgroep „Pentagijs" vormen, zou nog erg diep zijn. En ook de NAVO-partners zouden zeer kritisch staan tegenover af stoting van vier taken. „Tweespalt? Kritiek? Geloof het maar niet!," kan men echter in kringen rond het kabinet horen zeggen. „De VVD en de NAVO zijn maar al te blij dat het CDA wat betreft de kruisraketten eindelijk door de bocht is. Daarom willen ze wel meewerken aan een rollenspel. Het moet lijken alsof het CDA de afstoting van die vier atoomtaken voor de poort van de hel heeft weggesleept". RIK IN T HOUT 417.00 2130.00 2090.00 1150.00 118.50 39.20 601.00 219.00 61.00 40 .20 247.00 118,00 61.50 t wetsvoorstel van staatssecretaris Ginjaar- ias om het huidige bestand van scholen Dr voortgezet onderwijs drastisch te herzien, it op heftige bezwaren in het onderwijs- Id. Scholen vrezen een rigoreuze uitdun- g van het voorzieningennet. Niet alleen de 'ecten, maar ook de wijze waarop het minis- ie tot de ingrijpende plannen komt, is vat- ir voor forse kritiek. Dat blijkt uit onder- land interview met G. Verhey, staffunctio- is van de Besturenraad Protestants Chris- ijk Onderwijs in Voorburg, de overkoepe- de organisatie voor besturen van p.c.-scho len bo RBURG „Het nieuwe _Jtsvoorstel om de ophef- 292 00 l8snorm voor het voortgezet i9s]oo (derwijs niet op zestig, maar 262-00 nvankelijk op vijfenveertig 137.00 |Stellen, verandert niets aan is«,50 It oordeel dat het beleid dat (t ministerie voert onverant- sisojiord is. De nieuwe norm is "se40 F" maar uitstel 67s!oo>n executie voor ongeveer 36.40pnderd scholen". heer G. Verhey, hoofd af- 1365.00leling planning van de Bestu- ,2u5f/,raa^ P™1- c^r- onderwijs in 460/borburg is heel beslist in zijn 'J^gJfltsprfken. „Ik blijf er bij dat 26*30 I effecten van de hele opera- (hef-vo) in geen verhou- 137^00 h6 staan tot de opbrengst. 18^50 fitelijk het hele Nederlandse 44 00 prt8ezet onderwijs moet op 1 kop voor zestig miljoen en. Dat is één procent van totale begroting voor de be- tffende scholen", n ander groot bezwaar is het ministerie geen inzicht swieft in de aantallen scholen fe door de wet getroffen wor- 102,70 |n en moeten verdwijnen, loioo '*s 'n stukken voor de ioi!oo Imerleden staat geen bereke- 102J0 S van Sevo'6en- Als je 0.10 vraagt: om hoeveel scholen gaat het nu werkelijk, krijg je geen antwoord". Een woordvoerder van het mi nisterie geeft desgevraagd als antwoord: „Enkele scholen zullen moeten verdwijnen". Dat staat in grote tegenstelling tot berekeningen die de Bestu renraad, de landelijke organi satie ten dienste van besturen van scholen voor p.c.-onder- wijs, liet maken. Verheij: „De Vrije Universiteit heeft een uitgebreide studie gemaakt naar de gevolgen van de voor genomen maatregelen. Daarin wordt o.m. onderbouwd wat uit eerdere berekeningen van ons ook al was gebleken: Er vindt een gigantische kaalslag plaats. Op korte termijn moe ten door het wetsvoorstel 546 scholen van de in totaal 2166 sluiten. In 1990 is dat aantal in totaal 74Ö; in 1995 906. Hierbij is inbegrepen het effect van de leerlingendaling in het voort gezet onderwijs: 28 procent in 1995 ten opzichte van 1983. Als de kamer kiest voor een opheffingsnorm van 45 leer lingen per leerjaar, met een 30-norm voor scholen in een Staatssecretaris Ginjaar-Maas wier plannen voor concentratie van het voortgezet onderwijs fel worden gekritiseerd door het onderwijsveld. geïsoleerde positie, dan moe ten op korte termijn 385 scho len dicht, in 1990 is dat aantal gestegen tot 549 en in 1995 tot 622". Gezond houden De Besturenraad is met het ministerie van mening dat er iets gedaan moet worden in verband met het dalend aantal leerlingen. „Wij willen verant woordelijkheid dragen voor het gezond houden van het voortgezet onderwijs. Bij onge wijzigd beleid zou verant woord ondefwijs op veel steeds kleiner wordende scholen niet mogelijk zijn. De organisaties vinden dat er maatregelen ge nomen moeten worden. We hebben daarover ook afspra ken gemaakt. Maar we lopen voortdurend tegen een muur bij het ministerie als het gaat om de uitgangspunten waarom de zestig-norm nodig zou zijn. Toegegeven, het is een hele in gewikkelde zaak. Maar het is ronduit belachelijk dat de or ganisaties en het departement intensief overleg hebben moe ten voeren om te weten om welke scholen het nu eigenlijk gaat. De econometristen van de Vrije Universiteit hebben zelf bestanden moeten ver vaardigen moeten om tot het juiste inzicht te komen. De vraag is dan ook: Op grond waarvan heeft het ministerie dan de berekeningen ge maakt? De effecten van het wetsvoorstel in 1991, als de zestig norm gaat gelden, staan dan ook nergens vermeld". Verhey is verontwaardigd over de manier waarop de staatssecretaris te werk gaat. „Je gaat je als organisatie ge nomen voelen. Te meer omdat in het verleden al onze bere keningen „belachelijk" ge noemd werden. Maar het blijkt opnieuw dat er van deugdelijke ministeriële bere keningen geen sprake is. Het is toch eigenlijk onvoorstel baar dat een organisatie als de onze opdracht moet geven voor een onderzoek naar de werkelijke gevolgen, omdat het ministerie geen goed in zicht heeft". „Mijn conclusie is dan ook dat het ministerie wat betreft be leidsinformatie en beleidsvoe ring niet is toegesneden op dit soort operaties" „In onze rapporten gaat het niet alleen om individuele scholen; wij betrekken er het totale leerlingenaanbod bij vervolgt hij, „in verband met de toekomstige structuur van het voortgezet onderwijs". Verhey doelt op een of andere vorm van voortgezet basison derwijs (vbao). „Een kleine ca tegorale mavo in een dorp krijgt alleen de mavo-leerlin gen uit de woongemeenschap; lbo'ers, havo- en vwo-ers gaan naar elders. Als het vbao er komt, kunnen alle leerlingen uit het dorp naar die school en kan er een flinke school ont staan.-Wij vinden dat je hier mee rekening moet houden in de afweging die kleine catego rale school van nu wel of niet te laten voortbestaan. Doe je dat niet, dan gaan wellicht scholen verloren die heel goed hadden kunnen uitgroeien tot scholen voor een of andere vorm van geïntegreerd voort gezet onderwijs. In zijn stuk ken over de hef-vo aan de ka mer heeft het ministerie deze samenhang niet uitgewerkt. Wij betreuren dat, omdat er nu een beleid dreigt dat vrij wel zeker achteraf betreurd gaat worden". De conclusie van Verhey is dat de herstructurering van het voortgezet onderwijs nood zakelijk is, maar dan op een andere wijze dan het ministe rie aangeeft. Als het wetsvoor stel door de kamer wordt aan genomen, heeft dat vérstrek kende gevolgen voor het net van onderwijsvoorzieningen. Honderden scholen verdwij nen; de bereikbaarheid van de scholen wordt in veel gevallen een stuk slechter. De prijs staat in geen enkele verhou ding meer tot de opbrengst. „CDA en VVD hebben eerder al laten weten dat de oor spronkelijke 60-norm voor hen niet acceptabel is. De nieuwe voorgestelde regeling werkt feitelijk niet anders uit dan de vorige. Het zou me dan ook verbazen als de kamer ak koord gaat met het huidige wetsvoorstel". LÜTSEN KOOISTRA Brieven graag kort( en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het_/echt voor,, ingezon den stukken le bekorten 98,50 97.50 97.50 95.30 97,00 96.20 96.H) [onument 96,30 1 het begin van de regering 99! 10 jn koningin Wilhelmina tak Troelstra zich uit voor 97^10 revolutie. Een demonstratie 9890 lartoe mislukte echter en 94*60 erd een ware huldiging voor 93^20 )ningin Wilhelmina. Deze fi- 93,20 (co verhinderde niet dat later □tor vereerders van Troelstra jn standbeeld van hem werd kthuld in Den Haag, dat nog steeds ongeschonden in het Westbroekpark staat. Het Ne derlandse volk dat de houding van Troelstra in meerderheid veroordeelde was zo beschaafd dit beeld te tolereren. Ontstel lend was voor mij het bericht, dat het standbeeld van konin gin Wilhelmina in Den Briel is vernield, nog voor het zou worden onthuld voor en door oud-verzetstrijders. Deze ver nieling is een droeve beledi ging voor mij als monarchist, voor mijn makkers uit het verzet, de koninklijke familie, de meer dan 80 procent ko- ningsgezinden in gns land en voor nabestaanden van ver zetsmensen. In ons land die nen ook de Nederlanders on derling verdraagzaam te zijn. P. de Jong, DEN HAAG Fouten in apotheken Naar aanleiding van de be richten over het onderzoek van de Consumentenbond naar fouten bij apotheken en de reactie daarop van de kant van de apothekers moet ge constateerd worden, dat om diverse redenen de Neder landse arts geneesmiddelen niet langer in aantallen zou moeten voorschrijven. De apo theker is dan in staat het me dicijn aan de patiënt in stan daard-verpakking te leveren met daarin de fabrieksinfor- maties ten behoeve van de pa tiënt. In principe heeft de pa tiënt in de bijbehorende bij sluiter het schriftelijk bewijs, dat de apotheker correct heeft geleverd wat de arts voor zijn patiënt heeft voorgeschreven. Dit deugdelijk bijsluiterssys teem geldt vanzelfsprekend voor alle geneesmiddelen. Centrale Patiënten Unie K.R. Oosterhuis DEN HAAG IUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM Residentie Orkest In het artikel onder de kop „Residentie Orkest mèt Hans Vonk naar het Spui" (22 okto ber) komt de zinsnede voor: „Ook in Den Haag rommelt het al geruime tijd..." Deze mededeling mag in zijn alge meenheid misschien elemen ten van waarheid bevatten; daarover kan ik niet oordelen. Maar ik kan u verzekeren dat van enig gerommel bij het Re sidentie Orkest niet in het minst sprake is. Ik betreur het dan ook ten zeerste, dat van dit soort naar stemmingmake rij nijgende uitlatingen sprake Drs. J. Taat, Artistiek directeur, DEN HAAG. Mariënburggroep In de rubriek „Kerk en We reld" trof mij, dat in het arti kel over de Mariënburggroep wordt gezegd dat het Katho liek Nieuwsblad „behoudens- gezind" is en prof. Staal een publikatie „unfair" noemt. Wat is eigenlijk „behoudensge- zind"? Zo'n opmerking doet m.i. grote afbreuk aan dit unieke Nieuwsblad, dat in ie der geval uitvoerig publiceert over het wel en wee van onze katholieke kerk. Kom daar maar eens bij anderen om! En „unfair"? Kom nou professor! Hoe presenteren de mensen van die groep zich zo nu en dan? Hebben ze zich wel eens gerealiseerd hoe hun optreden in veel gevallen schade berok kent aan onze kerk? Zou er echt geen andere weg te vin den zijn (geweest)? Komende maand zal er veel gesproken worden over Titus Brandsma, een geestelijke die op de bres gestaan heeft voor onze kerk en dat met de dood heeft be kocht. Hij deed dat door op te komen voor onze destijds goe de katholieke pers. Ik denk dat hij de manier waarop de Mariënburggroep naar buiten treedt niet zou hebben goedge keurd. En om die reden ben ik blij met ons Katholiek Nieuwsblad, dat dan misschien door sommigen wordt gezien als „behoudensgezind", maar dat in ieder geval positieve za ken naar voren brengt. Chr. M. van Assendelft, DEN HAAG. Meten met twee maten Met stijgende verontwaardi ging heb ik het interview met de Franse ambassadeur de la Ferrière over de Greenpeace- affaire gelezen. Hoe is het mo gelijk, dat een misdadige actie, die een moord tot gevolg had, bestempeld wordt als een domme streek? Het enige ge volg dat er aan verbonden wordt, is een paar ontslagen uit hun functies. Het is nog maar de vraag of deze perso nen hun inkomsten verloren resp. straks niet weer een of andere mooie functie buiten de politiek krijgen. Waar ble ven de vragen van de journa list naar een gerechtelijke pro cedure? Mogen in Frankrijk misdadige figuren zo maar on gestraft rond blijven lopen, omdat zij „een domme streek" hebben uitgehaald, die blijk baar toch door de openbare mening liever in de doofpot wordt gestopt, want er mag niet tien jaar over worden na gepraat. Waarom hebben wij sinds Neurenberg alle Duitsers voor het gerecht gesleept, ook nog meer dan 10 jaar daarna, die moord op hun geweten had den en zich niet op „Befehl ist Befehl" mochten beroepen, als Fransen die een Nederlander hebben vermoord vrij uitgaan? Is met aftreden van een minis ter en ontslag van de chef en een nog door advocaten te re gelen smartegeld voor de we duwe aan het recht voldaan? Waar blijven de journalisten, die in het voetspoor van Emile Zola het „J'accuse" in de pers zullen neerschrijven? Niet om wraak te nemen over de moord op een invalide Ameri kaan, maar om het gerecht niet zijn loop te kunnen doen hebben, is een kabinet in Italië afgetreden. Wat doet ons kabi net om het recht te handhaven inzake de moord op een Ne derlander op een schip in Nieuw Zeeland? Overdrijf ik zoals de Franse ambassadeur meent dat Greenpaece doet, over de volstrekt ongevaarlij ke kernproeven op een eiland je in de „Stille" Zuidzee waar mensen wonen, die geen enkel belang bij de „Force de frap pe" van het superieure Frank rijk hebben. Waarom worden die proeven eigenlijk niet in Frankrijk zelf gehouden, zoals de VS en de Sovjet Unie dat in eigen land doen? Mag daartegen niet vreedzaam worden geprotesteerd? Vol gens de vertegenwoordiger van Frankrijk blijkbaar niet, want Frankrijk stuurt daar ge heime agenten op af. Mag ik hier ook tegen protesteren, of komt er dan ook een geheime agent op mij af? Maar hopen, dat die dan geen domme stre ken uithaalt. Je kunt maar nooit weten met zo'n ambassa deur. Jongerenwerk In het artikel over Themajo (een initiatiefgroep voor jonge renwerk in vijf Haagse bin nenstadsparochies) hebben ons enige uitspraken van de be trokkenen verbaasd. Vooral de zinsnede „Er bleek toen dat er in de vijf parochies zo goed als niets voor jongeren werd ge daan", heeft ons getroffen. Al enige jaren réeds is de Jeugd commissie St. Jozef namelijk bezig geweest met „tiener- toer". Maandelijkse bijeen komsten van twee groepen tie ners in de parochie. Bij The majo is men hiervan zeer goed op de hoogte, ook al omdat vanuit de Jeugdcommissie St. Jozef de namen en adressen van de „Jozef-tieners aan Themajo zijn doorgespeeld, alsmede het materiaal waar mee wij die jaren gewerkt hebben. Thejamo noemde dit toen „een waardevolle bijdra ge". De Jozef en omgeving (de Terp) hebben het laatste jaar al zoveel negatieve publiciteit in de krant gekregen. De buurt vergrijst, maar het is niet leuk als het „positieve", dat wij met het kleine beetje jongeren hier in de buurt de den, dan met „zo goed als niets" wordt afgedaan. Wii wensen Themajo heel veel succes toe. Wij willen dan ech ter ook graag nog een woord van dank uitspreken aan mo derator Berrevoets. de dames Sj. Blom. T. v.d. Bol. Tr. Hof huis. de heer en mevrouw Ka merbeek en de dames Van Lu xemburg. Zij gaven immers vijf jaar lang hun beste krach ten aan de „tienertoer" in de St. Jozefparochie. St. Jeugdcommissie St. Jozef. H. Doodeman-Hartman (Secr.) DEN HAAG. (ADVERTENTIE) let bepalen van de juiste waarde van onroerend goed vraagt om een deskundige: de NVM-make!aar. Hij beschikt over kennis van de markt en houdt nauw keurig de prijsontwikkeling in de gaten. Beoordeelt de bouwtech nische staat en de courantheid van het pand. Hij kent de plaatselijke omstandigheden. Zo komt de NVM-makelaar tot een nauwkeurig inzicht van de marktwaarde. En tot een verant- woorde taxatie. Onderbouwd met een overzichtelijk rapport. Een taxatie door de NVM-makelaar is niet duur. U verdient hem dubbel en dwars weer terug. Let op zijn NVM- vignet. als u een taxatie laat uit- NVM-makelaars deskundig in onroerend goed. Ook voor aankoop, huur, financiering, verzekering, verhuur en verkoop.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5