Les Trois Vallées: voor skiërs en terraszitters Veel kleuren in piste- land 7/3 ij MS,^n-g2ïS'Jo£g|sl=ls :c"i gillie!;! "lijs 'alf I g "SJ-jj |ï.gti fii; I fl dj ts aës-ë-SSïg s-s - s-s ëil-gs 1,11.*'* ifrq gj a ,,/g s 1 S. <s1§gis.EïSs.is 1 l£ a. S'iff I dadei b k land 'Iftena p S;f I 1SJLE1 11 iffiPHI 1 L >1 Ui ZAfEkDAGZ60IT0BER 1985 Door de combinatie van tegen gestelde kleuren en structuur- stoffen is de skimode voor vol gend seizoen spannend. Ski- pakken moeten vooral nuttig zijn en daarom kunnen de ont werpers met het model van de skikleding niet zo heel veel kanten op. Vandaar dat zij zich uitleven in de te gebrui ken stoffen en kleuren en op dat front de nieuwe „mode" Het Internationale Sportmode In stituut ziet het helemaal zitten in de koele „frosty" tinten (gletscher- groep) uitgevoerd in zacht glanzen- trend komt terug in alle kleding die1 maar met wintersport te maken heeft; zelfs de truien glanzen. De skimode 1985/86 brengt tinte lende, fluoriserende materialen, veelal in pastels. Daarnaast echter veel harde en felle kleuren: Rood, geel, groen, turquoise, zwart-wit en helwit. Vooral de duurderde merken zijn in pastel uitgevoerd (Head, Peter Stei- nebronn). Knalblauw met goudgeel is de nieuwe „Atomicline" van im porteur Pinguin Sports in Zoeter- woude, kleuren die zijn verwerkt in Oud-wereldkampioen Franz Klammer heeft zich op de skimode gestort. Hij brengt kleding in pasteltinten, maar ook in felle kleuren en daarbij passende accessoires en ski de jacks, sweatshirts, thermobroe- ken en accessoires. De prijzen lig gen hier in de middenklasse. Door een vernuftig ritssysteem kun nen met één handbeweging mou wen en een deel van de dubbele schouderpartij worden weggeno men. Handig voor wie het erg warm krijgt van het inspannende skién. Duijvestein Wintersport, Olympi- que Sport en Studio Match afsteekt tegen de Ook van Bogner een veelkleurige anorak en bodywarmer. Hoera, ik ga skién". Haagse regio komen met een nieuwtje: het skipakket van voor malig wereldkampioen Franz Klammer. Deze heeft zich op de skimode gestort met kleding in ko baltblauwe en rose streepjes op een witte ondergrond. Hij levert bijpas sende rose-witte ski' res. Maar ook hii heeft de felle kleuren niet geschuwd. Tal van handigheidjes in de kleding tonen bovendien dat een professional bij het ontwerpen betrokken is geweest (meer over Klammer elders in deze bijlage). Kenmerkend voor dit seizoen zijn de ritsen waaraan de ontwerpers zich letterlijk „te buiten zijn ge gaan". Ze ziin allemaal zichtbaar (soms koperkleurig en breed) en schitteren metalig in de zon. Behal ve dat ze de aandacht trekken, ziin ze praktisch. Pakken en overalls kunnen snel aan- en uitgetrokken worden. Sommige overalls hebben twee lange ritsen van de schouders tot de enkels. De skiër en skisters kunnen het kledingstuk daarmee la ten openflappen en hoeven zich er niet meer in te hijsen. De lijn in de kleren blijft ruim van boven en smal beneden: breedge schouderd, geprononceerde taille, aangesneden broek die strak om de benen sluit (Keilhose met elastiekje om de voet). Plooitjes in de taille moeten dit jaar doen uitkomen dat de mens is toegerust met een „mid del". Gewild zijn de matelassé (doorgestikte en gewatteerde) schouderpartijen of -belegsels en de elleboog- en kniestukken. Kloeke weefstoffen gaan samen met brei- sels en leer. De iacks die aan de binnen- of buitenkant zijn bedrukt met bijvoorbeeld autoroutes zijn er nog, maar nieuw kan men die niel noemen. TINY FRANCIS „Ik kom er rond voor uit: het aangenaamste van een winter sportvakantie is voor mij: lek ker onderuit in een ligstoel op een zonnig terrasje van een restaurant ergens langs de pis te. Soezend onder een plaid. Drankje bij de hand en dan maar genieten. Kijken hoe vrouw en kinders omlaag ko men. De een keurig S'jes draai end, de anderen schuss, zo hard mogelijk. Tegen de tijd dat de zon achter de bergen dreigt te verdwijnen, stap ik op m'n ski's en glij ik rustig rich ting appartement, neem daar bij vooral geen enkel risico. Heel thuis komen is en blijft mijn devies". Links en rechts klinken smalende opmerkin gen: „Dat noemt zich een sportieve vent". Flard van een discussie afgelopen voorjaar .in het op massatoerisme ingestelde, nog steeds snel uitdijen de wintersportplaatsje Les Menui- res in de Franse Alpen dat zich affi cheert als „De glimlach" van Les Trois Vallées, met zijn honderdvijf enzeventig liften en vierhonderd- vijftig kilometer piste een van de grootste skigebieden ter wereld. Het mondaine Courchevel, het exclusie ve Meribel en het nog veel hoger gelegen Val Thorens, waar zelfs ip hartje zomer kan worden geskied, maken er deel van uit. Op de •htergrond probeert de voorzitter van de plaatselijke club van skileraren, Pierre Jay, de goede stemming erin te houden met be hulp van een accordeon, een orgi- nele Bertone Locatelli, een oud fa miliestuk. Op verzoek van een dioprogrammamaker speelt hij heel toepasselijk oude wijsjes van de streek. Jolie Savoie. Ook de plaatselijke VVV-directeur, Jean Pierre Garthier, haast zich de sfeer goed te houden. Neutraal merkt hij op: „Een feit is inderdaad dat het merendeel van de mensen op wintersport helemaal niet skiet of langlauft. Les Menuires is toch een uitgesproken sportief station. Maar ook hier skiet nog net geen vijftig procent van alle gasten. In een plaats als Val d'Isère ligt dat percentage nog een stuk lager, zo rond de vijfendertig procent. Over al elders is het ongeveer net zo". Even later lopen we in het overdek te winkelcentrum van Les Menuires twee Nederlandse dames tegen het lijf, Tony Dirckx en Anneke Adriaense. Dat mag echt toeval he ten, want het aantal landgenoten dat in het land van Marianne op wintersport gaat is vrij beperkt, net aan tien piot „nt. Het merendeel, rond zestig procent, kiest voor Oos tenrijk. Het Franse Verkeersbureau in ons land probeert momenteel het marktaandeel te vergroten door een vrij opvallende reclamecampagne, De chalets in Meribel en Courchevel natuurlijk evenwicht met het landschap. waarin onder de noemer „vive la petite difference" gewaagde vergelij kingen worden getroffen. In de trant van: geen bratwurst, maar toumedos; geen glühwein maar vin chaud; geen gejodel maar chansons. Het moge duidelijk zijn dat daar mee met name Oostenrijk op de korrel wordt genomen. Terug naar de dames Dirckx en An- driaense in Les Menuires. Ze blij ken wintersportervaring te hebben opgedaan in met name de Duitstali ge skigebieden. Ervaren ook zij De bewegwijzering op de pistes in Les Trois Vallées laat aan duidelijk heid weinig te wensen over. Links naar Courchevel, rechts naar Meri- Frankriik als „een beetje anders?". Tony Dircks: „Schrijf maar gerust heel anders. Je hebt hier fantasti sche skimogelijkheden. Met de kerst waren we hier met onze kin deren. Die zagen we de hele dag niet. Zo uitgestrekt is het gebied. Zelf skiën we het liefst op de groene en blauwe pistes. De rode vinden wc al tamelijk pittig. Op de zwarte zie je ons niet. Onze mannen wil den die vandaag toch proberen. Vandaar dat we maar zijn gaan winkelen. Best een leuk alternatief'. Frankrijk heeft de naam het winter- sportland-bii-uitstek voor de vooral geroutineerde skiër te zijn. Volgens VVV-directeur Garthier wordt dat echter over-geaccentueerd. „Het is waar, de ervaren skiërs hebben alle ruimte, maar dat hebben de begin ners en de gevorderden net zo goed, evenals de mensen die aan langlau fen (ski de fond) doen. De afdalin gen in Les Trois Vallées hebben een totale lengte van zo'n vijfhonderd kilometer. Er ziin ruim twintig zwarte, meer dan honderd rode, dik vijftig blauwe en exact veertig groe ne afdalingen. De loipes, de lan- glaufroutes, hebben een totale leng te van zo'n negentig kilometer. Ie dereen kan dus ruimschoots aan zijn trekken komen". Dat hebben we aan den lijve onder vonden. In een paar dagen tijds hebben we een poging gedaan deze hellingen stuk voor stuk te nemen. Dat is ons dus bij lange na niet ge lukt en heus niet alleen omdat we tussen de middag de tijd namen uit te puffen op een terrasje. Dat was eerlijk gezegd wel nodig, want we werden geleid door onder andere Geoige Mauduit, oud-kampioen van Frankrijk en lid van de Franse olympische ploeg in de jaren dat wereldkampioen Jean-Claude Kily de nationale skiheid was. Kortom, een man die van opschieten houdt. Mauduit heeft sportzaken in Cour chevel en Meribel en is er voorzit ter van de overkoepelende Club de Sport. Hij is helemaal weg van de wetenschap dat Albertville en daar mee heel de Savoie zich kandidaat heeft gesteld voor de organisatie van de Olympische Winterspelen in 1992. Praat bijna nergens anders over. Niet alleen Mauduit is bevan gen door de olympische koorts. Waar je ook komt in de Savoie, of dat nu Tigne is, Les Arces, La Plag- ne, Moutiers of Valmorel, ovèral gonst het van de activiteiten Qm de Spelen binnen te slepen. Het ver trouwen op succes is groot. Ook in Us Trois Vallées. De ontwikkeling van dat skigebied k\yqm.yl?k voor de Tweede We reldoorlog op gang. Een Britse kolo nel vond er met zijn vrienden een alternatief voor de Oostenrijkse hel lingen toen Hitier daar de baas ging spelen. Dat was in de tijd dat de skiërs nog op eigen kracht de hellin gen op moesten en de pistes man- netje-aan-mannetje moesten plet ten. Pas na de Tweede Wereldoor log werd de eerste lift in gebruik ge nomen. De ontwikkeling kon dai r- na pas eoed op gang komen. A?n- vankelijk nog aarzelend, maar in de jaren zestig en zeventig kwam net tot een ware bouwexplosie, waarbij men er gelukkig in slaagde de archi tecten in toom te houden. Ze moch ten alleen chalets bouwen die in het landschap vooral niet mochten op vallen. Meribel en Courchevel ont wikkelden zich mede daardoor tot zeer luxueuze lustoorden, waar met name de jetset en iedereen die daar graag bij wilde horen zich lieten zien. Toen in de jaren zestig en ze ventig het skiën zich ontwikkelde tot een ware volkssport werd op de westelijke helling van Mont de la Chambre het skistation Us Menui res uit de grond gestampt. Om het betaalbaar te houden liet de Franse overheid daar wel hoogbouw toe. Het bestaat nu al uit drie vrij com pact -gebouwde complexen met in totaal achttienduizend bedden, waarvan twaalfduizend in de ver huur. Alle hotels, appartementenge bouwen en winkelcentra hebben ge meen dat ze direct aan de pistes lig- Een wintersportvakantie kan men zo duur maken als de portemonnee toelaat. Als die dik gevuld is kan men zich in Meribel en Courchevel goed laten verwennen. Maar alleen hotelkamer komt dan al gauw -jg veel duurder. Moet men echter toch een beetje op de centen letten, dan kan men beter uitkijken naar een onderkomen in Us Menuires. Régine Jay, de rechterhand van VVV-directeur Garthier, rekent voor dat een veertiendaags verblijf voor een gezin van vier personen' toch al gauw komt op zo'n elfdui zend francs, zeg maar een kleine vijfduizend gulden, inclusief de huur van een studio, de skipassen, skiles en maaltijden. Daar komt dan de heen- en terugreis bij. En ui teraard niet te vergeten de ski-uit rusting. Het moge duidelijk zijn: winter sport is en blijft een vrij kostbare aangelegenheid, ook voor degenen met meer dan een modaal inko- JAN LEUNE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 32