Siberische auto- controle bijDS ISRMl Rtours DIREKTSERVICE Ski's, schoenen en brillen vol spoilers, schuim en batterijen Binnenrijden zonder afspraak en klaar terwijl u wacht Ski uitrusting van Franz Klammer anders dan anders Fin-step DS laat uw auto bijkomen van de koude en zorgt ervoor dat u deze winter niet meer voor problemen staat. Wat houdt de controle in? Alle vorstgevoelige onderdelen worden nagelopen Kontroleren en zonodig vorstvrijmaken van ruitesproeier- en koelsystemen en anti-vochtbehandeling van de ontsteking Invetten deurrubbers Behandeling ruitewissers, deur- en tankdopsloten I Accu, banden en uitlaat test De prijs incl. BTW. Materialen niet inbegrepen. Daar hoeft uw auto geen kou voor te lijden. HOGE RIJNDIJK 5. LEIDEN TEU071) 1202L8Direkt naast E RIJNDIJK 5. LEIDEN TEU071,1202L8n,rM nnn^ Het Motorhuis/ Rondreizen met Nederlandse reisbegeleiding Vraag uw reisburo of bel: 075-123451 JOEGOSLAVIË SLOVENIË-WINTERSPORT! Bovec een vakantieoord voor zomer- en wintertoerisme in een unieke bergnatuur. Vlakbij het drielandenpunt: Oostenrijk - Joegoslavië - Italië. Hotels (met zwemb.) appartem. Lage prijzen! Met eigen auto - trein/busreizen. Informatie. 01717-3978 Israël rondreis strandvakantie v.a. 1798,- Eilat v.a. 1298,- De keuze is moeilijk, maar K-TOURS helpt u er bij. In ons nieuwe winterprogramma vindt u interessante mogelijkheden om kennis te maken met veelzijdig Israël en Egypte! Land, cultuur, mensen, zon en strand.welke combinatie u ook kiest, K-TOURS biedt u een voordelige mogelijkheid, «sssssr Vraag ons programma vandaag nog aan met de bon of haal het bij uw ANVR-reisadviseur. UataJ Ja, stuur mij direkt het nieuwe K-TOURS I winterprofiramma! Naam: Adres: Postcode: I Bon in ongefrankeerde envelop zenden naar K-TOURS, Antwoordnr 548, 1000 RA Amsterdam. I Trendsetters voor Israël en Egypte Weteringschans 123, Amsterdam. Tel. 020 - 24 6191. j ^U3pU1213UU9;UlAV 3p UI U9pCïJO;il12 SOOJUI90iqOJjJ^ ZATERDAG 26 OKTOBER 1985 Franz Klammer was onlangs in Nederland om zijn eigen ski mode voor het seizoen 1985-1986 te presenteren. De Oostenrijkse skiheid van wel eer stelde zich tijdens de diver se recepties te zijner ere zo be scheiden op (ook al vanwege pijn in zijn rug), dat velen in hem niet eens de Olympische kampioen afdaling uit 1976 herkenden. Te lang geleden? Nee. In 1983 won nog de wereldbeker, dus hij is wel degelijk tot zeer recent in de publi citeit gebleven. Franz Klammer lijkt rustig omdat hij al zijn energie stopt in belangrijkere zaken dan het etaleren van kapsones. Stilzitten doet hij nog altijd niet, dat kan hij ook niet. De prikkel uit dagingen op te zoeken, bleef. In Studio Match te Lcidschendam ver telde hij: „Toen ik stopte wist ik dat ik iets moest doen wat met mensen en reizen te maken had. Zo had ik de laatste" vijftien jaar ge leefd en daarmee ineens stoppen is onmogelijk. Nu heb ik het zo druk dat ik geen tijd heb het wedstrijd- skicn echt te missen. Onze mode brengen wij met een klein team. Mijn vrouw en ik doen de marke ting. De ontwerp-afdcling adviseer ik bij het maken van de juiste ski kleding, die anders is dan andere maar toch de trend volgt. De pas ten veel zakken in zitten. Dat zijn allemaal zaken die ik vroeger miste. Of de kwaliteit was niet goed, of de pasvorm niet. Mijn eerste Europa Cup heb ik nog gewoon in een pull over en een broek geskied". Voor Franz Klammer braken na De Finse langlaufer Pauli Siitonen heeft vorig jaar door het toepassen van schaatstechnieken in een be langrijke wedstrijd een halve revolu tie teweeg gebracht in zijn sport. De langlaufski's afzetten alsof je aan het schaatsen bent kost veel meer kracht dan het gewoon stappen en glijden, maar wie het volhoudt bereikt veel hogere snelheden. Vele loipe-records (en loipes) sneuvelden sinds de „Fin-step" serieus werd toegepast en voor dit seizoen mag deze techniek in de helft van de wedstrijden op de langlaufkalender worden toegepast. De nog talrijke tegenstanders van de Fin-step voeren als bezwaar aan dat deze techniek behalve stijlloos, ook slecht is voor de gewrichten. Fabri kanten haken op de nieuwe techniek in met kortere ski's met stalen kan ten voor de fellere afzet. Ook de uit gezette banen (loipes) moeten wor den aangepast. „Schaatsen" op langlaufski's geeft veel hogere snelheden dan het tradi tionele stappen en glijden. Rechts Pauli Siitonen, die de techniek be kendheid gaf. zijn eerste succes al snel betere tij den aan en voor de nieuwe genera tie skiërs kan hij nu zelf zijn steen tje bijdragen met zijn eigen merk mode en ski's. Naast dat creatieve zakenleven is Klammer wel actief sporter geble ven. Zijn opsomming: „Ik doe aan golf, tennis, motorcross, autoracen, noem maar op. Met racen doe ik ook mee aan de nationale kampi oenschapen. Ook ben ik jaarlijks in Amerika in een ski-oord bezig. Mijn taken daar zijn het geven van advies en het puur aanwezig zijn. Maar daar ik toch veel minder ski dan vroeger, is mijn conditie na tuurlijk wel wat teruggelopen". Tot slot stak hij zijn bewondering voor het sportieve kaasvolkje aan de Noordzee niet onder stoelen of banken. „Het heeft me altijd ver baasd dat de Hollanders zich zoveel moeite getroosten om helemaal naar ons land te komen voor slechts een paar dagen wintersport. Wij Oostenrijkers hebben gewoon het geluk dat er alleen in de Alpen geskied kan worden. Hoewel, als dat overal zou kunnen, zouden wij met de skimode nóg betere zaken doen". HERMAN JANSEllj Het wordt vervelend voor me nige portemonnee, maar de fa brikanten van ski's en alles wat daarmee samenhangt, hebben ook voor dit seizoen weer het nodige aan verfijningen aange bracht. Soms zijn ze overbo dig, vaak echter verhogen zij het comfort en de veiligheid. Kinderski's bijvoorbeeld krijgen steeds meer de aandacht. Nieuw zijn de speciale kinderveilighcids- bmdingen. Schoenen worden steeds vaker apart voor heren en dames gemaakt. De nadruk ligt op de com fortable achterinstap. Het aller nieuwste skimateriaal staat op alle fronten in het teken van de toepas sing van spoilers, schuim en batte rijen. Een waar voorschot op de 21e Schuimschoenen hebben niets met de Vierdaagse van doen, maar met de wintersport des te meer. Licht, soepel, warm en vooral vorm-aan- passend zijn de plezierige eigen schappen die voor een groeiende af trek van schuimschoenen zorgen. Het neusje van de uitvinderszalm is de verwarmde schoen die Caber (CR heating) ons voorzet. Op de achterzijde bevindt zich een 12- volts batterij met schakelaar. Als desert presenteert Caber ook een skischoeisel dat het midden houdt tussen een kunststofschoen en een moonboot (geen kunstboot). Ski 's Bij Kastle meent men met de vario 90 Profil (Pro team Vario 90 en Lite Touring Vario 90) een beter glijdende langlaufski te hebben ont wikkeld. Een goede afzet zorgt voor een goede afzet, zal de meelevende afdeling commercie ongetwijfeld denken. De nieuwe SX serie alpine-ski's van hetzelfde merk zijn voor een ver hoogde wendbaarheid ontwikkeld dank zij een „speciale" bouwwijze. Blizzard's nieuwe UNO zijn „zacht" gebouwd en zijn daardoor extra flexibel. Atomic zoekt het in een kortere ski. Door het Full Edge System (FES) met oplopend eind maakt de betere greep op de sneeuw of het ijs meer lengte overbodig. Aardig is het Airflo-System van Dy- nastcr: meer stabiliteit door een gat in de punt van twee topmodellen met daarop een spoiler waarin twee gaten zitten. Fischer heeft extra vacuümski's op de markt gebracht. Het gaat daarbij om sterke, spanningvrije latten. Wie van een exclusief, met de hand gemaakt produkt houdt, kan bij La- croix terecht. Dynamic verbeterde de schokdemping door het gebruik van Dynadamp, een taaie stof in de ski. K2 zoekt het in zelfslijpende staalkanten. Bindingenfabrikant Look is nu ook zelf met ski's gekomen, echter al leen als onderdeel van een complete set. Sommige bindingen van Look vertonen nu het kunstje van het omhoogklapbarc teenstuk. Ski-test Uit een skitest van Skimagazine kwam per klasse de volgende top drie tot stand, waarbij de aanteke ning dat de cijfers beïnvloed wer den door zowel de glijtcst als de persoonlijke smaak van bekende al pineskiërs. L-klasse (voor lesnemers) 1. Blizzard Fun Uno; 2. Erbacher Light; 3. Kneissl Blue Star Reflex. A-klasse (voor all-roundskiërs): 1. Volkl competition Panther; 2. Head Radia Graphite; 3. K2 SP 71. S-klasse (voor de wcdstrijdskièr): 1. Blizzrad Thermo SL; 2. Völki Ex plosive Electra; 3. Atomic Team Bionic RS. Ventilatorbril Onontbeerlijk als hulpstuk èn als pronkstuk is de skibril. Uvex heeff, daarbij de inventiviteit niet uit het oog verloren en zet de eventuele koper een ventilatorbril op, model Airstrcam. Een door een batterij aangedreven ventilator loost even tuele condens. Bij de Uvex-bril met „klimaatzone" wordt vocht door schuim geabsorbeerd en vervolgens via speciale gaatjes naar buiten ge- werkt. De modellen hebben de fraaie namen Panorama, Futura, Venture en Master. Carrera's vario skibril heeft drie verwisselbare kunstglasglazen. In geval van mist misstaat de functio nele kleur goudgroen niet en is er te veel licht, dan lost een donkergrijs glas veel zichtproblemen op. Voor normale omstandigheden is er na tuurlijk'ook een standaard-glas, op dat men het wintcrsportleven - hoe leuk ook - niet altijd door een ge kleurde bril bekijkt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 30