J ,27c doe het oorhetLeidse mketbal „Veel veranderd? Ach, vroeger kon er ook hard en gemeen worden gevoetbald fieidócSouoont PIET VAN DEN BERG NA DERTIG JAAR UIT AFDELINGSBESTUUR: ZATERDAG 26 OKTOBER 1985 PAGINA 17 lill Hagens op zoek naar internationale erkenning. 500°- \1ILL HAGENS ZIET OP TEGEN EE! \RUGKEER IN ORANJE, MAAR: toilet, ;iDEN Als het Ne- rlands basketbalteam 21 november de WK- alificatiewedstrijd te- Hongarije afwerkt, zal spelverdeler van BS iden, Emill Hagens (31), er van de partij zijn. De larlemse fysiotherapeut ert na afwezigheid van •er dan een jaar vrij >tseling terug in de na- nale selectie van bonds- ach Vladimir Heger, ra man waarmee Hagens t bepaald een goede re- ;ie heeft. Hagens hinkte n ook op twee gedach- n, maar binnen drie da rn hakte hij de knoop or: „Ik doe het voor het 'idse basketbal". m vorig jaar besloot bonds- *"h Heger een nieuwe lijn de nationale ploeg te gaan wandelen. Hij stapte èf van ju tine en selecteerde vrij- uitsluitend jonge spelers, hts John Franken en Sid pasten niet in dat ikpatroon. Een overwin- ig op uitgerekend Hongarije k Heger in het gelijk te stel- maar de afgang op het >te Europees kampioen- ip. heeft de kleine Tsjech stap terug doen zetten. De ze van Emill Hagens tam op dat punt echter toch i een verrassing. mijn beslissing geweest li niet meer in de nationale beg te zitten. Ik had achter- luist nai)n^informahe genoeg om te ten)uit«flcn dat ik slechts een seintje |efde te geven om weer mee kunnen, want ik ben nooit ht afgedankt. Ik realiseer t 19 |aab ou pas, dat ik er eigenlijk pt tegenop zie. Ik had het p allemaal wat anders voor- steld na twaalf jaar topbas- nvergobtbal. Maar ik moet me weer !t als iedereen gaan bewij- name de relatie met He- heeft Hagens aan het twij felen gezet over zijn terugkeer in Oranje. „Heger heeft nooit voor 100 procent in mij als basketballer geloofd. In ieder geval nooit zoals onze coach Ruud Harrewijn". Met name in het door Heger gevolgde tactische concept kon Emill Hagens zich in het ver leden altijd moeilijk vinden: „Ik heb altijd problemen ge had met de technische kant van de zaak. Maar dat ze mij nu uitnodigen, is een stille wenk dat ze rekening gaan houden met mijn basketbal- kunnen. Leiden gaat nu, denk ik, de rol van Den Bosch over nemen. Ik ga er dan ook op voorhand vanuit dat ze op ba sis van wat wij in Leiden doen. proberen het goede sys teem voor het Nederlands team te vinden." Een conclusie die niet voorbarig lijkt, gezien de selectie van maar liefst vier „Leidenaars",. terwijl er, be halve voor John Emanuels, een basisplaatje lijkt wegge legd voor Emill Hagens, Bert K ragt wijk en Hans Heijde- man. Hagens zag zelfs nog ruimte voor een vijfde man in de nationale selectie: „Ik vind Toon van Helfteren nog steeds een zeer acceptabele randfi guur ui die zin. dat hij bij ons goed functioneert. Vreemd.dat Toon niet is geselecteerd". Hagens vervolgt met het toe spitsen van die laatste kriti sche opmerking. „Na alles wat er in Leiden in de laatste Par- ker-jaren en het Kinsbergen- jaar is gebeurd, zijn wij nooit als een volwassen en goed ge leide groep beschouwd. Wij hebben nooit de status gekre gen waar we recht op hadden. Volgens mij heeft dat ook doorgewerkt in de hele spon sor-affaire van het afgelopen jaar. Als de Leidse spelers nu goed gaan presteren in het Ne derlands team, kan dat mis schien een impuls zijn om een nieuwe sponsor te strikken. Want we zitten nog steeds in de hoek waar de klappen val len en daarom doe ik het ook voor het Leidse basketbal." JACOB BERGSMA NOORDWIJKERHOUT Het is zeker niet over dreven te stellen dat de lengte van zijn carrière als actief voetballer in meer dan schril contrast staat met z'n bestuurlijke loop baan in de voetballerij. Piet van den Berg voet balde niet lang. Twee jaar, om precies te zijn, vlak voor de oorlog, bij de toenmalige niet geheel toevallig onder de letters NVC spelende „Noordwij- kerhoutse Voetbal Club". Na die twee vooroorlogse seizoenen trok Van den Berg de kicksen niet meer (regelmatig) aan. „Waar om niet?", blikt nu 66-jari- ge Piet van den Berg te rug, „ach, de interesse was wat weg. Ook al omdat ik in het B-team moest spe len, terwijl ik zelf m'n zinnen had gezet op het A-elftal. Daar speelden jongens in die inderdaad ouder waren, maar bij het straatvoetbal was dat nooit een probleem ge weest. Hoorde ik er wel steeds bij. Dat viel wat bij betreft dus knap tegen". Na enkele, slechts met kijken naar voetbal gevulde jaren („Die interesse is altijd wel ge bleven"), keerde Van den Berg definitief in het wereldje terug. In oktober 1941 om pre cies te zijn, werd de eerste „of ficiële" functie in de voetballe rij een feit: Piet van den Berg werd elftalleider van VVSB. In maart '42 werd de Noord- wijkerhouter tot bestuurslid van de voetbalvereniging Sint Bavo benoemd, waarmee de bestuurlijke carrière van Piet van den Berg echt een aan vang nam. Een loopbaan die er toe heeft geleid dat Van den Berg volgende week zaterdag in Motel Sassenheim een re ceptie wordt aangeboden door de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond Afdeling Lei den. De reden: het gegeven dat Van den Berg meer dan dertig jaar in datzelfde afde lingsbestuur heeft vertoefd en nu (maandag 4 november) als bestuurslid afscheid neemt. Piet van den Berg („Het is mooi geweest") dus. Over al die KNVB-jaren, over „zijn" VVSB. Maar ook over de na bije toekomst. Want Van den Berg mag dan officieel af scheid nemen als afdelingsbe stuurder. de kans dat hij de komende jaren als voorzitter van de strafcommissie zal fun geren, is beslist groot. Terug naai oorlogstijd dige tijd", het begin. „Die is een merkwaar- et Van den Berg. .Neem nu alleen het feit dat heel SJC bij ons in Noordwij- kerhout lid werd. In Noord- wijk hadden ze het bordje „Voor joden verboden" wegge haald en de Duitsers hadden besloten dat gebaar te, belonen met het opheffen van de vere niging. Omdat wij die proble- mèn niet hadden, de Duitsers Piet van den Berg: „Persoonlijk vind ik voetbal nog net zo leuk als vroeger". hadden dat bordje bij ons dus niet geplaatst, trok SJC en masse naar VVSB. Was VVSB opeens een heel grote club ge worden". Een moderne club ook, trou wens. In die tijd konden de aanvoerders hun vuile was in leveren om die aan het eind van de week weer gewassen en al op te kunnen halen. Van den Berg: „Klinkt erg modern, maar dat was het eigenlijk niet. Wij speelden op het ter rein van de BAVO en daar stond ook een wasserij. Nou, die wasserij had niets te doen, omdat de meeste patiënten naar het oosten van het land waren getransporteerd. Dus kon die vuile voetbalwas er wel bij" Piet van den Berg was in die periode tweede se cretaris van VVSB. Broeder Ferseus was eerste secretaris èn penningmeester. „Die man deed alles voor de club, maar ook voor hem gold het verhaal van die lege BAVO. Hij had alle tijd. En natuurlijk deed hij het werk ook heel graag". Na de oorlog bleef de inmid dels ook aan het edele tennis spel verknocht geraakt Van den Berg (een sport die hij wel altijd actief is blijven beoefe nen) als bestuurslid aan de Noordwijkerhoutse vereniging verbonden. Hij legde in de loop der jaren nogal wat con tacten met mede-Bollenstreek - clubs en werd uiteindelijk ook door die verenigingen voorge dragen voor het NKS-bestuur (in 1950) en het bestuur van de KNVB Afdeling Leiden. „Dat was op 1 september 1955", her innert Van den Berg zich moeiteloos. „Een datum die ik nooit meer zal vergeten. Om dat het bestuurswerk van de afdeling me zoveel heeft ge daan? Ook wel, maar toch meer omdat op die datum m'n jongste zoon werd geboren, 's- Ochtends zat ik aan het kraambed, 's avonds kreeg ik toestemming van m'n vrouw om naar de vergadering te gaan". Nieuw Waarmee voor Van den Berg een geheel nieuwe periode aanbrak. In eerste instantie nog tussen zijn werkzaamhe den voor VVSB door, in de laatste jaren zonder Noordwij kerhoutse beslommeringen. „Ik was toen zo'n 22. 23 jaar secretaris geweest van VVSB. Af en toe gecombineerd met functies als penningmeester en vice-voorzitter. Op zich was het dus wel genoeg geweest. Daarbij ging het werk voor de afdeling steeds meer tijd in be slag nemen". Ter illustratie pakt Van den Berg een dikke map. „Morgen vergadering met het dagelijks bestuur", legt hij uit. „Hoe het komt, die toename van de werkzaamhe den? Ja. alles is groter gewor den. Kijk alleen maar eens naar het afdelingsbureau. Vroeger runde Van Leeuwen dat in zijn eentje. Nu zijn er vijf volwaardige krachten in Leiderdorp actief. En de KNVB heeft de zaken er zelf allemaal ook niet eenvoudiger op gemaakt. Met die nu een paar jaar geleden doorgevoer de scheiding der machten in bestuurlijke en tuchtrechtelij ke macht, is het er allemaal een stuk bewerkelijker op ge worden". Die scheiding der machten be tekende voor Piet van den Berg ook het voorlopige af scheid als voorzitter van de strafcommissie. „Ik moest toen kiezen. Of in de strafcommis sie en uit het afdelingsbestuur; of uit de commissie gaan en in het bestuur blijven. Ik heb toen voor het laatste gekozen, ook al omdat Wim de Koning wel uit het bestuur verdween en interesse had in die func tie". Hetgeen overigens niet wegneemt dat Van den Berg, indertijd als opvolger van Han de Jongh in de strafcommissie terecht gekomen, juist dat tuchtrechtelijke deel van zijn bestuurswerk erg prettig vond om te doen. Niet voor niets zijn er al enige tijd „onderhan delingen" gaande om Van den Berg, na zijn afscheid als lid van het dagelijks bestuur van de afdeling, in die functie voor de „Leidse" voetballerij te be houden. Contacten Van den Berg, de laatste twe< jaar ook als voorzitter aan d( molestatiecommissie verbon den: „Waarom ik die commis sie altijd het meest interessant heb gevonden? Precies kan ik dat niet onder woorden bren gen. Ik denk dat het het wer ken met mensen is. Al geld dat eigenlijk voor al het be stuurswerk. Zowel in m'n da gelijkse werk, bij de Lissese Kistenfabriek (Van den Berg stopt ook daar, per 1 jan; red.). als in het bestuurswerk, heb ik altijd genoten van het contact met mensen. In de strafcom missie betekent dat bijvoor beeld dat ik ook kan genieten van de smoezen die je daar te horen krijgt. Zoals ik op een andere wijze ook èn meer kan genieten van de echt goudeer lijke mensen die daar hun zeg je doen" En dan even voor zichtig: „Maar het is nog niet zeker dat ik inderdaad weer als voorzitter in die commissie zal terugkeren. Ik ben ge vraagd. heb ik principe ja ge zegd. Maar ik wil eerst wel met m'n mede-commissieleden praten, kijken hoe de commis sie tegenwoordig functionuert. voordat ik echt een beslissing Van den Berg. die sinds zijn aantreden in het afdelingsbe stuur ook voorzitter van de terreincommissie is geweest, meent overigens dat het voet bal in de loop der jaren niet zo sterk is veranderd als anderen wel eens willen stellen. „Ik ge loof er niet zo in dat het tegen woordig allemaal zoveel geme ner. zoveel harder is dan vroe ger. Persoonlijk vind ik voet bal in ieder geval nog net zo leuk als vroeger. Al beslaat, als je wat ouder wordt, wel het gevaar dat je de „oude tijd" gaat idealiseren. Zelf weet ik bijvoorbeeld nog alles af van een promotiewedstrijd die VVSB in 1944 tegen Naaldwijk moest spelen en met 5-0 won. Schitterend was dat, die in tocht in het dorp vooral. Maar dat neemt niet weg dat er ook toen hard kon worden gevoet bald. Gemeen ook. Nou, dat kunnen ze nu nog. En scheids rechters die in problemen raakten? Ach, ik heb van mijn vader regelmatig het verhaal gehoord dat een achtervolgde scheidsrechter pardoes de sloot in sprong en op die manier het vege lijf redde. En dat was in 1912. Nee. wat dat betreft is er weinig nieuws onder de zon". Slachtoffer Zoals ook die afsluitende re ceptie in Motel Sassenheim van volgende week wat in dit opzicht gelouterde Van den Berg betreft „eigenlijk niets nieuws" is, „behalve dan dat ik dit keer zelf het slachtoffer ben". Flegmatisch ingestelde Van den Berg („Ik maak me nooit drukker dan echt nodig is") verwacht geen overweldi gende problemen. „Het hoofd koel houden, de voeten warm", laat hij beschouwend weten. „Natuurlijk streelt het je eergevoel dat iets dergelijks wordt georganiseerd, maar aan de andere kant hoeft het wat mij betreft helemaal niet. Het werk dat ik voor de afdeling heb gedaan, heb ik graag ge daan. Uit vrije wil, gewoon omdat ik het leuk vond om te doen. Zeker niet om tijdens een receptie allerlei zaken te krijgen opgespeld, omdat men sen vinden dat je dat hebt „verdiend". Ik zeg niet „Ik wil geen onderscheiding", het hoort er bij. Maar ik geef er niets om. De onderscheidingen die ik tot nu toe heb gekregen, liggen ergens boven, in een doosje. En als ik er zaterdag in Sassenheim nog eentje bijkrijg, dan gaat-ie dezelfde weg". GERT-JAN ONVLEE Aad van Meurs in „leren' Buitenland Zodra een Nederlandse ploeg zich in Europa-Cup- verband naar duistere oor den achter het IJzeren Gor dijn begeeft of terecht komt in Zuid-Europese landen, gebeuren er de meest on waarschijnlijke dingen. Vliegtuigen, die vertragin gen oplopen, bussen, die te laat komen, hotels, die aan de rand van een landings baan blijken te liggen, de aanvangstijd van de wed strijd die drie keer veran dert en mafiosi die niets an ders uitbrengen dan: no spe ak english. De UEFA heeft PSV dan ook gevraagd een nauwkeu rig rapport op te stellen over de opgeworpen hindernissen tijdens de tocht naar Rus land die over twee weken zal worden ondernomen. Buitenland (2) Bij de Europa-Cupstrijd wa terpolo in Veenendaal, vorig weekeinde, vonden er ech ter ook wonderlijke gebeur tenissen plaats. Tijdens het duel tussen AZC en Posilli- po/Napoli viel de klok uit, moest de strijd twee keer worden onderbroken en duurde de tweede spelperio- de (normaal beslaat een spel deel zeven minuten „schone" speeltijd), zo'n vier minuten te lang. De Italia nen waren na hun 12-11 ne derlaag dan ook woest. Bondscoach George Geurt- sen keek het allemaal la chend aan om vervolgens veelbetekenend op te mer ken: „Gek hè, meestal ge beurt óns dit soort dingen als we in het buitenland zijn.... Bouwen ROAC'79groeit weer. Secre taris Alkemade zoekt in een persbericht de oorzaak in de bouw van een serie nieuwe woningen in Rijp- wetering. Verheugend na tuurlijk voor ROAC'79, maar het verhaal krijgt een wonderlijke wending, op het moment dat de secretaris stelt dat de gemeente eigen lijk regelmatiger woningen zou moeten bouwen. Na tuurlijk om vergrijzing van de gemeente te voorkomen, maar ook: „alleen op deze manier is een vereniging goed in stand te houden". wetenschap ontlenen wij aan een keurig persbericht aan onze redactie gericht. Hoe graag zouden wij u niet vertellen hoe laat de finales zijn, hoe graag zouden wij niet willen dat de badmin- tonliefhebbers uit de regio toestromen naar het hoogte punt van het toernooi, hoe graag gunnen wij De Meren - •wiek niet deze stimulans voor de badmintonsport. He laas: het persbericht laat zich er duidelijk over uit: „Niet voor publikatie: de fi nales beginnen tussen 16.00 uur en 16.30". Leren Zou VTL-doelman Aad van Meurs nooit naar de TV-kij ken? Wekelijks is te zien, hoe spe lers bij een voorsprong het spel minuten lang ophouden door kronkelend van de pijn over de grond te rollen. Wat Aad hier echter op de mat legt lijkt natuurlijk ner gens op; zo lig je prinsheer lijk te wachten, tot vrouw lief 's ochtends met het eer ste kopje thee aan de rand van het bed verschijnt. Zo lig je gelukzalig in bed na te genieten van eerdere ge beurtenissen. Zo slaap je desnoods je roes uit. Maar hoe dan ook, Aadje: zo hoor je in ieder geval niet te liggen als je belangstellen den wilt laten weten dat je zojuist wel eens een forse schop zou kunnen hebben pehad. Vraagje van Hutspo(r)t aan de secretaris van de voetbal club: Is ROAC'79 er voor Rijp we tering of is Rijpwetering er voor ROAC'79? Embargo Vandaag en morgen organi seert Badmintonvereniging De. Meren wiek een toernooi in Sportzaal Broekplein. Die George Geurtsen in „buitenland"...

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17