Warmond wil eigen VVV wee nieuwe hallen voor Ruiten Troef Belasting verhoging voor Koudekerk onvermijdelijk EcidócSourmit IELASTINGEN NIET OMHOOG Raad Zoeterwoude pleit voor belangen boeren Loper uit voor de Overplaats ADVERTENTIE. nuffelmarkt keest is er nu een aantrekkelijke ijooienmarkt. De Zuid-Hollandse Rnuffelmarkt heeft op zondag (ken bijzonder attractief pro- Cimma: de Belgisch-Neder- dse kampioenschappen "loeienmelken. sportshows van the Champ (body-building) en Aad van Polanen (o.a. karate). Jude ambachten, schilders, 2de hand: staat de 500 partii oktober i geopend SLddócha Gomant KLEDINGINZAMELING IN KATWIJK Door een ongelukkige samenloop van omstandig heden is vergunning vèrleend voor 2 aktles voor inzamelen van kleding op: maandag 28 okt. a.a. aan Stichting Max Tailleur maandag 28 okt. a.a. t/m 1 nov. aan Fam. van Boelen t.b.v. kinder- en ziekenhuis in Sri-Lanka. Wij wijzen u erop dat u zelf de keuze kunt maken aan wie u kleding voor deze goede doelen wilt af staan. Wij bevelen beide akties in uw aandacht aan. Burgemeester en wethouders van Katwijk ZATERDAG 26 OKTOBER 1985 PAGINA 13 KOUDEKERK A/D RIJN Om de Koudekerkse begroting voor 1986 slui tend te krijgen, is verho ging van de gemeentelijke belastingen onvermijde lijk. Dit blijkt uit de aan biedingsbrief van het col lege van B en W bij de be groting voor 1986. De fi nanciële ruimte voor nieuwe investeringen is dan ook niet of nauwelijks aanwezig. De hondenbelasting, leges en rioolbelasting voor de inwo ners van Koudekerk gaan met drie procent omhoog. Ook de onroerend goedbelasting stijgt met hetzelfde percentage. De begrafenis- en precariorechten gaan met vijf procent omhoog. Een en ander levert de ge meente 25.200 gulden op. Door de vele investeringen die de komende jaren nodig zijn en daartegenover een steeds verder dalende uitkering uit het gemeentefonds, ziet het Koudekerkse college de toe komst met enige zorg tege moet. Verbetering van de fi nanciële positie is een vereiste. Trendmatige verhoging van de gemeentelijke belastingen vinden B en W dan ook on vermijdelijk. Daarnaast wil het college in overleg met de gemeenteraad komen tot een eventueel afstoten van bepaal de voorzieningen in het dorp. Welke dat zullen zijn om schrijft het college niet nader. Voor volgend jaar is een aan tal investeringen in elk geval noodzakelijk. Zo zal met de herbestrating van het oostelijk gedeelte van het dorp een be gin gemaakt worden. Gezien de financiële stand van zaken moet de herbestrating in fasen gebeuren. In 1986 kost dat ruim 13.000 gulden. Ook de zwembadtoren is aan vervan ging toe. Dit vergt een bedrag van ongeveer 30.000 gulden. Een nieuwe stofzuiger voor het zwembad gaat 15.000 gul den kosten en een gazonmaai er voor de dienst gemeente werken 31.500 gulden. Riolering Nu de gemeente Leiderdorp de riolering aan de Achthove- nerweg heeft aangelegd, kan Koudekerk daar voor 226.000 gulden ook op aansluiten met de woningen aan de Hondsdijk nummer 1 tot en met 28. Daar tegenover staat een vervui lingsuitkering van 600 gulden per woning. „Een kans die we niet mogen missen", vindt het college. Verder kondigen B en W aan dat een bodemsaneringsonder zoek nabij Schokbeton in 1986 noodzakelijk is. Het Koude kerkse aandeel bedraagt 37.000 gulden. Tenslotte wil B en W zich in zetten voor een project voor de bestrijding van vandalisme. Dit project wordt gehouden in de bovenbouw van de basis scholen. Landelijk onderzoek heeft aangetoond, dat het ef fect van een dergelijk project in die klassen het grootst is. •IDEN OMGEVING rOBEK die re< 1986). ils vastf ILOFARENDSVEEN jemeester J.S. Wagenaar Alkemade heeft gister- lag twee nieuwe opslag- in van Ruiten Troef Con- enfabriek b.v. in Roelofa- sveen in gebruik gesteld, leed dit met een druk op knop die een automatische opende, waardoor een po- i op een vorkheftruck baar werd met daarop de landband The Sweet City Seven. burgemeester stak zijn het bedrijf van de gens van Van Ruiten" niet onder stoelen of banken. „Het is een echt Veens bedrijf ge bleven", stelde hij en roemde de koopmansgeest van de fa milie. „Ze exporteren veel, maar niet hun koopman schap". De nieuwe hallen zijn in vier maanden tijd gebouwd. Zij be slaan een totale oppervlakte van ruim tienduizend vierkan te meter en ze hebben 4,5 mil joen gekost. De ruimten wor den gebruikt voor de opslag van conserven voordat deze worden gedistribueerd. De bouw hield verband met een sterke stijging van de omzet in de laatste vijf jaar, vooral in de champignonsector. De omzet nam toe van 40 miljoen gulden in 1980 tot 100 miljoen gulden nu, terwijl het personeelsbe stand in die periode groeide van 100 naar 120 personen. Deze zeer snelle groei leidde tot het besluit om vrijwel de gehele produktie, opslag en distributie in Roelofarends- veen te concentreren. De pro duktie van conserven is sterk seizoengebonden. In zes maan den tijd moet driekwart van de totale jaarproduktie worden De nieuwe hallen. gemaakt. Dit betekent dat de produkten een tijdlang moeten worden opgeslagen voor ze hun weg naar de afnemers vinden. De behoefte aan vol doende opslagruimte ken merkt daardoor al jaren het bedrijf. Ruiten Troef, dat in 1954 is op gericht, behoort tot de vijf grootste conservenfabrieken in Nederland. iRMOND De ge- entelijke belastingen n in 1986 niet omhoog. MarianJ is althans het voorstel B en W van Warmond gemeenteraad doen in ienst vjonwerp-begroting voor 16. De begroting sluit ■■^^fcielijk ook zonder een Igelijke maatregel met klein overschot en bo- idien wil het college op e manier proberen de jpkracht van de bevol- g zoveel mogelijk op 1 te houden. „Een be- iingverhoging leidt tot i vermindering van het teedbaar inkomen. On der meer voor de velen die van een uitkering moeten leven, achten wij dit niet aanvaardbaar". Samenwerking tussen land- en waterpolitie is een van de za ken die B en W willen nastre ven. Vooral om de zo goed als permanente onderbezetting van de waterpolitie (vier in plaats van zes personen) op te is samenwerking de rijkspolitie te land noodza kelijk, zo meent het college. Een ander politioneel punt in de ontwerp-begroting betreft de algemene politieverorde ning. Ben W zijn van plan op korte termijn met een voorstel te komen voor het aanwijzen van plaatsen waar honden los mogen lopen. Ook op waterge bied zijn er plannen. Binnen kort is een voorstel te ver wachten voor de instelling van een plaatselijke VVV en tus sen de zes plassengemeenten Aalsmeer, Alkemade, Leimui- den, Rijnsaterwoude, War mond en Woubrugge is over leg gaande om samen bepaalde taken op het gebied van recre atie aan te pakken. Bovendien zullen B en W in het voorjaar van 1986 met plannen komen omtrent het beheer en onder houd van Koudenhoorn. Ove rigens vervallen volgend jaar de kampeerleges. Ter compen satie daarvan wordt de woon- forensenbelasting op een uni form tarief vastgesteld, zodat de uiteindelijk inkomsten voor de gemeente gelijk blijven. Op verkeersgebied hebben B en W ook de nodige plannen voor 1986. Er staat een onder zoek op het programma naar het onderhoud van de door gaande route door het dorp. Ook de reconstructie van de kruising bij het spoor bij de Herenweg, Sweilandstraat, Pa- doxlaan, Oranje Nassaulaan en Van Wassenaarstraat wordt volgend jaar gestart. Bestu deerd zal daarnaast worden of de verkeerssituatie bij de War- monderhekbrug door het aan brengen van een fietspad kan worden verbeterd, net als zal worden onderzocht of een fiets- annex voetpad richting Voorhout en Sassenheim kan worden gerealiseerd. Geheel in analogie van de be lastingvoorstellen willen B en W van Warmond de vereni gingen en instellingen zoveel mogelijk ongeschonden de strijd door laten komen. Voor gesteld wordt de subsidies van alle instellingen met twee pro cent te verhogen, omdat ze de laatste jaren een behoorlijke achterstand hebben opgelopen door het handhaven van de nullijn. Verder wil het college de bijdrage aan de Kommissie Ontwikkelingssamenwerking verhogen met 250 gulden, 1.000 gulden beschikbaar stel len voor eenmalige bijdragen aan cultuur en recreatie en voor de uitvoering van het ge coördineerd bejaardenwerk 10.000 gulden. Waar wel op bespaard gaat worden zijn de sportvoorzieningen Gepoogd gaat worden de onrendabele uren in de huidige ruimten zo veel mogelijk in blokken te concentreren. Bovendien wordt gedacht aan afstoting van de uren in de Dekker-hal len omdat steeds meer vereni gingen hun aantal gebruiker suren verminderen. Ook komt er volgend jaar een rende- mentsonderzoek van de sport1 zaal Klim Op, omdat die nu vaak onbruikbaar is voor zaal sporten als voetbal, handbal en korfbal. De uitkomst van dit onderzoek is van belang voor de eventuele stichting van een sporthal waarvoor particulie ren al de nodige initiatieven hebben ontplooid. yELOFARENDSVEEN- De jubilerende zangvereniging Vox ?ta herhaalt morgen om half twaalf de jubileummis in de Pe- fe Bandenkerk. Vorige week werd de mis al eens ten gehore Iraeht. sportshows €t Kampioenschappen koeienmelken lok voor de twijfelaars en de kindervideo en een zangeres. t zijn ge- Zodat de snuffelmarkt Voorafgegaan door een tractor met platte wagen trok gisteren een stoet feestelijk verklede kinderen door Sassenheim om de aandacht te vestigen op de verhuizing van de Annaschool en de Hummelhoek naar de nieuwe school De Overplaats aan de Char- bonlaan. Daar aangekomen mochten de vrolijk uitgedoste kleu ters van de Hummelhoek de feestelijk verpakte ingang van de nieuwe school open maken en een rode loper uitrollen (zie foto). Daarmee werd de school officieel geopend verklaard en werd de Annaschool tot historie. Bij de open dagen ter gelegeheid van het afscheid van de Annaschool hebben ruim 350 mensen de kans gevat om nog een keer in de oude school rond te dwalen. ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeterwoude heeft de „Nota beleidsuitgangspunten bestemmingsplan Landelijk Ge bied" vastgesteld. CDA-woordvoerder G. Belt deskundige op het gebied van de agrarische aspecten liet deze week tijdens de raadsvergadering kritische geluiden horen, waarbij hij na drukkelijk opkwam voor de agrariërs. Hij kreeg daarbij steun van het progressieve raadslid C. Straver. De heer Belt verweet het college in onvoldoende mate te hebben geluisterd naar de reacties van de Land- en Tuinbouw Bond (LTB) en het Landbouwschap. „Het Landelijk Gebied is zeer be langrijk voor onze gemèente. Gelet op de richtlijnen van de EEG zullen de bakens bij de agrariërs verzet moeten worden om te kunnen overleven. Daarbij moet een meer flexibel grondbe leid mogelijk zijn. Landbouw en landschap moeten in goede har monie kunnen samengaan", aldus Belt. Namens Progressief Zoe terwoude pleitte Straver voor „ruimte voor de agrariërs". „Dit kan noodzakelijk zijn als boeren zelf bijvoorbeeld snijmaïs of voederbieten gaan verbouwen. Die mogelijkheid moet er zijn", zo stelde hij. De verantwoordelijke wethouder, de heer A. R. van der Heijden, benadrukte nog eens dat het bij de voorliggende nota om beleidsuitgangspunten gaat. „Natuurlijk zullen wij wa ken voor een agrarisch grondgebruik. Die bestemming willen wij juist handhaven", aldus Van der Heijden die daarmee wilde zeggen dat iedereen op dezelfde lijn zit. Desondanks kon de wet houder zijn partijgenoot Belt blijkbaar niet volledig overtuigen. Uiteindelijk ging Belt, zij het met enige zorg, toch akkoord met het bestemmingsplan. Onder redactie van Ton Pieters. Het „Geïllustreerd Zondags blad" vertelde eind oktober 1915 aan de abonnees van de L.C. het schrikbarende ver haal van „Een eenvoudige held". Het ging om Thomas Cremer, machinist bij de Pa- rijs-Marseille-spoorweglijn die met z'n trein in een mist wolk terecht kwam en daar nooit meer uit zou ontsnap penEen verschrikkelijke angstkreet klonk op de loco motief: „Daar!... Vlak voor ons! Red u..." Met een ge weldigen sprong wierp zich de stoker in de duisternis. Ook Thomas had het gevaar bemerkt. Een rood signaal- licht kwam hem tegemoet. Hij kon zich nog redden door den stoker na te springen. Snel als een bliksem schoten zijn gedachten naar zijn vrouw en kinderen. O welke vreeselijke marteling! Een simpele sprong en de zijnen zouden hem behouden. Maar die simpele sprong zou het leven kosten aan honderden menschen, die aan zijn lei ding, aan zijn moed en zijn plichtbesef waren toever trouwd. Neen, Thomas was geen lafaard. Zijn hart scheen uit zijn borst te willen springen. „Vaarwel vrouw! Vaarwel kinderen!" Met krachtigen greep gooide hij de stoomklep om en haal de hij den hefboom der rem men over. De trein sidderde, sprong op in heel zijn lengte. Eén seconde..., twee secon den... en er gebeurde iets vreeselijks. Een verschrikke lijke botsing, een akelig Eden en zijn echtgenoote". helsch lawaai klonk in den nacht. De locomotief steiger de met ingedeukte borst en brulde als een gewonde leeuw. Een geweldig gekraak en gebreek van ijzer en tot splinters geslagen hout. De tender rolde om en stortte zich boven op de locomotief. De eerste wagon barstte open, de wanden werden buitenwaarts gedrukt en het dak schoof weg. Akelig ge roep en geschreeuw en ge huil langs alle kanten. In de algemeene verwarring meen de men dat de ramp erger was dan dat ze werkelijk was geschied. Onder het eerste rijtuig lagen drie gewonden, gelukkig de eenige gewonde reizigers! Maar daarginds onder de half vernielde locomotief, die uit zijn opengereten lenden on der akelig gesis heele kolom men stoom spuwde, lag het verpletterde lichaam van een man. Uit aller mond kwam één woord: „De machinist!" Mert snelde te hulp. Vreese- lijk. Met vreeselijk verminkt gelaat, met uit hun kassen puilende oogen scheen de on gelukkige nog naar de ijzeren massa, die op zijn lichaam neergekomen was, te kijken. Helaas, behalve het hoofd van den ongelukkige, vorm de het overige gedeelte van zijn lichaam slechts een mis vormde bebloede massa. Tho mas Cremer was een held". Een maand later kwam zoon Pierre op de proppen, die had met goed gevolg zijn exa men als machinist afgelegd en hij wilde meteen aan de slag. Zijn moeder, de wedu we, legde hem geen hand breed in de weg: „Zoo vader, Als tegenwicht de „uitjes". „Eerste geneesheer: „Zoo, hoe gaat het met de practijk, collega?" Tweede geneesheer: „O, fabelachtig druk, eiken nacht word ik vier a vijfmaal gewekt". Eerste geneesheer: „Ja, maar waarom koopt ge dan ook geen insectenpoe der?" Kareltje was slim. „Mama, in den melkemmer ligt een doode muis" Moeder: „Nu, heb je die er niet uit ge nomen?" Karei: „Neen, maar ik heb er de kat in gegooid". Tenslotte een weigering. „Heer: „Zou ik u mogen ver zoeken om bij gelegenheid van den veijaardag mijner ken?" Dichter: „Zeer gaarne, mijnheer; zou ik mevrouw uwe echtgenoote eens mogen zien?" Heer: „Weineen man, dan kan het nooit een mooi vers worden". MODERNE RECLAME: „Een staal-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13