Lort geding ontruiming Brill pas op 5 november Woonlasten voor ^eengezinswoningen volgend jaar omhoog Financiële injectie voor basisscholen ï&idóeScHi/tti/rit STAD OMGEVING Minicontainers vervangen huisvuilzakken POLITIE GEEFT VOORRANG AAN ZEDENDELICTEN GEMEENTEBEGROTING '86: -WEEK EINDE ZATERDAG 26 OKTOBER 1985 PAGINA 11 31! 6f 85' ertrek !|en/den haag geding van de irsiteit tegen burge er C. Goekoop dient op 5 november. Het g is aangespannen de universiteit om liming van het ge- ;te pand van de voormalige drukkerij Brill aan de Oude Rijn op een zo kort mogelijke ter mijn, liefst komende maandag, af te dwingen. Het korte geding was aange spannen. nadat burgemeester Goekoop had laten weten, dat ontruiming op maandag 28 ok tober niet mogelijk was. Als argument voerde hij aan, dat de Leidse politie bijstand van andere korpsen behoefde om de krakers uit het monumen tale pand te krijgen. Het standpunt van burgemeester Goekoop, de hoogste baas van de Leidse politie, volgde op een eerder verzoek van de ge meente Leiden aan de univer siteit om uitstel van de ontrui ming. In de tussenliggende pe riode zouden de krakers kun nen onderzoeken of ze zelf het pand konden aankopen. Ook de universiteitsraad kwam met een verzoek om uitstel om de krakers ter wille te zijn. Maar het College van Bestuur legde de verzoeken naast zich neer en beriep zich op de uit slag van het eerste van de se rie korte gedingen, waarin de ontruiming was verordon neert. In het juridische steekspel zal de datum van het nieuwe kort geding, waarin de ontruiming zou moeten worden afgedwon gen, voor de universiteit als uiterst onaangenaam zijn aan gekomen. Voorzitter mr. K Cath van het College van Be stuur van de Universiteit, wei gerde gistermiddag op de da turn van het kort geding te re ageren. De advocaat van de krakers mr. T. Visser is van plan maandag bij de rechtbank een kort geding aanhangig te ma ken tegen de universiteit, om dat het omstreden pand on langs door de krakers vrijwil lig werd ontruimd en enkele uren later werd herkraakt. Het vonnis zou daarmee teniet zijn gedaan. Voorts wil hij van burgemeester Goekoop en de universiteit vernemen, dat de ontruiming niet voor 5 novem ber plaats heeft. Ook een woordvoerder van de gemeen te weigerde hierop gisteren alle commentaar. Zou de advo caat van de krakers die garan tie echter niet krijgen, dan wil hij de president van de recht bank verleiden om burge meester Goekoop te bevelen geen politionele bijstand bij een ontruiming te verlenen. 532. „.EIDEN De Onroe- nd Goed Belasting GB) van goedkope •ngezinswoningen zal olgend jaar worden ver- oogd. Dat is het gevolg leer- an een stijging van de f, aparti jqb met 24 procent, q vanaf oodzakelijk geworden y oor een evengrote da- 22.-p.ping van de waarde van 38.- p p et onroerend goed in W.- pp «eiden. Deze daling in /aarde is vastgesteld bij (94 en recente hertaxatie an het onroerend goed. be laatste taxatie had laats vijf jaar geleden. ligenaren en bewoners [}an duurdere (flat)wo- iingen zullen van de bij stelling van de OGB pro fiteren omdat hun huis Ineer in waarde is ge aaid dan het gemiddel- ie. Zij kunnen een aan- j slag verwachten die la ger is dan die van vorig I jaar. Dit blijkt uit de ge- i neentebegroting voor iet volgend jaar die gis- eren openbaar werd ge naakt. Veel aandacht voor computeronderwijs Het gemeentebestuur gaat er van uit dat de totale op brengst van de OGB gelijk moet blijven. Daarom wordt in de gemeentebegroting voor het volgend jaar voorge steld de tarieven met 24 pro cent te verhogen, overeen komstig de gemiddelde waar dedaling van het onroerend dat de gebouwen minder in waarde zijn gedaald dan de woningen, zullen zij in ver gelijking met vorig jaar een groter deel van de OGB voor hun rekening nemen. Voor het totale aantal woningen betekent dit een voordeel van 7 procent. Pijn In de praktijk betekent dit dat de bewoner of eigenaar van een huis dat met een even hoog percentage in waarde is gedaald als het ge middelde, volgend jaar 7 pro cent voordeliger uit is. Voor huizen die meer dan 24 pro cent in waarde zijn gedaald, behoeft minder betaald te worden. De woningen die minder in waarde zijn ge daald, moeten meer opbren gen. In deze laatste categorie vallen de betaalbare eenge zinswoningen omdat die mo menteel goed in de markt liggen. Het negatieve effect van dit marktmechanisme zal vooral gemerkt worden door de ei genaren van deze woningen (zij betalen immers drie maal zoveel OGB als de huurders). Het college is van plan de to taalopbrengst van de OGB met twee ton te verminderen Voordeel Een nieuwe berekening van de uitkering uit het gemeen tefonds brengt voor Leiden een voordeeltje van 2,4 mil joen met zich mee. Het colle ge heeft hiervan gebruik ge maakt door een aantal bezui nigingen te schrappen. Zo zal er niet gekort worden op het aantal bloembakken in de binnenstad, de bespeling van het carrillon in het stadhuis en de subsidie voor het werk- gelegenheidsfonds. Wethouder P. Bordewijk (fi nanciën) beschouwt de gevol gen van de hertaxatie van de OGB als een „onaangename verrassing voor een aantal mensen". Hij wil deze veras sing echter niet opvangen door de eindopbrengst van de OGB met meer dan twee ton te verlagen, bijvoorbeeld door daar in het kader van de bestrijding van verhoging van de woonlasten het mee vallertje voor te gebruiken. „Het is toch heel plezierig dat je met dat geld nu allerlei dingen kunt doen die eerst onmogelijk leken", vindt Bordewijk. LEIDEN Het huisvuil in een aantal Leidse wijken zal met ingang van volgend jaar met behulp van minicontai ners worden opgehaald. In flatbuurten is het de bedoe ling dat het huisvuil verza meld wordt op centrale plaat sen in de wijk. Op deze wijze hoopt het col lege te besparen op de kosten van het ophalen van huis vuil. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de bezuini ging uitgevoerd zou worden door het straatvegen in de binnenstad te verminderen. Dit acht het college echter onaanvaardbaar omdat dit het aanzicht van de opge knapte binnenstad zou aan tasten. In de loop van '86 zal een plan uitgewerkt worden voor de nieuwe wijze van inzame ling. Het is nog niet duidelijk in welke wijken dit gaat ge beuren. In de binnenstad zal het vuil in ieder geval voor lopig nog in de bekende grij ze zakken worden opgehaald. Met dit voorstel hoopt het college de komende jaren en kele tonnen te bezuinigen. Bovendien kunnen hierdoor vijf vuilophalers overge plaatst worden naar de veeg- dienst. Voor de burgers leidt de nieuwe methode van inza meling tot een lager reini gingstarief. Overigens is in de gemeentebegroting voor volgend jaar ook al een ta riefsverlaging van drie pro cent aangekondigd. ÏiEIDEN De politie gaat Pborrang geven aan de afhan- iling van zedendelicten. Dit ist in het beleid van het col- ge om de onveiligheid van •ouwen op straat tegen te lan. Tevens wordt onderzoek xricht naar vrouw-onveilige plaatsen in de stad. B en W willen bovendien dat er on derzoek wordt verricht naar mogelijkheden in Leiden voor het instellen van vrouwenge zondheidscentra en vertrou wensartsen. Een en ander blijkt uit de ge- tebegroting voor volgend sidie uit te keren. Zo krijgt het wordt 25.000 gulden extra ter Hierin staat ook aange- Centrum Onderdak volgend beschikking gesteld. jaar 50.000 gulden extra om Komend jaar zal op een aantal r zeven dagen per week kruispunten onderzocht wor- professionele hulpverlener den in hoeverre de verkeers- i. Voor de ama- veiligheid verbeterd kan wor- kunstbeoefening den. Het gaat om de kruispun- kondigd, dat getracht zal den meer vrouwen en leden van minderheidsgroeperingen bij de politie te halen. Het college is van plan aan di- teuristische ten Marnixstraat-Willem de Zwijgerlaan, Plesmanrotonde, Blauwpoortsbrug- Haarlemmerstraat, Gangetje- Breestraat en Rooseveltstraat- Vijf Meilaan. Het betreffen al lemaal kruispunten waar veel ongelukken plaats hebben. LEIDEN De Leidse basisscholen gaan er in 1986 enorm op vooruit. Zo wordt het bedrag per leerling verhoogd tot ge middeld 150 gulden (in sommige gevallen een stijging van 200 procent) en pompt de gemeente nog eens 350.000 gulden extra in het basisonder wijs. Hiervan is 200.000 gulden bestemd voor een computerproject. Wet houder H. van Dongen (van onder meer onder wijs) maakte deze plan nen gistermiddag be kend aan de hoofden van de Leidse basisscholen. De gemeente kan zo gul zijn vanwege een nieuw vergoe dingenstelsel voor het basis onderwijs, LONDO genaamd. Het rijk heeft voor 1986 aan zienlijk meer geld beschik baar gesteld voor de basis scholen. Leiden heeft daarom besloten het bedrag per kleu ter met ruim 43 gulden te verhogen en per leerling met ruim 96 gulden tot minimaal 130 gulden. Het gemiddelde bedrag per leerling (hierbij horen ook de kleuters) zal echter op 150 gulden uitko men. Voorts krijgen de 14 openbare basisscholen elk 6000 gulden voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen. Dit laatste is om een achter stand in te halen. Het bedrag per leerling voor de openbare scholen het Stedelijk Gymna sium, de Rembrandt- en Louise de Coligny-scholenge- meenschap wordt met een tientje verhoogd. Grote aandacht is er voor het computeronderwijs. Alle Leidse basisscholen krijgen gezamenlijk 200.000 gulden voor een computerproject. Om dit project te laten draai en wordt nog eens 50.000 gul den beschikbaar gesteld. In drie Leidse basisscholen (een openbare, een katholieke en een protestants-christelijke) wordt begonnen met compu- ter-ondersteunend-onderwijs. De namen van deze scholen zijn nog niet bekend. Studiefonds Omdat het aantal aanvragen voor het Leids Studiefonds aanzienlijk is gestegen, wordt in 1986 25.000 gulden extra in dit fonds gestopt. Met de jaar lijkse verhoging van 25.000 gulden betekent dit, dat er in 1986 ruim 120.000 gulden in het Leids Studiefonds zit. Het bedrag van de uitkeringen uit dit fonds gaat omhoog en ook wordt in veel gevallen gevraagd om een voorschot omdat een beslissing van het ministerie van onderwijs lang op zich laat wachten. Studietoelagen worden overi gens niet meer uitsluitend als een gift gezien. Een bijdrage van 1000 gulden en minder blijft wel een gift, maar alles meer dan 1000 gulden wordt als renteloos voorschot be schouwd. Voorts wordt onderzocht of het mogelijk is Leidse scho lieren vaker musea te laten bezoeken. Daartoe wordt een werkgroep in het leven ge roepen. In dit schooljaar is begonnen met een vandalis- me-project „Hee, hou 't heel!!!" voor leerlingen van de bovenbouw van het on derwijs. bijdragen van Frank irman, Willem Buijte- en Gert Visser. Foto: Ringers. eggeschaar (1) nam afgelopen woensdag dag contact op met de LC- ictie. „Ik ben Mien en bel lens de ongeruste vrou- i uit de Leidse Merenwijk. nacht om drie uur moet u tr even langskomen bij het leitje in de Kiekendief- it. Met een fotograaf, it we gaan actie voeren", wordt een redactie wel er met vreemde telefoon- geconfronteerd. zodat de edeling op zich niet zo verbazing wekte. Wel ?r het tijdstip. „Maar bes evrouw, kunt u misschien ïllen, wat er gaat gebeu- rond drie uur 's nachts, zijn dan wel journalisten, r we werken doorgaans indere tijden. Wat gaat u dat u onze aanwezig- vraagt", aldus de redac- „Dat kunnen we u niet ellen", meldde Mien, ti komen we niet", was antwoord terwijl de re- teur dacht aan feministi- acties uit het verleden wel veel geschreeuw maar i weinig wol hadden opge- xd. „Mogen we uw tele- ïnummer, dan bellen we •genochtend om het resul- te vernemen". „Maar dan ip ik", mopperde Mien wat !erust en zei dat ze later in middag terug zou bellen. Heggeschaar (2) Een paar uur later. „Met Mien. We stoppen een persbe richt morgenochtend om 07.00 uur in de brievenbus". „Mo gen we toch uw telefoonnum mer, want als het fout gaat dan kunnen we u alsnog even bellen". En Mien gaf haar te lefoonnummer, want er kon immers toch niets misgaan. Maar edoch. Het liep uit de hand. Er was althans donder dagmorgen geen persbericht in de brievenbus gedepo neerd. Dus werd gebeld. „Er zijn een paar nare dingen ge beurd". „Oh...hoezo". „Daar over doen we geen medede ling. Dat is privé". Na langdu rig aandringen kwam de aap traag uit de mouw. De vrou wen in de Merenwijk zijn bang voor de vrouw-onvrien delijke plekken in hun woon wijk. Veel te hoge begroeiin gen, matig verlichte tunnels, defecte straatverlichting enzo voorts. Daar hadden ze wat aan willen doen. Bij het be wuste tunneltje zouden de struiken een kopje kleiner ge maakt worden. Als demon stratie van de onvrede. De da mes noemden de actie „Heg geschaar". Heggeschaar (3) Ze waren om drie uur begon nen en wilden juist de strui ken aan de andere zijde van de weg te lijf gaan, toen de politie langskwam. De dames kozen het hazepad. Drie wa ren niet snel genoeg en wer den in de kraag gevat. Mee naar he. bureau. Het politie rapport meldde later in de ochtend de leeftijden van de betreffende dames: 31, 43 en 49 jaar. Opmerkelijke leeftij den, want actievoersters zijn doorgaans wat minder gerijpt. Maar misschien heeft de leef tijd ook iets te maken met het feit dat ze werden achter haald en de anderen spoorloos in de nog stevig uit de kluiten gewassen bosjes konden ver dwijnen. De kater voor de dames was met de arrestatie al een feit, maar moet een paar uurtjes later nog heel wat groter zijn geworden toen ze de reactie van de gemeentelijke dienst Groenvoorzieningen verna men. „Van schade is geen sprake. De struiken moesten toch weg, dat stond in de planning. We wilden alleen de winter afwachten", aldus een ambtenaar. „De dames hadden dat kunnen weten, want we hebben het gemeld aan de betreffende commissie die zich met de veiligheid op straat bezighoudt". De dames wisten het ook verklaren ze achteraf alleen vonden ze dat de gemeente niet op schoot met het snoeien en dus gingen ze zelf maar aan het werk. Hoe terecht de klachten van de vrouwen uit de Merenwijk ook mogen zijn, een onbehol pen actie zoals de Hegge schaar krijgt op deze manier toch een beetje teveel het ka rakter van een rolbevestigen- de mop. Een Mien is immers niet altijd een Mina. Opgeklopt (1) Wie tot op heden gedacht mocht hebben, dat burge meester Cees Goekoop zich vooral bezig hield met het bij wonen van banketten en an dere feesten om zo tussendoor op een willekeurige maandag avond ook nog wat raadsle den in toom te houden, heeft zich dus lelijk vergist. Deze week liet Goekoop zien wat hij werkelijk waard is. Hij lapte alle verzoeken van de universiteit om het ge kraakte pand Brill op korte termijn te ontruimen aan zijn laars met de mededeling, dat de ontruiming pas plaats zal vinden wanneer hij dat ver antwoord acht. Een daad krachtige houding die hem dan ook onmiddellijk op een kort geding kwam te staan. Verantwoord is een ontrui ming volgens Goekoop pas wanneer er voldoende politie beschikbaar is. Dat kost tijd Een tikje arrogant maar vol zelfvertrouwen (zie „Opgeklopt). en dus moet de universiteit maar enig geduld betrachten. Die wijsheid heeft Goekoop opgedaan in Amsterdam waar hij onder het burgemeester schap van Polak jarenlang wethouder was. Onder ver wijzing naar het gevaar voor de openbare orde wist Polak immers op dezelfde wijze ont ruimingen uit te stellen. Opgeklopt (2) Zou het nu werkelijk zo zijn, dat de Leidse politie niet in staat is op korte termijn vol doende manschappen op de been te brengen? Dan is het maar te hopen dat Leiden van plotselinge rampen ver schoond zal blijven. Of zou de burgemeester ande re redenen hebben om de ont ruiming naar een later tijdstip te verschuiven? Wellicht wil hij de gemeenteraad nog een kans geven er maandagavond over te praten, al zal hij dat laatste natuurlijk nooit hard op kunnen zeggen. Wat de reden van Goekoops handelwijze ook moge zijn, van dat kort geding ligt hij geen moment wakker. Met enig understatement laat hij weten dat de universiteit „de zaak een beetje opgeklopt heeft", en dat zo'n kort ge ding bijzonder aardig kan zijn en „interessante jurispruden tie" op kan leveren. Herinneringen komen boven aan het optreden van voorma lig wethouder Cees Waal die op haast dezelfde wijze oppo nenten met de mond vol tan den placht te laten staan. Een tikje^rrogant maar vol zelf vertrouwen, je ziet de burge meester haast glimlachen om de zelfoverschatting van de heer Cath en consorten. Op een tegenspeler in die top vorm zou de universiteit nog wel eens de tanden kapot kunnen bijten. Branchevervaging Het Leiderdorpse college van burgemeester en wethouders buigt zich tijdens de wekelijk se vergadering over de meest uiteenlopende zaken. Mark- taangelegenheden keren re gelmatig terug op de agenda, aangezien marktkooplieden een nogal levendig bestaan leiden en er regelmatig ver anderingen zijn. En zo besloot het college onlangs de bran ches jurken en damesboven- Nu wordt voorlichting en pu blic relations te hooi en te gras door diverse afdelingen meegenomen. De directie eco nomische zaken is zelfstandig bezig om de stad te promoten en burgemeester Cees Goe koop en aanpalende staf stor ten zich op andere fronten op hetzelfde doel. Voorts is er nog een reinigingsdienst met een eigen voorlichter en ga zo maar door. Probleem daarbij: de ene ambtenaar weet niet waar zijn buurman mee bezig is. Een reorganisatie was der halve geboden. Apparaat (2) Eén element hebben Paul Bordewijk en Otto Apparaat Scheepbouwer bij hun reorga nisatie mogelijk over het hoofd gezien of juist niet natuurlijk en dat is de vrij heid van de afdeling voorlich ting. Waar velen zich te hooi en te gras met public relations be zighouden, zeg maar „het ver kopen en promoten" van het gemeentelijk beleid en de ge meente zelf, heeft de afdeling voorlichting een andere taak. Deze afdeling behoort een min of meer onafhankelijk li chaam tussen gemeentebe stuur en burger te zijn. Om maatregelen te vertalen voor de burger en hen ook op de nadelige consequenties daar van te wijzen. Burgers de weg wijzen als ze bezwaar willen maken tegen reeds genomen besluiten. Enzovoorts. Dat kan strijdig zijn met het ge meentelijk beleid, of op zijn minst lastig. Hopelijk hebben Otto en Paul zich niet tot doel gesteld het laatste lastige bedrijfsonder deel nu ook maar monddood te maken door het in een gro ter geheel te laten opgaan. De ambtenaren zelf zijn daar niet zo bang voor. „We merken nu al dat de contacten met wet houders, de burgemeester en hun directe medewerkers be ter zijn dan voorheen", laten ze opgewekt weten. Begin^het daar niet mee? kledingen en vrijetijdskleding samen te voegen en de bran che brei- en haakgaren aan het marktpakket toe te voe gen. Dat moet een interessan te discussie zijn geweest. We stellen ons dat als volgt voor. Burgemeester Bruggeman: „De man van de jurken en damesbovenkleding wil er vrijetijdskleding bij gaan ver kopen. Wat vinden jullie?". Wethouder Bezemer, verant woordelijk voor Leiderdorps financiën: „Waarom beperkt hij zich niet tot uitrustings stukken voor dames. Deze branchevervaging gaat ons vast geld kosten". De liberale wethouder Gehner: „een marktkoopman moet de vrij heid hebben ook vrijetijdskle ding te verkopen". Wethou der Meerburg: „Ik ga akkoord met samenvoegen, maar dan moet wel'een opening worden geschapen voor brei- en haak garen". En Bruggeman hakt dan tenslotte de knoop door, inhakend op het voorstel van Meerburg. Apparaat (1) Ze noemen hem op het stad huis Otto Apparaat, met een ambtelijke knipoog naar zijn functie als secretaris Appa raatzorg. Dat wil zeggen dat hij verantwoordelijk is voor het ambtelijk apparaat, het gemeentelijk personeel dus. Want Otto Apparaat is nie mand anders dan de voorma lig directeur van de Leidse Sociale Dienst Otto Scheep bouwer. Otto heeft met wet houder Paul Bordewijk een plannetje uitgedacht voor een andere structuur van de voor lichting van de gemeente. Tot voor kort werd de directie voorlichting geleid door Jan Lelieveldt, thans vertrokken naar de Provincie Zeeland. Het vertrek is aangegrepen voor een reorganisatie. De vele, verbrokkelde voorlich tingspraktijken moeten onder een wat meer gelijke noemer worden gebracht door ze in één directie te laten opgaan, vindqjp Otto en Paul.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11