'e Zijl/LGB verrassend angs De Robben: 9-5 Ruud Krol oogst waardering Marathon schaatsers hebben niets te klagen ^sportuitslagen pagbIORT £eidóc@omxmt VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 PAGINA 9 arluig; 2l iram; 26| Jtoregisll halsboni eluid; 31 J :»oq 1 OZ "He S ;|9Juen DAG DE VOORZITTER LANDELIJKE TECHNISCHE COMMISSIE KNSB: ZWOLLE In maart, nadat hij zijn afscheid als voorzitter van de landelijke technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond had aangekondigd, sprak Jan Klok: „De KNSB neemt het marathonschaatsen nog altijd niet serieus". En in gedachten keerde hij terug naar een turbulent seizoen waarin de almachtige bond het budget voor de „jongens-van-de-lange-adem" aan vankelijk van 28.000 naar 14.000 gulden had terug gebracht, waarin licenties niet op tijd waren opge stuurd en waarin officials meer interesse aan de dag hadden gelegd voor reisjes, dan voor schaatsen. Nu, nauwelijks een half jaar later en aan de vooravond van het nieuwe marathonseizoen, zegt Klok's opvolger Jan Brandt (43) uit Landsmeer: „We hebben niets te klagen en de marathonschaatsers ook niet. We hebben alles gekregen waar we om hebben gevraagd". En tevreden denkt hij aan de de computer ter waarde van 14.000 gulden die de bond speciaal voor de administratie van de marathonschaatsers heeft aangeschaft, aan het bijbehorende software-program- ma (kosten 20.000 gulden), aan de nu wel op tijd binnen ge komen licenties en aan het budget dat werd verhoogd tot 50.000 gulden. Hans Brandt: „Nee, het succes van de Elfstedentocht heeft hier niets mee te maken. De nieuwe mensen in het bondsbe- stuur kijken genuanceerder tegen de marathon aan, zo een voudig is het. Vorig jaar werd gezegd: „Ach, die jongens trekken zoveel publiek, die bedruipen zichzelf wel". Derge lijke geluiden hoor ik niet meer. Bovendien moeten we de hand in eigen boezem steken. We hebben onze begroting te laat ingediend. Er is dus veel ten goede gekeerd". Brandt is een man uit de praktijk. Meer marathongek dan vergaderdier. Hij stond in 1963 (na de Elfstedentocht met winnaar Reinier Paping) aan de bakermat van het lange- afstandschaatsen op kunstijs. Vormde op de Jaap Edenbaan samen met onder meer Hans van Helden („Die kwam voor een uurtje schaatsen in Amsterdam op de fiets uit Helmond, honderd kilometer heen, honderd terug") het trainings groepje van André Koornstra. Brandt won ook de tweede alternatieve Elfstedentocht („Op dat afschuwelijke dooiijs") in het Noorse Lillehammer en toonde zich de afgelopen winter op zijn geboortegrond bij Den lip plotseling nog even de snelste. Een ets van streekgenoot Anton Heyboer en een kus van één van diens bruiden viel hem ten deel. Van de echte top bleef hij verstoken, „niet in de laatste plaats, om dat ik altijd goed heb kunnen relativeren". „Familie" Al in de begindagen van het marathoncircus voelde Hans Brandt zich meer geroepen om de belangen van de „familie" te behartigen, dan om voorop te rijden. Samen met Henk Portengen, Jeen van den Berg, Rien de Roon en Gerrit Woudenberg vormde hij een belangengroep die op eigen kosten in Emmeloord een vergadering met de marathon schaatsers organiseerde. Die avond zat het zaaltje in de pol der met honderd man afgeladen vol. In al die jaren werd hem bovenal duidelijk: „De jongens van de marathon zijn mondiger dan andere schaatsers". Hans Brandt: „Je moet natuurlijk niet vergeten dat het ma rathonschaatsen internationaal niets voorstelt. Ik heb zelf op redelijk niveau gezeild. Stond op de nominatie naar de Olympische Spelen van Tokio te worden gestuurd. Alles zou voor me geregeld zijn. M'n zoontje zeilt ook. Internationale jeugdklasse. Een paar maanden geleden moest hij voor een wedstrijd naar Brest in Frankrijk. Wel zelf alles betalen. Heeft me twaalfhonderd gulden gekost. Ik bedoel maar, in bijna alle sporten staat de top centraal. Niet één marathon schaatser doet moeilijk over het feit dat per jaar een kleine zes ton in de kernploegen wordt gestopt. Zolang ze zelf maar voldoende armslag hebben. Jan Klok heeft vorig jaar uitge rekend dat veertienhonderd marathonschaatsers honder dentwintigduizend gulden in het bondslaatje brachten. En dat daarvan maar een schijntje op de juiste plaats terecht kwam. Ik geloof niet dat dat rekensommetje juist is". Toch kan hij niet ontkennen dat het voor het marathon- schaatsen financieel aantrekkelijk is om de KNSB de rug toe te keren. Waarom gebeurt dat dan niet? Brandt: „Ik geloof niet dat het goed is. Samen staan we veel sterker. We zijn allemaal schaatsers, horen met z'n allen op diezelfde ijsbaan thuis". Hij heeft niet het gevoel door de bond als „melkkoe" te worden gebruikt? Brandt: „Nee, helemaal niet. Tot de grote toernooien zijn wij het paradepaardje van de KNSB". Het aantal marathonschaatsers is door de Elfstedentocht aanzienlijk gestegen waardoor wel eens organisatorische problemen zouden kunnen ontstaan. Brandt: „We kunnen de groei overzien. Toch zijn we genoodzaakt om nieuwe maatregelen te nemen. Er zijn van tweeëndertig, vaak jeug dige rijders aanvragen voor een A-licentie binnen gekomen. Twaalf van hen kunnen we voorlopig niet plaatsen en dat is in al die jaren nog nooit gebeurd. Daarom hebben we moe ten besluiten om na een wedstrijd of drie de zaak opnieuw te gaan bekijken. Aan de jongens, die constant op vele ron den worden gereden, zullen we vragen of ze een stapje terug willen doen om plaats te maken voor de jongeren. Een moeilijke stap, ook voor ons, want de kerels die het tempo niet langer kunnen volgen, zijn al jarenlang een begrip in het wereldje. Maar we moeten wel, er is geen keus. We pra ten immers over topsport". t BERT DIJKSTRA Hond op veld, baas in cel ATHENE De eigenaar van een hond heeft van een Griekse rechtbank een gevangenisstraf van veertig dagen opgelegd gekregen. De hondenbezitter had het dier tijdens de voetbalwedstrijd Chios-Argonaftis op het veld losgelaten. Een politieman werd in de hand gebeten bij zijn poging de hond te vangen. BILJARTEN NK bandstoten Alblassérdam Poule A: Jaspers (Sint Wlllibrord)- Steures (Nijmegen) 39-150/8; Pijl (Hengelo)-Bongers (Nijmegen) 128- 150/20; De Bruijn (Hulst)-Van der Smissen (Sint Willibrord) 76-150/18; Vultink-De Bruijn 150-50/16; Pijl-Van der Smissen 74-150/15; Jaspers- Bongers 51-15Q/15. Poule B: Koorevaar (Dordrecht)-Burg- man (Baarn) 110-150/23; Vet (Berk- hout)-Velthuis (Oldenzaal) 98-150/28; Klijn (Kaatsheuvel)-Van der Ven (Eindhoven) 123-150/24; Arnouts (Et- ten Leur)-Vet 150-36/11; Klijn-Velt- huis 150-106/30; Koorevaar-Van der Ven 150-128/18; Klijn-Koorevaar 150-134/28; Burgman-Vet 150-96/19; Velthuis-Arnouts 140-150/18. SCHAKEN Kandidatentoernooi Montpellier 9e ronde: Spasski (Fra)-Seirawan (Vst) 1-0. Stand: 1. Tal (Sov), Joesoe- pov (Sov) 6 punten; 3. Sokolov (Sov), Timman (Ned) 5,5; 5. Nogueiras (Cub), Portisch (Hon), Beljavski (Sov) 5. WATERPOLO Heren ereklaeee: De Zijl LGB-HZC De Robben 9-5. bandstoten iBloemendaal hLASSERDAM Het hooi om het wereld- kpioensehap bandstoten t 20 tot en met 23 6 in Bloemendaal _ouden. Dat zei vice- Trzitter Lou Lensen van Koninklijke Nederland- Biljart Bond gisteren tij- Is de nationale titelstrijd pelklasse te Alblas- jocm. Hij vertelde ook ^Nederland als organise- land vermoedelijk biljarters zal mogen fchrijven: de nationale «pioen en IAAF WIL NIEUW STRAF- SYSTEEM VOOR DOPING OSLO De internationale atletiekfederatie wil doping met een nieuw strafsysteem vervolgen. In Oslo heeft de IAAF zich uitgesproken voor differentiatie in de straffen. Tot nu toe krijgt ie dere overtreder van het dopingreglement een le venslange schorsing opgelegd die vervolgens na achttien maanden op verzoek van de nationale bond kan worden opgeheven. De federatie wil de straf van geval tot geval doen verschillen. „Alleen op die manier kunnen wij op de ernst van iedere dopingzaak reageren", verklaarde voorzitter Nebiolo in de Noorse hoofdstad. Het afgelopen seizoen werden 1300 atleten onder zocht op het gebruik van verboden stimulerende middelen; 800 bij internationale wedstrijden. De onderzoeken werden afgerond in slechts zeven tien laboratoria, die het werk bij lange na niet aan konden, aldus Nebiolo. Van Boeekei uitgeschakeld TOKIO Huub van Boeckel is gisteren in de tweede ronde van het met 300.000 dollar (ruim 900.000 gulden) gedoteerde ten nistoernooi in To kio uitgescha keld. De Hage naar verloor met tweemaal 6-3 van de Zweed Anders Jarryd, eerder dit jaar nog halve-fi- nalist op Wimble don. Amsterdam kandidaat voor finale wereldbeker AMSTERDAM De organisatoren van Jumping Amsterdam hebben zich kandi daat gesteld voor de finale van de strijd om de wereldbeker in het seizoen 1987/1988. Het verzoek aan de internatio nale paardesportfederatie (FEI) is inmid dels de deur uit. Het evenement zou moe ten plaats hebben in het voorjaar van 1988. De FEI zal de komende maanden een keuze maken. Ben Arts, bondscoach en secretaris generaal van Jumping Am sterdam, heeft goede hoop de finale te krijgen. „Op voorhand zijn we al met de directie van de RAI in de slag geweest. Ze zijn bereid ons de ruimte te geven, hoewel veel zalen in het voorjaar in gebruik zijn voor tentoonstellingen en beurzen". RUIME ZEGE AMSTERDAMSE IJSHOCKEYERS AMSTERDAM Het ijshockey team van Frontech Amsterdam is na de eerste wedstrijd uit het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen praktisch al zeker van een plaats in de tweede ronde. De Nederlandse vertegenwoordiger ver sloeg gisteravond voor 600 toeschouwers in de Jaap-Edenhal in Amsterdam de Bulgaarse kampioen Slavia Sofia met fors verschil: 10-1 door doelpunten van Schaf - fer (3), Berteling (2), Hunter, Powers, Jans, Dallow en Temmerman. De enige tegentreffer kwam op naam van Genkov. De periodestanden waren 1-0, 6-1, 3-0. Vanavond volgt de tweede confrontatie tussen beide clubs, ook in Amsterdam. ort-track- ^ïzoen n start De short-track batsenrijders van IHCL zaterdag het seizoen t de eerste competitiewed- i Leeuwarden. Een dag r komt de Leidse ploeg aan Vondellaan uit tegen het i het Engelse Notting- jJJHJwedstrijden worden zondag XPOSITiiouden tussen 12.00 uur en (10 uur en tussen 17.00 uur ^>19.00 uur. Voor IHCL ko- Hv Monique en Simone Vel- K>er. de junioren Marcel Frits Hoogeveen i in het veld. Neder- Ids kampioen Charles Veld- Pter van der Velde, les Boer en Jan Hoogeveen Itegenwoordigen het eerste De B-formatie van de Eidse ploeg bestaat uit Walter eken. Richard Suyten, Mare lzeboer en Edwin Chau- Alggheel reserve zijn Koeken en Arnold van etbal Jeany Allot, Mar- e de Bakker en Hesterine Beus van het Delftse KFC zijn opgenomen in de selee- van het nationale dames- m dat op 26 oktober in mbrai een kwalificatiewed- jd voor het EK speelt tegen inkrijk. etbal Het Nederlands FA-jeugdelftal won in alwijk een oefenduel met e-divisieclub RKC: 4-3. LEIDEN Met een 9-5 overwinning op HZC/De Rob ben, zorgde De Zijl/LGB gisteravond in eigen bad voor de eerste echt verrassende uitslag in de vaderlandse ereklasse competitie waterpolo. Leken de Leidenaars na de ge flatteerd ruime nederlaag te gen VZC in Veenendaal voor bestemd tot wat gerommel in de marge (zo rond de vierde, vijfde plaats op de ranglijst) na gisteravond gloren er opeens gunstiger perspectieven voor de Leidse formatie. Optimisti sche vooruitblikken die door De Zijl/LGB-coach Jan Evert Veer overigens onmiddellijk tot de juiste proporties werden teruggebracht. „Nee, van mij zul je na deze overwinning niet horen dat er voor De Zijl dit jaar veel meer in zit". En Veer, vervolgend: „Er zijn dit seizoen nuval zoveel ploe gen tot kampioenskandidaat nummer één gebombardeerd, dat ik maar niet al teveel waarde hecht aan dat soort prognoses. Je hebt gewoon met de realiteit te maken. En die werkelijkheid wil dat én AZC, èn De Robben èn De Zijl/LGB drie betrekkelijk jeugdige teams in het water hebben lig gen. Het kenmerk van jonge spelers is dat ze nogal grillig presteren. De ene dag is de vorm er wel, de volgende wedstrijd lukt er weer hele maal niets. Bij ons ging het vanavond dus gewoon goed". De hard werkende Leidse ploeg deed in dit* duel inder daad niets, onder voor het vooraf hoger ingeschaalde Hil- versumse team dat afgelopen weekeinde nog zo verrassend de halve finales van het Euro pese toernooi voor bekerhou ders bereikte. Er werd collec tief hard gewerkt, terwijl de door formatie van Veer ge toonde vechtlust niet verhin derde dat het onderdeel „over leg" eveneens goed verzorgd was. Behalve dan in het twee de part. De met een 2-1 voor sprong aan die periode begon nen Leidenaars verzuimden tot tweemaal toe een man- meer-situatie uit te buiten, ter wijl de opponent tot overmaat van Leidse ramp ook nog eens twee „knullige" goals mocht laten aantekenen. Het resul taat was dat de HZC halver wege „slechts" tegen een 4-3 achterstand aankeek, een mi nieme marge die kort in het derde part door de nu weer in Robben-dienst actieve Ronald Hermsen werd goedgemaakt. Veer: „Op dat moment was ik even bang dat we zouden in storten. Dat dat niet is ge beurd, was tekenend voor onze kracht van vanavond". In de vierde periode drukte de thuisploeg definitief door. Nu was het De Robben dat na het gelijkmakende lobje van weer Hermsen (5-5) een man-meer niet benutte, waarna De Zijl via Edwin Redegeld onmiddel lijk wel toesloeg in een over- tal-situatie. Nadat de bal na een fraaie Hilversumse lob van Robert Bizot niet verder was gekomen dan de lat boven goed keepende Johan Uitten- hout, schoot Marc van Belkum De Zijl naar 7-5, waarmee het beslissende gat èn de eerste echte verrassing van het wa- terpolo-seizoen een feit waren. Morgenavond wacht lands kampioen AZC de enige ploeg zonder puntverlies de Leidenaars op in het eigen Al- phense zwembad De Thermen. Een confrontatie die in het Jan Evert-Veer. Leidse kamp nu wat optimisti scher tegemoet wordt gezien, alhoewel dat een mening is die door Veer niet direct wordt gedeeld. „Voor deze twee wed strijden heb ik gezegd dat il tevreden zou zijn met twee punten. Daar blijf ik bij, ook al wil ik natuurlijk best meer". De knappe zege op De Robben kan daarbij overigens volgens Veer duidelijk een rol in spe len. „Door dit soort prestaties gaan scheidsrechters je voor vol aanzien. En dat gegeven wil in top-wedstrijden nog wel eens belangrijk zijn". GERT-JAN ONVLEE (Van onze correspondent) CANNES Het is alweer bijna drie jaar geleden pat Ruud Krol voor het het Oranje-shirt Broeg. Dat was tegen r Spanje in de voorronde van het Europees kampi oenschap. Het Nederlands voetbalelftal verloor toen met 1-0 en verspeelde daarmee zijn kansen op een finaleplaats. jVanuit de dug-out van zijn huidige werkgever, de ambi tieuze Franse tweede-divisie- plub AS Cannes, meldt Ruud Krol dat hij de verrichtingen ijj. Ji/an het nationale team nog ^teeds met grote interesse %olgt. Om de belangrijke in terland tussen België en Ne- n'et te missen, wipte haP'i vorige week woensdag na ndtie training dan ook even over de grens naar Italië waar een mébrivé-televisiezender de wed- Brussel rechtstreeks Dp het scherm bracht. Of Oranje zich straks wel of l Op Ihiet voor de eindronde in Mexico plaatst, Ruud Krol is hebbHallst genoeR om te weten x Bat een derde wereldkampie- Bnschap voor hem persoonlijk aKVQjr niet in zit. De 36-jarige ver dediger, nu overigens spelbe- man|>a^ende middenvelder, moet jachen om het idee opnieuw geselecteerd te worden. „Ben I 210jje gek, daar denk ik allang ne Vcpiet meer aan. Dat is voorbij. Teleurstellend generatie Ivoetballers in Nederland en teen nieuw Oranje. Na die wedstrijd tegen Spanje was het voor mij wel genoeg. Al Imijn energie steek ik daarom in Cannes. Ik heb het hier iprima naar mijn zin en wil met deze ploeg goede resulta ten halen". Vergeleken met de flitsende seizoenstart vorig jaar zijn de resultaten van AS Cannes tot nu toe teleurstellend. Trainer Fernandez, die jonger is dan Ruud Krol, wijdt dat aan een gebrek aan zelfvertrouwen bij zijn spelers. „Het probleem zit hem niet in onze voeten, maar in ons hoofd", aldus de oefenmeester in een plaatselij ke krant. Krol vindt dat zijn overgang naar het midden veld de defensie van Cannes danig heeft verzwakt. „Als we verdedigen, gebeurt dat niet meer gegroepeerd en dan vraag je om moeilijkheden". De thuiswedstrijd tegen Tours was hiervoor illustratief. On danks zijn inmiddels gevor derde leeftijd was Krol overal te vinden. Vrnvel alle ge vaarlijke passes vertrokken zijn voet. Maar achterin bij Cannes was het bijkans lek als een mandje. Wijzend en schreeuwend lukte het ook Kro. niet daar van afstand wat aan te doen. Dat de oud- Amsterdammer als één van de weinigen wel eens op de tegenstander joeg of een sli ding maakte, vond waarde ring bij het uitgedunde pu bliek. Krol echter leek wat moedeloos te worden over het gebrek aan inzet van zijn ploeggenoten. Plezier Desalniettemin zegt hij nog steeds plezier in het spelletje te hebben. „Als we verliezen, doe ik 's nachts geen oog dicht. Op papier zijn we ster ker dan vorig jaar, maar de resultaten willen niet ko- In Cannes zijn de eventuele successen van grote invloed op de publieke belangstelling. Een verschil met Krol's ver blijf in Napels, waar de tribu nes altijd afgeladen waren. „In Italië zijn ze nu eenmaal helemaal gek van voetbal. Fransen zijn nuchterder. Als een ploeg wint, komen ze, maar bij verlies heb je al gauw een hoop kritiek en blijft men thuis. Dat geldt voor Cannes, maar ook voor andere ploegen in de eerste divisie. Gemiddeld zitten hier zo'n drieduizend toeschou wers. Te weinig natuurlijk". Ook tot in Cannes is het zoge naamde „Cruijff-systeem" doorgedrongen. „Echt nieuw is het niet", meent Krol. „Het is in principe hetzelfde voet bal als Ajax en het Neder lands elftal in hun glorietijd speelden wat Cruijff nu voor ogen staat. Alles dus op de aanval. Ik hoop dat ze in- Am sterdam het geduld hebben om hem aan dat systeem te la ten werken. Vergeet niet dat Michels ook jaren bezig is ge weest het grote Ajax op poten te zetten. Maar ik denk dat ze wel gedwongen zijn het op de manier van Cruijff te doen, want Ajax is allang niet meer in staat met de geldbuidel te rammelen om echte toppers binnen te halen". Van het huidige Ajax heeft Krol alleen met Peter Boeve samen gespeeld. Zelden keert hij terug naar de stad waar van hij het accent nooit zal verleren. Ruud Krol volgt te genwoordig een cursus Frans en lijkt van plan zich ook na volgend jaar, wanneer zijn contract afloopt, aan de Cóte d'Azur te vestigen. Het trai nersvak trekt hem wel, al be zit hij geen diploma's. „Hier in Frankrijk zijn ze daarmee niet zo streng. Je hebt een heleboel clubs waar een gediplomeerd iemand de leiding heeft, terwijl een er varen oud-speler de training op het veld verzorgt. Maar voorlopig heb ik nog ander half seizoen te gaan. Wat daarna mogelijk is, zullen we wel zien, misschien word ik wel voetbalmakelaar". BOB VAN HUET

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9