Giis van Dam vrij. ontvoerders gepakt Harde confrontatie krakers en politie Ni&m autokoper «ranse kernproef ia enteren chip Greenpeace BON: Overheid heeft onderwijs vernield leagan komt iet nieuwe foorstellen fntwapening NOS zal Mediawet accepteren Het Motorhuis Herhaling 1986 Jaar van de vrede 1985, 77e jaargang no. 23332 HET WEER In de nacht en ochtend plaat- seljk mist. Minimumtempera tuur ongeveer 2 graden. Hier en daar vorst aan de grond. Overdag vrij zonnig. Middag- temperatuur dalend tot onge veer 9 graden. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Zon op: 07.26, onder: 17.23; hoog water Schev.: 01.26 en 13.55, laag wa ter: 09.35 en 21.53. TV-TIPS de kernproef kijken de Franse premier Fabius en de minster i defensie Quilès uit over de kalme lagune rond Mururoa. jONDEN Franse com- kando's hebben gisteren *1 fe „Vega", een schip van - Ie milieu-organisatie jreenpeace, geënterd. De voer binnen de ter- JQU oriale wateren van het jol Mururoa, waar gister- ond een ondergrondse ernproef is gehouden. «FOOtt schip werd drie uur voor proef geënterd en buiten de taalf-mijls zóne gesleept. De leden van Greenpeace len uitgewezen, de Vega t waarschijnlijk in beslag lomen. litein Robinson van de ;a verklaarde, voordat het EW YORK President |eagan laat nieuwe Ame- aanse ontwapenings- orstellen voorbereiden, larin de elementen van IP*, recente Sovjetvoorstel- Een zullen worden ver kerkt. Dat is vandaag xnomen in welingelich- m mt kring in New York. Di- eet na zijn topontmoeting ij p 19 en 20 november met ff! ovjetleider Gorbatsjov in enève zal Reagan naar V russel reizen om de NA- I A O-bondgenoten hierover ersoonlijk in te lichten. Pi eagan zou van plan zijn in renève afspraken te mak^n Êk Joor meerdere ontmoetin- en. Daarmee zou hij tege moetkomen aan een belang- jke wens van een aantal restelijke bondgenoten, die Bïnève als beginpunt willen »n van een reeks topge- rekken. De besprekingen Genève stonden centraal jdens de westelijke „mini- i wij op" gisteren in New York. >aarbij zou onder meer zijn ebleken dat de strategie die leagan in Genève wil vol- en veel verder reikt dan tot u toe bekend is. Het voor tel van Reagan om samen net dë Sovjet-Unie oplossin- II en te vinden voor regionale II eschillen maakt onderdeel it van die strategie. 'agina 5: Westen steunt teagans „regionale oplos- in". leatrix en Claus iar Noorwegen >EN HAAG - Koningin Be- itrix en prins Claus brengen 'an 13 tot 15 mei een staatsbe- oek aan Noorwegen. schip de gevarenzone binnen voer, „bewust te zijn van de ri sico's, maar de dreiging die uitgaat van de onvermijdelijke uitstraling van radio-activiteit is voor de bewoners van de Pacific veel groter". Hoewel exacte gegevens niet zijn bekendgemaakt, ging het waarschijnlijk om een test van een neutronenbom van vijf ki- loton die op 700 meter diepte tot ontploffing werd gebracht. Om te tonen dat dë kracht ge ring was plaatste premier Fa bius drie potloden rechtop de tafel en deze vielen njet om tijdens de ontploffing. Minister van defensie Quilès en staats secretaris Tazieff, hebben drie uur na de explosie een tijdje gezwommen in de lagune. Fa bius heeft inmiddels gezegd dat Frankrijk vastbesloten is meer kernproeven te nemen. AMSTERDAM Wat suffig, maar volgens de politie „goed aanspreek baar" is de achttienjari ge Gijs van Dam jr. H heelhuids uit zijn ont voering gekomen. De ontvoerders hebben hem goed behandeld tijdens zijn verblijf in een huis aan de Purmer in Lelystad waar hij, zittend in een kast van twee bij één meter, bij na drie dagen heeft doorgebracht. Gedurdende die tijd heeft hij met kettingen in zijn on derkomen vastgezeten. Hij kreeg van zijn ontvoerders regelmatig valium, om hem rustig te houden. Van Dam kwam vrij zonder dat enig, losgeld hoefde te worden betaald. De jongen kon vannacht even na twaalven worden bevrijd, nadat de politie een Mercedes vanaf Lelystad op afstand had gevolgd. In de Amsterdamse Bijlmer vloog de Mercedes uiteindelijk, na een wilde achtervolging uit de bocht. Op de achterbank zat, geboeid en met een kap over het hoofd, Gijs jr. De vier ontvoerders, de 22-jari- ge P.H., de 23-jarige T.P., de even oude P.V. en diens 17-jarige zus M.H, konden later worden aangehouden. Eén van de ontvoerders, die zich uit de voeten had ge maakt, werd in een stal ge vonden, waar een boer met een mestvork hem in be dwang hield. P.V. en zijn 17-jarige zus hadden hun woning in Le lystad voor de ontvoering beschikbaar gesteld. Het on- Eén van de ontvoerders van Gijs van Dam jr. wordt, met de arm op de rug gedraaid, een politieauto binnenge- derzoeksteam was aan het adres gekomen door de tientallen tips na te trekken die sedert het bekend wor den van de ontvoering wa ren binnengekomen. Bo vendien was de woning be kend van eerder recherche- -onderzoek naar een mis drijf. De politie acht het overigens niet uitgesloten dat nog „minstens twee" andere arrestaties zullen volgen. In de woning in Le lystad werd later een revol ver aangetroffen. Inmiddels in de politie ter ore gekomen dat Van Dam sr. na de verdwijning van zijn zoon een eigen onder zoek was gestart. Hij had reeds enkele vrienden en kennissen benaderd om het losgeld bijeen te krijgen. Ook was hij al, buiten de politie om, met een onder handelaar in zee gegaan. Pag. 4: Van Dam sr. ont ving al eerder dreigbrie ven. Een hevig geëmotioneerde kraker moet door een vriend in toom worden gehouden op het moment dat de politie het pand be stormt. AMSTERDAM De Am sterdamse Staatslieden buurt was gisteren het to neel van ernstige ongere geldheden tussen politie en krakers bij de ontrui ming van een woning aan de Schaepmanstraat. Na afloop werden volgens de politie 20 tot 25 actievoer ders gearresteerd. Tijdens de confrontatie raakten zeker zes mensen gewond, onder wie drie Amster damse politiemannen. Eén van de krakers is, zo deel den de krakers mee, ge wond geraakt door een politiekogel. Het ging er volgens ooggetui gen tijdens de ontruiming zeer hard aan toe. Bij de on geregeldheden waren enkele pelotons van de politie en enkele honderden krakers en sympathisanten betrok ken. De politie ontruimde het pand, eigendom van de Algemene Woningbouwver eniging, nadat daartoe via een kort geding bevel was gegegeven. Behoorlijk geha vend verlieten de krakers het pand, sommigen van hen met bloedende hoofdwonden. Vijftien van hen hadden kans gezien nog voordat de politie binnen kwam, het pand via de achterzijde te verlaten. De rest werd aan gehouden en in politiebusjes weggevoerd. De politie richt zich volgens de krakers op een sociaal probleem, terwijl de werke lijke moeilijkheden in de wijk veroorzaakt worden door de drugshandel en de criminaliteit. De Staatslie denbuurt kampt met een overlastprobleem van de Amsterdamse „drugsscene", sinds de handel in het cen trum strenger door de politie wordt aangepakt. Foto-apparatuur gestolen VOORSCHOTEN Uit een woning aan de Karei Doormanlaan in Voorschoten is gisteren een handtas en foto-apparatuur gesto len. De apparatuur, die bestond uit een camera, telelens en flit ser, had een waarde van ongeveer tweeduizend gulden. De da ders kwamen binnen door de achterdeur te forceren plus tussen deur. De bewoners waren op dat moment niet thuis. (ADVERTENTIE) Frans... met 'n vleugje romantiek In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. (haal ot bel even voor mapje Menu-Suggesties) Hotel-Restaurant „DUINOORD" Vermiste vrouw maakt goede sier met geld van bank DEN HAAG Een 80-jarige Haagse vrouw die él geruime tijd werd vermist, is weer bo ven water. Door een blunder van de bank ontving de be jaarde vrouw vóór haar ver trek naar de Verenigde Staten per abuis 30.000 gulden. Ze zou haar familie in Amerika be zoeken, maar kwam daar nooit aan. De politie nam de zaak van de vermissing in onder zoek zonder concrete resulta ten te boeken. in New York blijven hangen. Daar logeerde ze weken in een luxe hotel. Toen het geld op raakte en de hoteleigenaar argwanend bij het consulaat navraag deed over zijn bijzon dere gaste, kwam de waarheid aan het licht. De Haagse ver blijft nog altijd in New York. HILVERSUM De voorzitter van het NOS-bestuur, P. van Dijke, zal zich neerleggen bij een democratisch tot stand ge komen Mediawet. Zelfs al zou de Kamer ongevoelig blijken voor de zware kritiek die de omroep en de belangenorgani saties de afgelopen twee dagen tijdens een hoorzitting naar voren hebben gebracht. Eer der nog zei Van Dijke dat hij dan zou aftreden. De verwach ting is dat het wetsontwerp in april of maart volgend jaar door de Kamer behandeld kan worden. (ADVERTENTIE) vraag eerst naar onze inruilprijzen Ook voor gebruikte auto's. De geschiedenis herhaalt zich. Dat blijkt telkens november in Genève de Amerikaanse president, Ronald Reagan, en zijn echtgenote Nancy in dezelfde villa wonen, waar bijna dertig jaar geleden de toenmalige Amerikaanse president Dwight D. Eisenhower eveneens tijdens een top verbleef. Het is de goed te beveiligen villa Saussure in de kleine plaats Genthod bijna direct aan het Lac Leman ongeveer vijf kilometer buiten Genève. De hoofdpersonen zijn verwisseld, maar de top en de villa zijn dezelfde gebleven. Ook de Leidse Courant. Maar dat zien de lezers bij herhaling. De Leidae Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar orant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. w5*£cidoc£ouocmt 2 merikaans journalist ag mee in ruimteveer vdagen *120 pr. iggaran dagen im, ai tele 1 lSHINGTON De tweede n ïerikaanse burger die een ruim- ;o lucht zal maken, is een journa- Dat heeft de Amerikaanse mtevaartorganisatie NASA be- idgemaakt. Iedere Amerikaanse f rnalist, ongeacht sekse, leeftijd of •kkring, kan voor de vlucht in lerking komen, zo verklaarde NASA-woordvoerder. Hij zei le duizenden aanmeldingen te wachten. In januari '86 zal de ste Amerikaanse burger, de on- r wijzeres Christa McAuliffe, een Hee mtereis meemaken. Voor die icht hadden zich ruim 11.000 on- ijskrachten aangemeld. NEW YORK Aan het slot van de speciale bijeen komst ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Verenigde Naties is 1986 uitgeroepen tot het „Jaar van de vrede". Het was het enige besluit waar de Algemene Vergadering het over eens kon wor den. Ondanks maandenlange onderhandelingen was er geen overeenstemming bereiKt over een slotver klaring. De problemen in het Midden-Oosten vorm den het struikelblok: de VS en de Arabische lidsta ten bleven het oneens over de omschrijving van het Palestijnse vraagstuk. Op het laatst gaf de speciale commissie met afgevaardigden uit ruim 100 landen, die sinds mei bezig is geweest met de gezamenlijke slotverklaring, er de brui aan. Pagina 4: Is er voor de VN nog leven na de veer tig? HOOGLERAAR HEKELT MODERNISME EN PRESTIGEZUCHT: Prof.dr. G. Hoefnagels ROTTERDAM Het onder wijs in Nederland stond twin tig jaar geleden model in de wereld en is nu legaal en sy stematisch vernield. Dat stelde prof. dr. G. Hoefnagels van daag in een rede op de Eras- musuniverstiteit in Rotterdam. Hij zei dat van de weeromstuit het jeugdvandalisme in mee- derheid te vinden is bij nieuwe schoolgebouwen. De totale schade door vanda- lengedrag beloopt in ons land per jaar 560 miljoen gulden. Na scholen prijken op de lijst van voorwerpen waaraan veel wordt vernield: publieke tele fooncellen, trams, bussen, trei nen, tramhaltes, geautomati seerde stations, verlichte ver keersborden, winkelruiten, zwembaden en voetbalsta dions. Hoefnagels ging na hoe het vandalisme is ontstaan. „Van 1945 tot 1965 was het geen pro bleem, maar na de ontdekking van* de gasbel sloeg de wel vaart toe. Voor het eerst groei de in ons land een generatie op die elke materiële wens flonkerend positief beant woord zag. De bomen groeiden tot in de hemel en de jeugd klom erin en nam bezit van Nederland", aldus de hoogle raar. „De mammoetwet leidde tot de sloop van de oude leerver- banden. Even later was het hoger onderwijs aan de beurt: twaalf grote bedrijven werden in één nacht fundamenteel bij wet gereorganiseerd. Ook op andere terreinen ging de over heid tot sloop over. Gezien de resultaten sprak Hoefnagels van overheidsvandalisme. Voor de jeugd waren onvrede en verveling er de motieven voor, voor de overheid waren het modernisme en prestige- zucht", meende hij. Het over heidsvandalisme kan volgens Hoefnagels als schadepost niet snel geëvenaard worden door de ravages van een generatie jeugdige Hollande vandalen. Vrijdag 25 oktober Uitgave Westerpers, behorende lol Sijthoff Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tol 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Actrice Twiggy bij Ruud op Ned. I om 19.16 uur. Minister president en andere politici in „Actualiteiten" om 22.10 uur. Op Ned. II om 21.20 uur „Sto ry of Normaal" en om 23.35 uur nachtfilm „Choirboys".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1