Stichting Duinbehoud krijgt nog geen voet tussen de deur Cultureel Centrum verder weg dan ooit Obligaties voor restauratie van Boerhaavehuis Jacks gestolen Bonnema geridderd Container voor schadelijke stoffen in Voorschoten Torers in de steigers Te Bedrijfsverzamel gebouw op Meer en Duin van de baan lenend?" w? formaat iS^ÊeidóeSouwwit Onroerend goedbelasting 3% omhoog LEIDEN OMGEVING QaidóaOowiant VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 PAGI Twijfels over centrum Haaswijk OFGSTGEEST „Een kostbare zaak. In eerste instantie zijn wij voor, maar er zijn belangrijkere zaken zoals een fiets- en voetgangersbrug over het Oegstgeesterka naai Dat zei CDA-fractievoorzitter P. van Veen gisteravond tijdens de raadsvergade ring over het Oegstgeestse multifunctioneel centrum Haaswijk. Hij bleek niet de enige die twijfels over het centrum had. De PvdA vond het centrum nog een gesloten boek en radicalen vonden de tekeningen vrij mager Wethouder T.L. Blom de Kock-Van Leeu wen wilde eerst weten in hoeverre de SJJO van genoemd centrum gebruik gaat maken „Pas daarna kunnen wij schematisch een goede indeling maken en daarna over fi nanciën praten", aldus de wethouder. Kindertheater in Oegstgeest OEGSTGEEST Buurtgroep Haaswijk houdt morgen een kin dertheatermiddag in Oegstgeest. Kinderen vanaf 7 jaar zijn vanaf vier uur welkom in de aula van de pedagogi sche academie aan de Hazenboslaan. De thea tergroep „Klef" speelt dan het stuk „Ik ben even weg". De entree voor leden van de buurtgroep is gratis Niet-leden betalen drie gulden. Vragen over grasveld Irislaan OEGSTEEST De inrichting van het grasveld aan de Irislaan in Oegstgeest kost 158.000 gulden. De raad van Oegst geest vroeg zich gisteravond af of die investering er wel tussendoor kon, om dat de parkeervoorzieningen aan de De Kempenaerstraat 250.000 gulden gaan kosten. P. van Veen (CDA) zei dat die uitgave niet in investeringsplan past. „Een kostbaar tussendoortje. Het plan moet niet zo gemaakt worden dat we straks de bestemming van het plan niet kun nen wijzigen", aldus Van Veen. Wet houder A Kohlbeck van financiën zei dat het geld voor de De Kempenaer straat aanwezig was. Foto-apparatuur gestolen VOORSCHOTEN Uit een woning aan de Ka- rel Doormanlaan ip Voorschoten is gisteren een handtas en foto-ap paratuur gestolen. De apparatuur, die bestond uit een camera, telelens en flitser, had een waar de van ongeveer twee duizend gulden. De da ders kwamen binnen door de achterdeur te forceren. De bewoners waren op dat moment niet thuis. Man breekt twee benen LEIDSCHENDAM Een 20- jarige inwoner van Leidschen- dam is gisteren met twee ge broken benen overgebracht naar het ziekenhuis Anthoni- ushove in zijn woonplaats. De man reed rond half zes op de Stompwijkseweg toen hij een sigaret aanstak. De sigaret viel op de vloer van de auto, de man probeerde hem op te ra pen en rukte daarbij per onge luk aan zijn stuur De auto botste eerst tegen een licht mast en kwam vervolgens te gen een muur tot stilstand. Verkeerschaos in Leiderdorp LEIDERDORP Op het kruispunt Persant Snoepweg- /Van der Valk Bouwmanweg in Leiderdorp h ^rste vanoch tend een verkeerschaos. Oor zaak was een defect buslicht. een installatie die er voor zorgt dat een naderende bus voorrang krijgt op het andere verkeer. De politie heeft een uur lang het verkeer moeten regelen. Gisterochtend was het ook al een chaos op de krui sing. Vandaag zou geprobeerc worden het manco te verhel- LEIDERDORP Bij een inbraak in een confectiezaak aan de Splinterlaan in Lei derdorp zijn in de nacht van woensdag op donderdag vijftig jacks buit gemaakt. De daders kwamen het bedrijf binnen door een raampje uit de sponningen te lichten. Inbrekers gegrepen VERSU teitenri )/RKK ZOETERWOUDE inbrekers zijn gisternacht heterdaad betrapt doo rc politie in Zoeterwoude el viertal werd gevonde een drukkerij op het i I trieterrein. Daarvoor hi NC-lei* ze al een aannemersb|er^0P en een mastenmakerij Produktieweg bezocht het binnengaan van de kerij werd een zogen stil alarm in werking ge iDe vier zijn afkomsti Rotterdam. Ze blijven lopig in hechtenis. Manc dela. H htig en van ee n geld! jeid it nakers Wil vai stelling NOORDWIJK Bij gelegen heid van zijn afscheid uit de gemeentelijke dienst is de heer R. Bonnema, hoofd van de af deling welzijnszorg, onder scheiden met het ridderschap in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. Bonnike speldde hem gistermiddag in de raadszaal de versierselen op. Dit gebeurde tijdens een enorm drukke receptie, waar enkele honderden collega's, oud-collega's, vrienden en be kenden de heer en mevrouw Bonnema nog vele goede jaren kwamen toewensen. In z'n toespraak tot de heer Bonnema liet de burgemeester de carrière van de chef Wel zijnszorg de revue passeren. Tevens schetste hij de activi teiten van de heer Bonnema op velerlei gebied, zijn werk voor cultuur, het zwembad, de bibliotheek, en andere belang rijke voorzieningen voor de Noordwijkse gemeenschap. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester een schilderstuk aan. dat jarenlang boven de stoel van het afde lingshoofd had gehangen en waaraan hij zeer gehecht was. Gemeentesecretaris drs. Pon- jée noemde een reeks deugden van zijn scheidende medewer ker op: ijver („Hij kan het werken niet laten"), kortheid en zakelijkheid („speciaal aan de telefoon"), loyaal en eerlijk. Het afscheidscadeau van de se cretaris bestond uit twee fiet sen, een voor de heer Bonne ma, de andere voor zijn vrouw. LDM GAAT VOORLOPIG DOOR JMET AANLEG DRAINAGELEIDINGEN DEN HAAG/KATWIJK „Er heeft in het geheel nog geen belangenafwe ging plaats gevonden tus sen waterwinning en na tuurbehoud". Dat is de mening van de Stichting Duinbehoud over de aan leg van drainageleidingen in het natuurgebied tussen Katwijk en Noordwijk. De stichting vecht al langer tegen de uitbreidingsacti viteiten van de Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) in de Zuidduinen, omdat die onherstelbare schade aan de natuur zou den opleveren. Duinbe houd probeert bij de ge meente Katwijk een voet tussen de deur te krijgen via het bestemmingsplan Landelijk Gebied, dat voor het duingebied geldt. Gisteren beklaagde de stich ting bij afdeling rechtspraak van de Raad van State zich over het uitblijven van reac ties op verzoeken om een voorbereidingsbesluit voor het gebied. In een voorbereidings- besluit wordt de wijziging van een bestemmingsplan aange kondigd. Via de wijziging van een dergelijk bestemmingsplan zou die door Duinbehoud zo gewenste belangenafweging plaats kunnen vinden. In het bestaande bestemmings plan was in eerste instantie ook een artikel opgenomen dat die belangenafweging regelde. Via een zogenaamde aanleg- vergunningprocedure zou de gemeente toestemming moeten verlenen voor activiteiten zo als de LDM nu in de Zuiddui nen ontplooit. Omdat het arti kel echter onduidelijk was, werd het vorig jaar geschrapt. De stichting verzocht daarna om een nieuw voorbereidings- besluit om dat recht te trek ken. „Dat zou een kwestie van enkele maanden zijn, maar in middels zijn we een jaar ver der", aldus A. Salman van de stichting. Duinbehoud drong in een brief in december vorig jaar aan op spoed, omdat de LDM al bezig was met het aanleggen van de drainageleidingen. In juni van dit jaar stuurde de stichting nog een brief met het verzoek om een reaktie. Toen na zes weken nog niets was vernomen, ging Duinbehoud ervan uit dat het verzoek om een voorbereidingsbesluit was afgewezen. Ze maakte daarte gen bezwaar door een be zwaarschrift in te dienen. Op 13 september had de stichting nog niets van de gemeente vernomen, beschouwde dat als een weigering en stapte naar de Raad van State om een be slissing te krijgen. Kort daarna deelde de gemeente echter mee dat het bezwaarschrift op 23 oktober in raad van Kat wijk aan de orde zou komen. Dat was dus eergisteren. De raad verklaarde het bezwaar toen niet ontvankelijk. De stichting had dus al antwoord gekregen, waardoor het be zoek aan de Raad van State gistermiddag eigenlijk weinig zin meer had. Vanochtend was dan ook al de uitspraak van de Raad van State, die stichting in het ongelijk stelde. Mr. P.J. Boukema. vice-voorzitter van de afdeling rechtspraak, liet gistermiddag al doorscheme ren dat hij een termijn van zes weken niet onredelijk lang vond om op een reactie te wachten, vooral gezien de va kantieperiode. De Stichting Duinbehoud gaat nu waar schijnlijk in beroep tegen de beslissing van de Katwijkse VOORSCHOTEN Wet houder ir. J. van Leeuwen stelde gistermorgen een con tainer bestemd voor het ver zamelen van schadelijke stof fen in gebruik. Tijdens zijn toespraak wees hij op de ge varen van tal van in huis ge bruikte middelen waar afval van over blijft. Tot nu toe werden deze stoffen gewoon bij het andere afval verza meld. Dat kan niet meer om dat schadelijke afvalstoffen dan elders grote schade kun nen veroorzaken. Het ge meentebestuur van "Voor schoten doet daarom een dringend beroep op de inwo ners om schadelijke afval stoffen te brengen naar het terrein van de dienst Open bare Werken alwaar een spe ciale container staat bestemd voor die stoffen. De container is verdeeld in zes vakken bestemd voor di verse afvalstoffen. Tussen tien uur en half twaalf en tussen een uur en half drie kan er op werkdagen afval gestort worden in de contai ner. De bedoeling is dat men zich eerst meldt bij de dienst Openbare Werken op het voormalige M.O.C.-terrein te weten Kon. Marianelaan hoek Zwaluwweg. Schadelij ke stoffen zijn onder meer fotochemicaliën, verdunners. oplosmiddelen, afgewerkte olieën, batterijen, spuitbus sen. verfblikken, bestrij dingsmiddelen en medicij nen. Tot nu toe bestond er in Voorschoten alleen een mo gelijkheid tot het afgeven van oude medicijnen (bij de apotheken) en afgewerkte oliën (bij de garages). ET ,VERÏ rots k istant inter zijn ge >a is, vers lerlan gemé eld i s een tg lig ertite succe r de 1 ihma jidde' formul een r aal be! leren herhal "he Ca enorr d in d* en vij: van istant: irde de j palin de le maal De ui-vormige toren van ,,De kleine Kerk" in Voorhout voorlopig in de steigers. Dat heeft Monumentenzorg b±Jj'""ói De toren staat zo ongeveer op instorten en moet nu r worden door steigers. Van direct restaureren is nog geen sprake, want eerst moet er door een architect een ning en begroting ingediend worden alvorens het Rijl sein op groen zal zetten. „En dat kan nog wel eventje ren", veronderstelt kerkvoogd Teun Nelemans. In 1914 „de kleine kerk" zoals deze in de wandeling genoemd en die behoort aan de Nederlands hervormde gemeenti rijpend gerestaureerd. De toenmalige predikant Ds. B Haar Romeny, wiens 3 jaar oude dochtertje de eerste legde, verzamelde de benodigde gelden voor de heroi van het fraaie kleine gebedshuis. de r; istant l Jppdtijd-t LISSE Er komt geen bedrijfsverzamelgebouw op het indus trieterrein Meer en Duin in Lisse. Het bedrijf Harke de Vries heeft definitief afgehaakt als bouwer op het industrieterrein. De firma had in april van dit jaar 16.770 vierkante meter grond aangekocht. Voorwaarde was echter dat men binnen een half jaar huurders of kopers voor gedeelten van het gebouw zou heb ben gevonden, anders ging de grondverkoop niet door. Het be drijf is in die opzet niet geslaagd en de verkoop is dus afgespron gen. Eén en ander neemt overigens niet weg dat de gemeente Lisse nog steeds ver voor ligt op het ooit samengestelde schema voor invulling van Meer en Duin. In twee jaar tijd is gedaan waar voor de gemeente tien jaar dacht nodig te hebben. Nu rest 35.000 vierkante meter te verkopen, 60.000 vierkante meter is al uitge geven en op 13.000 vierkante meter is optie verleend. Op het terrein zal voor 250 tot 300 personen werk te vinden zijn. Overigens zal het bouwrijp maken van het terrein van de groot ste afnemer, C A, spoedig beginnen en verwacht men rond december of januari met de bouw van het distributiekantoor voor dit bedrijf te starten. Het kledingconcern wil dat in oktober 1986 in gebruik nemen. (ADVERTENTIE) Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I. V. POSTCODE/PLAATS:. TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: D kwartaal automatisch per maand laar STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR: NAAM: POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Cot 2500 VD Den Haag (j Coderaz Het feestgebouw „Cees en Ineke" dat aan vele verenigingen gastvrijheid verleende. SASSENHEIM Een cul tureel centrum in Sassen- heim is verder weg dan ooit. Dat is de belangrijk ste conclusie die getrok ken kan worden naar aanleiding van alle discus sies over de nota „Scholen in de aanbieding", die de gemeente het licht heeft doen zien over de huisves ting van het Sassenheimse verenigingsleven. De problemen in Sassenheim ten aanzien van die huisves ting van verenigingen zijn niet gering. In de gemeentelijke nota wordt duidelijk gesteld dat de kerken in het verleden een belangrijke rol speelden in de voorzieningen op dit ge bied. Een belangrijk voorbeeld was de samenwerking binnen het zogenaamde open jonge renwerk, opgezet vanuit de ge zamenlijke kerken. Deze sa menwerking resulteerde in de jeugsociëteit De Stormbal. Dit interkerkelijk jeugdwerk be staat niet meer. Daarnaast is het niet overdre ven te stellen dat in Sassen heim een noodsituatie is ont staan na de sluiting van Cees en Ineke. Het merendeel-van de verenigingen in Sassen heim maakte gebruik van dit gebouw om hun uitvoeringen ten tonele te brengen. Binnen de gemeentelijke commissies heeft men nu dan ook duide lijk gesteld: Er is in toenemen de mate behoefte aan ruimte binnen het verenigingsleven, terwijl de sluiting van accomo dates nu juist samenvalt met de toename aan vrije tijd van bevolking. In de nieuwe accommodatie nota is niet alleen gezocht naar de vraag hoe de vereniging doelmatiger ruimte kan wor den geboden, maar ook hoe de daaraan verbonden lasten op te brengen zijn. Sassenheim heeft een toneelzaal nodig was daaruit de conclusie, maar voorop gesteld wordt dat daar van erst de financiële conse quenties maar eens op papier moeten worden gezet. Verder komen er snel verschillende schoolgebouwen vrij en een aantal daarvan is geschikt te maken voor het culturele le ven. Meer inspraak buurtvereniging RIJNSBURG G. Verhey (CDA) wil de bevolking meer inspraak geven als het gaat om bijvoorbeeld het plaatsen van nieuwe speelvoorzieningen. Hij zei dit gisteravond tijdens de commissievergadering fi nanciën van het bloemendorp. De commissie moest haar oor deel geven over de beschik baarstelling van een krediet voor de plaatsing van speel voorzieningen in nieuwbouw wijk De Hoek. Verhey noemde de mogelijkheid om de onlangs opgerichte buurtvereniging bij dit soort aangelegenheden te betrekken. „De bewoners heb ben er straks mee te maken. Door hen bij de keuze van die voorzieningen te betrekken geef je ze een eigen verant woordelijkheid. Dan zijn de voorzieningen straks niet al leen voor de wijk, maar ook van de wijk". Burgemeester Jonkman noemde dit een uit stekende suggestie. Gekeken zal worden hoe in dit soort ge vallen de buurt kan worden ingeschakeld. VOORHOUT De kerk voogdij van de Nederlands hervormde kerk in Voor hout gaat renteloze obli gaties uitgeven ten bate van de restauratie van het Boerhaavehuis, het ge boortehuis van Herman Boerhaave. Kortgeleden is daarvoor toestemming verleend door het Provin ciaal College van Toezicht te Schiedam. De gevraag de toestemming is verkre gen voor het maximum bedrag van 50.000.-. Wel stelt de kerkvoogdij met nadruk dat het gaat om een renteloze lening die men aan de hervormde kerk doet voor de periode van minimaal één jaar en maximaal 10 jaar. De obligaties zullen op naam worden uitgegeven in bedra gen van 50 en 100 gulden. Deze obligaties zijn niet ver handelbaar. De lening heeft een looptijd van 10 jaar, waar bij de eerste aflossing ge schiedt in het laatste kwartaal van 1986 (10% van het totaal bedrag) en vervolgens per jaar totdat de lening in 1995 hele maal is afgelost. Obligaties die binnen 5 jaar na vervaldag niet ter betaling zijn aangeboden vervallen ten gunste van de hervormde ge meente van Voorhout. Ver vroegde aflossing, geheel of gedeeltelijk, is in principe niet mogelijk. In de periode vanaf heden tot en met november hoopt de kerkvoogdij de ge meenteleden te benaderen met een intekenlijst voor het aan gaan van deze lening. Voorhout in de greep. Er wordt erg véél tijd en energie gestoken in overleg en bespre kingen om het totaal van het Boerhaavehuis een geheel nieuw in- en uitwendig aan zien te geven. Tot nog toe is er ƒ500.- aan giften ontvangen. Van het Prins Bernhardfonds kwam een subsidie van 25.000.-. Dus weer een stap in de goede richting om het financierings tekort weg te werken. De tota le restauratiekosten zijn 555.600.-. Van het ministerie van WVC /Monumentenzorg werd ƒ200.000- ontvangen. Dan een lening kerkelijk grootboek eveneens van ƒ200.000.- en van provincie Zuid-Holland kwam een subsi die van 15.000 - groot. De ge meente Voorhout en de Stich ting Het Boerhaavehuis zorg den ieder voor een bedrag van 50.000.- en dat samen met de giften van ƒ500.- en de ƒ25.000 - van het Prins Ber- nardfonds maken dat de stand nu 540.500.- is. een eenvoudig rekensommetje leert dan dat er exact 15.000.- tekort is. Waarom dan obligaties voor een totaalbedrag van 50.000 gulden terwijl er maar 15.000 gulden nodig schijnt te zijn? Hiervoor zijn een aantal ver klaringen te geven, zo zegt de Voorhoutse kerkvoogdij. In eerste instantie is er bericht gekomen van het ministerie van WVC dat er rekening ge houden moet worden met een teruggave van teveel verstrek te subsidie, omdat naar hun mening niet voldaan kan wor den aan het aantal benodigde man-jaren dat voor hun bij drage in de zogenaamde „te- rugploegregeling in de bouw" benodigd is. De kerkvoogdij hoopt dit alsnog te kunnen 5 Joun 10 Tik (herh 5 Pion: 10 Star nisse All.: Kapi - dio- Bo Med 5 Wee 5 De rechtzetten, waartoe een ziene opgave van het ber«jo Prikt de aantal uren werd Omdat omtrent de mogi teruggave van de subsiding geen duidelijkheid werd schaft is het wel of niet a teren van de herziene bei ning zegt de kerkvoogdij met de mogelijkheid vai ruggave rekening te m< houden. „Ook moeten kening houden met onvo< ne tegenvallers (onder air moet de gehele vloer val studeerkamer van het haavehuis vervangen wo wegens een te zwakke constructie) en hoewel h voor een deel is voorzien, nen er wellicht nog meer deze tegenvallers komen' dus de kerkvoogdij. In het restauratiebedrag niet opgenomen de kosten de herinrichting. Daarnaast wil men ook bosclub-huis, dat is het huis van de pastorie, tot betere gebruiksruimte orrt5 Pab men en ook als het mogeli de slootkant van de tuin een beschoeiing voorzien dat deze niet verder kan velen. Tenslotte zal dan het nodige aan de tuin vai Boerhaavehuis, de pastori* dus, moeten gebeuren geheel een behoorlijk aai|o Join te geven. Het bankrekeningnun van de actie is 84.19.9 t.n.v. Kerkvoogdij Ned. Kerk-gemeente- obligatierekening. (Bc spaarbank Voorhout). Bij makng vermelden grootte van obligaties wenst waarna deze in de4g JJJj ber of januari bezorgd of gezonden zullen worden, lichtingen bij de kerkvooj tel. 10526, 12518, 1200f 10292. (Uit2 \T 2 utO Juk 10 We* KATWIJK Onder druk van de Katwijkse gemeente raad is het college van bur gemeester en wethouders te ruggekomen op zijn besluit de onroerend goedbelasting •meer dan trendmatig te ver hogen. Na druk van vrijwel alle politieke partijen in de raad besloot het college de geplande verhoging van 5,7% te verlagen naar drie pro cent. Het hierdoor ontstane gat van 65 duizend gulden wordt voorlopig gedekt uit de post onvoorzien. Het college zegde ook toe dat de extra winst op de Nutsbe drijven teruggestort gaat worden naar de Katwijkse gezinnen. In plaats van een verhoging van de kosten in 1986 ten opzichte van dit jaar komt het daardoor op een daadwerkelijke verlaging per gezin uit van enkel' dens. Een ander item, dat de ties danig beroerde wa. parkeerbeleid met nam het centrum van het dorp. Nu de gemeente taald parkeren in het trum heeft ingesteld, me t op de te realiseren pari r garages, wil de raad binnenkort nader over ène i .25 ui

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16