Weeskinderen de „gelukkige" overlevenden van hongersnood Steeds meer blanken gaan praten met ANC Vredesvoorstel van Peres brengt oude boodschap op nieuwe toon ;g NOODPLAN VOOR SLACHTOFFERS VAN ONTBOSSING LYDA, WAAR IS DIE KRANT MET DAT FRANSE ECHTPAAR DAT HUN HUIS IN PARIJS VOEGENDE ZOMER EEN MAAND WILDE RUILEN. 3UITENLAND" SaidMOoiwcmt WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 *1 a Kleinzoon De Gaulle in Franse politiek ng b( won' 'ARIJS De kans is zeer groot lat vanaf volgend jaar maart weer <en De Gaulle deel uitmaakt van het Franse parlement. Het gaat om de 32-jarige Jean de Gaulle, klein- soon van de in 1970 overleden ex- Z'ln generaal en ex-president. De kleinzoon met een even rijzige gestalte als de generaal is de zoon van de generaals jongste zoon, admiraal Philippe de Gaulle, staat hoog op de kandidatenlijst het departement Deux-Sèvres in West-Frankrijk voor het Ras- semblement pour la République, de neogaullistisehe oppositiepartij van de Parijse burgemeester Jac ques Chirac. 1 st lil" Xfl' Geding tegen Walesa wegens „belediging" WARSCHAU In Gdansk is een ge- ding aangespannen tegen Lech Walesa, de leider van de verboden Poolse vak verbond Solidariteit. Verschillende kies- comité's hebben hem aangeklaagd we géns belediging, zei woordvoerder Jerzy Urban van de Poolse regering. De comi- té's zouden zich beledigd voelen vanwe ge de cijfers over de opkomst bij de alge mene verkiezingen die Walesa doorgaf aan de Westerse pers. Deze cijfers waren een stuk lager dan de officiële en de kiescomité's voelen zich vooral beledigd omdat de indruk zou zijn gewekt dat' zij de verkiezingen zouden hebben willen vervalsen, aldus Urban. Walesa kan worden veroordeeld tot twee jaar cel straf of een geldboete. WASHINGTON Per jaar wordt in de gehele wereld bijna elf miljoen hectare tropisch bos ver nietigd. Dat staat in een rapport dat is samenge steld door het Instituut voor Grondstoffen in de Wereld, het Ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties en de Wereldbank. Geschat wordt dat al veertig procent van alle tropische bossen is verdwenen en dat bij ongewijzigd beleid aan het einde van deze eeuw 220 miljoen hectare bos is vernietigd. In het rapport wordt een vijfja renplan aanbevolen ter waarde van 25 miljard gulden, voor de mensen die door de roofbouw van bossen zijn gedupeerd. Communistische vakbond wil morgen chaos in Frankrijk PARIJS De Franse communistische vakbond CGT houdt morgen een landelijke actiedag uit protest tegen het bezuinigingsbeleid van het so cialistische kabinet-Fabius. Zowel in de over heidssector als in het bedrijfsleven zal worden gestaakt en staan stiptheidsacties op het pro gramma. In Frankrijk wordt daarom rekening gehouden met ernstige vertragingen in het spoor-, vlieg- en postverkeer in Frankrijk, waar de CGT sterk vertegenwoordigd is. De vakbond verwijt de socialistische regering een „puur ka pitalistische" politiek te voeren en in moeilijk heden verkerende bedrijven te laten doodbloe den. De CGT is de grootste vakbond in Frank rijk, maar uit een recent opinie-onderzoek komt naar voren dat maar zeventien procent van de Fransen achter de acties staat. Muzorewa uit de politiek WASHINGTON Bisschop Muzorewa trekt zich terug uit de Zimbabwaanse politiek. Zijn partij verloor bij de verkiezin gen in juli van dit jaar haar drie zetels in het parlement van Zimbabwe. Muzorewa, die thans in de Verenigde Staten verblijft, heeft een belangrijke rol ge speeld bij de machtsoverdracht van het blanke bewind in Rho- desië aan de zwarte meerder heid. Hij was in 1979 premier in het eerste zwarte (marionetten- )kabinet, dat door het blanke bewind van Ian Smith werd geïnstalleerd, maar internatio naal niet werd erkend. Vliegverkeer Japan drastisch gedaald DEN HAAG Het aantal binnenlandse vluchten in Japan is drastisch gedaald na de ramp met het toestel van Japan Air Lines in augustus van dit jaar, waarbij meer dan 500 mensen om het leven kwamen. In september was het aantal luchtreizigers van de JAL 26,7 procent lager dan in dezelfde maand van 1984. In de eerste tien dagen van oktober werd zelfs een daling van 38,2 procent geregistreerd, zo meldt het Ja panse persbureau Kyodo. Op de lijn To- kio-Osaka, de route die het rampvlieg- tuig vloog, is de afgelopen twee maan den een daling van het aantal passagiers met ruim 40 procent geconstateerd. De zelfde tendens doet zich voor bij twee andere grote luchtvaartmaatschappijen. de KOREM In een dertig meter lange schuur van het „Redt de Kinderen Fonds" in het Ethiopische Korem leven zo'n 350 kinderen in hartver scheurende omstandighe den. Ze slapen op de grond, heb- nauwelijks bewegings ruimte en brengen het groot ste deel van de dag door met nietsdoen, starend naar de twee smalle deuren waarach ter het leven aan hun voorbij gaat. Dit zijn weeskinderen, slachtoffertjes van de honger in Ethiopië, de „gelukkige" overlevenden van de grimmi ge hongersnood. Zij zijn nog in leven dankzij het voedsel hulpprogramma van „Redt de Kinderen" en de duizenden mensen die daar geld aan ge geven hebben. Makelle zijn er van overtuigd dat alle 1000 kinderen in het centrum ook werkelijk wezen zijn. Hun ouders zijn gestor ven in de ziekenhuistenten van de voedseldistributiecen tra in Makelle. Het ligt echter niet altijd zo duidelijk: de kin deren kunnen per ongeluk van hun ouders gescheiden zijn tijdens de moeilijke tocht naar een andere woonplaats, of hebben misschien van hun ouders te horen gekregen dat uitgehongerde kinderen zelf Vrij gezond uitzien". tische gevolgen van dien. Ten tweede, de langzame reactie vende kinderen. Dit is schien één van de meest In Makelle zijn er tweemaal troversiële lessen die er uit de op de vraag om transportmid- zoveel jongens als meisjes, wat hongersnood getrokken kun- dolen. En de houding suggereert dat jongens hier nen worden, nog altijd hoger in waarde ge schat worden dan meisjes en dus voorrang krijgen bij het Lessen ontvangen van voedsel. Ver moedt wordt ook, dat Ethiopi- Twee Westerse pers was ook een grote teleurstelling voor mij. Ethiopië heeft een marxisti sche regering, dat begrijp ik, maar ik had een objectievere die hun uiter- behandeling verwacht", aldus Jansson. moesten zeggen dat Volgens Stephanie Simmonds, op de hongersnood in de juiste banen te leiden, zijn de Fin Kurt Jansson van het VN-bu- reau voor Noodhulp aan Afri- majoor Dawit Wolde de Ethiopi- de" hoop zo gezondheids-coördinatrice een betere verzorging te krij- van de VN in Ethiopië, bete- gen. In beide gevallen is het kent dit niet dat Ethiopiërs Giorgis, hoofd bijna onmogelijk de familie harteloze ouders zijn. Maar sche hulporganisatie RRC. weer te herenigen, gezien de deze houding is een reeël ant- Aan hen de vraag wat de drie gebrekkige communicatie- woord op een situatie, waarin meest bemoedigende en dé middelen van het land. het voor de gemeenschap be- drie meest ontmoedigende les- langrijker is dat de volwasse- sen waren van het afgelopen Ook het lijstje van teleurstel lingen van majoor Dawit ver meld de houding van de Wes terse pers, maar hij heeft ook kritiek op sommige Westerse regeringen. „Het meest ont moedigend was de poging van sommige Westerse regeringen om een humanitair probleem te politiseren. Opsporing i die tenslotte eten moeten zorgen ven "blijven. Het Rode Kruis i gestart met programma. Niemand weet precies hoeveel wezen de hongersnood op zijn geweten heeft. Schattingen variëren 12.000 tot 50.000. In elk Overal in Ethiopië kunnen dergelijke groepen weeskin deren gevonden worden. De meesten leven gelukkig onder geval ligt het cijfer wat betere omstandigheden lijk lager dan dat van dan de groep in Korem. In tal kinderen dat van ae non een opvangcentrum van de ger gestorven is. Ethiopische hulporganisatie Het hoge sterftecijfer onder „In het benadrukken behoeften ben we onze prioriteiten schien verkeerd gesteld. Het het s RRC voor weeskinderen Makelle zijn er tenminste aparte „slaapvertrekken": door gordijnen afgescheiden ruimtes, waar kunnen slapen. Regeringsfunctionari kinderen lijkt het gevolg een cultuurgebonden gedrags patroon. Een Europese hulp verlener heeft het in dit ver tien" kinderen band over „het op het eerste gezicht onrustbarende feit, dat veel ouders met stervende of Jansson: „Het meest bemoedi gend was de bereidwilligheid van de autoriteiten om samen hèPkind heb- te werken met de hulporgani saties. Bovendien is de RRC al een goedlopende organisatie, misschien beter geweest want zonder de RRC zou het wanneer we ons geconcen- hulpprogramma geen succes treerd hadden op het leveren gehad hebben. Als van meer voedsel aan de vol- noem ik de intense belang stelling van de ambassadeurs van de donor-landen, die meer als hulpverleners dan werk gingen". rr.Teleurstellend verwoord, maar volgens hen op gang komen r__ was het voor de vrijgevigheid nationale hulp. Pas op het mode zal raken van het Westerse publiek moment dat de BBC-film ge- noodzakelijk om de nadruk te toond werd, schoot iedereen leggen op het lot van de ster- .opeens te hulp met alle chao- Haar standpunt wordt door diplomaat t Europese hulpverleners rr,~' Er zijn zoveel verhaaltjes ver zonnen, zoveel beschuldigin gen geuit. Excuses om Ethio pië niet te hoeven helpen". Een andere teleurstelling was „de neiging om een abstracte lijn te trekken tussen nood hulp en hulp op lange ter mijn". Beide mannen zijn het in ie- Als laatste der geval over één ding eens: u_i hongersnoocj js njet voorbij en er zal in 1986 doorgegaan moeten worden met het ge ven van hulp. Ze zijn bezorgd voor „vermoeidheid onder de het laat donor-landen" en vrezen dat de iofer- Ethiopië binnenkort uit de (Vervolg van voorpagina) JOHANNESBURG Het besluit van een aantal blanke Nederduits Gere formeerde predikanten om in Zambia met het ANC te gaan praten, heeft de rij van groeperingen die in discussie gaan met het zwarte verzet weer langer gemaakt. Vorige maand reisden enkele vooraanstaande Zuidafri- kaanse zakenlieden naar Zambia. Vorige week leg- mantel té zijn van de zwarte verzetsorganisatie. Besprekingen tussen zwarte groeperingen in Soweto wer den gisteren verstoord door in grijpen van de Zuidafrikaanse politie. Met traangas dreef men de (voornamelijk) jonge ren uiteen. Veertig jaar VN De ambtenaren van de Verenigde Naties in New York dragen hun steentje bij aan de viering van het veertigjarig bestaan van de volkeren organisatie, deze week. Elke avond ontsteken zij in het gebouw van het secretariaat de „feest- deteif verlichting". Baar Ex-secretaresse Bhagwan: ik wil terug voor verhoor BONN De voormalige secretaresse van Bhag wan Shree Rajneesh, Ma Anand Sheela (35), heeft in West-Duitsland tegen een Amerikaans televi siestation verklaard dat zij bereid is naar Oregon terug te keren om ver hoord te worden. Sheela zou willen bewij zen dat zij onschuldig is aan ten laste gelegde misdaden als brandstich ting, poging tot moord en de installatie van afluis terapparatuur. Sheela had de commune van Rajneesh in Oregon 14 september in gezel schap van andere ex-sek- teleiders verlaten. Zij ontkent enige betrokken heid bij of kennis van wat haar de afgelopen weken door Rajneesh (53) in de schoenen is ge schoven. Nieuw thuis Het vogelreservaat in het Engelse Bourton-on-the-Water verwelkomde gisteren een aantal opval lende nieuwe bewoners: een groep van tien pinguïins. De dieren werden onlangs gered uit handen van Taiwanese zeelieden, die de vogels aan boord hielden om ze te zijner tijd met smaak te veror beren. De „vluchtelingen" kregen asiel in Groot-Brittannië en na een quarantaine-periode namen zij gisteren onder toezicht van vogelwachter Richard Hill hun intrek in het reservaat. den van de oppositionele Democratisch Front (UDF) Progressieve Federale het ANC. waarvan de beklaag- Partij de mening van de den aanhangers zijn. De UDF regering naast zich neer heeft altijd ontkend een dek- door met het ANC te gaan overleggen. Vorige week trok president Botha de paspoorten in van acht studentenleiders van de universiteit van Stellenbosch, het Oxford van Zuid-Afrika, om te voorkomen dat zij even eens noordwaarts zouden gaan. Rond grote steden in Zuid- -Afrika zijn gisteren en van nacht tijdens onlusten zeker acht zwarten gedood. Oogge tuigen in Soweto bij Johannes burg zeiden dat de politie on der meer een 15-jarige jongen heeft doodgeschoten, die thuis hielp bij de voorbereidingen van een begrafenis van een jongen die eerder bij onlusten om het leven was gekomen. In Soweto is, na bloedige ge vechten, een bestand gesloten tussen zwarte groeperingen, die het niet eens zijn over de manier om zich tegen de apartheid te verzetten. De vete ging met name tussen (poli- tiek-gematigde) Zoeloes en le den van andere stammen. Tij dens die strijd zijn zeker vijf mensen om het leven geko men. De politie probeerde de strijdende partijen met traan gas te scheiden en gebruikte tevens een nieuw soort kanon dat paars-blauwe verf spuit. De verf zou pas na een dag of drie zijn te verwijderen. Trevor Manuel, een leider van het Verenigd Democratisch Front (UDF), de belangrijkste multiraciale beweging tegen de apartheid, is gearresteerd. Momenteel staan in Pieterma- ritzburg zestien UDF-leden te recht op beschuldiging van verraad. De politicoloog I. de Vries, die verbonden is aan de Rand Afrikaans Universiteit in Johannesburg, legde giste- SMID JE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1116) Kolonel Plimmp keek geheim agente X-03 geamuseerd aan zei: „Ach.., zit de zaak zó...! Dan gaat het maskertje natuurlijk óp, lieve The odora. Gedraag je daarginds maar als het lelij ke. jonge eendje. Dat lijkt me beter voor je ei gen gemoedsrust en het houdt de geestdrift van Sjeems Pond als je hem vindt tenminste ook een beetje in bedwang." „Moet dat nou echt, met dat lelijke maskertje?" pruilde Theo dora. „Het spijt me, lieve kind. Dit is een be vél!" antwoordde de kolonel onvermurwbaar. „Kijk, hier heb ik Nicolagonisch geld. Veel geld, zoals je ziet, want misschien heb je het nodig. Valse papieren zijn er ook. En in deze rugzak zit de hele bekende B.G.D.-toestand van haarbor stels met een knallading, vuurwapens, geheime zenders, en zo meer. Je vertrekt meteen. Je gaat als toeriste naar Nicolagonië, omdat je be stuurslid bent van de Gravendrechtse Meisjes- bond voor Natuurstudie. En je wilt in de Nicola- gonische bossen gaan zoeken naar de bijna uit gestorven soorten van het fulpen fluitekruid, een zeldzame orchidée. En nu: voorwaarts mérs!" En daar ging Theodora Dubbelsnuf, met de sportieve rugzak om en de makkelijke bostrappers aan. Nog geen uur later stapte ze onopvallend in de allerlaatste coupé van het an tieke treintje, dat naar Boecograd ging.... Theodora moest gaan zoeken naar Sjeems Pond en daarom is het misschien nuttig dat we onze aandacht weer even op hém gaan richten. Welnu, hij gluurde door het venster van die oude boswoning naar binnen. En daar trof zijn oog een zonderling schouwspel...... TEL AVIV Journalis ten van het Palestijnse dagblad Al Fadjr vonden gistermorgen de toegangs deur tot hun redactielo kaal in Oost-Jeruzalem geblokkeerd. Het was het werk van Joodse actie voerders, die een bord hadden achtergelaten met de tekst: „Geen onderhan delingen met de PLO". Het was een reactie op de toespraak van premier Pe res voor de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties, waarin hij Jordanië opriep direct on derhandelingen te begin- De paniek van de actievoer ders is nogal voorbarig. Want niemand heeftde Israëlische premier in New York horen zeggen, dat hij vanaf heden bereid is te onderhandelen met de PLO. Evenmin trou wens heeft hij spectaculaire concessies aangekondigd op enig ander punt. De toespraak van Peres was niet nieuw van inhoud, maar wel nieuw van toon. De verzoenende bewoor dingen deden denken aan de toonzetting van de rede van de Jordaanse koning Hoessein voor de Algemene Vergade ring, eind vorige maand. Het moet ook de toonzetting zijn geweest, die heeft gezorgd voor verwarring in de rechter vleugel van Israel's regering van nationale eenheid. Parle mentsleden van de Likoed die de toespraak hebben gezien, vonden dat de premier binnen de perken was gebleven. Maar gisterochtend zette een aantal kopstukken binnen de Likoed onverwachts de aanval in op de socialistische premier. Zon der overigens precies duidelijk te maken op welke punten hij het regeerakkoord zou hebben geschonden. De zich liberaal noemdende Likoed-minister van finan ciën, Jitschak Modai, had zich er aan geërgerd dat Peres eni gerlei vorm van internationaal toezicht op onderhandelingen niet had willen uitsluiten. En ook dat de premier wat hij noemde „een oogje toe had ge daan", voor wat betreft de PLO-vertegenwoordiging in een Jordaanse delegatie. Peres lijkt namelijk bereid te praten met Palestijnen die zich tegen terrorisme verklaren, ook als ze banden onderhouden met de PLO. Er zijn in Israël ondertussen nog altijd politici, die geloven of hopen dat koning Hoessein bereid zal zijn zonder de PLO zaken te doen met de Joodse staat. Die hoop is versterkt door de kaping van de Achille Lauro en de verwikkelingen rond de Jordaans-Palestijnse delegatie in Londen. De beide incidenten hebben het aanzien van de PLO in het Westen ze ker geen goed gedaan. Maar de schade in de Arabische we reld is niet bijster groot. Uit niets blijkt dat de organisatie niet langer de steun geniet van een ruime meerderheid van de Palestijnen en van vrijwel alle Arabische regeringen. En evenmin zijn er aanwijzingen dat koning Hoessein van plan is zijn akkoord met Jasser Arafat van februari van dit jaar op te zeggen. Er is dus geen sprake van dat hij zonder deelname van de PLO aan de onderhandelingen zal begin- Israël intussen blijft streven naar de isolatie van Jordanië, zodat het een afzonderlijk vre desverdrag kan sluiten met koning Hoessein, naar het voorbeeld van het gedrag van Egypte. Maar Hoesséin is daar duidelijk niet van gediend. Niet alleen wil hij geen onder handelingen zonder de Pales tijnen, maar ook probeert hij nu door een herstel van de banden met Syrië, duidelijk te maken dat hij uit is op een alomvattend vredesverdrag. Een vrede zonder Syrië is im mers evenzeer een bedreiging voor Jordanië als een vrede zonder de PLO.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5