TAFEL Vaticaan bant vrouwen uit Amerikaanse seminaries Scheveningse bezwaren tegen Samen op Weg ,0 n a kerk wereld Lefebvre stelt eisen voor eenheid met Rome Geestelijken genieten meeste vertrouwen in VS Bisschoppen praten mee op hoorzitting mediawet fieidóc QowumxI Vi W.Mi'i ACHTERGROND CeidócSoitumt WOENSDAG23OKTOBER 1985 PAGIN, WE Mis voor politieagenten in kerk Popieluszko In St. Stanislaus Kostkakerk in Warschau, waar de vorig jaar vermoorde priester Jerzy Popieluszko zijn ..missen voor het vaderland" hield, wordt morgen een eucharistieviering gehou den voor politiefunctionarissen. ..Wij hebben geen gevoelens van haat. maar steken onze hand uit naar onze naaste, zoals het christelijk geloof beveelt", aldus de priester Bogucki tijdens de mis ter intentie van Popieluszko. Bogucki veroordeelde het geweld dat geen problemen oplost en wees erop dat de enige schuld van Popieluszko daarin heeft bestaan dat hij streed voor een katholiek en onafhankelijk Polen. Bisschop mag moeder niet begraven Bisschop Paul Hnilica (64). die al tientallen jaren in Rome woont, vijftien jaar geleden Italiaans staatsburger werd doch afkomstig is uit Slowakije, mag van de Tsjechische autoriteiten niet naar zijn vaderland reizen om zijn op 85-jarige leeftijd overl°den moeder te begraven. Eer maand geleden had hij al naar Tsjechoslowakije willen g. an omdat zijn moeder toen al ernstig ziek was. Noch inter ventie van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse zaken, noch die van het Vaticaanse staatssecretariaat hebben Praag kunnen vermurwen eer> visum te geven. Wie zichzelf juist beziet, ziet een beeld van Gods geduld D. Bonhoefter Hoewel het officiële onder zoek. dat op last van het Vati caan nog steeds aan de gang is naar de gang van zaken op se minaries in de Verenigde Sta ten. niet de heksenjacht is ge worden die eerst werd ge vreesd, zijn de eerste slachtof fers toch al gevallen. Overal waar vrouwen werkzaam wa ren als spirituaal (geestelijk leider) op een seminarie, zijn zij door mannen vervangen De Vaticaanse Congregatie voor de Katholieke Opvoe ding liet op last van paus Jo hannes Paulus II eind 1981 weten, dat het onderzoek zou worden ondernomen. Naar verluidt vormden talrijke brieven en rapporten van be houdende katholieke zijde daartoe de aanleiding. Daarin werd bezorgdheid geuit over de vrijzinnige richting die sommige seminaries en hoge scholen zouden zijn ingesla gen, terwijl met de officiële kerkleer op gevoelige punten als abortus en celibaat, de hand zou zijn gelicht. De studie kwam onder leiding te staan van bisschop John Marshall van Burlington, Vermont. Die stelde onder zoekcommissies samen, be staande uit academici, leiders van religieuze orden en bis schoppen. die tot taak kregen de priesteropleidingen in een bepaalde regio aan een nader onderhoek te onderwerpen. Daarmee werd in 1983 een be gin gemaakt, terwijl thans driekwart van de bezoeken is afgelegd. In de loop van het Dat het slachtoffer zouden worden werd in de Verenigde Staten wel verwacht. De Vaticaanse Congregatie voor de Katholie ke Opvoeding staat onder lei ding van kardinaal William Baum, de vroegere aartsbis schop van Washington. Die verbood begin 1970 al vrou welijke religieuzen te preken op vieringen in het Washing- tonse Glorieuze entree Bisschop Marshall en de zij nen troffen in het huidige Amerika wel een heel andere situatie aan wat de priestero pleiding betreft dan twintig jaar geleden. Toen waren er nog 125 seminaries met in to taal bijna 20.000 seminaristen. Nu zijn dat er nog maar ruim 50 met nog geen 5.000 studen ten. Voorts is de gemiddelde leeftijd van de studenten van om en nabij twintig jaar. ge staag omhoog gegaan tot bijna 30 thans. Bovendien begon nieuwe ontwikkeling in semi naries die bij gebrek aan stu denten in hun voortbestaan werden bedreigd ze ontwik kelden zich tot theologische hogescholen waaraan ook an deren dan priesterstudenten werden opgeleid, terwijl de vrouwelijke studenten hun glorieuze entree maakten. Te gelijk met de nieuwe tonen die sinds Vaticanum II in de katholieke kerk opklonken. geheel William Baum baanden zich ook bij deze op leidingen begrippen als oecu mene, de betekenis van de leek in de Kerk en liturgische en sacramentele veranderin gen, een weg. In vooruitstrevende rooms- -katholieke kringen van de Verenigde Staten ondervin den die ontwikkelingen veel steun. Daar wordt de mening gehuldigd dat priesterstuden ten moeten worden voorbe reid op een veelvormige sa menleving. waarin zij een be langrijke rol. ook van sociale aard, hebben te vervullen. „In plaats van bevelen uit te de len leren zij de kunst allerlei activiteiten van een grote ver scheidenheid aan mensen te coördineren, waarbij geeste lijk leiderschap hun ten deel valt", zo vat mgr. William Baumgaertner, mededirecteur van de Vereniging van Theo logische Scholen te Vandalia, Ohio, zijn mening samen. Gevraagd naar de reden waarom vrouwen niet meer geestelijk leider van een semi narie mogen zijn antwoordde bisschop Marshall „Men ge looft dat mannelijke geestelij ken beter leiding kunnen ge ven waaraan seminaristen be hoefte hebben". Drie semina ries van religieuze orden, van de Franciscanen, Jezuïeten en Dominicanen, alle gevestigd te Berkeley. Californië. heb ben richtlijnen uitgevaardigd om alle liturgische vieringen strikt naar de voorschriften te doen plaats hebben. Als ge volg daarvan mogen vrouwen niet meer preken bij de mis. terwijl daar alleen goedge keurde gebeden mogen wor den gezegd. Gekwetst „Ik voel mij diep gekwetst", heeft Franciscanes zuster He len Rolfson. hoogleraar in spi ritualiteit en kloosterleven aan St. John's School of Theo logy te Collegeville, Minneso ta. in een reactie verklaard. Tot het uitkomen van de Va ticaanse aanwijzing was zij spirituaal van de seminaristen aldaar. „Ik kan absoluut niet inzien waar dit nu op slaat vrouwen en leken hebben al eeuwenlang een rol gespeeld bij de geestelijke vorming van priesters". De internationaal bekende theologe dr. Rosemary Rue- ther van Garrett Evangelical Seminary te Evanston. Illi nois. veegt de vloer aan met het Vaticaanse voorschrift ..Deze actie gaat geheel voor bij aan het feit dat deze jon gens in hun ambtsuitoefening ook te maken krijgen met vrouwen. Daarom is in de ja ren zeventig een begin ge maakt met inschakeling van vrouwen bij hun geestelijke vorming omdat het overdui delijk was, dat de jongens een veel beter uitgewogen geeste lijke ontwikkeling nodig had den". De s dat c he lemaal zal worden verboden op enigerlei wijze ingescha keld te blijven bij de opleiding van priesterstudenten en theologen, lijkt vooralsnog niet te worden bewaarheid. Maar een vrouwelijke theo loog van het New England-se- minarie vatte de mening van veel collega's als volgt samen Alle geruststellende opmer kingen ten spijt is iedereen toch wel wat ongerust, omdat niemand werkelijk weet wat er zal gaan gebeuren". De kritiek van meer vooruit strevende katholieken op de echte oude seminaries, waar niets anders dan priesterstu denten en een mannelijk do centencorps wordt gevonden, wordt er inmiddels niet mal ser op. „Die seminaries hech ten meer waarde aan persoon lijke vroomheid en op hoge maatstaven georiënteerd mo reel gedrag dan aan sociale vaardigheden", aldus zo'n stem. „Die lui preken het al lergemakkelijkst over het kwaad van abortus, maar zwijgen in alle talen over so ciale gerechtigheid". Een an dere criticus drukt zich nog krachtiger uit Al die semi naries trekken conservatieve, Ireactionaire mannen aan die de Kerk van vóór het Tweéde Vaticaans Concilie aanhan gen, omdat zij het leven veel gemakkelijker vonden toen hun eenvoudig werd verteld wat ze moesten doen". Nadat de studie van bisschop Marshall en zijn team is vol tooid en de Vaticaanse con gregatie er haar licht over heeft doen schijnen, zal een brief met conclusies uitgaan aan de Amerikaanse bisschop pen. vergezeld van algemene aanbevelingen voor de hele Rooms-Katholieke Kerk van de Verenigde Staten. Sommi gen denken dat als het Vati caan radicale veranderingen wil, daarvan nu al wel iets meer had moeten blijken. De classis Den Haag van de Nederlands Hervorm de Kerk heeft zich in meerderheid uitgespro ken voor voortzetting van het proces Samen op Weg, de hereniging van deze kerk met de Gere formeerde Kerken in Nederland. Van de 47 stemhebbende leden stemden 36 voor en elf tegen. De tegenstemmers waren vertegenwoordi gers van vier van de zes hervormde wijkkerkera- den uit Scheveningen en twee vertegenwoordigers van de vrijzinnigen in Voorburg. De classis, een regionaal or gaan in de hervormde kerk, had van de generale synode de vraag voorgelegd gekre gen zich uit te spreken over de zogeheten intentieverkla ring van hervormden en ge reformeerden. Hierin wordt uitgesproken dat wat beide kerken bindt sterker is dan wat hen scheidt en dat de scheiding het belijden van de kerk weerspreekt. Volgens die intentieverklaring staan de kerken schuldig als ze in de bestaande gescheidenheid berusten. De tegenstemmende afge vaardigden uit Scheveningen spraken uit dat/ de belijdenis van de reformatorische ker ken te weinig aan bod komt in de intentieverklaring. Ook wordt te weinig gesproken over de schuld aan de ge scheidenheid. Daardoor kan ook niet de oorzaak ervan worden weggenomen. Van vrijzinnige zijde uit Voorburg werd opgemerkt dat in die plaats de gerefor meerden niet willen dat een vrijzinnig hervormd predi kant voorgaat in een oecu menische dienst. Zolang dat zo is, willen de vrijzinnigen in Voorburg niet meedoen in Samen op Weg. De toenadering tussen de bei de grootste reformatorische kerken in ons land mag niet leiden tot verengde oecume nische contacten, zo werd door verschillende aanwezi gen opgemerkt. De contacten met enerzijds de gerefor meerde gezindte (o.a. Chris telijke Gereformeerde Kerk en Gereformeerde Gemeen te) moeten worden versterkt, vonden enkele Schevenin- gers; anderzijds werd gepleit voor blijvende contacten met bijvoorbeeld katholieken. Diverse classisleden legden getuigenis af van de positieve ervaringen in Samen op Weg in hun wijkkerken. Sommi gen vonden dat de hereni ging te veel tijd in beslag neemt; het landelijke proces gaat te langzaam. Ds. H. W. v.d. Brink van de Julianakerk in Den Haag be toogde in zijn inleiding dat de wil tot samengaan van her vormden en gereformeerden moet voortkomen uit het ge bod van de Heer der kerk en niet zijn oorsprong moet vin den in „noodsituaties", bij voorbeeld economische pro blemen bij gescheiden voort bestaan. Hij meende dat de vele problemen en pro bleempjes in de praktijk van Samen op Weg niet de inten tie mag beïnvloeden. Volgens ds. v.d. Brink, die met zijn wijk ruim twaalf jaar met gereformeerden sa menwerkt, mag het argu ment dat de verschillen tus sen hervormden en gerefor meerden zo groot zijn dat hereniging onmogelijk is, dan ook niet gelden. Bovendien is die veel gehoorde opmerking onjuist, vond hij. „Al zijn de verschillen tussen hervormd en gereformeerd nog zo groot, binnen de hervormde kerk zijn er altijd nog grotere verschillen". Ds. H. van Andel (56) in Oegstgeest overleden Ds. H. van Andel, eme ritus hervormd predi kant, is op 56-jarige leef tijd in Oegstgeest na een ernstige ziekte overle den. Henk van Andel heeft vooral bekendheid gekregen wegens zijn oecumenische betrok kenheid en zijn strijd voor de armen. Zo was de oud-vicaris van Blaricum secretaris van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland, was betrokken bij de Sjaloom-beweging en werkte gedurende enkele ja ren in Genève, bij de We reldraad van Kerken. Terug gekeerd in ons land werd ds. van Andel secretaris van de X min Y-beweging. Later werkte hij nog bij de Novib. Daarnaast zat hij in talrijke commissies, werkgroepen eri organisaties. De begrafenis vindt vrijdag middag plaats in Oegstgeest. na een dienst in de Groene of Willibrordkerk in deze plaats. De Franse aartsbischop Marcel Lefebvre De conservatieve aartsbisschop Marcel Lefebvre. die door Rome is geschorst, heeft kardinaal Ratzinger van de Congre gatie voor de geloofsleer eisen gesteld die volgens hem een verzoening tussen beide partijen mogelijk moeten maken. Le febvre wil dat de Conciliedocumenten over de godsdienstvrij heid, over de kerk in de moderne samenleving, over de niet-christelijke godsdiensten en over de oecumene volledig worden herschreven. Verder is hij van. mening dat Rome het „duivelse systeem van het communisme" openlijk moet ver oordelen. Ook moeten katholieke landen worden aangemoe digd het katholicisme als enige, officiële religie te erkennen „met alle heilvolle consequenties hiervan voor de grondwet". Voor zijn eigen priesterbroederschap Sint Pius X eist Lefeb vre dat deze weer officieel als broederschap met pauselijk recht wordt erkend. Rome moet tenslotte twee of drie biss- coppen benoemen uit een lijst die Lefebvre zal indienen. Zij zouden de bisschoppelijke functies van Lefebvre binnen Sint Pius X moeten Ruim 700 kerkeraden spreken zich uit tegen euthanasie Minister F. Korthals Al- tes van Justitie zal don derdag 24 oktober 700 brieven van kerkeraden in ontvangst nemen waarin er bij hem op wordt aangedrongen eut hanasie niet te legalise- De kerkeraden reageerden daarmee op een verzoek van de interkerkelijke Stichting Schuilplaats om steun voor haar opvatting dat het opzet telijk beëindigen van het le ven onder alle omstandighe den strafbaar moet blijven. De stichting wil voorkomen dat het kabinet het advies volgt van de meerderheid van de staatscommissie eut hanasie, die euthanasie onder bepaalde voorwaarden wil toelaten. De delegatie die de de reacties van de kerkera den overhandigt, zal uit twaalf personen bestaan. On der hen bevinden zich de voorzitter van de Stichting Schuilplaats, ds. W. Chr. Ho- vius, voorzitter ds. L. J. Ge luk van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk en vertegen woordigers van de Neder lands Gereformeerde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Gerefor meerde Gemeenten in Ne derland. Van alle instellingen die de Amerikaanse natie rijk is ge nieten kerken het meeste vertrouwen bij het publiek. Dat is gebleken uit een grootscheeps door Gallup uitgevoerd opinie-onderzoek in de VS. De kerken gaan met tweeder de deel van de stemmen aan kop, op de voet gevolgd door de militairen, die 61 procent noteren op de schaal van ver trouwen. Van de tien instellingen en groeperingen die daarop voorkomen scoren vakbonden, televisiemaatschap pijen en zakenbonzen het laagst. In een afzonderlijke stu die naar „eerlijkheid en ethische maatstaven" stelde Gal lup vast. dat de geestelijkheid nog hoger uitkwam dan een tweederde meerderheid, gevolgd door apothekers die 65 procent scoorden. Helemaal onderaan op deze schaal bun gelen autoverkopers, verzekeringsagenten, vakbondslei ders en hoofden van plaatselijke overheidsinstellingen. De Nederlandse bisschoppen mogen alsnog meepraten op de hoorzitting over de mediawet die vandaag en morgen in de Tweede Kamer wordt gehouden. De uitnodiging aan de bisschoppen is met name onder druk van het CDA ver zonden. Hoewel de agenda (waarop de bisschoppen niet voorkwamen) voor de hoorzitting al geruime tijd was af gesloten, stemde de vaste Kamercommissie van Welzijn en Cultuur uiteindelijk in met het voorstel van commissie voorzitter mevr. D. Cornelissen (CDA) om toch de R.K. bisschoppenconferentie uit te nodigen. Kardinaal Simonis richtte zich enkele weken geleden schriftelijk aan de commissievoorzitter, met het verzoek gehoord te worden. Volgens Simonis zijn de bisschoppen vooral bang dat de nieuwe Mediawet de toegang van de kerken tot radio en televisie zal aantasten. De bisschoppen worden op de hoorzitting vertegenwoor digd door mgr. Bar van Rotterdam. Lutheranen weigeren gesprek met Buthulezi De Lutherse Wereldfederatie heeft geweigerd de Zuidafri- kaanse Zoejoe-leider Gatsha Buthulezi te ontvangen. De secretaris van de federatie Gunnar Stalsett stelde geen prijs op'het gesprek, waar de leider van de Inkatha-bewe- ging om had gevraagd. De Lutherse Wereldfederatie deed dit uit solidariteit met bisschop Desmond Tutu en ds. Allan Boesak. met wie Buthulezi in een hevig con flict is gewikkeld. In tegenstelling tot Tutu en Boesak werkt Buthulezi sa men met de blanke minder heidsregering van P.W. Bot ha. Buthulezi, leider van de zes miljoen Zoeloes, leidt de regering van het thuisland Kwazulu. Aanhangers van hem zijn de laatste tijd steeds vaker slaags geraakt met ra dicalere zwarten. Buthulezi werd wel ontvangen door de Zwitserse bankiersvereni ging. Hij riep de bankiers op te blijven investeren in Zuid- -Afrika. Verder had hij niet de apartheid, maar „de twee dracht onder de zwarten" het grootste probleem van zijn land genoemd. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Aalsmeer; Mast te de Lier. Benoemd tot geestelijk verzorger in het verpleeghuis Meerweide te Rotterdam-IJsselmonde: J. de Ruiter, hulppredikant te 'Cillaarshoek. Aangenomen; naar Bolsward: A. Otten te Almelo; naar Hummelo (toet zegging): J. A. D. van der Boon, kandidaat te Leiden die bedankte voor Markelo (toezegging) en voor Zweeloo (toezegging). Bedankt voor Hijkersmilde en Klooster veen: D. Wursten, kandidaat te de Bilt. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: H. Thorn, Karei Wagenfeldstrasse 55, 4430 Steinfurt in de Bondsre publiek Duitsland. JN( SU Geen alternatief voor VN OMDAT het morgen veertig jaar geleden is dat de Ven de Naties werden opgericht, zijn regeringsleiders en hoofden uit tientallen landen in New York bijeen om i denkingen bij te wonen. Maar wie de VN anno 1985 lijkt met wat de opstellers van het Handvest van de Ven de Naties in 1945 voor ogen stond-, komt tot de conclus» t er eigenlijk niet veel valt te vieren. De Verenigde Naties zijn de afgelopen vier decennia pend veranderd. Het aantal lidstaten is sinds 1945 me verdrievoudigd. Door het principe van „één staat, één is het Westen allang niet meer in staat de gebeurtenis de VN naar zijn hand te zetten. Integendeel, de westerse den staan in toenemende mate tegenover een blok listische en niet-gebonden landen. In de Veiligheidsraad A ken tegenwoordig vooral de Verenigde Staten gebruik het veto-recht. DiE ingrijpend gewijzigde verhoudingen zijn voor de li< ten echter geen excuus voor het gebrek aan daadkracht de VN. De VN-organisatie is tot niet meer in staat dan de leden ervan willen maken, en dat is bijzonder weinig handhaving van vrede en veiligheid, het belangrijkste terrein van de VN, is steeds meer een zaak geworden beide grote mogendheden en hun machtsblokken. Tij< VN-vergaderingen berijdt men liever politieke stokpaai dan dat gezamenlijk naar een oplossing van de wereldprc men wordt gezocht. Resoluties van de Algemene Verg ring en de Veiligheidsraad worden niet nageleefd. Kor de Verenigde Naties zijn niet veel meer dan een papierer ger. !EGEÏS eÜenb meer ionele rainen zinlc itirzaak iten a >t >ek Muidei ind i TOCH hebben veertig jaar Verenigde Naties niet uitsluit lech frustraties en onvervulde beloftes opgeleverd. Zo hebbeiGn c een uiterst belangrijke rol gespeeld bij het afwikk j^et de dekolonisatie. In de schaduw van het volstrekt g ^ee r litiseerde overleg zijn VN-dochters die minder aand reine trekken dagelijks in de weer om de gang van zaken in erv0 moderne wereld zoveel mogelijk in goede banen te lei (jg V£ Voorbeelden daarvan zijn de Internationale Arbeidsorgar van tie (ILO), de Wereldpostunie (UPU) en de Wereldgezdon v heidsorganisatie (WHO). Voor miljoenen mensen in de D$ jre Wereld zijn de Verenigde Naties (bijvoorbeeld Unicef) Uwee symbool van hoop op een betere toekomst. En in de beslotjecj1^ heid van het VN-hoofdkwartier in New York kunnen landen van Noord, Zuid, Oost en West elkaar ongestoord i0verl< moeten. Het zijn deze bescheiden resultaten, die het geloarnemi de organisatie levend moeten houden. Want ondanks allepve6P rechtvaardigde kritiek is na veertig jaar ook wel duider6* te dat er voor de Verenigde Naties geen alternatief bestaat®* Aanhoudend droog DE BILT (KNMI) Het blijft tot na het weekeinde droog en vrij zonnig weer. Het omvang rijke hogedrukgebied, dat zich van de Zwarte Zee naar de Noordzee uitstrekt, is nog in betekenis toegenomen. Het centrum ervan lag vanochtend met een luchtdruk van 1043 mbar boven Denemarken. Het hogedrukgebied krijgt de ko mende dagen verbinding met een hogedrukgebied boven Groenland. De as van dit om vangrijke hogedrukgebied blijft voorlopig ten noorden van ons land. Hierdoor wordt met een oost tot zuidoostelijke wind droge lucht aangevoerd. Doordat er nog veel wind is zal het vannacht aan de grond nauwelijks vriezen. Het ziet er naar uit dat verderop in de week de wind wat afneemt. ;e-eilanden: Droo en met zon Mid ;veer 12 graden. i het Alpengebied: Droog Casablar alié en Joegoslavische kust: H; vaar bewolkt en in het zuide >le buien In de Povlakte ka ist. Middagtemperatuur van 8 'n in hardnekkinge mistgeb idpui pties rerdi d opi tn v gen, porhc Schouder- karbonade, zuurkool met ui en appel, aardappelen chocoladevla met bitterkoekjes De benodigdheden voor twee zijn: 2 schouderkarbo naden, mosterd, bloem, 25 g margarine, zout, peper, nootmuskaat; 1 grote ui, 15 g margarine,, paprikapoeder, 500 g zuur kool, appel, 2 kruidnagels, stukje laurierblad; Vt tot 1 kg aardappelen; Vi liter melk, 20 g cacao, 25 g maizena, 45 g suiker, 4 bitterkoekjes. Wrijf de karbonaden dun in met mosterd, laat ze tien mi nuten liggen en haal ze door de bloem. Bak het vlees in hete margarine bruin, tem per het vuur sterk en M zo veel lauw water toe i het erge bruisen van het minder gaat worden. j zout, peper en nootmush bij de karbonaden en stool op een kleine pit in een mals. Snijd de ui in dunne rini en bak die in de margat, langzaam lichtbruin. Mi de uiringen met paprikaj. der en schep de meeste ui pan. Doe de zuurkook in pan met weinig water, st jes appel en het met kruic gels beprikte laurierb Kook de groente in twin minuten gaar. Haal de kt *~*P 1 den uit de zuurkool en g vine neer haar met de ui-ringè Cor Breng de helft van de aan de kook. Maak ee glad papje van cacao, en weinig koude Schenk eerst een paar leb hete melk op de bitterkof jes en doe er vervolgensi roerende wat van bij papje. Meng het verdub} papje door de overige melk en laat de vla voortdurend roeren eve ken. Voeg van het vuur i overige koude melk toe i laat de vla koud wordi Snijd de geweekte bi tb koekjes in stukjes en mé ze door de vla. JEANt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2