Lastenverlichting voor V alkenburgers A W -Si LT EMEE 'RATEN MOETJE WELWETEN WAAR JET OVERHEBT KRITIEK OP ENQUETE VAN RAAD VAN KERKEN £ckbc gouxant UIT GEMEENTEBEGROTING VOOR 1986 BLIJKT: Buurt in angst om loszittende ramen Peetvader van Noordwijkse bibliotheek met VUT Uitstel aansluiting Haaswijklaan op Haarlemmerstraatweg AT Ceklóc Soiuont )EN OMGEVING WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 PAGINA 15 hrhouter mag toch ping bouwen 1H0UT Ondanks de bezwaren jn buren mag de heer G.A.J. Mens ;n woning en kantoorruimte bou- ,n de Van den Berh van Heemste- f, Nadat de heer Mens indertijd een ining had aangevraagd, werd door roedors Jan en Rien Bierman hier- een bezwaarschrift ingediend, den als bezwaar aan dat huis en hel uitzicht op hun boerderij, da- uit 1600, zou belemmeren. Door ijziging in het plan is de situatie lig gewijzigd dat het uitzicht op de rij gehandhaafd blijft. De raads- ssie ruimtelijke ordening ging gis- id akkoord met dit nieuwe bouw- lat nog in de gemeenteraad moet behandeld. Fietser gewond KATWIJK Een 14-jarige Katwijkse jongen is gister avond met onbekend letsel naar het Diaconessenhuis in Leiden gebracht nadat hij om streeks half zeven op de Se cundaire Weg in Katwijk was aangereden door een auto. De jongen stak op zijn fiets de weg over en keek daarbij niet goed uit. De automobilist, een 58-jarige man uit Heerhugo- waard, kon hem niet meer ontwijken. Foutparkeerders op de bon NOORDWIJK Een bewoner aan de Emma- weg had geklaagd over de parkeeroverlast in het Dobbelmanduin en omgeving. Dit was voor de heer Alkemade (CDA) gisteravond tijdens de raadsvergadering aanleiding voor te stellen om deze problematiek in de commissie voor al gemene bestuurszaken nader te bespreken. Burgemeester mr. Bonnike kon zich in deze suggestie vinden. Aan de bestrijding van de parkeeroverlast wordt reeds gewerkt, deelde hij aan de gemeenteraad mede. Zo waren er in het afgelopen weekeinde niet minder dan ne gentig foutparkeerders in het uitgaansgebied op de bon gegaan. Overtreders krijgen bovendien te maken met de wegsleepregeling en dat gaat nog meer geld kosten. Het effect van een en ander dient te worden afgewacht, aldus mr. Bonnike. Dure bontjas ontvreemd SASSENHEIM Uit een wo ning aan de Industriekade in Sassenheim is gisteren een bontjas gestolen. Het kleding stuk had een waarde van tien duizend gulden. De daders kwamen het pand binnen door een raam aan de achterkant van het huis te forceren. Ook een. woning aan de Hoofdstraat was het doelwit van inbrekers. Voor zover be kend is er niets gestolen. Wel werd een kluis versleept en bij de weg aan de voorkant van het huis neergezet. De daders namen de kluis niet mee. Dierenbescherming krijgt extra-geld NOORDWIJK De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met een voorstel van burgemeester en wethouders om 6.107,-bij te dragen in het tekort op de nieuwbouw van het opvangcentrum van Die renbescherming Noordwijk/Noordwijkerhout aan de Lageweg. Alle fractiewoordvoerders getuigden van waardering over het vele vrijwilligerswerk, dat in het opvangcentrum wordt verricht. Alleen over de bijdrage in het exploitatietekort hield de gemeenteraad de boot af. Alleen Plug (PPR/PSP) merkte op, dat de 26 cent per inwoner van hem best 46 cent mochten worden. Dessing (CDA) steunde het collegevoorstel. Wat de exploitatie betreft, wilde hij een aantal varianten nog eens nader bekijken. Ru- bingh (VVD) maakte gewag van een uitstekende welzijnsvoorziening, die de VVD een goed hart toe draagt. Ook hij ging met het voorstel van B. en W. akkoord. Zender uit de lucht gehaald KATWIJK De Katwijkse politie heeft gis teren in samenwerking met de Radio Con trole Dienst in een pand aan de J.Th. de Vis serstraat in Katwijk een illegale zender in beslag genomen. Deze zender, die geen naam heeft, zond regelmatig muziek uit. De eige naar is niet bekend, de apparatuur is in be slaggenomen. Bootje gestolen ÏCATWIJK Van een jacht in de Bergha- ven is tussen zaterdag 19 oktober en gisteren een speedbootje gestolen. De naam van de boot met buitenboordmotor is Nautilusje. De éigenaar heeft gisteren aangifte gedaan. 'alkman )or 1-jarige dder (emeester mr. C.A. van Katwijk heeft gis- Ji namens de Stichting egie Heldenfonds een kman" overhandigd de 13-jarige Andy van en uit Katwijk aan den Andy kreeg deze at- e als herinnering aan noedig en kordaat op- in op woensdag 9 ja- i van dit jaar. Tijdens schaatsen redde hij namelijk de zes jaar pre Cornè de Krijger en wak van de vijver het Melkpad in de Mo- ijk. Redder" en nkeling" zaten giste- geflankeerd door fa- leden, broederlijk >t elkaar aan de colle- De burgemeester Ie dat hem de vanzelf- kendheid waarmee zich op zijn buik naar wak had begeven, na- hij ,,hulp geschreeuw" jord had, zeer had jesproken. „Niet eerst chten. niet te beden- wat te doen, maar di- hulp bieden", ervaar- e burgervader als kor en uitstekend. VALKENBURG Een gezin in Valkenburg gaat volgend jaar ongeveer 22 gulden minder betalen aan gemeentelijke belas tingen. De afvalstoffen heffing gaat 7 gulden om laag en het rioolafvoer- recht wordt afgeschaft. Ook wordt er in 1986 geen hondenbelasting meer ge heven. Die voorstellen doen B en W van Valken burg in hun begroting voor het volgend jaar. De raad van Valkenburg ver gadert op 3 en 10 decem ber over de voorstellen. De begrotingsvoorstellen van het Valkenburgse college van B en W steken gunstig af bij veel andere gemeenten. Het huishoudboekje van het Rijn dorp laat voor volgend jaar een behoorlijke lastenverlich ting voor de burger zien en dat is iets waar de buurgemeenten jaloers op zullen zijn. De voor deeltjes voor de burger zijn vooral toe te schrijven aan een hogere opbrengst van de on roerend goedbelasting (ogb). De ogb voor huurders wordt een beetje verhoogd. Belang rijker is echter de hogere ge taxeerde waarde van sommige gebouwen. Dat geldt dan met name voor de gebouwen van het marinevliegkamp, die voor een hogere onroerend-goedbe- lasting in aanmerking komen. Het college laat de financiële voordeeltjes dus voor een be hoorlijk deel ten goede komen aan de burger. Verder hebben B en W een lijstje met toekom stige uitgaven opgesteld, het investeringsplan. Zo wordt er voor het volgend jaar 115.000 gulden uitgetrokken voor het aanbrengen van een lift in het gemeentehuis. De raadszaal, die ook als trouwzaal dienst doet, ligt op de eerste etage en is voor mensen die slecht ter been zijn moeilijk te bereiken. Verder willen B en W wat aan de isolatie van het dak van het gemeentehuis en aan de cen trale verwarming doen. Ook wordt er aan uitbreiding ge dacht. Volgend jaar wordt op een deel van de Voorschoterweg een nieuwe slijtlaag aange bracht. B en W denken tevens aan reconstructie van de Ach terweg om de daar aanwezige bedrijven beter bereikbaar te maken. Overigens deelde wet-' houder van verkeer H.' van der Nagel gistermiddag bij de presentatie van de begroting mee dat Valkenburg de strijd met de provincie over de plek van de afrit van de S4 waar-, schijnlijk wint. De afrit van de S4 (Leiden - Katwijk) zou aan de Marinus Poststraat in de buurt van bejaardenwoningen komen liggen, maar wordt op aandringen van de raad van Valkenburg een eind verder Geld is er verder uitgetrokken voor het vervangen van de grintpaden op de begraaf plaats, omdat die door de kie zels moeilijk begaanbaar zijn. Daarvoor in de plaats komen' nu asfaltpaden. De Terp krijgt 50.000 gulden voor onder meer pieuwe stoelen, terwijl er ruim een ton is gereserveerd voor de reparatie van de keerwand van de Grote Watering bij de Hoofdstraat. Voor automatise ring en een extra personeelslid op de gemeentesecretarie is voor volgend jaar 80.000 gul den gereserveerd. NOORDWIJK De enquête de Raad van Kerken in Noordwijk over het toerisme, maakte gisteravond in de ge meenteraad de tongen los. Fractievoorzitter Alkemade van het CDA verklaarde in houdelijk niet op het rapport te willen ingaan. Naar zijn me ning diende het eerst in de raadscommissie voor algemene bestuurszaken te worden be handeld. Als geheel beschouw de hij het als een goede aan vulling op de reeds gehouden enquêtes en een waardevolle inbreng voor het toeristisch beleidsplan. Kritiek op de enquête kwam er van Van Rijnberk (D '66). Wederom wordt de aandacht gevestigd op de problemen van Noordwijk aan Zee. aldus de woordvoerder van de de mocraten. Brieven zijn bin nengekomen betreffènde ver keersoverlast, geluidsoverlast bij een disco, en nu weer van de Raad van Kerken. Volgens hem had de enquête slechts zijdelings met het toerisme te maken. Zij dient in een breder perspectief te worden gezien. Wat de parkeeroverlast be treft, vreesde Van Rijnberk voor allerlei ad hoc-beslissin- gen. Hij stelde dat de Raad van Kerken in haar enquête op kwantitatieve gegevens uit ge weest was in plaats van op kwalitatief materiaal. Volgens Van Rijnberk mankeerde het aan goede argumentatie. Als voorbeeld signaleerde de woordvoerder van D '66 dat 90 procent van de geënquêteer den nooit hadden" verhuurd. Slechts 3 procent van de on dervraagden verhuurde regel matig. Voor Van Rijnberk was dit reden om aan een reeks, in de enquête betrokken zaken te twijfelen. Het raadslid be speurde in het onderzoek een soort stemmingmakerij in de geest van: er zijn enquêtes ge houden bij de ondernemers en onder de toeristen, nu houden wij het onder de burgerij. Op deze wijze treedt de Raad van Kerken op als belangenbehar tiger. Ronduit teleurstellend vond Van Rijnberk de stelling, dat er mensen naar Noordwijk getrokken worden, die we hier beter missen kunnen. „Ik ver wacht van de Raad van Ker ken een meer genuanceerde opvatting over mensen", aldus het raadslid. In zijn betoog suggereerde Van Rijnberk het uitgaansgebied van Noordwijk aan Zee te ver kleinen tot de Grent, de Ko ningin Wilhelmina Boulevard en de Parallelboulevard. Voor de uitgaansgelegenheden in de rest van de badplaats zou er een uitsterfmethode moeten worden toegepast. De parkeer overlast in het uitgaanscen trum wilde de vertegenwoor diger van D '66 tegengaan door het aanbrengeni van fy sieke belemmeringen. Een pakket maatregelen zou de overlast verder moeten bestrij den. „Voor de mensen die in het uitgaanscentrum wonen, biedt een en ander geen oplos sing, dat weet ik", aldus Van Rijnberk, „maar het geeft wel duidelijkheid". Burgemeester mr. Bonnike noemde de door de Raad van Kerken aange kaarte problemen, geen ge makkelijke zaak. Een en an der zal nader in de commissies worden besproken. Al maanden klagen de bewoners van de Marinus Poststraat in Valkenburg over een gevaarlijke situatie daar. Het gaat om de trap-portieken van een van de twee flatcomplexen aan die straat. Met name het trappenhuis naast nummer 37 baart de buurtbewoners zorgen omdat de ramen daarin in volkomen verrotte houten kozijnen hangen. Die ruiten van ongeveer twee bij anderhalve meter hangen enkele meters boven de straat en het is niet denkbeeldig dat ze uit de sponningen komen vallen en ter plekke spelen heel vaak kinderen die dan door het neerstortende glas gewond kunnen raken. Eén van de buurtbewoners is, nadat de flateigenaar geen gehoor gaf, vier maanden geleden ten einde raad naar de gemeente gestapt met de vraag of die niet kan bemiddelen. De gemeente heeft hierop contact opgenomen met de eigenaar, het bouwbedrijf De Lange-Van der Plas uit Katwijk. Die deed echter niets en begin september is het bouwbedrijf nogmaals benaderd over de situatie. Toen werd de belofte gedaan dat er naar gekeken zou worden. „Als-de situatie werkelijk zo ge vaarlijk is, moeten we daar natuurlijk meteen iets aan doen", was het antwoord. Het is inmiddels ruim een maand later en de buurtbewoners hebben nog steeds geen bericht van de eigenaar ge kregen dat hij iets aan de gevaarlijke situatie zal doen. Veerhuis je mag groter VALKENBURG De huidi ge veerman van het pontje dat de schakel vormt tussen de beide oevers over de Rijn zal binnenkort zijn veerhuisje waarin hij zich amper kan be wegen, mogen uitbreiden. De gemeenteraad gaf gisteraovnd groen licht aan B en W om 20 m2 grond aan te kopen van het Energiebedrijf Rijnland te gen een prijs van 2.000 gulden. Deze grond ligt vlakbij het huidige veerhuisje. Gedeputeerde Staten hebben burgemeester C. Sinke te ken nen gegeven dat de gemeente Valkenburg haast moet maken met de aanleg van standplaat sen voor woonwagenbewoners. In 1985 moest in het Rijndorp één en in 1986 moesten er twee standplaatsen gecreëerd zijn. De gemeente heeft echter nog geen kans gezien aan de wensen van Gedeputeerde Staten te voldoen. STGEEST Burge- Iter Scheenstra heeft Eg goede woorden j de plannen van de leliersverenigingen jstgeest Actief" en ■ge Voort" om een be- irschrift in te dienen de vestiging van Di- in de voormalige Jsteeg-garage. „Met ^bezwaarschrift is de jCempenaerstraat niet p", aldus de burge- fenstra: „Wij kiezen voor ■eg van overleg en stu- Ten aanzien van De ■thof en het parkeerpro- zitten wij in een pat- bg. Het is beter om sa- I te praten over de toe- lt van Oegstgeest-Zuid Jtijd en geld aan be- Irschriften te besteden. Imoet er op willen stude- niet in een verschan- wegkruipen". Jemeester Scheenstra dat men met een plan i20 parkeerplaatsen te Jen het probleem niet afkopen. Er moet een kurele oplossing komen, heb zelfs een plan voor parkeergarage gezien", nde hij. REFERENDARIS BONNEMA STOPT NA 40 JAAR NOORDWIJK De chef van de hoofdafdeling welzijnszorg van de gemeente Noordijk, R. Bonnema, gaat per 1 novem ber de gemeentedienst verla ten. Hij heeft er veertig diens tjaren opzitten en gaat met VUT. Morgen neemt hij in de raadzaal officieel afscheid tij dens een receptie die om vijf uur begint. Van geboorte afkomstig uit Pingjum (het Friese dorp, dat in de oorlog door de Duitsers plat geschoten werd, omdat zij met op de Afsluitdijk konden komen), begon hij, na het be halen van het Mulo-diploma B, op 22 oktober 1945 zijn ambtelijke loopbaan op de ge meentesecretarie van Wonse- radeel. Volontair zonder sala ris. Later werd dat 33 gulden in de maand. Driekwart jaar later stapte hij over naar de gemeente Het Bildt. Daar werkte hij tot april 1953. Deze datum zou een markant punt worden in z'n carrière. In dat jaar liet hij Friesland achter zich en aanvaardde hij de functie van chef interne za ken bij de gemeente Purmer- end. „Op deze afdeling maak te ik kennis met een leuk mei.sje. Zij is nu mijn vrouw", vertelt de scheidende hoofd ambtenaar. Toch had Bonne ma het in Purmerend vrij snel bekeken. Na ruim twee jaar vertrok hij naar de secre tarie van Weesperkarspel on der de rook van Amsterdam, de tegenwoordige Bijlmer meer. In 1960 werd hij daar Waarnemend gemeentesecre taris en zes jaar later volgde hij zijn baas op. Op 1 januari 1966, toen de gemeente werd opgeheven, vertrok Bonnema naar Papendrecht. Daar werd hij chef van de afdeling fi nancien. onderwijs en perso neelszaken. In die gemeente kreeg hij te maken met de overloop van Rotterdam. Bonnema bekwaamde zich in tussen verder door het beha len van allerlei diploma's en certificaten en op 1 juli 1971 trad hij in dienst bij de ge meente Noordwijk Bij zijn komst vond juist een reorga nisatie plaats van het gemeen telijk apparaat. Bonnema kreeg daarbij de leiding van maatschappelijke zorg, woon ruimteverdeling. personeels zaken, onderwijs en sport, jeugd en cultuur. „Wij zeggen altijd SJC", grapt de scheiden de chef; de letters vormen ook de naam van een plaatselijk populaire voetbalvereniging. Het geheel wordt samengevat onder welzijnszorg. Aanvan kelijk was deze afdeling on dergebracht in Sartorius, maar toen de afdeling daar letterlijk en figuurlijk uit groeide, .verhuisde zij naar het Kruythuis (de voormalige dokterswoning naast het post kantoor). „Tijdens het verblijf daar werd sport en jeugd voorpaginanieuws, omdat de ambtenaren op het erf van hun kantoor een ren hadden, waarin zij kippen hielden". Een van de eerste taken van Bonnema was de oprichting van een openbare bibliotheek. „Noordwijk en Naaldwijk wa- R. Bonnema: „Nu meer tijd voor reizen". ren in Zuid-Holland de enige door z'n relaties met de Pa gemeenten met meer dan pendrechtse bouwwereld, 20.000 inwoners, die nog geen slaagde Bonnema erin om een bibliotheek hadden". Mede goed jaar later tussen de beide Noordwijken een noodgebouw te laten neerzetten met 5000 boeken. Dat was het begin. Referendaris Bonnema is nog altijd secretaris van de stich ting. Mede door z'n nimmer aflatende activiteit kon l na veel strubbelingen bij de grondverwerving in decem ber 1983 een nieuwe biblio theek in gebruik worden ge nomen. Het- monumentale ge bouw is een sieraad voor de omgeving en een centrum van veel culturele activitei ten. Bonnema is een immer aktief man. Zijn hobbies zijn vele: fotograferen, filmen, lezen, knutselen, musea-bezoek, om er maar enkele te noemen. Voorlopig blijft hij secretaris van de openbare bibliotheek. Reizen doet hij graag. Hij houdt zich bezig met het uit zoeken van z'n stamboom. Daarvoor staat een reis naar familie in Amerika op het programma. „Men zal mij niet ledig zien zitten". Of hij in Noordwijk blijft wonen, is nog niet zeker. Er zijn nog meer mooie plaasen in Nederland, merkte hij diplomatiek op. De heer en mevrouw Bonnema hebben drie kinderen: een zoon (28) die een rechtenstu die achter de rug heeft en thans geassocieerd is in een advocatenbureau, en twee dochters waarvan de oudste (25) stewardess bij de KLM en de andere (21) in Amsterdam medicijnen studeert. „Ook voor mijn gezin hoop ik nu wat meer tijd te krijgen". Strenger optreden tegen geluidshinder NOORDWIJK Het gemeentebestuur overweegt wettelijke middelen om strenger te kunnen optreden tegen geluidshin der. Dit bleek uit een mededeling van de burgemeester op een vraag van mevrouw Visser (PvdA), naar aanleiding van een binnengekomen klacht over geluidsoverlast van disco „Paal 88". Er bleek reeds een test te zijn gekomen, maar deze was voor de exploitant negatief uitgevallen, deelde mr. Bonnike mee. Binnen enkele weken denkt het college te kunnen beschik ken over notities in deze zaak. Om in de toekomst nog effec tiever te kunnen optreden is wijziging van de Algemene Po litieverordening nodig. Zo'n wijziging vraagt echter meer tijd. OEGSTGEEST De Haaswijklaan zal doorgetrokken worden naar de Haarlemmerstraatweg. Oorspronkelijk zou de gemeente Oegstgeest het werk gelijk met de aanleg van een woonwagen kampje uitvoeren. Dit blijkt thans niet het geval te zijn. De wegaanleg zal gebeuren onder auspiciën van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten die zich de grond in het plan Haaswijk verworven heeft en waarover de Haaswijklaan gedeeltelijk loopt. Na aanleg van de laan tot aan de Haarlemmerstraatweg zullen de kosten, voor wat betreft het Oegstgeester deel, ver haald worden op de gemeente. Intussen is men druk doende met de aanleg van het woonwa genkampje waarvan de sanitaire units kortgeleden geplaatst zijn. Dat de aansluiting van de Haaswijklaan op de Haarlemmer straatweg dit jaar nog een feit is, zoals eerder beweerd, valt nog te bezien.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19