Iron Maiden steunt anti-drugs-campagne Juweeltje van Woody Allen ja j E3tfj /an rsodxa Propaganda blijft verrassen Popagenda: JUL Cimino spaart publiek niet in misdaadfilm over triaden Voorschoten Wassenaar Alternatief Filmcircuit Bioscopen: Filmhuizen En Verder In augustus vorig jaar begon de Engelse Iron Maiden aan de grootste tournee uit de geschie denis van deze hard roek-groep. Met de langspeler Powerslave net in de winkel, kreeg de con certreeks de naam World Slave ry Tour mee. Na het spelen van 300 concerten in dertien maan den waarbij 28 landen werden bezocht, kan het vijftal nu te rugkijken op een succesvolle tournee. Hoogtepunten voor de groep, die het Egyptische con cept van de Powerslave-hoes tijdens de concerten gebruikte als decor, waren onder meer de shows in landen als Polen, Hon garije en Joegoslavië. Zanger Bruce Dickinson: „In Polen gaven we de eerste con certen. We waren overigens de eerste westerse rockgroep, die de decors en de speciale licht show met 700 lampen mocht meesjouwen achter het IJzeren Gordijn. Na de concerten voelde ik mij heel gelukkig. Er was echt een band ontstaan tussen het publiek en de groep. Vóór een van de shows kwam er een jongen naar mij toe en hij zei: „dit wordt de beste avond van miin leven", en zo voelde ik dat ook een beetje. Er waren geen westerse critici of verveelde journalisten, die ons weer eens de grond in probeerden te trap pen. Het enige dat we hoefden s piet te doen was spelen om de men sen een onvergetelijk tijd te be zorgen... En dat is eigenlijk waar het bij Iron Maiden om gaat". HUMOR WINT Om de grote schare fans een Ëlezier te doen, besloten Bruce •ickinson, Dave Murray, Adri an Smith, Steve Harris en Nic- ko McBrian een aantal concer ten op te nemen. Het werden de vier shows in de Long Beach Arena in Califomië in maart van dit jaar en de vier shows, die Iron Maiden in oktober vo rig jaar gaf in de Hammersmith Odeon in Londen. Het eindre sultaat is terug te vinden op de live-dubbelaar Live After Death, waarop vooral het flit sende duo-gitaarspel van Dave Murray en Adrian Smith opval len. Bovendien maakt de langs peler duidelijk dat Iron Maiden wat teksten betreft buiten het hard roek-idioom vallen. Humor wint het van de clichés over vrouwen, drank en sex. Bruce: „Het wordt vervelend om steeds maar weer diezelfde onderwerpen aan te pakken, vooral omdat ook voor de har- drockmuzikant het leven wel iets anders inhoudt dan drank Dickinson kijkt met veel plezier terug naar deze wereldtournee. Bruce: „Je leeft natuurlijk een abnormaal leven, maar zolang je elke avond met plezier het podium opstapt, is er niets aan de hand". MASCOTTE EDDIE Behalve de dubbel-elpee is er ook een video verschenen, die vooral de visuele kant van de show prachtig in beeld brengt. Een schitterend moment tijdens de show is bijvoorbeeld wan neer de Iron Maiden-mascotte Eddie vanuit zijn graf herrijst. De video werd opgenomen op 15 maart van dit jaar in Long Beach Arena in Californie. Hij werd geheel onder leiding van Jim Yukick op 35 mm verfilmd. Tien camera's brengen de show in beeld. De soundtrack van deze video is niet gelijk aan die van de plaat. Beide werden wel geproduceerd door Martin Birch. De eerste single die afkomstig is van de elpee heeft een dubbele A-zijde. De 45-toeren bevat Running Free en Sanctuary. Het was de eerste keer dat deze songs op vinyl werden vastge legd met de Dickinson. Beide waren eerder in ee sie op 45-toeren verkrijgbaar, maar werden toen gezongen door Paul Di'anno, de zanger die er in 1980 bij was toen Iron Maiden door Steve Harris werd opgericht. Op de 12 inch-' staat nog een extra nur namelijk Murders In The Rue Morgue. Deze compositie en Sanctuary zijn niet op de dub bel-elpee terug te vinden. NEE TEGEN DRUGS De groep heeft overigens beslo ten dat de opbrengsten van de beide singles worden overge maakt naar een aantal anti- -drugs en -heroïne-organisaties zoals The Anti-Heroine Cam- pagn, City Roads, Kick The Ha- bit en Still Waters. Bruce Dic kinson hierover: „Toen we van de wereldtournee thuiskwamen en we de Engelse kranten weer opensloegen, schokken we nog al van het aantal jongeren dat drugs en heroïne gebruikt. Wij zijn heel erg tegen het gebruik van verdovende middelen. Door deze bijdrage hopen we dat het gebruik wat ingeperkt kan worden. Bovendien doe ik drugs. Tenslotte zijn sport muziek een veel betere uitlaat klep dat drugs". Ahoy', Rotterdam: INXS, Orchestral Manoeuvres In The Dark, Propaganda, Mai Tai en de Frank Boeijen Groep in Veronica's Rocknight voor Greenpeace. Op 26 oktober (23 uur). Een van de verrassingen tijdens de Veronica Rocknight voor Greenpeace is het concert van het Duitse kwartet Propaganda. Na Frankie Goes To Hollywood is het de tweede groep van Paul Morley's en Trevor Horns pla- doorbraak heeft deze 'Duitse ABBA' echter nog met beleefd. De komst naar de Veronica Rocknight zou daar wel eens verandering in kunnen bren gen, gezien het succes van bij voorbeeld Tina Turner, na haar optreden in het programma. Dat Propaganda het succes ver dient, hebben Ralf Dorper, Claudia Brtlcken, Susanne Freytag en Michael Mertens la ten blijken met een serie fantas tische singles, waaronder Dr. Mabuse en Duel en de elpee A Secret Wish. Tijdens een concert eerder dit jaar in Londen - daarbij gehol pen door ex-Simple Minds-bas- sist Derek Forbes en ex-Japan- drummer Steve Jansen - pakte de groep op het podium verras send uit. Dat Propaganda een Duitse groep is, bewijzen niet alleen de namen van de muzi kanten, maar ook de muziek. Nummers als A Dream Within A Dream, The Last Word en P- Machinery hebben een duidelij ke Duitse signatuur. Het is con trastrijke muziek dankzij het ruimtelijke geluid van de syn thesizer, de als staal klinkende drums van Claudia en Susanne. De 31-jarige klassiek geschoolde percussionist Michael Mertens, die zijn opleiding kreeg in Ber lijn en Düsseldorf, zegt: „Dualis me ligt in onze muziek besloten. Als bijvoorbeeld de ene zijde van een single bestaat uit een ballad, zal de andere kant wat rauwer klinken". Niet alleen onder de indruk van de muziek, maar ook van de teksten wilde ZTT-directeur en producer Trevor Horn graag met Propaganda in zee. Mi chael: „Tijdens een sessie in de studio zei Trevor tegen Ralf, die de teksten schrijft, ik zou zelfs opkijken als een Engelsman met zulke gedichten kwam aan zetten'. Wat Ralf vooral met zijn teksten en de muziek probeert te doen, is bij het publiek beel den oproepen, omdat die beter blijven hangen dan woorden". In hoeverre dit concept werkt is zaterdagnacht te zien in Veroni ca's Rocknight voor Greenpea ce, een muzikaal gebeuren dat bij iedere popliefhebber alle aandacht verdient. Rotterdam. Bill Bruford Sc Patrick Moraz - muziekcentrum Utrecht. 9 NOVEMBER Ten Sharp - nederlandj (Heulweg 127), Kwintsheul The Long Ry- ders - paradiso, Amsterdam. Frank Tovey - arena. Rotterdam. Revolt, The Walkman - de linde- teringen. Gary Moore Sc Mama's Boys - jaap edenhal. Amsterdam. 17 NOVEMBER The Men The Couldn't Hang - pa- radiso, Amsterdam 21 NOVEMBER Marc Almond - muziekcentrum vredenburg. Utrecht. 22 NOVEMBER Bells Of Home en Blues Affair - openluchtschool (Loosduinsekade 725), Den Haag. Wardance - de (Heul weg Delft. 10 NOVEMBER Bill Bruford Sc Patrick Moraz paradiso, Amsterdam. 12 NOVEMBER Johnny Winter sterdam 23 NOVEMBER Vitesse - nederi 127), Kwintsheul. Jabula eland (Burgwal 45-47), Delft. 24 EN 25 NOVEMBER Dire Straits - groenoordhal, Lei- 27 NOVEMBER The Cure - ahoy Rotterdam. 29 NOVEMBER Feedback - de tent. Wassenaar. 30 NOVEMBER Rock Sc roll-festival met Three (Leiden), 22.30 {j10). 25 OKTOBER Outrageous i (Leiden). 23.00 (/3.50) weg 127), Kwintsheul P.E. Sc The Oscars - korzo (Prinsestr. 44), Den Haag. In Beweging - de eland (Burgwal 45-47), Delft Cameo - pa radiso. Amsterdam 1,2 EN 3 DECEMBER Simple Minds - ahoy Rotterdam. 4 DECEMBER Supertramp - ahoy Rotterdam. 6 DECEMBER King Law of Simplicity tent(V. Zuylen v. Nijeveltstraat 204, Wassenaar), 23.00 (/5). 26 OKTOBER Swingavond met twee Haagse popdichters leids vrijetijds cen trum (Leiden), 23.00 (/2,50). 1 NOVEMBER Nije- 0(/5). Utrecht. Bad Bob - Wassenaar 7 DECEMBER Side Effect en Red Shoes ter (Bachl LeidM hi ndam 8 DECEMBER Prefab Sprou vredenburg, Utrecht 13 DECEMBER The Scan - de tent LIDO/STUDIO - The purple rose of Cairo' (a.l.). Met Mia Farrow, Jeff Daniels en Danny Aiello. Regie: Woody Allen. Terwijl de gemiddelde Ameri kaanse Hollywood-film zich etaleert met steeds grotere spierballen en steeds 'specialere' effecten, lijkt regisseur Woody Allen alsmaar subtieler te wor den. 'The purple rose of Cairo' is een juweeltje van een film, waarin Allen op een (ook tech nisch) geraffineerde manier commentaar levert op het feno meen van de 'droomfabriek' en het mechaniek van het escapis me. Niet zwaarwichtig, maar ontroerend en goed voor een voortdurende glimlach. Wat dat laatste betreft is er heel wat veranderd bij Woody Allen sinds hij voor het eerst solo ging in 'Bananas'. Zijn films waren een chaotische opeenvolging van gags, verbaal of visueel, vlijmscherp of flauw, alle ge concentreerd rond het schle mielige onderdeurtje dat hij op het doek neerzette. Er kwam steeds meer zwaarwichtigheid in zijn films, hij leek de Ameri kaanse tegenhanger van Ing- mar Bergman te worden, maar met de film 'Zelig' toonde Allen pas zijn echte volwassenheid als filmer Zijn verhalen werden lichter, maar veelzeggender. Trad hij in die film en in het lichtvoetige Broadway Danny Rose' nog zelf op, de stuntelige komiek van weleer heeft zich nu compleet achter de camera teruggetrokken. De steeds bij hem terugkerende rol van de 'underdog laat hij over aan zijn vriendin Mia Farrow. Allen hanteert een procédé in The purple rose of Cairo' waar de meeste filmkomieken blijk baar één keer in hun carrière aan moeten: het spel met het medium film zelf. Buster Kea- ton deed het in 'Sherlock ju nior', Mel Brooks in 'Silent mo- Aliens film begint in depressie zetting: Mia Farrow is het sloof je Cecilia dat alleen maar klap pen van het leven krijgt, een boeman als echtgenoot heeft die tevreden is met zijn werkloos heid en de paar centen, die zij als uiterst incompetent dienster tje opstrijkt, direct in bier om zet. De uitweg uit die realiteit ligt voor Cecilia om de hoek, in 'The jewel', de plaatselijke bio scoop waar Hollywood zijn dro men presenteert. Een van die filmdromen heet The purple rose of Cairo', high society en avonturen vermengd in een 'Raiders of the lost Ark' avant la lettre. Cecilia geniet voor de zoveelste keer zo intens van die droom, dat die wel uit zijn voe gen móet barsten: de met tro penhelm uigeruste filmheld Tom Baxter (Jeff Daniels) richt zich rechtstreeks tot Cecilia in de zaal en stapt haar realiteit binnen. Chaos op het zwart-wit- te bioscoopdoek - waar de ande re acteurs paniekerig op de de serterende collega reageren - en chaos in het gekleurde leven van Cecilia. De grappen zijn talloos en sub tiel. De film in de bioscoop die maar door blijft draaien, want de hoofdrolspelers kunnen er niet verder met hun luxueuze filmdiner. Mia Farrow die meer krijgt dan ze wil, want niet al leen wordt de filmheld-met helm op haar verliefd, ook de Hollywood-acteur met-slappe- hoed wordt dat. De filmheld die een innige kus met haar wisselt en zich dan afvraagt waar de 'fade out' blijft. De discussies tussen acteur en creatie wie nu wat is en wat waar is. Aliens vernuftige spelletje krijgt zijn hoogtepunt als het deserterende filmkarakter ook nog eens ge confronteerd wordt met de Hol lywood-acteur die hem speelt en die nerveus naar 'The jewel' is gereisd om 'zijn creatie' weer terug te praten naar zijn plek op het doek. Voor Farrow rest toch de desil lusie als iedereen weer terug keert naar waar hij hoort. De held naar zijn doek, de acteur naar zijn volgende rol. De enige remedie voor die desillusie blijft de illusie. Want de bioscoop 'The jewel' draait door: Fred Astaire en Ginger Rogers. Vol gende droom alstublieft. LUXOR - Het jaar van de draak'. Met Mickey Rourke, Ariane en John Lone. Regie: Michael Cimino. Michael Cimino heeft tot nu toe drie films op zijn naam staan. De low-budget-produktie 'Thunderbolt and Lightfoot', het indrukwekkende 'The Deer Hunter' en de commerciële flop 'Heavens Gate'. Slechts weinig regisseurs kunnen zich er op beroepen met drie films zo'n grote bekendheid te verkrijgen - ook al is dat om soms discuta bele redenen - als Cimino. Je kijkt dan ook met enige ver wachting uit naar zijn vierde, de misdaadfilm 'Het jaar van de draak'. Cimino, wiens kortstondige car rière na de flop van 'Heavens Gate' al geëindigd leek, werd door producent Dino de Lau- rentiïs gevraagd het gelijknami ge boek van Robert Daley te verfilmen. Cimino maakte, zo als te verwachten was, niet zo maar een misdaadfilm, maar ging weer tot het uiterste om er een eigen stempel op te druk ken. Het is een echte Cimino- film geworden, in zijn stijl, ui- GREENWAY a view to a kill Roger Moore is op nieuw 007 en moet Christopher Walken als pathologische moorde- geunerin brengt hoofd van militair op hol in de visie van Carlos Saura (16); ma., di„ wo. 20.15, di. 14.30. cir- ASTRA police academy li Amerikaanse po litiemensen met twee linkerhanden proberen opnieuw orde op zaken te stellen, (a.l.); do. t/m wo. 20.00. kuif je en de zonnetempel Getekend avontuur van Kuifje en zijn hond en andere striphelden; za., zo, wo. 14.00. terst herkenbaar voor degenen die zijn films kennen. Hetgeen in dat genre - over het alge meen is de ene misdaadfilm voor de andere inwisselbaar - als een compliment mag wor den beschouwd. Cimino spaart de kijker niet. Het verhaal van New Yorks meest gedecoreerde inspecteur, die de strijd aanbindt tegen de machtige Chinese triaden en hun drugshandel en wiens per soonlijk leven daarbij mikpunt wordt van wraakacties, is door de nog jonge Amerikaanse re gisseur uitgewerkt tot een mee slepende belevenis. Cimino gaat vrijwel hetzelfde te werk als in 'The Deer Hunter'. Hij laat je uitvoerig kennis ma ken met de hoofdpersonen, brengt ze tot leven, maakt van hen sympathieke karakters, waarvoor je, zelfs als het de grootste boeven zijn, nog enig begrip kunt opbrengen. Vervol gens laat hij ze in de oorlogs voering die volgt persoonlijk betrokken raken bij het geweld. De schok als een van die perso nen door dat geweld getroffen wordt, is daardoor vele malen tegen hebben, maar 'Het jaar van de de draak' maakt meer indruk dan de gemiddelde an dere misdaadfilm. Dat komt dan mede door het uitstekende acteerwerk van Mickey Rourke, een nog nauwelijks bekend ac teur, die het hele scala aan dra matische mogelijkheden boven water haalt. Een van Cimino's verdiensten is dat hij acteurs tot grote prestaties weet op te stu wen. 'Het jaar van de draak', bevolkt door volledig onbeken de acteurs, is er opnieuw een voorbeeld van. 14.30, 19.00, 21.15) Film r n, die eikaars tegenpo- a de krant r Door de tussenkomst aantal misdadigers en nog v Susan Seidelman (alle leeftijden, i gende week) rambo (dag. 14.30, 19.00, 21.15) Syl vester Stallone voor de tweede keer in de rol van Vietnam-veteraan Rambo, die het in 'First Blood' met de politie aan de stok kreeg. Dit keer keert Rambo terug naar Viet nam om zijp oude makkers te be vrijden. Hij moet het daarbij in zijn eentje opnemen tegen het Vietna mese leger en zwaarbewapende Russische helikopters, nadat de Amerikaanse legerleiding hem heeft verraden (12 jaar, dertiende week). sneeuwwitje (za, zo, wo 14.30) De beroemde tekenfilm van Walt Dis ney opnieuw uitgebracht, in het Ne derlands na-gesynchroniseerd (alle leeftijden, zesde week). TRIANON the cotton club (14.30, 19.00, 21.15; zo 14.15, 16.30, 19.00, 21.15) Misdaad en jazz gaan hand in hand in deze film van Francis Coppola. The Cot ton Club was een nachtclub in New York die door gangsters geleid werd. Niettemin was het een be faamd jazzcentrum, waar alle gro ten, zoals Duke Ellington, optraden. In deze roemruchte omgeving is een verhaal gesitueerd met een cornet- (Richard Gere) en zijn broer, die ileidi- kkelii REX gulzig naar liefde (14.30, 19.00, 21.15) Sexf.lm (16 jaar, eerste week). EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) mad max in (dag 18.30 en 21.00. za. zo en wo ook 14.00) Zie Lido/Studio (12 jaar, derde week). EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) desperately seeking susan (Tijden zie Eurocinema I) Zie Lido/Studio (alle leeftijden, tweede week). EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) rambo (dag 19.00 en 21.30) Zie Li do/Studio (12 jaar, elfde week). vier vuisten in het kwadraat (za, zo en wo 14.15) Terence Hill en Bud Spencer slaan zich ook door dit avontuur heen (alle leeftijden, twee de week). EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) the year of the dragon (dag 18.30 21.15) Zie Luxor (12 jaar, eerste (za. 2 i 14.15) Het 24 OKTOBER filmhuis lvc, 2000 en 22.15: 'Roma citta Aperta' (1945) van Roberto Rossellini. KUKHUis, 20.00 en 22.15: The year of the sun' van Krzysztof Zanussi. 25 OKTOBER 21.15: 'La macchina i' (1948) van Roberto Rossellini. kukhuis, 20 00 en 22.15: The year of the sun' van Krzysztof Zanussi. 26 OKTOBER filmhuis lvc, 20 00 en 22.15: 'La Paura' (1954) van Roberto Rossellini. i, 20.00 en 22.15: The year Krzysztof Zanussi. 27 OKTOBER filmhuis lvc, 21.15: 'La Paura' (1954) van Roberto Rossellini. de vonk. 20.15: 'Missing' (/7, CJP /5) kukhuis, 20.00 en 22.15: The year of the sun' van Krzysztof Zanussi. 28 OKTOBER kijkhuis, 20.00: 'Les Misérables' van Jean-Pierre le Chanois. 29 OKTOBER 20.15: 'Duck Soup' van Leo McCarney (/5.50. K&O /4). filmhuis lvc, 20.00 en 22.15: 'Les fa- voris de la lune' van Otar Iosseliani. lak-cinema. 20.00: 'Rashomon' van Ahira Kurosawa. 22.00: 'Het zeven de zegel' van Ingmar Bergman kijkhuis, 20.00 en 22.15: '1984' van Michael Redford. skan-filmhuis (Noordwijk), 15.30: 'Prutti, sporchi e chattive van Etto- re Scola. 20.15: 'Decamerone' van Paolo Pasolini (/6.50, SKAN ƒ4). 30 OKTOBER kukhuis, 20.00 en 22.15: 'Chariots of fire' van Hugh Hudson. lido I, li. Hl. iv Steenstraat 39, Lei den. 071-124130. studio Steenstraat 39, Leiden, 071- 133210. Trianon: Breestraat 31, Leiden, 071- 123875. rex Haarlemmerstraat 52, Leiden, 071-125414. luxor Stationsweg 19, Leiden, 071- 121239. eurocinema i. ii, ill, iv Raadhuis straat, Alphen a/d Rijn, 01720-20800. lidotheater, Pr. Bernhardstraat 56, Noordwijk. 01719-12800. city theater. Badstraat 30, Katwijk, 01718-74075. kijkhuis Vrouwenkerkkoorsteeg 17, Leiden. 071-142895 of 133900. filmhuis lvc Breestraat 66, Leiden, 071-146448 kapelzaal k&o Oude Vest 45 (in gang Hazewindsteeg), Leiden, tel. Voorschoten, 01717-4354. skan filmhuis: De Vonk, Westeinde 94, Noordwijkerhout, 01719-16500. hooftstraattheater: Hooftstraat 210. Alphen aan den Rijn, 01720- 73650. oscar filmclub: Eurocinema, Raad huisstraat, Alphen aan den Rijn, 01720-20800. filmhuis LissE- (in Artopa) Greve- lingstraat 50, Lisse, secr: 02522- 13458. Een nieuwe aflevering in de fiction-serie over een verloederde, na een kernramp vrijwel uitgestor ven wereld. De laatste bewoners vechten in de woestenij een grimmi ge strijd met elkaar uit om zaken als benzine, nodig om het vreemdsoorti ge wagenpark in beweging te hou den. Mad Max (Mel Gioson) is één van de leidende figuren in een sa menleving waar het recht van de sterkste geldt. Popzangeres Tina Turner heeft ook een belangrijke rol (12 jaar, derde week). 1411.41 i Schoolstraat 69, bekende sprookje door Walt Disney getekend, met Nederlandse nasync- hronisatie (alle leeftijden, vierde CITY THEATER I (Katwijk) hoeven (12 jaar, eerste week). CITY THEATER II (Katwijk) the last dragon (Tijden zie City i) Karate-film. CITY THEATER III (Katwijk) revenge of the nurds (Zie tijden City I) Amerikaanse universiteits- klucht. Studenten gaan wild tekeer diesleur die ar„n„rdeeu=; wordt opgelegd (12 jaar, eerste CITY THEATER IV (Katwijk) (Tijden zie City I wo 14.15) Tekenfilm over de avon turen van de beroemde blauwe mannetjes, uit de tekenpen van Peyo gevloeid (alle leeftijden, twee de week). LIDO THEATER (Noordwijk) a view to a kill (za 15.00 en 21.15, zo 15.00, ma 21.15, wo 15.00) In de nieuwste James Bond-film moet Ro- Grace Jones, terwijl de welge schapen Tanya Roberts 007 de hel pende hand toesteekt (alle leeftij den, tweede week). best defense (za 19.00, zo 20.15, ma 19 00, di 20.15) Soldatenklucht met Dudley Moore (alle leeftijden, eerste

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16