deidteQowwunt Maredorp ouder dan gedacht STAD OMGEVING Kantonrechter heeft het laatste woord in ontslagzaak Tiele ALLER LEI(DS) „Starlight" blijft open Kort geding van krakers Brill tegen universiteit eel publiek voor Con Amore WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 PAGINA 13 irum over politieke slissingen in kort geding )EN Minister F. Korthals Altes van justitie is van deelnemers aan de forumdiscussie over „Poli- belissingen in kort geding", dat zaterdag 9 novem- wordt gehouden in het Gravensteen aan het Pie- erkhof 6. Het forum wordt georganiseerd door het iisch Dispuut „Paul Scholten" van de Leidse uni ted. Behalve Korthals Altes nemen ook J. van der ren, oud lid van de Raad van State en oud voorzit- an de afdeling rechtspraak van de Raad van State, osto. lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en Wijnholt, president van de rechtbank in Den deel aan het forum. Als voorzitter treedt H. Fran- 'lid van de Raad van State, op. De leden van het a zullen met name ingaan op het spanningsveld n regering en rechter aan de hand van onder meer ngs-, media- en vreemdelingenzaken, forum begint 's middags om drie uur. Spoorbomen defect LEIDEN De politie heeft gistermorgen bij twee spoorwegovergangen het verkeer moeten rege len, omdat de installatie defect was. Even voor half acht ging de installatie in de Herenstraat kapot. Ruim een uur later hadden de Nederlandse Spoorwe gen het defect verholpen. Om tien minuten voor acht begaven de bomen in de Telderskade het. Dat pro bleem was binnen een uur verholpen. Boze vrouwen snoeien struiken IJsselmeerlaan LEIDEN Een groep van 25 vrouwen heeft vannacht met scharen en zagen een moeten de struiken verdwijnen om het fietspad en het voetpad beter zicht- Een woordvoerder van de gemeente wijst erop dat vorig jaar een enquete gehouden groot aantaïVtruiken op dë IJsselmeerlaan baar te maken. Toevallig passerende poli- is over de onveilige plekken in de stad. gesnoeid. De actie, waarbij drie Leidsen tieagenten betrapten de vrouweji t°e^ Z'J halverwege waren en net aan de andere kant van de weg aan het werk gingen. De vrouwen zetten het op een lopen maar drie werden aangehouden. Volgens één van de actievoersters is de actie opgezet omdat op het fietspad en het voetpad regelmatig vrouwen worden las tiggevallen. „We hebben een gesprek met De vrouwen gingen vannacht omstreeks wethouder J. Peters gevraagd, maar dat is drie uur aan het werk Zij brachten de afgewezen. De gemeente is blijkbaar niet struiken tussen het fietspad en de rijbaan bereid iets te doen. zodat vrouwen weer terug tot enkele tientallen centimeters gewoon over straat kunnen. Daarom heb- t l Ua. 1 i" I In ,rpm. 31, 43 en 49 jaar oud werden aange houden, was een protest tegen de onvei ligheid van vrouwen op straat. Dé politie nam een snoeischaar, een zaag, touw en spandoeken met opschriften als „Wij ne men de snoeischaar in plaats van de be nen" en „Veilige Merenwijk" in beslag. hoogte. Het gaat om het stuk IJsselmeer laan tussen de Abraham Crijnssenstraat en de Kiekendiefhorst. Volgens de vrou- ben we het maar zelf gedaan". De vrou wen zeggen ongeveer een uur aan het werk te zijn geweest. Het desbetreffende stuk van de IJssel meerlaan behoorde daar ook toe en de ge meente was van plan de struiken deze winter weg te halen. „Ik ben nogal ver baasd over deze actie. We hebben onze plannen gemeld aan een commissie die zich met de onveiligheid op straat bezig houdt. De vrouwen hadden kunnen weten dat we de IJsselmeerlaan zelf al wilden aanpakken". Schade is er volgens hem niet aangericht. „We moeten nu de alleen de rommel opruimen, maar we hadden het toch liever zelf gedaan. Dan hadden we gelijk de wortels opgeruimd". Opnieuw kraakactie bij reiniging LEIDEN De politie heeft giste ren opnieuw een kraakactie op het voormalige terrein van de gemeen tereiniging aan de Noorderstraat beëindigd. Afgelopen weekeinde was de portierswoning op het ter rein gekraakt. Deze krakers ver trokken vrijwillig en dat gold ook voor de zes krakers die een wo ning boven een kantoor op het ter rein in bezit namen. Volgens de krakers hadden zij de woning af gelopen weekend gekraakt. Op het terrein van de gemeentereiniging zullen huizen en een school wor den gebouwd. UIT ARCHEOLOGISCH ONDERZOEK C&A-TERREIN BLU v v )0 ja? LEIDEN Maredorp blijkt ouder te zijn, dan [nen tot nu toe heeft aan genomen. Dat blijkt uit e vondsten, die archeo- ogen hebben gedaan in grond tussen Haar lemmerstraat en Spijker- oorsteeg. Op dit terrein de nieuwbouw van !&A gepland. Üit de opgravingen die sinds 18 september op het terrein worden uitgevoerd, is geble ken dat er al in het midden tan de dertiende eeuw werd gewoond langs de Haarlem merstraat. Uit historische fcronnen was bekend dat de Nederzetting Maredorp rond 1355 werd toegevoegd aan de stad Leiden. Deze nederzet ting lag aan de noordoever van de Rijn, tegenover de oude stad Leiden, bij de uit monding van de Mare. Van dit Maredorp was altijd wei nig bekend. Bij opgravingen in 1983 aan de Vrouwensteeg, nabij de restanten van de Ónze Lieve Vrouwenkerk het huidige Vrouwenkerkplein werd duidelijk dat de oudste voor ganger van deze kerk uit 1300 dateerde. Uit de opgra vingen op het terrein langs de Haarlemmerstraat is nu gebleken, dat al vele tiental len jaren daarvoor in Mare dorp langs de Haarlemmer straat werd gewoond. Het bouwterrein van C&A ligt ongeveer in het centrum van dit dorp. De huizen stonden op kleiophogingen, die waren aangebracht in het drassige terrein tegen de noordkant van de Rijndijk. Enkele van deze vroegste huizen zijn door de archeologen van de Archeologische Begeleidings commissie onder leiding van de middeleeuws archeoloog drs. P. Bitter inmiddels opge graven. Het zijn delen van huizen met een houten con structie en wanden van vlechtwerk of plaggenwan- den. Een opmerkelijke vondst was een deel van een bakstenen huis van rond 1300, hetgeen een aanwijzing is dat Maredorp toen reeds enig aanzien moet hebben gehad. In het achterterrein werden talloze afvalkuilen gevonden. Enkele behoorden bij een veertiende eeuwse schoenmaker en een houtbe werker. Behalve deze belangrijke his torische gegevens heeft het onderzoek fraaie vondsten uit het middeleeuwse leven opgeleverd. Er werden ge bruiksvoorwerpen, zoals hou ten eetborden, lepels, een ta felmes, een houten kande laar, aardewerk olielampjes, een ijzeren vijl en een dissel en talrijke schoenen gevon den. Een buitengewone voDdst is een vrijwel com pleet 30 centimeter hoog Ma- riabeeldje van pijpaarde, Drs. P. Bitter toont enkele vondsten. De sectie Archeologisch Bo demonderzoek van de Direc tie Civiele Werken Leiden besloot met de Archeologi sche Begeleidingscommissie, die ook verantwoordelijk is voor verschillende andere ar cheologische opgravingen in de stad, tot het onderzoek langs de1 Haarlemmerstraat. Voor het .onderzoek stelde de gemeente Leiden een subsi die beschikbaar. Ook de Pro vincie Zuid-Holland en C&A leverden een bijdrage. aste kiosken in marktverzamelkraam moet de marktverzamelkraam op de Hoogstraat eruit gaan zien volgens het ontwerp van archi- I Jasper van Zwol. Rechts de Visbrug en links de brug naar de Donkersteeg. Op de voorgrond Bteiger die voor de kelders komt te liggen. De permanente kraam moet na de voltooiing van de (auratie van de kelders in de Hoogstraat de marktkooplui gaan huisvesten die in verband met opknappen van de historische kelders nu tijdelijk op Vismarkt staan. Het college van B en W iloot tot het bouwen van de marktverzamelkraam, omdat men afwilde van het chaotische beeld i oude kramen en dekzeilen. Het onbebouwd laten van de Hoogstraat wees het college af jens tegenstanders doet de kraam het historisch karakter van de Hoogstraat geweld aan pat de marktkooplui per se terug willen naar hun oude standplaats. De nieuwe kraam krijgt aan !rechter-en de linkerzijde vaste kiosken. Daartussen is ruimte voor vier kramen. Eind deze pnd buigt de raadscommissie ruimtelijke ordening zich over het ontwerp. V' flDEN De christelijke rtoriumvereniging Con lore kon zich tijdens het akje metjeravond gegeven concert D make-ifheugen in een behoorlijke iwattejiieke belangstelling. De ^'jHtebrugkerk was tot ruim 2.50 £eift gevuld. Onder ding van Piet Kiel werden e werken uitgevoerd: van A. Mozart achtereenvol- Litaniae de venerabili s sacramento", K.V. en Exsultate Jubilate, 165, en van Felix Men- 5» issohn - Bartholdy Lauda |n". Het koor werd bege- n door het Randstedelijk Jeleidingsorkest en solisti- le medewerking werd ver- id door Elena Vink (sop- i), Caren van Oyen (alt), van der Lans (tenor) en van Heiningen (bas). E...ny van der Maten zorgde jor de orgelbegeleiding. ^Mnzartc ..Litaniae" toonde Con Amore zich een koor van niveau, dat geen moei lijkheid uit de weg gaat. On danks de vele kwaliteiten ontbrak het echter hier en daar aan voldoende expres sie, waardoor het geheel een beetje aan de saaie kant- klonk. Gedeeltes waar de muziek zeer emotioneel is (het woord „tremendum" (indrukwekkend), om 'één voorbeeld te noemen is bij zonder pregnant getoonzet) hadden best wat meer zeg gingskracht mogen hebben. Een iets duidelijker articula tie had bovendien vervloeien van het klankbeeld op grote re afstand voor een groot deel kunnen ondervangen. Van de solisten stak de sop raan Elena Vink met kop en schouders boven de anderen uit. Zij was de enige die een evenwichtige klankverhou ding ten opzichte van het or kest bereikte. Haar stem was tot achterin de kerk helder en draagkrachtig, en dankzij een uitstekende articulatie klonk alles ook duidelijk. Het was dan ook zeer te recht, dat zij in „Exsultate ju bilate" voor sopraan en or kest de solistische partij kreeg toebedeeld. Ook dit werk bracht zij helder en ex pressief, en virtuoos in de co loraturen. In Mendelssohns „Lauda Sion" voor koor, orkest en solisten, waren gevoel voor expressie en dynamiek dui delijk te horen. Con Amore bewees met dit concert wederom zijn kwali teiten als oratoriumkoor. Aan zuiverheid en muzikali teit ontbreekt het in ieder geval niet; het is een koor met toekomst, dat er duide lijk aan toe is om wat meer in de finesses te gaan treden. ANNETTE JASPERSE ASIELBESTUUR DRIJFT ZAAK OP DE SPITS LEIDEN Een laatste poging van kantonrechter Rigters om asielbeheerder W. Tiele en het asielbe- stuur nader tot elkaar te brengen, heeft gisteroch tend niets opgeleverd. Tiele is wel bereid te pra ten, maar het bestuur is dat niet. Het asielbestuur wil dat Tiele wordt ont slagen. Kantonrechter Rigters zal nu binnen vier weken laten horen of de ontslagaanvraag voor de beheerder zal worden ge honoreerd. Nadat het bestuur gisteren een gesprek had afgewezen, stelde Rigters Tiele voor de keus. De zaak kon in den minne wor den geschikt. Oftewel, de ar beidsovereenkomst zou wor- deh ontbonden en Tiele zou een schadevergoeding krijgen toegewezen. De beheerder koos echter voor de tweede mogelijkheid, hij besloot de zaak in handen van de kan tonrechter te geven en deze la ten beslissen of hij moet wor den ontslagen. Tiele toonde zich zeer teleur gesteld over de houding van het bestuur. „Ik heb toegege ven dat ik fouten heb ge maakt. Ik wil een eerlijke kans en ik denk ook dat ik het vertrouwen van het bestuur kan terugwinnen", zei hij gis teren na de zitting in het kan tongerecht. De beheerder gaf toe dat hij gisteren voor een zeer moeilijke keuze werd ge steld. Zou hij de minnelijke schikking hebben aangeno men, dan zou hij een schade vergoeding van 50.000 gulden hebben gekregen. Nu bestaat de kans dat hij wordt ontslagen en geen fi nanciële genoegdoening krijgt. „Maar ik wil geen geld. ik blijf werken. Ik zal het beter gaan doen en ik wil met een schone lei begijnen. Dat heb ik ook tegen de rechter gezegd", al dus Tiele. „Dit is mijn levens werk, ik wil niet weg. Het be stuur denkt eerst aan geld en dart aan de beesten. Bij mij is dat precies andersom. Zij zien het asiel als een commercieel bedrijf", meent Tiele. Hij ver telde, dat het bestuur zijn (dienst)woning wilde gaan op knappen. „Dat is voor mijn op volger. Aan mij hebben ze nooit gevraagd of er wat aan het huis moest gebeuren". De beheerder heeft de aannemer toegang tot zijn huis ontzegd. Hij wil eerst de beslissing van Rigters afwachten. Het uit zes personen bestaande asielbestuur was voltallig aan wezig bij het twee uur durend gesprek dat gisterochtend werd gevoerd. Nieuwe argu menten om de ontslagaan vraag voor Tiele te motiveren, werden feitelijk niet aangedra gen. Wel was het bestuur boos, dat Tiele niemand in zijn wo ning wilde toelaten. Ook was het bestuur ontstemd over de beslissing van Rigters om niet direct vonnis te wijzen. Men wilde onmiddellijk uitspraak in deze zaak. Dit in verband met de benoeming van een op volger. De gemeente Leiderdorp komt volgende week met een voor stel de subsidie aan het asiel te wijzigen. Dit voorstel zal wor den voorgelegd aan de Inter gemeentelijke Adviescommis sie. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordigers van de ge meenten Leiderdorp, Hazers- woude, Leiden, Oegstgeest, Katwijk en Lisse. Genoemde gemeenten geven subsidie aan het asiel. Vorige week hebben W. van Winterswijk, ambte naar in dienst van de gemeen te Leiderdorp en degene die het wijzigingsvoorstel maakt en H. van Woerden, Leids ver tegenwoordiger in de advies commissie, een gesprek met het asielbestuur gevoerd. Van Winterswijk, oud-voorzitter van het asiel, wil over dit ge sprek nog geen nadere mede delingen doen. Ook wil hij nog niets kwijt over de inhoud van het wijzigingsvoorstel. Bekend is wel dat Van Winterswijk graag zou zien dat Dierenbe scherming en asielbestuur sa menwerken. Beide instanties staan nu lijnrecht tegenover elkaar. ALPHEN/DEN HAAG De super-discotheek „Starlight" aan de Prins Hendrikstraat in Alphen aan de Rijn blijft open. Staatsraad mr. J. de Vries heeft vanochtend besloten het schorsingsverzoek van omwo nenden af te wijzen. Wel dient de burgemeester van Alphen aan de Rijn, de heer M. Paats, aan het eind van deze maand nauwkeurig na te gaan of ver lenging van de verleende ont heffing voor de discotheek mogelijk is. Daarbij dient hij rekening te houden met de overlast die is gebleken, met de resultaten v^n het vorige week gehouden geluidsonderzoek in het huis van de buurman van de disco theek, de heer D. Heijns, en met het feit er veel meer dis cotheekbezoekers zijn dan waarvan bij het verlenen van de ontheffing is uitgegaan. De bewoners van de Prins Hendrikstraat hebben in hun strijd tegen de komst van de discotheek regelmatig de afde ling rechtspraak van de Raad van State bezocht. Processen zijn gevoerd tegen de gemeen te over de verleende bouw- en hinderwetvergunning. Hier over heeft de Raad van State nog geen uitspraak gedaan. TqJ nu toe zijn alle schorsings- verzoeken door de afdeling rechtspraak en door de afde ling voor geschillen van be stuur van de Raad van State afgewezen. Vrijdag 4 oktober werd met de feestelijke opening van de dis cotheek een nieuwe fase inge luid. Eigenaar Groen in 't Woud kreeg van de burge meester voor een 'periode van één maand ontheffing om tot twee uur, en op vrijdag en za terdag tot drie uur, open te mogen blijven. Tegen deze ontheffing, was het nieuwste schorsingsverzoek van de bqyrtbewoners gericht. LEIDEN Mr. T. Visser, de advocaat van de krakers van het pand Brill aan de Oude Rijn, zal de rechter te hulp roepen wanneer de universi teit ontruiming van het pand daadwerkelijk doorzet. Visser is van mening dat het in kort geding uitgesproken bevel tot ontruiming is opgevolgd nu de krakers het pand afgelopen vrijdag hebben verlaten en op nieuw hebben gekraakt. Visser zal deze zienswijze aan de advocaat van de universi teit, mr. E. Sprey, overbren gen. Mocht deze hierop nega tief reageren, dan zullen de krakers begin volgende week een kort geding aanvragen om de naderende ontruiming te gen te houden. Visser vindt dat de universi teit in een kort geding op nieuw ontruiming zou moeten eisen. Naast het feit dat het pand daadwerkelijk ontruimd is geweest en nergens in het vonnis staat dat de krakers het niet opnieuw mochtenbetre den, acht Visser een aantal nieuwe omstandigheden aan wezig die de rechter zou kun nen doen besluiten de krakers in het gelijk te stellen. Vissér: „Inmiddels is gebleken dat de universiteit nog niet beschikt over de benodigde bouwver gunning om een muurtje op te kunnen trekken en bovendien zijn de krakers nu serieus aan het onderzoeken of zij het pand kunnen kopen. Met dit laatste gegeven lijkt het me niet zo netjes mensen er zo maar uit te knallen". Van de zijde van de universi teit is reeds meegedeeld, dat men de ontruiming van vrij dag niet accepteert en vindt dat de politie het pand alsnog zou moeten ontruimen. Daar mee is het zo goed als zeker dat het kort geding van de krakers tegen de universiteit doorgaat. Visser acht het niet meer dan netjes, dat gewacht wordt met de uitvoering van de ontruiming totdat uitspraak is gedaan in dit kort geding. „Als de universiteit meent sterk in de schoenen te staan, zal hij daar weinig moeite mee hebben", aldus Visser. Voorlopig is vastgesteld dat de ontruiming zo spoedig, moge lijk na 28 oktober zal worden uitgevoerd. Dat geeft de ge meenteraad de rrtogelijkheid tijdens de reguliere raadsver gadering op maandag 28 okto ber te bezien of de krakers een gemeentegarantie kunnen krijgen voor de aankoop van het pand. Burgemeester C. Goekoop heeft daarbij aange voerd, dat hij tijd nodig heeft om voldoende politiehulp op te roepen ter voorkoming van eventuele moeilijkheden. Het is nog niet duidelijk of de krakers het op een gedwongen ontruiming aan zullen laten komen. Visser: „Zolang ik vind dat er nog juridische mo gelijkheden zijn, zal ik niet ad viseren om het pand vrijwillig te verlaten. Ik kan me wel voorstellen dat de burgemees ter voor moeilijkheden bij de ontruiming vreest, zoiets wordt min of meer opgeroepen wanneer een serieus initiatief op deze manier wat gemak zuchtig de grond in wordt ge trapt. De krakers lijken me geen mensen die het pand nu in elkaar zullen slaan wanneer zij eruit moeten, maar je weet nooit wat voor figuren zo'n ontruiming aantrekt". Nepal en handelt over verschillen de aspecten van politiek in Nederland. De kosten bed ra- 1 gen 12 gulden. De cursus 'Be- wapening-On t wapening' heeft plaats op 4 dinsdaga vonden. De bedoeling ervan is inzicht te verschaffen over het hoe en waarom (niet) van de bewapeningswedloop. Deelname hieraan kost 12 gulden. In het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt van avond een dia-lezing gehou den over Nepal, waarbij met name aandacht wordt be steed aan de vele culturele festivals in Nepal. Nadere in formatie bij K&O: telefoon nummer 141141. Chinese muziek Zhang Dunzhi en Zhang Xi- anping van het conservatori um van Shanghai geven van avond in Het Gravensteen aan het Pieterskerkhof 6 een inleiding tot de Chinese mu ziek. Zij zullen ook muzikale fragmenten laten horen. De lezing begint om acht uur. Amnesty International De Leidse afdeling van Am nesty International houdt morgen weer een schrijfa- vond voor gewetensgevange nen. De schrijfavond wordt gehouden in de studentenek- klesia aan het Rapenburg 100 en de bijeenkomst begint om acht uur. Vrouwenraad De Leidse Vrouwenraad her denkt morgenochtend de Dag van de Verenigde Na ties". De herdenking zal in het teken van Suriname staan. Vanaf tien uur leest in het pand Caeciliastraat 18 de Surinaamse schrijfster Astrid Roemer voor uit eigen werk. De toegang is gratis. Volkshuis In het Leidse Volkshuis gaan binnenkort twee nieuwe cur sussen van start. De cursus 'Politieke Vorming' heeft plaats op 10 vrijdagochtenden Juigalpa Het Nicaragua Komitee Lei den voert tot 28 oktober actie onder het motto Water voor Juigalpa". Tijdens die actie week wordt gecollecteerd voor een waterleidingproject in de stad Juigalpo. Zaterdag wordt in de Hooglandsekerk een manifestatie gehouden voor Nicaragua. De actie week wordt afgesloten met een bijeenkomst over Kerk en politiek in Nicaragua, waaraan J. ter Laak, direc teur van Pax Christe. De bij eenkomst, die wordt gehou den in de Studentenekklesia aan het Rapenburg, begint om acht uur. KWJ KWJ houdt vanavond een informatiebijeenkomst over de gevolgen van het rege ringsbeleid voor de jeugdlo nen. De bijeenkomst heeft plaats in het KWJ-pand, aan Koppenhinksteeg 2 en begint om acht uur. Greenpeace De milieugroep Greenpeace houdt zaterdag in samenwer king met Veronica een huis- aan-huisactie, die is gekop peld aan een televisiepro gramma dat die avond wordt uitgezonden. In Leiden heb ben leerlingen van de Ste- venshofschool en 't Klank bord vandaag actiepakketten huis aan huis afgeleverd met daarin onder meer een ac ceptgiro-kaart. Deze zullen op de avond van de uitzen ding weer worden opgehaald. De opbrengst van de actie is bedoeld voor het in de vaart houden van de schepen van Greenpeace en het organise ren van een expeditie naar An tardea.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13