ANC in actie tegen blanke doelwitten In Leiden vrijwel geen illegaal schoolverzuim TM'* Stilte BON: }lan-Peres: zelfbestuur 'alestijnen PREI EN SLAVINKEN Daders overval op kazerne nog spoorloos Strandrace: weg motor DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 21 oktober 1985, 77e jaargang no. 23328 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Het persoonlijk leven van het paar Charles en Diana in Ak- tua op Ned. I om 22.15 uur. De Kneet in Hints op Ned. II om 19.27 uur. Om 20.00 uur film „Meneer Hulot met va kantie". Heldere nacht met weinig wind, minimumtemperatuur rond 3 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Enkele mistbanken. Overdag zonnig. Middagtemperatuur circa 14 graden. Matige wind uit ooste lijke richtingen. gdigen obeerd 'elevisie-interview Charles en liana haalt 750 miljoen kijkers 0NDEN Zo'n 20 miljoen Britten hebben gis- ravond gekeken naar het „warme en openharti- vraaggesprek met hun kroonprins Charles (36) l diens echtgenote, prinses Diana (24) dat werd tgezonden door de commerciële tv. Het inter- ew werd in Kensington Palace, de woning van ft koninklijke paar, afgenomen door Sir Alistair jmet, het geridderde hoofd van de ITN-nieuws- enst van de Britse commerciële tv. Verwacht ordt dat wel 750 miljoen kijkers dit vraaggesprek Hlen zien. ITN verkoopt het aan omroepen over hele wereld en rekent op een totale opbrengst a een vier miljoen gulden. Dit geld is bestemd ir koninklijke fondsen. Diana zal een deel van iar|e opbrengst gebruiken voor hulp aan arme en srwaarloosde kinderen. Vanavond brengt TROS-aktua het interview met prins i;ina 4: Prinses Diana vindt Britse kranten Charles en prinses Diana op het scherm, om 22.15 uur op lietluttig". Nederland 1 Doodgemarteld met brander en bout VERRES Met een soldeer- brander en strijkbout hebben misdadigers in Frankrijk een man doodgemarteld in een ver geefse poging de cijfercombinatie van zijn kluis te krijgen. Het slachtoffer was de 84-jarige vroe gere fabrikant Jean Thuilleux. Zijn lijk werd gevonden in de kelder van zijn villa in Verres bij Parijs. Ondanks de urenlange martelingen gaf Thuilleux de combinatie van de kluis niet prijs. Toen de stervende oude man zich niet meer bewoog na men de daders de vlucht met als buit alleen wat contant geld dat de man bij zich had. Britten betalen miljarden smeergeld aan Saoedisch koninklijk huis LONDEN Groot-Brittannië zal enkele leden van de koninklijke familie van Saoedi-Arabië een „geheime commissie" betalen van minstens 300 miljoen pond (ruim 1.200 miljoen gulden) pond voor de aankoop door Saoedi-Arabië van 132 militaire vliegtuigen. Dat heeft het Britse zondagsblad „The Observer" gisteren gemeld. In september werd aangekondigd dat Saoedi-Arabië onder andere 72 Tornado-gevechtsvliegtuigen en 24 Hawk-ópleidingstoestellen van Groot-Brittan nië zal kopen. Met het contract is een bedrag ge moeid van ruim vier miljard pond (ruim twintig miljard gulden). In het zakenverkeer met Saoe di-Arabië is het betalen van commissie algemeen aanvaard, maar normaal bedraagt zij maximaal vijf procent van de aankoopsom. :hten, EL AVIV De Israëli- che premier, Shimon Pe es, heeft Washington een lan voorgelegd voor Pa rijns zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever. Iet plan moet koning [oessein van Jordanië de 'eg banen voor directe nderhandelingen met Is- aël „zonder deelneming oor de Palestijnse Bevrij- ingsorganisatie PLO", zo chreef het Israëlische lad „Khadasjot" gisteren. n Jeruzalem werd gisteren een commentaar gegeven op iet bericht. Vice-premier en imister van buitenlandse za- en Yitzhak Shamir zou zelfs eweigerd hébben ministers in wekelijkse kabinetsverga- ering antwoord te geven op ragen. [et plan zou betekenen dat de Dilitaire aanwezigheid van Is- aël fors verminderd wordt, lovendien zouden plaatselijke rertegenwoordigers volmach- en voor zelfbestuur krijgen. Ook beperkingen op de bewe gingsvrijheid van Arabische [unctionarissen zouden opge- ïeven worden. Jeelneming aan de onderhan- elingen door Amerikaanse ërtegenwoordigers en door t tot de PLO horende Pa- itijnen zop denkbaar zijn. Peres is daarbij volgen het blad bereid Hussein overal en ^Itijd persoonlijk te ontmoeten, lérichten over een geheime intmoeting tussen beide wer- bevestigd. Bezoekers eethuis overleven salvo ÏINDHOVEN De twaalf «zoekers van een eethuis in ïindhoven hebben in de nacht Van zaterdag op zondag een alvo uit een geweer over- eefd. Hoewel een 35-jarige Eindhovenaar vijftien kogels ifvuurde, werd niemand ge- aakt. De verdachte loste eerst icht schoten door de ramen en n vervolgens vurend naar ;n. De bezoekers zagen de aankomen en konden tij dig in dekking gaan. Samen met de eigenaar wisten ze de schutter te overmeesteren en everden hem aan de politie na hem een flink pak slaag hebben gegeven. Brand in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De vlam in de pan was er zaterdag de oorzaak van dat de keuken in een woning aan de Kleiberg in Alphen voor een groot deel uitbrand de. De brand ontstond in een frituurpan. De rest van de woning liep flinke rook- en roetschade op. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. Door onbekende oorzaak zijn zondagmiddag twee auto's die bij een autoschadebedrijf stonden geheel uitgebrand. rmg WEEKEINDE VOL GEWELD NASSAU/JOHANNESBURG De zwar te Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) gaat de strijd tegen het blanke minderheidsbe wind in Zuid-Afrika uitbreiden tot de blanke gebieden. De afgevaardigde van het ANC bij de Verenigde Naties, John Makatini, kondigde tijdens de Ge menebestconferentie op de Bahamas aan, dat de voornaamste doelwitten militaire installaties zul len zijn, openbare nutsbedrijven en krachtcentra les. Maar volgens Makatini moeten ANC-aansla- gen tegen openbare gelegenheden zoals bioscopen niet worden uitgesloten. De landen van het Gemenebest hebben gister avond laat een compromis bereikt over een aan tal sancties tegen het Zuidafrikaans bewind. In de overeenkomst tussen de Gemenebestlanden staat dat Pretoria een half jaar de tijd krijgt vooruit gang te boeken in de afschaffing van de apart heid en daarna worden eventeel hardere maatre gelen genomen. Het compromis was nodig omdat premier Thatcher zich verzet tegen verdergaande sancties tegen Pretoria. Met name rond Kaapstad hebben zich het afgelo pen weekeinde weer ongeregeldheden voorge daan, waarbij vijf mensen om het leven zijn geko men. Zwarten bekogelden politie-auto's en gooi den benzinebommen in huizen en schoolgebou wen. De rellen ontstonden onder meer na de be grafenissen van drie jonge zwarten, die vorige week in de kleurlingenwijk Athlone bij Kaapstad door de politie in een hinderlaag werden doodge schoten. De zeventien maanden oude Marcia Schouten uit Amsterdam kijkt wat angstig vanuit de grote beker, die zij won tijdens de gisteren gehouden Nationale Baby-verkiezing in de hoofdstad. Marcia wordt hier met beker en al omhoog gehouden door Rob Elson, organisator van het gebeuren. Met helikopter op jacht naar winkelwagentjes MELBOURNE Grootwinkelbedrijven in Australië gaan met behulp van helikopters op zoek naar hun boodschappenkarretjes. De wagentjes worden vanuit de lucht opgespoord om vervolgens door speciale teams te worden opgehaald. Het verdwijnen van de karretjes, die 400 gulden per stuk kosten, levert de supermarktketens jaarlijks een verliespost op van meer dan elf miljoen gulden. Volgens de bedrijven voelen veel consumenten er niets voor het gebruikte winkelwagentje zelf terug te brengen; de bedrijven willen klanten die de karretjes niet terug brengen overigens niet beboeten. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Slavinken, 100 g BS 1 kilo anslïBO 100 g BSL19 2Q.90 albert heijn 'sLands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. HAARLEM Van de drie gemaskerde mannen die gisteren een gewapende overval pleegden op de Ripperdakazerne in Haarlem ontbreekt nog elk spoor. Een buurtonderzoek in de omgeving van de kazerne heeft niets opgeleverd, zo heeft een woordvoerster van het ministerie van Defensie vanmorgen mee gedeeld. De twee militairen raakten bij de overval aan hoofd en hand licht gewond en zijn inmiddels goeddeels hersteld. De militairen die met Uzi-mitrailleurs wacht liepen, werden 's ochtends om kwart over vijf door de overvallers besprongen. Door te dreigen met een mes en „iets dat op een wapen leek", wisten de overvallers de dienstplichtige militairen hun mitrail leurs en munitie afhandig te maken. Daarna zijn ze er als een haas vandoor gegaan. Volgens Defensie zijn de overvallers over het hek van de kazer ne geklommen en via dezelfde weg weer gevlucht. Niet bekend is, of de wachtpatrouille het doelwit van de overval was, of de munitie van de Marechaussee die in de kazerne is opgeslagen. De wachtcommandanten droegen mitrailleurs en munitie overi gens volgens de huidige voorschriften los van elkaar. Om een mitrailleur vuurklaar te maken, moet eerst een magazijn wor den geladen. DEN HAAG Ondanks intensief surveilleren door de Haagse politie zijn er gisteren op en rond de Scheveningse boulevard, tijdens de drukbezochte strandrace, tal van motoren gestolen. Tot vanrporgen zijn er op het hoofdbureau al vijftien aangiften van diefstal binnengekomen. Ook werden ecook nog tenminste vier bromfietsen gestolen. Een strandracebezoeker die zat te sleutelen aan een motor die niet van hem was, is door de politie aangehouden. Een tweede man werd betrapt terwijl hij in een auto bezig was met het stelen van een radiocassetterecorder. ROTTERDAM DEELT BOETES UIT wet ontduiken door hun kinderen zonder toestemming langer op vakantie te houden voortaan meteen een boete van 300 a 500 gulden. Het zondigen tegen de Leerplichtwet is in deze steden zodanig gestegen, dat de rechterlijke macht deze zaken nauwe lijks meer allemaal afzonderlijk kan behandelen. De officieren van justitie leggen nu meteen een boete op. In Leiden, Den Haag en Utrecht voelen gemeentebestuur en jus titie echter niets voor deze aanpak. Bij de directie onderwijs van de gemeente Leiden houdt men vast aan een persoonlijke bena dering van de ouders. „Een goed gesprek werkt vaak zeer pre ventief", aldus de heer H. Niepoth van de gemeente. Slechts waar het gesprek geen vruchten afwerpt, wordt de kantonrech ter ingeschakeld „maar dat proberen we zoveel mogelijk te ver mijden". Het aantal verzuim-gevallen is in Leiden bovendien erg klein. Niepoth: „Het gaat slechts om enkele tientallen per jaar, terwijl het in Rotterdam bijvoorbeeld om 1500 gevallen gaat". Het verzuim-probleem doet zich in de grote steden met name voor op basisscholen met een hoog percentage buitenlandse leer lingen. Deze kinderen gaan vaak in de zomervakantie met hun ouders mee naar het land van herkomst en keren in veel geval len pas terug als de school al weer enige tijd begonnen is. In beginsel moeten de ouders vooraf aan het schoolhoofd toestem ming vrag&n om hetzij eerder op vakantie te mogen gaan, hetzij later terug te komen. De schoolleiding legt dit verzoek dan voor aan de afdeling Leerlingzaken van de gemeente. In de meeste gevallen wordt toestemming verleend: Ouders die zich niet aan het toegestane verzuim houden worden persoonlijk door een leerplicht-inspecteur benaderd. Waardevolle sieraden gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een woning aan de Alphense Wielewaalstraat is zaterdagnacht voor een aanzienlijk bedrag aan goederen gestolen. De daders ontvreemdden een videorecor der, antieke voorwerpen ter waarde van duizend gulden, siera den en een gouden horloge dat ongeveer zevenduizend gulden waard was. De daders wisten zich een toegang tot het pand te verschaffen door een aluminium schuifpui te forceren. Ook flats aan de Argusstraat waren het doelwit van inbrekers. Uit een van de woningen werd video-apparatuur ter waarde van 2300 gulden meegenomen. Uit de tweede woning een complete ste reo-installatie ter waarde van 1700 gulden. De daders kwamen in beide gevallen binnen door de raambeugels van de slaapka mer aan de galerijzijde te verwijderen. Dode bij botsing op Machineweg ALPHEN AAN DEN RIJN De 18-jarige Ronald Arjan Kool haas uit Alphen is zaterdagavond bij een ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer reed op zijn bromfiets op de Machine weg, een onverlichte polderweg. Hij moest uitwijken voor een hem tegemoetkomende auto, die bestuurd werd door een 21-jari- ge Alphenaar. Door de uitwijkingsmanoeuvre kwam hij in de berm terecht en kwam tegen de auto ten Val. Hij was op slag dood. Weer verlies voor Ajax DEN HAAG Twee van de drie clubs die een flinke bij drage leveren aan het Ne derlands elftal, zijn de elfde ronde van de eredivise goed doorgekomen. PSV won in Groningen opvallend ge makkelijk van de doorgaans zo furieuze FC: 6-1, met vier doelpunten van Rob McDo nald, die vorig seizoen nog voor Groningen speelde. Feyenoord versloeg in de Kuip FC Twente met 2-1 dank zij een treffer van Ma rio Been in blessuretijd. Martin Koopman, die de Kuip per brancard verliet, heeft vermoedelijk een lich te hersenschudding opgelo pen. De speler van FC Twente nam later normaal plaats in de spelersbus ten einde de thuisreis te aan vaarden na een onderzoek in het Clara-ziekenhuis. Ajax bleef het vertrouwen behouden in technisch direc teur Cruijff, maar de spelers - de internationals niet uit gezonderd - zagen hun zelf vertrouwen aanzienlijk slin ken. Na vijftien seizoenen betaald voetbal won FC Utrecht voor het eerst van de landskampioen, 1-0, voor de Amsterdammers de vier de nederlaag van het sei- Vooral de arme Menzo, nog steeds niet gewend aan de combinatie doelman-libero, voelde zich niet lekker. Hij werd gepasseerd door de Utrechtse spits Van Loen, die nadrukkelijk solliciteer de naar een plek in de ge handicapte voorhoede van w Oranje. "Naar een plaats op het middenveld van Ajax lijkt Frank Arnesen te solli citeren. Voor de ex-Ajacied lijken de laatste dagen bij Anderlecht geteld. De Belgi sche topclub wil de Deen kwijt en Arnesen is niet on genegen met Ajax te praten. Over de opkomst van het publiek mocht niet worden geklaagd. Er kwamen 75.000 toeschouwers. Ruim een kwart van dat aantal (bijna twintigduizend) zat in De Galgenwaard. Haagse fans De spoorwegpolitie hield gis teren veertien supporters van FC Den Haag aan. De voetbalfans, in leeftijd varië rend van 15 tot 24 jaar, had den in Wageningen een wedstrijd van hun favoriete club bijgewoond. Hoewel FC Den Haag met 2-0 won, ver nielden de supporters voor drieduizend gulden aan de trein die hen terug bracht naar Den Haag. PSV is blij met de zege op FC Groningen. Viervoudig schut ter Rob McDonald wordt gefeliciteerd door Ruud Gullit en Michel Valke. Verder onder meer in Sporttribune: AZC komt kracht en spelers tekort. Generale Sparta mist overtuiging Surprise hockeyers Toch nog pech voor nummer 378 UVS raakt verder achterop schema Noordwijk slagvaardiger dan RCL Leiden zet Werkendam te kijk Maassen van den Brink derde (ADVERTENTIE) Nog 3 dagen. Nu kan het nog! Teken het volkspetitionnement tegen kruisraketten. Kaart kwijt? Bel: 020-238672. Giften: giro 77555 Amsterdam. Het is dringen geblazen op de kandidatenlijsten voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen. Dat is nu al volop te merken. Pas volgend jaar kunnen de kiezers de hokjes weer rood maken, maar als we de opiniepeilingen mogen geloven staan er dan in de Kamer ware aardverschuivingen voor de deur. De maandagse rubriek „Gang van zaken" in Het Binnenhof van vandaag laat daarover vandaag al het een en ander los. De slaapverwekkende algemene beschouwingen in de Kamer worden daarin de stilte voor de storm genoemd. Of dit politieke weerbericht juist is, kunt u het beste volgen met een (proef- )abonnement op de Leidse Courant i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Jourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. om een proeldbonnemenl worden geweigerd' jju fl§"£cid6C Qowuvnt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1