Niet ANC, maar regering zelf zorgt voor revolutie" Amnesty voert campagne voor jongeren Herinnering an Popieluszko ervaagt niet Paus breekt diepterecord in ingewanden der aarde" mm tl Vier doden door autobom in Beiroet ^JITENLAÏÏD tcidócC ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 PAGINA 5 oe-het-zelf irmonderzoek IDEN In hun speurtocht r aanvaardbare methode om nkanker te onderzoeken, hebben weten- ppers een test uitgedacht die zo simpel is men hem zelf thuis toe kan passen met lip van een bijzonder soort WC-papier. duizend vrijwilligers in Londen zullen •nde maand beginnen met het testen van 'C-papier, dat na gebruik met een specia- vloeistof bespoten moet worden, het papier een blauwe kleur aan duidt dit op de aanwezigheid van bloed ontlasting. Dat hoeft niet noodzakelijker- >p darmkanker te wijzen, maar het geeft at verder onderzoek gewenst is. Russische diplomate pleegt winkeldiefstal GENEVE De vrouw van één van de Russische wapenonderhandelaars in Ge- nève is op heterdaad betrapt, toen ze cosmetica-artikelen probeerde te stelen uit een winkel in Genève. Het Zwitserse dagblad Le Matin heeft dit gisteren ge meld. De naam van de vrouw, zelf als econome verbonden aan de Russische afvaardiging bij de Verenigde Naties, werd niet onthuld. De vrouw kreeg een boete van 50 francs, waarna ze mocht vertrekken. Ze was in het bezit van een Russisch diplomatiek paspoort. Een woordvoerder van de Russische afvaar diging zei dat hij niet van het geval op de hoogte was en weigerde commentaar. Crisis in EG over toetreding Spanje BRUSSEL Ernstige politieke meningsverschil- len binnen de Europese Gemeenschap brengen de toetreding van Spanje en Portugal per 1 januari 1986 in gevaar. De Franse regering dreigt de toe tredingsverdragen zelfs niet ter goedkeuring aan het parlement voor te leggen, indien geen haast gemaakt wordt met het aanpassen van akkoorden met Middellandse Zeelanden, die te lijden zouden krijgen onder de toetreding van Spanje en Portu gal. Maandag zal tijdens een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken in Luxemburg blijken of de tegenstanders van aanpassing van de akkoorden, Griekenland en Italië, hun verzet op geven. De kans daarop wordt in diplomatieke kringen niet groot geacht. Aids-test voor Amerikaans leger WASHINGTON Het volledige Amerikaanse leger zal binnenkort worden onderzocht op aids. Minister van defensie Weinberger heeft dit besluit genomen na beraad met ver tegenwoordigers van marine, land en luchtmacht. Sinds 1 oktober wer den alleen aankomende soldaten on derzocht, terwijl men op 1 juli was begonnen met proeven bij bloeddo nors bij militaire instanties. De Ame rikaanse strijdkrachten tellen zo'n 2,1 miljoen man personeel. Het on derzoek is bedoeld als voorzorgs maatregel. In het leger zijn tot nu toe honderd aids-gevallen ontdekt. Moskou dreigt met eigen Star Wars MOSKOU Als Amerika doorgaat met Star Wars, dan zal de Sovjet- Unie ook wapens in de ruimte ont wikkelen, zowel offensieve als de fensieve. In de zaterdageditie van het dagblad van de communistische partij Pravda schreef maarschalk Sergej Achromejev: „Als het Ameri kaanse plan wordt voortgezet, blijft er voor ons niets anders over dan te genmaatregelen te nemen op het ge bied van offensieve en andere wa pens, daarbij inbegrepen defensieve (wapens) en die wapens die in de ruimte zijn gestationeerd". De tekst van het artikel werd gepubliceerd door het officiële persbureau Tass. Twee jaar voor spugen naar rechter STRAATSBURG Een 42-ja- rige man is gisteren in Straats burg veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf omdat hij een rechter in het gezicht had ge spuugd. Hij deed dat nadat de rechter hem had veroordeeld tot vijf maanden cel voor het' sturen van een beledigende brief naar een onderzoeksrech ter. Toen de man het vonnis hoorde, liep hij rood aan en spuugde naar de rechter. Twee.! jaar cel is in Frankrijk de maximale straf voor belediging van een ambtenaar in functie. tijen pn r ;abinet n hrijft da et kabine iljoen gu .RSCHAU Je geit, ze 1 wordei dat te icties da nikt, •elgeld o duidelij ft het pa laag gras over het graf i Jerzy Popieluszko, de ïster die vandaag een geleden door veilig- <*dsagenten werd ver- ord, is symbolisch voor nagedachtenis aan de j, n die waarschijnlijk .ens volgende heilige worden. Net als eerde- opstandige priesters "nt bewezen zowel leven als bij dood een rtdurende en voor de SVR-ac oriteiten lastige in de pr< ed te blijven uitoefe- Openlijk gehaat door autoriteiten wegens oppositie tegen het abinet* befrniunisme, blijft de op- ;tel in tidige geest van Popie- adviezeitko het bewind achter- kome itaire be ïtsontwer nvloed Lubber gen. realisati n de ord inhoudt it de SE! igevraag adviseerc noodzake ïgens cig is i iken r< et kabine en roepei iardst da? kiezingei e angst t invoerei van soci nder gun e, zo vla) wel een zou kun •litiek van heie sverzeke j: de richfi I irkorting RIJERS! De moord verbijsterde de Afwegend katholieke bevol- van Polen en de gevolgen nog steeds te bespeuren len de katholieke kerk, de (ring en de communisti- partij. Popieluszko's dood torzaakte een verkilling in )etrekkingen tussen de au- iten en de kerk. Maar de door Polen nagestreef- toenadering met het Wes- het post-Solidariteit- >erk liep ernstige schade Binnen de partijleiding ifde deze affaire tot de val Miroslaw Milewski, lid het Politburo en belast veiligheidszaken. de afkondiging van de i beleg in Polen in de- ger'êgTl'(|ber 1981 begon Popielusz- at electo n ziJn parochiekerk maan- Binnei kse een „Mis voor het va- and op te dragen. De mis- werden bijgewoond door ienden aanhangers van morele tegenstander van communistische bewind, zijn dood is er geen einde omen aan deze traditie, ieluszko's graf bij de St. lislawkerk in een buiten van Warschau is een be devaartsoord geworden voor katholieken en aanhangers van het verboden vakverbond Solidariteit, waarvan de pries ter een vurige pleitbezorger was. „Geen weldenkend mens kan het graf van Popieluszko, de martelaar van onze tijd, on beroerd voorbijlopen", zegt Antoni Lewek, een priester die in de St. Stanislavkerk preekt. „Hier moet het mense lijke geweten ontwaken en re ageren". In Polen wordt aangedrongen op een spoedige zaligverkla ring van Popieluszko, als eer ste stap op weg naar een hei ligverklaring. De-vorige Pool die heilig werd verklaard, drie jaar geleden, was Maximilian Kolbe, een priester die tijdens de Tweede Wereldoorlog in een concentratiekamp werd vermoord. Een priester uit Warschau verklaarde dat het proces van een zaligverklaring een moeilijke zaak is. „Het maakt niet uit of wij een Pool se paus hebben of dat de Pool se geestelijkheid de zaak wil versnellen". De kerk in Polen zegt over be wijzen te beschikken, dat er sinds de moord op Popieluszko wonderen zijn gebeurd, die aan hem zijn toe te schrijven. „Dit hoeven niet per se licha melijke génezingen te zijn. Het gaat hier om geestelijke gene zingen. Wij hebben talloze voorbeelden, bijvoorbeeld van mensen die na een bezoek aan de St. Stanislawkerk het ge loof teruggevonden, soms na een periode van veertig jaar", aldus een priester in War schau. Intussen zit de kerk van Po pieluszko elke dag vol mensen. Zij bidden voor het portret van de priester dat op het al taar staat of leggen bloemen op zijn graf. „Ik ben hier om dat ik trouw wil zijn aan de idealen van Popieluszko, om dat ik zijn lessen wil volgen", zo zei een studente. Een ande re jonge vrouw voegde eraan toé „Hij was heel belangrijk voor ons. Wij hadden zo'n per soon nodig. Zijn dood was een offer voor geloof, goedheid en rechtvaardigheid". EUROPESE LANDEN REAGEREN FEL OP EXECUTIE (vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG De straatgevechten in Johan nesburg na de dood van Benjamin Moloise, con centreerden zich rond een winkelstraat in het cen trum en braken uit na een herdenkingsdienst in het gebouw van de Zuidafri kaanse Raad van Kerken. Twee blanke politie-agen- ten liepen messteken op en een derde kreeg een hoofdwond door een bak steen, toen de politie de menigte na de dienst ver spreidde. Het leger werd te hulp geroe pen om plunderen door voor bijgangers te voorkomen die zich bij de betogers voegden. Er werd met scherp op hen ge schoten; zeker eén zwarte werd in zijn been geschoten. Een blanke passant werd gevallen, beroofd Volgens ooggetuigen over kwam dit nog zeker zes andere blanken. Op de herdenkingsdienst sprak ook Winnie Mandela. De vrouw van ANC-leider Nelson Mandela die al jaren gevangen wordt gehouden schond daarmée het verbod dat haar is opgelegd. Verscheidene Europese lan den, de Europese Gemeen schap en de Zuidafrikaanse blanke oppositie hebben fel geprotesteerd tegen de execu tie. De blanke Zuidafrikaanse oppositiepartij PFP sprak bij monde van het parlementslid Helen Suzman van een „grote tragedie". Zij betreurde het dat president Botha geen toestem ming heeft gegeven voor een nieuw proces. Het afwijzen van een desbetreffend verzoek en verzoeken om clementie zal negatieve gevolgen hebben in Zuid-Afrika en in het buiten land. De Franse premier, Laurent Fabius, nam een minuut stilte in acht ter nagedachtenis aan Moloise, tijdens een protest actie voor de Zuidafrikaanse ambassade in Parijs. Moloises executie betekent naar zijn zeggen een schending van de mensenrechten door het racis tische bewind in Pretoria. De Franse Nationale Vergadering onderbrak haar werkzaamhe den voor vijf minuten op voor stel van de communistische partij. De Britse regering betreurt de executie die de toestand in Zuid-Afrika alleen maar zal doen verslechteren, zo ver klaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken. Een woordvoerder van de Labourpartij, Donald Anderson, zei dat nu blijkt dat de Zuidafrikaanse regering „geen boodschap heeft aan de internationale publieke opi- Nederland betreurt de execu tie eveneens, evenals feit dat de regering een verzoek om clementie van de EG-landen heeft genegeerd, zo zei een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag. Dat EG-verzoek op humanitaire gronden was ingediend door de Nederland se ambassadeur in Pretoria. In Amsterdam en voor de Zuida frikaanse ambasade in Den Haag vonden protestacties plaats tegen de executie. In Engeland verklaarde woordvoerder Alan Beith van de liberale partij dat Zuid- -Afrika de gratieverzoeken ge negeerd had omdat ze „nog steeds geloven een vriend te hebben in mevrouw That cher". John Carlisle van de Conservatieven noemde de op hanging een interne aangele genheid van Zuid-Afrika. De conservatieve parlementariër Hugh Dykes noemde de dood van Moloise echter „een ande re belangrijke blunder in een reeks monumentale vergissin gen" van de Zuidafrikaanse regering. „Als iemand voor re volutie zorgt in Zuid-Afrika is dat niet het ANC, maar de na tionalistische regering Zelf", aldus 'Dykes. Leden van het Komitee Zuide lijk Afrika, gestoken in contro- leurspakken, bekijken in een supermarkt of er Zuidafrikaans fruit wordt verkocht Actie tegen apartheidsfruit AMSTERDAM Enkele tien- tallen „Amsterdammers tegen Apartheid" hebben gisteren onder het motto „Apartheids- fruit eruit" en „Pluk geen r vruchten van apartheid" actie gevoerd tegen de aanwezig- heid van Zuidafrikaans fruit' in supermarkten in Amster dam van vier verschillende ondernemingen. In eenMj vracht- en een bestelauto trok-'! ken de actievoerders langs de supermarkten, waar zij naar binnen gingen op zoek naar Zuidafrikaans fruit. Tegen één,1 bedrijf werd een klacht inge- diend wegens woordbreuk: het te koop aanbieden van Zuid- afrikaans fruit in strijd met de.( toezeggingen. Volgens het Ko-('. mitee Zuidelijk Afrika rea- geerden publiek en personeel van de bezochte supermarkten instemmend op de actie ROME Johannes Paulus II heeft al verschillende „pausre cords" op zijn naam staan. Hij heeft (als eerste paus in de ge schiedenis) geskied, gezwom men, bergen en racefietsen be klommen, is enkele keren rond de aardbol geweest en heeft verschillende hoogtere cords gevestigd. Sinds gisteren is hij ook in het bezit van een diepterecord. Kort na zijn aankomst op Sar dinië voor zijn 53e reis in Italië in zeven jaar tijd daalde hij als eerste paus af tot een diepte van 373 meter in de aarde, in de sulfiet- en fluo- rietmijn van Monteponi bij Iglesias, in het westen van het eiland. De paus, in verplicht mijnwerkerskostuum, bleef vijftien minuten beneden in de mijn, „in de ingewanden der aarde" (aldus het Vaticaan). Hij praatte er met een vijftig tal mijnwerkers en onthulde ten slotte een steen die toe komstige generaties mijnwer kers moet herinneren aan zijn bezoek. In een toespraak, bo ven de grond, wees de paus op de encycliek Laborem Exer- cens. Daarin staat de sociale leer van de kerk en wordt on der andere gesproken over het recht van de werknemers op redelijke en menswaardige ar beidsomstandigheden. Sardinië wordt ernstiger door de econo mische crisis getroffen dan de andere regio's van Italië. De mijnstreek op het eiland is al tijd toneel geweest van sociale conflicten, van strijd tegen ontslagen en voor betere ar beidsvoorwaarden. /IIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 3) Nauwelijks waren de laatste echo's van g mindef-enorme knal verstorven of de deur van het kroegje ging open en een beklagenswaar- figuur wankelde naar binnen. Zijn gelaat zwartgeblakerd en zijn kleding was op ïrden ge te aan flarden gerukt. Zijn ogen draaiden in ivers ei|. kassen en het enige wat hij er nog uit kon slotte vinngen was het woordje „verraad...." keringei L dan on dat is doctor Polnyck!" riep Kille Klansky itijgen, inen hij vlóóg overeind om de zwaargetroffen ele wen ïomaat de nodige bijstand te verlenen. -- keringen irraad....," steunde Polnyck opnieuw, „de /er AP-mutator...., mijn mooie plannetjes.., alles zoièén klap... BOEM..., wég! En het had maar t pressiejfoig gescheeld, of ik..." -- „Ja ja, we begrij- het, doctor," vulde smidje Verholen aan. „U ook zélf bijna weggeweest." Een scherpe erker had nu een sluw lachje rm zijn mond kunnen zien glijden, maar doctor Polnyck kon op dit moment nauwelijks een scherp opmerker genoemd worden. En daar speculeerde smidje Verholen blijkbaar op, want hij hernam: „Dan heb ik een héél plezierige verrassing voor U, doctor. De KNAP-mutator is niet weg. Ik heb hem geen moment uit het pog verloren. Kijk, hier staat hij. En de envelop met werktekenin gen heb ik óók! Bestel een taxi, Klansky. Dan brengen wij doctor Polnyck naar huis." -- Dat leek de Kille een goed plan en even later was er al een bejaarde huurauto op weg door het eens zo fraaie centrum van de oude havenstad Boe- cograd, de verfomfaaide doctor Polnyck vervoe rend naar de fraaie villawijk, waar hij woonach tig was. -- En een héél eind verder kwam ter- zelfdertijd een drijfnatte figuur uit het zeewater gelopen. Snel rende hij het kale strand over om dekking te zoeker* in het struikgewas.... RUUD GULLIT: MEEDOEN HEEFT WEL DEGELIJK EFFECT DEN HAAG De men senrechtenorganisatie Amnesty International start maandag met de campagne „Toekomst ach ter tralies", die ten doel heeft de aandacht te vesti gen op het lot van jonge ren die het slachtoffer zijn geworden van schending van de mensenrechten. De actie duurt een week. In dit jongerenjaar vraagt Am nesty vooral jongeren zich in te zetten voor leeftijdsgenoten die gevangen zitten vanwege godsdienstige of politieke overtuiging, ras, taal, sekse, of etnische afkomst. Actie voor jongeren die zijn „verdwe nen", die gevangen zitten zon der proces, worden gemarteld of ter dood zijn veroordeeld of gebracht. Amnesty Nederland geeft in het blad Wordt Vervolgd een paar voorbeelden van jonge ren die het slachtoffer van schending van hun rechten zijn geworden. „In Mannar, op Sri Lanka, werd vorig jaar de 13-jarige Uthayakumar ge dood. Een ooggetuige: „Er kwamen soldaten het theehuis binnen waar hij werkte. Zij vroegen hem een fles spuitwa ter open te maken. Nadat ze de fles leeggedronken hadden sloegen ze er een stuk af en drukten de kapotte fles in zijn gezicht. De soldaten martelden hem door zijn hele gezicht open te snijden. Hij bloedde •verschrikkelijk. Uthayakumar stierf nog dezelfde dag". Zelfs de doodstraf wordt soms toegepast op jongeren, zo meldt het blad. „Een vrouwe lijke gevangene uit de Evin- gevangenis in Iran vertelt over de laatste nacht van Ta- hereh, een 16-jarig meisje: „Ze werd rechtstreeks van de rechtszaal naar onze cel ge bracht. Tahereh was zojuist ter dood veroordeeld en, helemaal over haar toeren. Tenslotte ging ze naast me liggen om te slapen. Maar ze schrok voort durend wakker en raakte vol komen in paniek. Ze greep me vast en vroeg of het waar was dat zij geëxecuteerd zou wor den. Om vier uur in de nacht kwamen ze haar halen..." Amnesty vraagt zich af wat jongeren in Nederland nu vin den van schendingen van mensenrechten tegenover hun leeftijdgenoten. Daarom heeft de organisatie voor scholieren een wedstrijd uitgeschreven, waarbij het gaat om het ma ken van gedichten en car toons. De beste gedichten wor den in een bundel door Am nesty uitgegeven. Ook heeft Amnesty een schoien-actie- pakket samengesteld, waarin informatie over de wedstrijd Birgit, presentatrice van het Avro-radioprogramma De Zwevende Hemel, zegt: „Denk niet: „Mensen van mijn leeftijd die gemarteld worden of ver dwijnen, daar kan ik niks aan doen". Ik denk dat je er wel wat aan kan doen". Voetballer Ruud Gullit is het daar mee eens. Hij vindt ook dat jonge ren mee moeten doen om schending van mensenrechten aan de kaak te stellen. „Dat je meedoet, dat heeft wel dege lijk effect. Regeringen gaan er toch op reageren, want waar om worden er mensen gemar teld? Dat komt voort uit angst voor eigen falen. Amnesty én de jongeren moeten zich er mee blijven bemoeien, want dat werkt". (ADVERTENTIES) Nog 5 dagen. Nu kan het nog! Teken het volkspetitionnement tegen kruisraketten. Kaart kwijt? Bel: 020-238672. Giften: giro 77555 Amsterdam. Doden bij oproer in Chileense gevangenis SANTIAGO Bij een schiet- bevinden zich vijf leden partij vangenen in een gevangenis in de Chileense hoofdstad Santia go zijn gisteren zes mensen ge dood en 25 gewond. Het vuur gevecht volgde nadat er 's middags onder tientallen gevangenen een oproer was uitgebroken. Onder de doden i „misdaadsyndicaat", aldus de paramilitaire politie. In de zelfde gevangenis zaten de af gelopen drie weken ook vak bondsleider Rodolfo Seguel en enkele andere vakbondsfunc tionarissen gevangen. Die zou den naar een andere gevan genis zijn overgebracht. Grootscheepse zuivering in Tsjechische partij PRAAG Meer dan tweè- honderd vooraanstaande par tijleden zijn uit de Tsjechoslo- waakse communistische partij verwijderd, naar aanleiding van een onderzoek in wat ver moedelijk het grootste smok- kelschandaal in de geschiede nis van Oost-Europa is. Volgens nog onbevestigde be richten bereikten de zuive ringsacties twee weken gele den hun hoogtepunt met het onder huisarrest plaatsen van Leopold Ler, de minister van financiën, een van de meest vooraanstaande en langst zit tende economen van Oost-Eu ropa. Twee van zijn ondermi nisters worden ook vastgehou den. De volledige details van het schandaal moeten nog bekend worden, maar aangenomen wordt dat het gaat om een ille gale juwelen- en tapijtenhan- del en het smokkelen van geld. Veel „gezuiverde" of ge arresteerde partijleden schij-. nen zo een enorm persoonlijk kapitaal vergaard te hebben. De zuiveringen in Praag zou den heel goed een direct ge volg kunnen zijn van het aan de macht komen van de Sov- jetrussische partijleider Gor- batsjov. Ziin benoeming heeft in het hele Sovjet-blok voor belangrijke en verreikende discussies gezorgd, waarbij Gorbatsjov-gezinde hervor mers en conservatieve Brezj- nev-aanhangers tegenover el kaar zijn komen te staan. BEIROET In het islamiti sche deel van Beiroet zijn gis teren twee bommen ontploft bij een restaurant, waarbij vier! doden zijn gevallen en vier ge wonden. De eerste bom explo deerde op een afvalplaats bij het restaurant. Toen bewoners en klanten van het restaurant- een kijkje gingen nemen op de~ - plaats van explosie, die slechts geringe schade had aangericht, ontplofte op dezelfde plaats nog een bom, waarbij - de slachtoffers vielen. Gisteren hebben christelijke eenheden van het Libanese le ger enkele uren gevochten-^ met Druzische milities in de - heuvels rond Beiroet en werd - ook weer geschoten door christenen en islamieten langs de Groene Lijn in Beiroet. Daarbij zou één dode zijn ge-' \tellen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5