CDA lachende derde in marathondebat „Onze geheime dienst heeft een domme streek uitgehaald" i< üfiïi Stelselherziening baart politiek nodeloos zorgen Politiek Partij Parlement! BINNENLAND gcidae Comani ZATERDAG 19 OKTOBER 198S PAGIN, DEN HAAG „Ik FRANSE AMBASSADEUR veroordeel de dom- j t7T7,dptèvrtt' me, misdadige actie Ulli LA r rjn±\lrjl\r, van onze geheime OVER GREENPEACE-AFFAIRE: dienst tegenover de organisatie Green peace in de haven van Auckland in Nieuw-Zeeland. Het is een absurde ma nier van handelen geweest, die geen en kele rechtvaardiging verdient. Dom en idioot". Het heeft een tijdje geduurd voordat hij er over wilde pra ten. Maar nu zijn hoogste ba zen in Frankrijk, premier Laurent Fabius en president Francois Mitterrand hem zijn voorgegaan, veroordeelt de Franse ambassadeur in Ne derland. de heer Jacques de la Ferrière (61). in niet mis te verstane bewoordingen de ac tie van de Franse geheime dienst. Zoals bekend was de dienst op 10 juli van dit jaar verantwoordelijk voor de bomaanslag die de Rainbow Warrior" tot zinken bracht. Daarbij werd de Nederlandse fotograaf Fernando Pereira gedood. Ambassadeur De la Ferrière is echter niet van mening dat de wat hij noemt ..uitstekende betrekkingen tussen Neder land en zijn land" onder de gevolgen van het gebeurde zullen lijden. „De Franse re gering heeft uiteindelijk haar verantwoordelijkheid in deze erkend. Het komt niet vaak voor dat een land zoiets doet", zegt De la Ferrière. „Frank rijk heeft de veroordelingen van veel landen, waaronder Nederland, volledig geaccep teerd. De geheime dienst van ons land heeft een grove fout begaan en de verantwoorde lijke minister van defensie. Charles Hernu, is daarom uit zijn ambt gezet. Ook het hoofd van onze geheime dienst. Lacoste. heeft zijn post moeten verlaten". De Franse ambassadeur ziet het gebeuren als zeer betreu renswaardig. „Maar dat wil niet zeggen dat hierover nog tien jaar moet worden nage praat". Volgens ambassadeur De la Ferrière kent de Franse rege ring haar verantwoordelijk heid. Ze zal de nabestaanden van de fotograaf diens vrouw en kinderen in elk geval financieel de helpende hand bieden. Nadere bijzon derheden hierover kan de ambassadeur niet verstrek ken. „Die zaak gaat geheel buiten mij om. Het is een technische kwestie, die door advocaten wordt geregeld". Schietschijf De la Ferrière erkent dat het optreden tegen Greenpeace een uitermate domme streek was. Hoewel hij niet altijd de zienswijze van Greenpeace deelt, beschouwt hij de men sen van deze internationale organisatie bepaald niet als terroristen. „Ik vind hen zelfs sympa- De Franse ambassadeur in Nederland, Jacques de la Ferrière (61). thiek. bijvoorbeeld als zij net als Brigitte Bardot tegen de slachtingen van jonge zee hondjes protesteren of tegen de vervuiling van de Rijn. Maar ze overdrijven soms. Wij hebben de indruk dat ze Frankrijk als schietschijf ge bruiken. Zij protesteren alleen maar tegen ónze kernproeven bij Mururoa. Waarom huren zij in Las Vegas in de Vere nigde Staten geen autobus en rijden daarmee naar de woes tijn in Nevada om daar te de monstreren? Dat zou toch ook een mooi voorbeeld zijn? En waarom protesteren ze niet tegen de Sovjet-Unie?" „Begrijp me goed", vervolgt de ambassadeur, „ik hoop niet dat ze straks ook tegen de Verenigde Staten gaan protes teren. Wij in West-Europa kunnen immers niet zonder de Amerikaanse nucleaire be- „Wij hebben de indruk dat Greenpeace Frankrijk als schiet schijf gebruikt". scherming. Proeven zijn daar bij van tijd tot tijd noodzake lijk. Maar Frankrijk blijft van mening dat ook zij recht heeft kernproeven te doen. Tevens hebben wij uiteraard het recht een schip van Greenpe ace in Papeete in Tahitit te weigeren. Ik verzeker u daar entegen dat Frankrijk de op varenden van het schip alle hulp zal verlenen die zij den ken nodig te hebben". De ambassadeur legt er de na druk op dat Frankrijk buiten landse deskundigen heeft uit genodigd om achteraf de stra ling te meten.de kernproeven bij te wonen. „Deze deskundi gen, grotendeels afkomstig uit Australië en Nieuw-Zeeland, hebben verklaard dat er geen radio-actieve straling is op en rond Mururoa. Er wonen mensen op dat atol, ze zwem men in de zee, ze eten vis uit het water en ze worden niet ziek. Onze staatssecretaris van milieuzaken, Tarzief, toch een man met een internationale faam op het gebied van geolo gie en vulkanologie, heeft bo vendien verklaard dat de on dergrondse kernproeven to taal geen schade toebrengen aan de omgeving. En Tarzief is toch eigenlijk een tegen- De Franse ambassadeur komt in opstand tegen de opvatting, dat Frankrijk met de actie in Auckland een daad van agres sie tegen Nederland zou heb ben gepleegd. Verontwaar digd reageert hij: „Schandalig vind ik zoiets. Hoe kunnen de mensen zoiets denken? Dat begrijp ik niet. Wij hebben ons zelf al veroordeeld, wij zijn schuldig. De Nederlan ders die dat beweren maken zich zelf schuldig aan agressi viteit. maar dan ten opzichte van Frankrijk". De la Ferrière is echt boos. zijn anders vriendelijk blik kende ogen lichten veront waardigd op. „Laat iemand maar bewijzen dat Frankrijk een Nederlander wilde doden. Luister eens goed. de mede werkers van Greenpeace zijn van verschillende nationali teiten. We wilden helemaal niemand doden. Onze mensen die de bommen hebben gelegd waren in de veronderstelling dat in die nacht niemand op het schip aanwezig zou zijn. Helaas is die veronderstelling onjuist gebleken. Het is sa menloop van omstandighe den. Ziet U daarin een daad van agressie tegen Nederland? i elk geval niet". Hervorming Als gevolg van «de verwikke lingen rond de „Rainbow Warriqf" wordt de Franse ge heime dienst nu gereorgani seerd. De la Ferrière: „Deze hervormingen moeten ertoe leiden dat dit soort stommitei ten niet meer voorkomen Herhaling zou uiteraard veel ernstiger gevolgen hebben dan nu het geval is". Aan de andere kant wil hij er ook op wijzen, dat elk land een geheime dienst nodig heeft. „Vrijwel elke natie heeft te maken met buiten landse agenten, soms wel dui zenden, zoals in ons land. Daar ben ik van overtuigd. Daarom hebben wij onze ge heime dienst, die onze veilig heid beschermt. Bijvoorbeeld in Tsjaad hebben onze militai ren, met behulp van geheime agenten, een aantal maal de bevolking en de regering kunnen beschermen. Dat is een positieve kant van de vei ligheidsdienst". ANNE KOOLSCHIJN Foto's: MILAN KONVALINKA DEN HAAG De Algemene Politieke en Financiële Be schouwingen, zoals dat heet in het dure Haagse jargon, waren deze keer met extra spanning tegemoet gezien. In dit mara thondebat zou immers het startschot gelost worden voor de verkiezingscampagne. Daardoor zou tevens duidelijk worden, veronderstelden de waarnemers van het politieke gebeuren, welke strategie de drie grote partijen gaan vol gen. Menigeen hield stilletjes rekening met een verrassing, omdat het CDA de laatste tijd leek te zijn gaan draaien. Twee gebeurtenissen hadden althans die indruk gewekt. Premier Lubbers had begin september in een interview met de CDA-krant gezegd dat de inzet van de verkiezingen voor hem drie zaken omvatte: het eigen verkiezingsprogram, het kabinetsbeleid en het kabi net. „In die volgorde", had hij daar duidelijksheidshalve aan toegevoegd. Voor de politieke fijnproevers een opmerkelijk signaal. In de tweede plaats was van de hand van prof. Rutten, se cretaris-generaal op het depar tement van Economische Za ken en invloedrijk CDA-we- tenschapper. onlangs een arti kel verschenen waarin gepleit werd voor een meer stimule rend (PvdA-)beleid na de ver kiezingen. Dr. Joop den Uyl, die een laat ste kans najaagt om weer aan de macht te komen en daar voor het CDA nodig heeft, liet er geen twijfel over bestaan hoe hij die signalen had ver staan: „De heer Lubbers kan kennelijk vele kanten uit". Vervolgens probeerde Den Uyl die bewegingsvrijheid te beperken door te zeggen dat de programma's van CDA en PvdA in sociaal-economisch opzicht meer overeenkomst vertonen dan die van CDA en VVD. Hij trachtte het werk af te ronden door de christen-de mocraten voor te houden wat voortzetting van de coalitie met de liberalen zou beteke nen: „Grotere inkomensver schillen, berusten in de massar werkloosheid en de arbeids duurverkorting onder de ta fel". Hoe zou het CDA daarop rea geren? Het antwoord kwam deze week niet van Lubbers, die zich als minister-president souverein boven de partijen verhief, maar van zijn plaats bekleder in de Tweede Kamer, Bert de Vries. Deze bracht de SUSKEENWISKE spanning er ter linkerzijde goed in, toen hij zei dat de coa litie met de VVD voor het CDA „een zakelijk bondge nootschap is, dat in beginsel voor één periode is aange gaan". Voegt men daaraan toe „het continue gevecht met de liberalen over het mediabe leid" dan zal duidelijk zijn, al dus De Vries, „dat deze coali tie niet in alle opzichten zo vlekkeloos verloopt als wei eens wordt gesuggereerd". De stemming in het PvdA- kamp steeg hoger en hoger... en bereikte een climax bij de onthulling van De Vries „dat de politieke liefde van chris ten-democraten voor liberalen niet dieper zit dan die voor so cialisten". Het scheelde weinig of Den Uyl, Meijer, Wöltgens enz. hadden drie hoeraatjes aangeheven voor De Vries. Dat de gevoelens van de soci aal-democraten hier niet over dreven worden voorgesteld, moge blijken uit de berichtge ving van de Volkskrant. Dit voormalig katholieke ochtend blad, dat tegenwoordig vooral een PvdA-medium is, „open de" woensdag zijn voorpagina met een artikel onder de kop „CDA legt nadruk op verschil len met de VVD". Flirt afgewezen Uit dit alles zou kunnen wor den geconcludeerd dat Den Uyl het bij het rechte eind had, toen hij in het CDA weer de oude vertrouwde lood-om- oud-ijzerhandel zag. Maar De Vries had dinsdag nog méér gezegd en dat was minder pro minent in de Volkskrant afge drukt. „Nog zeker een volle kabinetsperiode moet het hui dige beleid voortgezet worden, „om de bescheiden vruchten van déze periode tot volle rijp heid te laten komen". En juist daarom achtte de CDA-voor- man het „vanzelfsprekend om als de verkiezingsuitslag dit mogelijk maakt allereerst te gaan praten over voortzetting van de huidige coalitie". Daar uit had het voormalige VVD- lijfblad De Telegraaf, dat te genwoordig steeds meer de christen-democratische voor lieden aan het hart drukt, de voorpaginakop gedistilleerd: „CDA wijst flirt van Den Uyl af!". In het CDA is veel gelachen over deze tegenstrijdigheid in de media, niet alleen uit vro lijkheid maar ook uit tevre denheid. Want dit is nu pre cies de situatie die Lubbers. De Vries en partijvoorzitter Buk man het liefst zien. Het con servatieve deel van de achter ban, dat in 1982 op de VVD stemde, maar nu volgens de opiniepeilers weer terug wil naar het CDA, wordt gerustge steld door de rechtse pers; en de leden van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die op het punt staan massaal voor PvdA te kiezen, krabben zich na de berichten in de linkse pers misschien nog eens achter het oor. Maar waarom gunt Lubbers de VVD dan niet, zoals Van Agt wel deed, wat meer ruimte? Daarmee zouden de liberalen hun elektorale positie toch wat op kunnen krikken, waardoor de coalitie wellicht haar meer derheid zou behouden. Minis ter Jan de Koning, één van de grootste supporters van Lub bers, legt uit dat ruimte geven aan Nijpels hooguit het „grens verkeer" van kiezers tussen CDA en VVD de andere kant op zou kunnen sturen. „Dan heeft hij (Lubbers) er toch geen enkel belang bij om de VVD ten koste van het CDA in een betere positie te krij gen", aldus De Koning in het zelfde weekblad. België Steengoed Daarmee weten we overigens nog altijd niet waar het CDA nu werkelijk op uit is. Wil het de coalitie met de VVD wel of niet voortzetten? Ingewijden vertellen dat Lubbers die vraag voor zichzelf allang po sitief heeft beantwoord. Niet omdat hij zo graag Ed^Nijpels als vice-premier naast zich wil hebben, hoezeer de VVD-lei- der hem ook prijst en prijst en prijst... Nee, Lubbers heeft lie ver een kleinere dan een gro tere coalitiegenoot, omdat hij in dat geval zélf premier kan blijven. In tegenstelling tot zijn voorganger Van Agt zou de reden daarvan niet zozeer gelegen zijn in de macht en de status van de functie. Lubbers meent alleen, zeggen intimi, dat niemand anders het beter zou doen, inclusief de leider van de PvdA. „Steengoed vindt hij zichzelf", aldus een CDA-kamerlid in de Haagse Post van deze week. Berust de CDA-top dus in een verlies van de meerderheid van de huidige coalitie, als ge volg van een historische ne derlaag voor de VVD? Om de drommel niet. Men gaat er nog altijd van uit dat de kiezers het nu gevoerde herstelbeleid zullen belonen met tenminste 76 zetels. De verrassende kiezingsuitslag in België heeft die gedachte versterkt. Waar om zou Lubbers niet kunnen wat Martens wel kon: zichzelf als vader des vaderlands pre senteren en de tegenstander, met diens eigen hulp (kruisra ketten!), als een gevaarlijke ra dicaal afschilderen? Een verschil met België is ove rigens wel dat daar geen twee de partij in het centrum ope reert Met Hans van Mierlo als stemmentrekker zou D'66 de zoete dromen van Lubbers over prolongatie van zijn pre mierschap kunnen verstoren door een aantal zetels bij CDA en VVD weg te halen. Maar ook in dat geval wil Lubbers aanvaardbaar zijn als (eerste) minister. Vandaar dat hij steeds dat kleine gaatje open laat voor een samenwerking met links. RIK IN T HOUT oe- irir IDEN aan va nkanki ppers nen hi lip va duizen DEN HAAG Het kwam de leden van de Sociale Verzeke ringsraad (SVR) goed uit dat staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) donderdag nog i langs kwam in Zoeter- r om de nieuwe raadsvoor zitter te installeren. Hoewel tijdens het officiële gedeelte noch door de nieuwe voorzit- noch door de bewindsman maar één woord werd ge rept over de stelselwijziging sociale zekerheid, ontkwam De Graaf toch niet aan de woede van de raad. Terwijl hij uit beleefdheid nog even zijn kopje koffie opdronk, deelde voorzitter De Jong aan de raad mee dat hij via de pers zijn „onthutsing" had uitgeproken over het kabinetsbesluit de wetsvoorstellen met betrek king tot de uitkeringen bij de Kamer in te dienen, zonder het raadsadvies af te wachten. Lijdzaam glimlachend onder ging staatssecretaris De Graaf de kritiek van kroonleden en vertegenwoordigers van vak beweging en werkgevers in de raad die vervolgens losbarstte. Echt lekker moet hij zich niet hebben gevoeld. Was het im mers niet premier Lubbers die, tegen de wens van de ver antwoordelijke bewindslieden De Koning en De Graaf in, vaart achter de indiening van de wetsontwerpen had gezet? Met de lippen stijf op elkaar geklemd hoorde de staatsse cretaris de kritiek aan. Erop reageren hoefde niet, want om dit aan te horen was hij im mers niet naar Zoetermeer af gereisd. Typerend voor de machteloosheid van een ad viesorgaan. Of, zoals FNV- raadslid Muller het uitdrukte: „We kunnen alleen onze woe de tot uiting brengen en hopen dat het parlement het kabinet ter verantwoordiging zal roe pen". Herkeuring Revisie Dat de sociale zekerheid hoog nodig in de revisie moet. daar over is vriend en vijand het eens. Het huidige stelsel is op gebouwd in een tijd van stij gende welvaart en weinig werklozen. Het stelsel kon als gevolg van de economische re cessie de explosieve groei van het aantal uitkeringsgerechtig den nog nauwelijks aan. Met het aantreden van het ka- binet-Lubbers werd, vooruitlo pend op het nieuwe stelsel, keer op keer het mes in de uit keringen gezet: Een geleidelij ke aftouw van wao en ww naar 70 procent van het laatst verdiende loon via kortingen, bevriezingen, het weghalen van de „franje" (extra voorzie ningen) uit de uitkeringen en fors stijgende premies. Alles met als doel de kosten te druk ken. De voorbereidingen van de stelselwijziging, waarvan de ingangsdatum, al verscheidene malen is uitgesteld, worden momenteel in een snel tempo afgerond. 1 mei 1986 is wat het kabinet betreft de deadline. Dan moet het parlement ge sproken hebben en het stelsel in werking treden. Ook de re geringspartijen VVD en CDA hebben zich schoorvoetend uitgesproken tegen het over de verkiezingen (21 mei) heentil- len van de wijzigingen. Minister-president Lubbers heeft de afgelopen weken als een postillon d'amour met suc ces gepoogd de v<?ors en tegens van de kabinetsplannen met elkaar te verenigen. Het con claaf tussen enerzijds de be windslieden van sociale zaken en financiën, die aan de oor spronkelijke voorstellen wil den vasthouden, en anderzijds de regeringspartijen VVD en CDA die een aantal wijzigin gen wilden aanbrengen, mondde uiteindelijk dankzij Lubbers uit in een aantal bij stellingen. Het gaat daarbij vooral om de fel bekritiseerde halfjaarlijkse afbouw van de werkloosheidsuitkering tot 70 procent van het minimumloon en het weghalen van de werk loosheidscomponent uit de wao-uitkeringen, waardoor grote groepen arbeidsonge schikten op het bijstandsni veau dreigden terecht te ko- Staatssecretaris Louw de Gra«pentei (CDA, sociale zaken): Popie ...Lijdzame glimlach... :ies e mene Beschouwingen voorgesteld. Dat wil zeggerQ dat de hoogte va loosheidsuitkering procent van het laatstverdier de loon kan worden gehanc haafd, als tevens de duur va deze werkloosheidsuitkerin gM voor alle werklozen tussen d 23 en 45 jaar met een half jaa wordt bekort. Als de regeringspartijen prey^-x cies doen wat het kabinet n r? als het ware voorschrijft da resteert er volgens het kabin« een „gat" van 545 miljoen gu kRS( den. Maar, hup met de geit, ze jaag Lubbers met zoveel worder t het kabinet is bereid dat te a< cepteren, als de fracties da s^er maar niet verder zeuren. Da ge zijn de marges gebruikt, is c dsag rek eruit en het wisselgeld o 0rd, zo maakte Lubbers duidelij .nao Op deze manier heeft het pa lement toch nog wat in c P 1 melk te brokkelen en hoe: èens niet de Raad van State weder^wor om om advies te worden ge- op vraagd, wat weer een yertrafcft j ging van de parlementaire be j handeling zou betekenen. Lubbers tilt niet zo zwaar het negeren van het SVR-a< orit< vies. Dat kan volgens de pn ed mier altijd nog van pas kome tijdens de parlementaire b< handeling van de wetsontwei pen. Maar van veel invloed z het niet zijn. Een kabinet bej*^ hoort geen wetsvoorstel f e lev( aa rtdl tldig dienen zonder eerst adviezefcko af te wachten. Maar Lubber zou Lubbers niet zijn als h ook daar niet een reden kon geven: De SVR is gen de technische van de uitkeringen nieuw stijl en die is pas aan de ord ,L als de stelselwijzging inhoude lijk is besproken. Dat de SElj0^Z| evenals de SVR ongevraag )etn inhoudelijk heeft geadviseerc is mooi, maar niet noodzakej lijk. )erk Bii Gelukkig De vraag blijft overigens wi de er nu eigelijk gelukkig is i de hele gang van zaken r< de stelselwijziging. Het kabine en de regeringspartijen roepei weliswaar om het hardst da ne de zaak voor de verkiezingei van volgend jaar geregel r. moet zijn, maar is dat electo Zl raai wel zo gunstig? Binne ks® CDA en VVD valt de angst t bespeuren dat het i: van een nieuw stelsel ale zekerheid, dat minder gunf stig is dan het huidige, zo vlal vóór de verkiezingen wel een tot stemmenverlies zou kun nen leiden. De PvdA roept aan de ande kant juist om uitstel. Maa diep in hun hart zou het de s ilisten politiek heel De wetsvoorstellen worden in elk geval op één punt bijge schaafd: arbeidsongeschikten van 35 jaar en ouder zullen buiten de wijzigingen in de wao blijven en alleen jongere wao'ers worden onderworpen aan een herkeuring. In het wetsontwerp wordt de halfjaarlijkse aftouw van de uitkeringen gehandhaafd. Het kabinet heeft echter laten we ten zich niet te zullen verzet ten, als een kamermeerder heid daarin verandering wil aanbrengen. Maar, er is een stok achter de deur. De staps gewijze afbouw schrappen, zonder daar wat tegenover te stellen, is voor het kabinet on aanvaardbaar omdat dat een „besparingsverlies" (een mooi woord voor minder bezuini gingen) oplevert van 990 mil joen gulden. De regeringspar tijen mogen het wetsontwerp alleen amenderen op de wijze die Lubbers tijdens de Alge-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4