Arbeidsverleden bepaalt achteruitgang uitkering Astronauten zijn geen halfgoden ALS JE EEN BAAN ZOEKT, MOETJE WEL WETEN WAAR JE 'M KAN VINDEN Jeugdige Monopoly-kampioen: je mag geen pardon kennen tje >weer nt Emancipatieraad: verdubbel aantal vrouwen in leger Maagverkleining niet hèt middel om af te vallen NEDERLANDER VAN DEN BERG NA MISSIE IN SPACELAB: iS*£eidóe (Bemant 'AGINJI BINNENLAND ËeidóeComo/nt ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 PAGINA 3 1,0ok rechter moet i/l li aansprakelijk zijn NIJMEGEN De Nederland se Staat moet aansprakelijk worden gesteld als door schuld of opzet fouten worden ge maakt bij de uitleg van de wet. Dat vindt de Nijmeegse hoog leraar prof.mr. S.C.J.J. Kort man n. Terwijl aan bijvoor beeld advocaten en notarissen itrenge eisen worden gesteld ip het gebied van de zorgvul digheid. is er volgens Kort- mann vrijwel nooit sprake van aansprakelijkheid van een rechter. Kortmann is het daar- im oneens met de Hoge Raad lie zegt dat een rechter niet lansprakelijk kan zijn. Kort- rtann aanvaardde gisteren het ïöogleraarsambt in het bur- ;erlijk recht aan de Katholie ke Universiteit in Nijmegen, jij ging in zijn oratie uitvoerig in op de aansprakelijkheid voor schade die mensen kun nen lijden als bijvoorbeeld ad vocaten, notarissen of rechters wet verkeerd uitleggen. 5S er. dat /estie >n met at op is voi ig van en sleehfc| ■winds •lie vri Egypte iet vlie d, heeft icheppii ifat Ier wee ..O-vert delegal i, klaring aio Liberale jongeren nodigen PLO uit het frusttfp zich ii O-hool ïerpe de PU le Laun i bij hi ter, doo invalid :c< •ieus on unei i gel op hu iten kan im [sactii i JaarcJ»/ reel Ifj DEN HAAG De internatio nale liberale jongerenorganisa tie IFLRY heeft de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO uitgenodigd voor haar jaarlijk- kabin ïe congres dat het komend tweekend in Dordrecht wordt ;ehouden. Ook de Arabische Aga heeft een uitnodiging ontvangen, zo heeft de Neder landse liberale jongerenorgani- JOVD bekend gemaakt. Voor Nederland zijn de Jonge iU Democraten van D'66 en de JOVD lid van de organisatie. Het congres wordt bijgewoond n de )ta door liberale jongeren uit 22 "landen, waaronder Nigaragua 'en Amerika. Minister Schoo 8 i'opent het congres. Het CIDÏ, 'J Informatie en Docu- entatie over Israël, heeft de '31uitnodiging aan de PLO ,j0 iblamage genoemd de li- d al ha;bèrale beginselen- Nederland steunt i» „plankton-verdrag' DEN HAAG De raad heeft gisteren ingestemd met toetreding tot het Verdrag te dwin ninzake de instandhouding van de levende rijkdommen in de Antarctische wateren. Het verdrag wordt in de wande- hieeoskJ l'ng Krill-verdrag genoemd. "T V-.'ll .Krill is de benaming /dierlijk plankton. Doel van het 5 "Tl verdrag 1S ^et 'n stand houden ?t blo» van het water-milieu in het 1 Zuidpoolgebied. |jt ^Kamerlid wil zelfde informatie als pers DEN HAAG De Tweede moet net als de parle- e pers op vrijdag inge licht worden over de besluiten van de ministerraad. Deze sug gestie van het CDA-kamerlid Van der Sanden wordt op dit moment besproken in een spe ciale commissie die onder lei ding van kamervoorzitter Dol man de werkwijze van de Ka mer beziet. De commissie werd ingesteld naar aanleiding van de RSV-enquête. Nu krijgt de Kamer die informatie die vrijdags aan de pers wordt verstrekt, vaak pas in de week daarop in de vorm van wets voorstellen, nota's of brieven. Het is de kamerleden al lang een doorn in het oog dat zij al lerlei nieuws uit de zaterdag kranten moeten vernemen of vrijdagavond om commentaar worden gevraagd over zaken waar zij nog niets van weten. Overigens vergadert de Ka mer op vrijdag niet en zijn de meeste kamerleden thuis. \Pcriodcn met zon t)E. BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied dat de afgelopen dagen voor somber bewolkt weer zorgde, is naar het zuid oosten weggetrokken. Een nieuw maximum, dat gisteren nog bij Ierland lag zorgt het weekeinde voor de aanvoer van drogere lucht. Het blijft hierdoor droog en bij perioden met zon zal de middagtempe- ratuur ongeveer 13 graden be dragen. In de nacht kan het bij opkla ringen flink afkoelen. De mi nimumtemperatuur wordt een graad of 3 en bij weinig wind is plaatselijk nachtvorst niet uitgesloten. Eventuele mist kan in dit jaargetijde zeer hardnekkig zijn, maar het ziet er naar uit dat we 's middags van een zonnetje kunnen ge nieten. De wind waait van daag uit de noordwesthoek en neemt af tot zwak. I I Vijftien procent rijdt onverzekerd VEENDAM Tien tot vijftien procent van de motorrijtuigen in Nederland rijdt onverzekerd over de weg. Dat blijkt uit diverse steek proeven die in het verkeer zijn ge nomen, aldus staatssecretaris Scherpenhuizen bij de ingebruik name van de nieuwe telefooncen trale van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veendam. De staatssecretaris zei dat in toene mende mate een beroep moet wor den gedaan op het Waarborgfonds dat schade vergoedt indien de auto mobilist die niet bij een verzeke ringsmaatschappij kan verhalen. Doodvonnis voor twee kraaien NIJMEGEN De poli- tie in Nijmegen heeft twee kraaien doodge schoten. De twee be zorgden in een buiten wijk al geruime tijd veel overlast. De politie kreeg sinds enkele da gen klachten van ou ders die hun kinderen binnenhielden omdat de twee vogels de kin deren aanvielen. Na overleg met de dieren bescherming werd be sloten de vogels te do den. Actiegroep verbrandt'schip' Actievoerders hebben gisteren bij het bezoek van de Franse ambassadeur J. Gaultier de la Ferrière aan Groningen een scheepje verbrand dat het tot zinken gebrachte Greenpeace- -schip Rainbow Warrior moest voorstellen. Verdere incidenten deden zich niet voor. De Fran se ambassadeur was in Gro ningen om daar de tentoon stelling Hugenoten in Gronin gen te openen. VOORSTELLEN BIJ KAMER INGEDIEND DEN HAAG In hoever re uitkeringstrekkers er door de herziening van het sociaal stelsel er netto op achteruitgaan is afhan kelijk van hun arbeids verleden, de vraag of zij gedeeltelijk arbeidsonge schikt dan wel volledig werkloos zijn en van de vraag of zij alleen- dan wel tweeverdiener zijn. De gisteren bij de Tweede Ka mer ingediende wetsvoorstel len stellen ten aanzien van het arbeidsverleden de eis dat men voor een ww-uitkering in het voorafgaande jaar 26 we ken moet hebben gewerkt. Naast deze eis moet men in de laatste vijf jaar voorafgaand aan de werkloosheid tenmin ste drie jaar een baan hebben gehad van tenminste acht uur per week. Onder het nieuwe stelsel wordt de grootste categorie van de uitkeringsgerechtigden gevormd door werklozen die wel aan deze eis voldoen (66 procent), zo blijkt uit de toe lichting op de voorstellen. Het grootste deel van hen is al leenverdiener (39 procent), terwijl 27 procent tweeverdie ner is. Van de alleenverdie ners ondervindt 20 procent degenen op het minimumni veau netto geen nadeel van de stelselherziening, terwijl 20 procent die met een modaal inkomen er gedurende vijf jaar ongeveer 59 gulden per maand netto op achteruit gaan. Bij de hogere uitkeringen van de alleenverdieners kan de netto-achteruitgang tot 800 gulden per maand oplopen. Van de tweeverdieners gaat een kwart met een uitke ring op het minimumniveau er vijf jaar netto niet op achteruit, terwijl zij er daarna aanzienlijk op vooruitgaan. Tussen minimum en modaal kan de achteruitgang de eerste vijf jaar per maand naar leef tijd en per jaar variëren van 41 tot 401 gulden. Na die vijf jaar gaat het inkomen weer vooruit. Alleenverdieners die voor de helft arbeidsongeschikt zijn en voor de helft werkloos, maken 17 procent uit van het totale bestand aan werklozen. Op het niveau van het modale inko men leveren de meesten van hen 59 gulden netto per maand in. Bij elke halfjaarlijk se stap gebeurt dat nog eens. Voor degenen op het mini mumniveau, bijna de helft in deze categorie, treedt in de netto-uitkering in vergelijking met de huidige situatie gêen verschil op. Voor de inkomens boven modaal kan dat verschil oplopen tot 800 gulden netto per maand. Ook bij tweeverdieners die voor de helft arbeidsonge schikt en voor de helft werk loos zijn, zijn de gevolgen be langrijk. Op het minimumni veau wordt de netto-uitkering na enkele jaren voor jongeren 448 gulden lager dan thans, een effect dat later ook op treedt voor mensen tot 54 jaar. Bij de modale inkomens in deze categorie kan het netto achteruitgang oplopen tot 621 gulden. Volgens de PvdA kunnen de voorstellen de toets der kritiek niet doorstaan en is de uit voerbaarheid twijfelachtig. De VVD zal de voorstellen eerst grondig bestuderen. Het CDA was niet bereikbaar voor com mentaar. De FNV zegt dat de Kamer nu moet kiezen tussen de strop en de kogel. DEN HAAG De Emancipatieraad vindt dat er; in 1993 ruim tweemaal zoveel vrouwen in het leger mpe- ten werken als nu. Dit staat in het advies van de raad aan staatssecretaris Hoekzema (defensie) over zijn voorstellen om de integratie van de vrouw in de krijgs macht te bevorderen. De staatssecretaris heeft zijn voorstellen gepresenteerd in de ontwerp-beleidsnota Vrouw in de Krijgsmacht. De Emancipatieraad stelt in haar advies aan de staatssecretaris voor streefcijfers op te stellen. Op dit moment bestaat 3,5 pro cent van het krijgsmachtpersoneel uit vrouwen. De raad stelt voor te streven naar vijf procent vrouwen in het leger in 1989 en acht procent in 1993. Om de toetreding van vrouwen te ver gemakkelijken pleit de raad voor de mogelijkheid van kortyer- band-contracten van twee tot drie jaar, in plaats van vier tot^es jaar. Ook de functie-eisen moeten naar de mening van de raad herzien worden. In een advies dat de Maatschappelijke raad voor de Krijgsmacht vorig jaar publiceerde, werd gesteld dat de huidige functie-eisen leiden tot discriminatie. De Emancipatie raad vindt dat de staatssecretaris op dit advies in had moeten gaan. De raad stelt verder voor horizontale instroming binnen de krijgsmacht mogelijk te maken. Dat wil zeggen dat mannen* en vrouwen van buiten de krijgsmacht een van de hogere randen binnen de krijgsmacht moeten kunnen vervullen. De Emancipa tieraad denkt daarbij aan managerfuncties op het gebied van ge zondheidszorg, techniek, administratie en automatisering. UTRECHT ning bij overmatig dikke pa tiënten leidt niet altijd tot het gewenste gewichtsverlies. Ook doen zich nogal eens complica ties voor. Het effect op lange termijn is nog niet bekend en het is de vraag of de risico's van operatieve behandeling opwegen tegen de gevaren van overmatige vetzucht, aldus een team uit het Nijmeegse St. Radboudziekenhuis in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Van ziekelijke vetzucht is sprake bij i met een overgewicht ^an meer dan 80 procent. De be handelde Nijmeegse patiënten wogen gemiddeld 133 k£Io. Van 33 patiënten is het ge wicht een jaar na de operatie bekend. Dat was gemiddeld 91,4 kilo. Per patiënt yarieerde het gewichtsverlies echter enorm, van 9 tot 81 kilo, en bij een kwart was het onvoldoen de. Bovendien is er na het be reiken van het laagste gewicht weer sprake van een stijging van gemiddeld 7,2 kilo. „Loedwik" van den Berg in astro nautenkostuum bij het aanbieden van de Zeeuwse ruimtevlag aan commissaris Boertien. Tussen beiden twee zusters van Van den Berg. DELFT „Wij zijn maar ge wone mensen. Er wordt zo vaak gedacht dat astronauten supermensen zijn, halfgoden en meer van dat gedoe. Maar we zijn gewone mensen, die in de ruimte hun best doen alles wat ze op aarde geleerd heb ben, zo goed mogelijk in prak tijk te brengen. Een moeilijke baan, keihard werken en voor de rest niets. Je wordt door Mission Control (vluchtleiding in Houston red.) permanent op de vingers gekeken. In fei te doe je niets zonder hun toe stemming". De ruim twintig jaar geleden vanuit Nederland naar de Verenigde Staten vertrokken, en naderhand tot Amerikaan genaturaliseerde scheikundige Lodewijk van den Berg (53), is ondanks al zijn levendigheid, zijn aparte humor, een uiterst bescheiden man gebleven. In FRIEMELS Mj LyKr HÉT sewaoG DM ÊSN SJÖK TEZIJN. STEL vcc£: 25" \JdÖU\J£N \XXA MAN. LM KrJ6 OfffNOU JZCMT Hlte? Dr. Lodewijk van den Berg houdt maandag op de TH in Delft een lezing over zijn ervaringen als bemanningslid van de Challenger/Spacelab-combinatie tijdens een ruimtereis van 29 april tot 6 mei 1985. De scheikundige Van den Berg studeerde in 1961 af in Delft en promo veerde in 1975. Hij werd geboren in Sluiskil en woont thans in Goleta in Californië. Tijdens zijn ruimtereis ver richtte hij experimenten op het gebied van de kristal groei. Gisteren was hij in Zeeland waar hij commissaris van de koningin de Zeeuwse vlag overhandigde, die hij heeft meegenomen tijdens zijn ruimtetocht. Vandaag wordt Van den Berg in zijn geboortedorp ontvangen. de eerste helft van november is zijn tijdelijk contract met NASA, het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimte vaart, voorbij. „Dan ga ik ge woon weer naar het laborato rium van ons bedrijf", zegt Van den Berg, wiens voor naam in Amerika onverander lijk als „Loedwiek" wordt uit- gsproken. Dat bedrijf is EG&G in het Californische Goleta, waar Van den Berg zich ontwikkel de tot één van 's werelds meest vooraanstaande „kristal lenkwekers". Op grond van deze kwalificatie werd hij ook voor twee jaar uitgeleend aan NASA. Die kristallen, die in gewichtloze toestand sneller en tot grotere omvang groeien dan onder aardse zwaartek racht, spelen onder meer een belangrijke rol bij de produk- tie van nieuwe geneesmidde len en de vervaardiging van zeer nauwkeurige meetinstru menten. Ontbijt Wat de mensen van NASA al lemaal niet hebben moeten be denken om van het eten en drinken aan boord van een ruimteschip geen al te grote troep te maken, is niet gering. „En toch kan het voorkomen, dat er een stukje van je ontbijt afbreekt en wegzweeft. Als je er niet meteen achteraan gaat, zie je het misschien nooit meer terug. Weet je trouwens wat óók heel leuk is? In gewicht loosheid proberen een strik in een veter te maken. Het lukt je nooit!". „Wij zijn maar een week in de ruimte geweest en dan valt het allemaal nog wel mee, maar de Russen hebben met hun heel langdurige vluchten (van meer dan een half jaar) wel andere ervaringen. Wij hebben de in druk, dat van één van de laat ste Russische bemanningen twee leden nog altijd in een sanatorium zitten. Het is niet uitgesloten dat ze nooit meer normaal zullen kunnen lo pen", zegt Van den Berg. Trouwens, ook na die korte Spacelab-missie van een week hadden Van den Berg en zijn collega's het moeilijk om weer aan de aardse zwaartekracht te wennen. „Toen we waren geland, zijn we nog ruim drie kwartier aan boord gebleven. Niet omdat we dat zo leuk vonden, maar omdat het niet anders kón. In die drie kwar tier hebben we heel hard aan onze aanpassing moeten wer ken. Je bloed zakt weg uit de hersenen en je wordt duizelig. Dat bloed trekt ook weer naar je benen en dat is helemaal niet zo'n leuke ervaring. Je voeten beginnen enorm te tin telen". „Intussen wordt je gecontro leerd door artsen en verpleeg sters en je komt niet eerder naar buiten dan wanneer de dokters hebben vastgesteld, dat je in staat bent om redelijk veilig langs het trapje naar de begane grond te lopen. Het moet er toch een beetje goed uitzien, voor de tv-cameÈa's. Maar let maar eens op hoe de meesten zich heel stevig vast houden aan de leuning langs dat trapje". Van den Berg zegt ervan over tuigd te zijn, dat het kunstma tig opwekken van zwaarte kracht tijdens langdurige ruimtevluchten van levensbe lang zal zijn. Als Amerika in de jaren negentig over een ei gen ruimtestation zal beschik ken, waarin bemanningen maanden achtereen moeten werken, kan de conditie van de astronauten naar zijn oor deel alleen maar op peil wor den gehouden door ze dage lijks enige tijd in een soort centrifuge te laten doorbren gen, waarin ze kunstmatige zwaartekracht ondergaan. Gewichtloosheid aan de ene kant, G-krachten aan de ande re kant. „Je wordt bij de lan cering behoorlijk in je stoel ge drukt en leuk is dat niet. Laat zelf maar eens iemand van zo'n 150 kilo op je borst zitten. Niet éven, maar twintig minu ten achter elkaar. Na een mi nuut of tien kun je al haast geen adem meer halen en krijg je het steeds benauwder. Niet voor niets krijg je zuivere zuurstof toegediend via je ruimtehelm", zegt Van den Berg. „Vraag straks maar eens aan Wubbo Ockels hoe hij het vond". AMSTERDAM Ver dien geld als water, knijp je buurman uit, schud hem leeg, reken buiten sporig hoge huren tot-ie z'n laatste honderdje kwijt is, zorg dat hij er geen gat meer in ziet en zo gedesillusioneerd het strijdperk verlaat. En vergeet bij dit alles voor al niet een kapitalistische grijns op te zetten. Wreed? Welnee, 't is maar een spelletje dat in het jubileumjaar 1985 al een halve eeuw Monopo- ly heet. De vijftienjarige Laurens Sinaasappel uit Laren geldt sinds giste ren als de gierigste, uit gekooktste en heel mis schien ook wel een beet je de gemeenste speler van Nederland. Hij won immers op de Speelgoed beurs in de Amsterdam na vijf speelrondes het Nederlands kampioen schap en toucheerde daarmee in totaal maar liefst 3500 echt geld. Laurens, de op één na jongste deelnemer, verkreeg zijn titel door korte metten te maken met 192 merendeels volwas sen mededingers. „Ik speel het spel bijna nooit, want niemand in de familie wil het tegen me opnemen", al dus de middelbare scholier. De reden achter de afzijdig heid van die familie wordt misschien nog het best gety peerd door het commentaar van de oorspronkelijke favo riet en één van Laurens' laat ste slachtoffers, de 29-jarige horecaman Henk Knepper uit Apeldoorn: „Hij heeft ge woon vreselijk veel geluk. Deze jongen ziet kans om op een domme manier deals te sluiten over „Ons Dorp" en toch nog aan het eind van de partij het meeste geld over te houden. Dat vind ik knap". Monopoly werd in de crisisja ren in de VS bedacht door de werkloze en straatarme elek trotechnicus Charles Darrow. Het werd binnen de kortste keren een geweldig succes, volgens velen omdat het de arme sloeber van die tijd voor een paar uur een gewel dig gevoel van macht en rijk dom kan geven. Nu, vele ja ren nadat Darrow zelf multi miljonair werd, zijn maar liefst tachtig miljoen spellen verkocht. Vele malen is ge poogd in het spel modernise ringen aan te brengen, maar evenzovele malen is men daarvan terug gekomen: Mo- nopoly-minnenden waren te zeer gehecht aan de regels waarin a-sociaal gedrag en kapitalistische honger naar geld op een onschadelijke wijze kan worden gebotvierd. Deze kenmerken zijn er te vens de reden van dat de Sovjet-Unie vrijwel het enige land ter wereld is, waar Mo nopoly niet mag worden be oefend. Goed in geld Wat maakt naast hebzucht iemand tot een goed Monopo- ly-speler? Volgens de jonge Nederlands kampioen (die overigens naar eigen zeggen slechts vijf gulden zakgeld in de week krijgt) moet je ge woon „goed in geld" zijn. Een goed speler betaalt nooit te veel voor zijn onroerend goed, luidt een andere waar heid. „Als je denkt te kunnen winnen moet je keihard zijn, zaken kunnen doen zonder pardon. Het is de kunst om bijvoorbeeld zo goedkoop mogelijk het Haagse Plein of de Rotterdamse Coolsingel te kopen en er zoveel mogelijk winst op te halen. Dat bete kent onderhandelen met het mes op tafel. Wie een ander een voordeeltje gunt, heeft in feite het spel al verloren". Toekomstige spelers dienen wel rekening te houden met één kleine wijziging. Een speciaal voor het jubileum uitgeschreven wedstrijd heeft gisteren een nieuwe naam opgeleverd voor „Ons Dorp", de enige plaats op het spel bord die in Nederland niet echt bestaat. De nieuwe Mo- nopolyspellen die vanaf he den in de winkel liggen, heb ben nu als goedkoopste vesti gingsplaats „Het Dorp", ge noemd naar het gelijknamige Arnhemse revalidatieoord voor invaliden waar Mies Bouwman zich ooit zo succes vol voor heeft ingezet. Want de woekerwinsten, de toren hoge huren en de onafwend bare faillissementen mogen het spel dan beheersen, de deelnemers moeten blijven beseffen dat er belangrijker dingen op de wereld zijn. In de woorden van een lid van één van de Monopolie-clubs: „Aan tafel maken we elkaar af, maar na afloop drinken we weer gezellig een pilsje". ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3