TAFEL Amsterdamse studentenecclesia bestaat 25 jaar Evangelistenechtpaar Goeree wijzigt tactiek Ceidóc Gtxvta/n ■Ml Dit handige (toffertje jP CekLe Qowwwl kerk wereld beroepingen ACHTERGROND StcXdócOowvatd ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 PAGINA :g[]\ Dienstmaagd des Heren Hertogenbosch is gisteren de fototentoonstelling „Diens tmaagd des Heren?" geopend die een tussentijdse balans geeft van de rol die de vrouw speelt in de katholieke kerk. De ten toonstelling is ingericht in het Noordbrabants Museum. De fo tografen Catrien Ariens en Bertien van Manen zijn de afgelo pen vijf jaar bezig geweest met het vervaardigen van de 150 geéxposeerde foto's. Daarvoor verbleven ze vaak wekenlang in kloosters. De rol. die de vrouw nu speelt in de kerk is we zenlijk anders dan twintig jaar geleden. Het is waar, dat de vrouw officieel nog steeds geen ambt mag bekleden, maar daar staat tegenover dat vrouwen actief meebepalen wat het gezicht moet zijn van de kerk. De expositie is te zien tot 4 januari. Schotse kerkleiders eisen kernwapenstop Leiders van alle grote Kerken in Schotland hebben in een tot de Britse regering gerichte brief onmiddellijke beëindiging ge ëist van de produktie en opstelling van kernwapens in Groot- -Brittannië en van het speurwerk terzake. De kerkleiders me nen dat dit de eerste stap moet zijn op de weg die leidt naar echte onderhandelingen over ontwapening. De brief draagt on der meer de handtekeningen van de rooms-katholieke aarts bisschop van Glasgow, Thomas Winning, de Anglicaanse pri maat van Schotland, bisschop Alasdair Haggart. en van dr. Da vid Smith, moderator van de Presbyteriaanse Kerk van Schot land. De weg volgen die "later" heet, betekent dat men aankomt op de plaats die "nooit" heet. Gezegde in Spanje De Amsterdamse studente necclesia. bekend om haar prediking en haar experimen teren met de liturgie, her denkt morgen haar 25-jarig bestaan. Dat zal tevens de laatste dienst zijn in de Am- stelkerk. het historische hou ten noodgebouw vlak bij het Rembrandtplein dat wegens de slechte staat waarin het verkeert binnenkort zal wor den afgebroken. De studentenecclesia heeft nu onderdak gevonden in de Doopsgezinde Kerk aan het Singel. De eerste dienst zal daar 27 oktober worden ge houden. De studentenecclesia begon in 1960 toen de Jezuïet Jan van Kilsdonk werd benoemd tot moderator (geestelijk advi seur) van de katholieke stu dentenvereniging ..Sanetus Thomas Aquinas". Een jaar later noemde hij zich studen tenpastor voor de beide uni versiteiten in Amsterdam. De eerste eucharistieviering van de ecclesia was in september 1960 in de Ignatiuskapel. waar de ecclesia tot 1971 bijeen zou komen. In de gids voor de studentenecclesia Amsterdam van najaar 1961 wordt er de nadruk op gelegd dat de ec clesia ruimte biedt aan alle studenten, of zij nu gelovig of ongelovig, vrijzinnig of ortho dox zijn. De ecclesia streeft naar „een volmaakte, door zichtige vorm en een zodanige verstaanbaarheid van de ere dienst dat ieder onderdeel het ritueel tot zijn oud- kerkelijke helderheid wordt teruggebracht", zo werd ge zegd. In de prediking werd ernaar gestreefd bij de analy se van bijbelteksten in te spe len op het levensbesef en de „intellectuele en emotionele crisis" van jonge, studerende Vanaf het begin was Huub Oosterhuis als tekstschrijver en ontwerper van een nieuwe liturgie in de Nederlandse taal bij de ecclesia betrokken. In 1965 werd hij met drie ande ren tot studentenpastor be noemd. De betekenis van zijn werk beperkte zich niet tot de diensten in de Ignatiuskapel. maar strekte zich spoedig uit tot het gehele land. Tegen woordig worden zijn liederen overal in katholieke en niet- -katholieke kerken gezongen Zelfs bij de installatie van dr. A.J. Simonis tot aartsbisschop van Utrecht werd gebruik ge maakt van een lied van Oos terhuis. De werkgroep voor volkstaal- liturgie van de ecclesia heeft op het gebied van de liturgie baanbrekend verricht. De werkgroep ging ervan uit dat de kerk ook en allereerst plaatselijke gemeente is en zich daarom een zekere vrij heid mag veroorloven bij de vormgeving van de liturgie. Aan de prediking is- daarbij altijd een belangrijke plaats toegekend. H. Oosterhuis Gehuwde priesters Grote aandacht trok trok de ecclesia door het conflict met het bisdom Haarlem over het voorgaan van gehuwde pries ters in de liturgie. Een der studentenpastores. Jos Vrij burg. kondigde eind 1968 aan dat hij wilde trouwen en ook als getrouwd man zijn taak in de verkondiging wilde blijven vervullen. Hij kon daarbij re kenen op de steun van de overgrote meerderheid van de regelmatige bezoekers van de diensten. Nadat de ecclesia begin 1969 er „tijdelijk" mee had ingestemd dat gehuwde priesters voorlopig niet in prediking en liturgie zouden Vrijburg voorgaan, kwam het 27 sep tember 1970 tot een breuk met het bisdom. De gehuwde priester Huub Oosterhuis ver brak toen het compromis door de eucharistieviering te lei den. Bisschop Zwartkruis van Haarlem deelde de ecclesia mee dat de gehuwde priesters niet meer onder zijn verant woordelijkheid in de ambtelij ke bediening werkzaam kon den zijn. Maar hij legde er de nadruk op dat hij alles wilde doen om een „schadelijke ver harding van standpunten" te voorkomen en dat hij wilde zoeken naar „wegen waar door wij met elkaar in contact blijven". Toen de orde der Jezuïeten de huur van de Ignatiuskapel op zegde. nam de ecclesia haar intrek in de hervormde Am- stelkerk Tijdens de eerste dienst in deze kerk, op 31 ja nuari 1971, legde Oosterhuis er de nadruk op dat de eccle sia een „circulatiepunt" zou proberen te zijn voor „mensen die geloven dat het anders kan, dat deze wereldorde niet onwrikbaar is, deze troep niet ten einde". De activiteiten van de studen tenecclesia beperken zich niet tot de wekelijkse diensten, waarbij gemiddeld 700 men sen aanwezig zijn. In de week komen mensen bijeen in het zogeheten „politiek beraad", literatuurgroepen, koren en gespreksgroepen naar aanlei ding van de prediking en de liturgie. Verder organiseert de ecclesia in het gebouw „De Populier", dat in oktober 1972 werd gekocht, politieke en culturele activiteiten. In de jaren zeventig ontwik kelde de studentenecclesia zich tot een gemeente die zo wel tegenover de kerk als te genover de politiek kritisch staat. Er kwam een politiek beraad en een op het socialis me georiënteerde politieke analyse ging toon en strek king van de prediking bepa len. Tevens werd een begin gemaakt met een bijbels leer huis, waarin vooral studie werd gemaakt van de Tenach (de joodse benaming van het Oude Testament), in het najaar van 1979 werd begonnen met een driejarige cyclus van bijbelse prediking, bedoeld als poging de Bijbel op een nieuwe wijze te leren verstaan. Er werd onder meer gelezen uit het boek Exodus en de boeken der profeten. Sinds 1982 is de prediking meer thematisch van opzet, maar het element van Schrif tuitleg wordt zorgvuldig be waard. Het experimenteren met de liturgie wordt voortgezet. Met grote regelmaat schrijft Oos terhuis nieuwe liederen. Vroeger werden de liederen getoonzet door Bernard Huij- bers, nu zijn Antoine Oomen en Tom Löwenthal voor de melodieën verantwoordelijk. Het in opspraak gekomen evangelistenechtpaar Lu cas en Jenny Goeree kondigt aan in november weer landelijk te zullen gaan opereren, maar dan mer een gewijzigde tactiek wegens de terughoudendheid, die zalenverhuurders jegens hen aan de dag leggen. De president van de Zwolse rechtbank heeft het echt paar in kort geding verboden, twee nummers van zijn evangelisatieblad „Evan" verder te verspreiden. anti-semitische trek- aan niel me€r ,n foldervorm lang tevoren bekend te zullen maken waar zij komen prediken, omdat dan boycotmaatregelen al te gemakkelijk zijn. De open Zalenverhuurders in Utrecht. Driebergen en Zwolle avonden zullen voortaan kort tevoren via de pers en hebben de evangelisten de toegang tot hun zalen ont- affiches worden aangekondigd. De evangelisten den- zegd, omdat zij daarin geen antisemitische boodschap ken er niet over met hun werk te stoppen, „want als uitgedragen willen zien of moeilijkheden met beto- wij ons door de tegenpartij lieten intimideren zouden gers vrezen. Lucas en Jenny Goeree kondigen nu we geen dienaars van Jezus Christus zijn Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt Beroepen te Zeist, Jt.Janssen te Loppersum en Westerem- den. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Haarlem, N.W.Schreuder te Goes. Bedankt voor Apeldoorn, J. Van Eckeveld te Zeist. (Ool Louter verliezers na acties 71 maakt In de afgelopen week werd met de dag duidelijker, dat reeks incidenten rond Israël en de Palestijnse kwestie ei ^arm lange politieke nasleep gaat krijgen. De serie begon met beeld moord door vier aanhangers van PLO-leider Arafat op distreng Israëliërs in de haven van Larnaka op Cyprus en is voorl jop hei pig geëindigd met de onbezonnen Palestijnse kaping vani.dighei Achille Lauro. In die reeks tekenen zich ondertussen sleel j^ann aansp rechtï louter verliezers af. De jongste is de Italiaanse coalitieregering van premii;Rr Craxi. Die kwam ten val toen de republikeinse bewindsli i^ansp den afhaakten uit ongenoegen over de verdacht snelle vrijl imann ting van Aboe Abbas, de Palestijn van wie wordt aangeti 'hoogl< men dat hij het brein was achter de kaping. Abbas werd eii 'gerlijl vorige week samen met de vier kapers door Amerikaan V marinevliegtuigen als het ware uit de lucht geplukt. INMIDDELS is Amerika niet alleen boos op Italië maar op Joegoslavië, dat weigert Abbas uit te leveren. Egypte y0cat< boos op Amerika wegens het onderscheppen van het vlie w< tuig met de Palestijnen en de Italiaanse premier heeft i Amerikanen beschuldigd van agressie na de onderscheppii van de kapers. Verder is de PLO van Jasser Arafat aio (Lilt) weer gebrandmerkt als een terreurorganisatie zonder wee ga. Deze indruk is nog versterkt doordat enkele PLO-vert HOC genwoordigers. die in Londen met een Jordaanse delegal overleg zouden plegen, hebben geweigerd een verklaring ondertekenen waarin geweld werd afgezworen en het ree jp van Israël op vrede en veiligheid werd erkend. bevri t uitgei IN Rome, waar voor het eerst sinds de oorlog een kabini se cc struikelde over een buitenlandse kwestie, moeten de frustr week ties groot zijn. Premier Craxi en de zijnen hadden zich in 8ehov mers gehaast de Israëlische luchtaanval op het PLO-hoof( .^fv" kwartier in Tunis, waarbij zestig doden vielen, in scherpe bi tiancjs woordingen te veroordelen. Deze morele steun voor de PLl jatie werd prompt „beloond" met de kaping van de Achille Laun Voor Daarmee is opnieuw aangetoond dat de Palestijnen bij hu Demi terreuracties niet bepaald kieskeurig te werk gaan. JOVl Na het feestgedruis rond de succesvolle kaping van de .te pers zit echter ook Amerika met een geweldige kater, doo -en de opmerkelijk snelle vrijlating van Abbas. Zijn rol in de giji0pen zelingsaffaire, die resulteerde in de moord op een invalid ,Cent Amerikaanse jood. werd in Rome kennelijk niet serieus omment derzocht. Amerika leverde de Italianen bewijsmateriaal va »uitnc de betrokkenheid van Abbas, maar Rome wil ons doen gelo Ma"j ven, dat dit pas arriveerde toen de Palestijn het land al ha r verlaten. TERWIJL de kapers ondertussen in Italië wachten op hu berechting, staat wel vast dat de Italiaanse autoriteiten be paald niet gelukkig zullen zijn met het viertal, dat zo onver wacht uit de Siciliaanse hemel kwam vallen. Rome kan int ,raacj mers vrijwel zeker rekenen op een volgende gijzelingsactii imet bedoeld om de vrijlating van de vier Palestijnen af te dwin ;,inzal gen 11 Anti Al deze ontwikkelingen hebben inmiddels de kansen e >verd vrede in het Midden-Oosten ernstig verstoord. De scheepgkj :^n8 ping en de eraan voorafgaande incidenten hebben daartjjui ■<^g1rj niet slechts in Tunis, Washington en Rome verliezers opg&- !vercj verd. maar vooral in Israël en Libanon, waar aan het bloe \,an vergieten geèn einde lijkt te komen. Zuic Meloen met ham - bourgondische kip met sperziebonen en aardappelen bananedessert plakken rauwe ham. paar blauwe druiven; stukje ontbijtspek van 50 g. 20 g boter, ui, kip, zout, peper, thijm, peterselie, knoflook, 2 dl warme rode wijn (Bourgogne) of wa ter; 500 g verse, diepvries of blik sperziebonen, zout, nootmuskaat, 5 g boter; vi> tot 1 kg aardappelen; dl slagroom, 25 g bas terdsuiker, 1 banaan, 200 g kwark, paar Franse vruch tjes. Leg per persoon twee ge schilde van pitten ontdane punten meloen met de ham op een bordje. Gebruik de druiven als garnering, steek ze desgewenst aan een prik ker in de meloen. Bak het in blokjes geneden spek lichtbruin in de boter, fruit de kleingesneden ui even mee en schep spek en ui met een schuimspaan uit de pan. Bak de met zout en peper bestrooide kip bruin in het overgebleven vet. Voeg tijm. takjes peterselie, knof look. wijn of water en het spek-ui-mengsel toe en sud der de kip in 45 minuten gaar. Haal de peterselie uit de jus. Bestrooi de kip met verse fijngeknipte peterselie. Klop de slagroom bijna stijf met de basterdsuiker. Prak de banaan fijn met de kwark en schep het mengsel door de room. Maak het dessert op smaak af met basterdsuiker en garneer het met stukjes Franse vrucht (bijvoorbeeld een sterretje of bloempje van smal gesneden puntjes). Menutip voor maandag: spekschnitzel met andijvie en aardappelen vla met gebakken appel JEANNE 9 u. Eu charistieviering; 10.45 u. Gezongen Eucharistieviering. H. Middelares: za.: 19 u. Avondmis, zo.: 9.30 u. Hoogmis. 11.30 u.: Euch. viering. H. Lode wijk: Padua: za.: 19 u. Euch.viering; zo.: 9.00 en 11.30 u. Euch.viering. H. Petrus: za.: 19 u.. zo.: 9 u.. 10.30 u.: Hoogmis. O.L.Vr. On- bevl. Ontv.: za.: 19 u.; zo.: 9.30 u„ 10.45 u.: Hoogmis; 12.15 u. Oud Ka- AARDAM zo.: 9 u. Hoogmis; 12 u. kerk: 19 u.; zo.: 9.30 u.; Gods": za.: 19 u WARMOND za.: 19 u.; zo.: 8.30 u.. 10.00 u. Hoogmis; 11.30. WOUBRUGGE Goede Herderkerk: za.: 19 u.; zo.: 10 u. ZEVENHOVEN Heilige Johannes dienst. Salvatorikerk: 10.00 u. ds. R. v.d. Berg, Zeist; 18.30 u. ds. A. Ver doorn, Waddinxveen. Baptistenge meente: 10.00 u. ev. A. Ramaker; 18.30 u ds. W. Hessels. Leger des Heils: 10.00 en 18.30 u. Samenkom sten. Volle Evangelie Gemeente: 10.00 u. dhr. D. v. Steenis. ALPHEN-NOORD (Herv./Geref. diensten): Goede Herder: 10.00 u. ds. R. Nieuwenhuis; 18.30 u. ds. F. Moll. De Bron: 9.15 u. ds. F. Moll; 10.15 u. ds. P. Taselaar; 18.30 u. ds. G. Mul der. Ashramcollege: 10.00 u. ds. G. Mulder ALPHEN-NOORD Herv. Gemeen te): Sionskerk: 9.30 u. ds. J. Ouwen- dijk; 18.30 u. ds. W. Dekker. R'dam. Oudhoornseweg: 10.00 u. ds. H. J. ter Bals. NIEUWVEEN Herv. Gem.: 9.30 u. ds. M. Geuze; 18.30 u. ds. J. Ouwen- dijk. NIEUW-VENNEP Herv. Gem.: 9.30 u. ds. H. W. B. ten Voorde (H.A.); 19.00 u. ds. H. W. B. ten Voordfi. Ge rei. Kerk: 9.30 u. ds. G. Rang; 16.30 Gerei. Kerk: 30 u. drs. M. J. Aalders; 18.30 u 's. H. I. G. Jaspers Focks, Oude We iring. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds WIJKVERPLEGING Leiden - Noordwijkerhout - De Zilk - Voor hout: tel 071-122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezondheids- HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Ber- nardus Kerk: zo.: 10 u. Euch.viering. Dep. Het Anker za: 19 u.; zo.: 8.45 predikbeurten ProL Kerkdiensten, zondag 20 okto- Jonge; 11.45 u. Oec. Studenten- dienst. Marekerk: 10.00 u. dr. S. Meij- ers; 17.00 u. ds. R. J. v.d. Hoef. Bo degraven. Maranathakerk: 10.00 u. R. J. Koolstra. Regenboog: 9.30 NOORDWIJK Herv. Gemeente: Grote Kerk: 10.00 u. ds. D. Keuning, H.A. Kerk aan Zee: 10.00 u. ds. H. J. Hemstede, Leiderdorp, H.A.; 17.00 u. ds. W. van Bruggen, H.A. De Rank: 10.00 u. kand. W. van Vreeswijk. Gro te Kerk: 17.00 u. ds. H. Visser, Gerei. Kerk: Hooldstraat (Buurtkerk): 10.00 u. ds. J. Kuiper. H.A. Vinkenlaan: 10.00 u. ds. B. J. Roosjen; 19.00 u. t g.d. Stichtingskerk: "*18.30 u. dhr, P. Noordmans Benschop. Geref. Kerk: 10.00 u. kand. J. van Wallinga. Leiderdorp; Kerk: zinsdienst m.m.v. „De Schakel"; 18.30 u. ds. P. I w. i Gerei. Kerk: 9.30 u i. J. C. .30 u. Ned. Liederen H. Martinus: za.: 19 u. met zang; zo. 9.30 u. met zang; 11 u.: met zang. HOOGMADE za.: 19 u.; zo 10 u. KATWIJK AAN DE RIJN za.: 19 u Euch.viering; zo.: 9.30 u. Hoogmis 11.15 u. Euch.viering. Dep. Rijns- kenhuis: 10.15 burg: za.: 19 u. Gebeds en commu- ing; zo.: 10.30 u. Euch.viering. Jansen. H.D. Vredeskerk: 10.00 u. ds. H. E. Schouten; 14.30 u. dr. F. O. van Gennep, bevest. kand. J. Mooij tot predikant Kon. Marine. Stevenshol: 10.00 u. kand. P. R. Middelkoop. Egli- se Wallone: (tijdelijk Rapenburg 6): 10.30 u. pasteur D. Ribs. Acad. Zie- BUITENKAAG/ABBENES u,; zo.: 8 u.; 10 u. LANGERAAR H.H. Adrianus: za.: 19 u.; zo.: 9.30 u„ 11.30 u. LEIDERDORP H. Menswording: polder: za.: 19 u.; zo.: 9 u.; 11.30 u. Mariakerk: za.: 19 u.; zo.: 8.30 u.; 10 u. Hoogmis; 11.54 u. Zaterdag 19 u. ".M. Engelbewaarders (Beekbrug): a.: 19 u. Avondmis; zo.: 9.30 u. Hoogmis; 11 u. H. Mis met zang. NIEUWKOOP za.: 19 u.; zo.: 9 u.. 10.45 u. NIEUWVEEN za.: 19 u.; zo.: 9 u„ NOORDWIJK-BINNEN za.: 16 u. Kerkholkapel; 19 u.; zo.: 8 u., 10 u. Hoogmis; 11.30 u. zo.: 9.30 u. Hoogmis; 11 u. Euch. ring met samenzang. St. Jozef: za.: 19 u.; zo.: 9 u.. 10.30 u. OEGSTGEEST St. Willibrord: za.: 19 u.; zo.: 9 u.t 10.30 u. Hoogmis. OUD ADE za.: 19 u.; zo.: 8.30 u. en 10.30 u. Zondagsmissen. OUDE WETERING „Jac. de Meer dere": za.: 19 u.; zo.: 9.30 en 11.30 u. ROELOFARENDSVEEN „Maria Presentatie": za.: 19 u.; zo.: 9 en 11 u. St. Petrusbanden: za.: 19 u.; zo.: 9.30 u. Hoogmis: 11.30 u. RIJPWETERING za.: 19 u. Avond mis; zo.: 9 u. Hoogmis; 10.30 u. Euch. 10.30 u. ds. J. P. van Roon, Katwijk aan Zee. Jeugd- kapeldiensten: Vredeskerk: 10.00 u. Bevrijdingskerk: 10.00 u. A. Faas. Schouten. Petrakerk: 10.00 u. ds. v.d. Zwaan. Oude Vest: 10.00 u. ds. A. Keyser. Utrecht. Maranathakerk: 10.00 u. ds. A. Verdoorn. Chr. Gerei. Kerk: 10.00 en 17.00 u. ds. G. C. den Hertog. Gerei. Kerk Vrijgem.: 10.00 Bijbelstudie; 10.45 u. Eredie j Haan. AARLANDERVEEN Herv. Gemeen- 10.00 u. ds. L. Zwanenburg, Ede; HoH. Chr. Gerei. Kerk: 9.30 en 17.00 u. ds P. N. Ribbers. HAZERSWOUDE Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Z. de Graal: 18.30 u. kand. R. de Reuver, Nieuwerkerk. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. P. Huisman; 17.00 u. Berg. Bodegr KATWIJK A/D RIJN Herv. Gem.: Dorpskerk: 10.00 en 18.00 u. ds. M. J. Aarents, H.A. Ontmoetingskerk: 10.00 en 18.30 u. ds. J. Gebraad, KATWIJK AAN ZEE Herv. Ge meente: Nieuwe Kerk: 10.00 u. ds. D. Driebergen; 18.00 u. ds. J. Vroegin- dewey. Oude Kerk: 10.00 u. ds. C. v. Sliedregt; 18.00 u. ds. C. J. Sjollema. Ichtuskerk: 10.00 u. ds. S. de Jong; 17.00 u. ds. C. B. Schuurman. Pniel- kerk: 9.30 u. ds. C. J. Sjollema; 18.00 u. ds. C. v. Sliedregt. Besevaer Mavo: 10.00 u. ds. W. C. Hovius. Kapel Overduin: 14.15 u. ds. H. v.d. Beid. Geref. Kerk: Open Hof: 9.30 u. drs. P. de Bruin, Oegstgeest; 17.00 u. ds. A. C. Kersten. Triumphator: 9.30 u. ds. P. v.d. Horst; 17.00 u. ds. Joh. Heule, Wassenaar. Vredeskerk: 9.30 u. ds. A. C. Kersten; 17.00 u. ds. P. v.d. Horst. Chr. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 u. Ds. Slagboonr Opendeurdienst in Herv. Kerk. LEIDERDORP (Herv./Geref.) Dorpskerk: 10.00 u. ds. A. W. J. A. Knorth, H.A.; 18.30 u. ds. G. Stege- P. Sierat. Pauluskerk: 10.00 u. ds. R. E. da Costa. Oec. dienst. Ge meentecentrum: 10.30 u. ds. H. E. Sterringa; 19.00 u. ds. R. S. Elgers- ma. Van Wijckersloot: 16.00 u. dr. D. Bakker. Acad. ziekenhuis: 10.15 u. mv. ds. M. van Beinum. Ned. Geref. Kerk: 8.45 u. ds. G. de Lange; 16.00 M. H. T. Biewenga, Zoetermeer. Aalders, Woubrugge. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem.: 9.30 u. ds. v.d. Kamp; 19.00 u. geen opgave. RIJNSBURG Herv. Gemeente: Grote Kerk: 9.30 u. ds. Van Niel; 17.00 u. ds. Wagter. Bethejkerk: 9.30 u. ds. Wagter; 17.00 u. ds. Christ. Ge- 10.30 u. ds. Cziria; 17.00 u. ds. Damsma. Maranathakerk: 9.00 en 10.30 u. ds. Baayen; 17.00 u. ds. Czi ria. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u. Dienst des Woords; 16.00 u. ds. H. R. A. H. de Boer. Eemdijk. SASSENHEIM Herv. Gem.: 9.00 u. ds. J. P. v. Roon; 10.30 u. ds. H. J. v. Achterberg; 19.00 u. ds. Th. Ferwer- da. Geref. Kerk: 10.00 u. ds. W. Baas; 19.00 u. ds. Th. Ferwerda in de Herv. Kerk. Chr. Geref. Kerk: 10.00 u. ds. J. M. Aarnoudse; 17.00 u. drs. H. G. L. Peels, Zoetermeer. VALKENBURG (Z.H.) Herv. Gem.: ïrg, gez. opendeurdienst Geref. u. ds. G. de Vr TER AAR Herv. Gem.: 9.30 u. ds. J. Batelaan, Voorschoten; 18.30 u. ds. S. Meijers, Leiden. Geref. Kerk: 10.30 u. ds. Tj. Doesburg. LÉIMUIDEN Herv. Gem.:-9.au u. ds. J. A. Wegerif, H.A. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. D. W. Gesink. Noordwijk; 19.00 u. ds. R. H. Nieuwenhuis. Al phen a/d Rijn. Pauluskerk: 10.00 u. ds. J. v.d. broek, Ghana; 19.00 u. ds. B. C. de Gelder (Z.D.). Geref. Kerk: 10.00 u. 10.00 en 16.30 u. ds. E. E. Geref. Gemeente: 10.00 en 16.00 u. Leesdienst. Geref. Kerk Vrijgem. (Princ.str.): 10.30 u. ds. C. de-Putter; 16.30 u. Leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatorl): 10.00 u. ds. A. W. Vos; 17.00 u. Prof. A. Troost, A'dam. NIEUWKOOP Herv. Gem.: 9.30 u. ds. K. B. A Kielder. Vianen; 18.30 j. v./Geref.): 10.00 u. H.A. WARMOND Herv. Gem.: 10.00 en 17.00 u. ds. J. Muis. WASSENAAR Herv. Gemeente: Trigt, Middelharnis. Geref. Kerk: Bloemcampkerk: 10.00 u. dr. G. C. v.d. Kamp. Zijllaan 4: 10.00 u. drs. R. G. E. Lutmers, Den Haag; 17.00 u. dhr. T. Vreugdenhil, Koudekerk a/d IJssel. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. prof. dr J van Goudoever. A'veen Fernhout, Alphen a/d dienstverlening ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen, Verhage. Gn Gent, Taytelbaum. Van Luyk. Klaas- 120266. Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruijne. J. de Bruijne, Stolk, Jurgens en Fogelberg: za. dr. Fogelberg. tel. 132877, zo. dr. Smit. tel. 130177. Groep 4: Van Wingerden. Lahr. Van Rijn. Bènit, Nieuwenhuis. Roos, Boer. Van de Waard en. Arnou: za. dr. Boer. tel. 310420, zo. dr. Arnou. tel. 311414. Groep 5: Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. D. Hammerstein, tel. 720936, zo. dr. Tteinders. tel. 760947. Oegstgeest: vanaf za. 10 uur: dr. Roelants, tel. 153 dr. Steenhoven ol len naar 176867. Spreekuur 11.30-12.30. Kaag - Al Nieuw Vennep: tel. 02526 891100. Spreekuur 13.00. mans, zo. dr. Van Dam. Warmond - Voorhout: dr. Lempers, tel. 02522- se: dr. Van der Laak, spreekui en zo. 12.00 en 17.00 uur. Katwijk aan Zee: dr. Schonenberg, tel. 12336. Katwijk Rijnsburg - Valkenburg: dr. Van Delft. tel. 15366. Saesen- heim: dr. Moerman, tel. 11119. Al kemade - Rijnsaterwoude: dr. Beek huis, tel. 01712-8202. Praktijk Saeys- /Van Mierlo/Roelen: dr. Van Mierlo. tel. 01713-5289. Alphen: groep 1, za. dr. Varkevisser. zo. dr. Plag, groep 2. za. dr. Eradus. zo. dr. Wijn- maalen. Hazerswoude - Koude kerk: dr. Bosch. tel. 01728-9281. Benthuizen - Boskoop: dr. Harder wijk, tel. 01727-7540. Langeraar - Nieuwveen - Ter Aar - Woubrugge: dr. Nooter/Vreijling, tel. 01729-8104. 142100, 13.00 uur. Alkemade Leimuiden: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: voor spoedgevallen tel. 974491. Bollenstreek: dr. Schimberg. tel. 02520-17036. APOTHEKEN Leiden - Leiderdorp - Oegstgeest - Voorschoten: Apo theek Centraal in Leiden en Apotheek Boehmer in Leiderdorp. Alkemade: Apotheek Alkemade. open: zat 12-13, 17.30-18 u. zon-en feestdagen 12.30- 13 en 17.30-18 u. Noordwijk - Kat wijk: Apotheek Katwijk aan den Rijn. Noordwijkerhout: za geopend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12- 13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten tel. Saasenheim: geschikt als modieuze schoudertas is voor u wan neer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De afme tingen zijn 19x11x8 cm. De nieuwe abonnee wacht ook een hartelijk welkom: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres Postcode/plaats:. i Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: maand (per automatische betaling) kwartaal per acceptgiro I Stuur als dank het koffertje aan: I Naam: Adres:- Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2