in de gaten Kredietbewakers houden bedrijven Al bij simpel gebrek wordt auto afgekeurd 14 Wm* DEN van Amst< 1982 maan op de gebro de pe zekerl het b econc wijl Nede: met c Van e sprake de pr vooru landsc peil e den. I als de gaan toekoi Beurs op ba en di' De re nanci geen wat r belan dit ja toene beter ren. i zaker quidi culaii van 1 den I gen v reet tegen Door nomi viel verdi echte hoge: de bi nieui tieve dat 1 Het Nederlandse bedrijfsleven zij gewaarschuwd. Wie zijn rekeningen niet op tijd betaalt, loopt het risico feilloos geregistreerd te worden. Want steeds meer mensen en bureaus hebben er hun vak van gemaakt het betalingsgedrag van bedrijven in de gaten te houden. Gingen deze „informateurs" in de jaren twintig nog persoonlijk bij de directies van bedrijven te rade, vandaag de dag gebruiken ze de modernste communicatiemiddelen. Zo is het informatiebureau Dongelmans Business Services in Den Haag er in geslaagd de actuele gegevens van alle plusminus zevenhonderdduizend bedrijven in Nederland in één computer op te slaan. Met directeur J.W. de Bie van dit bureau een gesprek over het delicate werk van de kredietbewaker. DEN HAAG - „Er is heel wat veran derd. De laatste jaren zijn we meer en meer uit de sfeer van geheimzinnigheid gekomen en dat is maar goed ook. Veel mensen hebben nog ten onrechte het idee dat wij met vergrootglazen lopen te speuren". Directeur De Bie trekt, heel openhartig, zijn colbertjasje uit. Verze kert dat hij ab-so-luut niet bij Dongel mans zou werken, als dat bedrijf zich met recherchewerk zou bezighouden. Zegt: „Ik kom uit het bankwezen en was daar nooit weggegaan als dit bedrijf niet op een integere manier zou opereren. Bij mensen langs de deur gaan is er niet meer bij". Wat Dongelmans dan wèl doet? Dat, zo zet De Bie uiteen, is niet kinderachtig. Sedert een jaar of vijf staat in het Haag se kantoor een van de grootste geheu gencomputers van IBM. Geheel automa tisch voorzien verschillende financiële instellingen, verzekeringsmaatschappijen en ondernemingen deze geheugenbank van een stroom informatie over het be talingsgedrag van alle klanten. De Bie doet daar niet al te gewichtig over: „We houden van ongeveer zevenhonderddui zend bedrijven in Nederland de gege vens bij, maar dat moet u niet te zwaar zien, want ongeveer de helft is niet ac tief. Die BV's bestaan alleen op papier, maar voor de volledigheid houden we ze toch maar in de gaten". Goede boterham Het was de heer Dongelmans zelf. die zo'n zesentwintig jaar geleden inzag dat er een goede boterham was te verdienen met het vergaren en verkopen van finan ciële informatie. Hij had net het een manszaakje van zijn schoonvader Van Nooij overgenomen, hetgeen voorname lijk inhield dat op gesoigneerde en dis crete wijze het Haagse bedrijfsleven in de gaten werd gehouden. De Bie: „Toen was het nog: ons kent ons. Van Nooij was een bekende man in Den Haag. Hij kon vrij eenvoudig nagaan welke onder nemers wel en welke niet kredietwaardig waren". Maar schoonzoon Dongelmans pakte de zaken groter aan. Toen het persoonlijk krediet in opkomst kwam, nam hij meer cn meer mensen in dienst om met name de financiële draagkracht van Haagse burgers te beoordelen. Daarmee was het gedaan toen de handelsbanken zelf het Bureau Krediet Registratie gingen opzet ten. Maar die ontwikkeling greep Don gelmans aan om zich weer geheel op het ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 gers, fuseekogels en -pennen, brandstof- en olieleidingen, carrosserie, spiegels, portieren, sloten, elektrische installatie, ruitewissers en -sproeiers, claxon, voor- ruitverwarming, autogordels, banden en verlichting. Als we een auto hebben goedgekeurd, kan het gebeuren dat de mensen hem niet meteen mogen meene men. De Rijksdienst voor het Wegver keer houdt namelijk steekproeven. Als wij het nummer van een gekeurde auto doorbellen, kan het zijn dat de Rijks dienst zo'n proef wil houden. We moe ten die auto dan vasthouden (maximaal anderhalf uur) en dan moet nog eens worden gewacht tot de rijkscontroleur die herkeuring heeft verricht. De eige naar mag in de tussentijd natuurlijk naar huis gaan, maar de auto moet blijven staan. Zou de wagen toch worden mee genomen (dat moet men zelf beslissen) dan wordt hij als afgekeurd beschouwd". Averechts effect? Zoals gezegd meent drs. Ipe Veling, di recteur van het instituut Trafic Test, dat de autokeuring een averechts effect kan hebben. In het TNO-magazine „Toege paste Wetenschap" van vorige maand schreef hij een zeer kritisch artikel over de verplichte keuring van auto's. Doel van de keuring is de verkeersveiligheid te vergroten door er voor te zorgen dat auto's niet meer door technische manke menten bij ongelukken betrokken raken. „Dat is de rechtvaardiging van de Ne derlandse politiek voor het verplicht stellen van de keuring". Maar drs. Ve ling betwijfelt sterk of deze rechtvaardi ging meer is dan een holle frase. Naar zijn mening is het zeer de vraag of een keuring het aantal ongevallen zal ver minderen. Hij is eerder bang dat zij ave rechtse effecten heeft op de veiligheid. Volgens Veling geven schattingen aan dat bij ongeveer vijf procent van de ver keersongevallen een defect aan het voer tuig als „hoofdoorzaak" kan worden aangewezen. Veling is bang dat de rijders hun gedrag gaan aanpassen aan de resultaten van de (goed)keuring. Als een auto slechte rem men heeft, zal de rijder meer afstand houden en langzamer gaan rijden. Mocht de stuurinrichting in prima staat zijn verklaard, dan worden bochten wat sneller genomen. „Men compenseert voor waargenomen onveiligheid door zich voorzichtiger en voor waargenomen veiligheid door zich vrijer te gedragen", stelt hij. Met andere woorden: Berijders van goedgekeurde auto's kunnen een ver keerd gevoel van veiligheid krijgen. Dat gevoel zou ze er toe kunnen verleiden sneller en onder moeilijkere omstandig heden te gaan autorijden. Veling vindt het van het grootste belang de mensen er op te wijzen dat de goed keuring een beperkte geldigheid heeft. „De autorijders moeten niet denken dat ze veiligheid kunnen kopen BOB BIRZA Een stickertje op de nummerplaat bewijst dat de auto is goedgekeurd. APELDOORN - Een barst op ooghoog te in de voorruit van de auto. een onver lichte snelheidsmeter of een kapotte rui tensproeier? De auto is onveilig en wordt afgekeurd. Daarover valt, als ten minste de voorschriften letterlijk worden opgevolgd, niet te onderhandelen. Het is goed of fout. Trouwens als de autopapie ren niet deugen, kijken de keurmeesters de auto niet eens na: er komt geen stic kertje op de nummerplaat en aan de po-' litie kan geen goedkeuringsrapport wor den getoond. Foute boel dus. Want zo'n keuringsrapport is nodig omdat de va derlandse politici van mening zijn dat de veiligheid op de weg wordt vergroot als de auto's geen enkel gebrekje (meer) vertonen. De keurmeesters laten zich er niet over uit of die stelling op waarheid berust. Maar volgens drs. Ipe Veling, di recteur van het dit jaar opgerichte insti tuut Traffic Test in Veenendaal, kan de autokeuring averechts werken. Daarover later. Eerst een kijkje in zo'n keurings station, om te zien hoe de test in elkaar steekt. Een bezoekje aan een technocentrum van de ANWB is verhelderend. Aller eerst wordt nagegaan of het chassisnum mer en de brandstofcode kloppen met de autopapieren. Is daarmee iets mis, dan wordt de auto afgekeurd. De keur meesters mogen in dat geval volgens de voorschriften niet eens naar de auto kij ken. „Daar moeten we heel streng de hand aan houden", zeggen techno-chef P. Broekema en ANWB-regiomanager A. H. M. van Zandvoort van het techno centrum in Apeldoorn. Volgens Broeke ma komt het voor dat het chassisnum mer niet te vinden is op de plek die het kentekenbewijs aangeeft. „We moeten soms veel krabwerk verrichten om dat nummer te vinden. Maar soms vinden we niets en moeten we de eigenaar vra gen via de importeur achter de juiste vindplaats te komen". Als de autopapieren in orde zijn, gaan de keurmeesters op jacht naar mogelijke gebreken. „Dat doen ze op het oog. Ze mogen niets loshalen, want dat kan juri dische gevolgen hebben als er eens een ongeluk mocht gebeuren. Natuurlijk wordt hier wel gebruik gemaakt van technische hulpmiddelen, bijvoorbeeld bij de controle van de remkracht. Is die te gering, dan wordt de auto afgekeurd. We kunnen misschien wel denken dat de remvoeringen zijn versleten, maar dat kunnen we aan de buitenkant niet zien. We schrijven dus op het keuringsrapport „De eigenaar van een auto krijgt veer tien dagen de tijd om gebreken te laten herstellen. Althans, hij moet binnen die termijn bij ons terugkomen voor een hercontrole. Als alles in orde is, plakken we een gekleurd stickertje op de num merplaat. Die sticker zegt wanneer de auto is goedgekeurd en wanneer de vol gende keuring moet plaatsvinden. De kleur (in 1985 bruin) verandert elk jaar. Lange lijst Automobilisten, die het met ons keu ringsrapport oneens zijn, kunnen hun bezwaren bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer indienen. Er moet direct worden betaald, maar als blijkt dat de CcidaeSout-cmt onderdelen van de verplichte autokeuring. eigenaar gelijk heeft, krijgt hij dat geld prompt terug". „Waar we op letten? Tja, dat is een lan ge lijst. We kijken of het remsysteem deugt, of de auto bij het remmen niet scheeftrekt en of er geen lekkende of ka potte remleidingen aanwezig zijn. Ook de handrem wordt onderzocht. Ook de stuurinrichting wordt danig beproefd. Een beetje speling in een of meer onder delen en de auto wordt afgekeurd. Ver der wordt de wieluitlijning bekeken. Als een verkeerde uitlijning bij het rijden duidelijk voelbaar is, bestaat de kans dat de auto niet wordt goedgekeurd". Op doorroesten van het onderstel en de carrosserie wordt extra gelet. Alles komt aan de beurt, zoals de uitlaat, kruiskop- pelingen, veren, schokdempers, wiella- De verplichte periodieke autokeuringen is op 15 juli begonnen. Het is de bedoeling dat op den duur alle auto's van drie jaar en ouder een keer per jaar op veiligheid worden gekeurd. Deze keuring wordt geleidelijk aan ingevoerd. Dit jaar zijn alleen de auto's aan die beurt die ouder zijn dan tien jaar. Volgend jaar moeten die auto's weer worden gekeurd. Bovendien komen in 1986 ook alle auto's aan de beurt die ouder zijn dan zeven jaar. De verwachting is dat pas in 1987 alle auto's van drie jaar en ouder gekeurd zijn. DRS. I. VELING: „VERPLICHTE KEURING KAN AVERECHTS WERKEN' Met behulp van de modernste communicatiemiddelen wordt het betalingsgedrag van bedrijven in de gaten gehouden, zoals directeur De Bie van Dongelmans Business Services in Den Haag laat zien. bedrijfsleven te richten. De economische recessie en daarmee gepaard gaande be talingsproblemen en faillissementen van bedrijven schiep een groeiende markt voor het informatiebureau. Zo groeide het eenmansbedrijf van weleer in zesen twintig jaar uit tot een informatiecen trum met ruim tweehonderd mensen in dienst en vertakkingen tot ver in het buitenland. Groei De Bie: „De laatste tijd groeit onze om zet en ons personeelsbestand jaarlijks met zo'n twintig procent. In België, waar we een dochterbedrijf hebben met veer tig personeelsleden, zijn we de afgelopen drie jaar uitgegroeid tot een goede twee de in de markt. Die enorme vlucht heb ben we zeker te danken aan de pioniers geest en inzet van Dongelmans. Maar ook aan de golf van faillissementen en de toename van het leveren op krediet. Je ziet het besef steeds meer doorbreken dat het noodzakelijk is te weten met wie je zaken doet. Want ook nu nog gaat elk jaar twee procent van de bedrijven fail liet. Ruim vijf procent van de kredieten zijn niet verantwoord. Van die informa tie hebben wij onze handel gemaakt". Bedrijven bellen u op en vragen bijvoor beeld of het verantwoord is voor een ton op krediet te leveren aan een bepaalde klant? „Precies. Alleen zullen wij nooit zeggen: dat moet u niet doen. We beoordelen hooguit of het betalingsgedrag van het betreffende bedrijf correct is of niet. Dat kunnen we vrij nauwkeurig nagaan om dat er dagelijks vele duizenden beta lingservaringen automatisch in onze computer verwerkt worden. Overschrijdt een bedrijf regelmatig de betalingster mijn, dan valt dat al snel op". Zo'n bedrijf komt bij u slecht te boek te staan. Loopt het dan niet het risico voor tijdig ten onder te gaan? „Er wordt wel eens gezegd dat wij hier alleen maar zitten om bedrijven de grond in te boren. Maar dat is natuurlijk niet zo. Niemand zou er belang bij heb ben als bedrijven meteen werden ge dumpt zodra ze in moeilijkheden ko men. Dat is ook niet in het belang van de leveranciers, want die zien in zo'n ge val helemaal niets meer van hun geld te rug. Wij beogen bedrijven die op krediet leveren te behoeden voor onverwachte klappen. We zeggen niet: stop alle leve ranties, maar: wees alert. Kom tot goede afspraken. Informeer hoe het ermee staat. Betalingsproblemen kunnen ook een tijdelijke achtergrond hebben". Voordeel I Bij het vergaren en verkopen van infor matie laat het bureau Dongelmans het mes aan twee kanten snijden. Bedrijven die het bureau gegevens doorspelen over hun debiteurenbestand krijgen weer kor ting op de diensten van Dongelmans. Zo heeft Dongelmans er een leverancier van informatie èn een nieuwe klant bij. De Bie: „Verder is het in het belang van het bedrijfsleven als geheel dat er een mo dern controlesysteem is op betalingen en kredietwaardigheid. Je ziet dan ook dat er steeds meer openheid komt over de financiële handel en wandel. Dit jaar heeft bijvoorbeeld ongeveer veertig pro cent van het Nederlandse bedrijfsleven zijn jaarbalans bij de Kamers van Koop handel gedeponeerd. Openbaar ter inza ge. Daar zijn wij uiteraard erg blij mee". Mocht er behoefte aan zijn de openbare gegevens aan te vullen of te controleren, dan houden de medewerkers van Don gelmans een telefonisch interview met de betreffende directeur. Naar persoon lijke omstandigheden wordt dan niet ge ïnformeerd, verzekert De Bie. Schijnt tij dens het telefoongesprek bijvoorbeeld dat de betreffende directeur in kantoor tijd een fles whisky geledigd heeft en al leen nog wartaal kan uitslaan, dan wordt met die informatie niets gedaan. De Bie, lachend: „Misschien was de directeur al leen maar verkouden, of had hij een off day. En dan moeten wij registreren dat hij een notoire alcoholist is? Met zulke zaken begeef je je op glad ijs hoor". Toch kan het in het zakenverkeer van be lang zijn te weten of een directielid nog wel over zijn volledige verstandelijke ver mogens beschikt. De Bie, beslist: „Laatst werd ik gebeld door een klant voor wie we een rapport hadden gemaakt. Die zei: „Joh, dat heb je niet goed gedaan. Er wordt gezegd dat de directeur geestelijk niet meer in orde is". Herhaalt: „Er-wordt-gezegd! Ja luis ter es, wij zijn hier geen psychiaters. Bo vendien zou het opnemen van bijvoor beeld kliniekbezoeken in ons register in strijd zijn met de privacy-wetgeving". Nederlandsche Credietverzekerings Maatschappij (NCM) heeft overigens onlangs een belang van 49 procent in het informatiebureau genomen met een op tie op de overige aandelen. De Bie: „De NCM en wij zullen geen keukengehei men over onze relaties uitwisselen, maar de samenwerking betekent wel dat we in de toekomst actiever kunnen gaan wer ken voor bijvoorbeeld de Nederlandse banken, die tenslotte de NCM in eigen dom hebben". Netting Landelijk krijgt Dongelmans meer be kendheid door zijn maandelijkse publi- katies over het betalingsgedrag van het Nederlandse bedrijfsleven als geheel, over het aantal faillissementen en over de gang van zaken in bepaalde branches. Dat er naar Dongelmans geluisterd wordt, bewijst het ministerie van finan ciën dat vorig jaar zichtbaar sneller be taalde nadat de overheid in de rapporta ges van Dongelmans meermalen als een beroerde debiteur naar voren was geko men. Op het departement werdpn me mo's rondgestuurd met het dringende verzoek de rekeningen voortaan sneller te voldoen. Een geheel nieuwe ontwikkeling is de koppeling van verschillende informatie databanken. Zo heeft Dongelmans via een continue satellietverbinding met da tabanken in de VS de financiële stand van zaken van ruim negen miljoen Amerikaanse bedrijven „aan haar vin gertoppen". „Netting" wordt dit aan el kaar koppelenvan databanken ge noemd. Directeur De Bie van Dongel mans voorziet dat binnen afzienbare tijd een wereldwijd netwerk ontstaat van in formatiebureaus die onderling gegevens uitwisselen. Zo wordt het voor malafide ondernemers steeds lastiger via BV's in het buitenland en het niet betalen van bestellingen snel rijk te worden. De Bie: „Het hangt er wel van af in hoe verre bedrijven bereid zijn informatie over het betalingsgedrag van hun klan ten naar informatiebureaus door te spe len. Verder is het natuurlijk belangrijk dat onze databanken regelmatig geraad pleegd worden. Maar dat wereldwijde in formatienetwerk is niet tegen te houden. Je daartegen verzetten zou hetzelfde zijn als met een theelepeltje tegen de stroom inroeien". PAUL KOOPMAN Databank Behalve als dienstverlenend bedrijf voor individuele bedrijven opereert Dongel mans de laatste jaren ook steeds meer als landelijke en zelfs internationaal toe gankelijke databank. De nieuwste com municatiemiddelen zijn daarbij aange wend. Zo zijn steeds meer bedrijven „on line" (d.w.z. via een directe computer- lijn) met Dongelmans verbonden. Ande re bedrijven kunnen de computer van Dongelmans via Viditel raadplegen. De grootste „klant" varr Dongelmans, de U houdt wel bij of een directielid meer keren betrokken is geweest bij een faillis sement. „Jawel, maar die gegevens zijn niet voor iedereen beschikbaar. Die zijn alleen op vraagbaar voor bijvoorbeeld banken, no tariskantoren en enkele grotere concerns. Zo hebben wij een directeur in het Ne derlands Faillissementenregister die de afgelopen jaren maar liefst achtenzestig keer bij pen faillissement betrokken is geweest. Kijk van zo'n man kun je rustig zeggen: met hem kun je maar beter geen zaken doen".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16