„Je moet meer willen dan je kunt' LEON VAN DEN EUKEL: Or anje wolken bestaan; je moet alleen goed kijken MR. BEGEER VERLAAT VOORSCHOTEN: jel Kleiden omgeving CeidacSotwmt VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 PAGINA 13 gehoif gesto 10 guli inkelpt zeten. >g goo weg. organ aans itsvinó oet e\ ber ehoudt Alkeb sveen. eelgoei ii tier iele vei ialf VOORSCHOTEN „Als je 65 bent, moetje wegwezen. Je moet in het volle leven staan om bijvoorbeeld over de jeugd te praten. Als je dan zelf zo'n twee generaties ouder bent, dan meen ik dat dat niet meer zo goed gaat". Mr. S.A.C. (Bas) Begeer (62), in 1983 nog presi dent-directeur van de Ko ninklijke Van Kempen en Be geer in Voorschoten, momen teel nog gemeenteraadslid voor de VVD, gaat Voorscho ten binnenkort verlaten. De heer Begeer zit vanaf 1970 in de gemeenteraad met een onderbreking tijdens de vori ge raadsperiode (1978-1982). Hij was van 1972 tot 1978 fractievoorzitter, thans vice- fractievoorzitter van de VVD. liet- orden drie ladere spee taan 'rsonei ordt erd m n zulk heren ning 3 „Ik heb het genoegen mogen smaken na mijn eerste raad- iperiode met 300 voorkeur stemmen voor een tweede pe riode te zijn gekozen. Het is jammer dat ik deze laatste zit ting niet helemaal afmaak, is niet anders". Er is volgens de heer Begeer in de n half jaar dat hij in de raad heeft gezeten veel veranderd: „Nu is er vier maal zoveel papier als in het begin. Maar er is ook minder te verteren. Je zou den- minder geld dus ook minder gepraat, maar het om gekeerde is waar. De raad is mijn smaak veel politie ker geworden. Er wordt sterk gelet op de achterban en de tribune. Sommige partijen hebben een zeer actieve ach terban, bij ons in de VVD is gelukkig niet zo. Het is voorrecht voor een partij te werken die je vrij laat. De gemeenteraad van Voorscho ten bestaat voor een groot deel uit ambtenaren. Dat vind ik wel eens nadelig. Er zou wat evenwichtiger sa menstelling denkbaar kunnen zijn. Oud-commissaris van de Koningin mr. M. Vrolijk heeft wel eens gezegd: „In Zuid- -Holland heb ik te maken met twee academische raden: de Universiteitsraad van Leiden en de gemeenteraad van Voorschoten". Sologanger Mr. Begeer heeft het gemeen teraadswerk altijd met veel liefde gedaan. Overigens niet in die mate, dat hij er 's nachts van wakker lag en ook niet zodanig dat hij, te genover vertegenwoordigers van welke partij dan ook, ge voelens van vijandigheid heeft overgehouden. Dat hij in de raad wel eens een solo ganger was mag misschien blijken uit het feit dat hij de enige verdediger (zelfs in ei gen fractie) was van een nieuw aan te leggen rijksweg 11. „Dat is mij eigenlijk wel het meest tegengevallen: het gebrek aan visie bij de raads leden op het gebied van ver keersafwikkeling. Het is prin cipieel fout om die weg niet aan te leggen. En dan kunnen ze wel beweren dat de weg al leen voor Leiden nodig was en verder elkaar gek maken met allerlei quasi-welzijnsre- deneringen, bijvoorbeeld dat Voorschoten visueel doorsne den zou worden. Een drogre den. Een autobaan is niet meer dan vijf meter hoog. Maar negen van de tien be woners kijken wel zonder problemen tegen hun overbu ren aan. De weg zou ook een extra druk betekenen voor het eigen dorpsverkeer, wordt dan gezegd. Maar tegelijker tijd wordt er al jarenlang ge klaagd over het vele verkeer op de Leidseweg. Nee, de weg zou iuist de verkeersdruk in het dorp doen afnemen. Maar nogmaals, ik lig nooit wakker van het gemeenteraadsge- doe". Zilverfabriek Waar de heer Begeer wellicht wel over heeft wakker gele gen is de teloorgang van „zijn" Zilverfabriek. Zoals be kend heeft de Koninklijke op de rand van het faillissement gestaan. Volgens de heer Be geer is dat hoofdzakelijk het gevolg van de verkeerde keu ze van zijn opvolger, W. Zuid- ema. Wat deed deze zoal ver keerd? „Alles", aldus een zeer gedecideerde Begeer. „De man verkocht zichzelf enorm goed. Hij had een heel sterke persoonlijkheid met een bijna hypnotische uitstraling. Het botste vrijwel meteen met mij. Hij wist de goede i het bedrijf in één klap va zich te vervreemden door bijvoorbeeld voor rotte vis uit te maken. Ik heb het meege maakt dat iemand in een week tijd wel drie keer op een andere positie werd gezet. Maar ook sloot hij bedrijfson derdelen, waar volgens mij best nog wat van te maken was geweest. Bijvoorbeeld de groothandel in sieraden. De eerlijkheid gebiedt mij te zeg gen, dat het bedrijf bij zijn komst in de rode cijfers zat, voornamelijk als -gevolg van de goud- en zilverprijzen in die tijd, waar zeker onze branche erg gevoelig voor is. Hoe dan ook, ik heb nog ge probeerd de commissarissen te waarschuwen, maar die wilden het niet zien. Toen ze het zagen, was het te laat". Met de huidige directeur is de heer Begeer goed bevriend. „En de Zilverfabriek is ook weer in fatsoenlijk vaarwater terecht gekomen. Dé nieuwe fabriek in Zoetermeer nadert zijn voltooiing. Maar is onder tussen wel een stuk minder groot!". Verliest Voorschoten met het vertrek van mr. S.A.C. Be geer een conservatief bestuur der? „Het goede moet je be houden, maar toch denk ik niet dat ik behoudend ben. Ik ben jarenlang voorzitter ge weest van het jeugdbuurthuis De Sperwers in Leiden. Daar heb ik de jeugd zien verande ren! Eerst was het zo dat de meisjes er kwamen leren ko ken en de jongens bezig wa ren met figuurzagen. Tegen woordig willen de jongelui helemaal niets meer leren, maar veeleer plaatjes draaien, bier drinken of wat biljarten. Nu kun je daar wel over lo pen griepen, maar dét vind ik conservatief. Je moet niet proberen koste wat kost vast te houden aan wat was". Dat heeft de heer Begeer be paald ook niet gedaan met het gebouw van De Sperwers, dat door de stadsvernieuwings- drang van Leiden op een ge geven moment als een ruïne in een platgebrande stad als enige gebouw nog overeind >tond. Het was wel een bouw val, niet meer warm te sto ken, kortom een hopeloos ge- douw. De gemeente Leiden was bereid 40 mille te betalen, maar na de nodige bemoeienis van de heer Begeer werd dat al rap 150.000 gulden. Met dat oedrag werd het in één klap het rijkste clubhuis van Lei den. Na enig gelobby op het ministerie van sociale zaken het nieuw te bouwen on derkomen zou een lot uit de loterij zijn voor de werkgele genheid in de bouw en een ideaal object voor werkloze bouwvakkers wist Begeer ruim een miljoen los te krij gen, de rest van de ambitieuze plannen werd met een garan tie geleend. Intussen werd het buurthuis in de Morswijk uit de grond gestampt en samen met de heer Steinbach van de Leidse Jeugd Aktie kwam het nieuwe clubhuis uiteindelijk tot stand. „Ze hebben pas nog het 10-jarig jubileum gevierd en ik moet zeggen: alles is nog even Spie Span. Nog geen tegeltje is er kapot". Dit is volgens de heer Begeer vooral mogelijk doordat het clubhuis grotendeels door vrijwilligers uit de buurt wordt gerund. Maar ook door het feit dat de politiek angstvallig uit het clubhuis wordt gehouden. De heer Begeer heeft zich inten sief bezig gehouden met de bouw van het clubhuis en de daarbij te gebruiken materia len. Het gebouw moest weinig onderhoudsgevoelig worden. Bod Wel onderhoudsgevoelig is het grote huis en de meer dan riante tuin (of is het park?) van mr. Begeer aan de Bee- thovenlaan. „Het is gewoon niet meer bij te houden. Mijn vrouw was de grote tuinfi- guur. Ik deed ook wel mee, maar meer met de architecto nische aspecten, terwijl zij de boomkundige kant voor haar rekening nam. Er staan hier wel zo'n 400 verschillende bo men, die lang niet allemaal in Nederland thuis horen. Die moet je met veel liefde behan delen en toespreken. Dat is voor mij niet meer te doen. Als je dan ziet dat er steeds meer door de vingers glipt en juist op dat moment iemand een bod op je huis doet... Mijn eerste reactie was: Mijn huis verkopen? Helemaal niet. Maar wat later dacht ik: ik ben al boven de zestig. Als ik toch kan verkopen voor een prijs die ik zelf wil, dan is het nu het moment om dat te doen. Anderen blijven wel licht zitten en dan zie je dat zo'n huis steeds morsiger wordt. Dus dacht ik: ik doe het nu". Een beslissing die het gedeci deerde optreden van mr. Be geer in al die jaren zo heeft gekenmerkt. Betreurt hij het dat hij Voorschoten verlaat? „Ach, Voorschoten is een fijne gemeente om in te wonen. Het is beslist geen slaapge- meente, er gebeurt een hoop, er is een duidelijke kern en een behoorlijke winkelstand. Maar ik ben niet speciaal aan Nederland verknocht. Ik heb ook een tijdlang in Duitsland gewoond, spreek vloeiend Deens, Frans, Duits en En gels. Dus dat zal wel lukken". Mr. Begeer gaat in België wo nen en zich als hij eraan toekomt verdiepen in een studie over de internationale geschiedenis van het zilver en met name het Belgische zil ver. „Men moet altijd veel meer willen dan men kan re aliseren. Anders ben je eigen lijk al een beetje dood". LUUD VAN DER HAM LEIDEN Geboren: Marinus Ge- rardus, zv. J. A. M. Bouwmeester en H. W. M. Stouten; Marjolein, dv. L. J. G. Timmers en M. C. M. van der Meijden; Gideon Franck-Joris Le- vien, zv. H. J. BLonk en L. C. Wet ing; Murthe Eurydice Hannah Jaco- Loenen en J. A. H. van der Zeeuw; Robert Jan, zv. J. N. den Haan en T. Hoek; Priscilla Lisa-Maria, dv. M. L. de Raad en H. T. Steenbergen; Johan Adriaan, zv. D. Hazenoot en G. A. I. Binkhorst; Jan Jacob Willem, zv. H. van Duijvenvoorde en J. J. Souve- rijn; Sebastiaan, zv. L. Dubbelaar; Anika Frederika Hendrika, dv. W. H. van Uitert en C. Kater; Bo Benthe Gusta, dv. I. A. J. M. Peters en A. L. Hanssens; Joery, zv. M. J. J. van der Post en C. M. van der Horst; Sjoukje Alida Maria, dv. P. A. M. van Kam pen en A. L. H. M. Kaptijn; Krista, dv. J. van Duijvenvoorde en G. C. van der Plas; Evelien Christine, dv. R. Smit en J. J. Bakker; Bertram, zv. A. H. van der Spank en M. H. Spij kerman; Tanja, dv. M. Stokkel en W. M. Margaroli; Charlotte Margaretha, dv. F. A. Versteeg en C. M. Boender; Chen Feng. zv. W-G. Chen en W. Guo; Daphne Ingeborg, dv. B. L. van Zijll en E. Esveldt; Inge, dv. S. Duin dam en A. H. Le Due; Biurakn, dv H. Hanverdi en H. Dilanchian- Gharghani; Christa, dv. A. van Zoe- ren en D. Grobben; Charlotte Irene Maria, dv. E. R. M. van der Sommen en G. P E. M. van Acker Overlijden: G. Tukker, geb. 19-12- 1900, vrl., geh. gew. met H. van Wei zen; A. Oskamp, geb. 26-5-1906, man; O. van Bruggen, geb. 8-7-1971, man; I. H. M. van den Berg, geb. 11-9-1899, vrl. geh. gew. met P. J. de Graaf; I van der Reijden, geb. 10-2-1915, man; H. J. Stroet, geb. 16-11-1903, man; M. van den Berg, geb. 5-1-1945, vrl., echtgen. van A. N. van Tilburg; J. Bal, geb. 12-7-1923, man. ZOETERWOUDE Geboren: Bar bara Maria Pannen; Rutger van Gent; Derk van Veen; Lawrence Ed ward Armitage. Gehuwd: Winfridus Gijbertus Maria van Bemmelen en Johanna Elisabeth Bakker; Robertus Theodorus Maria van Klink en Hele na Maria Johanna van der Hoeven. Economisch wel en wee Aan Bloemistenlaan 4 is ge vestigd: Williams Carmark, het graveren van kente- kennrs. in autoruiten, alsmede het graveren van waardevolle zaken ter voorkoming van diefstal. Aan Rijnsburgerweg 5 is ge vestigd: Adviesbureau voor Arbeid en organisatie, org. ad viezen en org. onderzoek/als mede het uitgeven van voor noemde onderzoeken. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA irtike sn ka ian o id, malgj iken >mdat hebb beter LEIDEN Leon van den P' Eijkel was negen jaar toen ,jhij in het Haags Gemeen temuseum een schilderij ran Mondriaan zag. Het was een blauw landschap Jmet een oranje wolk erin. 'v Sindsdien wil Van den Eijkel de werkelijkheid verbeelden. „Want" zegt hij: „oranje wolken be- itaan. Je moet alleen goed kijken". Leon wil met zijn werk mensen dwingen tot kijken. „De werkelijkheid is namelijk anders dan een oppervlakkige be schouwing zou doen ver moeden". Zo is het ook gesteld met zijn nieuwe tentoonstelling „Terug naar het normale leven" die tot 28 oktober in gale rie De Burcht aan de Burgsteeg 4 wordt gehou den. De titel van de tentoonstel- is ontleend aan het uit 171 panelen bestaande werk van Van den Eijkel dat ook op de tentoonstelling te zien is,. Deze 171 panelen van A4 'formaat zijn alle los te koop. In totaal is het kunstwerk ruim twee en een halve me ter bij vier meter groot. Over vijf jaar wil Van den Eijkel een reünie van het kunst werk houden. „Het oorspron kelijk geheel is dan totaal veranderd. Iedereen doet iets persoonlijks met zijn of haar aangekochte paneel. Mensen zullen de lijst veranderen of er een passe-partout bij doen. Over vijf jaar is het.gewoon een heel ander kunstwerk". Leon van Eijkel toont met zijn „Terug naar het normale leven" aan, dat van een weg terug in het leven gaan spra ke kan zijn en dat alles aan veranderingen onderhevig is. Behalve dat het werk van Leon van den Eijkel zich kenmerkt door paradoxen, bezit het een grote mate van ironie of humor. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de videofilm die de tentoonstelling verge- tekeningen over Zuid-Afrika en een zesluik van „de ver gadering". „De titel van de tentoonstelling ontleende ik aan een krantefoto bij een artikel over Afrika. Het was een klassefoto, waarop alle maal Afrikaanse kindertjes stonden, die stijf waren ge stoken in westerse kleren. Onder die foto stond „Terug naar het normale leven". Panelen, videofilms, para doxen, humor en maatschap pijkritiek. Dit alles was altijd al een rode draad door het SCHILDERIJ IN 171 PANELEN IN GALERIE DE BURCHT zelt. Van den Eijkel maakt in deze film het doel van de tentoonstelling bekend: de ondersteuning van de kun stenaar. Onder het motto „Help de kunstenaar naar de kelder" geeft Van den Eijkel af op het systeem van de BKR. In de film behoren de kunstenaars in de BKR tot de high-society. In de rol zo als het grote publiek de kun stenaar graag ziet: berooid, eenzaam en slechts levend voor 'Kunst', laat Van den Eijkel zien hoe men als kun stenaar ook zonder BKR le ven kan. Leon van den Eijkel expo seert op de tentoonstelling in galerie De Burcht verder een zevenluik over China, een tweeluik over Peru, een paar werk van Leon van den Eij kel. „Ik wil uitgaan van een concreet gegeven. Zo ben ik een hele tijd van cijfers uit gegaan. Simpel, maar als beeldend materiaal wel heel mooi. Het is een soort espe ranto: cijfers zijn voor ieder een herkenbare begrippen. Daarna heb ik me zes of ze ven jaar met 'de lijn' bezigge houden in al zijn beeldende kracht". Ter illustratie laat Leon van den Eijkel een se rie oude werken opgebouwd uit lijnen zien. Het zijn heel introverte werken. De 'lijn' wordt geaccentueerd doordat het kader, waarbinnen de 'lijnen' zich bevinden, kan telt. De werken zijn uitge voerd op geplastificeerd spaanplaat. De subtiliteit van het visuele is paradoxaal te noemen ten opzichte van het banale materiaal waarvan het werk is gemaakt. Door de keuze van het materiaal gaat er van dit vroege werk eveneens een ironische kracht uit. De 'lijn' van Van den Eijkel groeide in 1978 uit tot de „ti melines", waarmee hij in ga leries in onder meer Parijs en New York optrad. „Een lijn kun je meten. Maar wat is meten. Meten is vergelij ken. Ik heb een lijn alleen vergeleken met tijd. Als je iets meet met tijd dan is de uitkomst ook steeds anders. De ene keer meet je de lijn sneller dan een andere keer. Elke lijn is daardoor uniek", aldus Van den Eijkel. Van zijn „timeline" maakte Leon eveneens een videofilm. Ge kleed als een heus artiest: zwart pak, zwarte hoed, wit overhemd en witte schoenen rolt Van den Eijkel een stuk doorzichtig plastic uit. Met een rode stift trekt hij op het plastic zijn lijn. Voorzien van stopwatch en horloge wordt de tijd van het trekken van de lijn gemeten en geno teerd. Ondertussen slaat de klok in een naburige toren. De lijn wordt opgerold en in een koker gestopt. Leon: „De „timelines" in de koker lij ken op het eerste gezicht hetzelfde, maar toch zijn ze allemaal anders". Na de „timelines" startte Leon van den Eijkel een lambrizeringsproject. Hij ging daarbij uit van drielui- Leon van den Eijkel bij zijn uit ken, zoals dat van Lucas van Leyden in de Lakenhal. „Die luiken hebben iets verhevens zowel door hun voorstelling als door de hoogte waarop het meestal was geplaatst. Je moest er tegen op kijken. Ook hingen ze veel in ker ken. De plaats waar men vroeger bij elkaar kwam, de kerk, is in de loop der tijd steeds meer vervangen door de kroeg. In kroegen tref je vaak een lambrizering aan, waardoor een bepaalde ge borgenheid wordt gecreëerd. De drieluiken en de lambri zering heb ik bij elkaar pro beren te brengen door een eigen lambrizering of drie- of meerluiken te plaatsen in een omgeving van mijn jeugd. Uit de luiken zijn de 171 panelen bestaande kunstwerk ideeën voor panelen ge groeid", aldus Van den Eij kel. In zijn luiken kwam de 'lijn' nog steeds voor. Bij zijn vol gende project verdween de lijn en leken de panelen meer op de voorgrond te ko men. In 1983 begon hij in sa menwerking met de kunste naar Theo van Laar met het project „bureaucratie in de kunst". Hierbij kwam de iro nie en zijn maatschappijkri tiek weer heel nadrukkelijk naar voren. Met het daarbij behorende W.I.V.G.-dosier (Wetenschappelijk Instituut ter Voorkoming van het Ge rucht) exposeerden Van den Eijkel en Van Laar in het Haags Gemeentemuseum. Ze toonden aan de hand van vi deofilms, vergaderingen en ingelijste en in dosiervorm verschenen correspondentie aan, wat een kunstenaar in de BKR allemaal moet on dernemen, voordat hij een kunstwerk kan maken en verkopen. De balen papier die voor de ambtelijke molen nodig is, maakten eveneens deel uit van de expositie. In de bijbehorende videofilm wordt het verhaal van de bu reaucratie in de kunst afge sloten met beelden van een robot die een schilderij maakt. De overheid heeft dan haar zin gekregen. De „kunstenaar" heeft zich to taal aangepast. Leon van den Eijkel werd in 1940 in de Schilderswijk in Den Haag geboren. Hij volg de van 1958 tot 1963 de Ko ninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en maakte reizen naar Italië, Frankrijk, Egypte, China en Amerika. Van den Eijkel werkt zonder steun van de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR). Hij heeft een part-time baan bij de audio-visuele dienst van de Technische Hogeschool in Delft. „Met mijn baan koop ik mezelf de vrijheid om kunst te maken". De panelen van „Terug naar het normale leven" kosten 99 gulden per stuk. Er mogen er ten hoog ste drie op éen naam gekocht worden. Onder de 171 pane len bevinden zich drie „schenkingen", die later be kend gemaakt zullen wor den. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13