fcidaeSou/iaAit Breestraat winkelpromenade STAD OMGEVING le historicus wordt ie pedagoog leert voor manager Aalmarktgarage onaanvaardbaar jUDENTEN ZETTEN CHINEES tSTAURANT OP STELTEN ALTERNATIEF WINKELIERS VOOR AFSLUITING OP ZATERDAG: MGESCHOOLDE A CADEMICI WELKOM BIJ HET BEDRIJFSLEVEN Boekententop Stadhuisplein FUSIE WONINGBOUWVERENIGINGEN ONVERMIJDELIJK EN NOODZAKELIJK WETHOUDER PETERS: LEIDEN Wethouder Peters van verkeer ziet weinig in de voorstellen van de winkeliers. Hij herhaalt zijn stand punt dat de Aalmarktgarage juist verkeer zal aantrek ken. De bussen uit de Breestraat halen, ziet hij ook niet zitten, omdat dat juist het autoverkeer in de binnenstad zal stimuleren. Peters heeft de winkeliers wel voorge steld eenrichtingverkeer op de Breestraat in te stellen. Dat zou niet voor de bussen moeten gelden. Een tweede voorstel van de wethouder dat net zoals het eerste door de ondernemers wordt afgewezen houdt in dat de Bree straat autovrij wordt en bussen alleen één voor één de Breestraat in zouden mogen rijden. Zowel de plannen van de ondernemers als die van de winkeliers worden binnenkort aan een raadscommissie voorgelegd. LittIe Sister i I I fl 3 JU De formatie Little Sistei treedt zondagmiddag op in de Uyl van Hoogland op de SPj9 ®l I fi I ^4 Soek Nieuwstraat/Middel- mjm I J I I H weg. Little Sister maakt swingende rock and roll. Het optreden begint om vier uur, de toegang is gratis. FoIk Ehhtesia Zigeunerorkest „Csardas" treedt vanavond op bij de De Leidse studenten Ekkle- Leidse folkclub „Horus". De sia houdt maandag 21 okto- groep is in 1972 opgericht en ber weer een bijeenkomst in speelt muziek uit Hongarije, het pand aan het Rapenburg Roemenië en Tsjechoslowa- 100. Vertoond wordt de vide- kije. Het optreden begint om oband van een televisiege negen uur De prijs is vijf sprek tussen dr. Dorothee gulden voor niet-leden van Sölle, theologe en schrijfster de folkclub, die, zoals be- en dr. C.F. Beyers-Naudé, se- kend, bijeenkomt in le Bam- cretaris van de Zuidafrikaan- bou ,(vh Aniba) aan de He- se Raad van Kerken. In het renstraat. gesprek kritiseren de twee de rol die dd kerk door de jaren heen heeft gespeeld in Zuid- Afrika. Het gesprek werd Gitaarconcert eerder door de IKON uitge zonden. Na de video-verto- De gitarist Gijbrecht Roijé is ning is er discussie. De bij maandag 21 oktober in de éenkomst begint om acht Kapelzaal van het K&O-ge- uur. bouw te beluisteren. Het con- n eert is de tweede in de K&O- JoilltenlanoerS gitaarserie. Het programma vermeldt werken van Mano- De Partij van de Arbeid ré, Coste, Britten, Company, houdt maandag 21 oktober in Dowland, Minhaud en Ma- het Antonius Clubhuis een derna. Het concert begint om informatiebijeenkomst voor kwart over acht. buitenlanders. Dit met oog op de komende gemeenteraads verkiezingen, waaraan voor het eerst ook buitenlanders rOCZIG prijsvraag mee kunnen doen. Sprekers zijnDavid van Ooyen, lid De stichting voor letterkun- van de Tweede Kamer voor dige en wetenschappelijke de pvdA en Henriette van uitgaven, Dimensie, heeft Dongen, wethouder van Lei- voor 1986 een poëzie-prijs- den voor de pvdA. De bij- vraag uitgeschreven. Belang- eenkomst begint om acht stellenden voor deze prijs- uur vraag kunnen bij het secreta riaat Poëzie-prijsvraag 1986 j- n aan de Morssingel 91 2312 (JpCrS Ul€ ilipi E.T. Leiden nadere in forma- tie en het reglement vragen. De voorstelling van het Sici- Het poëzieproject wordt ge- haanse Marionettentheater, steund door Stichting Comité het zogenaamde „Opera die voor de Zomerpostzegels en PuP' die vanavond gegeven het Commissariaat-Generaai zou worden in het Facilitei- voor de Internationale Cultu- tengebouw van de Leidse rele Samenwerking van de Universiteit aan de Doelen- Vlaamse Gemeenschap in gjach t zal wegens ziekte met Brussel. doorgaan. VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 PAGINA 11 EN Een groep van zes studenten heeft gisteravond een Chi- festaurant aan de Nieuwe Beestenmarkt op stelten gezet. Uitein- I moest de politie er aan te pas komen om aan een en ander een te maken, waarbij over en weer rake klappen vielen. De zes stu- jn allen bewoners van hetzelfde studen.enpand en 19 tot 23 ud besloten gisteravond in het restaurant te gaan eten om de van een nieuwe bewoner te vieren. Al onder invloed van alco- [andelden de studenten naar de Beestenmarkt. Rond negen uur >et daar uit de hand toen twee van de studenten met restjes eten [nen te gooien. De politie werd gewaarschuwd toen de zaak be- b escaleren. Vijf of zes agenten probeerden de zes studenten de [eren maar sommigen verzetten zich daar tegen. Over en weer en klappen uitgedeeld toen de agenten de arrestaties toch door- Uiteindelijk werden vier studenten vannacht weer op vrije 61 gesteld. Twee zijn ingesloten wegens openlijke geweldpleging [t bieden van verzet aan de politie. De studenten hebben de seha- fe zij in het restaurant hebben aangericht inmiddels vergoed. Dieven betrapt LEIDEN De politie heeft vannacht twee man nen op heterdaad aange houden die probeerden een fiets en een bromfiets te stelen. Een 23-jarige Leidenaar werd omstreeks twee uur bij het station gepakt toen hij er op een fiets vandoor wilde gaan. Even later werd een 16-jarige Leider dorper gepakt. Hij had uit de tuin van een woning aan de Siegenbeekstraat een bromfiets gestolen. Het tweetal werd naar het bureau aan de Zonneveld straat overgebracht en daar ingesloten. Automobilist gewond LEIDEN Een 39-jarige man is gistermiddag bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk licht gewond ge raakt. De man liep een aantal schaafwonden en ontvellingen op. Hij reed met zijn auto op de Hoge Rijndijk. Ter hoogte van de Burggravenlaan werd hij geconfronteerd met een 16-jarige jongen die op zijn fiets door het rode licht reed. De automobilist ver wondde zichzelf toen hij plotseling remde om de fietser niet te raken. De fietser werd niet gewond. LWS-woning gekraakt LEIDEN Het pand Ververstraat 39c is deze week gekraakt. Twee krakers heb ben de politie gister middag laten weten dat zij de woning in de nacht van dinsdag op woensdag in bezit hebben genomen. De woning is eigendom van de LWS. Volgens de krakers stond het pand ruim een half jaar leeg. LSB EIST UITSTEL ONTRUIMING BRILL LEIDEN De Leidse Studentenbond (LSb) heeft het college van bestuur van de Leidse universiteit verzocht alsnog terug te komen op het besluit het pand van Brill aan de Oude Rijn op korte termijn te laten ontruimen. De LSb is net zoals het college van B en W en de universiteitsraad van mening dat eerst door de Technisch Bewo ners Adviseurs onderzocht moet worden in hoeverre de plannen van de krakers met het pand haalbaar zijn. Volgens de LSb heeft het college van bestuur met bewerin gen over de kraakactie „de waarheid her haaldelijk geweld aangedaan" en weigert men in de universiteitsraad verantwoor ding af te leggen over het eigen optreden. „We verzoeken uw compromisloze en haatzieke houding te wijzigen", aldus de LSb. LEIDEN De Bree- jtraat moet een winkel promenade worden. Om dat mogelijk te maken pioet de straat niet alleen poor auto's maar ook j/oor bussen, fietsers en bromfietsers worden af gesloten. Voorwaarde is jvel dat op de plaats van öe Lucas van Leyden- ichool een parkeergarage wordt gebouwd. De win- jtelpromenade zou moe ien beginnen bij de te bouwen parkeergarage pn door moeten lopen tot Üe Korevaarstraat. ■0. •EN Een mens kan |r dan één ding. Uitgaande dit principe wordt werk- academici ook dit jaar de i geboden zich om te scho- Zo kan men via het Ge- elijk Arbeidsbureau Lei- meedingen naareen ts op de opleidingen pro- nmeur/systeemanalist en iger. Van twee zaken len de cursisten verzekerd De zeer zware opleidin geven maar weinig ruimte een pri véle ven, maar staat tegenover dat een n in het bedrijfsleven vrij- zeker is. Ierland telt zo'n 20.000 ldoze academici (dit zijn inen die zijn afgestudeerd universiteit of hoge- •1). In verhouding tot de 'otaal 800.000 werklozen is niet zo'n bijzonder aantal, in Leiden vormt deze echter wel een pro- Deze universiteitsstad ,t een concentratie van af- deerden te zien, bij het 'dsbureau Leiden staan ■enteel 900 academici zon- baan ingeschreven. De kloosheid komt vooral bij personen die genees- de, sociale wetenschappen, ógie, talen of kunstgeschie- is hebben gestudeerd, gezien de vraag naar hoog êleide functionarissen op terrein van automatisering management toeneemt en aan deze roep vanuit het rijfsleven niet kan worden wil men werkloze emici de kans geven zich lie gebieden te bekwamen. '_e jaar geleden werd door Arbeidsbureaus Leiden en ft'gestart met een opleiding programmeur/systeemana- 'De tien cursisten uit Lei- legden de opleiding met af en hebben nu een m Vorig jaar werd opnieuw 20 leerlingen gestart. Had- in het eerste jaar de tech-' hand, dit keer laten historici, biologen, pedagogen, afgestu deerden Frans en een sinoloog (kenner van de Chinese taal en cultuur) zich omscholen tot programmeur. Denkvermogen Het omscholen van bijvoor beeld een student Frans tot ie mand die met computers moet kunnen omgaan, hoeft volgens mevrouw J.M.C. van der Kuil- Turkstra van het arbeidsbu reau Leiden geen problemen te geven. .„Van academici mag je aannemen dat ze over een analytisch denkvermogen be schikken en dat ze problemen kunnen oplossen", meent zij. Kandidaten die zich aanmel den worden overigens aan een zeer strenge selectie-procedure onderworpen. „Het komt niet alleen op intelligentie en ken nis van wiskunde aan", zegt mevrouw Van der Kuil. „De kandidaten moeten met men sen kunnen omgaan, stressbe stendig zijn. Komen ze hoger op de ladder van het bedrijf waar ze werken, dan moeten ze goed kunnen babbelen". Op deze manier krijg je in het bedrijfsleven langzamerhand personeel met een compleet andere achtergrond, zegt me vrouw Van der Kuil. „Daarbij is het hebben van een dubbele vaardigheid nooit weg", meent C.A. Tibbe, directeur van het Leidse arbeidsbureau. Hij zegt deze cursus niet elitair te vin den. „Wil je de arbeidsmarkt herstellen, dan moet je begin nen met kwaliteit toe te voe gen. En, een academicus heeft niets aan een type-diploma, je moet wel zijn niveau verho gen", aldus Tibbe. Hij waar schuwt er voor dat er niet te veel programmeurs moeten komen. De directeur wijst op de „explosie" van milieubiolo gen. Enkele jaren terug begon nen zeer velen aan deze stu- milieubiologen zonder werk. De cursus tot programmeur- /systeemanalist is een zeer dure dagopleiding die door het arbeidsbureau wordt betaald. De deelnemers behouden hun uitkering. Na een bijzonder zware basisopleiding van elf weken moet men een stage van 5 maanden volgen, daarna is er weer een opleiding van 8 weken. Wie de cursus met goed gevolg heeft gevolgd, is programmeur. „Dan rekenen wij er op dat hij of zij door het academisch denkvermogen een hogere functie verwerft", licht mevrouw Van der Kuil het doel van de opleiding toe. Manager Ook de managementsopleiding „Nieuw Elan" gaat de derde editie tegemoet. Deze cursus is een gevolg van een rapport van de commisie Wagner waarin werd vastgesteld dat er meer managers moeten ko men. In drie jaar tijd worden nu in Nederland 210 managers opgeleid, de kosten worden ge deeld door het Europees Soci aal Fonds en het arbeidsbu reau. Vorig jaar werd gestart met 30 cursisten, onder wie 10 vrouwen. Alle 30 hebben nu een baan die het beste kan worden omgeschreven als „as sistent van de manager". Mo menteel draait een opleiding met 90 leerlingen en in april 1986 gaat de derde en laatste groep van start. Er zijn drie opleidingsplaatsen in Nederland, kandidaten uit het westen worden opgeleid in De Baak in Noordwijk. Stich ting De Baak is tevens de coördinator van het hele pro ject. Ook deze opleiding (van een jaar) is bijzonder pittig, van de cursisten wordt veel zelfwerkzaamheid verwacht. Voorzitter Ons Doel Dat voorstel heeft de winke liersvereniging van de Bree- itraat aan wethouder J. Pe ters van ruimtelijke ordening tn verkeer voorgelegd. Vol gens H. van Cleef, de voorzit ter van de vereniging, staan jlle winkeliersverenigingen ilie bij het KNOV zijn aange sloten en ook het grootwin kelbedrijf achter dit voorstel. ÏDe winkeliers wijzen hier mee de proef die wethouder peters wil houden met een afsluiting van de Breestraat op zaterdag die afsluiting 'zou alleen voor auto's moeten gelden van de hand. Volgens voorzitter Van Cleef is afsluiting alleen op zater dag (of op zaterdag én don- Ierdagavond, zoals de reizi- jersorganisatie Rover heeft /oorgesteld) onaanvaardbaar: ,Dat is voor het publiek veel ;e onduidelijk. De ene keer mag je wel door de Bree straat en de andere keer niet. Bovendien wordt de Bree- ifraat er niet gezelliger door. De drukke Breestraat. Je blijft zitten met die tachtig bussen per uur en het ver keer dat van de Haagweg en het Noordeinde komt, wordt op het Kort Rapenburg aan zijn lot over gelaten". De winkeliers hebben wet houder Peters verder voorge steld het nieuwe parkeerregi- me overal in de binnen stad betaald parkeren en strengé controle niet in fa sen maar versneld in te voe ren. „Hoe eerder we al die langparkpe^ders kwijt zijn, hoe beter", aldus Van Cleef. Het totale aantal parkeer plaatsen in de binnenstad zou na de bouw van de Aal marktgarage niet minder mogen worden. Volgens de winkeliers zou den de bussen die vanaf de Lammensehansweg en het Levendaal komen op de Ga- renmarkt een halte kunnen krijgen om via de Hooigracht hun weg te vervolgen. Vanaf de andere kant zouden de bussen via het Kort Rapen burg de Breestraat in moeten rijden, door de parkeergarage naar de Aalmarkt en dan weer terug via de Princésse- kade naar de Hooigracht. Qm een en ander te vergemakke lijken zouden in Leiden zo veel mogelijk kleine bussen moeten worden ingezet. Van Cleef zegt zich te realiseren welke enorme problemen een winkelpromdenade („compleet met bankjes, fon teinen en bomen") met zich mee brengt, vooral voor de NZH, „maar we vinden dat het tijd wordt eens van oude vastgeroeste ideeën af te stappen. De bussen hoeven niet per se door de Bree straat. We vinden dat naar dergelijke ideeën in elk geval gekeken moet worden. Men moet eens ophouden met on middellijk roepen dat zoiets niet kan. Dat geldt ook voor de financiering van de Aal marktgarage". Van Cleef heeft over de tota le afsluiting van de Bree straat een enquete gehouden onder alle winkeliers van de Breestraat. 64 procent bleek het er meer eens en 33 was tegen. „Voorwaarde is wel dat de Aalmarktgarage er komt", benadrukt Van Cleef. „We vinden dat een garage op het Driessenplein veel minder prioriteit moet krij gen". B. Leeuwenburgh van de NZH zegt in een reactie op het voorstel van de winke liers dat hij bereid is „mee te praten". „We willen hier best naar kijken, maar ik denk dat de problemen gigantisch zullen zijn en zo'n voorstel als het al uitvoerbaar is pas op lange termijn in prak tijk gebracht kan worden. Een voorwaarde van het rijk zal ongetwijfeld zijn dat de kosten van de NZH in Lei den niet hoger mogen wor den en die lussen lijken me de inzet van meer bussen noodzakelijk te maken". Volgens Leeuwenburgh dient in afwachting van een on derzoek naar de uitvoerbaar heid van de winkeliersplan nen in elk geval vastge houden te worden aan de proef met de afsluiting voor auto's op zaterdag. „Vaststaat dat het zo niet langer kan. Vooral op zaterdag is het vol strekt onleefbaar en staan de files tot halverwege". Vol gens hem wijst de ervaring in onder meer Trier uit dat al leen bussen door de winkel straat, goed werkt. Met het doel meer personen kennis te laten maken met het boek, is uitgeverij Spectrum onder het motto „Een halve eeuw, een halve prijs" een tournee door het land gestart. Met een grote opblaasbare tent en tweehonderd titels reist de uitgeverij, die dit jaar 50 jaar bestaat, langs 41 steden. Gisteren stond de tent op het Stadhuis plein in Leiden. Zoals de slogan al vermeldt, worden de boeken voor de helft van de prijs aangeboden. „Zo kun nen de mensen zien dat boeken helemaal niet duur hoe ven te zijn", is de mening van de verkoper in de tent. De tournee is in samenwerking met de meeste Nederlandse boekhandels tot stand gekomen. De rondreis wordt 8 november afgesloten tijdens de nationale boekendag in de Rai in Amsterdam. Op deze boekendag zullen overi gens nagenoeg alle uitgeverijen vertegenwoordigd zijn. Men moet stage lopen en in vrijwel alle gevallen wordt de stageplaats ook de plek waar men later gaat werken. De leerlingen presenteren zich vaak groepsgewijs aan het be drijfsleven. „Dan staan ze wat sterker", legt mevrouw Van der Kuil uit. „Het bedrijfsle ven moet van een vooroordeel worden afgeholpen. Vaak wordt nog gedacht dat ze een „geitenwollen-sok" binnenha len". De cursisten moeten er rekening mee houden dat er bij hen een flinke mentaliteits verandering teweeg wordt ge bracht. Ook moet er hard wor den aangepakt, weken van 60 uur zijn geen uitzondering. Deze week zijn in Leiden 400 werkloze academici schrifte lijk ingelicht over deze moge lijkheid tot omscholing, tot 25 oktober kan men zich bij het arbeidsbureau aanmelden. KEES VAN HERPEN LEIDEN Een fusie van alle Leidse woning bouwcorporaties is noodzakelijk en onvermijde lijk. Dit zei de heer W. De Bock, voorzitter van woningbouwvereniging Ons Doel, vanmiddag bij het slaan van de eerste paal voor de nieuw bouw van 45 woningen aan de Minnebroers- gracht. Deze officiële handeling werd verricht door wethouder D. Tesselaar (volkshuisves ting). Volgens De Bock is een grens bereikt. „Corporaties, zoals ze nu functioneren, zijn niet in staat projecten als deze volledig zelfstandig te verwezenlijken en daarbij waarborgen te bie den voor een goede kwaliteit van de te bouwen objecten", hield de voorzitter zijn gehoor voor. Volgens De Bock zijn de corporaties niet in staat een krachtige vuist te maken tegen de ge meente. „Willen de woningbouwverenigingen een zo dik mogelijke vinger in de woningbouw- pap kunnen hebben, dan zullen ze eerst de han den ineen moeten slaan". Zoals bekend is wo ningbouwvereniging De Eendracht tegen een Voorzitter De Bock meent dat het er voor de corporaties niet eenvoudiger op wordt nu over heidstaken op het gebied van de volkshuisves ting worden overgeheveld naar de gemeenten. Veel zaken op het terrein van de volkshuisves ting zijn een taak van de gemeente en daarin steekt volgens De Bock een gevaar. „De ge meente beweegt zich op terreinen, zoals dat van de grondpolitiek, die tot conflicten kunnen lei den tussen verschillende belanghebbenden. De gemeente draagt wel zprg voor de bouw van de huizen, maar niet voor de exploitatie na de op levering", aldus De Bock. Met de bouw van de 45 woningen aan de Minnebroersgracht wordt een van de laatste open gaten in dit stadsver nieuwingsgebied (Oranjegracht-Zijlsingelge- bied) gevuld. Het is een project van twee-, drie, vier- en vijfkamerwoningen met een gemiddel de huurprijs van 455 gulden per maand. Als al les volgens plan verloopt, dan is het complex

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11