Russische pianovirtuoos Emil Gilels overleden Van Aardenne wil hogere gasprijs wettelijk afdwingen Medicijnen worden nog steeds duurder Interferon met eiwit kan kanker bestrijden YS beperken proeven SUri Pentagon belooft snel tegen orders voor Patriot mtÊÊÊÊÊÊtÊÊmm Tientallen gewonden in Chili Premiei aaw,wa< kunnen&s in 1986É dalen Qni éoi BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSomotit WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 PAGD BELGISCHE BIOLOGEN DOEN VEELBELOVEND ONDERZOEK TE TAMP A Een onderzoek op het laboratorium voor moleculaire bio logie in het Belgische Gent heeft aangetoond dat kankergezwellen in sterke mate verminderen of zelfs geheel verdwijnen door toediening van een bepaald eiwit (TNF) in combinatie met één van de drie be kende soorten interferon. De onderzoeker Walter Fiers van het Bel gische laboratorium spreekt van een zeer veelbelovende ontwikkeling in de bestrij ding van kanker. Op een internationale conferentie van de Nederlandse onderzoe korganisatie TNO over interferon in Tam pa (Florida) maakte de Gentse onder zoeksgroep onder leiding van dr. Fiers be kend, gebruik te hebben gemaakt van het TNF (Tumor Necrosis Factor), dat in prin cipe in staat is kwaadaardige cellen te be strijden. Uit laboratoriumproeven bleek echter dat de werking van dit middel bij kanker van beperkte aard was. Hetzelfde gold voor het uiterst actieve menselijke eiwit, het zogenaamde gamma-interferon. Van deze derde stof in de serie er is ook een alpha- en beta-interferon had den medische onderzoekers al de ver wachting dat dit mettertijd succesvol ge bruikt zou kunnen worden in de strijd te gen kanker. Op het laboratorium werden het TNF en het gamma-interferon in combinatie met elkaar gebruikt. Het resultaat was volgens de onderzoeksgroep verbluffend. De geza menlijke toediening van de elkaar ver sterkende stoffen resulteerde in een com plete verdwijning van kwaardaardige ge zwellen. Verschillende proefdieren gena zen geheel. De tumoren kwamen niet te rug. Als de combinatietherapie werd stop gezet, begon het kankerweefsel in sommi ge gevallen echter weer te groeien. Walter Fiers meent dit verschijnsel door een ver beterde behandelingsmethode te kunnen terugdringen. De Nederlandse interferon-deskundige dr. H. Schellekens van het TNO-onderzoeks- centrum in Rijswijk bevestigt de verster kende werking van het gamma-interfe ron, wanneer dit in combinatie met ande re kankerbestrijdingsmiddelen wordt toe gediend. Het betekent naar zijn mening een nieuwe fase in de kankertherapie, die voor de toekomst veelbelovend is. Schellekens vindt echter wel, dat het voorschrijven van interferon door artsen uiterst zorgvuldig moet gebeuren, als dit geneesmiddel het naar verwachting eind dit jaar in Nederland zal worden vrijgege ven. Ongecontroleerde toepassing van dit middel zal volgens hem ongewenste ont wikkelingen met zich mee kunnen bren gen. Schellekens verwacht een zekere wildgroei, omdat artsen interferon zullen gaan voorschrijven in allerlei gevallen, waarin geen ander doeltreffend medicijn voor handen is. Net als bij antibiotica zou den naar de mening van de TNO-onder- zoeker zich virussen kunnen gaan ont wikkelen die niet meer gevoelig zijn voor Interferon. „MEER STEUN NODIG VOOR OMSTREDEN PROJI WASHINGTON President Reagan heeft besloten om de proeven met en de ontwikkeling van het Strategisch Defen sie Initiatief (Star Wars) te beperken, ook al zal dit een vertraging betekenen van het onderzoek naar een effectieve verde diging tegen Russische raketten. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren bekendgemaakt. De vertraging is echter acceptabel omdat dit meer steun voor het omstreden project zal opleveren, aldus de VS. Door de be perking van het project voor een luchtaf- weersysteem in de ruimte houden de VS zich aan het Amerikaans-Russische ver drag op het gebruik van anti-ballistische raketten uit 1972. Met een grotere steun voor het SDI P de woordvoerder van het ministeriT doelen op het Amerikaanse publiek erf Congres. Het besluit, dat door Reagaf het weekeinde is genomen, betekent! compromis tussen de harde en gemaft vleugel in de regering. De Noordatlantische Assemblée heeft regeringen van de NAVO-landen er c ren toe opgeroepen steun te verlenend SDI. De assemblée met haar 184 ledei^ de 16 NAVO-landen heeft overiL slechts adviserende bevoegdheid en F geert als politiek klankbord voor?' NAVO. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Bin nen „ongeveer twee we ken" zal het Amerikaanse ministerie van Defensie bekend maken op welke wijze het de 300 miljoen gulden aan tegenorders voor het Patriot-luchtaf weergeschut bij de Neder landse wapenindustrie wil gaan besteden. Staatsecre taris Van Hou welingen (defensie) heeft dit giste ren in Washington meege deeld. Volgens Van Houwelingen is deze Amerikaanse belofte het .gevolg van zijn protest tegen het uitblijven van de tegenor ders. „Het is duidelijk dat het niet om kruimels van een of twee miljoen kan gaan, maar om een substantiële invulling van het bedrag", aldus de staatssecretaris. Twee jaar ge leden werden de tegenorders bedongen bij de aankoop van het Patriot-systeem dat 900 miljoen gulden heeft gekost. Van Houwelingen toonde zich nogal verontwaardigd over het gedraal van de VS bij het plaatsen van de beloofde te genorders en voegde er aan toe geen nieuwe Nederlandse wapenaankopen te willen be spreken, nu het Patriot-con flict er nog ligt. Hij benadruk te dat Europa in de toekomst meer zijn eigen weg moet gaan „en Europese systemen moet ontwikkelen". Dode bij botsing NIEUWVEEN De 61-jarige ondernemer M. de Graaf uit Amstelveen is gisterochtend omgekomen bij een ongeval op de kruising van de provinciale weg 10 en de Achterweg in Nieuwveen. Het slachtoffer reed in een personenauto en verleende geen voorrang aan een vrachtwagen die van rechts kwam. De vrachtauto, die bestuurd werd door een 20-jarige bestuurster uit Vin- keveen kon de personenauto niet ontwijken en de beide wa gens botsten met hoge snelheid frontaal tegen elkaar op. Beide voertuigen belandden in de sloot. Het slachtoffer raakte bekneld en was op slag dood. Russische zeelieden naar Zweden liepen STOCKHOLM Twee Rus- sen zijn na een tocht van drie weken door Noord-Scandina- vië in Zweden aangekomen en hebben daar politiek asiel aan gevraagd. Dit heeft de Zweed se radio bericht. De twee Rus sen zeggen leden van de Sov jet-marine te zijn. Volgens de radio is het tweetal, 21 en 23 jaar oud, erin geslaagd onge merkt de zwaarbewaakte Rus- sisch-Finse grens te passeren. De twee liepen 's nachts en sliepen overdag in de bossen. DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) wil de verho ging van de gasprijs voor gezinnen met twee cent (exclusief btw) desnoods wettelijk afdwingen. Hij zal dat doen als de vereni ging van gasbedrijven, VEGIN, en de Gasunie niet tot overeenstemming komen over de prijsverho ging per 1 januari 1986. De VEGIN is tegen elke prijs verhoging, maar de Gasunie steunt de minister. De afgelo pen twee jaar hebben beide in stellingen geen overeenstem ming over de gasprijs voor ge zinnen kunnen bereiken. In beide gevallen legde de minis ter toen de verhoging bij wet op. Tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Kamer diende PvdA-voorman Den Uyl gisteren een motie in om de gasprijsverhoging achter wege te laten. Hij wees er on dermeer op dat op 1 oktober de gasprijs voor grootverbrui kers met vijf cent is gedaald. Namens D'66 diende fractielei der Engwirda ook een motie in om van de verhoging af te zien. Volgens hem zullen de consumptieve bestedingen daardoor een extra impuls krijgen, wat goed is voor de economie. Om het financiële nadeel voor de staat te com penseren stelde Engwirda voor de verlaging van de vennoot schapsbelasting achterwege te laten. CDA en VVD steunen Van Aardenne. Gemaskerde studenten gooien vanat het universiteitsgebouw in Santiago stenen naar de politie. SANTIAGO Tijdens hevige ongeregeldheden in de Chileense hoofdstad Santiago en enkele andere steden zijn gisteren tien tallen mensen gewond ge raakt en zeker 170 beto gers gearresteerd. De „Dag van Solidariteit" was georganiseerd door de Chi leense oppositie om dé vrijla ting te bewerkstellingen van twaalf vakbondsleiders, die na een eerder gehouden protest- dag gevangen waren gezet. Tijdens de demonstraties ont ploften in Santiago drie bom men; het is niet bekend wie verantwoordelijk is voor deze aanslagen. De politie gebruikte waterkanonnen en traangas om de menigten ut elkaar te jagen. In de avonduren waren vooral veel militairen aanwe zig rond de arbeiderswijken, waar barricades werden opge worpen door tegenstanders van het regiem-Pinochet. Orion maakt 75 banen overbodig DEN HAAG Het ingebruik nemen van het nieuwe Orion- -patrouillevliegtuig bij de ma rineluchtvaartdienst (MLD) leidt tot verlies van 75 van de ruim 600 onderhoudsbanen op het marinevliegkamp Valken burg. Dit is de uitkomst van een studie van een werkgroep die de gevolgen van het effi ciëntere onderhoud van de nieuwe vliegtuigen heeft on derzocht. De Orion heeft de Neptune en Breguet Atlantic- - vliegtuigen vervangen, die relatief zeer veel onderhoud nodig hadden. Volgens een woordvoerder van de Konink lijke Marine zullen de 75 ar beidsplaatsen via natuuurlijke verloop verdwijnen. De mari nebelangenvereniging VBZ heeft in een eerste reactie ne gatief gereageerd op de mari neplannen. Volgend jaar moet iedereen vogels kijken BAARN De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels heeft 1986 uitge roepen tot „vogelkijkjaar". Eén op de duizend Nederlan ders gaat regelmatig „vogelkij- ken" en dat is volgens direc teur S. Woldhek van de vere niging veel te weinig. Volgens hem leidt belangstelling voor vogels vaak tot interesse voor natuur en natuurbescherming, die beleidsmakers ertoe zal dwingen meer aandacht te be steden aan de bescherming van vogels en hun milieu. Mensen denken vaak dat het kijken naar vogels moeilijk is en dat ze eerst alle soorten en namen moeten kennen. Vogel bescherming wil laten zien dat het kijken naar vogels een „groot genoegen is, ook als men niet ieder beestje meteen bij de naam kan noemen" al dus Woldhek. In het kader van het Vogelkijkjaar wordt er door de KRO van af 2 november een cursus vogelbescherming uitgezonden. Het eerste exemplaar van het cursuspakket werd gisteren door meneer De Uil van de Fabeltjeskrant overhandigd aan drs. Pieters, plaatsvervangend directeur-generaal van het ministe rie van landbouw en visserij. LEIDSCHENDAM De kosten van de gezondheids zorg lagen vorig jaar 85 miljoen gulden hoger dan was geraamd. Volgens het gisteren door staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) gepresenteerde fi nancieel overzicht gezondheidszorg en maatschappelij ke dienstverlening, een bijlage bij de begroting van WVC, komt dat voornamelijk door het duurder uitval len van de specialistische hulp en de geneesmiddelen. De overschrijding in de sector geneesmiddelen schrijft de staats secretaris vooral toe aan het toenemend gebruik van duurdere medicijnen. De staatssecretaris verwacht dat de kosten omlaag zullen gaan door het instellen van regionale compimissie die het „medisch en economisch verantwoord" voorschrijven moeten bevorderen. Verder wil Van der Reijden de honorering van de apothekers zo veranderen, dat ze geen belang meer hebben bij het verstrekken van meer of duurdere geneesmiddelen. De specialistische hulp is vooral duurder geworden door het la ter in werking treden van de tariefmatigingen zoals die waren afgesproken in het akkoord tussen de specialisten en het kabi net. Boven een bepaald aantal verrichtingen moeten de tarieven lager worden. De specialisten en de ziektekostenverkeraars heb ben er echter nog geen sluitende overeenkomst over kunnen be reiken. Op het ogenblik is ex-staatssecretaris Veder-Smit bezig met een bemiddelingspoging waarvan Van der Reijden voor het eind van het jaar resultaten verwacht. Voor 1985 en 1986 gaat Van der Reijden uit van een verdere versterking van de zorg buiten de ziekenhuizen en van de col lectieve preventie. In de intramurale zorg (ziekenhuizen, ver pleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen) zullen de budgetten in 1986 opnieuw met twee procent worden verminderd. Deze sector krijgt in 1987 opnieuw een extra budgetkorting van één procent. SHULTZ: „Nederland zal kruis raketten vermoedelijk plaatsen" BRUSSEL De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz heeft gisteren in Brussel zijn vertrouwen uitgesproken dat de Ne derlandse regering op 1 november zal besluiten tot plaatsing van de Ameri kaanse kruisraketten. "Ik put vertrouwen uit de uit latingen van de Nederlandse minister van buitenlandse za ken dat de Nederlandse rege ring bereid is de volgende stap te doen," aldus minister Shultz. Hij ging verder niet in op wat minister van den Broek tijdens de bijeenkomst van NAVO-ministers precies heeft gezegd. De ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-lidstaten zijn in Brussel bijeen om te overleggen over de jongste Russische ontwapeningsvoor stellen en over de komende ontmoeting tussen president Reagan en de Russische leider Gorbatsjov. Britst CO WW «idem pecti< 1 1 Te ZOETERMEER Als' kabinet zijn oorspronkj ke plannen om het ste van sociale zekerheic| herzien zou uitvoeren j den volgend jaar de j mies voor Algemene i beidsongeschiktheidswi (aaw), de Wet op de beidsongeschiktheidsv^ zekering (wao) en Werkloosheidswet enigszins kunnen dal In 1987 zou de ww-pn daarentegen weer oml moeten. inij eic Dat blijkt uit berekenii van het secretariaat van c' ciale fondsen (het AlgerJ Arbeidsongeschiktheidsfo# (voor de aaw), het Arbeic' geschiktheidsfonds en hel gemeen Werkloosheidsf<y~ Ji die de gelden voor deze vl/MA keringen beheren. Uitgaande van de oorspro lijke plannen zal de aaw mie, die thans 6,05 procen HC/J draagt, voor 1986 op 5,9 cent kunnen uitkomen, gend jaar zal naar vérwacl 1,2 miljard gulden minder 30" gens de aaw worden i tnijn keerd dan dit jaar. Bij de a ligt dat bedrag 0,5 miljard den hoger. De wao-premi( gen dan kunnen uitkomen op procent bij een premie trziei voet van 91 gulden per (thans: 16,15 procent bij premievrije voet van 91 den). aal, Rekening houdend met na ha oorspronkelijke kabinetsp^ (je nen moet de WW-premie,n thans 2,45 procent bedn^ volgend jaar volgens het se 'j* tariaat minimaal 2,13 Pr0,rew, worden. De maatregelen den in 1987 echter tot een zienlijke lastenverzwa voor het Werkloosheidsf(|^__® (ruim 2 miljard gulden), zou moeten leiden tot WW-premie die 1,62 pro hoger ligt dan die welke M va 1986 wordt vastgesteld, i het men de premie voor 198< agsti 2,91 procent vaststellen datoen er in 1987 geen verdere mieverhoging nodig. MOSKOU De Russische pianist Emil Grigoijevitsj Gilels, die wereldberoemd is als vertolker van Beet hoven, Schubert, Brahms, Mozart en Russische ro mantici, is maandag in Moskou overleden. Hij was 69 jaar. Gilels stierf aan een hartstilstand en wordt morgen begraven, aldus het Russische minis terie van cultuur. Gilels werd op 16 oktober 1916 in Odessa op de Krim geboren. Hij studeerde drie jaar aan het plaatselijke conservatorium tot hij in 1938 vertrok naar het conservatorium in Moskou. Sinds 1952 doceerde hij daar. Gilels' eerste optreden dateer de van 1929, in welke tijd hij ook kennismaakte met de pia nist Arthur Rubinstein. Rubinstein was zeer onder de indruk van de onstuimige vir tuositeit van Gilels. Deze ont wikkelde zich tot een intelli gent en gevoelig vertolker van grote componisten als Mozart, de 'te r. Beethoven, Schubert, Bra en Russische romantische nisten. Hij won in 1936 hi anoconours van Wenen en in 1938 een van de prijst naars van het pianocom van Brussel. Buitenland Kort voor het einde van Tweede Wereldoorlog bej Gilels aan zijn eerste buil landse toernee en in 1955 1 hij voor het eerst in de VS waar zijn platen opvalle 7_ goed werden verkocht. Gil J kwam uit een bijzonder mu, kale familie. Zijn zuster Eli h#»th is PPn hprneuriHo irinlit -9 "J" kwam uit een bijzonder mi kale familie. Zijn zuster El beth is een beroemde violüf zijn eerste vrouw was ook p uU niste, terwijl zijn twee vrouw componist is. Zijn doe z%t ter Elena is een bekende p niste. en Gilels kreeg in 1946 de Stal ?™el -prijs, en tot twee keer toe 1 Lenin-orde, de hoogste ondfi. scheiding in de Sovjetunie, ,:^?r de Lenin-prijs. Gilels w Emil Gilels en zijn dochter Elena, die als pianiste bekendheid be- sinds 1942 lid van de comm gint te krijgen. nistische partij. litieke' n we

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4