voor sociale zekerheid Honderden doden na instorten dak talië vreest /wraakacties anPalestijnen Uit I AT £ekloe Gourant CDA eist beperking andere atoomiaken ANC-lid Moloise wordt opgehangen AGERE OPHEFFINGSNORM VOORTGEZET ONDERWUS Nicaragua schrapt vrijheden burgers Voetbal op tv DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sjjthoff Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaalf 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Woensdag 16 oktober 1985, 77e jaargang no. 23324 Actrice Dora van der Groen staat centraal in „Nederland C". Ned. II, 21.50 uur. Ned. I, 20.33 uur deel 3 van „Misda3d- verhalen" en om 22.00 uur „Achter het nieuws" met re portage Ugandese vluchtelin gen. Sky Channel, 20.55 uur film „Hannie Calder" met Ra- quel Welch en Diana Dors. HET WEER Wolkenvelden en op de mees te plaatsen droog. Minimum temperatuur omstreeks 9 en middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noord west. Zon op: 07*08; onder: 17.42. Schev. hoog water: 4.40 en 17.04; laag water: 0.34 en 12.46 uur. Zeventig mensen ziek van Oostenrijkse wijn DEN HAAG Bij de Consumentenbond hebben zich deze zomer zeventig mensen ge meld met gezondheidsklachten na het drin ken van Oostenrijkse wijn. Het giftige zoet- middel di- ethyleenglycol in de wijn veroor zaakte bij hen misselijkheid, hoofdpijn en maag- en darmklachten. Ongeveer twintig le den willen nu een schadevergoeding eisen van de winkel die hen de wijn verkocht. In totaal ontving de Consumentenbond zeven honderd klachten en vragen over de vergif tigde wijn via de „Wijnlijn". In Oostenrijk zijn intussen de eerste „wijnprocessen" be gonnen. Op het eerste proces is gisteren een 55-jarige hotelhouder veroordeeld tot een geldboete van ruim twintigduizend gulden. In verband met het schandaal zijn in Oosten rijk 246 personen voor de rechter gedaagd. Honderden vrijwilligers zijn tussen het puin van een ingestorte flat in Dacca op zoek naar slachtoffers. DACCA Door het instorten van een dak van een studenten flat in de Bengalese hoofdstad Dacca zijn honderden studenten gedood. Zo'n 400 studenten zijn onder het puin bedolven en uit bronnen van het ziekenhuis is vernomen dat het dodental kan oplopen tot 350. Toen het ongeval gebeurde zaten veel studenten in een zaal tele visie te kijken. Het dak stortte in tijdens een zware storm, als gevolg van een cycloon die gisteren het zuiden van Bangladesh passeerde. Bij de reddingswerkzaamheden wordt door politie en brandweer gebruik gemaakt van zware bulldozers en kranen. Honderden vrijwilligers en familieleden zijn toegesneld om slachtoffers uit het puin te bevrijden en om bloed af te staan, waaraan momen teel een tekort is. Tijdens de nationale rouwperiode van drie dagen zijn de scholen in Bangladesh gesloten. In de flat, dat uit de jaren twintig da teert, was voorheen het parlement van Oost-Pakistan, het huidi ge Bangladesh gevestigd. Omdat bekend was dat het dak in slechte staat verkeerde, werden reparatiewerkzaamheden uitge voerd. Uit, goed voor u. Een reclamekreet, <Jie het jarenlang goed heeft gedaan. En dan gaat het niet zozeer om de tegenovergestelde betekenis van „in". Of van: niet aan. Het zegt net zo min iets over het feit, dat het een of ander is beëindigd, zoals „ik heb de krant uit". Ook de bedoeling om te zeggen, dat men iets „ten einde toe" heeft doorgemaakt, wordt met deze zin bepaald niet aangeduid. En zelfs alleen „het van huis weg" zijn op zich is onvoldoende om aan te geven waar het om gaat. Het beste kan men daarom maar wekelijks de „Uit"-bijlage van de Leidse Courant op woensdag raadplegen om dat te achterhalen. Dat kan zie onderstaande bon zelfs twee keer gratis! De Leidse Courant wil ik besl 1^1 I 1 14 dagen proberen. X 1 Gratis en geheel vrijblijvend W 4 Naare: Adres: Postcode/Plaats:J.\f Teleloon:V [•jj In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: L|; Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. I Indien daartoe aanleiding beslaal. kan een verzoek j om een proelabonnemen I worden geweigerd. fx, - jplaus wder geluid je iemand laten 1 dat je hem td vindt of het rend met hem )S bent, dan is er ntaan de klap- Deze mogelijk- d om zonder ge- toch te applau- gren. is een van grappige nieu- heidjes die vanaf idaag te zien zijn de speelgoed- irs in de RAI in sterdam, die nog en met zondag irt. Record- verkoop staatsloten DEN HAAG De 750e jubileumtrekking van de Staatsloterij heeft een re cord-verkoop van loten opgeleverd. Er zijn nu al 3,2 miljoen loten verkocht en de Staatsloterij ver wacht dat de uiteindelijke verkoop 3,6 miljoen zal be dragen. De enorme be langstelling hangt samen met de extra vierde trek king en het prijzengeld van zestig miljoen gulden. MANAGUA De Nicaraguaanse president Daniël Ortega heeft giste ren bij decreet besloten een aantal burgerlijke vrijheden een jaar lang op te schorten. Het besluit is onder meer van toepassing op de vrijheid van meningsuiting en informatie, het recht op vergadering en vereniging in vakbonden en het stakingsrecht. Volgens de bepalingen van het decreet worden de vrijheden hersteld als „de im perialistische agressie tegen Nicaragua ophoudt". Om de „sabotage" van de Amerikaanse regering en haar bondge noten tegen te gaan, is bovendien beslo ten de noodtoestand uit te breiden. Ortega maakte de maatregelen bekend in een televisie-uitzending. Hij beschuldigde „agenten van het imperialisme binnen bepaalde politieke partijen, de pers en re ligieuze instellingen" ervan de Ameri kaanse „terroristische politiek" tegen zijn regering te steunen. Volgens Ortega waren de drastische en urgente maatregelen nodig omdat de door de Amerikanen gesteunde rebellen (contra's) nieuwe gevaarlijk^ acties aan het voorbereiden zijn. Het Amerikaanse Congres heeft net 250 miljoen dollar be schikbaar gesteld om de contra's te st u- nen. (Van onze J parlementaire redactie) DEN HAAG Het ka- binet is bereid de plan nen tot herziening van het sociale zekerheids stelsel vergaand bij te stellen. Voorafgaande aan het antwoord van de regering op het de- bat over de miljoenen- nota werd duidelijk: de werkloosheidsuitke ringen blijven gehandhaafd op 70 procent van het laatst genoten loon en zakken niet terug naar 70 procent van het minimumloon; de uitkeringsduur wordt voor alle werklozen tussen 23 en 57,5 jaar met een half CDA en WD gaan graag samen door DEN 'HAAG Hoewel zij ook fouten bij elkaar ontdek ken, zijn CDA en VVD vastbesloten zo mogelijk na de ver kiezingen met elkaar door te gaan. CDA-fractieleider De Vries en zijn VVD-collega Nijpels maakten daar gisteren op de eerste dag van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer geert geheim van. De Vries sprak de ver wachting uit dat de kiezers zich volgend jaar in meerder heid zullen uitspreken voor voortzetting van het herstelbe leid. „Er is zeker nog een volle kabinetsperiode van sober heid nodig om de bescheiden vruchten van deze kabinets periode tot volledige rijpheid te laten komen. Juist daarom acht ik het vanzelfsprekend om indien de verkiezings uitslag dat mogelijk maakt als eerste te gaan praten over voortzetting van de huidige coalitie". De Vries prees overi gens het „nieuwe realisme" van de PvdA bij mensen als Van Kemenade, Ritzen en Wöltgens. iaar extra ingekort. Men mumduur van de uitkering komt daardoor eerder in de wordt nu een half jaar, de bijstand terecht. De minu- maximumduur twee jaar;, alle arbeidongeschikten jonger dan 35 jaar met een wao-uitkering en degenen die in de toekomst arbeids ongeschikt worden, zullen herkeurd moeten worden om te bepalen voor welk deel zij een wao- danwel een ww-uitkering krijgen. Voor oudere wao'ers blijft de situatie gelijk. De wijzigingen in de plan nen zijn besproken tussen CDA-minster De Koning (Sociale Zaken) en VVD- vice-premier Van Aardenne (Economische Zaken). Bij dat overleg zijn ook de frac tieleiders van CDA en VVD in de Tweede Kamer, De Vries en Nijpels, betrokken geweest. In het overleg tus sen Kamer en kabinet kun nen de nu overeengekomen wijzigingen hun definitieve vorm krijgen. Met de wijzigingen wil het kabinet de kritiek op de oorspronkelijke voorne mens wegnemen. Bezwaren waren er vooral tegen de verlaging van de uitkerin gen tot 70 procent van het minumumloon, waardoor het verband tussen betaalde premie en uitkering wordt verbroken. Als de wijzigin gen worden doorgevoerd, scheelt dat volgens kringen rond het kabinet 445 mil joen gulden op het oor spronkelijke bezuingingsbe- drag van 3,8 miljard gulden. Voor het kamerdebat over de miljoenennota zie ver der pag. 3. Jongetje gestikt DEN HAAG Het CDA eist van de rege ring dat een besluit tot plaatsing van kruisra ketten gepaard zal gaan met een afstoting van enkele van de huidige zes atoomtakenvan de Nederlandse krijgs- jmacht. Fractieleider De Vries zei dit gisteren tij dens de algemene be schouwingen over de rijksbegroting '86. „Jiiist als wij de onver mijdelijkheid van kruis- vluchtwapens accepte ren, willen wij- des te meer ernst maken met de beperking van de overige kerntaken". De Vries wees erop dat zijn fractie mede op die manier wil bewijzen hoezeer het haar ernst is met het terug dringen van de rol van kernwapens. Hij zei zich te realiseren dat dit verlangen Nederland zonder twijfel opnieuw in een zekere spanningsrelatie met de NAVO brengt. De CDA- fractie aanvaardt dat, omdat Nederland op een ander, voor de bondgenoten be langrijk punt zijn „loyaliteit nadrukkelijk manifesteert". Welke nucleaire taken het CDA afgeschaft wil zien, zei De Vries niet. Naar verluidt gaat het om de dieptebom men van de Orion-vliegtui gen van de marine, en de atoomwapens van de F-16- straaljagers. VVD-leider Nijpels drong erop aan dat „ons land geen wijzigingen in zijn kernta ken aanbrengt zonder goed overleg met de bondgeno ten". Volgens Nijpels moet Nederland een betrouwbare partner blijven in de NAVO en „niet uit binnenlandse, partijpolitieke overwegin gen lasten naar andere bondgenoten doorschui ven". De VVD-voorman kondigde aan dat zijn frac tie de voorstellen van het kabinet „zonodig kritisch" tegemoet zal treden. Pag. 3: De Vries en Nij pels zien niets in uitstel ALKMAAR De negenjarige Marco de Waal uit Alkmaar is gisteren onder enkele kubieke meters zand geraakt en ge stikt. Hij was met vriendjes aan het spelen bij een twaalf meter hoge zandberg die in opdracht van de gemeente door een aannemingsbedrijf was gestort. De jongen be merkte niet tijdig een rijdende vrachtwagen op, die enkele kubieke meters zand loste en kwam onder dat zand terecht. Toen hij na tien minuten gra ven werd gevonden, bleek hij te zijn overleden. Volgens de politie treft de chauffeur van de vrachtwagen vrijwel zeker geen schuld omdat hij het kind niet kan hebben gezien. vanavond Nederland 2 en België Nederlands 2, 19.55 uur: België-Ne- perland. elee Duitsland 1, 20.15 uur: West Duitsland-Portugal. modelturopa tv, 22.00 uur: Noorwegen-Denemarken. 5$<ederland 2, 23.30 uur: Studio Sport met samenvattingen. Morgen Sluik FuroPa uur: Tsjecho-Slowakije-Zweden (opname), én mi in. 3l - In Italië is de bewaking van havens en vliegvelden op ite schaal verscherpt, uit vrees voor mogelijke Palestijnse aakacties omdat Italië vastbesloten is de kapers van het crui- chip Achille Lauro te berechten. iteren werd in de bagage van twee mannen, die per vliegtuig nuit Bagdad in Rome aankwamen, negen kilo explosieven tdekt. De mannen reisden met Marokkaanse paspoorten. Een hen riep terwijl hij door de politie werd weggevoerd dat de ilosieven bestemd waren voor „aanslagen tegen Israëliërs en lerikanen". verband met de kaping van de Achille Lauro heeft de Itali- ise justitie arrestatiebevelen voor nog eens drie personen uit- 'aardigd. De vier kapers die afgelopen vrijdag door Ameri- ans ingrijpen in Italië belandden, zijn van Sicilië overgebracht ir een gevangenis in de buurt van Rome. gina 5: VS sluiten optreden tegen Abbas niet uit. Ameri- voelt zich alleen in strijd tegen terrorisme. Na de schietpartij in de kleurlingenwijk Athlone bij Kaapstad zit een hevig geëmotioneerd meisje bij het lichaam van haar vriend (rechts op de foto), die dodelijk door de politiekogels is getroffen. JOHANNESBURG Presi dent Botha van Zuid-Afrika heeft gisteren het gratiever zoek voor de dichter Benjamin Moloise, lid van het ANC, af gewezen. Moloise wordt over morgen wegens moord op een politieman, in Pretoria opge hangen. De executie van Mo loise had op 20 augustus moe ten plaatsvinden, maar door druk uit het buitenland werd dit uitgesteld en kon hij een verzoek tot gratie indienen. Een dag later gaf Moloise toe de moord te hebben gepleegd, terwijl hij dat tijdens het pro ces had ontkend. Tijdens eens schietpartij in At hlone bij Kaapstad heeft de Zuidafrikaanse politie vanuit een hinderlaag zeker drie. maar vermoedelijk zes zwarte jongeren doodgeschoten. De politie zat verborgen in contai ners op een vrachtwagen van de overheid en vandaaruit openden zij het vuur op zwar ten die met stenen gooiden. (Van onze parlementaire redactie) ÏN HAAG Minister letman en staatssecreta- Ginjaar van onderwijs 11 gezwicht voor de druk de opheffingsnormen or scholen in het voort gezet onderwijs lager te stellen dan 60 leerlingen per leerjaar. Tot 1991 zal de opheffingsnorm wor den verlaagd tot 45 leer lingen, terwijl voor afge legen scholen nog extra kortingen kunnen gelden. Een vandaag verzonden wets ontwerp regelt het fusieproces in het voortgezet onderwijs, dat volgens de bewindslieden noodzakelijk is in verband met het dalend aantal leerlingen en de noodzaak tot bezuinigin gen in deze sector (60 miljoen gulden per jaar). Die bezuini ging wordt bereikt door ver mindering van het aantal scholen in het voorgezet on derwijs (door fusie of ophef fing) door vergroting van het aantal leerlingen per scholen gemeenschap. Gevreesd werd dat de 60-norm de komende jaren zou leiden tot een kaalslag onder de klei nere scholen voor voortgezet onderwijs. Het compromis dat Deetman en Ginjaar nu voor stellen houdt in dat scholen gedurende het fusieproces niet getroffen zullen worden door de 60-norm, die pas met in gang van 1 augustus 1991 ef fectief zal worden. Tot die da tum is een minimum van ge middeld 45 leerlingen per leer jaar voldoende om aan de dans te ontspringen. De Algemene Besturenbond voor Beroepsonderwijs heeft inmiddels „teleurgesteld" ge reageerd. Volgens de bond zal alsnog veertig procent van de scholen verdwijnen. ALS KRUISRAKETTEN ER KOMEN onder zand

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1