't Is mooi,'t is kamerbreed 1 en'tis geen geld: van 109-voor6750p.m. Onroerend- goedbelasting voor veel mensen onduidelijk Anti Bont Comité roept op tot boycot fteidwOowuvnt [Üachten- telefoon voor speelgoed Het sobere herenpak komt terug Fiets beschermd door „pyarna" Haardblok in plaats van hout V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! VROOMS DREESMANN „Brinkman schrobt alleen eigen stoep schoon" Glaskunst uit Amerika in Arnhems museum )NSUMENTENINFORMATIE WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 PAGINA 15 ^eel bewoners begrijpen niet koe de gemeente hun woning ^xeert voor de onroerend- toedbelasting. Vooral mensen pet een lage opleiding vinden lat ze onvoldoende informa- Je krijgen over de manier (vaarop deze belasting wordt fastgesteld. Ook is men niet |oed op de hoogte van de mo- (elijkheden om in beroep te laan. Door aktie van het (Consumenten Kontakt weten nu wel meer mensen welke mogelijkheden tot kwijtschel ding er zijn bij betalingsmoei lijkheden. Dit zijn enkele con clusies uit een onderzoek van de SWOKA, de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Konsumenten Aangelegenhe den, in Den Haag. Ongeveer de helft van de be woners die voor het onder zoek zijn ondervraagd, vindt zijn aanslag te hoog. Huurders voeren daarbij dikwijls aan dat er geen rekening is ge houden met hun (bescheiden) inkomen, terwijl eigenaar-be woners meestal als reden op geven dat hun huis te hoog is getaxeerd, omdat de waarde inmiddels is gedaald. De onroerend-goedbelasting is, sinds de invoer in 1970, uit gegroeid tot de belangrijkste gemeentelijke belasting. Jaar lijks brengt deze belasting in totaal zo'n 2,3 miljard gulden op. Consumentenorganisaties hebben er herhaaldelijk op gewezen dat de hogere woon lasten vooral worden veroor zaakt door de onroerend- goedbelasting. Bij het vaststel len van deze belasting wordt niet gekeken naar het inko men, maar vooral naar de waarde van het huis. Uit de SWOKA-studie blijkt dat een eigenaar-bewoner, ongeacht het inkomen, gemiddeld drie maal zoveel onroerend goed belasting betaalt als een huur der. Dat komt voor een be langrijk deel omdat de bezit ter van het huis het eigena ren-deel van deze belasting zelf moet betalen. Bij huurwo ningen wordt dit deel van de onroerend-goedbelasting door de verhuurder betaald. let afgelopen jaar zijn meer kn 2.500 ongevallen met linnen )speelgoed gebeurd hor bijvoorbeeld scherpe [nden, te kleine onderdelen li het gebruik van loodhou- bnde verf bij het speelgerei, jat blijkt uit cijfers van het jrivé Ongevallen Systeem en de Stichting Consument h Veiligheid in Amsterdam, iooral voor nieuw geïntrodu- ferde speelgoedartikelen lijken de mazen van de wet og te ruim te zijn. aldus de lichting. Om een idee te krij- fen van de gevaarlijkheid van »e spullen, is de stichting gis- tren begonnen met een jachtenlijn voor gevaarlijk peelgoed. De stichting heeft iervoor het gratis telefoon nummer 06-0220220 beschik bar gesteld. ie actie, waarbij zoveel mo- elijk klachten over speelgoed at nu op de markt verschijnt rorden verzameld, duurt tot n met december 1985, tot na (e grote „speelgoedgolf" van Sinterklaas en Kerstmis, ipeelgoed wordt overigens Vel gecontroleerd door mid- lel van het Speelgoed besluit. )p de naleving hiervan ziet Ie Keuringsdienst van Waren je, maar desondanks gebeu- en volgens Consument en [eiligheid nog te veel onge- kken. De modebewuste heer draagt volgend jaar een heus tweede lig pak van bij elkaar passend colbertje en broek. Daaronder een geweven (polo)hemd. De coupe is gereconstrueerd, at- hletisch, makkelijk, comforta bel. De internationale inkopers op de 25e heren-septemberbeurs de SEHM in Parijs zochten vier dagen lang naar het formele pak nieuwe stijl, het lekkere, losse tweedelig pak voor de vacantie. Want dat gaat de „Nieuwe Man straks in 1986 dragen: broek, bijpassend katoenen jasje, soepel vest van katoen, linnen of vis cose, ton sur ton of in één kleur. Hoewel de uni's hun plaats behouden zullen jonge stylisten toch pakken en broeken in neo-classisme brengen uit menggarens, in grote ruitdessins, pied de coq, strepen en streepjes. Nieuw is, wat ze noemen, de „chemissette". Feitelijk een klassiek overhemd, maar dan met korte mouwen, gecombineerd met hetJonge kostuum en das. Denim en chambray blijven voor sportieve doeleinden want Blousonpak van katoen; het jasje begeleidt een gestreepte ka toenen broek met een riem door lussen pas op de plaats ge houden. comfort gaat voor alles. Mix and match (bij elkaar passende mat of matglanzende kledingonderdelen) winnen terrein, maar toch zal de meest conservatieve „manager" zich in zijn vrije tijd in jeans hijsen, al dan niet met een nep overhemd van een bekend merk. Grote doorbraak was er op de SEHM voor boxer-broekjes in gekke prints en bijpassende polo's of hemden; vooral de stude rende jeugd is hier verzot op. Veel stylisten, die nu op de SEHM staan, weten hier goed op in te spelen. De meesten be gonnen ooit in tweedehands winkeltjes kleren te verkopen. Zij vonden hun weg en hebben nu in de herenkleding industrie een dikke vinger in de pap. Ter bescherming van de fiets tegen roest, krassen, vuil en dergelijke is een fietspyama op de markt gekomen. Hiermee kunnen fietsen die voor kortere of langere tijd geparkeerd staan ingepakt worden. De fietspyama, een product van VK International uit Helmond, is een hoes, gemaakt van lichtgewicht en waterdicht weefsel. Met behulp van een touw of een slot door de roestvrije ogen aan de onderkant van de hoes wordt de fiets vol ledig beschermd. Bij rijwielzaken is de fietspyama voor ongeveer 34,50 verkrijgbaar. Haardblok-producent Para- melt-Syntac bv heeft zijn Ceraflame Haardblok bij TNO laten onderzoeken op uitstoot van giftige gassen en brandduur. Het bedrijf meldt de volgende uitslagen: De haardblokken (die voor veertig procent bestaan uit zaagsel en voor zestig pro cent uit natuurlijke was) ge ven bij verbranding tien maal minder schadelijke koolwaterstoffen vrij. De brandduur van een haardblok ligt zes maal ho ger dan die van hout; voor elk haardblok van 1300 gram zou bijna tien kilo hout nodig zijn geweest. Een haardblok van 1300 gram kost circa ƒ2,50, is ver krijgbaar van benzinestation tot supermarkt en kan wor den aangestoken zonder ge bruik te maken van aan- maakblokken, oude kranten of vloeistoffen. „Jarenlang hebben we op hoog niveau correspondentie gevoerd met de Bijenkorf, C&A en Neckermann post orderbedrijven. Men vertikt het om onze argumenten se rieus te nemen. Daarom: wie niet horen wil, moet maar voelen". Aan het woord is de zegsman van het Anti Bont Comité uit Leeuwarden. Als het aan de dierenbeschermers ligt, wor den deze drie bedrijven bin nenkort bestookt met kaarten van klanten. Daarop staat de dreigende tekst: Ik vind het ongepast dat u nog bont aan biedt in uw winkelcollectie. Zolang u nog dierenleed-jas- sen verkoopt, koop ik niet langer uw artikelen. Het Anti Bont Comité: „Bont winkels zijn, mede door onze akties, grotendeels verdwe nen. Een bedrijf als Vroom Dreesmann is gestopt met de verkoop van bont, maar deze drie, voor de consument be langrijke grootwinkelbedrij ven. helpen nog steeds mee aan het dierenleed. Daarom roepen we de consument op tot een kopersstaking bij deze bedrijven". Het comité heeft zo'n hon derdduizend kaarten laten drukken. De aktie, die op 4 oktober, werelddierendag, van start ging, ondervindt veel sympathie-betuigingen, zegt het Anti Bont Comité. Samen met de Engelse, Duitse en Zwitserse dierenbescher mingsorganisaties hebben ze de strijd aangebonden. „Veel mensen gruwen van het on nodig lijden van dieren. Men vraagt soms stapels kaarten tegelijk aan om uit te delen op scholen of om in de wachtka mers van dierenartsen te leg gen. Bij een enquête, gehou den in februari, sprak drie kwart van de bevolking zich uit voor een verbod van pels- dierenfokkerijen". Vossenjacht De oproep tot een kopers-boy cot is, zo zegt het Anti Bont Comité, slechts een „zijpoot" van de dit jaar te houden ak tie. Het hoofdthema is de bontfokkerij die verboden moet worden. Tot groot onge noegen van de dierenbescher mers breiden fokkerijen in ons land zich snel uit. „Naast het dierenleed veroorzaken ze ook veel insectenoverlast voor de omwonenden. Op 30 no vember geven we het officiële startsein voor de aktie tegen de fokkerijen. Dan zullen we in een soort „vossenjacht" de aandacht vestigen op de 80.000 vossen die jaarlijks in ons land worden gefokt en af geslacht. De bedoeling is dat de mensen via de radio aan wijzingen krijgen over de te volgen route voor de vossen- ronde. Die weg leidt langs, laat ik het zo zeggen, het te showen bont in ons land naar manifestaties waaraan beken de Nederlanders hun mede werking verlenen. Dan weet u wel ongeveer welk karakter de aktiedag heeft. Meer wil ik er nu nog niet over zeggen, waht de vijand luistert mee". UNST Kwaliteit De naam zegt het al: "Robusta". Een oersterk kamerbreed bouclé tapijt, f 100% synthetisch en voorzien van IuCm. een foamrug. w1 Uitvoering "Robusta" is verkrijgbaar in de 'tfSf gemeleerde tinten naturel, beige, lichtgrijs, donkergrijs en bleu. Extra voordelig De prijs is een ongelooflijke meevaller: van 109C- voor 67.50 per strekkende meter van 400 cm. breed. Zelfleggers* haasten zich nu naar V&D om deze prachtkans niet te missen. Let wel: het-betreft hier een eenmalig prijs voordeel. Op is op! Snel beslissen dus. *Wilt u het tapijt gelegd hebben,dan in formeren wij u graag over de tarieven. Service en garantie Het tapijt wordt gratis thuis bezorgd. Bij het tapijt krijgt u van ons een garan tiefolder met nuttige tips voor het zelf- leggen van tapijt. V&D geeft op het tapijt een kwaliteitsgarantie van 5 jaar. Betaalservice Bij aankoop van f 350.- of meer is gespreide betaling via Euro- (Betaal-) cheques of Girobetaalkaarten moge lijk. Ook kan bemiddeling bij een per soonlijke lening via de verzekerings balie verleend worden. MUSEUMVERENIGING OVER MUSEUMBELEID: KETELHAVEN Met name het voortbestaan van universitaire mu seumcollecties, museum stukken uit de geschiede nis van de wetenschap, wordt door de nieuwe nota over Museumbeleid van minister Brinkman (WVC) in gevaar ge bracht. Dat is de mening van drs. H. Overduin, voorzitter van de Nederlandse Museumvereni ging. Bij de opening gisteren van de tentoonstelling „Schip breuk op de Zuiderzee" in het museum Ketelhaven in Oost- -Flevoland zei Overduin dat Brinkman in zijn nota alleen het stoepje van zijn eigen mi nisterie schoon- schrobt. Met de overheveling van bepaalde museale taken naar de lagere overheden, die eigenlijk niet op die taak berekend zijn. Daarnaast worden enige tien tallen universitaire collecties met de ondergang bedreigd. Volgens Overduin moet Ne derland een voorbeeld nemen aan Frankrijk, waar in Parijs druk wordt gebouwd aan een museum voor de wetenschap en Nederland zou zijn rijke wetenschappelijke erfgoed meer op zijn waarde moeten schatten. De bezuinigingen op de post voor de musea in ons land zijn er volgens Overduin de oorzaak van „dat vele mu sea in ons land een hardnekki ge slag om het naakte bestaan moeten leveren". Positief Toch was de voorzitter van de vereniging van musea positief over de ontwikkelingen in de musea zelf. De laatste jaren wordt het culturele erfgoed van ons land niet langer meer op een voetstuk geplaatst en hebben de musea het dichter bij de mensen gebracht. Sinds het einde van de jaren zestig is het aantal musea in ons land meer dan verdubbeld en ieder i'aar komen er twintig musea rij. In het museum voor Scheeps archeologie te Ketelhaven is een expositie ingericht over het (harde) leven op de sche pen die eertijds de Zuiderzee bevoeren en verschillende scheepsrampen zijn in beeld gebracht. De officiële opening van de tentoonstelling werd verricht door de 72-jarige Dirk Bos uit Alkmaar, wiens over grootvader, de visser Pieter Bos van Terschelling, tussen Urk en Harderwijk in 1876 schipbreuk heeft geleden. Aan de vondst van het schip en hetgeen er nog aan persoonlij ke bezittingen van Pieter Bos in het ruim zijn gevonden, eni ge jaren geleden in Oost-Fle voland, wordt op de tentoon stelling ruim aandacht besteed. ARNHEM In het gemeentemuseum in Arnhem is tot en met 24 november de tentoonstelling „Americans in glass" te zien. De expositie, die bestaat uit ruim 70 kleurige glasplastieken van 56 hedendaagse Ameriaanse kunstenaars, maakt de komende maanden een toemee door West-Europa. In ons land is de glas kunst uit Amerika alleen in Arnhem te zien. De collectie omvat werk van de belangrijke Amerikaanse glas kunstenaars als James Watkins, Robert Kehlmann, Tina Anfie- ro en David Huchthausen en is aangevuld met speciaal voor deze glasexpositie vervaardigde schilder- en beeldhouwwerken. De tentoonstelling biedt volgens het Arnhems gemeentemuseum een gevarieerde aanblik: van koele abstract-geometrische driedi- mendionale objekten tot kleurige, vrolijke en decoratieve plas tieken. „Americans in glass" is de derde tentoonstelling van Ameri kaanse glaskunstenaars sinds 1978. Voor de jaren zeventig be stond er bij kunstenaars maar weinig belangstelling voor het werken met glas. Inmiddels zijn er in de Verenigde Staten ruim tachtig scholen en universiteiten met cursussen op het gebied va i glaskunst. In ons land is de Rietveldacademie sinds 1970 de enige academie voor beeldende kunst met een glasopleiding. Concert voor orgelfonds DEN HAAG In de En gelse Kerk aan de Ary van der Spuyweg wordt zaterdagavond 26 oktober een concert gegeven, waarvan de baten ten goe de komen aan het orgel fonds van de kerk. De uit voerenden zijn Maria Te- cla Andreotti en Claudia Mertens traverso en Noel- le Probst en Trudi van der Wulst, fagot. De vier voe ren werk uit van onder anderen Telemann, Han del en Vivaldi. Milky Way Award voor Pierre Hébert AMSTERDAM De „Mil- ky Way Award for Reality Research" 1985, van de Mel kweg Cinema in Amster dam, is toegekend aan de Canadese animatie-filmer- tekenaar Pierre Hébert. Aan de prijs is geen geldsom verbonden want, aldus de Melkweg, deze beoogt alleen filmers onder de aandacht te brengen die een bijzondere artistieke prestatie hebben geleverd in hun onderzoek naar de werkelijkheid. Pier re Hébert ontvangt de on derscheiding op 18 december in de Melkweg.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15