Moebarak eist excuus YS „aan alle Egyptenaren" Gorbatsjov schrapt loze idoften Kroetsjov Onderzoek door Nobelprijswinnaars helpt hartinfarcten voorkomen NAVO-MINISTERS BESPREKEN STRATEGIE VOOR TOP GENÈVE Nieuw type interferon ontdekt lUITENLAND Ceidóc Sou/temt DINSDAG 15 OKTOBER 1985 PAGINA 7 irdbeving in Sovjet-Unie 'ïas voorspeld OSKOl) De aardbeving die xondag- ond het noorden van de Centraalazia- che Sovjet-republiek Tadzjikistan sierde, was voorspeld. Dat blijkt uit bericht van de regeringskrant Iz- jitstia. Het blad meldde dat de patiën- van een ingestort ziekenhuis vante- ren geëvacueerd waren. In Centraal- ;!tië komt zo'n „natuurlijke waarschu wing" voor een aardbeving vaak in de rtn van een plotselinge temperatuurs- ling en andere klimatologische ver- deringen. De aardbeving, die een ::}acht van 6 op de schaal van Richter :-id, heeft een onbekend aantal levens Wlëist en er is grote schade aangericht. Protesten tegen boek Noorse spion OSLO In Oslo is gisteren een in de gevangenis ge schreven en inmiddels bekroond boek gepubliceerd van de hand van Arne Treholt, de 42-jarige ex-diplo maat en onderminister van buitenlandse zaken, die in juni tot 20 jaar werd veroordeeld wegens spionage voor de Sovjet-Unie en Irak. Vooraanstaande zaken lieden in Noorwegen hebben tegen de publicatie van het boek geprotesteerd en het publiek gevraagd het niet te kopen. Treholt, die tegen het vonnis in beroep is gegaan, heeft het 370 pagina's tellende boek in de gevangenis geschreven en heeft van contacten met advocaten en vrienden gebruikgemaakt om het de gevangenis uit te smokkelen. Geschat wordt dat Tre holt minstens een miljoen kronen aan royalties aan zijn boek zal verdienen, bijna genoeg om de hem op gelegde boete te betalen. Suralco wil 500 mensen ontslaan PARAMARIBO Suralco, het grootste bauxietbedrijf van Suriname, wil 500 werkne mers ontslaan. Het bedrijf, waar in totaal 3.500 mensen werken, vindt de afvloeiing noodzakelijk om de kostprijs van bauxietpro- dukten te verlagen en zo de concurrentieposi tie op de wereldmarkt te verbeteren. Suralco leed vorig jaar een verlies van 26 miljoen Su rinaamse gulden. De vakbonden van Suralco- -personeel verzetten zich tegen het voorgeno men ontslag en wijzen erop dat tussen 1982 en 1984 al 1.500 arbeidsplaatsen in de bauxiet ver loren zijn gegaan. MRO De Egyptische gelaten Resident Moebarak heeft n de Verenigde Staten rontschuldigingen ge- voor de onderschep- i ig van het Egyptisch j: rkeersvliegtuig. dat de pers van het Italiaanse liseschip Achille Lauro ar Tunesië zou brengen. Moebarak verklaarde dat hij had besloten de kapers aan de PLO te overhandigen, zodat Jasser Arafat voor het oog van de wereld verantwoordelijk zou zijn voor hun berechting. ::JVij verwachten excuses :j: n alle Egyptenaren. en persoonlijk excuus n mij", aldus Moebarak, :je zei dat hij een per il tmlijke brief van presi- nt Reagan over deze vestie ongeopend heeft „Als Arafat de kapers niet zou bestraffen, en er zouden nieu we terroristische aanslagen plaatsvinden, zou de wereld tegen deze nieuwe terroristi sche daden kunnen onderne men wat ze wil", aldus Moeba rak. die vreest dat de Ameri kaanse onderscheppingsactie, gevolgd door de berechting van de kapers in Italië, het be gin zal zijn van een nieuwe reeks vergeldingsaanslagen. De Palestijnse groep onder lei ding van Abu Abbas, die door Washington wordt beschuldigd van het beramen van de ka ping, heeft in Tunis voor het eerst erkend dat zij de operatie heeft uitgevoerd. Tevens werd bevestigd dat het echte doel van de operatie de Israëlische havenstad Ashdod was. Abu Abbas zelf, die tot woede van de VS van Italië een vrij geleide kreeg naar Joegosla vië, verklaarde eerder dat hij noch Arafat tevoren wist van de kaping van de Achille Lau ro. Abbas vertrok gisteren overigens met onbekende be stemming uit Joegoslavië. De Verenigde Staten hebben laten weten aat zij hem blijven ach tervolgen en blijven proberen hem te berechten, waar hij ook naartoe gaat. In Italië heeft de vrijlating van Abbas de politieke span ningen. die het gevolg waren van Italië's houding in de ka ping, vergroot. Minister van defensie Spadolini nam giste ren uit boosheid niet deel aan het kabinetsberaad. Premier Craxi had opgeroepen tot het overleg, om een politieke crisis af te wenden. Spadolini staat bekend als een vriend van Is rael en is lid van de Republi keinse regeringspartner in het coalitie-kabinet. De Republi keinen hebben drie ministers. Als zij zich terugtrekken, kan dat het einde betekenen van de regering-Craxi. Arafat niet welkom bij 40-jarige VN NEW YORK PLO-leider Arafat wordt definitief niet uitgenodigd voor de herden king van het 40-jarig bestaan van de Verenigde Naties. Ara fat was oorspronkelijk ook niet uitgenodigd, maar in een resolutie van India en vijf an dere niet-gebonden landen werd wel om diens komst ge vraagd. De Verenigde Staten dreigden met maatregelen wanneer Arafat zou komen en daarop werd de resolutie, die .vóór de kaping van de Achille Lauro was ingediend, inge trokken. Ook Sam Nujoma, van het Namibische bevrij dingsfront SWAPO, is niet welkom. EEN GESPREK MET PLO-LEDEN Loildcil Zwicht "DNDEN Niet de wei- tring van de Palestijnse _den om geweld af te peren en de staat Israël gratis erkennen, maar zware ruk vanuit Washington iu de Britse regering gis- ;ren hebben doen beslui- »n af te zien van gesprek- »n met een Jordaans/Pa- ijnse delegatie. De de- {atie, waarvan ook twee leden van de PLO deel uitmaken, zou in Londen overleg voeren over de kansen op vrede in het Midden-Oosten. Volgens gezaghebbende Britse bladen heeft de Amerikaanse president Reagan Thatcher persoonlijk via de telefoon meegedeeld dat het tijdstip „te gevoelig" was voor besprekin gen op hoog niveau met de PLO, met name in het licht van de kaping van de Achille Lauro. De regering van pre mier Margaret Thatcher gaf zelf als reden voor Het afzeg gen van de besprekingen, dat de twee PLO-leden hadden nagelaten geweld af te zweren en om het bestaansrecht van Israël te erkennen. De uitnodiging van Thatcher aan de Jordaans/Palestijnse delegatie was ook in eigen land scherp bekritiseerd, on der anderen door de zes joodse ministers in het kabinet en di verse Lagerhuisleden. Overi gens heeft minister van bui tenlandse zaken Howe wel de Jordaanse leden van de dele gatie kort op zijn kabinet ont vangen. De ontmoeting die de beide PLO-leden, de Anglicaanse bisschop Khoury en de oud- burgemeester Milhem, later deze week in Luxemburg zou den hebben met EG-functio- narissen, is eveneens afgelast. Iltimatum krstreken, dood ssen niet gemeld ROET Het ultimatum gisteren in een anoniem poontje was gesteld door de [voerders van de Russische tassadeleden. is verstreken (der dat de politie berichten Jft ontvangen over het exe- teven p<fren van de dr'e ^ussen- zullen de gijzelaars doden de ambassade opblazen als Rkou die niet binnen 48 uur zo luidde een bij het if|. fistelijke radiostation Stem k Libanon en de islamiti- (e Stem van de Natie bin- Jen en kgekomen boodschap van breven ei islamitische bevrijdings- ht. Dat ultimatum is nu [streken. Of de telefoontjes toutoewiler inderdaad namens het rrijdingsfront werden ge- egd is niet duidelijk. Bo- fidien waren er twee ver- lillende ultimatums, fatering^ssen hebben door de VS (eleide para-militaire troe- i van het Libanese leger [eren met linkse militiele- jj postgevat bij de Russische ibassade in Beiroet. Op 30 1 ,anSs dKember werden daar vier Bsen ontvoerd. Eén van consulair secretaris Kat- werd twee dagen later bij een vuilnisbelt gevon- is-ontvar1" de ontvoering en de ^^jord op Katkov is de Sovjet- iip voor hetzelfde dilemma len te staan als de Verenig- Staten, waarvan de laatste jaar al verschillende bur- zijn ontvoerd. Tot nu toe n de Oostbloklanden ge aard gebleven voor de van ontvoeringen van itenlanders. Bloemen voor Thatcher Met een bos bloemen feliciteerde de Indiase premier Rajiv Gand hi, Margareth Thatcher gisteren met haar zestigste verjaardag. Gandhi arriveerde met zijn Italiaanse vrouw Sonia op vliegveld Heathrow voor een vier-daags bezoek aan Groot-Brittannië. iCOU De Russische ider Gorbatsjov heeft daag een belangrijke de over het van hem te vachten politieke be- op de lange termijn ihouden. Het persbureau dat in het verleden dit soort bijeenkom- i vaak zweeg, heeft dit neld. >atsjov sprak over wijzi- ten in het partijprogramma het economische beleid tot het jaar 2000. Het partijcomitee zal zich op de vergadering uit spreken over het nieuwe par- tijprogramma, waarmee de Sovjet-Unie de volgende eeuw in gaat. Gisteren meldden de Sovjet media dat Gorbatsjov als hoofd van de commissie ter herzie ning van het partijprogramma dat in 1961 onder Kroetsjov was opgesteld overleg had ge voerd met leden van die com missie. Daarbij werd een akkoord be reikt over een ontwerppro- grfun dat nu aan het centrale comitee wordt voorgelegd. Na dat ook de Opperste Sovjet (het nationale parlement) zich erover heeft uitgesproken kan het nieuwe programma vol gend jaar februari worden aangenomen bij het algemene partijcongres. Naar verwachting zullen veel van de bombastische en niet realistische beloften uit het program van Kroetsjov wor den geschrapt. Die in ongena de gevallen leider beloofde dat de Russen in 1970 een hoger welvaartspeil zouden hebben dade burgers van de VS. Pools bewind: opkomst valt toch tegen WARSCHAU Het Poolse bewind heeft gisteren toegege ven dat de opkomst bij de algemene verkiezingen van zon dag toch iets tegen is gevallen. Regeringswoordvoerder Ur ban zei dat het opkomstpercentage voor het hele land iets onder de 77 lag. Zondag had de regering nog geschat dat de opkomst tien procent hoger was dan de 74,9 procent bij de regionale verkiezingen van 1984. Beide cijfers zijn aanzien lijk lager dan het officieel opgegeven cijfer voor de vorige algemene verkiezingen, in maart 1980: 98,87 procent. Vol gens het Poolse persbureau PAP bedroeg de opkomst 78,8 procent. De cijfers van regeringszijde zijn aangevochten door de leider van het buiten de wet gestelde vakverbond Solidariteit, Lech Walesa. Hij schat de opkomst op zo'n 60 procent. Dr. Michael Brown (links) en dr. Joseph Goldstein, winnaars van de Nobelprijs voor de geneeskunde, schudden elkaar breedia- chend de hand. STOCKHOLM „De ontdekkingen van de 44-jarige Michaël Brown en de 45-jarige Joseph Goldstein hebben geleid tot nieuwe inzichten op het gebied van de behan deling en voorkoming van hartaanvallen", aldus het Nobelcomité gisteren. De prijs is de twee Amerika nen toegekend „voor hun ont dekkingen op het gebied van de regeling van de cholesterol- -stofwisseling". Door hun \Verk hebben Brown en Gold stein een „revolutionaire bij drage geleverd aan de kennis omtrent de regeling van de stofwisseling van cholesterol en de behandeling van ziekten veroorzaakt door abnormale hoge concentraties van choles terol in het bloed". „Het debat over cholesterol van de laatste tien jaar kan bij het publiek de indruk hebben gewekt dat deze stof,»die af komstig is uit de lever en uit vet in het voedsel, koste wat kost geweerd moet worden. Dit is echter niet wenselijk en zelfs onmogelijk aangezien cholesterol in alle lichaams weefsels aanwezig is en door het lichaam wordt geprodu-' ceerd. Het is van vitaal belang voor verscheidene normale li chaamsfuncties", aldus het co mité. „Overmatige hoeveelheden cholesterol echter zetten zich af in de vaatwanden en vor men daar klonten die de bloedstroom belemmeren. Uit-« eindelijk wordt het bloedvat zelfs helemaal afgesloten wat een hartaanval of een beroerte tot gevolg heeft. Het eten van grote hoeveelheden dierlijke vetten, roken, stress en geneti sche factoren versnellen het proces van afzetting van cho lesterol in de vaatwanden" BRUSSEL In het NAVO-hoofdkwartier in Brussel heeft de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken, Shultz, zijn collega-ministers uit het bondgenootschap op de hoogte gesteld van de voorbereidingen voor de komende topontmoeting in Genève tussen presi dent Reagan en partijlei der Gorbatsjov. De bijeenkomst, waarvoor mi nister Shultz speciaal naar Brussel kwam gevlogen, werd gehouden op aandringen van de kleinere NAVO-landen, met name Nederland en Bel gië. Aanvankelijk nodigde president Reagan alleen de grote NAVO-landen én Japan uit voor topberaad over zijn gesprek met de Russische lei der. Overigens heeft Frankrijk de uitnodiging voor die bijeen komst op 24 oktober in New York afgeslagen. De ministers hebben onder meer gesproken over het jong ste voorstel van het Kremlin om de Amerikaanse en Russi sche kernwapenarsenalen met 50 procent te verminderen. Eerder al heeft president Rea gan's speciale afgezant Paul Nitze de permanente verte genwoordigers bij de NAVO uitleg gegeven over ^e jongste voorstellen van Moskou. Vol gens Nitze is er verschil tussen de weergave van de voorstel len door Gorbatsjov en de om schrijving, zoals die bij de on derhandelingen in Genève op tafel kwam. Een halvering van de strategische bewape ning, zoals Gorbatsjov zei, werd in Genève een beper king van het materiaal rond die bewapening. „En dat is heel wat anders dan het pu bliek denkt", aldus Nitze. Russische topeconoom vervangen MOSKOU De 74-jarige Ni kolai Baibakov, sinds twintig jaar hoofd van de staatsplan- ningcommissie Gosplan van de Sovjet-Unie en daarmee de be langrijkste econoom van het land, is met pensioen gestuurd. Hij is vervangen door de vroe gere vice-premier Nikolai Ta- lyzin (56). Het vertrek van Baibakov is een nieuw teken van de ingrijpende verjonging die partijleider Michaïl Gor batsjov in de politieke en eco nomische top van het land doorvoert. Twee Westduitsers in DDR aangehouden OOST-BERLIJN De DDR heeft twee Westduitsers gear resteerd wegens hulp aan Oostduitsers, die illegaal naar het Westen wilden vluchten. De twee, Gerhard Wigert en Thomas Batke, zijn afgelopen vrijdag gepakt bij t,wee afzon derlijke incidenten. Blinde minister benoemd De eerste blinde minister ter wereld, Bengt Lindqvist (rechts) wordt in de Zweedse hoofdstad Stockholm naar het podium begeleid Lindqvist is gisteren benoemd tot minister van volksgezond heid. Links op de foto premier Olof "Palme. TAMP A Italiaanse on derzoekers hebben een nieuw type interferon ontdekt, dat werkt tegen een groot aantal virussen. Onderzocht moet worden of het ook over eigen schappen beschikt, die ge bruikt kunnen worden ter bestrijding van kanker. Töt nu toe waren drie typep van het uiterst actieve men selijke eiwit bekend, de alfa-, bèta- en gamma-interfero- nen..De Italiaanse onderzoe ker Danziani, die de ontdek king deed, denkt dat het nieuwe type eiwit een be langrijke rol kan gaan spelen in de strijd tegen virussen en kanker. Gebleken is dat het nieuwe eiwit „ILP" actief is tegen het toga-virus en het rhabdo-, picorna- en herpes- -virus, maar in mindere mate tegen het pok ken-virus. In tal van proeven over de hele wereld is de laatste ja ren de antivirale werking van deze stof duidelijk bewe zen. Medische onderzoekers meldden ook succesvolle be handelingen van bepaalde vormen van kanker met dit vrij algemeen toepasbare middel. ILP heeft de voornaamste ei genschappen van het interfe- ronsysteem, maar verschilt van de „klassieke" soorten in zijn ziektebestrijdende eigen schappen en het moleculair gewicht is lager „Voice of America" moet misvattingen over VS corrigeren BONN De met Amerikaanse over heidsgelden draaiende zender „Voice of Ame rica" (VOA) is van morgen zijn op Europa gerichte uitzendingen begonnen. Het doel er van is „misvattingen" over de VS onder de Europese jeugd recht te zetten, zo verklaar de Charles Wiek, de directeur van de Ame rikaanse voorlichtings dienst (USIA). Het is de eerste maal in 25 jaar dat de Ameri kaanse „wereldradio" zich speciaal op West- -Europa richt, 24 uur per etmaal. „VOA-Europe zal helpen het informatietekort over de VS te corrigeren onder de miljoenen jongeren, die sinds de Tweede Wereld oorlog zijn opgègroeid", al dus Wiek. „Hoewel zij gro te belangstelling hebben voor de VS, bestaan er on der jonge mensen wellicht misvattingen over ons land en volk. Sommigen begrijpen misschien niet hoe veel wij gemeen heb ben". Lang niet iedereen is het hier overigens mee eens. Van verscheiden kanten is VOA-Europa een „gewone propaganda- zender" genoemd. De nieuwsdienst van VOA-Europe, die voorlo pig in het Engels uitzendt, brengt een mengeling van commentaar, muziek en vermaak. De zender zal alle belangrijke verklarin gen van de Amerikaanse president en de minister van buitenlandse zaken melden en aandacht geven aan Europees/Amerikaan se kwesties. Maar vooral wil men „niet-politieke as pecten van Amerika weer geven": schetsen van het alledaagse leven van ge wone Amerikanen. De VOA zal op een later tijdstip ook gaan uitzenden in het Duits, Italiaans, Frans en Spaans. De van daag begonnen uitzendin gen komen in zes West- duitse steden op de kabel en in Parijs op FM De ko mende maanden, als van de kabel wordt overge schakeld naar directe uit zending op de FM-band, worden de uitzendingen ook gericht op de rest van Frankrijk, de Benelux en Scandinavië. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BULAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES 6 EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7