J TAFEL Hitier voerde oude droom van het antisemitisme uit President van Brazilië zoekt steun kerk voor nationaal akkoord Dekens van bisdom Den Bosch houden vast aan hun koers Herdenking twee eeuwen „Haagsch Genootschap" CcidocSouAOJt achtergrond iin: kerk wereld Verdachte Celenk bij paus proces overleden Marokkaanse duikt onder in kerk weer QeidóaOowumt DINSDAG 15 OKTOBER 1985 PAGI] Diakenen verontrust over sociaal stelsel De Generale Diakonale Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft in een resolutie zijn verontrusting uitgesproken over de regeringsvoorstellen inzake de sociale zekerheid. De meest kwetsbare groepen in de samenleving dreigen daarvan de dupe te worden, aldus de GDR. Aan de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is gevraagd de veront rusting kenbaar te maken bij regering en parlement. Wijzi ging van het stelsel zou alleen mogen na uitvoerige bespre king met betrokkenen en deskundigen, vooral omdat voor een goede en loyale uitvoering van een stelsel van wetten een breed maatschappelijk draagvlak is vereist, aldus de GDR. Uniek bijbelproject op Hongaarse televisie Christenen en marxisten geven in Hongarije hun visie in een dertiendelige televisieserie over de Bijbel waarvoor in Honga rije veel belangstelling bestaat. Een aantal afleveringen is door katholieke, lutherse en calvinistische theologen of histo rici is samengesteld. Andere afleveringen laten de visie van marxistische filosofen of historici zien. Tot de onderwerpen die in de serie aan de orde komen, behoren het ontstaan van de Bijbel, de maatschappelijke en religieuze aspecten van de verbreiding van het christendom, de relatie tussen Bijbel en kunst en de verhouding tussen de Bijbel en de ontwikkeling van de mens. I Wie tanden heeft gege ven, die zal ook brood geven Jiddische spreuk 99 De Braziliaanse president José Sarney wil de hulp inroepen van de aartsbis schop van Sao Paulo, kardinaal Paolo Evaristo Arns, voor de totstand koming van een „natio naal akkoord". Dit ak koord zou de prille de mocratie in Brazilië een stevige basis moeten ge ven. Van de zijde van de Brazili aanse bisschoppenconferentie is meegedeeld dat pas op het bericht zal worden gerea geerd, zodra de regering offi cieel bevestigt dat zij kardi naal Arns een bemiddelende rol wil laten spelen bij de tot standkoming van het ak koord. De aartsbisschop van Sao Paulo en president Sar ney hebben de afgelopen verscheidene malen infor meel contact hierover gehad. Kardinaal Arns wordt alge meen beschouwd als de lei der van de vooruitstrevende sector van de Braziliaanse katholieke Kerk. Hij is een groot pleitbezorger van de kerkelijke basisgemeen schappen in zowel de indus triestad Sao Paulo als in de rest van het land. Leiders van deze basisgemeenschap pen spelen een niet onbe langrijke rol binnen de groot ste vakcentrale, de CUT, die wordt gedomineerd door de linkse arbeiderspartij (PT). De vakbondsleiders hebben tot nu toe de pogingen van de regering om met de politieke partijen, de ondernemers en de vakbonden tot een natio- 99 naai akkoord te komen afge wezen. De CUT-leiding liet zondag weten, dat zij wel be reid is met kardinaal Arns te gaan praten, maar dat zij on middellijk zal opstappen als hij het voorstel doet een na tionaal akkoord te sluiten. De vakbondsleiders menen, dat de arbeiders de afgelopen twintig jaar al veel te veel hebben ingeleverd en dat de regering daarom in de eerste plaats tot een akkoord met de ondernemers moet zien te komen. Kardinaal Arns heeft zich tot op heden onafhankelijk op gesteld teri opzichte van de nieuwe democratische rege ring van president Sarney. Evenals de bisschoppencon ferentie eist hij van de rege ring in de eerste plaats de vorming van een onafhanke lijke grondwetgevende raad. In de tweede plaats willen de bisschoppen dat er een ingrij pende landbouwhervorming tot stand komt. Tenslotte verlangen de bisschoppen van de regering dat ze de mensenrechten beschermt en degenen die de mensenrech ten schenden straft. Het is niet bekend of kardi naal Arns, die momenteel een rondreis door de Duitse Bondsrepubliek maakt, be reid is als bemiddelaar op te treden tussen de regering en de vakbonden. De voorzitter van de CUT, Jair Meneguelli, zei dat de kerk binnen zijn organisatie „geen beslissende invloed" heeft. Volgens hem hebben slechts drie van de vijftien leden van het bestuur van de CUT een directe rela tie met de kerk. Bekir Celenk Bekir Celenk, een van de verdachten bij het proces in Rome over de aanslag op de paus, is gistermiddag aan een hartaanval overleden, zo heeft het Turkse persbureau Anatolië bericht. Celenk kreeg een har taanval in de militaire Mamak-gevangenis in Ankara en overleed op weg naar het militaire Gulhanezie- kenhuis. De 50-jarige Celenk stond in Ankara terecht op beschuldiging van smokkel in wapens en drugs. Hij wordt beschouwd als een van de peetvaders van de Turkse maffia. Als hij was schuldig bevonden, had hij de doodstraf kunnen krijgen. De Italiaanse rechtbank, die zich bezig houdt met het pau sproces, was van plan deze maand naar Turkiie te gaan om Celenk en andere getuigen te horen in verband met een mo gelijk complot om paus Johannes Paulus II te vermoorden. De Turk Ali Agca heeft hem het brein genoemd achter de aanslag op paus Johannes Paulus II in 1981. De Marokkaanse mevrouw Taouzani met haar kinderen in de Groningse Salvatorkerk. De Marokkaanse mevrouw Aouicha Taouzani (36) uit Marokko die sinds zondagavond in de San Salvator kerk in Groningen zit, zal naar alle waarschijnlijk heid vandaag het land moeten verlaten. Met haar vier kinderen en zo'n twintig sympathisanten voert zij actie om te voorkomen dat zij naar Marokko zou moeten terugkeren, zo heeft een woordvoerder van het comité „Mevrouw Taouzani en haar kinderen moeten blijven" gisteren meegedeeld. Volgens het ministerie van justitie beschikt mevrouw Taouza ni, die weduwe is, niet over een geldige verblijfsvergunning. De weduwe woont al acht jaar in Nederland, maar verbleef van maart 1982 tot augustus 1983 in Marokko samen met haar man. In die periode liep haar verblijfsvergunning af. Toen haar man in Marokko overleed keerde de weduwe terug naar Nederland. Een aanvraag voor een nieuwe verblijfsvergun ning werd door justitie afgewezen, omdat zij te lang in Ma rokko had gewoond. De laatste hoop is gevestigd op een gesprek met het ministerie van justitie dat morgen plaats heeft. Onder leiding van de ad vocaat van de vrouw, mr. H. Boogaart, hoopt een delegatie van Groningers en Marokkanen daar de staatssecretaris Kor te-Van Hemel te bewegen alsnog een verblijfsvergunning te verlenen. De Marokkaanse Aouicha Taouzani (36) vierde van links verblijft met haar kinderen en en een aantal Groningers in de Groningse San Salvatorkerk. SIMON WIESENTHAL VOOR JUBILERENDE STIBA: De kerk heeft door de eeuwen heen het antise mitisme gewettigd. Het antisemitisme is niet met Hitier begonnen. Door de stand van de techno logie in diens dagen was Hitier wel in staat een eeuwenoude droom van het antisemitisme waar te maken: de massale uit roeiing van de joden. Dit zei Simon Wiesen thai, hoofd van het Joods Docu mentatiecentrum in Wenen, maandag op het symposium „Veertig jaar na '45..." in Amsterdam van de Stichting Bestrijding Antisemitisme (Stiba), die haar vijfjarig be staan vierde. Als de technologie dat moge lijk had gemaakt zou er al eerder een holocaust hebben plaats gevonden. De inquisi tie heeft al serieuze pogingen gedaan een wurgmachine te laten construeren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog wettig de de kerk opnieuw het anti semitisme. Paus Paulus Vil heeft Hitier bij het bedrijven van zijn misdaden geen stro breed in de weg gelegd, aldus Wiesenthal. Het antisemitisme is ook in linkse kring te vinden. Tal rijke joodse intellectuelen sloten zich indertijd in Rus land aan bij de communisten Simon Wiesenthal: „eeuwenoude droom" in de hoop dat die via een re volutie een einde zouden ma ken aan het tsaristisch re giem, met zijn talrijke po groms. Maar nadat de com munisten de macht hadden werden tijdens het bewind van Stalin joden in de leiding van de communistische partij de een na de ander geliqui deerd, voerde Wiesenthal aan. De hervormde theoloog dr. Hans Jansen wees tijdens het symposium op een geschrift van de Hervormde synode uit 1949, waarin het niet ge heel uitgesloten wordt dat Gods gericht over het joodse volk zich voltrekt in de ver volgingen die het de afgelo pen eeuwen heeft moeten verduren. Verder wordt in dat geschrift („Fundamenten en perspec tieven van belijden. Een proeve van hernieuwd refor matorisch belijden"), waar van in 1980 nog een ongewij zigde herdruk verscheen, on der meer gesteld dat Israël als tegenbeeld van het nieu we volk Gods leeft en dat Is raël tijdelijk door God is ver worpen. Een poging van de Utrechtse hoogleraar dr. J.M. Hasselaar in 1976 om de Her vormde Kerk tot intrekking van dit geschrift te bewegen, is op niets uitgelopen. De samenstellers van dit ge schrift (de hoogleraren theo logie H. de Vos, E. L. Smelik, H. Berkhof, G. P. van Itter- zon, K. H. Miskotte en A. A. van Ruler) hebben zich laten inspireren door de Israël-the- ologie van Karl Barth. De niéuwe dekens die bisschop J. G. ter Schure van Den Bosch met in gang van 1 oktober heeft benoemd, zullen geen verandering brengen in het beleid dat de dekens vergadering sinds de be noeming van mgr. Ter Schure heeft gevoerd. De nieuwe dekens staan ach ter het beleid dat de dekens- vergadering in 1984 heeft uit eengezet in haar nota „En- zodoende". Voorts is bij de benoeming de voordracht van de pastores in het deke naat en het dekenaal bestuur gevolgd. Mgr. Ter Schure be noemde nieuwe dekens in de dekenaten Best, Cuyk en Helmond en herbenoemde de dekens van Den Bosch, Oss en Ravenstein. Mgr. Ter Schure had de de kensvergadering kort na zijn benoeming laten weten dat hij pas tot de (her)benoeming van dekens zou overgaan, nadat hij nieuwe stafleden voor het bisdom had aange steld. Tijdens de vergadering met de dekens van 25 sep tember deelde mgr. Ter Schure mee dat hij pas over enkele maanden een vicaris- -generaal en andere stafleden zal benoemen. De bisschop heeft gehoor gegeven aan het verzoek van de dekens niet langer met de (herbenoe ming van dekens te wachten. De dekens hebben begin fe bruari de benoeming van mgr. Ter Schure unaniem af gekeurd, omdat zij vreesden dat het beleid van de nieuwe bisschop haaks zou staan op dat van zijn voorganger, mgr. J. W. M. Bluyssen. Nederlandse predikanten gaan adverteren in Zuidaf rikaanse krant Nederlandse predikanten zullen vrijdag in een advertentie in de Zuidafrikaanse krant „City press" die overwegend door zwarten wordt gelezen, de Zuidafrikaanse regering oproepen alle politieke gevangenen vrij te laten. De predikanten protesteren tegen de reactie van de regering van Zuid-Afrika op het „legitieme streven naar gerechtigheid en vrede voor alle mensen Zij proberen in de krant „Cape times" een soortgelijke advertentie te plaatsen. De predikanten namen in augustus het initiatief tot een ad vertentie in een landelijk ochtendblad waarin solidariteit werd betuigd met ds. Allan Boesak. De advertentie werd door meer dan 850 predikanten onderte kend. Onder hen bevonden zich ruim 750 van de 1250 dienst doende predikanten in de Gereformeerde Kerken in Neder land. Een aantal ondertekenaars van de advertentie is in september bijeen geweest om te komen tot een permanente steungroep voor predikanten in Zuid-Afrika. Dat plan moet nog nader worden uitgewerkt. Op 19 oktober herdenkt het „Haagsch Genoot schap tot verdediging van de christelijke gods dienst" zijn tweehon derdjarig bestaan met een officiële viering en de aanbieding van een jubileumboek aan ds. W. R. van der Zee, secre taris van de Raad van Kerken in Nederland. Het genootschap dankt zijn ontstaan aan de verontwaar diging en woede van een aantal orthodoxe predikanten over wat zij zagen als „laster lijke aanvallen" vanuit de Verlichting, vooral van Jo seph Priestley. In de loop van de jaren ko zen de leden voor een weten schappelijke weerlegging van vooroordelen en voor vrij wetenschappelijk onderzoek. Ze verdedigden een eenvou dig 'bijbels, niet-dogmatisch christendom en belandden daarmee bij het vrijzinnig protestantisme. Om de doelstelling te verwe zenlijken schreef net bestuur prijsvragen uit voor verhan delingen over theologische onderwerpen, op basis waar van een reeks „Werken van het Genootschap" werd uit gegeven. Ook werden aan vankelijk geschriften uitge bracht voor de vorming van niet-theologisch geschoolde kerkleden. In het begin van de twintig ste eeuw werden een kweek school en een leerschool op gericht voor de opleiding in vrijzinnig-protestantse geest van onderwijzers voor het ■openbaar onderwijs. In 1924 volgden een mulo, nu mavo. De even later gestichte kleurterschool is vanaf 1 au gustus 1985 samen met de leerschool een basisschool ge worden. De tot pedagogische academie uitgegroeide kweekschool is in 1984 afge stoten. Het genootschap kreeg in 1923 toestemming voor op richting van drie bijzondere leerstoelen aan de RU Utrecht. Achtereenvolgens doceerden in Utrecht op de bijzondere leerstoelen prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, prof. dr. H. T. de Graaf, prof. dr. M. C. van Mourik Broekman en sinds 1984 prof. dr. Th. M. van Leeuwen, die wijsgerige the ologie doceert, inzonderheid met betrekking tot het vrij zinnig denken. Malaise van de oecumene n Ne< ieuw mini jitenla Buit' n gisl allatif eilighe jvies i rj aarovt .DIJ zijn afscheid als secretaris van de Raad van Kerkei jnbari Nederland heeft dr. Herman Fiolet het voorstel gedaan, de Nederlandse rooms-katholieke kerkprovincie rechtstri l9de lid wordt van de Wereldraad van Kerken. Dit lidmaatsc kan in de ogen van de scheidende secretaris helpen om de impasse van de (internationale) oecumene te raken ACHTERGROND van zijn voorstel is de overtuiging vai [dedj| rooms-katholieke dr. Fiolet, dat de toekomst van de K ligt in de wezenlijke oecumene. Geen „achterhoedegev<v00r ten", zoals hij het proces van eenwording van hervorm of. dr en gereformeerden noemt, maar „echte en dure" oecume Om die te bereiken, is het onder meer nodig de identiteit de eigen Kerk niet langer buiten beschouwing te laten. let zei het zo: „Zonder geloofscrisis ten aanzien van de ei Kerk is oecumene niet mogelijk". Streven naar eenheid behoud van eigen identiteit is hetzelfde als zoeken naar vierkante cirkel. Het voorstel van dr. Fiolet om de Nederlandse rk- ke provincie te laten toetreden tot de Wereldraad van Ker heeft een verscheidenheid aan reacties opgeroepen. Van testantse zijde wordt met scepsis het antwoord van Rome gewacht en uit eigen kring heeft Fiolet aarzelende en vri delijk afwijzende opmerkingen kunnen horen. Veel hoop (of vrees voor) een Nederlands rk-lidmaatschap hoeft er ook niet te zijn. VOOR dr. Fiolet en al die anderen die omwille van de zj van Christus streven naar eenheid tussen Rome en Refonj tie, is het klimaat voor de oecumene in ons land overig ook niet erg hoopgevend. Een signaal daarvan kwam voi week, via publikaties van de bisschoppen Gijsen en Bo: Beiden benadrukten de centrale rol van de rk-Kerk tus God en mens. Niet het eigen geweten is bepalend voor leven, maar de Kerk. Die dient dat geweten te vormen spreekt het laatste woord, boven het geweten van de gelfl DEZE uitspraken komen voort uit een geloofs- en denk* ze die haaks staat op die van de Reformatie. Daar is wal Kerk leert en belijdt appelabel. Dat wil zeggen: leer en denis van de Kerk blijven onderwerp van voortdurende t< sing aan het Evangelie met de mogelijkheid van herzieni Het geweten van ieder mens heeft in deze opvatting een dere rol. De Kerk (met haar leer) draagt bij tot de von van het geweten, maar uiteindelijk nemen mensen eigen slissingen naar eigen geweten. Het geweten is het „levei heim" tussen God en mens. De beide bisschoppen hebben hun uitspraken gedaan bezorgdheid: ze zien dat steeds minder mensen de Kerk i laatste woord gunnen. De oproep om de Kerk toch hl unieke plaats te geven tussen God en mensen is voor de I schoppen een plicht. Voor de Reformatie is deze plicht bevestiging van de kloof. Dat is de malaise van de oecuml ten voeten uit. MA Stui ped schi kun den woc Nie' sue< ons wee dan mui spec non com enk blin mal pier schc Ned een Hulp DINSDAG 15 oktober '85) Gehaktkoekjes met witlof-a ppelsala de en rauw gebakken aardappelen griesmeelvla met rozijnen Voor twee personen: sneet je brood, 200 g gehakt, zout, kerrie, uitje, losge klopt ei, plak kaas, 20 g margarine, 1 tomaat; 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, 1 grote augurk, peter selie, 2 fline appels, 150 g witlof; Va tot 1 kg aardap pelen, 35 g margarine, zout; Va liter melk, 30 g gries- meel, 30 g suiker, 1 lepel rozijnen. Week het brood in lauw wa ter, druk het water er zo veel mogelijk uit en maak het sneetje fijn. Voeg gehakt, zout, kerrie, fijngesneden ui en zoveel ei toe dat het een stevig-smeuïg meni wordt. Kneed de massa paar minpten flink door vorm er vervolgens w- platte koekjes van. Duw C koekjes twee aan twee op kaar met daartussen de k> Zorg dat er geen kaas steekt. Bak de gehaktkoe) in de margarine op een i tig vuur in een kwad bruin en gaar. Bak de lad minuten de gehalveerde maat mee en leg de stukï als garnering op het vlei Meng het slasausje van aif zout, peper, suiker, mosQ en olie. Voeg stukjes augu fijngeknipte peterselie Jf\é grofgeraspte appel toe. Sp v-F" het witlof schoon en sh het in smalle repen. Was groente alleen nog een A als het nodig is en meng A.,0 met de overige bestandde van de salade. Snijd de geschilde en a$N 1 spoelde aardappelen in ptocie ken van een halve eenf/^rnid ter en leg die in de koekefo ger met gesmolten margar\e Sluit de pan en smoorDerA\ aardappelplakjes in twiifj, minuten gaar, bak ze daaflden zonder deksel vlot bruin\&ëen strooi er zout over. Strooi griesmeel met su/) in de kokende melk en F het mengsel vijf minuten ken. Kook de rozijnen minuten in weinig walt laat ze uitlekken en men£ door de vla. JEAI\ jor de Rustig weer DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven de Britse eilanden blijft het weer de eerst komende dagen bij ons beheersen. Aan de oostflank hiervan wordt via de Noord zee vochtige lucht aangevoerd waarin wolkenvelden mee trekken. Regen van betekenis valt hieruit echter niet. Na vrijdag neemt de invloed van het hogedrukgebied op het weer bij ons af. Zwakke fron ten kunnen dan tot ons land doordringen. De kans dat er dan wat regen valt is niet ge heel uitgesloten. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: wolkenvel den en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur rond 13 gra den. Britse eilanden: droog en over wegend zonnig, maar in Schot land af en toe regen. Middag- temeratuur van 13 tot 15 gra den. Benelux: wolkenvelden ook perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 14 graden. Duitsland en noord-Frankrijk: wolkenvelden en vrijwel droog. Middagtemperaj {?et 1 rond 15 graden. Lrde Zuid-Frankrijk, Spanje jj'jp Portugal: zonnig. In de mier M- temperaturen van 18 totj1^ va graden, aan de zuidkusten'rte6e' enkele plaatsen 28 gradenJP^j Alpengebied: aan de noon de wolkenvelden en vrij droog. Elders zonnig. Nul-F1 den grens rond 2500 meter' ling iheid luldei gel< Italië en de Joegoslavirere kust: droog en zonnig. IrraPPe Povlakte kans op mist. dagtemperaturen van 20 t< graden. temp temp Amsterdam motregen 17 11 De Bilt regen 17 10 motregen 16 10 itregen 15 12 Deelen Eelde Eindhoven Den Helder motregei Rotterdam motregei Twente motregei Zd^Limburg I Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel i Dublin i Frankfort Genève Londen it er treli legde is 12 hange otregen 15 11 ■vbew. 16 12 FRII

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2