weede Turfrace kampt met gebrek aan wind Een veelbelovend café nodigt alle sporters uit ELNEMERS MOETEN VEEL BOMEN, ROEIEN EN TREKKEN chaPf7M VAN DUIVENBODE KAN ZN RUST TOCH NIET VINDEN nwe :e bekj kers a jken nj doe ij -opnai icht vl wonj 1 e bezi Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. floor Ton Pirlrrs het hotelbedrijf. Alle doel treffende ruimten zijn aange past aan de nieuwe opzet. Rots in de branding en sluit stuk van de onderneming is een zeer royale bar, die als commandopost de omgeving onder controle kan houden. Vanuit dit segment in de vormgeving kan men. bij-, voorbeeld, morgenavond ook met z'n zestigen kijken naar de wellicht enerverende tele visiebeelden van een sportief hanengevecht dat België-Ne- derland moet worden. Maar ook de verdere inrichting van dit „Café aux sports" liegt er niet om. Vanaf half elf 's morgens („in principe") kan men in het „Sport café" terecht. Je zou er bijna de ganse dag kunnen doorbren gen. Aan de wanden rekken vol tijdschriften en brochures over elke denkbare sport. Opzij uitklaptafeltjes waarop geschaakt, gedamd of gekaart kan worden. In .een ander compartiment, goed voor stil le overwegingen of kalme gesprekken, het begin van een veelbelovende bibiotheek vol sport („Misschien maken we er zelfs een uitleen van"). Daar staat van alles, vanaf curiosa van rond eind '40 tot een aantal werken van inge nieur Ad van Emmenes (wo nend in Voorschoten) en de plakboeken van de notaris- telg Gerbeiv Karstens die overigens vanavond samen met Bart Zoet, beiden als Olympisch kampioenen van weleer, het café komt ope nen; ze hebben veel voor Wim betekend, en naar die plakboeken kan Gerben nu fluiten. Op de beginnende aankle ding van het Sport café zou elke sportkantine nu al trots kunnen zijn: over enige tijd hangt er, onder andere, de door Joop Zoetemelk beloof de officiële regenboogtrui, het bovenlichaam bedekken de ere-trofee van een we reldkampioen. Vrinden en kennissen hebben Wim ge holpen bij het inrichten van z'n café. Zowat heel LFC heeft in de keuken waar de lekkerste hapjes bereid kunnen worden staan wit ten. „Ze hebben allemaal meegedaan". Dat is ook wat hem hoopvol stemt voor het komend tijdperk. Straks komt er een darts-baan, voor het Brits werpen van pijltjes, en overal staan nu al zwarte schoolborden met de in krijt genoteerde standen van alle (Leidse) voetbalklassen en (ere) divisies die elke maan dag aan correcties bloot zul len staan. Wim: „Iedereen kan z'n club daarop terugvin den. Ook het waterpolo, rug by, hockey, volleybal of het korfbal hebben we allemaal op een bord". Sport op herhaling Voor z'n geestesoog ziet Van Duivenbode al thema- en dis cussie-avonden. Je kunt er namelijk afgescheiden zitten, desgewenst. De video is goed voor de gekste of meest rede lijke sportfilms. „Meneer Wim, ik heb onlangs die doelpunten van Ajax-Feije- noord gemist; zou ik die nog even mogen zien?" „Natuur lijk": zegt Wim dan, met een kalm geweten: „Ga maar even zitten en we toveren ze weer even terug". Dan kan men weer even over die tref fers praten. Afgescheiden is een flinke hoek, waar een paai* „gokmachines" staan opgesteld. In alle rust kan men daar, volgens de kroeg bepalingen, onrustig z'n (on- )geluk beproeven. Elke maand „iets". Dat is Van Duivenbodes ideaal. „Zeker tweemaal in de maand iets aparts. Bettine Vriesekoop, pratend met haar coach Bakker. Ik noem maar wat. Een kwis van de Leidse voetbalvoorzitters, omgeven door hun aanhang. Een leuk sfeertje, lijkt me. Volgende week dinsdag komt hier Radio Rijnland een uit zending verzorgen, met sport als middelpunt en binnenko- mertje. Sociaal bezig zijn. Ik heb al zoveel positieve reac- tieve. Wie weet hoe het uit groeit". Veiling Flora, Rijns burg, zet vanavond „Sport café" met kwistige sponsor hand in de buitensporige bloemen. En daar is dan ook de show- and marching band DWS uit Rijnsburg, die bin nen het kader van de Bloe- menmarathon aan Wim van Duivenbodes Sport Café luis terrijk de nodige „flowering pushing power" verleent. En Wim was al veel meer van plan. Afgezien van al die Leidse voetballers in de F.C. Den Haag die het „Sport café" in de Vrouwensteeg ko men opvrolijken Ik zie Wim denken. Maar ik kom daar, ongetwijfeld, nog een keer op terug. Want Van Duivenbode is nu al bezig met een „zak- loopwedstrijd in de steeg hier", of „een kelnerrace; ge woon iets geks". Nou ja, hier kan de sportliefde groeien en bloeien en almaar groeien, met die verwachte mengeling van mensen... •IDEN OMGEVING EeidweomxMtt DINSDAG IS OKTOBER 1985 PAGINA 13 aive de traditionele Strontrace kent ons land sinds vorig jaar ook een Turf race. dopen zaterdag startte in Warmond de tweede editie van deze race voor kleine Uvrachtschepen. Zeven Westlanders, een Kagenaar en een zandaak probeerden het 'iet Warmond-Vinkeveen-Warmond zo snel mogelijk af te leggen. Gisteren arri- den de deelnemers aan „het jongere broertje" van de Strontrace weer in Warmond, ggever Paul van der Bijl voer mee op de Westlander „Vier Gebroeders" van Lei- Henk Dessens. ONGERE BROERTJE „Jonge Pieter", de Westlander van Peter Verboom uit Ter Aar, meert af bij het veenmuseum Hoop van Zegen" in Vinkeveen. Verboom zou uiteindelijk vierde worden. WARMOND/VINKEVEEN „Als je dit meemaakt krijg je steeds meer bewondering voor die Westlander-schippers van vroeger. Wat we hier met een paar man doen, deden zij vroe ger alleen of met zijn tweeën". Licht ontzag spreekt uit de stem van Henk Dessens als hij de geschiedenis van het turf- transport uit vroeger jaren op haalt. Dessens is de initiatief nemer van de eerste Turfrace die vorig jaar werd gehouden. Een nabootsing van vroeger tijden, waarin turf uit het Vin- kevéense plassengebied naar het westen van Zuid-Holland werd vervoerd. Als eigenaar van een Westlan der uit de vorige eeuw wilde hij een race op poten zetten voor dit type zeilschepen: plat te boten van 11 tot 15 meter lang met een zeiloppervlak tussen de 30 en 50 vierkante meter. Een soort Strontrace dus, maar dan voor kleinere schepen dan de skütsjes en tjalken die deze week de route Workum-Warmond-Workum zo snel mogelijk moeten afleg gen. Dessens kocht zijn goeddeels kaalgesloopte schip in 1978, bouwde het opnieuw op en wilde wel eens wat met mede- Westlandereigenaars onderne men. Zo zag vorig jaar de eer ste Turfrace het licht. Een ini tiatief dat aansloeg, waardoor dit jaar de tweede editie werd gevaren. Van Warmond naar Vinkeveen en weer terug naar Warmond, dat was de op dracht waar negen schippers met bemanning zich afgelopen zaterdag voor gesteld zagen. Alle manieren van voortbewe gen waren toegestaan, behalve die met behulp van een moter. Om twaalf uur schoot War- monds eerste burger, me vrouw G.H.M. Hendrickx- Vlaar, het negental weg. Wind blijkt die zaterdag een zeer schaars goed te zijn. Voor de gemiddelde dagrecreant is het uitstekend herfstweer: een lekker zonnetje en een heel flauw briesje. Zo niet voor de deelnemers van de Turfrace, die maar langzaam het park Groot Leerust achter zich la ten. Bomen is het parool: de lange vaarboom wordt in de bodem van de Warmonderlee- de gestoken, waarna het schip als het ware weggeduwd wordt. Ook wordt er driftig geroeid. De „Vier Gebroeders' van Henk Dessens moet zijn gunstige plaats bij de start door het lot verkregen spoedig prijs geven. Dessens heeft het langste en zwaarste schip en wordt voorbij geva ren door lichtere exemplaren. Op de Kagerplassen, de Ring vaart en de Drecht kan er ge zeild worden, al jaagt het briesje de snelheden niet tot grote hoogten op. Als de ooste lijke koers op het Amstel- Drechtkanaal in een meer noordelijke verandert moet er gejaagd worden. Een lange treklijn wordt aan de mast be vestigd, drie of vier man klim men aan de wal en de West landers worden door het ka naal getrokken. Oude tijden herleven, al weet niet iedereen dat het jagen uit vervlogen ja ren stamt: een toekijkende jeugdige inwoner van Vrou wenakker roept verbaasd uit: „Is dat nieuw of zo?". Windloos Klaas Persoon uit Loosduinen heeft met zijn „Antonius" dan al de leiding genomen, vrij dicht gevolgd door de „Jonge Leidsche" van Leidenaar Alex Pera. Dessens ligt vierde en is daar best tevreden mee. Bij de splitsing met de Kromme Mij drecht, vlak voor Uithoorn, moet er gekozen worden uit een noordelijke of een meer Zuidelijke route naar Vinke veen. Wie voor de noordelijk heen kiest, moet terug via de zuidelijk ,en omgekeerd. Des sens besluit de noordelijke route te nemen in de hoop op zondag een windje in de rug te hebben. Om zes uur zit het er voor de Westlanders, de Kage naar en de zandaak op. Er mag niet meer gevaren worden om ongelukken in het donker te De oude tijden herleefden de afgelopen dagen in de wateren tussen Warmond en Vinkeveen. Hier is de bemanning van de „Vier Gebroeders" aan het jagen. voorkomen en er wordt afge meerd. Ook zondag blijkt een vrijwel windloze dag. Veel jagen en bomen dus en langs de boor den van de wateren rond Vin keveen vloeien vele zweet druppels. Doel van dë reis is het Veenmuseum „Op hoop van Zegen" dat aan de Vinke- veense plassen ligt. Daar ligt voor elke deelnemer een zak turf klaar, onlangs uit de pla fonds van een oud gebouw in Warmond gehaald waar het bijna honderd jaar geleden was ingestopt als geluidsisola tie. De „Antonius" van favoriet en winnaar van vorig jaar Klaas Persoon arriveert daar in het begin van de middag als eer ste. Persoon kent het traject op zijn duimpje. In de jaren vijftig voer hij als jongeling van Vin keveen naar het Westland met ladingen mestgrond. Vrij kort achter elkaar worden de deel nemers verwelkomd door een menigte van enkele tientallen toeschouwers. Na het inladen van de rrieer symbolisch be doelde zak turf en een ver plichte rustpauze van een uur gaat het weer aan op War mond. Dessens' hoop op een windje in de rug wordt niet vervuld: het is bomen en roeien over de Vinkeveense plassen en daar na jagen langs de Geuzensloot. Daar blijkt dat het jagen door de weilanden nog een hache lijke zaak kan zijn. Tussen de koeien loopt een verdwaalde stier rond, die de blik en daar mee de horens op de trekken de bemanning van de „Vier Gebroeders" heeft gericht. Ge reed Om in het water te sprin gen wordt er doorgetrokken. De stier richt zijn aandacht echter weer op een van de aanwezige koeien en besluit het verloop van de Turfrace niet te beïnvloeden. Stootje De volgende ochtend draait de „Vier Gebroeders" weer het Amstel-Drechtkanaal op waar de noordelijke en zuidelijke route weer bij elkaar komen. De berichten verschillen over het aantal Westlanders dat Dessens' schip vooruit gaat. Een belangstellende meldt twee Westlanders voorbij te hebben zien varen, een sluis wachter zegt er al vijf gezien te hebben. In Vrouwenakker loopt Dessens' schip een forse, klap op, als een meer dan 500 ton metend vrachtschip de Westlander vlak voor een brug inhaalt en met zich mee zuigt. De „Vier Gebroeders" komt klem te zitten tussen brug en vrachtschip, maar het schip blijkt tegen een stootje te kunnen. Met lichte schade aan de zijkant kan de tocht wor den voortgezet. Als in de loop van de middag de Kagerplassen opgedraaid wordt kan er toch nog behoor lijk gezeild worden. Met een redelijke vaart wordt er op Warmond afgekoerst, waar de „Vier Gebroeders" rond kwart over vier arriveert. Als zesde, zo blijkt en al is het wedstrij delement niet echt belangrijk in de Turfrace, Henk Dessens is toch wat teleurgesteld. „Vo rig jaar was ik nog derde. Toch heb ik niet minder geva ren dan vorig jaar. Er zijn ge woon veel sterkere tegenstan ders bijgekomen. Vorig jaar waren er schippers die nog nooit gejaagd hadden. Nu heb ben er enkelen de nodige er varing opgedaan". Winnaar is de „Antonius" van schipper Klaas Persoon, die aan het einde van de middag in het Warmondse café „De Zon" de Tinus van Stijn-Wis- selprijs in ontvangst mag ne men. Het houten halfmodel van een Westlander wordt door de 80-jarige Van Stijn persoonlijk overhandigd. Hij is de laatste Warmondse West- landerschipper en voelt zich temidden van de „hobbyende" schippers de goeroe van de Westlanders. „Ik wist van de zomer al dat je weer ging weer winnen", vertrouwt hij Per soon toe. „Je komt uit een goed schippersgeslacht. Al kon ome Jan mij toch nooit de PAUL VAN DER BIJL oor I i Onder (LOV) het ins ustriesc terrein Leidsch ivordt gelegd, hebben ?nsen k het ente in waa j geforr ht uur ie" aan e wen waai zitting LOV J vra, op het het afv van 1 ijkerl Je kunt het zo vreemd niet verzinnen, maar een café "ï'dekt zowat elke af te laden lading. Je hebt een bruin s v café, een praatcafé. een klets- café, het buurtcafé, het door- zakcafé, het dooie café, het literaire café, het verboden vraicafé „Wie zegt u? Her- het jnan? Nee, Herman, is hier ijke or niet. Dag mevrouw, goede avond" („Herman, dat was je hebl vrouw") het biljartcafé, over. !het schrijfcafé, het café voor lisbrugdhet gesprek, en zo nog tien ver tallen soorten van moeiliik- heden oplossende café's ring \meer Daarom mag die i voudige vondst van Wim van Duivenbode ronduit opmer- r» iverb keIljk 8enoerT>d worden. Wim ejj °pent vanavond in Leiden, in de Vrouwensteeg, tegenover ^_frv het hotel- en restaurantwe- reldje van vorige eigenaar J Herman Bos, zijn „Sport café". Dan worden glazen en -andscfilkopjes geheven op een heil- igelegqzame toekomst. Als het goed dat in lis, moet „Sport café" alle ei- lernern genschappen van alle karak- i won tercafé's in zich gaan bergen. lereTientallen jaren heette het wo hier ,,'t Haantje" en ,,'t Ver- prijs gulden Haantje". Het laatste rlaagd decennium was het een be- energp331"^ haantje geworden dat nauwelijks meer kon kraai - jen. Ja, af en toe een partijtje onder de opgepoetste hane- alken, maar daar hield het lee op. Wim van Duivenbo- le laat nu een frisse wind jwaaien en ruiken; niks te laantjes meer: het „Sport rafé" gaat het helemaal ma ten. Het moet het Mekka 'worden van allen in en bui- n de regio die iets met sport maken hebben. Sport wordt hier, als in een socië teit, beleden, besproken, be wierookt en verwerkt. „Als het allemaal wordt zoals ik het me voorstel, wordt het formidabel", zegt Van Dui venbode, en hij poetst z'n snor op. Organisator Wim van Duivenbode (40) is als een romanfiguur die door de schrijver gemaakt is. Zeg je in Leiden „Van Duivenbo de", dan zie opeens tackelen de voetballers, smashende tennissers, demarrerende fietsers of wat voor sporters ook. Je kunt niet zeggen, „ach, als Van Duivenbode het niet doet, doet een ander het wel". Nee, dan doet een ander het niet. Als Van Dui venbode ongelukkigerwijs zou uitvallen, zou bijkans de hele sport van Leiden e.o. op z'n achterste liggen. Ik moet er niet aan denken. Wat van daag een briljant adviseur, organisator en bindmiddel is en nu weer het brein ach ter het „Sport café" was ooit een knaapje van 12, 13, dat ervan droomde iets in de horeca te kunnen gaan doen of een sigarenzaakje te heb ben: „Dan kun je lekker klet sen met mensen, ook over sport". Wims favoriete sport- beginselen bestonden uit voetballen en wielrennen. „Tot m'n 15e ongeveer heb ik gewielrend in Swift. Maar het begon mij te hard te gaan. Organiseren lag me be ter na die actieve korte sport - loopbaan". Van Duivenbode (nog steeds jurylid van de KNWU, de Kon. Ned. Wielren Unie) werd ooit wel Joop Rietho- vens rechterhand genoemd. Tot ongeveer '78 was Wim secretaris van Swift. Ome Joop, destijds voorzitter, was ook zo'n duvelstoejager met ideeën en het vinden van wegen en kanalen, een speurhond die geldschietende sponsors al op grote afstand kon ruiken en daarna inpak ken. „Ja, we konden elkaar behoorlijk in de haren vlie gen, maar over veel zaken dachten we hetzelfde". En fin. Wim is verder z'n eigen weg gegaan, de soms moeiza me weg der contacten. Als een vliegende kraai, „die heeft altijd wat. Maar vang eens zo'n kraai, dat gaat niet zo glad". Zo vond Van Duivenbode een nieuw soort kroeg uit, waar zo goed als iedereen de theoretische kanten van de sport kan bedrijven. Waar men kan evalueren, instrue ren en adstrueren, exposeren en congresseren. ,,'t Haantje" is niet meer; lange leve het café der gezamenlijke sport en. Hét mini-sportpaleis van Leiden. Dat staat op naam van Els Haneveld, een Leidse afleiding van het nationale sportbegrip Truus van Hane- gem. Wim: „Els is de papie ren eigenaresse, zeg maar' Wim. als brein, houdt de handen.vrij voor het werven en het uitvoeren, het speuren en beuren. Hoewel, hij volgt ook een snelcursus horeca die door Heineken is opgezet voor cafémensen met haast. Vanuit de bar Bijna ongemerkt is vanouds 't Haantje van discipline ver anderd en losgekoppeld van

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13