Wijkteams politie mislukking STAD OMGEVING £eid^0ou/ta/fit Meeste ongelukken buschauffeurs 's morgens Universiteitsraad stelt banden met Indonesië ter discussie ONTRUIMING BRILL NIET VOOR 28 OKTOBER Raadsvragen over asiel Medisch Archief is niet meer LEIDSE ONDERZOEKERS: DINSDAG 15 OKTOBER 1985 PAGINA 11 Kordate tante De verdachte was niet ver schenen, maar zijn tante was er wel. Het was een kleine, geheel in het wit ge klede, bejaarde vrouw met een wit hoedje op de grijze krullen Ze begreep niet waarom haar in Zoetermeer wonende neef niet was ko men opdagen, hij zou om acht uur bij haar in Valken burg zijn. ..Hij werkt als treingeleider bij de spoor wegen. Misschien heeft hij een onverwachte dienst ge kregen, of panne met de auto", zei ze tegen kanton rechter Spijker. Ten einde raad was de vrouw maar met een taxi naar het Leid- se kantongerecht gekomen. Zij zou als getuige optreden in de zaak tegen haar neef. Na overleg besloten Spijker en officier Van Ek haar in derdaad als getuige te ho ren. De neef had in novem ber 1984 op de Voorschoter- weg in Valkenburg met zijn auto gereden, terwijl deze weg was afgesloten voor au to's. „Zat u bij uw neef in de wagen?", vroeg Spijker. „Nee, jammer genoeg niet. Ik was niet goed", ant woordde de getuige, die Spijker waarschuwde dat het een heel verhaal zou worden. „In 1984 is mijn man op 96-jarige leeftijd overleden en die liet me een hele erfenis van dieren na, waaronder drie pony's", begon de vrouw. „We had den toen die strenge winter en ik kon vijf kisten afge keurde wortelen krijgen voor de pony's. Maar ik heb een fiets en geen auto. Mijn neef is daarom die kisten gaan halen". De neef kreeg geen pasje om de Voorscho- terweg te mogen passeren. Hij moest maar via Rijns burg rijden, zo werd hard vochtig geadviseerd. Maar de jongen reed tóch door het dorp en dat leverde hem een bon op. De zeer kordate dame wees er op in de dagvaarding stond haar neef 's avonds om uur was bekeurd. „Hij 3g nooit 's avonds bij me eest. Trouwens, 's a- ds kun je ook geen wor telen krijgen. En het ging maar om vijf gulden worte len", verzuchtte ze. Ze ver leide aan rechter Spijker dat haar man haar 20 kat ten, 2 honden, 6 schapen, 3 pony's, konijnert en nog wat klein spul had nagelaten. ,Mijn neef helpt me daar mee. Ik zit met onbestuur bare beesten, gelukkig heb ik één pony kunnen verko pen". Spijker verzekerde haar dat met haar verhaal ernstig rekening zal worden jehouden. „De geldboete zal in hoge mate in verhouding staan met de vijf gulden •ortelen". zei hij tegen de jze dame De neef hoeft t dankzij zijn doortasten- jde tante dus geen zorgen meer te maken, met die I boete zit het wel goed. Het lis alleen jammer van de I kosten voor de taxi. Met dat laatste zal een an dere verdachte het wel niet eens zijn geweest. Maar dat was dan ook een taxichauf feur en hij zal het gebruik van dit vervoermiddel al leen maar toejuichen. Deze van een fraaie snor voorzie ne man was in Rijnsburg betrapt op het geven van een lichtsignaal. „Ik was op weg van Katwijk naar Oegstgeest en ik kwam in Rijnsburg een collega tegen die naar Katwijk reed. Die heb ik met een lichtsignaal gegroet. Net als buschauf feurs doen", legde taxi chauffeur uit. „Als jullie lichtsignalen gaan aanpak ken, dan krijg ie het nog druk", meende de man. Nu wilde het toeval dat er in Rijnsburg een snelheidscon trole werd gehouden toen de taxichauffeur de lichten van zijn auto liet knipperen. „Ja, dat hoorde ik achteraf ook", deed de man oprecht verbaasd. Weet u waar ze controleerden, op de rijbaan richting Oegstgeest of rich ting Katwijk? probeerde officier van justitie Van Ek de taxibestuurder uit de tent te lokken. „Dat weet ik niet, want ik heb het niet gezien", trapte deze niet in de val. „Dat zou ik ook vol blijven houden", nam Van Ek zijn verlies lachend op. Toch eiste hij 35 gulden boete. „Er ontstaat een ze kere onrust in het verkeer door al die lichtsignalen", vond hij. De verdachte tilde niet zwaar aan dat groeten. Motorrijders rijden over lag voortdurend met licht op en die zwaaien er nog bij ook", bracht hij naar voren. Maar Spijker was het met Van Ek eens en gaf hem de gevraagde geldstraf. KEES VAN HERPEN Bestuur universiteit negeert verzoeken tot uitstel LEIDEN De ontruiming van het complex Brill aan de Oude Rijn zal niet voor 28 oktober plaats hebben. Dit heeft de politie laten weten. De ontruiming is gevraagd door het college van be stuur van de Leidse universiteit, die verzoeken om uitstel van het Leidse gemeentebestuur en de eigen universiteitsraad naast zich heeft neergelegd. In een brief aan de gemeente Leiden zegt het College van Bestuur zijn taken en verantwoordelijkheden niet goed te vervullen indien men ingaat op het verzoek tot uit stel van de gemeente. Komende maandagavond komt de ge meenteraad van Leiden in een extra vergadering bijeen om de problemen rond Brill te bespreken. De universiteitsraad kwam gisteravond in een motie tot de uit spraak, „dat er geen enkel belang mee is gediend het complex Brill op zeer korte termijn te ontruimen". In de motie werd tevens gesteld, dat de RUL nog geen andere koper voor het pand heeft gevonden, dat een bouwvergunning pas over enkele maanden zou kunnen afkomen en dat de goede rela tie met het Leidse gemeente bestuur in het geding is. Daar mee schaarde de raad zich achter het verzoek van het Leidse gemeentebestuur om de ontruiming van het gekraakte pand voor ongeveer twee maanden uit te stellen. Die tussenliggende periode zou door de krakers gebruikt kun nen worden om te onderzoe ken of het financieel haalbaar is het pand als groep aan te schaffen en geschikt te maken voor bewoning. De krakers zouden vandaag het pand moeten verlaten, tien dagen nadat de vice-president van de Haagse rechtbank het vonnis tot ontruiming had uitgespro ken in een kort geding dat de universiteit had aangespan- LEIDEN Het liberale gemeenteraadslid M. van der Nat heeft vragen gesteld over de gemeentelijke subsidie aan het Leidse dierenasiel. Het raadslid vraagt zich af of de subsidie van 35 mille dit jaar wel optimaal besteed wordt. Tevens informeert het raadslid naar de mogelijkheid van bemiddeling door het gemeentebestuur in het conflict tus sen dierenasiel en dierenbescherming. Het raadslid consta teert, dat Leiden dit jaar 35 mille aan subsidie aan het asiel verstrekt. Ook na deze subsidie heeft het asiel dit jaar een verlies geraamd van bijna 30 mille. Dit tekort moet gedekt worden door de opbrengsten van collectes. Van der Nat vreest, dat door de ongunsige publiciteit het dierenasiel het financieel nog moeilijker zal krijgen. Het raadslid vraagt zich voorts af of het asiel wel voldoet aan voorwaarden van de subsidieverordening. Die voorwaarden zijn onder meer het nastreven van overleg en samenwerking met an dere instellingen die op hetzelfde arbeidsterrein werken. Hij doelt hiermee op het conflict van het asielbestuur en dierenbescherming, waarbij het asiel het overleg zou ontlo pen. Brutale inbraak LEIDEN Bij een in braak in een bedrijfs ruimte aan de Telderska- de is voor zeker 40.000 gulden aan machines en materialen gestolen. De inbraak moet in het afge lopen weekend zijn ge pleegd. Men is het pand binnengekomen door de deur te forceren. Uit de bedrijfsruimte zijn 20 dure schuur- en slijpma chines gestolen. Gezien de omvang van hetgeen ge stolen is, moet het haast zo zijn, dat de inbrekers gebruik maakten van een grote bestelauto of een vrachtauto. Jongen levens gevaarlijk gewond LEIDEN Een 15-jarige jongen uit Leiden is gisteravond omstreeks tien voor acht levensgevaarlijk ge wond geraakt bij een ongeval op de dr. Lelylaan. Het ongeval gebeurde ter hoogte van het fietersviaduct nabij de Diamantlaan. De jongen stond met een groepje andere jon gens en meisjes op dit viaduct, toen hij plotseling de weg overstak. Een naderende automobiliste probeerde nog met krachtig remmen de jongen te ontwijken, maar dat lukte niet meer. De jongen kwam tegen de linkervoorzijde van de auto. Hij is met ernstig hersenletsel overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Aanranders blijven in hechtenis LEIDEN De twee Leidenaars (25 en 26 jaar oud) die verdacht worden van aanranding van een 21-jarige vrouw, blijven voorlopig in hechte nis. Dit heeft de officier van justitie, aan wie het tweetal is voorgeleid, besloten. De mannen zouden de vrouw op 25 september in een wo ning van een van hen hebben aange rand. Het duo werd vorige week dinsdag aangehouden. Beiden ont kennen, dit in tegenstelling tot een eerder bericht, de aanranding te hebben gepleegd. De 25-jarige man zegt van niets te weten, terwijl de oudere verdachte stelt met mede werking van de vrouw tot zijn daad te zijn gekomen. De universiteitsraadsleden vonden gisteravond een over wegend zwijgend college te genover voor zich. Elk ver zoek om „meer soepelheid" werd door collegevoorzitter mr. K.Cath afgewezen. Hij vroeg op zijn beurt de leden herhaaldelijk om „begrip voor de positie van het college" en verzocht hen het college „niet voor de voeten te lopen". „Het college zit met een verant woordelijkheid die ze niet kan delen met de raad". Hij doelde daarmee op de aan het college voorbehouden zorg voor doel matig beheer van de universi teit. Een raadslid dat zich „als een onmondige behandeld" voelde door het college stelde daarop voor deze zaak verder achter gesloten deuren met het college te bespreken. Hij trok dit voorstel in toen Cath hem had verzekerd dat dit geen ex tra informatie zou opleveren. De krakers toonden zich min der verbaasd over"de terug houdendheid tvan het college dan de verzamelde raadsleden. Een van de krakers desge vraagd: „We hebben een tijdje terug informeel contact gehad met het collegelid Koornstra (afwezig tijdens de vergade ring van gisteravond- red.). Hij vond het niet bezwaarlijk als we langer in het pand zou den blijven". LEIDEN Het wijkge richt werken van de Leidse politie is tot dus ver geen succes. Met name door een gebrek aan tijd is van het wer ken in wijkteams weinig terecht gekomen. Vol gens commissaris H.W. van Voorden heeft dat chronische tijdgebrek al tot gevolg gehad, dat de motivatie van de betrok ken agenten sterk is af genomen. De politie is echter niet van plan de wijkteams definitief te schrappen. De wijkteams gingen op 1 ja nuari dit jaar van start. Be sloten werd tot het instellen van drie wijken, nadat eerde re plannen tot het werken in zeven wijken door een ge brek aan personeel niet haal baar bleken. Bovendien zou den de wijkteams alleen op werkdagen van zeven uur 's morgens tot elf uur 's a- vonds inzetbaar zijn. Juist het politievoorstel Leiden in maar drie wijken te verde len, riep binnen de gemeen teraad eind vorig jaar al het nodige verzet op. Door het beperkte aantal wijken in een stad met de grootte Lei den zou van wijkgericht wer ken weinig terecht komen, voorspelden de critici. De wijkteams zouden de poli tie dichter bij de burger moe ten brengen. Door dezelfde agenten steeds in dezelfde wijken dienst te laten doen, zou de herkenbaarheid van de politie sterk toe moeten nemen en zou de politie beter op de hoogte moeten raken van de specifieke problemen in een buurt. Vooral de klei ne criminaliteit en het van dalisme zou daardoor af moe ten nemen. Commissaris Van Voorden stelt in een brief aande raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden die zich komende maandag over de wijkteams buigt dat maan delijks 1.000 uren aan het wijkgericht werken besteed hadden moeten worden. Dat aantal van 1.000 werd bij het van start gaan van de wijk teams als een minimum ge zien, maar zelfs dat aantal is niet gehaald: tot dusver kon maandelijks maar 700 uur aan de wijkteams worden be steed. In de vakantiemaan den juni, juli en augustus lag dat aantal nog veel lager. Een en ander wordt veroor zaakt door de arbeidstijdver korting, een aantal vacatures en een aantal onderzoeken waarin erg veel tijd besteed t moest worden. Bovendien zorgde een versnippering j van het aantal uren, dat wel beschikbaar was, ervoor dat de agenten niet langdurig in de wijken aanwezig konden zijn. „Er.»is geen continuïteit in het wijkwerk geweest", al dus Van Voorden. De politie zegt geen idee te hebben in hoeverre de wijk teams enig succes hebben ge boekt. „Dat valt natuurlijk moeilijk te meten. Je zou misschien enquêtes moeten houden om daar achter te ko men". De politie onderzoekt mo menteel of in een en ander verbetering gebracht kan worden. Dat zou moeten door meer agenten voor het wijk gericht werken vrij te ma ken. In hoeverre er enig uit- zicht is op een structurele verbetering van de situatie 1 bij de wijkteams, is volgens g een woordvoerder van de po- litie nog niet te zeggen. Vast staat wel dat het aantal wij ken voorlopig in elk geval niet van drie op vier ge bracht zal worden. De ge meenteraad had daarom ver zocht, nadat bleek dat de po- litie niet verder wilde gaan I dan drie wijken. ar De sloop van het Medisch Archief aan de Oude Varkenmarkt is bijna voltooid. Met de sloop werd enkele weken geleden begon nen. Op de plaats van het oude archief, dat eigendom was van de gemeente, zullen elf woningwetwoningen worden gereali seerd. Met de bouw wil men nog voor het eind van het jaar be ginnen. Tegen de sloop van het gebouw was veel weerstand. In het Medisch Archief huisden geruime tijd krakers, die daar ook bedrijfjes hadden. Behalve de krakers verzetten ook de fracties van PPR en PSP in de gemeenteraad zich tegen de sloop en nieuwbouwplannen van B en W. Het gebouw zou in goede staat verkeren en sloop van het gebouw werd gezien als kapitaalver nietiging. De sloop- en nieuwbouwkosten zouden erg hoog zijn, terwijl in de nieuw te bouwen woningen evenveel mensen gehuis vest konden worden. Via een door de gemeente aangespannen kort geding werden de krakers gedwongen het pand te verlaten. Uit het onderzoek van TNO in Leiden blijkt dat de werkomstandigheden van doorslaggevend be lang zijn voor het ongevallenrisico bij de chauffeurs. LEIDEN Buschauffeurs die 's ochtends dienst heb ben, lopen een groter risi co wat betreft ongevallen dan hun collega's die 's middags beginnen met werken. Dit blijkt uit een onderzoek dat door twee medewerkers van het Ne derlands Instituut voor Praeventieve Gezond heidszorg TNO in Leiden is verricht. Uit het onderzoek blijkt dat de werkomstandigheden van doorslaggevend belang zijn voor het ongevallenrisico bij de chauffeurs. Andere facto ren waarvan men invloed zou verwachten (zoals rijden in het spitsuur en het net terug zijn na een aantal vrije dagen) spe len geen aantoonbare rol. De TNO-onderzoekers, de arts D.H.J. Blom en de psycholoog M-L.I. Pokorny, promoveren morgen aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam op dit onderzoek. Uit onderzoek van archiefma teriaal van twee vestigingen" van het streekvervoerbedrijf Westnederland uit de periode 1973 tot en met 1980 is de on derzoekers gebleken dat in het begin van de ochtenddiensten weinig ongevallen gebeuren, maar dat rond het derde uur van de dienst een stijging valt te zien, eerst gevolgd door een lichte daling en daarna door een stijging tot aan het eind van de dienst. Of de chauffeur om zes uur 's ochtends of om negen uur begint, maakt voor die cijfers niets uit, aldus Blom en Pokorny. De in de middag begonnen diensten vertonen in het begin een vrij hoog aantal ongeval len, maar dat daalt geleidelijk tot aan het eind van de dienst. Ook daarbij speelt het aan- vangstijdstip van de dienst geen rol, net zo min als de lijh waarop de chauffeur rijdt. Buschauffeurs blijken in het begin van hun carrière een hoog ongevalsrisico te hebben, binnen een paar jaar dalend naar een stabiel laag niveau. Chauffeurs onder de dertig jaar hebben in die eerste paar jaar een wat hoger aantal on gevallen dan oudere collega's. Bij de jongeren treedt er voor de daling naar het stabiele lage niveau van ongevallen eerst nog weer een tijdelijke stijging op. De onderzoekers noemen dat het „nu weten we het wel- -effect". De onderzoekers komen tot de slotsom dat de resultaten van hun onderzoek kunnen bijdra gen tot een verbetering van de werkomstandigheden in het openbaar vervoer en mogelijk tot minder ongevallen door aanpassingen in de diensten- structuur en verbeterde trai ningsprogramma's. Tuinplanten Dr. L.A. Tjon Sie Fat spreekt morgenavond in het Rijks herbarium aan de Schelpen kade 6 over Symboliek en Gebruik van tuinplanten in China. De lezing, die is geor ganiseerd door de Koninklij ke Maatschappij t Tuinbouw en Plantkunde afdeling Lei- Lachfilm den, begint om acht uur. in verre oorden vertoond. De bijeenkomst begint om acht uur, de toegangsprijs be draagt een rijksdaalder. Pakistan Henk Hilkman houdt don derdagavond 17 oktober bij K&O aan de Oude Vest een lezing met dia's over Noord- Pakistan. Hilkman maakte vorige zomer een tocht per jeep door dit gebied waar Hi malaya, Karakorum en Hin du Kush in elkaar overlopen. De lezing begint om kwart over acht. Tram en trein De afdeling Rijnland van de tram- en treinvriendenclub NVBS houdt morgenavond in In den Vergulden Turk aan de Steenstraat 2 een bij eenkomst die is gewijd aan enkele excursies, die door In gebouw Ons Eiland aan de Kortenaerstraat wordt don derdagochtend 17 oktober een lachfilm vertoond. De voorstelling, georganiseerd door het gecoördineerd be- jaardenwerk, begint om tien uur, een toegangskaartje kost één gulden. Op donderdag 31 oktober kan er vanaf tien uur 's ochtends worden deel genomen aan het bloem schikken. Motorhuis Het automobielbedrijf Motor- huis met vestigingen in Lei den, Alphen, Leidschendam, Katwijk en Beverwijk houdt op 17, 18 en 19 oktober een zogenaamd auto-inruil-festi- val in de Leidse Groenoord- hallen. De Bovag heeft beslo ten een soortgelijk evene ment in het najaar te schrap pen. In de hallen zullen meer dan 160 inruilauto's worden opgesteld. De toegang is gra- Geschiedenis Dia's met beelden van het stadsleven in Leiden van eind 19e eeuw tot aan de Tweede Wereldoorlog wor den dinsdagmorgen 22 okto ber vanaf tien uur vertoond in het clubgebouw Noord- Rijnevest aan de Groenesteeg 107. Voor de bijeenkomst is iedereen boven de 55 jaar uit genodigd. De bijeenkomst wordt gehouden door het Dienstencentrum Binnen stad, het Volkshuis en de be treffende buurtvereniging. LEIDEN De Leidse universiteit moet alle samenwerkingsprojecten met Indonesië aan een „zorgvuldig onderzoek onderwerpen". Daarbij moet worden gekeken of zij de be scherming van de mensenrechten en van de rechtsstaat bevorderen. Dit onderzoek moet worden gedaan door de commissie buitenland van de uni versiteit. Dit staat in een motie die de universiteits raad gisteravond met slechts een stem meer derheid heeft aangenomen. De motie ver ving een eerderê die niet de commissie bui tenland maar een speciale ad hoe commissie toezicht wilde laten houden, waarover deze krant vorige week berichtte. In de motie wordt het college van bestuur verder gevraagd om de „bezorgdheid van de universiteit over de executies van politieke gevangenen in Indonesië" over te brengen aan ondermeer de Nederlandse regering en de Indonesische ambassade in ons land. Het college zei zich te „zullen beraden over de uitvoering van de motie". Tijdens de discus sie had collegelid mr. G.Jansen laten weten geen behoefte te hebben aan een motie met betrekking tot Indonesië. „Ik wil voorop stellen dat ik de executies van de vakbonds mensen van deze zomer afschuwelijk vind, maar we weten dat er op dit ogenblik in meer dan honderd landen de mensenrech ten op grove wijze worden geschonden. Moet je je als universiteit over al die landen afzonderlijk uitspreken?" Jansen verwees verder naar de principes die het college in 1978 formuleerde over contacten met het buitenland. Deze komen erop neer dat het aan het oordeel van de fa culteiten zelf wordt overgelaten welke con tacten wel of niet moeten worden aange gaan. Wat Indonesië betreft is ondermeer de juridische faculteit betrokken. De secretaris van de pas opgerichte Raad voor Juridische Samenwerking Jan van Olden liet de uni versiteitsraadsleden gisteravond duidelijk weten geen trek te hebben in een toezicht op de contacten zoals in d^ motie wordt voorgesteld. „Onder anderen de minister voor ontwikkelingsssamenwerking kijkt al over onze schouder mee of we onze bijdrage wel leveren aan de verbetering van de men senrechtensituatie in Indonesië". Van Olden ziet een duidelijke taak voor westerse juris ten weggelegd om tot die verbetering te ko men: „In Indonesië is geen rechtsstaat. Wij moeten proberen aansluiting te zoeken bij Indonesische juristen die willen komen tot een rechtsstaat, met zuivere rechtspleging en hoor en wederhoor". Men heeft projecten op het oog als cursussen die Indonesische rechters het maken „van goede, gemotiveer de vonnissen" moeten bijbrengen. Misschien is het allemaal een droom van ons, maar in alle bescheidenheid hopen we een bijdrage te leveren aan de rechtspleging in Indone sië", aldus Van Olden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11