„Dat is Romeins, dat zie je zo" STAD OMGEVING BOA met dood bedreigd ALLER LEI(DS) 19 ARCHEOLOGISCH SPREEKUUR OUDHEDEN Groenoord- diallen weer afgeladen voor Custom Cars H Boosheid rond opening kunstgrasveld Alecto I 0«yn °n: aouwpup; 'SU Wuk( Irand in Moskee JJIDEN In een lokaal be- .rende bij de Moskee van de ichting Moslimgroep aan de lembrandtstraat in Leiden is iet afgelopen weekend ver- noedelijk brand gesticht. Toen idagmorgen omstreeks wart voor de tien een aantal inderen naar hun lokaal wil- en gaan vanwege het gods- ienstonderricht, werd de ra- jge ontdekt. De vloerbedek- i de vloer, schoolbank- de plastic lichtkappen 5 raren geheel uitgebrand. Tot gn de zolder was verder roet- rhade. Wonderwel moet het uur vanzelf zijn uitgegaan, •ant de schade bleef beperkt Dt het ene lokaal. v mg Dak passagier NOORDWIJK De Noordwijkse re cherche heeft za terdagnacht kort na een uur een 16- jarige jongen uit Noordwijkerhout aangehouden. De jongen was tijdens de busrit naar huis op het dak van de bus geklommen. Tegen hem is pro ces verbaal opge maakt. Boudewijn weer lijst trekker SGP/GPV/RPF LEIDEN J.G. Boudewijn (54) zal bij de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar optreden als lijsttrekker van de combinatie SGP/ GPV/ RPF. Bij de verkiezingen van 1982 was Boudewijn ook al lijsttrekker deze combinatie, maar hij slaagde er toen niet in voldoende stemmen te trek ken voor een zetel in de Leid- se raad. Boudewijn was hoofd verpleegkundige sociale psy chiatrie. Eind oktober zal de rest van de lijst worden vast gesteld en dan wordt ook het programma van SGP/ GPV/ RPF definitief. Diefstal computer NOORDWIJK Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde flink wat buit ge maakt in Noordwijk. Zo werd de com plete computer met toebehoren van een bollenbedrijf aan de Vinkenlaan gesto len. De waarde wordt geschat op zeker 70.000 gulden. De inbrekers zijn binnen gekomen door een raam open te bre ken. De eigenaar van een café aan de Kerk straat ontdekte zondagmorgen dat zijn kas gedurende de nacht was geleegd. Hij mist 2200 gulden. Uit een winkel in de Van Limburg Stirumstraat tenslotte is in de nacht van vrijdag op zaterdag een electrische gitaar gestolen. De da ders verschaften zich de toegang door een winkelruit in te gooien. Dronkaard slaat politieman LEIDEN Een Leidse politieman heeft gister middag omstreeks zes uur twee vuistslagen in het gezicht gekregen van een dronken man. Deze schold op de Stationsweg iedereen die maar voorbij kwam uit. Toen de poli- tie-agent de man ter ont nuchtering mee wilde ne men naar het bureau, kreeg de agent twee sla gen in het gezicht. De man is ter kalmering in gesloten in een cel van het politiebureau. Fietster overleden na aanrijding NOORDWIJKERHOUT De 17-jarige A. van de Berg is vanmorgen in haar woonplaats Noordwijker hout door een verkeerson geval om het leven geko men. Het slachtoffer fiets te vanaf haar woning van een uitrit linksaf de He renweg op. Een uit de richting van Noordwijker hout komende automobi list kon het meisje niet meer ontwijken en schep te haar. Het slachtoffer was op slag dood. Jongen steekt bed in brand LEIDEN Een 4-jarige jongen uit de Smellekenshorst heeft zaterdagmiddag omstreeks kwart voor zes zijn bed in de brand gestoken uit boosheid over het feit dat hij zo vroeg al naar bed moest. De ouders van de jongen hebben het vuur weten te doven. De brandweer heeft het vuur nog nageblust. De brand beperkte zich tot matras, beddegoed en behang. In een bovenwoning aan de President Steinlaan brak zaterdagmid dag omstreeks half twee brand uit. De brand ontstond door soldeerwerkzaam- heden aan een gasleiding. De brand weer heeft het vuur geblust. De schade is beperkt gebleven. Zeeverkenners maken Kaag schoon LEIDEN/WARMOND Groepen zeeverkenners uit de Leidse regio hebben het afge lopen weekeinde het vervuilde wateroppervlak van de Kager- plassen schoongemaakt. Met 51 boten bemand door 300 ver kenners werd de actie uitge voerd. De zeeverkenners hebben de indruk, dat de vervuiling van de Kaag minder is dan in voorgaande jaren. Toch had men nog de handen vol werk. De actie werd uitgevoerd in overleg met het gemeentebe stuur van Warmond. 3: Po'c» 16.00. 18 imterkooi 10. MET sgielaan, i (al); 1 ETROPO 17.00. Can ROPOLE 14.00. II POLE 18.45. 21 13.45. 2: Pala 21.30. od (16); 13 LE PARI r. 12.30 E(Passage blood, pi B.45, 21 IIS (Oenne 10. 21.15 00. KIN0 I:* EURO Doastar LEIDEN Een metalen kogel met een lus er aan, een Egyptisch goden beeldje, een Romeins olielampje, middeleeuws aardewerk, een weelde rig bewerkte „ivoren" Oosterse vaas. Het is zo maar een greep uit het aanbod op het het arche ologisch spreekuur van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Ra penburg. Elke tweede zondag van de maand la ten amateur-archeolo gen, schatgravers of mensen die toevallig iets ouds in bezit hebben hun bezittingen zien aan drs. Marijke Brouwer, die ge assisteerd door Wende- lien Jansen van het mu seum twee uur lang „Eerste hulp bij Oudhe den" verleent. Gisteren was het weer zover; met 23 „gevallen" was het een uitzonderlijk drukke middag, met een indruk wekkend aanbod dat zo op het oog genoeg was om er een compleet nieuwe zaal van het mu seum van in te richten. Vuistbijl „Zo druk is het nog nooit ge weest", stelt Wendelien Jan sen vast. Razendsnel tikt zij tijdens het spreekuur formu lieren in tweevoud in, waar op de vondsten staan te lezen en verwijzingen naar instan ties waar nadere informatie verkrijgbaar is. De bezoeker krijgt gelijk na het consult een exemplaar mee, de kopie is voor het museum. Het is dringen op deze zondagmid dag, want veel van de oudhe- denbezitters hebben familie en vrienden meegenomen, en sommigen blijven hangen om de vondsten van anderen te bewonderen. Een paar en thousiaste jongens blijven ge durende het gehele spreek uur ongevraagd assisteren; „dat is Romeins, dat zie je zo", stellen zij bij veel voor werpen vast. Zelf hebben zij onder meer een vormgege ven steen meegebracht, die als een antieke'graanstamper wordt gepresenteerd. „Volgens mij is dat een vuist bijl", constateert een oudere bezoeker. Marijke Brouwer spreekt dat onmiddellijk te gen. „De steen is te bot. Loop maar eens langs de vitrine met vuistbijlen, dan kun je zien dat die behoorlijk scherp zijn, nodig om huid te kun nen afschrapen en bomen om te hakken". De heer Simons uit Voorburg is er elke maand met dozen vol scherven. „Ik woon in een gebied waar vroeger het Forum van Hadrianus stond, onderdeel van een soort Chi nese muur die werd gebouwd om de vijandige stammen op afstand te houden. De oude scherven liggen er voor het oprapen, maar de meeste mensen stappen er overheen zonder ze te zien. Ik was kas tanjes aan het zoeken in het park met mijn kleindochter afgelopen zondag, en ik heb weer van alles gevonden", vertelt hij. Marijke Brouwer, gespeciali seerd in oude Romeinse voorwerpen selecteert met groot gemak een grote hoe veelheid nauwelijk van el kaar te onderscheiden scher ven. „Dat is een stuk van een Romeinse dakpan, dat is een onderdeel van een rioolbuis, dat is middeleeuws steen goed", constateert ze. Wende lien Jansen stopt bij wijze van service de waardevolle scherven in zakjes en schrijft er bij wat het voorstelt. Een oude stenen kookpot wordt door Marijke Brouwer geclas sificeerd als een „kamerpot". „Dat is gewoon een piespot hoor, kamerpot is een nette benaming. Er zit glazuur aan de buitenkant, dat zou er af gesprongen zijn bij gebruik als kookpot, de pot werd dan in de kolen gezet". Het was dringen geblazen bij Marijke Brouwer tijdens het archeologisch spreekuur In het Rijksmuseum van Oudheden. Egypte Een Leidse bezoeker haalt uit oud papier en karton een keur van oudheidkundige voorwerpen tevoorschijn, af komstig uit Syrië. Een zeer gaaf oud Romeins olielampje, waarvan een soortgelijk exemplaar in het museum staat, een brok steen met hiëroglyphen, een beeldje van mogelijk de Egyptische Nijlgod. Hij wordt voor wat betreft het Egyptische ge deelte doorverwezen naar de afdeling Egyptologie van het museum. „Romeinse zaken kan ik ongeveer plaatsen, en middeleeuws of jonger aarde werk gaat, met behulp van een boek, steeds beter. Maar met andere voorwerpen wordt het moeilijker. Eigen lijk zou hier een forum van deskundigen moeten zitten op het spreekuur", vertelt Marijke Brouwer, die in maart 1984 het intiatief nam tot het instellen van het ar cheologisch spreekuur. Aan vankelijk voor een handvol bezoekers op vrijdag- of za terdagmiddag en alleen voor Romeinse voorwerpen, maar sinds een jaar met stijgende belangstelling op de zondag middag voor eigenlijk alle oude zaken. „In Leiden kunnen we door verwijzen naar bijvoorbeeld de Lakenhal voor middel eeuws aardewerk, naar het museum van Volkenkunde of naar het Pijpenkabinet. We hebben echter gemerkt dat mensen vaak niet verder gaan dan dit spreekuur met hun vondsten, mogelijk om dat ze bang zijn dat ze het moeten afstaan. Ook wordt over de herkomst vaak ge heimzinnig gedaan", aldus Wendelien Jansen. De twee dames van het spreekuur zet ten hun jongere klanten vaak ook tot zelfwerkzaamheid aan, stimuleren ze om zelf uit te zoeken waar een bepaald voorwerp vandaan komt, door rond te kijken in een museum en met mensen te gaan praten. Het spreekuur gaat door. Sommige voorwerpen zijn te mooi om waar te zijn. Een prachtig bewerkte Oosterse vaas bijvoorbeeld, die van ivoor zou zijn. „Als dat waar is zou ik hem maar gauw in een kluis zetten, want dan is hij een vermogen waard", krijgt de aandrager te horen, alvorens hij naar volkenkun de wordt doorverwezen. Vuursteen Een vrouw heeft in het zon nige zuiden een Romeins vrouwenkopje meegebracht. Ze merkt er echter bij op dat het hoofdje sterk naar vuur steen rook toen ze het kocht, terwijl het niet van die steen soort is vervaardigd. „Dan is er pas aan gewerkt", merkt de kenner uit Voorburg op. De vrouw krijgt het voordeel van de twijfel. Een metalen kogel met lus, gevonden op landgoed de Horsten in Wassenaar wordt als een middeleeuws gewicht aangemerkt; dé eigenaar heeft het ding ook als zoda nig gebruikt als hulpmiddel bij het-vegen van zijn schoor steen. Anderè~Bèzoekers slui ten een gewelddadige voor geschiedenis niet uit: twee van die kogels, met een ket ting verbonden werden in vroeger tijden met een kanon afgeschoten en zaaiden dan dood en verderf in vijandelij ke gelederen. Het Legermu seum bestaat niet meer in Leiden, het Delftse Arma mentarium zal uitsluitsel moeten geven. SSFS. .LINGER; e Bernha n, 12800): u' [en •EIDEN De zesde Cus- •m Car Show, die het af- [elopen weekeinde in de 'roenoordhallen werd af- [ewerkt, zorgde weer oor overvolle wegen ond de Willem de Zwij- [erlaan. Zondag was het 'oor de duizenden bezoe- »rs een kwestie van annetje aan mannetje 'oortschuifelen en drin- om de op Amerikaan- leest geschoeide droom- voertuigen te zien. foor organisator Roy Inca van Stichting Custom Car was echter nog geen aanleiding te juichen. „Het aantal be tkers viel zaterdag duidelijk tgen. De zondag moet dat >ed maken en of dat is ge kt, kan ik pas in de loop van leze week zien. We hebben 20.000 betalende bezoekers no- om er uit te springen, en helemaal afhankelijk van entreegelden. Als stichting geen winst te ma- IVOO urn I ijn loeven 1 fraai beschilderde van's mochten zich in een grote belangstelling verheugen. ken, maar we willen wel iets overhouden als basis voor vol gend jaar. We brengen hier kwaliteit, maar dat kost ook veel geld. Je bent al 150.000 gulden kwijt aan kosten voor dat je hier kunt gaan draaien. Er komt heel wat bij kijken om het Super Monster (een wagen met enorme wielen) hier auto's in elkaar te laten rijden. Het peperdure wagentje hierheen, zestien oude auto's om over heen te rijden, het is een hele dure attractie. En dat geldt ook voor de Duitser Pit Leng- ner met zijn mini-motorfiets jes", vertelt Roy Inca. De organisatie was erg onte vreden over de handgreep van de gemeente Leiden om de hoofdingang aan de Willem de Zwijgerlaan te verplaatsen naar de Gooimeerlaan. „Alle bezoekers die per auto kwa men moesten helemaal gaan omrijden, heel onhandig. We hebben op eigen kosten bor den gemaakt om alles toch maar in goede banen te leiden. Gelukkig was de Leidse politie erg behulpzaam". Al met al was Roy Inca toch niet onte vreden over het verloop van de zesde Custom Car Show. „Qua financiering gaan we elk jaar wel met de hakken over de sloot. Ik geloof dat we de mensen toch weer een goed programma geboden hebben. Het is belangrijk om deze show uniek te houden, iets waar de mensen jaarlijks naar toe kunnen leven. En ze ko men ervoor uit binnen- en buitenland", aldus Inca. ufffl hi Ufffi «BH 9 .-01) LEIDERDORP „Kinne sin- het CDA" en „Leider dorp op zijn smalst". Dat zijn enkele verontwaardigde reac- ies van de kant van de hoc keyclub Alecto op de stappen van het CDA-bestuur Leider dorp die hebben geleid tot het afzeggen van minister-presi- dentRuud Lubbers en staats- *ecretaris Joop van der Reij- den. Beide CDA-kopstukken liadden afgelopen zaterdag de 'ficiële ingebruikneming van t kunstgrasveld in het sport- park De Bloemerd luister bij moeten zetten, maar lieten het op het allerlaatste moment af weten. De verontwaardiging bij Alec to is een gevolg van het feit, dat de voorzitter van de Lei- derdorpse afdeling van het CDA J. Lohmeijer een brief aan partijvoorzitter P. Buk man heeft gestuurd. In deze brief werd melding gemaakt van de politieke verwikkelin gen die zich rond de aanleg van het kunstgrasveld hebben afgespeeld. Zals bekend heeft de complete CDA-fractie in de Leiderdorpse gemeenteraad zich tegen de aanleg uitgespro ken. Bij Alecto is men er van overtuigd dat de brief van Lohmeijer bij de CDA-be- windslieden overgekomen is als een signaal om de opening van het kunstgrasveld te laten voor wat het was. Publicitair gezien moest Alecto ook een veer laten. Volgens organisator Toon Spies was de afwezigheid van Lubbers en Van der Reijden er de oorzaak van dat afgesproken TV- en radio-opnamen geen doorgang konden vinden. De forumdis cussie over de Olympische Spelen 1992 die 's morgens in Hotel Ibis werd gehouden werd daardoor een kleurloos gebeuren, ook al door het feit dat het kabinet nog geen posi tieve beslissing over de kandi daatstelling van Amsterdam had genomen. Max Geldens van de stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 bleek begrip voor de problemen van het kabinet te hebben. De kos ten voor het Rijk kunnen op lopen tot 800 miljoen gulden, 's Middags om twaalf uur werd de openingsafslag voor de wedstrijd tussen prominenten en de Zwarte Tulpen een tou- raing-team van Brabantse oud-hoofdklassers op het kunstgrasveld tenslotte ver richt door loco-burgemeester Irma Gehner van Leiderdorp. De wedstrijd werd met 21 door de prominenten verloren. LEIDEN De Boycot Outspan Actie (BOA) in Leiden en een aantal an dere apartheids-organisa ties in Nederland hebben dreigbrieven ontvangen die door de „Werkgroep Doelwit" zijn onderte kend. In de brieven wor den leden van de anti- apartheidsorganisaties met de dood bedreigd. Leidenaar Esau du Plessis, landelijk coördinator van BOA, heeft bij de politie aan gifte gedaan van de dreig brieven. Ook de andere orga nisaties zoals het Komité Zuidelijk Afrika, hebben aangifte gedaan. Du Plessis kreeg eind vorige week twee brieven waarvan er één was vergezeld van en kogel. „Deze sturen wij nog per post. De volgende gaat recht streeks in je", heet het in de brief van Doelwit. In het briefhoofd is een adelaar af gebeeld. Eén van de brieven was gericht aan de „Oproe- rorganisatie BOA te Leiden". In de dreigbrieven worden de anti-apartheidsorganisa- ties verantwoordelijk gesteld voor onder meer de brand bij de MAKRO. Du Plessis wijst erop dat BOA en ook de an dere organisaties daar niets mee te maken hebben. De Plessis zegt in een reactie op de brieven gewoon met zijn werk door te zullen gaan. „Maar ik onderschat een en ander niet en kijk goed uit waar ik naar toe ga", heeft hij tegenover de politie ver klaard. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. van medicijnen beginnen om uur, zal Lenie 't Hart een gift kwart over acht. Ruilavond worden overhandigd door de Dierenbescherming, afdeling Leiden en omstreken. Polynesië Professor dr. Hans Claessen houdt vanavond een lezing in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1. Claessen spreekt over de Polynesische Eilandengroe pen. De lezing begint om acht uur, de toegangsprijs be draagt twee gulden. Medicijnen De huisarts Stolk geeft van avond bij K&O aan de Oude Vest 45 een lezing over de rol van patiënt en arts, zelfmedi catie, doping, medicijnvergif tiging en afhankelijkheid- verslaving. Op 28 oktober is het de beurt aan de apothe ker mevrouw Huizer. Zij licht onder meer toe waarom bepaalde medicijnen worden voorgeschreven, waarom sommige mensen niet zonder medicijnen kunnen leven en wat bijwerkingen zijn. Beide lezingen over het gebruik De Leidse postzegelvereni ging De Postzegelvrienden houdt vanavond in restau rant Posthof aan de Wasse- naarseweg 1 de maandelijkse ruil-, contact- en veilinga vond. Vanaf half acht kun nen belangstellenden er te recht Medicijn versla ving Het Inloophuis aan het Ra penburg 48 heropent op mor gen een gezellige en tevens informatieve avond met als thema „Medicijnverslaving". Spreker is Marijke Kamer- lingh van de Stichting Phoe nix. Belangstellenden kun nen vanaf vijf uur 's middags in het Inloophuis terecht Lenie t Hart Lenie 't Hart van de zeen- hondencrèche in het Gro ningse Pieterburen vertelt morgenavond met behulp van dia's in 't Parlement aan de Nieuwstraat 45 over dit opvangcentrum voor zeehon den. De lezing begint om acht uur. Na afloop, rond tien Bingo In het clubhuis van speel tuin vereniging Zuiderk war- tier aan de Anjelierstraat wordt morgenavond bingo gespeeld. Het balletje gaat om acht uur rollen, de toegang is gratis. Stats Jongerencentrum Stats aan de Haarlemmerstraat 73 opent, na een jaar verbou wen, morgen zijn poorten. Stats is onderdeel van het Volkshuis, dat ingrijpend is verbouwd. Morgenmiddag wordt de film „The postman always rings twice" ver toond, op woensdagmiddag is er een live-optreden van de striptekenaar Eric Schreurs, donderdagmiddag een non stop video drive inn en vrij dagmiddag een tienkamp. Alle middag-activiteiten be ginnen om twee uur. Vrijdag avond wordt de discotheek van Stats geopend met een lichtshow en een optreden van de groep Weekend at Waikiki. Deze opening begint om half negen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7