Simonis voelt weinig voor voorstel-Fiolet TAFEL Verontruste CDA'ers pleiten voor uitstel van kruisraketten Pleidooi voor nieuwe apologetica kerk wereld Kerkelijke oost-west dialoog zit in het slop WERELDRAAD: "WAAR EEN WIL IS, IS EEN WEG" Lutheranen: solidair met armen EO Jongerendag: 24.000 bezoekers Theologische samenwerking ICTO laakt steekproeven van KKN-notaris fieicLcSouoon Opmerkelijke zege weer 5 -.ACHTERGROND Ccidóo Gou/imit MAANDAG 14 OKTOBER 1985 PAG1 IKV-nota over buitenwettelijke actie Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft de kerken ge vraagd te reageren op een nog niet gepubliceerde nota „De maat is vol" waarin het tot de conclusie komt dat een even tueel besluit tot plaatsing van kruisraketten, zeker in de con- taxt waarin het besluit wordt genomen, grond oplevert voor buitenwettelijke acties. De Nederlandse R.-K. bisschoppen hebben al eerder de be leidsadviescommissie van de bisschoppenconferentie opdracht gegeven een studie te verrichten naar de betekenis van bur gerlijke ongehoorzaamheid. De synode van de Gereformeerde Kerken besloot deze week een deputaatschap in te stellen dat zich met hetzelfde onderwerp /.al bezighouden. Gelders verbod op vloeken voorgesteld De Bond tegen het Vloeken heeft Gedeputeerde Staten van Gelderland in overweging gegeven, terwille van de rechtsge lijkheid een verbod op het vloeken uit te vaardigen in de hele provincie Gelderland. Tevens heeft de bond GS gevraagd de uitspraak inzake het verbod op vloeken in sommige Veluwse gemeenten te herroepen. GS zijn namelijk van mening dat die gemeentelijke verordeningen in strijd zijn met het grond wettelijke recht van vrije meningsuiting. De Bond betreurt die uitspraak ten zeerste. Hij meent dat de vrijheid van me ningsuiting niet zover strekt dat daaronder ook het openbaar en hinderlijk misbruik van de naam van God moet vallen. OP SYNODE Kardinaal Simonis heeft bij terugkeer uit Rome waar de afgelopen dagen door de Europese bis schoppen werd gepraat over secularisatie en evangelisatie, gezegd dat er tijdens de bijeenkomst gepleit is voor een nieu we apologetica. Dit zou overigens niet in ratione le zin moeten gebeuren, zoals vroeger, aldus Si monis, maar op een ma nier waardoor mens.en zich weer bewust ge maakt worden van be paalde waarden. "We moeten antwoord geven op vragen als: waar leef ik voor en wat is de zin van het lijden". Het grondthema van evangelisatie is volgens Si monis dat het nooit los kan worden gezien van evangeli satie. Evangeliseren is niet alleen geloofswaarheden overdragen, maar de gehele mens in ogenschouw ne men". De bisschoppen hebben vol gens hem zeer realistisch over de secularisatie in Euro pa gesproken. Er klonk geen ach-en-wee-geklaag, er is meer over evangelisatie dan over secularisatie gesproken. De secularisatie (het onttrek ken van de voornaamste sec toren van het maatschappe lijk leven aan de kerk en het geloof) vormt een bedreiging van christelijke waarden. Daarom moet de evangelisa tie doorgaan, aldus de kardi naal. Het is volgens hem al tijd zo geweest dat het evan gelie niet erg wordt geaccep teerd. De toekomst kwelt ons en het verleden houdt ons vast. Daarom on tsnapt het heden ons. Guetave Flaubert DEN HAAG Naar schatting ruim vierhon derd verontruste CDA- leden die tegen plaatsing van kruisraketten zijn en leden van de vredesbe weging, hebben zaterdag in de Haagse Klooster kerk een dag van appél en bezinning gehouden om het CDA te weerhou den van de plaatsing van kruisraketten. De dag was georganiseerd door het twintig man tellen de comité CDA'ers tegen kruisraketten. Deze had voor zaterdag een groot aantal prominente CDA-leden uit genodigd, onder wie premier Lubbers, partijvoorzitter Bukman en minister van de fensie De Ruiter. Alleen de CDA-kamerleden Beinema, Bukman: niet uitstellen Het kabinet moet een besluit over plaatsing van 48 kruis raketten in ons land niet uit stellen tot na de top van Sov jet-leider Gorbatsjov en de Amerikaanse president Reagan. Juist nu moet de NAVO haar eenheid bewa ren. Alleen op die manier kunnen gunstige resultaten van de topontmoeting ver wacht worden. CDA-voorzit- ter Bukman zei dit zaterdag middag voor de TROS-radio, terwijl de bijeenkomst van verontruste CDA 'ers in de Haagse Kloosterkerk nog aan de gang was. De Kwaadsteniet, mevrouw Laning en het CDA-be- stuurslid Smits hadden ge hoor gegeven aan de uitnodi ging. Beinema onderschreef in een toespraak de resolutie die aan het eind van de bezinnings dag werd aanvaard, namelijk dat het plaatsingsbesluit moet worden uitgesteld tot na de topontmoeting in november tussen de Amerikaanse presi dent Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov. Hij wilde zich in de Klooster kerk overigens niet bij voor baat vastleggen op de wijze waarop hij zal stemmen. Bei nema was een van de zeven kamerleden die vorig jaar zich gereserveerd toonden over het 1-juni-besluit. Het kamerlid De Kwaadste niet zei desgevraagd de nodi ge bezwaren te koesteren te gen uitstel, "maar nog steed$ bezig te zijn met een afwe ging" Gelet op de komende Ge- neefse top is tijdelijk uitstel van een plaatsingsbesluit vol gens hem weliswaar "even tueel te overwegen", maar aangezien het de vraag is of er binnen enkele weken iets concreets boven water komt, voorziet De Kwaadsteniet het gevaar dat de beslissing gaat zweven en dat lijkt hem niet verstandig. De bijeenkomst werd geo pend door een meditatie van de oud-praeses van de Her vormde kerk, ds. C. Roos. Deze bood zijn steun aan die genen in het CDA die voor uitstel van de kruisraketten- beslissing zijn. Hij meende dat over de "absurditeit en Op de voorste rij in de Haagse Kloosterkerk zaten onder meer v.r.n.l. oud-praeses van de Hervormde Kerk ds. C. Roos, secretaris van Pax Christi J. ter Laak, en mevrouw S. Strikwerda, voorzitster van het Komitee Kruisraketten Nee afgoderij" van de kernwa pens niet mag worden gezwe gen. Onder de sprekers be vond zich ook prof. Verkuyl die een hartstochtelijk plei dooi hield tegen de plaatsing van kruisraketten en deze wapens veroordeelde als "godslasterlijk". De bijeenkomst werd ook bij gewoond door een vijtigtal leden van de Duitse CDU on der wie de journalist Franz Alt die een ethische beschou wing uitsprak en door het Belgische CVP-Kamerlid Luc Dhoore, die vroeg om toenadering tussen parlemen tariërs uit west en oost ter overbrugging van de afstand tussen de machtsblokken. Tijdens de pauze werd een film vertoond, gemaakt door twee vrouwen uit Ottawa die hun streven naar vrede ken baar maakte met onder meer beelden van het Engelse ac tiekamp Greenham Com mon. De film was aan een van de organisatoren van de Haagse bijeenkomst, me vrouw J. van Beuzekom van het CDA-Vrouwenberaad, ter beschikking gesteld in het kader van'de samenwerking tussen Den Haag en Ottawa. Het is aan uitlatingen van de Romeinse curie te wijten, dat de dialoog tussen de Rooms-Katho- iieke Kerk en de Ooster- s-Orthodoxe Kerk in het slop zit. Tot deze gevolg trekking is de Roemeen s-Orthodoxe metropoliet van Transsylvanië en aartsbisschop van Sibiu, Antonie Plamadeala, ge komen. Op het „Oecumenisch sym posium" van de stichting „Pro Oriente" te Wenen bracht hij hulde aan paus Jo hannes Paulus II wegens diens „profetische uitspraken over de noodzaak, dat de kerk beide longhelften ge bruikt om opnieuw ademen te leren, de oosterse en de westerse". sprekken. De oplossing van de geschilpunten tussen deze kerken ziet hij liggen in de manier, waarop het synodale en conciliaire principe wordt opgevat en beleefd. Naar de overtuiging van de Plamadeala, die lid is van de dialoogcommissie van beide Kerken, vond dat de curie schuld draagt aan het prak tisch achterwege blijven van reacties van Orthodoxe Ker ken en theologen op de uit komsten van de jongste ge- metrolopiet .uit Zevenburgen moeten beide Kerken bereid zijn water in de wijn te doen in theologisch opzicht en ook wat betreft de praktijk van het kerkelijk leven en de daarin gegroeide tradities, op straffe van het vroeger of la ter volledig vastlopen van het gesprek. Kardinaal Simonis, voor zitter van de Nederland se rk-bisschoppenconfe- rentie, voelt weinig voor het voorstel van de scheidende secretaris van de Raad van Kerken dr. H.A.M. Fiolet dat de Ne derlandse rk-kerkpro- vincie afzonderlijk lid van de Wereldraad van Kerken wordt. Dit is de afgelopen week bepleit door de aftredende se cretaris van de Raad van Kerken in Nederland, De Lutherse Kerk in Neder land zal het Wereldraadrap port „Op weg naar een kerk die solidair is met de armen" als jaarthema 1985-1986 op de agenda van de kerk te zetten. In het rapport uit 1980 roept de Wereldraad van Kerken de leden op naar wegen te zoeken om solidair te zijn met de armen, zowel ver weg als in eigen land. Het gaat et om op welke wij ze de Lutherse gemeenten ui ting geven aan hun belijden een „kerk van de armen" te willen zijn. Op welke manier moet dat in het beleid en in de activiteiten van kerk en gemeenten tot uiting komen, aldus de inleiding van de werkmap. De aanbevelingen uit de gemeenten zullen uit eindelijk aan de synode wor den voorgelegd, zodat in het najaar van 1986 de kerk als geheel zich over haar belij- dr. H.A.M. Fiolet. „Van uit mijn geloof in de kerk als wereldkerk zie ik grote moeilijkheden. Het idee achter dit voor stel is dat wij een stel na tionale kerken naast el kaar zouden zijn. We moeten echter niet apart opereren, dit voorstel moet in het kader van de wereldkerk onderzocht worden. De mogelijkhe den zijn niet erg groot". st Kardinaal Simonis zei dit zaterdag op Schiphol bij zijn terugkeer uit Rome, waar hij het Europese bisschoppensymposium over secularisatie en evangelisatie had bijge woond. Afgezien van de vraag of het goed is dat een landelijke rk-kerk tot de Wereldraad toe treedt, vraagt Simonis zich af of Nederland hierin voorop zou moe ten lopen. Er zijn ook an dere bisschoppenconfe renties die gezien hun oecumenische positie hiervoor in aanmerking zouden kunnen komen, zoals Zwitserland en Schotland. Tenslotte vraagt Simonis zich af of het wel gunstig is dat de rk-kerk deel zou uitmaken van de Wereldraad. De Wereld raad zou volgens hem kapseizen onder het ge wicht van de rk-kerk. Er zijn ongeveer 800 miljoen rooms-katholieken in de wereld, terwijl er bij de 310 lidkerken van de Wereldkerk ruim 400 miljoen gelovigen zijn aangesloten. Volgens Si monis is de gemeen schappelijke werkgroep van het Vaticaan en de Wereldraad eigenlijk een veel betere formule. Hij heeft er overigens alle begrip voor dat Fiolet dit voorstel heeft gedaan. Si monis noemt Fiolet een zeer bevlogen mens en een van de voorvechters van de oecumene in ons land. Reglementen Een woordvoerder van de Wereldraad van kerken in Genève liet weten dat de raad de reglementen voor toelating van lidkerken moet veranderen als de Neder- Kardinaal Simonis landse Rooms-Katholieke Kerk lid zou willen worden. Tot nu toe geldt dat een kerk in haar geheel lid kan zijn. Dat gold bijvoorbeeld voor het Leger des Heils (dat tot 1981 volwaardig lid en sinds dien slapend lid is). „Maar waar een wil is, is een weg." Deze zomer zei mgr. Basil Meeking, namens het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der christenen waar nemer op de bestuursverga dering van de Wereldraad te Buenos Aires, dat hij moge lijkheden ziet dat afzonderlij ke bisschoppenconferenties- als lid tot de Wereldraad toe treden: De Evangelische Omroep heeft na Veronica de jongste achterban van alle omroeporganisaties. De jaarlijkse EO Jonge rendag trekt dan ook al tijd duizenden jonge be zoekers naar de Jaar beurshallen in Utrecht. Afgelopen zaterdag kon de EO maar liefst 24.000 jongeren verwelkomen. Het thema dat voor deze dag was gekozen luidde: „Leve het leven". Het thema werd ingevuld door bekende EO-per- soonlijkheden en door mensen uit de zaal, die over hun bekering en het leven met Christus vertelden. In zijn openingstoespraak zei L. P. Doorenbos, directeur van de Evangelische Om roep, dat niet-christenen deze dag een keuze zouden moe ten maken voor of tegen Je zus. Voor degenen die Chris tus al kennen, moest het een dag worden waarop afgere kend werd met de zonde en een nieuw begin gemaakt moest worden met het leven. De middagbiieenkomst werd verstoord door vertegen woordigers van de plaatselij ke homobeweging Ze deel den brieven uit waarin ze „die intolerante, misselijk makende OE-mentaliteit de wereld uit" wensten. Floyd McClung van zen dingsorganisatie Jeugd met een Opdracht ging tijdens zijn toespraak in op onder andere homosexualiteit en AIDS: „God heeft AIDS niet gegeven als straf voor homo- sexuelen, want God lijdt als wij lijden. Maar ieder mens die geen rekening houdt met Gods geboden ondervindt daarvan nu eenmaal de onge lukkige consequenties. God heeft de wet alleen maar ge geven voor ons bestwil. Als we ons daaraan houden, le ven we pas echt". De Theologische Facul teit Tilburg en de Theo logische Faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen hebben beslo ten tot personele samen- Werking. In eerste in stantie beperkt zich die tot leerstoelen waarvoor moeilijk aan alle Rooms- -Katholieke instellingen een eigen hoogleraar kan worden aangesteld. Per 1 september is dr. K. W. Walf, buitengewoon hoogle raar Kerkelijk Recht aan de Katholieke Universiteit Nij megen, benoemd tot buiten gewoon hoogleraar met de zelfde opdracht aan de Til- burgse Faculteit. Hij blijft aan de K.U. verbonden. Per 1 januari is dr. H. D. de Loor, wetenschappelijk hoofdme dewerker in de vakgroep Cultuur- en Godsdienstsocio logie aan de K.U., benoemd tot buitengewoon hoogleraar Sociologie van kerk en gods dienst te Tilburg. Hij volgt als zodanig prof. dr. W. God- dijn op, die wegens het berei ken van de pensioengerech tigde leeftijd op 13 december afscheid neemt. Ook De Loor blijft aan de Nijmeegse facul teit verbonden. Het Interkerkelijk Comi té Tweezijdige Ontwape ning (ICTO) heeft de Ko ninklijke Notariële Broe derschap gevraagd stap pen te ondernemen te gen de notaris die steek proefsgewijs de rechts geldigheid en de eerlijk heid van de handteke ningen van het volkspetitionnement vaststelt. De Amsterdamse notaris mr. C. P. Boodt heeft de supervi sie over de steekproeven die het onderzoeksbureau NIPO in opdracht van het Komitee Kruisraketten Nee uitvoert om de geldigheid van getelde kaarten en handtekeningen te bekijken. „Bij het ICTO zijn tal van klachten binnengekomen over intimidatie, meervoudig tekenen, druk in bejaarden tehuizen en psychiatrische inrichtingen. Deze gevallen van handtekeningenfraude kunnen niet steekproefsge wijs door een notaris worden weggestreken", aldus het ICTO. De notaris gaat vol gens het comité met het aan zien van zijn ambt een be denkelijke publieke manifes tatie dekken en handelt daardoor in strijd met zijn ei gen erecode. SPIJTIG heeft de leider van de Vlaamse socialisten gist) verklaard, dat de opiniepeilers de grootste verliezers ziji de verkiezingen in België. De peilingen zaten er inden |e behoorlijk naast, maar veel opmerkelijker is dat de kiezerde overgrote meerderheid de harde socialistische confront:eit politiek van de hand hebben gewezen. Zij kozen voor het binetsbeleid, dat premier Martens, als. een reactie op de so listische opstelling, even keihard tot inzet van de verkif ia gen had verklaard. 5ntp ,01 DEZE en andere overeenkomsten van de verkiezingss bij onze zuiderburen met de situatie in ons land, makei uitslag van de Belgische verkiezingen voor Nederland interessant. De Belgen hebben gekozen voor stabiliteit, i een op stevige bezuinigingen gebaseerd financieel-eci misch beleid. Premier Martens is dat met grote hardnek heid „herstelbeleid" blijven noemen en in de ogen van Belgen heeft dat inderdaad tot een eerste herstel geleid werkloosheid is tot staan gebracht en voor volgend jaar i uitzicht op belastingverlaging. Niet alleen is het opmerkelijk dat de Belgen in meeil^ heid hebben gekozen voor een beleid dqt fikse offers var bevolking heeft gevraagd, maar ook dat de socialisten on doende winst hebben gehaald uit hun radicale stellingn; tegen de kruisraketten. De Belgische burgers was verzek dat de reeds op de vliegbasis Florennes geplaatste rake verwijderd zouden worden, indien de socialisten op een doende stemmenwinst zouden kunnen rekenen. In meerderheid hadden de Belgen met die kruisrakei kennelijk minder moejte dan met het risico, dat het eco misch herstelbeleid van Martens zou worden doorkruist. [TB zorg dat het land wellicht een periode van grote onzekerl iet tegemoet zou gaan, heeft duidelijk de overhand gehad. Ven(^ iswaar hebben ook de socialisten vooral in Vlaanderen U(L flinke winst geboekt, maar die is onvoldoende en blijft plg achter bij de historische zege, die zij onlangs behaalden bi 'eN* verkiezingen voor het Europees parlement. In Vlaandéen werden zij bij die gelegenheid de grootste partij, maar verschijnsel heeft niet lang stand gehouden. ONDANKS het verlies dat de liberale partij in Vlaande heeft moeten incasseren, kan premier Martens de politi t lijn van zijn coalitie van christendemocraten en liberaler met nieuw elan voortzetten. De vooral van socialistische de geopperde mogelijkheid, dat de liberale partner zich de kabinetsploeg zal terugtrekken om in de luwte van de positie de gisteren opgelopen wonden te likken, maakt i ^ejei nig kans verwezenlijkt te worden. Die kans hebben de saaar listen, door hun radicale opstelling in de kwestie van n cf kruisraketten, zelf onmogelijk gemaakt. Niets lijkt het zi Ie ir kabinet-Martens nog in de weg te staan. ngir MAANDAG 14 oktober 85 Gebakken spek met stamppot rauwe andijvie yoghurt met druiven De benodigdheden voor twee personen zijn: 350 g vet of 225 g mager rook- spek; V2 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, 250 g andijvie, peper, nootmuskaat, azijn of een paar augurken of wat komkommer zoet zuur; V2 liter yoghurt, trosje druiven, honing of basterd suiker naar smaak, bruine basterdsuiker. Snijd het zwoerd van het spek en verdeel het in dob belstenen of koop het spek kleingesneden. Zet de blokjes spek met het zwoerd op in een droge braadpan op een klein vuur en leg het de op de pan. Laat het vet n uit het spek smelten, sc. de dobbelstenen om de minuten door elkaar. och' n IJ :oi het spek na ongeveer ,mst half uur zonder deksel ei )0st- een groter vuur licht bi mig: (Laat mager spek ni& and bruin worden, deze spag 1 wordt gemakkelijk te hal Schep het spek op een iva bord en doe het spek apart op. Kook de aardappelen g, giet ze af en stamp ze I Voeg zo veel melk toe dn rot een stevige puree ontst nisei roer die in een paar minu het s luchtig en warm haar vuver volgens door. Voeg de inm RPh dels gewassen, fijngesnet f.j. en daarna weer gewassen moei dijvie toe en warm de stari loth pot op een groot vuur Doe er naar smaak zout, per en nootmuskaat (Deze stamppot is direct het maken op zijn b warmhouden of op wam maakt die andijvie zacht nattig). Geef er azijn, aujPl ken of komkommer zoetzi bij. Meng de yoghurt met deu of niet ontvelde en ontp:n°[ druiven en voeg naar smi r' honing of basterdsuiker l(jen( Strooi als garnering, din voor het op tafel zetten, 1 bruine basterdsuiker op toetje. JEA NI en k LAb Rustig weer DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied waarvan het centrum boven de Britse eilan den ligt, beheerst de komende dagen het weer in een groot deel van West-Europa. Storin gen op de Oceaan kunnen dan ook niet doordringen tot onze omgeving, maar volgen een noordelijke koers waarbij ze naar Scandinavië trekken. Aan de oostflank van het ho- gedrukgebied dringen via de Noordzee wel wolkenvelden tot ons land door. De kans op regen blijft echter klein. Eerst in de tweede helft van de week neemt de betekenis van het hogedrukgebied af. Hier door draait de wind naar het westen en worden de tempera turen 's nachts minder laag. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië, Noord- -Duitsland: Wolkenvelden en overwegend droog. Middag- temperatuur rond 13 graden. Britse eilanden: Droog en overwegend zonnig, maar in Schotland donderdag regen. Middagtemperatuur rond 16 graden. Benelux: Wolkenvelden, ook perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur rond 14 gra den. Noord-Frankrijk, Zuid-Duits- land: Zonnig. Middagtempera tuur rond 15 graden, in de nacht kans op vorst aan de grond. IIL^ ker Zuid-Frankrijk, Spanje, Pol Ams gal: Zonnig. In de middag tot 24 graden, in zuid-Portu op enkele plaatsen 28 gradiUp Alpengebied: Aan de noor de wolkenvelden maar du Elders zonnig. Nul-gradÜen -grens rond 2500 meter. z°^f Italië, Joegoslavische Droog en zonnig. In de vlakte kans op mfst. MiddJ^ temperaturen van 20 tot graden. Den Helder l.bew. Rotterdam zw.be Twente h.bew w.bew. 16 13 Genève onbew. Helsinki zw.bew. Innsbruck zw.bew. Klagenfurt h.bew. Kopenhagen zw.bew. w.bew. 2A 16 Istanbul Las Palm as l.bew «bew. 19 13 waar miljo in ei, FR

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2