Vrees voor wraak on VS abinet praat maandag verder over euthanasie Goedkoper ilastingaanslag m kwart miljoen lexicaanse politie haalde jk Luis stilletjes weg v.d. WATER: Onderdelen wapens tussen oude kleren Opbrengst parkeerboetes voortaan naar gemeente Knuppel in het ooievaarsnest DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 12 oktober 1985, 77e jaargang no. 23321 Uitgave Westerpers, behorende lot Sijthofi Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I I.Hallewas, Chef-redacteur: WimBuijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.belaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging, maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Zaterdag: RUR met Jan Len- ferink op Ned. I om 21.15 uur. Op Ned. II om 23.10 uur nachtfilm „Palermo oder Wolfsburg". Zondag: Musical „Fien" op Ned. I om 20.10 uur. Op Ned. II om 12.00 uur „Capitol" over de strijd tegen de alcohol. HET WEER Droog en perioden met zon. Middagtemperatuur ongevee^ 15 graden. Wind in hoofdzaak noordwestelijk, matig, kracht drie. Zon op: 07.01; onder: 17.51. Schev. hoog water: 1.48 en 14.24; laag water: 10.18 en 22.33 uur. iud je hart maar vast", schuwde zijn vrouw nog, de heer A.H. Koeleman Jen Haag afgelopen woens- thuiskwam. In haar hand beruchte blauwe envelop een belastingaanslag. „Je t een kwart miljoen gulden inkomstenbelasting beta- Dat was inderdaad fikken bij het zien van het pijferige getal (246.233 gul- om precies te zijn), maar heer Koeleman wist meteen er een vergissing in het j moest zijn. Want als be- baar inkomen stond maar |t vier ton vermeld. Nu heeft bij zijn werkgever over het fris niet te klagen, maar als jiinistrateur verdient hij in I geval geen kapitalen die i dergelijke aanslag op zijn lemonnee rechtvaardigen. I telefoontje met de belas- (dienst bracht opheldering: was een foutje werd kort droog meegedeeld. Geen >rd van verontschuldiging, n excuus. Alleen de belofte de heer Koeleman over i week of zes een nieuwe slag kan verwachten. Het Irag blijft voorlopig een ver- ping. Een lachend echtpaar Koeleman met hun aanslagbiljet. jN HAAG Het kabi- I is nog niet uit de ag gekomen of het een tsontwerp zal indienen (r euthanasie en met Ike strekking. Premier bbers deelde gisteren p dat het het kabinet niet is gelukt „een II te bepalen die vol gende week bij de alge mene beschouwingen aan de Kamer kan worden voorgelegd. Maandag ver gadert de ministerraad verder over dit onder werp. Over de uitkomst van dat be raad zei de premier dat „alles nog mogelijk is". „We zullen onze uiterste best doen een zo concreet mogelijk antwoord voor te leggen aan de Kamer, zodat deze kan beoordelen hoe de procedures verder moeten lopen". Achtergrond daarbij is dat er bij de Kamer nog steeds een initiatief-wetsvoorstel van D'66 ligt. De premier Zei dat de verschil len van opvatting binnen het kabinet niet louter bestaan tussen CDA- en VVD-be- windslieden. „Het gaat niet om volstrekt gescheiden circuits". De ministerraad is er verder gisteren ook nog niet in een geslaagd een definitief stand punt te bepalen over de pre cieze invulling van het nieuwe stelsel van sociale zekerheid. Ook over dit onderwerp wordt binnen het kabinet maandag verder gesproken. Het stelsel moet op 1 mei volgend jaar van kracht worden. Lubbers noemde het een „kwestie van politieke hygiëne in de democratie" om na twaalf jaar discussie over een nieuw zekerheidsstelsel nu met wetsvoorstellen te komen en die te bespreken met het parlement. tXlCOSTAD De politie van Mexico-Stad heeft afgelopen isdag uit de puinhopen van een ingestort gebouw in alle stilte t lijk weggehaald van de negenjarige Luis Nafarrate. Vorige ek werd koortsachtig gezocht naar het jongetje, toen bleek hij zich in leven had kunnen houden onder het puin van zijn is, dat bij de aardbeving was ingestort. Vorige week bleef Luis [ens van leven geven. Maar vanaf vorige week zaterdag hoor- [men geen klopsignalen meer op de lagen cement, waaronder l kind bedolven was. Daarna is het bergingswerk met zwaar terieel voortgezet. ier doden op Mount Everest iTMANDU Vijf leden van een 35 man grote Indiase mili- fe Mount-Everestexpeditie zijn op de hellingen van de hoog- j berg ter wereld om het leven gekomen. In een boodschap haf de berg werd gezegd, dat vier mannen tweemaal gepro- Erd hadden af te dalen, maar dat zij geen voedsel en brandstof |er hadden. Hoe en waaneer zij precies omkwamen is niet ge- fld. Eerder deze week was een ander lid van de expeditie op P hoogte van 8.765 meter ten val gekomen en 1.200 meter naar heden gevallen. Ook hij kwam om het leven. (ADVERTENTIES) Teken nu voor het te laat is! Vandaag kunt u op veel punten in ons land (op markten, bij winkelcentra) uw kaart tegen de plaatsing van kruisraketten nog afgeven. Vergeet vooral niet naast uw naam en plaats ook uw hand tekening te plaatsen, anders telt uw kaart niet mee. Kaart kwijt? U kunt vandaag'n nieuwe krijgen bij de inleverpunten.Of U kunt bellen; 020 - 238672, wij sturen u alsnog een kaart toe. Stichting Volkspetitionnement, KKN Amsterdam. Postgiro 77555 RUIME EN S EXCLUSIEVE J KOLLEKTIE pientere prijzen Vanavond Egerlanderavond in het tafeltenniscentrum De Treffers, Lucas van Leijdenlaan 4,. Roelofarendsveen. Aanvang 20.30 uur. Met medewerking van: - De Aarebeijeplukkers - Die Wald Brücker Musikanten - Die Hotzere Vissers bij overtredingen strenger aangepakt DEN HAAG Het ministerie van landbouw en visserij heeft in overleg met het Openbaar Ministerie besloten vissers die de vangstbepalingen overtre den strenger aan te pakken. Zij hebben dit gedaan nadat is gebleken dat een aantal van de vastgestelde hoeveelheden die mochten worden gevangen (contingenten) is volgevist. Dat geldt vooral voor schol en in mindere mate voor tong, aldus een woordvoerder van het mi nisterie. De maatregel kan er toe leiden dat de vangst in be slag wordt genomen en dat het schip aan de ketting wordt ge legd. „Van 10-jarige jongens drinkt derde alcohol" HILVERSUM Van de 10- en 11-jarige jongens in Neder land drinkt 33 procent weieens alcohol. Bij meisjes van die leeftijd ligt dat percentage op 25. In de leeftijd van 12 tot 14 jaar drinkt 40 procent van de jongens en '37 procent van de meisjes regelmatig alcoholi sche dranken. Deze cijfers maakte drs. H.J. van de Wal, directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Alcohol en Drugs gebruik, gisteravond in het AVRO-televisieprogramma Karei van de Graaf bekend. Volgens het onderzoek van Van de Wal drinkt 1,2 procent van de jongeren van 10 en 11 jaar zelfs meer dan vijf glazen per keer. Dezelfde hoeveel heid wordt door 14 procent van de 14-jarigen, door 19 pro cent van de 15-jarigen en door 31 procent van de 16-jarigen gedronken. Van deze laatste categorie drinkt 11 procent zelfs meer dan negen glazen per keer. Van de Wal consta teert in zijn onderzoek dat ou dere jongens en meisjes niet vaker gaan drinken maar wel meer per keer. Volgens het Economisch Insti tuut voor Midden- en Kleinbe drijf gebruikt de Nederlandse jeugd tot 18 jaar voor een half miljard gulden per jaar aan al coholische dranken. ROTTERDAM De douane in Rotterdam heeft tussen ge bruikte kleding uit Amerika ettelijke honderden onderde len voor vuurwapens aange troffen. De politie heeft ze in beslag genomen. De justitie in Brussel zal worden ingelicht omdat de spullen daar naar toe moesten. Er zijn geen perso nen aangehouden, aldus de po litie gisteren. De partij onder delen werd in een van de loodsen van de douane ont dekt toen de lading van een container werd gelost. Deze was met het Amerikaanse schip Marget Johnson aange voerd. De onderdelen zaten in 37 dozen. Het waren onderde len van allerlei wapentuig maar voor het overgrote deel van pistolen. Van al het spul is niet één compleet wapen te maken, aldus de douane. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19 00 uur zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Eén zorgelijke situatie: Er waren dit jaar maar twee paar tjes wilde ooievaars die in Nederland wilden broeden. Maar ze vertrokken weer naar het zuiden zónder voor na geslacht te hebben gezorgd. Vandaar dat alle hoop is geves tigd op de medewerkers van het ooievaarsdorp Het Lies veld, die langs kunstmatige weg proberen het ooievaarsbe stand weer op peil te krijgen. Broedmachines, een ooievaarscrêche: alles wordt eraan gedaan dit doel te berei ken. Maar dan komt een jonge doctor. Joop Vegter, een knuppel in het ooievaarsnest gooien: er wordt te veel aan dacht geschonken aan de ooievaars, laat hij via de stellin gen in zijn proefschrift weten. En hij meent het nog ook. Een verdediging van die stelling op de voorpagina van Fi nale. VERDER IN FINALE: De KRO is zestig jaar en H om dat te vieren is de IH musical Fien „op lokatie" 1 opgenomen. Hij wordt in mjj^En vier delen op de televisie uitgezonden en schetst een beeld van de legendarische actrice en cabaretière Fien de la Mar, dat geestig en tragisch tegelijk is. Gisteren vierde het CDA heel rustig zijn vijfde verjaar dag. Piet Bukman: „We hebben de kinderziekten over wonnen en we blaken van zelfvertrouwen". Amadeus, de film waarin Hollywood geen brood zag, is een meêsterwerk en een kassucces geworden. Een inter view met regisseur Milos Forman en hoofdrolspeler Tom Hulce, die beiden het leedvermaak al achter de rug heb ben. Een jaar medische dienstverlening op de booreilanden op de Noordzee: Artsenij op het scherp van de snede. Holland-België staat voor de deur. Daarom een praatje met Pol van Himst, veelvuldig Belgisch international en trainer van Anderlecht. Remco Boere is blij met zijn driejarig contract bij FC Den Haag. Hij was het beu te worden „uitgeleend". DEN HAAG Gemeenten krijgen straks zelf beschikking over het geld dat parkeerboetes opleveren. Tot dusver vloeide de op brengst van die boetes naar de schatkist, maar door zogenoemde fiscalisering van parkeerboetes gaat dat geld voortaan in de vorm van belastingen naar de gemeentekas. Dat is de strekking van een wetsvoorstel waarmee de ministerraad gisteren akkoord is gegaan. Staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) zal het wetsontwerp nu voor advies naar de Raad van State zen den. Tot nu toe vindt de automobilist die bij parkeermeter of -auto maat niets of te weinig in de gleuf werpt een briefje onder de voorruit waaruit blijkt dat hem een boete wacht wegens wets overtreding. Volgens het nieuwe voorstel maakt dat briefje de overtreder duidelijk dat hij belasting moet betalen. Toelichting van het ministerie van binnenlandse zaken: als hij of zij langer blijft staan dan het gestorte geld toestaat, geeft hij of zij daarmee te kennen bereid te zijn een veel hogere belasting te betalen dan het normale tarief bij zo'n parkeermeter. De bedoeling van het wetsvoorstel is het foutparkeren bij me ters, automaten of plaatsen voor vergunninghouders niet langer via het strafrecht af te handelen maar via de administratieve weg. „Wat zegt u me nou? Is het in Nederland zo, dat als je een abonnement op een krant neemt, die wel een kwartje goedkoper is dan wanneer je hem los koopt?".'Aan het woord een inwoonster Van het Verenigd Koninkrijk, wonend ergens in een dorp tussen Londen en Cambridge, waar ze dagelijks tweemaal de deur uit moet om 's morgens en 's avonds de krant te kopen. „Om bij te blijven", zegt ze. „Maar als ik een abonnement neem moet ik juist veel meer betalen. Dan wordt de krant immers bij je thuis gebracht. Een luie, bij ons in Engeland". En zo ziet u maar weer hoe goed we het hier in Den Haag hebben. Het is altijd nog beter één Leidse Courant voor 85 cent per dag in de bus, dan een telkens voor 1,10 gulden per stuk bij de kiosk. j) fr*\\T De Leidse Courant wil ik best Sr%l I 14 dagen proberen. 1 *1 Gratis en geheel vrijblijvend Naam: AA Adres: Postcode/Plaats: Telefoon:V Itu A In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek ore een proelabonnement worden geweigerd. «^geidoeigomant ontane staking hsterdamse imbestuurders RTERDAM Bij het Amsterdams ;eentelijk vervoerbedrijf GVB is gis mond het werk spontaan neergelegd. iaf negen uur reden er ,?een trams Jr in de hoofdstad. Het gevolg was om half elf ongeveer honderd trams ptonden. Bussen en metrotreinen re- normaal. Achtergrond van de actie lolgens een woordvoerder van de de strakkere diensten die de direc- kril invoeren. Hierover wordt al enige inden overleg gevoerd, zonder dat de jijen overeenstemming hebben be lt. De verwachting is dat de trams paag gewoon rijden. Reagan weer stukje van neushuid kwijt WASHINGTON „Mijn neus is schoon", aldus gisteren de Ame rikaanse president Reagan, nadat hij de verzamelde journalisten in de perszaal van het Witte Huis uitleg had gegeven over zijn met een pleister getooide reukorgaan. Eergisteren heeft de dokter van het Witte Huis, zo verklaarde Reagan, opnieuw kankercellen verwijderd van een stuk neus huid. Begin augustus was al een zelfde kleine ingreep uitgevoerd bij Reagan. Toen werd gesproken van een aandoening van een goe daardige tumor, die het gevolg was van het teveel blootstaan aan de zon. Tatouage aan banden uit vrees voor aids ROTTERDAM Het hoofd van de afdeling Infectieziekten en Hygiëne van de Rotterdam se geneeskundige dienst GGD, prof. dr. Huis man, vincft dat tatouage aan banden gelegd moet worden vanwege het gevaar voor be smetting met het aids-virus. Hij pleit ervoor op gemeentelijk niveau tatouage te binden aan een vergunningenstelsel met eisen op het ge bied van hygiëne en vakbekwaamheid. Huis man schrijft dit in een brief aan de gemeente Rotterdam. Betrouwbaar steriel werken bij ta- touage-instituten is volgens Huisman op dit moment een illusie. Huisman verzet zich ove rigens al geruime tijd tegen tatouage vanwege infectierisico's, maar de opgang van het aids- -virus maakt maatregelen des te dringender. Drie doden bij auto-ongeval BEEK Bij een auto-ongeluk op de autosnelweg Eindhoven- -Maastricht ter hoogte van vliegveld Beek zijn gister avond drie inwoners van Hol- tum en Sittard om het leven gekomen. Een vierde slachtof fer werd zwaar gewond. Bij het ongeval was slechts één auto betrokken. Het gaat vol gens de rijkspolitie in Beek om drie jongens in de leeftijd van 17 tot 18 jaar. De toedracht van het ongeval is nog niet duidelijk. De identiteit van de slachtoffers kon vannacht nog niet worden vrijgegeven. WASHINGTON/KAIRO Na de eerste vreugde over de succesvolle Amerikaanse actie van i gisternacht tegen de ka- i pers van het cruiseschip Achille Lauro, begint I men zich in de Verenig de Staten nu ernstige zorgen te maken over de mogelijke gevolgen van de „ontvoering" van het Palestijnse viertal naar Italië. Gevreesd wordt voor een nieuwe en nog hevigere golf van anti- -Amerikaanse (en moge lijk ook anti-Italiaanse) I terreur. Heel concrete I angst is er om het lot van de zes ontvoerde Amerikanen in Beiroet, die nog steeds in handen zijn van radicale mos limgroeperingen. Een ander mogelijk gevolg is dat nu ook de Sovjet-Unie het recht gaat opeisen om in het Midden-Oosten tot mili taire actie over te gaan. Vo rige week zijn in Beiroet im mers vier Russische diplo maten ontvoerd, van wie er «|,een is vermoord. Toch overheerst in de VS vooralsnog de triomf. De on derschepping van de Boeing- 737 die de terroristen naar elders zou vliegen, wordt be schouwd als een reusachtige politieke overwinning voor president Reagan. Intussen staat de Egyptische Boeing nog steeds in Italië. Gisteravond vloog het toe stel van de NAVO-basis op Sicilië naar Rome. Om streeks twee uur vannacht verliet een aantal onbekend gebleven personen het vlieg tuig en vertrok met onbe kende bestemming. Aange nomen wordt, dat het hierbij ging om de Egyptische diplo maten en veiligheidsagenten en de twee PLO-functiona- rissen, die zich eveneens aan boord van de Boeing bevon den toen het toestel gedwon gen werd naar Sicilië te vlie gen. Zij zullen Italië overi gens, zij het met enige ver traging, mogen verlaten. De vier kapers worden vast gehouden en ondervraagd op de basis bij Sigonella op Sicilië. De Italiaanse justitie beschuldigt het viertal (19, 20 en twee maal 23 jaar oud) van moord, ontvoering, ka- Het Egypti sche vliegtuig dat gedwon gen werd op Sicilië te lan den, kwam gisteravond aan op het vliegveld van Rome. ping van een schip en bezit van wapens en explosieven. De kans dat de kapers wor den uitgeleverd aan de VS is zeer gering. Italië is van plan de vier zelf te berech-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1