Qounmit Spijbelgroep gaat zeer snel van start STAD OMGEVING Kraakactie Brill tot mislukken gedoemd Lierman Boerhaave komt venvan voetstuk sielbeheerder gt schadeclaim VRIJDAG 11 OCTOBER 1985 PAGINA 13 2224 len weigert overname couRANilentenvoorzieningen De gemeente Leiden is niet in een groot aantal voorzieningen ihoeve van de studenten van de universiteit over te nemen. Het van B en W heeft de andere uni- litssteden in Nederland gevraagd [rotestbrief aan Deetman van deze ;ing mede te ondertekenen. Deet- fiet in juni weten dat voorzieningen jtudenten die niet direct met de stu- maken hebben, zoals sport en recre- in het kader van de bezuinigingen de universiteiten afgeschaft zouden in worden. Volgens Deetman zouden tneenten die voorzieningen wellicht jcunnen nemen. Leiden is dat in elk niet van plan, al was het maar om- fit geld gaat kosten. de pythoi s-carnavi baan- usel-plrar speeltuli iel meer. rlijk is teling I en met Twee arrestaties wegens aanranding LEIDEN Twee Leide- naars van 25 en 36 jaar oud hebben tegenover de politie bekend een 21-jari- ge vrouw te hebben aan gerand. Tevens werd een poging gedaan haar te ver krachten. De vrouw werd op 25 september in de wo ning van één van de man nen aangerand. Het twee tal werd afgelopen dins dag door de politie aange houden en is vandaag aan de Haagse officier van jus titie voorgeleid. Krakers moeten pand Nooreinde verlaten LEIDEN De bewoners van het pand Noordeinde 40 moeten dit pand binnen 48 uur verlaten. Dit heeft de Haagse recht bank bevolen. De eigenaresse van het pand had hierom gevraagd. Eerder won nen de krakers een kort geding dat door de eigenaresse was aangespannen. Toen werd geconcludeerd dat er geen spoedei send belang was voor ontruiming. Twee weken geleden voerde de eigenaresse, ei genaar van een drukkerij, aan dat zij haar huidige opslagplaats moet verlaten en het gekraakte pand nodig heeft voor de op slag van boeken. Dat was voor de vice- president van de Haagse rechtbank, mr. P. Offers, voldoende reden om ontrui ming te bevelen. De genoemde 48 uur gaan in na betekening van het vonnis. Veel belangstelling voor Vrouwenstudies LEIDEN Er komt een vakgroep Vrouwenstudies aan de Leidse universiteit. Dit maakte de hoog'eraar sociologie Abma namens het vakgroepsbestuur sociale wetenschap pen gistermiddag bekend tijdens een receptie ter ere van dit vakgebied. Binnenkort zullen de drie betrokken subfa culteiten van de faculteit zich over de wenselijkheid van de nieuwe vakgroep uitspreken. Vrouwenstudies is zoals gisteren in deze krant gemeld uitgegroeid tot een studie richting met veel onderzoek en die grote belangstelling ge niet van de studenten. De richting omvat twee projecten, de ene heeft vrouwen in ontwikkelingslanden tot onder werp en de andere bestudeert vrouwen en machtsrelaties. De twee gaan samenwerken aan een onderzoek naar de weerstand tegen feminisme, zo werd gisteren meegedeeld. Het gaat om weerstanden zowel in westerse als in niet- westerse landen. Er worden volgend jaar twee hoogleraren benoemd, een buitengewone, die de „Joke Smit-leerstoel" zal bekleden en een bijzondere. In totaal zijn dan vijftien mensen bij de Vrouwenstudies werkzaam in deeltijd ver band en acht vrijwilligers. Ook CPN-leden achter programma Links Leiden LEIDEN De leden van de CPN hebben gister avond ingestemd met de grote lijnen van het ont- werp-verkiezingsprogramma van Links Leiden (de bundeling van PPR, PSP en CPN). Op een aantal punten willen de leden wijzigingen van het ontwerp. Zo zou erin opgenomen moeten worden dat aannemers die ook in Woensdrecht bouwen geen opdrachten van de gemeente Leiden meer krijgen. Verder ziet de CPN niets in de voorge stelde experimenten bij de gemeente met de 5-uri- ge werkdag en zou er in Leiden gestreefd moeten worden naar de oprichting van een sociaal-psychi atrisch dienstencentrum. Eerder deze week stem den de PSP-leden met het programma in en van avond spreken de PPR-leden er zich over uit. Daarna zal een definitief programma worden vastgesteld en opnieuw aan de leden van de drie partijen worden voorgelegd. de ikantie iklober Boerhaave is zonder problemen in de vrachtwagen beland enl 4)EN Het kostte moeite Herman was geen de medicus heeft 1932 stokstijf op zijn gestaan en zoiets enige stramheid veroorzaakt. De die aan het begin Boerhaavelaan te- het Academisch staat, blijft wel' leeg. De brop- Boerhaave, van dichtbij versie- uitziet, wordt ingrij- opgeknapt. beeld van de wereldbe- le medicus Herman laave werd overigens r problemen in de itwagen gehesen. Het ten gevaarte stond los op kkel; vastgeroeste bouten idere onwrikbare attribu ten zorgden dus niet voor ver traging. Werknemers van de gemeente constateerden overi gens met enige verbazing dat het standbeeld los stond, toen men geen bevestigingsmateria len kon vinden besloot men maar te gaan takelen en zie, HermanX Boerhaave kwam zonder protest omhoog. J.Th. Stracké is de ontwerper van dit beeld dat door brons gieterij Lienthoven in Den Haag werd gegoten. Deze gie terij maakte twaalf jaar later ook de bronzen replica van burgemeester Van der Werf. In 1872 werd Herman voor het voormalige Academisch Zie kenhuis (het huidige Rijksmu seum voor Volkenkunde) aan de Steenstraat geplaatst. Boer haave verhuisde op 22 septem ber 1932 naar zijn plaats, te genover het Academisch Zie kenhuis aan de Rijnsburger- weg. Op de plek waar eens het beeld stopd, staat nu het huisje van de wereldwinkel. Dit ge bouwtje deed eens ook dienst als politiepost en VVV-kan toortje. De groen uitgeslagen beeltenis is gistermiddag naar de Rijn landse bronsgieterij op De Waard gebracht, hier is ook de onlangs herplaatste burge meester Van der Werf opge knapt. Daar zal het standbeeld geheel worden gerestaureerd. Ook de natuurstenen sokkel gaat in de revisie. Het karwei wordt voor ongeveer 100.000 gulden geklaard, maar het blijft wat de sokkel betreft bij lapwerk. Goed restaureren zou 350.000 gulden gaan kosten. Herman Boerhaave (de zalen van deze naam worden mo menteel gerestaureerd) was zeer beroemd. Het verhaal gaat dat hij eens zonder man keren een brief uit China kreeg waarop allêen maar stond „Boerhaave, Europa". Boerhaave, die op 31 december 1668 in Voorhout werd gebo ren en op 23 september 1738 in Leiden stierf, was de eerste professor die de medische stu denten aan het bed van de pa tiënten les gaf. Boerhaave hoort dus echt bij het AZL. Het ziekenhuis zal zijn be roemde oud-werknemer een tijdje moeten missen maar in de wetenschap dat Herman te rugkomt, moet dat gemis te dragen zijn. (n. Ileybai voor )EN Dierenbescherming en asielbeheerder Wil Tiele zul- p 22 oktober overleg voeren met het bestuur van het Leidse nasiel om een oplossing te vinden voor de problemen tus- ïze organisaties. Centraal staat daarbij de ontslagprocedure asielbeheerde Wil Tiele die door het asielbestuur in gang zet. De kantonrechter heeft het gesprek afgedwongen, om- lij geen gronden zag voor inwilliging van de ontslagaan- [esprek was oorspronkelijk gepland op Werelddierendag, 4 ier, maar werd op verzoek van het asielbestuur uitgesteld, s wordt door Dierenbescherming en asielbeheerder extra gelegd op het naderende overleg. De advocaat van Tiele laten weten een bedrag van 50.000 gulden te eisen als het 'g wordt doorgezet. Dit bedrag is ongeveer gelijk aan een gevre alaris. Overwogen wordt tevens bij een eventueel ontslag, iog nader vast te stellen bedrag aan smartegeld te eisen om- ijn goede naam zou zijn aangetast. asielbestuur zou volgens ingewijden niet in staat zijn een tuele schadeclaim te betalen. Daarbij overwegen enkele ge lten thans hun jaarlijkse subsidie aan het asiel aan te pas als er geen oplossing voor de voortdurende conflicten wordt i) Oden. (ADVERTENTIE) bouwvoorlichting centrum voor advies, aanschat en oriëntatie De unieke expositie over bou wen en wonen met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. VRIJE TOEGANG openingstijden: di., wo., vr. 9.00-17.00 uur do. 9.00-20.00 uur za. 9.00-14.00 uur staringlaan 6 waddinxveen Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN Een spijbel groep met 16 leerlingen van 13 a 14 jaar oud gaat op zeer korte termijn van start in Leiden. Een loca tie is nog niet gevonden en ook het ministerie van onderwijs moet nog toestemming geven, maar van beide zaken wordt verwacht dat ze snel zullen zijn opgelost. Het ministerie heeft mondelinge toezeggingen gedaan. Dit werd giste ren duidelijk in de raads commissie onderwijs, sa menlevingsopbouw en emancipatie (OSE) waar in de nota Opvang-pro- jekt Leiden werd bespro ken. De zestien leerlingen zijn, in overleg met hun ouders, ge selecteerd en kunnen bij wij ze van spreken morgen al in de spijbelgroep aan de slag. Ook de medewerkers van het project staan te popelen om te beginnen. Als mogelijk on derkomen wordt het gebouw Pieterskerkhof 4A genoemd, maar volgende week worden nog twee gebouwen bekeken. De behuizing van de spijbel groep mag beslist geen schoolgebouw zijn. De leer lingen zouden daardoor kun nen worden afgeschrikt. De bedoeling van deze opvang is de leerlingen weer terug naar school te krijgen. Van de ministeries van on derwijs en WVC worden ver schillende ontheffingen ver langd en tevens hoopt de ge meente Leiden dat de over heid op den duur drie bege leiders gaat betalen. Het gaat om een leerkracht, een maat schappelijk- en een jongeren- werk(st)er. Maar heeft men in eerste instantie al een le raar, dan kan worden begon nen. De inrichtingskosten van het onderkomen worden geschat op 35.000 gulden en de jaarlijkse kosten zouden ruim 45.000 gulden bedragen. In de gemeentelijke nota wordt gesteld dat er in Lei den zo'n 2100 leerlingen die voortgezet onderwijs volgen spijbelen. Honderd hiervan zijn echte probleemgevallen die eigenlijk direct hulp no dig hebben. Men richt zich om te beginnen op de 13 a 14- jarigen. Overigens komen in het lager beroepsonderwijs (LBO) verreweg de meeste spijbelaars voor en aangezien het in dit geval om bijzonder onderwijs gaat, kan de ge meente daar geen invloed op uitoefenen. Leiden heeft im mers alleen zeggenschap over het openbare onderwijs. Schoolbesturen van het bij zondere onderwijs staan niet onwelwillend tegenover de gemeentelijke plannen, maar willen toch eerst de kat uit de boom kijken. De club- en buurthuizen staan achter spijbelgroep. Zo wil de ge- meènte tot een centrale regis tratie van spijbelgevallen ko men. De bijzondere scholen doen daaraan nog niet mee, zij willen eerst zien hoe dat in zijn werk gaat. Waren er vroeger nauwelijks cijfers van spijbelen bekend, dit jaar zijn alle scholen wettelijk verplicht van elk lesuur bij te houden wie de les verzuimt. De raadscommissie was van mening dat er in de nota over de opvang te weinig aandacht is geschonken aan het voorkomen van spijbelen. Wethouder H. van Dongen (van onder meer onderwijs) zei daarop dat spijbelen voor al voorkomen kan worden door verbetering van het on derwijs. En dat is iets waarop de gemeente volgens haar weinig invloed op kan uitoe fenen. „Je komt dan snel in conflict met het landelijke beleid", meende de wethou der. De deelnemertjes aan de spij belgroep krijgen een gewone schooldag, het programma wordt door de begeleiders ge maakt. Mevrouw Van Don gen was het met partijgenoot J. van Meijgaarden (PvdA) eens dat de spijbelgroep niet een vorm van alternatief on derwijs moet worden. Het gaat om crisisopvang, bena drukte de wethouder. Is de spijbelgroep een succes, dan zal het aantal van 16 leerlin gen zeker worden uitgebreid. LEIDEN De ontrui ming van de gekraakte drukkerij Brill aan de Oude Rijn ligt in het ver schiet. Dit als gevolg van de beslissing van het col lege van bestuur van de rijksuniversiteit om de ei sen van de krakers af te wijzen. Het is weliswaar triest voor de krakers die volgende week op zoek zullen moeten gaan naar nieuwe woonruimte, maar opzienbarend is deze af loop niet. Het kraken van Brill was bij voorbaat kansloos; de krakers had den zich de moeite kun nen besparen. Het fraaie pand was jaren in gebruik bij drukkerij Brill die 7 juni van dit jaar verhuisde om de activiteiten in de Leidse Plantijnstraat te concentreren. Enkele dagen na de uittocht werd het kapitale pand over gedragen aan de rechtmatige eigenaar, de rijksuniversiteit. Op 2 augustus namen 20 kra kers bezit van het gebouw dat toen nog geen twee maanden had leeggestaan. Dit tijdVak wijst nu niet direct op een speculatief handelen van de universiteit danwèl de rijksgebouwendienst, die het pand aan de man probeert te brengen. Verkoop van dit soort kolossale panden ver loopt nu eenmaal niet zo snel, een termijn van twee maan den lijkt daar in ieder geval te kort voor. Extra handicap voor de verkopers is dat het pand door de Rijksdienst voor Monumentenzorg als monu ment is aangewezen. Het deed tot 1583 dienst als wees- en kindertehuis van de hervorm de kerk. Het pand is dus niet zomaar te verbouwen, laat staan te slopen. Met een gerust hart kan worden aangenomen, dat de eigenaar stevig in zijn maag zit met dit pand. De rechtbank oordeelde op ba sis van deze gegevens tot ont ruiming van het pand. Ook had men geen oor voor het voorstel van de krakers het monument voor een symbo lisch bedrag aan te kopen en het zelf te verbouwen. Het lijkt immers uitgesloten dat de krakers hiervoor het benodig de geld bijeen kunnen bren gen. Kraakpremie Slechts de gemeente kan de krakers nu nog te hulp schie ten door het pand aan te ko pen. De universiteit heeft het ook aan de gemeente te kQop aangeboden. In eerste instantie is op dit aanbod negatief gere ageerd, omdat de gemeente er geen geld voor zegt te hebben. Aankoop van het pand kost circa 4 ton terwijl door ver bouw het eindbedrag nog wel eens verdubbeld zou kunnen worden. Wellicht dat de ge meente enige interesse zou to nen, wanneer het pand voor een symbolisch bedrag kan worden overgenomen. Maar ook al zou de gemeente tot overname bereid zijn, dan hoeven de krakers er niet op te rekenen dat zij in het pand mogen blijven wonen. Volks huisvestingswethouder Dick Tesselaar weigert pertinent een dergelijke kraakpremie te verstrekken omdat hij dat on rechtvaardig vindt tégenover andere woningzoekenden. Dat de gemeenteraad bereid is in het geval van een dreigende ontruiming in spoedvergade ring bijeen te komen, heeft meer te maken met het demo cratische recht van raadsleden een dergelijke vergadering bij een te roepen dan dat er nu Kortom een misschien begrij pelijke maar kansloze en daar door enigszins domme kraak actie. De krakers zouden er verstandig aan doen zichzelf, de omgeving en de politie zo veel mogelijk overlast te be sparen door het pand in alle rust te verlaten. GERT VISSER Vrijwilligers Dienstencentrum Binnen stad, dat zich inzet voor personen van 55 jaar en ouder, is nog steeds op zoek naar vrijwilligers. Het gaat om verschillende werkzaamheden zoals het doen van boodschappen, het brengen van een be zoekje en het opzetten van diverse activiteiten. Wie belangstelling heeft kan contact opnemen met het centrum, telefoon 143503. Gespreksgroep K&O start woensdagmor gen 24 oktober een- ge spreksgroep voor vrouwen van 40 tot 60 jaar waarbij met name aandacht zal worden besteed aan de veranderde levenssituatie. Nadere informatie en in lichtingen bij K&O, tele foon 141141. Fire Storm De band Fire Storm opent morgenavond het hard rockseizoen in het Bree- huys aan de Breestraat. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs be draagt drie gulden vijftig. Koffiebar De Engelse zanger Phil Milss geeft morgenavond een „koffiebaroptreden in de Petrakerk aan de Curagaostraat 3. Het con cert is georganiseerd door Youth for Christ Leiden en het gereformeerd /her vormd jeugdwerk in de Kooi en begint om acht uur. Milss zingt maat schappij-kritische liederen. Instuif De maandelijkse volks- dansinstuif in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 wordt deze maand op zondag de der tiende gehouden. De in stuif staat onder leiding van Yvonne Knijnenburg en begint om zeven uur. De deelnamekosten bedra gen drie gulden vijftig. Koffieconcert Henk Briër (piano), Henny Ravestein (viool) en Hans Stoop (klarinet) geven zondagochtend 13 oktober een koffieconcert in de foyer van de Stadsgehoor zaal aan de Breestraat. Op het programma staan wer ken van Schumann, Grieg, Wieck, Poulenc en Khat- chatourian. Het concert begint om half twaalf. Jazz on Sunday De formatie Laissez Faire uit Amsterdam opent zon dag in het restaurant van Hans Menken aap de Bos- huizerlaan het seizoen van Jazz on Sunday. Het re pertoire van Laissez Faire is een mengeling van jazz- rock, latin, mainstream en swing. Het concert begint om kwart over drie. Folk De Amerikaanse folkband Golden Bough treedt zon dagmiddag op in de Uyl van Hoogland op de hoek Mi ddel weg/Nieu wstraa t. De formatie bestaat uit twee mannen en twee vrouwen en speelt Ierse traditionals en eigen num mers. Het optreden begint om vier uur en de toegang is gratis. Breehuys Het Breehuys aan de Bree straat 19 heeft voor de herfstvakantie een aantal extra-activiteiten op het programma staan. Maan dag 14 oktober wordt van af twee uur een breakdan- ce-middag gehouden. Een dag later wordt vanaf twee uur een tafeltennis toernooi gehouden en woensdagmiddag een vi deo-café. Voor donderdag staat een uitstapje naar Fe- nomena in Rotterdam op het programma en vrijdag middag treedt vanaf drie uur de disco-band Gling op. Lord Folks Jongerenkoor „The Lord's Folksverleen t m or gen muzikale medewerking aan een eucharistieviering in de Herensingelkerk. Het thema van de viering, die om zeven uur begint, is „Schipbreukelingen door de jaren heen". Celebrant is pater De Ridder.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13