VS: kapers berechten i Kabinet wikt over mildere herziening sociale zekerheid Experiment: relschoppers inzetten bij training politie BON: Huurders krijgen geld terug WOEDE OVER MOORD OP AMERIKAANSE PASSAGIER Handig Files nemen met helft toe ioof- verval CFO wil koopkracht ruilen voor meer WAO J» SCHOKDEMPERS if PS DIREKLSE Vriendelijk Donderdag 10 oktober 1985, 77e jaargang no. 23319 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. 1 rf 250,86. li, kleintjes f 0,43 per mm. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Itot 19.00uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per n Losse nummers f 1,0( Jongerenbanen in metaalsec tor, Belgische verkiezingen en tafeltennis gehandicapten in „Tijdsein" op Ned. I om 22.00 uur. Op Ned. II om 20.35 uur „Reis om de wereld in tachtig vra gen". Op Duitsland 1 om 23.00 uur film „Das Ende des Regenbo gen". HET WEER Vannacht veel bewolking en mogelijk regen. Morgen wisse-* lend bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur on geveer 12, morgen rond 15 graden. Tijdelijk harde wind, eerst zuidwest, morgen weste lijk. Zon op: 06.58; onder: 17.55. Schev. hoog water: 0.15 en 13.02; laag water: 8.26 en 20.55 uur. ul Brynner overleden W YORK De Amerikaanse acteur Brynner, vooral bekend geworden r zijn rol als de Koning van Siam in de verfilmde theaterproduktie „The and I", is gisteren in New York jrleden. De kaalhoofdige acteur, die ir zijn rol in de verfilming van deze sical in 1956 de Oscar ontving, leed al tijd aan kanker. Hij is 65 jaar gewor- Brynner speelde maar liefst 4625 •r de hoofdrol in de Broadway-produk- van de musical. Ook in de op Neder- d uitgezonden televisie-serie naar aan- ling van deze produktie, vervulde 'nner de hoofdrol. Hij speelde daar- st in een groot aantal andere films, ironder de western „The Magnificent f. 21: Yul Brynner blijft voor altijd Brynner ning van Siam van Siam. RAAD VAN STATE VERNIETIGT BESLUIT: "lil"""""""""""""""""""""""""""!"'WillIll""""1 DEN HAAG De Raad van State heeft gisteren een streep gehaald door de voortij dige verhoging van de zogenoemde gewen- ningshuren voor nieuwe woningen door staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting). De afdeling rechtspraak stelde enkele Ha genaars en een Haagse woningbouwvereni ging in het gelijk, die de maatregel hadden aangevochten. Eind 1979 besloot Brokx dat de gewen- ningshuren voor nieuw gebouwde wonin gen jaarlijks allemaal per 1 juli moeten worden verhoogd, ongeacht het tijdstip waarop de woningen zijn opgeleverd. In de huurprijzenwet woonruimte is echter- be paald dat de huur van een nieuwe woning niet eerder dan na twaalf maanden volgens de trend verhoogd mag worden en dan pas per 1 juli. Volgens de Haagse Stichting Overleg Stadsvernieuwing (SOS) betekent de uitspraak van de Raad van State dat al leen al in Den Haag rond drieduizend recht hebben op terugbetaling van bedragen tus sen de 300 en 1800 gulden. In het hele land zouden ongeveer 19.000 huurders totaal 223 min gulden tegoed hebben. WASHINGTON De Verenigde Staten heb ben in ongebruikelijk duidelijke bewoordin gen geëist, dat de Pale stijnse kapers van het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro worden berecht. Ook Italië heeft Egypte om uitle vering van de palestij- nen gevraagd. De vier kapers, die zich afgelo pen maandag meester maakten van het schip, gaven zich gisteren over aan de Egyptische auto riteiten zonder dat hun eisen waren ingewil ligd. Tijdens de kaping hebben de terroristen een 69-jarige half-inva- lide Amerikaanse passa gier vermoord en zijn lichaam voor de Syri sche kust overboord ge gooid. Volgens de Italiaanse pre mier Craxi stond de speciale anti-terreureenheid van het Amerikaanse leger klaar om de de gegijzelde passa giers met een militaire actie te bevrijden. Voor het uit voeren van de actie hadden de Amerikanen tijd nodig, op zijn minst tot woensdag avond. Maar toen was de kaping al ten einde. De kapers gaven hun actie gisteren op in ruil voor een door Egypte aangeboden vrijgeleide. Maar volgens berichten van vanmorgen zijn de kapers door Egypte overgedragen aan de PLO. De PLO hééft de kaping Nederlanders maken het goed KAIRO De vier Neder landse passagiers op de Achille Lauro maken het goed. De Nederlandse con sul in Port Said heeft hen vannacht aan boord van het cruiseschip gespro ken. Het is nog niet be kend of de Nederlandse passagiers de cruise ver der meemaken- Het echt paar Rompa (67 en 61 jaar) uit Dongen zou dat van plan zijn. Het andere echtpaar, Nienhuis (80 en 78) uit Haren (Gr) zou meer voelen voor een spoedige terugkeer naar Nederland. Tranen van opluchting en blijdschap over de afloop van de kaping. Ook onder de (familie van) Nederlandse passagiers die net aan de gijzeling ontkwamen en gisteren op Schiphol arriveer den. Mevrouw Van Dongen uit Barendrecht (rechts) verwelkomde vier verwanten: haar twee dochters (van wie een op de foto) en hun echtgenoten. veroordeeld en liet gisteren weten, dat de kapers zullen worden gestraft. Waar de kapers zich bevinden, is niet bekend. Volgens de Ita liaanse regering heeft PLO- -leider Arafat een „beslis sende" rol gespeeld bij het beëindigen van de kaping. Ook het cruiseschip wordt voorlopig nog in Egypte vastgehouden. Aanvanke lijk zou de Achille Lauro vannacht koers hebben ge zet naar Ashdod in Israël. Maar de Egyptische autori teiten willen eerst een eigen onderzoek instellen naar de kaping. Overigens blijven de precie- se bedoelingen van de ka pers en hun achtergronden duister. Van verschillende kanten is het vermoeden geuit, dat zij oorpronkelijk van plan waren om een aanslag te plegen in de Is raëlische haVenstad Ash dod, waar het schip nor maal gesproken eergisteren had moeten aanleggen. Door onbekende oorzaak kwamen de kapers eerder in actie. Uit de eisen van de kapers, zoals het vrijlaten van 50 Palestijnen in Israël, zou kunnen worden afgeleid dat het PLO-hoofdkwartier in Tunis op zijn minst op de hoogte was van de voorge nomen actie. Onder de ge vangenen bevonden zich immers leden van de eli te-eenheid die zorg draagt voor de persoonlijke veilig heid van Arafat. In Israëli sche regeringskringen twij felt men niet over de mede plichtigheid van Arafat die, toen zijn mannen eerder in actie kwamen, niets anders kon doen dan de kaping veroordelen. Italië is name lijk een van de weinige Westeuropese die goede banden heeft met de PLO. Pag. 7: Kapers hadden het vooral op Amerikanen voorzien Handig zo'n lange nek, als je even stiekem aan je leeftocht wilt knabbelen, terwijl de oppassers al hun aandacht hebben bij de vergrendeling van een laadklep. Het is wel eventjes rekken zelfs voor een giraffe maar dan komt het sappi ge groen toch binnen bereik. De gefotografeerde langnek ging overigens op transport omdat hij in het Burgers-dieren park in Arnhem voortdurend overhoop lag met zijn vader. Dierentuin Ouwe Hand in Rhenen had gelukkig nog een plaatsje over voor de wildebras. llllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllliiiiiilllliilllllllllllllllllliliillllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Het auto-, rijden is in de eerste helft van dit jaar met vijf pro cent toegenomen. Als deze trend zich doorzet, zullen de files op de autosnelwe gen in aantal, duur en lengte met 50 procent toe nemen. Een volgend kabi net zal er bij de formatie dan ook niet onder uit kunnen meer geld voor de aanleg van rijkswegen uit te trekken, aldus minister Smit-Kroes vanmorgen bij de opening van de ver keerstechnische leergan gen van de ANWB in Am sterdam. De minister kondigde aan dat de verkeersinformatie op de radio wordt verbe terd dat knooppunten in het wegennet een eigen' naam krijgen om een bete re bekendheid te bereiken, en dat de Schipholtunnel een vierde rijstrook krijgt. De wegen rond Utrecht krijgen speciale wegwij- Greenpeace zendt tv-beelden actie uit PARIJS Technici aan boord van de Greenpeace hebben een systeem uitgetest waarmee het mogelijk is om tv-beelden direct uit te zenden van hun protestactie tegen de Franse kernproeven op het atol Mu- ruroa. De beelden kunnen via een Cessna-vliegtuig worden doorgeseind naar Tahiti en van daaruit naar de omroepen in de wereld. Greenpeace heeft ontkend van plan te zijn de twaalf mijls-zone rond Mu- ruroa binnen te varen, maar hoopt door een wereldwijd protest dat de Fransen hun proeven stopzetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aan de vooravond van de algeme ne politieke beschouwin gen over de begroting van 1986 beraadt het kabinet zich over de vraag of de voorgenomen herziening van het stelsel van sociale uitkeringen toch niet zou moeten worden verzacht. Geconfronteerd met de wassende stroom kritiek, niet in de laatste plaats uit eigen kring, heeft premier Lubbers de meest betrok ken ministers en de spe cialisten van CDA en VVD voorgesteld de plan nen op twee belangrijke punten te wijzigen. Lubbers stelt voor de halfjaar lijkse stappen waarmee de werkloosheidsuitkering wordt teruggebracht tot het mini mumniveau te schrappen' en in ruil daarvoor de uitkerings duur voor oudere werklozen, die er bij de herziening op vooruit zouden gaan, te bekor ten. Verder wil hij de herkeu ring voor de wao alleen laten doorgaan voor de rond 50.000 wao'ers tot dertig jaar. Voor het deel dat zij niet arbeidson geschikt zijn zouden zij, net als nieuwe wao'ers, dan een nieu we ww-uitkering krijgen. Voor de paar honderdduizend wao'ers boven de dertig, die aanvankelijk ook zo'n herkeu ring te wachten stond, zou dan niets veranderen. Met deze voorstellen wil de premier de angel uit de kabinetsvoorne mens halen, zodat ze ook voor het CDA aanvaardbaar wor den. Pag. 3: Vakbeweging wil zelf greep op de uitkeringen ans Leicester City [rgen voor ravage 'NDEN Na afloop van de itbalwedstrijd Leicester Ci- Derby County voor de Milk ^Af\Jp hebben fans van Leicester IHv/.lteravond huisgehouden in ?e stad in de Midlands. In de r\/Vechten met 300 man politie lV-/\-/.biden ze met molotov-cock- en stenen. Auto's werden iver geworpen en in brand ïoken en winkelruiten wer- ingegooid. Eén winkel in brand gestoken en je winkels geplunderd. Een en Canhtal agenten raakte bij de ameshqlen licht gewond, vijf voet- "lans werden gearresteerd. 4<| supporters waren boos, dat licester City door het 1-1 ge- kspel tegen Derby County geschakeld werd. &TWIJK Een 48-jarige ivelier is gistermiddag in zijn ïrkplaats op de hoek van jnmond en de E.A. Borger- •aat overvallen en van een bekend geldbedrag beroofd. gen zes uur kwam een man werkplaats binnen. De man ld een sok over zijn hoofd en dreigde de juwelier met een ■tool. De juwelier moest op grond gaan liggen, kreeg n aantal schoppen en de ervaller eiste geld. De over- ller verdween even later et een geldkistje. „Misschien er een dubbeltje in, mis- lien een paar tientjes. Dat lat nog niet vast", aldus een oordvoerder van de politie, oordat de overvaller vertrok, ok hij nog het snoer van de lefoon kapot. UTRECHT Op de Nederlandse politie-academie in Apeldoorn zal dit voetbalseizoen waarschijnlijk voor het eerst een experi ment worden gehouden met een alternatieve straf voor' reltrap- pende voetbalsupporters. Als de plannen doorgaan zal een groep reltrappers worden veroordeeld tot een week verblijf op de aca demie, om daar politieagenten op realistische wijze te trainen in rellenbestrijding. Dit voorstel, afkomstig van de onderwijscoördinator van de poli tie-academie, mr P. van Lochem, en organisatie-psycholoog drs. D. Grunwald, wordt deze week gepresenteerd in het Algemeen Politieblad. Vanuit de rechterlijke macht, het openbaar ministe rie en de politiewereld is al positief gereageerd op het plan, zo meldt het blad. De straf zou ook kunnen worden toegepast op krakers, druggebruikers en kleine criminelen, ieder in hun ei gen rol, aldus het voorstel. Van Lochem en Grunwald verwachten dat de reltraining posi tieve effecten zal hebben voor zowel de veroordeelde supporters als voor de betrokken agenten. Zij hopen dat de supporters de zinloosheid van hun gewelddadig optreden gaan inzien, terwijl de agenten beter de kans krijgen om te leren hoe zij in dergelij ke situaties moeten ingrijpen. In het Algemeen Politieblad wordt geschetst hoe de oefenweek er uit zou kunnen zien. Zo krijgen de supporters onder meer de gelegenheid om zich „volgens hun gewoonte" moed in te drin ken, waarna 's middags een voetbalwedstrijd tussen twee poli- tie-elftallen volgt, waarbij zij in actie mogen komen. De supporters moeten dan voor rellen zorgen door elkaar te gaan jennen, te vechten en bij voorbeeld rookbommen op het veld te gooien. Hierop moeten enkele agenten ingrijpen en wat raddraaiers aanhouden. Direct na deze confrontatie interviewen de agenten een supporter van elk van beide kampen over zijn gedrag, en 's avonds worden de video-opnames van het gebeur de in iedere groep apart besproken. Later in de week mogen de supporters tegen elkaar voetballen; de agenten nemen dan de rol van relschoppers op zich. Een aan tal supporters moet dan verkleed als agenten de orde proberen te herstellen. Op de laatste dag worden de ervaringen van de voorafgaande week besproken. NIJKERK De CNV-ambte- naren willen dat minister Rietkerk een klein deel van hun verwachte koopkrachtstij ging gebruikt om de invalidi teitspensioenen (de WAO voor ambtenaren) op peil te hou den. Dat plan lanceerde voor zitter T. de Jong van de CNV-ambtenaren- en trend- volgersbond CFO vanmorgen tijdens de algemene vergade ring in Nijkerk. De WAO-uit- kering zou volgens De Jong verhoogd kunnen worden van 70 tot 75 procent bij inlevering van een 0,2 procent loonstij ging. Overigens heeft het ka binet Lubbers dergelijke voor stellen (van de gehele vakbe weging) al tot tweemaal toe af gewezen. Directeur verdacht van overval op eigen bank ASSEN/OOSTERWOLDE In verband met een overval op de Friesland Bank in Ooster- wolde in februari dit jaar heeft de politie een aantal verdach ten aangehouden. Onder die verdachten bevindt zich de di recteur van de bank, M.F. uit Oosterwolde, aldus een woord voerder van de politie in As sen vanmorgen. De overval lers maakten destijds 80.000 gulden buit, alsmede spaarbil- jetten aan toonders, die een waarde vertegenwoordigen van enkele honderdduizenden guldens. De Friesland Bank was niet bereikbaar voor com mentaar. (ADVERTENTIES) jer "J'^l Let op! Vandaag onze maandelijkse auto-occasionpagina. Zie pagina 24 Schouwburg ANTIEKBEURS 11 okt. 12 okt. 13 okt. "Kunstmin" GOUOa 19-22 uur 11-18 uur 11-18 uur SNUFFELMARKT WEL OP ZONDAG De grote Z-Hollandse Snuffelmarkt wordt wel op zondag gehou den. Het is namelijk wettelijk toegestaan 2x per jaar op zondag een vlooienmarkt te houden. Omdat de Snuffelmarkt de officiële vlooienmarkt van Leiden is, mag deze vlooienmarkt wel op zon dag gehouden worden. Hierdoor zullen de Groenoordhallen op zaterdag 26 en zondag 27 oktober weer helemaal in het teken staan van de grote en gezellige halfjaarlijkse Z-Hollandse Snuffel markt. Veel deelnemers vinden het heerlijk een dagje voör koopman en koopvrouw te spelen. De verkoop van uw 2e hands spulletjes kan noq een aardig centje opleveren ook. Kortom alle reden om eens op zolder of In de kelder naar verkoopbare goederen te zoeken. Wat bij u misschien al jaren ongebruikt in de kast ligt, kan voor een ander een langgezocht artikel zijn. S-i V' Gratis controle op testbank JIJ Je kunt zien dat 't vakmensen zijn Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Doodsbang in hut PORT SAID Een jonge Oostenrijkse vrouw, die na de kaping werd ver mist, blijkt zich uit angst te hebben opgesloten in haar hut. Gedurende meer dan 52 uur leefde zij al leen op water. Zij wist niet dat de kaping voorbij was en werd pas vanmor gen gevonden. We worden weer op één hoop gegooid: de televisie en de kranten. Dat wordt dan gedaan door onderzoekers, die onder het motto „het vrouwbeeld m, tijdschriften, radio en televisie door te lichten over hoe er over de vrouw wordt geschreven of gesproken. De radio is wel vrouwvriendelijk, zo luidt de conclusie. Of de Leidse Courant ook bij het onderzoek is betrokken is onbekend, maar men beweert, dat alle kranten en de televisie bij uitstek mannelijke media zijn. Wie de Leidse Courant leest weet wel beter. Alleen al het feit, dat dit er vandaag vriendelijk voor iedereen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een ojpen envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «S^CeidoeSouacmt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1