Rijnland: stank in Zuid-West halveren J STAD OMGEVING Leidse politiek houdt werving bedrijven liever binnenshuis Studenten laten economie draaien Serie inbraken opgelost „Vrouwenstudies" viert erkenning met universitaire receptie Kleinschalige praktijkruimten en appartementen aan Haagweg SYMPOSIUM VEERSTICHTING IN PIETERSKERK: DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 PAGINA 13 n valt tien ter omlaag )EN Bij een bedrijfson- 1 op het bouwterrein op loek Korevaarstraat, St. steeg is gistermiddag om- ks half vier een 32-jarige uit Tilburg gewond ge- Hij is met een gecomli- armbreuk overgebracht het Academisch Zieken- n Leiden. Terwijl de man was met de bouw van de feergarage, verloor hij nog onbekende reden zijn wicht en viel met steiger van een hoogte van tien naar beneden. LEIDEN De Leidse politie heeft drie Leidse vrouwen aangehouden, die gisteravond omstreeks kwart voor twaalf verschillende auto's verniel den op de Kalvermarkt. Zij braken daar dé antennes van auto's af. De buurtbewoners zagen het gebeuren en waar schuwden de politie, die de drie vrouwen van 17, 18 en 19 jaar inrekende. Ook hadden de vrouwen nog uit een woning aan de Kalvermarkt een ra dio-cassetterecorder meegeno men. De vrouwen verklaarden geen reden te hebben voor hun gedrag. LEIDEN Door een gat in een rioolbuis aan de Rijnsburgerweg ontstond gistermorgen een zandverschuiving waardoor een groot gat in het wegdek ont stond. Zeker vier ku bieke meter zand stroomde door het ri ool weg. Op de plaats waar het gat onstond, was een auto gepar keerd, die met de ver schuiving mee in de diepte verdween. De auto moest er later met een hijskraan worden uitgetild. LEIDEN Met de aanhouding van vier Leidse inbrekers en één heler heeft de Leidse politie een serie van 31 inbraken opge lost. Zeker 25 inbraken werden in Leiden gepleegd en dan voor namelijk in de wijk de Kooi. Verder pleegden zij drie inbraken in Oegstgeest en drie in Hoofddorp. De verdachten zijn 16, 17 en 19 jaar oud. De heler is 24 jaar. De hoofdverdachte is een 19- jarige Leidenaar, die bij alle inbraken betrokken was. De andere vier wisselden elkaar bij de criminele aktiviteiten af. De inbre kers hadden het vooral voorzien op videorecorders, kleurentele visies en sieraden. De buit verkochten zij door aan de Leidse heler. De waarde van het gestolen spul bedroeg ruim 30.000 gul den. De inbraken werden in twee maanden gepleegd. Als reden voor de diefstallen noemde de 19-jarige hoofdverdachte zijn gokverslaving. De andere inbrekers stelden verzot op mooie spullen te zijn. Allen zijn inmiddels voorgeleid bij de officier van justitie. Alleen de hoofdverdachte zit nog in voorlopige hechte nis. De andere vier zijn inmiddels op vrije voeten en zullen over enige tijd moeten voorkomen bij de rechter. De heler is pas afge lopen dinsdag aangehouden en zit nog vast op het politiebureau. Bestratingen LEIDEN De Lodewijk van Deijsselstraat wordt opnieuw bestraat. Dit karwei gaat onge veer twee weken vergen. Deze week is ook een begin gemaakt met de herbestrating van de Cobetstraat tussen de Fruinlaan en De Laat de Kan terstraat. Dit werk vraagt naar verwachting acht weken. Ko mende maandag wordt een be gin gemaakt met de herbestra ting van de Doelensteeg tussen Rapenburg en Doelengracht. Het werk wordt in gedeelten uitgevoerd zodat de opgebro ken stukken 's avonds weer gedicht zijn. PSP: woonruimte in oude AZL-gebouwen LEIDEN De PSP-ledenvergadering heeft grotendeels ingestemd met het ontwerpverkiezingsprogramma zoals dat enige weken geleden werd uitgege ven. De leden maakten een aantal kanttekeningen. Zo komt in het definitieve programma te staan dat onderzocht moet worden of het oude gebouwencomplex van het AZL na de verhuizing geschikt ge maakt kan worden voor huisvesting- De PSP bepleit bovendien uitbreiding van het terrein Leeuwenhoek in de richting van Oegstgeest zodat naast be drijfsterrein ook nog enige ruimte overblijft voor woningbouw. Piano's en vleugels LEIDE^I In het pand van Barning Muziek aan de Sta tionsweg 11-17 wordt in de ko mende dagen een expositie ge houden van alle muziekinstru menten die door Yamaha, de grootste fabrikant ter wereld, worden vervaardigd. De ten toonstelling duurt van zater dag 12 tot 19 oktober en is da gelijks te bezoeken van tien tot vijf uur en tijdens de koop avond. Tijdens de show kun nen bezoekers zelf achter de toetsenborden plaatsnemen. Donderdag wordt tijdens de koopavond een demonstratie gegeven op de Clavinova, een instrument dat „alles kan". EIDEN Het Hoog heemraadschap van Rijn land is van plan de stank an de rioolzuivering in fuid-West met 53 pro ent te reduceren. Daar door is gisteren een be drag van 125.000 gulden uitgetrokken. De maatre gelen behelsen vooral net afdekken van de bas sins waarin het rioolwa ter zich bevindt. Bewo ners uit de omgeving klagen al jarenlang over de onhoudbare stank. Overigens had het hoog heemraadschap een aantal varianten uitgewerkt om de stank terug te brengen. Uit voering van de duurste vari ant kosten 425.000 gulden zou de stank met 82 pro cent reduceren. Een andere variant kosten 275.000 gul den zou er voor zorgen dat de stank met 76 procent wordt teruggebracht. De Al- Heffing gemene Raad van Rijnland vond echter dat de begroting het niet toeliet dat voor een andere dan de goedkoopste variant zou worden gekozen. Al eerder werden ingrij pende maatregelen ter beper king van de overlast geno men. Hiermee was een to taalbedrag van negen ton ge moeid. Niet wordt uitgesloten dat er in de komende jaren nog aanvullende maatregelen genomen worden. De Algemene Raad ging gis teren ook akkoord met het verhogen van de verontreini gingsheffing voor '86 met vijf procent. Het tarief zal het volgend jaar ƒ59,80 per een heid gaan bedragen, een gel delijke verhoging van 2,70. Zoals bekend worden alleen staanden aangeslagen voor één eenheid en de overige watergebruikers voor drie eenheden. In de Algemene Raad werd een brief behandeld van het Leidse raadslid C. Vergeer (SP) die protest had aangete kend tegen de verhoging. De raad vond echter dat men niet om een verhoging heen kon. Vergeer had de Leidse wethouder J. Peters, die voor de gemeente deel uitmaakt van het hoogheemraadschap, gevraagd te pleiten tegen de verhoging. Peters was giste ren echter niet aanwezig kon zodoende het verzoek van Vergeer niet in praktijk brengen. j t Leids Damgenoot- bap geeft vanavond ':st en uitleg bij enkele tijen van de Rus Ana- Gantwarg en de Ne- •lander Rob Clerc, die menteel in ons land 'ijden om het wereld- \pioenschap. Interna- \naal topdammer Evert mstring geeft de toe ting in de speeltuin 't Oosterkwartier aan j Borneostraat vanaf yart over acht. De toe ing is gratis. de sociëteit van de ch ting Burch t treed t avond Victor van Os Dit in het kader van jazz-concertserie Jainly MainstreamHet •yicert begint om tien 4r aan de Burgsteeg 14. "folkmuziek Leidse folkclub Horus \udt morgenavond r een zogenaamd en podium. Iedereen, p de folkmuziek maakt, pg optreden in Le bou (vh Aniba) aan Herenstraat 1. Het n podium begint om en uur. atenbeurs het Antonius clubhuis de Lange Mare 43 jprdt zaterdag een nmofoonpla ten ruil- Jurs gehouden. Er zijn aten te koop die niet •er in de winkels wor- verkocht en natuur- kunnen er platen brden geruild. De beurs wint om tien uur 's fitends en is om vijf \strologie-dag Emin Foundation \udt zaterdag in het nd Cobetstraat 1 een istrologie-dag" en een ïing in het Engels over Jt Aquarius tijdperk. lissen een en zes uur brdt aan de hand van Tze lezing, een ten toon- filing, een dia-show yer planeten in relatie de 12 tekens in de (erenriem en mini-le- gen een beeld gegeven fen astrologie. Tevens \ordt dan de negen- laancfee astrologiekaart \presenteerd. Entree 15 |flden inclusief con- mptie. LEIDEN Na de roerig' tij den voor het vak vrouwenstu dies aan de Leidse universiteit is nu de rust weergekeerd. De toekomst van deze tak van wetenschap binnen de facul teit der sociale wetenschappen is financieel voor vie*r jaar verzekerd. Er zijn nu 13 be taalde deeltijdwerksters en acht vrijwillige medewerksters betrokken bij onderzoek en onderwijs. De benoeming van twee hoogleraren wordt in de loop van volgend jaar ver wacht. Reden genoeg, zo meende het bestuur van de fa culteit, om vandaag een recep tie te houden, waar de mede werksters kunnen worden voorgesteld aan geïnteresseer den uit de universiteit. De medewerksters aan de vrouwenstudies schrijven in een historisch overzicht „ver baasd" te zijn geweest toen zij twee jaar geleden onverwacht een brief van het college van bestuur ontvingen, waarin zij werden gevraagd om te ko men praten over de besteding van een miljoen gulden ver spreid over vier jaar. Een jaar eerder nog hadden vrouwen van de universiteit het bureau van de faculteit bezet om het ontslag van de medewerksters vrouwenstudies te voorkomen. Het resultaat daarvan was dat hun ontslag voorlopig een jaar werd opgeschort. Óp het aan stellen van extra krachten „durfde niemand meer te ho pen". Van de een miljoen gulden die sinds dit jaar beschikbaar is zijn de bovengenoemde mede werksters aangetrokken. On der leiding van de nog aan te stellen hoogleraren werken zij aan twee projecten: Vrouwen en Ontwikkeling (VENO) en Macht en Strategie (VMS). VENO houdt zich al tien jaar bezig met het onderzoek naar de positie van de armste vrou wen in ontwikkelingslanden. Samen met deze vrouwen pro beert men proiecten op te zet ten die verslechtering van hun positie moeten voorkomen en die moeten leiden tot een zelfstandigere positie. In dit kader is onderzoek gedaan in Sri Lanka, Egypte en Boven- Volta. Macht en Strategie tenslotte onderzoekt het verschil in macht tussen mannen en vrouwen in relatie tot betaalde arbeid. Bekeken wordt hoe „de ongelijke machtsposities de mogelijkheid van vrouwen beïnvloeden om een betaalde baan te krijgen en hoe het komt dat vrouwen niet dezelf de kansen hebben om zich in hun beroep te ontplooien, ook al hebben ze in theorie gelijke posities en arbeidsvoorwaar den als mannen". De twee werkgroepen verzorgen samen ook een algemeen, inleidend programma vrouwenstudies voor alle belangstellenden uit de sociale faculteit. Geen krant ontvangen? Bell tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Het ontwerp van het Leidse architectenbureau Van Swieten voor de appartementen en de bedrijfs ruimten aan de Haagweg. LEIDEN Projectontwikke laar Erica Bouw uit Den Haag heeft plannen voor een aantal kleinschalige bedrijfs-, kan toor- of praktijkruimten met daarboven zo'n twintig appar tementen op het braakliggen de terrein aan de Haagweg te genover de molen d'Heester- boom. Het Leidse architecten bureau Ir. P.M.J. van Swieten heeft voor dit complex het ontwerp gemaakt. De indeling van de te bouwen appartementen zal bestaan uit een woonkamer, twee slaapka mers, keuken, badkamer en toilet. Aan de kant van de Haagweg zullen serre-achtige balkons gecreëerd worden. In het gebouw komt ook een lift. De koopwoningen zullen in de premie-A sfeer gebouwd wor den en gaan ongeveer 125.000 gulden kosten. Als de bouw vergunning en de toestem ming voor de premie-A bouw op korte termijn afgegeven worden, zal in het voorjaar of de zomer van 1986 met de bouw worden begonnen. De praktijk- of bedrijfsruim ten op de begane grond krij gen verschillende vloeropper vlakten,-afhankelijk van de behoefte. Wel moeten de prak tijkruimten een kleinschalig karakter hebben. De koopprijs van deze praktijkruimten zal door het verschil in afmetin gen uiteenlopen. Op de begane grond zullen verder ook ber gingen voor de appartementen gerealiseerd worden en wor den er zes garage's gebouwd. LEIDEN Wanneer econo misch ambtenaar Ewalt Key- ser op het vliegtuig naar Ame rika stapt om daar een bedrijf enthousiast te maken voor verhuizing naar Leiden, be staat er een grote kans dat op het bankje voor hem zijn colle ga uit Den Haag en naast hem de collega uit Rotterdam zit, beiden op weg naar hetzelfde bedrijf. Heeft Keyser pech, dan zit achter hem een verte genwoordiger van de Noorde lijke Ontwikkelings Maat schappij met een grote koffer gevuld met financiële moge lijkheden en bouwgaranties. Enkele dagen later is aan deze inhoud vermoedelijk een con tract toegevoegd en reizen de drie gemeenteambtenaren met lege handen terug. Keyser, hij is hoofd van de di rectie economische zaken van de gemeente Leiden, moet het afleggen tegen zijn noordelijke landgenoot omdat deze meer mogelijkheden in huis heeft. Waar Keyser slechts vage toe zeggingen kan doen, beschikt de concurrent over een fikse hoeveelheid kapitaal van de ontwikkelingsmaatschappij waarmee hij het Amerikaanse bedrijf over de streep kan ha len. Daarom heeft Keyser onlangs voorgesteld ook in Zuid-Hol land een dergelijke maat schappij op te richten. Een verbond van provincie en ka pitaalkrachtigen die tezamen geld bijeen leggen om te inves teren in kansrijke onderne mingen in Zuid-Holland. Dat alles met maar één doel, de werkgelegenheid in de provin cie wat op te krikken. Een puur Leidse maatschappij is volgens Keyser niet levens vatbaar omdat deze nooit de Ewalt Keyser: „Het is een kwestie van durven". vereiste hoeveelheid kapitaal bijeen kan brengen. Voor waarde voor een provinciale maatschappij is echter dat de gemeente Leiden de werving van de bedrijven voor een be langrijk gedeelte aan deze or ganisatie overlaat. En inciden teel een hoeveelheid geld op tafel legt. Het is een kwestie van durven, vindt Keyser, en baat het niet het schaadt ook niet. Vrees Maar met name dat afstaan van die werving, daar durft de Leidse politiek niet aan. Dat bleek gisteravond op een ver gadering van de raadscommis sie economische zaken over dit onderwerp. De Leidse politici zijn bang dat uiteindelijk ste den als Rotterdam en Den Haag met de eer gaan strijken en Leiden er niets wijzer van wordt. Dan maar beter de fei- gen werving versterken, vond een deel van de raadscommis sie waarmee echter het argu ment van Keyser dat de ge meente het benodigde geld voor investeringen in bedrij ven nooit op tafel zal kunnen en mogen leggen, niet werd weerlegd. Bovendien bestaat de vrees dat particuliere investeerders in de maatschappij de dienst uit gaan maken hoewel dat, al weer volgens Keyser, voorko men kan worden wanneer de provincie want die moet hét in zijn ogen allemaal gaan or ganiseren genoeg geld op tafel legt om de president commissaris van een dergelijk organisatie te mogen leveren. De Leidse politici konden het niet zo snel volgen. Het klonk ze allemaal wat te mooi in de oren. Maar als het aan de voortvarende ambtenaar ligt dan komt die ontwikkelings maatschappij er toch wel. Want lukt het niet samen met de provincie „dan doen we het 'samen met Den Haag of Zoe- termeer. Alles is beter dan niks", vindt Keyser. Na de dis cussie van gisteravond gaat hij zijn ideeën nader uitwerken want niet alleen op het Leidse Stadhuis maar ook op het pro vinciehuis moeten nog heel wat mensen overtuigd worden. GERT VISSER LEIDEN Bijna driehonderd studenten en topfiguren uit het bedrijfsleven en van de overheid bogen zich gisteren in de Pie terskerk over de opdracht om de Neder landse begroting de komende tien jaar zo goed mogelijk kloppend te maken. Na drie uur verwoed discussiëren in groepjes en wat rekenwerk met behulp van een batterij computers waren de meesten er uit. De twee winnende groepen kregen elk een dure fles Schotse whisky. Deze werden overhandigd door de „vader" van het ma nagementspel „het laten draaien van de Nederlandse economie", de Edinburghse hoogleraar K.G.Lumsden onder de voor waarde dat zij de whisky „zonder water, ijs, tomatensap of andere rotzooi" zouden drin ken. Het spel was het eerste onderdeel van een tweedaags symposium van de VeerStich- ting. Deze Stichting is zeven jaar geleden opgericht door drie Leidse studenten. Door middel van jaarlijkse symposia wil zij berei ken dat studenten en personen uit het be drijfsleven en uit overheidsinstellingen be ter van elkaar weten waar ze mee bezig zijn om daarvan zo mogelijk iets te leren. Het thema van dit jaar is de „Informatie maatschappij". Schot Lumsden heeft ruim tien jaar gele den het managementspel ontworpen als een praktische methode om de werking van de economie onder de knie te krijgen. Het is inmiddels gespeeld op talloze Britse scholen en universiteiten, maar ook tijdens mana- gementscursussen van grote bedrijven. Het is een ideaal van de Schotse hoogleraar om een wereldcompetitie op te zetten. Het spel komt er in het kort op neer, dat de deelne- Thatcher mers een begroting voor tien jaar opstellen aan de hand van vier variabelen: over heidsuitgaven, inkomstenbelasting, BTW en geldhoeveelheid. Voor elk jaar wordt bovendien een extra moeilijkheid inge bouwd, zoals de eis dat er in een bepaald jaar meer moet worden geïnvesteerd of dat er in een ander jaar een nieuwe oliecrisis optreedt. Zou een begroting opstellen in luttele uren ook aantrekkelijk zijn voor onze minister van financiën Ruding? Lumsden: „Het spel gaat uit van een ideale situatie. De deelne mers hebben geen kiezers-achterban waar mee ze rekening moeten houden en kun nen dus in nood rigoreuze maatregelen ne men, die wel de economie maar niet de mensen ten goede komen. Het opvallende is, dat premier Thatcher van Groot-Brittan- nië in feite gebruik maakt van de uitkom sten van het spel. Ze schijnt dan ook van het bestaan ervan op de hoogte te zijn". der de deelnemers, de sprekers en niet te vergeten de sponsors van dit groots opge zette symposium waren namen te vinden van de grootste bedrijven in ons land. Voor hun inschrijfgeld (80 gulden voor studen ten, 450 gulden voor niet-studenten) wer den de deelnemers lezingen en werkgroe pen voorgeschoteld over onderwerpen als: de betekenis van de informatietechnologie voor de concurrentiepositie van de EG ten opzichte van de VS en Japan, de betekenis van de computer voor de maatschappij en het informatica-onderwijs in ons land.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13