België wint oefenduel Gaal helpt Ajax verder ullit voorkomt lamage voor PSV Vier ton voor Olympisch Topsportersfonds IENEN NIET ERDER DAN ELUKSPEL GeidócQowuvnt Beenhakker is er uit Engelse voetbalbond maakt studie van voetbalvandalisme Sportwereld ;rs BC ontneemt inks wereldtitel Boksduel te vroeg begonnen K3R ORANJE GESELECTEERDE OPHOF BLIJFT OP DE BANK FC Groningen ORT DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 PAGINA 11 1. Denemarken 6-7 8- lerland 6-6 (4-4); 5. No OVER OPSTELLING ORANJE BRUGGE De Nederlandse bondscoach Leo Beenhakker heeft de opstelling van Oran je rond. Dat zei hij gister avond in Brugge na de oefen wedstrijd van het Belgische elftal, die hij als toeschouwer bijwoonde. „Ik heb de elf spelers al een tijdje in mijn hoofd zitten", vertelde Been hakker, die geen namen wenste te noemen. Beenhakker prees het Liga- -team, dat met 6-1 van de Rode Duivels verloor, nadat beide teams voor de aftrap een minuut stilte in acht had den genomen ter nagedachte nis aan de pas overleden Ludo Coeck. „De Liga-ploeg heeft zich volledig in dienst gesteld van het nationale team", legde Beenhakker uit. „Bij ons is zo'n ontmoeting meestal een prestigeduel". Volgens de rossige coach heeft zijn bezoek aan Brugge nut gehad: „Ik heb geen nieuwe zaken ontdekt. Maar wel zijn mijn gedachten over het Belgisch team bevestigd. Bovendien heb ik nu spelers aan het werk gezien, die ge woonlijk op de bank zitten". ROTTERDAM Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) heeft in Rotterdam het Olympisch Topsporters fonds gepresenteerd. Dank zij de steun van de Neder landse multinational Philips is voor de periode 1984-1987 400.000 gulden beschikbaar. Die vier ton maakt deel uit van het sponsorcontract ter waarde van vijf miljoen gulden, dat het NOC en de Stichting Sport support in 1984 met Philips sloot voor vier jaar. Het Olympisch Topsportersfonds is bedoeld als extra ondersteu ning van getalenteerde en gemotiveerde topsporters, die geacht worden bij de Olympische Spelen van 1988 in Seoel hoog te kunnen eindigen. De Olympische sportbonden hebben de moge lijkheid geschikte kandidaten voor te dragen aan de Stichting SportSüpport. Een keuzecommissie onder voorzitterschap van Bram Leeuwenhoek, de oud-chef de mission, en verder bestaan de uit de heren Anthoni, Von Bose en Kamerbeek en de dame Donkervoort, beslist uiteindelijk over de aanvragen. Het geld, dat beschikbaar wordt gesteld, is bedoeld voor trainingskampen, buitenlandse stages of extra-coaching door buitenlandse toptrai- ners. Voorwaarde is, dat het geld voor deze bijzondere facilitei ten niet uit andere bron beschikbaar is. Al gesteund Hoewel het Olympisch Topsportersfonds pas gisteren in de openbaarheid trad, heeft het reeds een aantal topsporters ge steund. Op weg naar Los Angeles werden tienkamper Robert de Wit en het Nederlands heren hockey-elftal gesteund met bedra gen van respectievelijk 6000 en 18.000 gulden. In juni konden de tafeltennissers Henk van Spanje en Mirjam Kloppenburg met bondscoach Jan Vlieg naar China voor een stage van vier we ken, die een bedrag van 30.000 gulden vergde. Enkele toproeiers en -roeisters konden in juni vier dagen onder leiding van de Noor Thor Nilsen op de Bosbaan trainen, wat een bedrag van ruim 5000 gulden vergde. Het fonds heeft voor het komende jaar toezeggingen gedaan aan de atleten Nelli Cooman, Marjan Olijslager, Erik de Bruin en Emiel Mellaard. Zij mogen een bedrag van 25.000 gulden delen voor materialen, stages, trainingen en buitenlandse wedstrijden. De Tornado-zeilers Willy en Cees van Bladel, surfer Marcel Reintsema en de nieuwe dameswereldkampioenen in de 470-klasse, Tonny van de Voorn en Henneke Stavenuiter wor den met 24.000 gulden gesteund om volgend jaar te kunnen uit komen bij de zeilwedstrijden van de Aziatische Spelen in Pusan, waar in 1988 ook de olympische regatta's worden gehouden. LONDEN De persafdeling van de Engelse voetbalbond is druk doende artikelen over voetbalvandalisme in het buitenland te verzamelen om aan te tonen dat niet alleen Britten zich schuldig maken aan dergelijke praktijken. De Engelsen willen het bijeengebrachte materiaal gebruiken om de UEFA en FIFA te bewegen het Europese speelverbod, dat werd ingesteld na de ramp in het Heizel-stadion, op te heffen. Roemeen Haldan debuteert in tafeltennisploeg DEN HAAG De Roemeen Paul Haldan debuteert in het Nederlandse tafeltennisteam. dat 15 oktober in Willstadt voor de Europese Superliga uitkomt tegen West-Duitsland. Haldan, uitkomend voor FTG Frankfurt, is vanaf die datum speelgerechtigd voor Neder land. De Roemeen, voor wie Anne Vlieg zijn plaats heeft moeten afstaan, wordt vergezeld door de broers Henk en Ron van Spanje en Bettine Vriesekoop. Nederland, met Jan Vlieg als coach, verloor twee weken ge leden in Groningen het eerste duel in de Superliga met 1-6 van Joegoslavië. Waldhof vierde MANNHEIM Waldhof Mannheim heeft gisteravond de vooruitgespeelde wedstrijd uit de elfde ronde van de Bun-' desliga tegen VfB Stuttgart met 5-3 gewonnen. Bij rust leidde Stuttgart nog met 2-1. Een hattrick van Remark in de tweede helft, drie treffers in dertien minuten, leverde Mannheim de winst op. Wald hof bezet op de ranglijst, met één duel meer gespeeld, de vierde positie, met drie punten achterstand op koploper Wer- der Bremen. Stuttgart, de kampioen van twee seizoenen geleden, is vijfde. Voetbal De Oostduitse jeugdploeg (tot 18 jaar) heeft de interland tegen Finland, tellend voor de Europese titel strijd, met 2-0 gewonnen. Spanje (tot 18 jaar) heeft de Luxemburgse leeftijdgenoten met 1-0 verslagen. Voetbal In Madrid hebben bekerhouder Atletico Madrid en nationaal kampioen Barce lona de eerste wedstrijd ge speeld van de twee, waarin moet worden uitgemaakt wie zich de sterkste club van Spanje mag noemen. Atletico won met 3-1. De tweede wed strijd is op 30 oktober in Bar celona. Wielrennen Lech Piasecki, wereldkampioen op weg bij de wieleramateurs, heeft van de Poolse bond toestemming ge kregen een proflicentie te te kenen. Diverse profploegen, waaronder die van de Neder lander Roy Schuiten, hebben belangstelling voor de Pool. Zaalhandbal Sittardia heeft voor de eredivisie-com petitie handbal met 22-18 ge wonnen van E en O. Wielrennen Luis Murillo heeft de eerste van vier berge tappes gewonnen in de Grand Caracol, het officieuze wereld kampioenschap klimmen. iftGKOK Het bestuur van de World Boxing keil (WBC) heeft tijdens een vergadering in ikok besloten Michael Spinks de wereldtitel in ijialfzwaargewicht te ontnemen. Dat heeft voor- r José Sulaiman bekend gemaakt. De Ameri- j Spinks werd onlangs ook wereldkampioen in Zwaargewicht (volgens de versie van de Interna- A1 Boxing Federation, IBF) door titelhouder Lar- jolmes te verslaan. De reglementen van de WBC h niet toe, dat een bokser meer dan één titel in Jbezit heeft. Sulaiman: „Het bestuur van de WBC t unaniem besloten, dat Spinks zijn wereldkam- iischap halfzwaargewicht in moet leveren. Als Til kan hij daar tegen in beroep gaan". LONDEN Dc Britse profboksers Mark Kaylor en Errol Chris tie konden hun geduld niet langer bewaren. Bij de persconferen tie over het gevecht van 5 november in het Wembley-stadion in Londen vloog het tweetal elkaar in de haren. Christie won de eerste ronde op punten en sloeg Kaylor in een fontein. De twee de en laatste ronde was duidelijk voor Kaylor, die in het restau rant zijn tegenstander niet de kans liet vragen te beantwoorden van dc pers en hem met een harde rechtse vlak sloeg. „Christie heeft één fout gemaakt. Hij heeft me aangeraakt", verklaarde de vroegere kampioen in het middengewicht. De Britse boksbond heeft disciplinaire maatregelen aangekon digd. Het gevecht, dat voor 5 november was vastgesteld, maar giste ren reeds bij een persconferentie begon. Mark Kaylor (links) en Errol Christie gaan elkaar te lijf. Met de nodige moeite van om standers konden de vechtersbazen in het gareel worden ge bracht. In het met bekerduel Vitesse heeft eredi- PSV ruim nodig gehad om gepasseerde ver uit de eerste di- op de knieën te krij- Tot een kwartier na leek Vitesse op weg een bekerstunt. Bij die PSV zich vond Van der Gijp Arnhemse .3 litfman Doesburg (de vo- week aangetrokken illekens vertoefde op keservebank) op zijn Nadat Van Breuke- In de tweede helft Ma- I lissen op het nippertje V-/f scoren had belet, liet "'onald aan de andere de openingstreffer 1 Cl lekenen. Irüj doelpunt betekende opleving bij het laco- e PSV, terwijl de te genstand van het moege streden Vitesse ziendero gen verslapte. Doelman Doesburg verrichtte nog wel enkele knappe red dingen, maar kon niet voorkomen, dat Gullit met twee treffers de Arn hemse bekerillusies volle dig om zeep hielp. Vitesse-PSV 0-3 (0-0): 62. McDonald 0-1. 68. en .80. Gullit 0-2 en 0-3. Toe schouwers 5.500. Scheidsrechter Ver hoef. Gele kaart; Smand (Vitesse). FC Groningen beleefde giste ren een gemakkelijke avond tegen het erg pover spelende FC Den Bosch (winst van 5-1), dat door een enig fortuin en prima reddingen van doelman Van Grinsven aan een neder laag met dubbele cijfers ont snapte. In feite was het treffen al na vijf minuten beslist. In die korte periode kwamen de Groningers tot twee doelpun ten. Vanaf dat moment moest Den Bosch zich volledig op de aanval richten met alle risico's van dien. De Brabanders bleken niet in staat het spel naar zich toe te trekken en schiepen zich na genoeg geen uitgespeelde kan sen. Op het middenveld toon de FC Groningen zich supe rieur, vooral nadat de Bra bantse regelaar Scholten met rugklachten was uitgevallen. Toch verzuimden de Gronin gers lange tijd het ook al be labberde optreden van de de fensie van Den Bosch door meerdere treffers af te straf fen. FC Groningen-FC Den Bosch 5-1 (2-0), 1. Roossien 1-0, 5. Van de Berg 2-0, 57. Mason, 69. Houtman 4-0, 74. Gillhaus 4-1. 84. De Koek 5-1. Scheidsrechter; Thomas. Toeschou wers: 7.000. John de Wolf van FC Gronin gen kan rustig terugspelen op zijn doelman, omdat het Bos sche gevaar in geweken. Jan van Dijk houdt links een oogje in het zeil. JENHAGEN Het Deense voetbalelftal blijft on- drie verliespunten uit de laatste twee interlands Ir in de Europese groep 6 van de voorronden van Wereldtitelstrijd. Denemarken speelde gisteravond f het eigen publiek in Kopenhagen teleurstellend (0-0) tegen Zwitserland. Twee weken geleden de ploeg van bondscoach Piontek al onderuit te en in de Sovjet-Unie. b ranglijst hebben de Denen net als de Zwitsers zeven wed- bunten, maar één duel minder gespeeld: zes. in de kwalifi- (roep 6 hebben alle vijf ploegen, de Sovjetunie, Ierland en wegen tellen ook nog mee, kansen op de twee bovenste jen, die recht geven op deelneming aan de eindronde, vol- Ijaar in Mexico. lijkhed "0 het met 45.000 toeschouwers gevulde Idraetsparken 3EHOUD n vooral tot stand door het onvermogen van de Denen. De fete kans op de winnend treffer kreeg Denemarken in de ninuut. Frank Arnesen, de oud-Ajacied die tegenwoordig RG- Anderlecht speelt, mocht aanleggen van elf meter. De serse doelman Engel stopte de strafschop. BRUGGE Het nationa le voetbalelftal van België heeft gisteravond in Brug ge zijn eerste oefenduel voor de „dubbel" met Ne derland gewonnen. In het Olympiastadion versloeg de ploeg van bondstrainer Guy Thijs het Liga-be- roepsvoetballersteam, met daarin spelers uit de eer ste klasse, met 6-1 na een ruststand van 3-0. Vandenbergh scoorde drie keer, Vercauteren twee keer. Leo van der Eist en Czerniatynski deden dat ieder een maal. Bij de Bel gen ontbraken de gebles seerde" Jan Ceulemans en Enzo Scifo. De opvallendste speler in het team van Thijs was Leo van der Eist. Hij verving Scifo, die zich dinsdag tijdens de eerste training licht blesseerde. Van der Eist was geposteerd op het middenveld. Daar bereidde hij drie doelpunten voor en scoor de zelf ook eenmaal. „Leo heeft zich opgeworpen als een serieuze gegadigde voor de wedstrijd tegen Nederland, volgende week", zei bonds coach Thijs na het oefenduel. In het doel stond Munaron van Anderlecht. Net als Ge- rets, die met PSV tegen Vites se speelde, had Jean-Marie Pfaff clubverplichtingen. Wat betreft de voorhoede was Thijs er nog niet uit. Hij begon met Claesen in de basis. De spits, net verhuisd van Stuttgart naar Standard Luik, werd na de pauze vervangen door zijn clubgenoot en concurrent Czerniatynski. Claesen bleef in de kleedkamer in de weten schap, dat hij in ieder geval had gescoord. Voor de Liga- -ploeg scoorde Philip Desmet van Waregem. Verplaatst Het tweede oefenduel van het Belgische voetbalelftal vindt zaterdag niet plaats in Knok- ke, maar in het Heizelstadion in Brussel. Trainer Guy Thijs en zijn selectie wonen 's och tends in Antwerpen de begra fenis bij van de voormalige in ternational Ludo Coeck. Daar na reist de groep af naar Brus sel voor het duel tegen de na tionale „Beloften". rbeid lende lands t ilks h plever in dit ?zet plaats AMSTERDAM De gif beker behoefde niet tot de allerlaatste druppel te worden leeggedronken. Ajax nam na de uitschake ling in het Europa-Cup toernooi en de competitie domper tegen Feyenoord gisteravond niet noodge dwongen afscheid van het nationale bekertoernooi. Een overwinning van 3-0 op een lamlendig Sparta bracht de landskampioen in de tweede ronde, maar daar is alles mee gezegd. In De Meer werd de bon kige mandekker Ronald Spelbos door de sponsor uitgeroepen tot man van de wedstrijd. Commentaar overbodig. Zondagavond zei technisch di recteur Cruijff na de neder laag tegen Feijenoord nog: „Er is niets aan de hand". Zijn spe lers dachten daar duidelijk an ders over. De teleurstellingen Van de aanhang van Ajax kreeg Bas van Noortwijk van Sparta een zakkam toegewor pen. Scheidsrechter Jan Keizer pakte het kleinood op en kam de het schaarse haar van de doelman. van de afgelopen dagen en de druk om ditmaal te moeten presteren werkten verlam mend op de dadendrang van Ajax, dat zo vast zat als een huis. De Amsterdammers had den het geluk dat Neerlands hoop in bange Europa-Cupda- gen nog met de gedachten in Hamburg leek te vertoeven. Typerend door het geklungel van Sparta was de wijze waar op spelbepaler Louis van Gaal in de beginfase van de tweede helft het vonnis voor zijn elf tal tekende. Alsof hij met zijn kleine neefjes op het strand een balletje aan het trappen was, draaide hij zichzelf vast tussen drie Ajacieden. Mühren zorgde voor de onderschep ping, Van 't Schip gaf de voor zet en Vanenburg tekende voor de beheerste afronding. Gerust Het was alsof er zandzakken van een kilo of tien van de Amsterdamse schouders gle den. Plotseling kwamen de passes wel aan, werden per soonlijke duels gewonnen en kwamen er handenvol kansen voor met name Gerald Vanen burg, die vanuit zijn zwervers- rol drie keer alleen voor doel man Bas van Noortwijk op dook. Van Basten (uit een strafschop, nadat hij door zijn bewaker Wijnberg in de rug was gelopen) en de vandaag in het huwelijk getreden Rijk aard deden het onvermijdelij ke: zij schroefden de score op en stelden het publiek weer enigszins gerust. Cruijff verklaarde de weinig verheffende vertoning met: „Logisch, dat het vertrouwen wegebt, nadat je tegen Feye noord zo goed hebt gespeeld en toch zoveel kansen hebt ge mist. Deze overwinning komt dus op een uitstekend mo ment". Na de klassieker van zondag werden niet alleen de Ajacie den, maar ook de Meester zelf keihard bekritiseerd. Drie da gen later toonde Cruijff zich niet geraakt door die uithalen. Ik heb ontzettend veel brieven en telegrammen gekregen van mensen, die me complimen teerden met het spel van dit Ajax. Dat zegt me meer dan het geschrijf van sommige journalisten'Kortom: de technisch directeur gaat vro lijk fluitend verder op de inge slagen weg en zal de kritiek na het resultaat van gisteren ongetwijfeld weer voor even in hevigheid zien afnemen. Met dank dus vooral aan Van Gaal, die met zijn gedraal Ajax de opening bood, waar het een klein uur lang angstvallig naar had lopen zoeken. Cruijff overwoog in die f zelfs al om in te grijpen, door de voor Oranje geselecteerde Edo Ophof warm te laten lo pen. Voordat de bijter evenwel zijn eerste sprintje langs de zij lijn had getrokken, scoorde Vanenburg en ging Ajax draaien. Dus bleef Ophof als nog buiten de ploeg, hetgeen behalve de verdediger zelf ook bondscoach Leo Beenhakker weinig plezier zal hebben j_ daan. Ophof toonde na afloop wel begrip voor de handelwij ze van Cruijff. Toch ga ik niet naar Zeist met de gedachte dat ik op de bank zal zitten. Ik ga ervan uit dat ik in Brussel speel. Ik neem aan dat ik in het straatje van Beenhakker pas, anders had hij me niet geselecteerd. Voor waarde is wel dat ik me volle dig fit voel. Anders blijf ik thuis, want ik wil niet iemand in moeilijkheden brengen, die zoveel vertrouwen in mij stelt". BERT DIJKSTRA Ajax-Sparta 3-0 (0-0): 54. Vanenburg 1-0, 76. Van Basten 2-0 (strafschop), 82. Rijkaard 3-0. Scheidsrechter: Kei zer Toeschouwers: 7500. Gele kaart: Blind (Sparta) Ajax: Menzo; Sllooy. Spelbos, Koe man, Boeve; Rijkaard. Vanenburg, Mühren; Van t Schip, Van Basten, De Wit. Sparta: Van Noortwijk; Blind, An- driessen. Wijnberg, Eijer; Diliberto, Van Gaal (Tiktak), Veldhoen; Leng- keek, Van der Weel, Olde Riekerink.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11