Mag V&D vooreen u uitnodigen proefzit? Frankfurter Buchmesse beheerst door twijfels Verbouwing winkelcentrum Noord-Hofland van de baan a^fieidaeSomant V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! PAGINA 8 LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 OKTOBER VOORSCHOTENSE WINKELIERS NIET EENS MET RENOVATIE VOORSCHOTEN „Er ge beurt nu gewoon niets in het winkelcentrum Noord-Hof land in Voorschoten". Dit con stateerde drs. R.J.J. Signer, onder-directeur van Delta Lloyd Vastgoed gisteravond tijdens een bijeenkomst tussen de gemeente Voorschoten en de eigenaar van het centrum. Hij reageerde hiermee op de •Ynoeilijkheden rond de veroou- wing van het winkelcentrum. Op de bijeenkomst, waarbij een delegatie van de winke liers ontbrak, werd duidelijk dat de verbouwing van het centrum voorlopig van de baan is. De belegger Delta Lloyd Vast goed ontwikkelde in 1983 plannen om het winkelcen trum Noord-Hofland te mo derniseren en beter toeganke lijk te maken. Redenen waren er voldoende. Het winkelcen trum had te kampen met leeg stand en met steeds minder kopers. Uit een vernietigend rapport van het C.I.M.K. (Cen traal Instituut Midden- en Kleinbedrijf), bleek de oorzaak mede te liggen in het niet funktioneren van de super markt en in de slechte par keervoorzieningen. Delta Lloyd diende een plan in om de meest noordelijke poot van het centrum, langs de Admiraal de Ruytersingel, af te breken en aan de kant van de woonstraten een aantal nieuwe winkels te bouwen. Daarbij kwam nog een aantal voorzieningen, zoals het over kappen van de winkelstraat Schijn De gemeente Voorschoten stemde in met de plannen en het leek erop dat ook de huur ders blij waren. Dit laatste bleek schijn. Voordat op 29 mei van dit jaar de eerste paal voor de renovatie en uitbrei ding de grond in zou gaan, ble ken de huurders echter niet akkoord te zijn gegaan met de plannen. Zij eisten dat de de bepalingen eerst op schrift moesten worden vastgelegd. Hierop werd de nieuwbouw uitgesteld. Thans blijkt dat de renovatie en verbouw hele maal niet doorgaat. De voorzit ter van de winkeliersvereni ging Noord-Hofland, de heer R. Achterkamp, heeft inmid dels laten weten dat de vereni ging niet meer met de beleg ger en de gemeente wil onder handelen. De winkeliers zijn namelijk bang het hele project uiteindelijk zelf te moeten be talen. Gemeentebestuur er. Delta Lloyd kwamen daarom gisteren bijeen om de zaak nog eens op een rijtje te zetten. Afwezige Grote afwezige was "echter de derde partij in deze kwestie, de winkeliersvereniging Noord-Hofland. De winkeliers besloten niet te verschijnen. Wethouder ir. J. van Leeuwen (openbare werken) stelde dat de vrees van de winkeliers on gegrond is. De gemeente is wel sactie, de verandering nutsvoorzieningen en de ver andering van het buitengebeu- De wethouder vindt het van groot belang dat in een wijk waar een derde deel van alle inwoners van Voorschoten woont een behoorlijk winkel centrum is. Volgens de woordvoerder van Delta Lloyd, drs. Signer, be staat er inmiddels overeen stemming met het Spar-con- cern. De supermarkt heeft zwart op wit toegezegd voor een beter assortiment en con currerende prijzen te gaan zor gen. Het grootste struikelblok voor de winkeliersvereniging is de omvang van de vergoedingen voor verplaatsingskosten e d. Een van de problemen blijkt bijvoorbeeld de snackbar en het restaurant „Entre-Nous". Zij zouden in de nieuwe plan nen hun zaken moeten ver plaatsen. Delta Lloyd is gebon den aan huurovereenkomsten en kan daarom geen nieuw bouw plegen zonder dat be staande winkeleenheden afge broken worden. Voorlopig blijft alles bij het „oude". (Van onze correspondent Gerard Kessels) FRANKFURT In de s strijd om de gunst van het publiek is het gedrukte woord niet bereid zich zonder slag of stoot ge wonnen te geven. Hoewel de nieuwe electronische media hun opmars voort zetten, blijft de populari teit van het boek ongebro ken. De Frankfurter Buchmesse, de grootste boekenmarkt ter wereld, steekt het lezend publiek elk jaar weer met nieuwe records een hart onder de riem. Zo ook nu. Op de Buchmesse, van 9 tot 14 october, zijn 5.600 uitgevers uit 79 landen van de partij. De bezoekers kunnen ronddolen tussen 320.000 ten toongestelde boeken, waarvan 92.000 fonkelnieuwe. Maar hoewel iedereen in Frankfurt zijn vertrouwen in de toe komst van het boek luidkeels belijdt, vreet toch de twijfel. Apocalyptische ondertonen vallen ook nu te beluisteren. „Ja. wij hebben zorgen", er kent dr. Ulrich Wechsler van de organiserende Beursvereni- ging van de Duitse Boekhan del. „Het is heel goed mogelijk dat er een tweeklassenmaat schappij ontstaat, waarin een deel van de bevolking leest, zich verder ontwikkelt, kennis vergaart, terwijl het andere deel voornamelijk teert op de lichte kost van de televisie en het lezen ontwend is. De cij- fers spreken duidelijke taal. Gemiddeld zit de Duitser elke dag ruim twee uur voor de te levisie, maar leest hij nauwe lijks nog een half uur." Als af schrikwekkend voorbeeld wijst Wechsler op het televi sie-land van het eerste uur, de Verenigde Staten. Daar heb ben al zestig miljoen mensen problemen met lezen. Roken Misschien zijn de records van de Buchmesse wel te vergelij- Eenca«teoüVon forn»0* Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE NAAM: I I ftUKLo: POSTCODE/PLAATS: fl TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant grabs. Daarna wordt het abonnement betaald per: O kwartaal automatisch per maand jaar STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR: NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leid* Courant, Antwoordnummer 998, 2S00VD Den Haag (postzegel niet nodig). ken met het verschijnsel ken. Steeds minder roken, maar het aantal ver kochte sigaretten blijft stijgen. Kennelijk roken steeds min der mensen steeds intensiever. Hoe het ook zij, de boekverko pen in de bondsrepubliek ge ven een zeer florissant beeld. Dit jaar zijn er tot nu toe al zes procent meer boeken over de toonbank gegaan, dan in de zelfde periode verleden jaar. En in 1984 boerde de boekhan del ook al niet slecht. Die posi tieve ontwikkeling heeft er ze ker toe bijgedragen dat de Buchmesse het oprukken van de nieuwe media niet als een onvermijdelijk natuurver schijnsel wil accepteren. In een grote tent op het mid den-terrein van de Messe heb ben de uitgevers 35 instituten en groepen ondergebracht die zich bezig houden met „de be vordering van het lezen". Hoe kan de jeugd spelenderwijs plezier in het lezen worden bijgebracht? Die vraag staat centraal in het overvolle dis cussie- en praatprogramma dat in de tent wordt afgewerkt. Afhaken Wat het aantal deelnemende landen betreft, sneuvelt er in Frankfurt geen record. Het zijn er minder dan verleden jaar. Gekweld door enorme fi nanciële problemen kunnen vooral Midden- en Zuidameri- kaanse landen deelname een voudigweg niet meer betalen. Landen als Chili, Ecuador, Peru en ook Suriname zijn niet meer van de partij. Het ontbreken van Zuid-Afrika daarentegen is geen kwestie van geld. De politieke proble men in het land deden Zuid- -Afrika afzien van een gebun delde deelname. Zeven Zuida- frikaanse uitgevers doen nu op eigen houtje mee. Het afhaken van een aantal landen, kan geen afbreuk doen aan de positie van Frankfurt als de internationa le boekenbeurs. Frankfurt is en blijft de enige wereldbeurs. Vooral ook omdat de Duitse bankenstad het trefpunt is van de Engelstalige uitgevers, die de internationale markt domi neren. In Frankfurt worden de contracten afgesloten waar vaak het hele jaar over ge praat en onderhandeld is. Böll Het publiek dat de messe be zoekt zal vooral afstevenen op hal vijf, waar de grote uitge vers hun romans, verhalen en gedichtenbundels presenteren. De Duitsers zullen hier volop aan hun trekken komen. De herfst staat in het teken van drie belangrijke nieuwe boe ken. Daar is op de eerste plaats „Frauen vor Flusslandschaft", zijn dood voltooide en die door de kritiek tamelijk negatief is ontvangen. Dan zijn daar „Exerzierplatz" van Siegfried Lenz en „Brandung" van Mar tin Walser. „Brandung" is door de kritiek al geprezen als het beste boek dat deze grote Duit se romancier tot nu toe heeft geschreven. Veel uitgevers maken zich op nieuwe zeer kostbaar uitge voerde uitgaven uit te brengen van klassieke schrijvers als Goethe. Hoewel er al tal van Goethe-uitgaven op de markt zijn doet zo'n complete nieuwe editie het telkens toch weer. Ook mensen die weinig of niet lezen willen kennelijk een fraai ogenae Goethe-serie in de kast hebben staan. Mooie banden uitsluitend als decora tie? Oftewel: overleeft de boe kenkast het boek? Een nacht merrie voor de organisatoren van de Frankfurter Buchmes- OEGSTGEEST Een 19-ja- rige Katwijker is gisteren aan de knie gewond geraakt toen hij in het Wilhelmina- park met zijn brommer fron taal op een auto reed. De jongen kwam uit een bocht en had de door een 20- jarige Oegstgeestenaar be stuurde auto niet gezien. Hij kon ter plekke worden be- Bromfietser gewond handeld. De brommer werd totaal vernield, de auto liep aanzienlijke schade op. Gemeentemuseum herdenkt Kees van Bohemen DEN HAAG Naar aanleiding van het over lijden van de Haagse kunstenaar Kees van Bo hemen is in het Haags Gemeentemuseum een kleine herdenkingsten toonstelling ingericht. Tot en met 10 november is een keuze uit het werk van Van Bohemen, dat zich bevindt in de collec tie van het Gemeentemu seum, te zien op de ver dieping van het museum nabij de zogenoemde „erezaal". Bibliotheek dag gesloten DEN HAAG De Kon lijke Bibliotheek is 12 o ber gesloten in verband groot onderhoud. De toonstelling „De nie orde en de Nederlandse terkunde 1940-1945" is dag niet te zien en ook op zondag 13 oktober. E na zijn de openingsti weer van maandag t/rr terdag van 9 tot 17.00 Wie op zoek is naar een nieuwe bank of zitgroep, moet nü komen kijken bij Vroom Dreesmann: stijlvol zitkomfort voor bijna ongeloofwaardig lage prijzen en zo mooi, dat woorden tekort schieten. U kunt deze banken herkennen aan het Prijs/Design label, dat staat voor kwaliteit, uitstekende materialen, eigentijdse vormgeving en aktuele kleuren. Enfin, kom uzelf maar overtuigen en u kunt er weer voor jaren prinsheerlijk bijzitten. Lederen zitgroep Genua Uiterst komfortabel en uitgevoerd in prima rundleder. Door de neutrale vormgeving blijvend aktueel en in vier fraaie kleuren: grijs, zwart, ivoor of lever. ^QQQ Twee- plus driezitsbank Nü 2JjA~ Ook los verkrijgbaar: Tweezitsbank 1349.- Driezitsbank 1649.- Bijpassende salontafel, 80x130 cm, in wit en grijs vanaf 399.- Zitgroep Luxor Blijvend zitkomfort door de duurzame vul- en afdekmaterialen op de beukehouten romp. Bekleed met een schitterende struktuurstof in vier aktuele kleuren: blauw, naturel, grijs of zwart. Twee- plus driezitsbank Nu I^QQ. Ook los verkrijgbaar: \Im7 A Tweezitsbank 649.- Driezitsbank 749.- Bijpassende salontafel, 90x90 cm, in wit en grijs vanaf 350.-. Tweezitsbank Monza Een elegant model, bekleed met prachtige 100% katoenen chenille velours. De tijdloze vormgeving past in bijna elk interieur. In naturel, blauw of grijs. Tweezitsbank Plaisir Fraai gestyleerd grijs frame. Polyether kussens, gestoffeerd met zwarte of grijze katoenen uni stof. Gedemonteerd in een handige verpakking. rQCm Meeneemprijs Nü 37D™ Gratis thuis Waar u ook woont in Nederland, wij bezorgen uw meubels gratis bij u thuis. Uitgezonderd meeneem- artikelen. betaling via Euro- (Betaal-) cheques of Gitobetaal- kaarten mogelijk. Ook kan bemiddeling bij een per- soonlijke lening via de verzekeringsbalie verleend worden. Vroom Dreesmann is aangesloten bij Interieur Waarboé Dat garandeert u een drievoudige zekerheid bij aankoop Bovendien is vrijwel alles uit voorraad leverbaar en wore alles gratis thuisbezorgd. Uitgezonderd meeneemartikeli VROOMS DREESMANN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8