Helikopteraanval enige militaire mogelijkheid ccc 'ainbow Warrior wordt inderwater-monument Nederland overlegt met Egypte Kapers lid van obscure splintergroepering Scherpe kritiek Duitse wapenlevering aanSaoedfs paanse schuldbekentenis ver Tachtig-jarige Oorlog kondigt i nieuwe terreur- golf aan ALS ONDERHANDELINGEN MET KAPERS NIETS OPLEVEREN: (Vervolg van de voorpagina) KAIRO/ROME/LONDEN In de hoofdsteden van de landen die direct bij de kaping van het Italiaanse cruiseschip betrokken zijn, wordt voortdurend topoverleg gevoerd over de mogelijkheden de ka ping tot een goed einde te brengen. Het lijdt geen enkele twijfel, dat inmid dels de nodige plannen zijn gemaakt om de ka pers op het schip te over vallen en de gegijzelden te bevrijden. Overigens wordt een „militai re oplossing" pas in jaatste" instantie overwogen, aldus de Italiaanse regering. De rege ring in Rome heeft bij een der gelijke beslissing het laatste woord. Het schip is Italiaans grondgebied is en het meren deel van dc gegijzelde opva renden is Italiaan. Amerikaanse, Britse en West- duitse anti-terreureenheden, die ingezet zouden kunnen worden bij een bevrijdingsac tie, hebben de afgelopen jaren een aanzienlijke ervaring ge kregen in het aanvallen van DEN HAAG Nederland staat in voortdurend contact met de Egyptische regering over de kaping van het Itali- „Achille Lauro". Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Hij wilde niet zeggen of Nederland over deze kwestie ook con tact onderhoudt met Israël en de PLO. De Palestijnse kapers willen dat de rege ringen van landen waaruit passagiers afkomstig zijn, druk op Israël uitoefenen om Palestijnse gevangenen vrij te laten. Zoals bekend bevinden zich aan boord van het gekaapte schip twee Ne derlandse echtparen: het echtpaar Rompa (61 en 67 jaar oud) uit Dongen en het echtpaar Nienhuis (78 en 80 jaar oud) uit het Groningse Haren. De overige elf Ne derlanders die zich aanvan kelijk aan boord bevonden maar op het moment van de kaping mee waren op excur sie naar Kairo, zijn yandaag naar Nederland terugge keerd. fekaapte vliegtuigen en ge- ouwen. Overigens worden Nederlandse commando's ook getraind in het overmeesteren van schepen. Britse speciale commandotroepen zijn er bij voorbeeld in getraind een olie platform op de vijand te vero veren. Maar een varend crui seschip is natuurlijk een ande re zaak. Tenzij de kapers het schip voor anker laten gaan, is het volgens deskundigen bijna onmogelijk het schip vaijuit het water te bestormen. Een helikopteraanval vanuit de lucht lijkt daarom nog de meest voor de hand liggende militaire oplossing. Zelfs erva ren militaire helikopterpiloten zullen echter grote problemen hebben met het landen op een varend schip, dat geen ge schikte landingsfaciliteiten heeft. Bovendien moet reke ning gehouden worden met een bijzonder vijandige ont vangst. De omvang van het cruise schip is enigzins in het voor deel van een commando-een heid: de kapers kunnen niet overal tegelijk zijn. Bovendien zijn er 300 bemanningsleden aan boord en zijn er voldoende plaatsen waar de passagiers zich zouden kunnen verber gen. De kapers kunnen drei gen passagiers te doden, maar ze kunnen het schip onmoge lijk in één keer opblazen, zoals dat wel mogelijk is bij vliegtui gen. Het aantal slachtoffers dat er bij zo'n actie zou vallen, hangt af van het verassingse lement van de actie en moordzuchtig de kapers zich zouden opstellen. BEIROET Het Pale stijnse Bevrijdingsfront (PLF), de organisatie waartoe de kapers van het Italiaanse cruiseschip zeg gen te behoren, bezit eni ge vermaardheid als de groep, die met ballons en hang-gliders probeerde Is raël binnen te vallen. Het front, dat wordt gesteund door Irak en zich beroept op de leer van Marx, gelooft in escalatie van de strijd tegen Is raël in plaats van een regeling via onderhandelingen. De oorspronkelijk 1.500 man sterke organisatie werd in 1976 in het leven geroepen door Mohammed Abbas, een guerrilla-officier van Syrische afkomst. Hij scheidde zich in dertijd af van het door Libië gesteunde Volksfront voor de Bevrijding van Palestina-Alge- meen Commando. De PLF lanceerde in 1981 een eerste luchtaanval vanuit Zuid-Libanon op Israel. Op 7 maart van dat jaar werd PLF-guerrillastrijder Abul Abbas door de Israëli's gear resteerd, nadat hij met een ge motoriseerde hang-glider naar Noord-Israël was gevlogen. Op 16 april 1981 steeg een an der PLF-commando vanuit Zuid-Libanon in een luchtbal lon op om Israël aan te vallen. De ballon werd door Israëli sche grenswachten naar bene den gehaald. De twee inzitten den overleefden de smak op Zoals de meeste PLO-groepen had het PLF ernstig te lijden van de door Syrië gesteunde opstand tegen PLO-leider Arafat De organisatie viel uit een in drie groepen: die van Abul-Abbas (pro-Arafat), die van Talaat Yacoub (ongeveer 200 man en pro-Syrië) en die van Abel-Fattah Ghanem (pro-Libië en gevestigd in Tri poli). er 198 JITENLANDfoidaegou/ia/ntwoensdag 9 oktober 1935 pagina [ROPEES PARLEMENT R WERPT SDI NIET AATSBURG Het Europoes Parle- ,t heeft zich gisteren niet uitgespro ngen eventuele Europese deelname de Amerikaanse SDI-planncn. Een lelijke uitspraak werd uit een ontwer- olutie geschrapt. De resolutie beoogt antwoord geven op de bedreiging Japan en de Verenigde Staten op nologisch gebied. In de resolutie d dat een eventuele Europese deelna- aan hot Strategisch Defensie Initiatief president Reagan „om politieke, eco- lische, wetenschappelijke en ethische •nen" verworpen moet worden. Een itse meerderheid in het parlement dit echter te voorkomen. De socialis- ie fractie was voor een duidelijke uit- iak tegen SDI-deelname. Nederlander in Duitse cel AKEN Een 19-jarige inwo ner van het Limburgse Heer len zit in voorarrrest in Aken in verband met een reeks dief stallen van motorfietsen. De politie van de Westduitse grensstad sprak van een „ge voelige klap" voor de georga niseerde diefstal van motor fietsen. Er zijn drie jongelui uit Heerlen bij betrokken. Zij stalen 's nachts in Aken vooral motorfietsen van Japanse ma kelij. Nadat ze die over de frens vervoerd hadden, ver- oehten ze de motorfietsen in Nederland. Tunesische agent schiet joden dood TUNIS De Tunesische politie-agent die gisteren het vuur opende op een groep mensen in de zakenwijk van het eiland Djerba heeft drie mensen dood geschoten en tien mensen verwond. De slachtoffers waren bijna allemaal joods. De agent was belast met de bewaking van de joodse wijk, één van de oudste joodse gemeenschappen. In de wijk wo nen honderden joden. In totaal wonen er nog 5.000 joden in Tunesië. Volgens het persbureau Tunis Afrique Presse „werd de aanvaller plotseling gek" en vuurde zijn automatisch geweer op de groep. Hij werd overmeesterd. Een spe ciale veiligheidseenheid onderzoekt net incident. Honderden doden door noodweer Puerto Rico SAN JUAN Het aantal slachtoffers op Puerto Rico als gevolg van het noodweer van de afgelo pen dagen is tot boven de 200 gestegen. Gisteren waren er al 60 lijken geborgen. In 40 van de in totaal 72 gemeenten op het eiland is de noodtoe stand uitgeroepen. De overstromingen, het gevolg van zware regenval, vormen de zwaarste ramp die het eiland sinds 1928 heeft getroffen. In dat jaar eiste een orkaan het leven van 300 bewoners. Reddingswerkers proberen in Puerto Rico te zoe ken naar slachtoffers van de overstromingen. Tot nu toe zijn meer dan 200 mensen om het leven ge komen. Drie jaar cel voor zingende Albanees BELGRADO Een gerechtshof in de Joe goslavische Pee heeft een Albanees veroor deeld tot drie jaar celstraf omdat hij tijdens een bruiloft liederen heeft gezongen die het Albaanse regime verheerlijkten. Hij zou ook bandjes hebben gehad met dergelijke liederen. Het gerechtshof ligt in de Joego slavische provincie Kosovo, waar de meer derheid van de bevolking Albanees is. De liederen van Hadzi Hadziv beschreven de rellen in Kosovo in 1981, toen de Albane zen grotere onafhankelijkheid eisten. Bij de onlusten kwamen negen Albanezen om het leven. Volgens het vonnis verspreidde de Albanees vijandige propaganda, en had hij de politieke situatie verkeerd voorgesteld. VON WEIZSACKER-REIS NAAR ISRAËL KOMT SLECHT UIT (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN In de Bondsre publiek groeit de kritiek op de grote wapenleve ring van West-Duitsland aan Saoedie-Arabië. Zo wel de socialistische oppo sitie als mensen in het re geringskamp vinden het ergerlijk dat de order net bekend is gemaakt op het moment dat president Ri chard von Weizsücker Is raël bezoekt. Drie Duitse firma's gaan de Saoedi's kanonnen en munitie ter waarde van ruim negen miljard mark leveren. De re gering van christendemocra ten en liberalen in Bonn heeft daarmee de terughoudendheid ten aanzien van wapenleve ranties aan de Arabische lan den laten va^en. Tientallen ja ren waren Duitse wapens, met het oog op de historische ge voeligheden in Israël, taboe voor de Arabieren. Dé socialistische oppositie-lei der Hans-Jochen Vogel heeft niet alleen bezwaren tegen de transactie zelf, maar vooral ook tegen het tijdstip. Ook een woordvoerder van de regeren- de liberalen bestempelt de wa- penorder als „ongewenste be- geleidingsmuziek voor de reis van Von Weizsacker". Rege- - ringswoordvoerder Ost heeft de kritiek van de hand gewe zen. „De toestemming voor de order heeft de regering al in mei verleend", aldus Ost. i sortari J correspondent Paul i der Voort) chaaw\\volg van voorpagina) DRID Bijna drie en halve e^uw na het van de roemruchte Pan p' htig-jarige Oorlog heb- Spanje en Nederland gistermiddag defini- verzoend. De histori- gebeurtenis vond lts op zo'n vijftig kilo- er buiten Madrid in gigantische klooster- w eis El Escorial dat nog ntid gebouwd door Phi- Taaiv! wrec^e Spaanse Tei. 07 st, onder wie Neder- GÉd zoveel geleden heeft, verzoeningsacte was het allende hoogtepunt op de van het drie dagen staatsbezoek aan ije. In aanwezigheid van Nederlandse vorstenpaar de Spaanse koning Juan en koningin Sofia sprak oormalige Spaanse minis- van buitenlandse zaken, Maria de Areilza een rede zoals die zelden uit de Spanjaard zal gehoord. In onomwonden stelde Areilza het be an Philips II aan de „Wij geloven dat het beleid van koning Philips II inzake de opstand van de Verenigde Zeven Provinciën eenvoudig weg een monumentale vergis sing was. Deze onverdraag zaamheid overspoelde de ste den der Zeven Provinciën met bloed, brandstapels en scha votten. Geen Spanjaard recht vaardigt vandaag de dag zo'n opeenstapeling van zovele on nodige en onrechtvaardige wreedheden". Zo klonk de historische Spaan se schuldbekentenis door de aulazaal van het Escorial, op slechts enkele meters boven de kelder-graftombe, waar de wrede Philips II samen met bijna alle andere Spaanse vor sten begraven ligt. Tijdens een bezoek dat het Spaanse vorstenpaar in 1980 aan Nederland bracht, legde Juan Carïos als symbolische verzoening enige kransen op het graf van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk in Delft. De Nederlandse tegen- f>restatie ging gisteren echter ang niet zo ver. Koningin Be atrix beperkte zich tot een vluchtige rondleiding van nauwelijks tien minuten door de wandelgangen van het enorme gebouw waar Philips II heeft gewoond. Tot de stomme verbazing van de zo'n dertig monniken die nog in het klooster wonen, wilde Beatrix echter niet het Panteon- in, de grafkelder waar alle Spaanse koningen begraven zijn. Toch is deze grafkelder de meest opvallen de bezienswaardigheid in het hele Escorial. Verschillende Spaanse radios tations hadden al de hele dag gesproken over de mogelijk heid dat de Nederlandse vor stin de verzoening tussen bei de koninkrijken compleet zou maken door minstens een kort bezoek te brengen aan het graf van de man die eens ook de heerser was over Nederland. Het ziet er overigens niet naar uit,- dat de uitstekende relatie tussen beide koninkrijken door het wellicht merkwaardi ge bezoek aan het Escorial woeden verstoord, De goede verstandhouding bleek al 's ochtends, toen koningin Beat rix en prins Claus aankwamen op het militaire deel van het vliegveld Barajas, bij Madrid. Na de 21 saluutschoten en het spelen van de volksliederen werd de koningin onthaald op een zangkoortje van 25 jonge Nederlandse leerlingen. Bommelding in kathedraal Tutu JOHANNESBURG Door een bommelding heeft bis schop Tutu vandaag een ge bedsbijeenkomst in de kathe draal in Johannesburg naar el ders moeten verplaatsen. Dit gebeurde aan het begin van J een nationale gebedsdag voor het door rassengeweld ver scheurde Zuid-Afrika, waartoe was opgeroepen door Tutu en andere kerkelijke leiders. De vrees bestond dat het op de dag van gebed botsingen on- staan tussen mensen in zwarte woongemeenschappen die ge woon naar hun werk willen gaan en radicalen die in de op roep tot gebed een oproep zien om van het werk weg te blij ven. De Anglicaanse aartsbis schop Tutu, die in 1984 de No belprijs voor de vrede kreeg, hield de gebedsbijeenkomst na de bommelding in een ander gebouw bij de kathedraal. Gis teren zijn bij rellen in Zuid- -Afrika vijf mensen gedood. Kerncentrale in de ruimte WASHINGTON De Vere nigde Staten willen omstreeks 1993 een kerncentrale in de ruimte brengen. Dit heeft ge neraal Abrahamson, hoofd van het Star Wars-onderzoekspro- gramma, gisteren verklaard op een hoorzitting van de weten schapscommissie uit het Huis van Afgevaardigden. Volgens Abrahamson hangt het tijdstip van lancering af van de hoe veelheid geld die voor het pro ject beschikbaar komt. Het project, dat de naam SP-100 heeft gekregen, wordt- betaald door het Star Wars-bureau van generaal Abrahamson, de NASA en het ministerie van energie. Volgens de generaal is het noodzakelijk dat er „onaf gebroken energie" beschik baar is, zowel voor Star Wars als voor andere projecten, zo zei hij. BRUSSEL België staat nog meer bomaanslagen": te verwachten. De ter-£? reurgroep Strijdende^!' Communistische Cellen (CCC), zich opwerpend als hoeder van de marxisti sche leer, heeft aangekon- digd een reeks van aan--: slagen te gaan uitvoeren.;! De aanslagen zullen ge richt zijn tegen de econo-^T mische politiek van de; partijen, tegen de parle--* mentaire democratie en tegen de verkiezingen, die zondag in België worden gehouden.. De bomaanslag op het hoofd kantoor van de energiemaat schappij Sibelgaz in Brussel, van maandag, is de eerste van die reeks. Sibelgaz maakt volgens CCC „een miljardenwinst terwijl, zoals. in de afgelopen winter, men sen zich moeten verwarmen in openbare lokalen". De Belgische Rijkswacht heeft, een verhoogde staat van pa-'" 5 raatheid afgekondigd. 3 marine heeft Greenpeace gewaarschuwd niet binnen de twaalf mljlszóne van de terroto- wateren rond Mururoa te komen. Zes schepen van Greenpeace protesteren tegen de Franse oeven bij l/1ururoa. ILLINGTON De ibow Warrior, het 'elcentrJjP van Greenpeace dat iarkt 26(10 juli door Franse ge- e agenten in Aukck- (Nieuw-Zeeland) geenTitfd opgeblazen, zal voor 70-64891 Nieuwzeelandse kust zinken worden ge- iht om een „historisch 'BS lerwater-monument" worden. De milieu-organisatie zegt dat reparatie van het schip niet mogelijk is en dat begraven in zee het enige eervolle einde kan zijn. Sloop is uitgesloten vanwege de gevoelens van de bemanning die is gehecht aan de Rainbow Warrior, dat de afgelopen acht jaar aan talrijke acties van Greenpeace deel- De Franse marine heeft de ka pitein van de „Greenpeace" een schriftelijke waarschu wing overhandigd toen het schip de twaalf mijlszöne bij de territoriale wateren rond het atol Mururoa bereikte. „Wij maken u er nogmaals op attent dat dit gebied tijdelijk verboden is", aldus de Franse marine. Greenpeace voert met zes schepen actie tegen de Franse kernproeven bij Muru- IIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR rotsen van de Vale Kale Baal bevond zich een radarpost. Geoefende matrozen speurden de baai af en op een gegeven moment kregen ze de onderzeeër in de peiling. „Daar gaat-ie!" gromde een van hen. „Een dieptebom er op, dat zou het beste zijn." - „Dat feest gaat niet door, zeuntje," sprak de bevelvoerende officier. „Er zijn twee landgenoten van ons aan boord, en dus laten we ze rustig gaan. Zo lulden de in structies." Hij greep een veldtelefoon, draaide een geheim nummer en sprak: „Ahoy! Hier volgt een mededeling voor kolonel P. van Pieter. „Oom Smid V. en tante S.P. 009 per huwelijks boot het land uit, circa zes meter diep...." - „Wat zou-ie daêr nou mee bedoelen?" vroeg een der matrozen zich af, die verbaasd toeluis terde. Maar ja, de brave kerel kon niet vermoe den, dat hij in een broeinest van internationale spionage terechtgekomen was Doctor Polnyck stond zelf aan het stuur de onderzeeër en Kille Klansky speurde ij- door de periscoop. „Niks te zien, doctor," „U hebt gelijk. We kunnen ongehinderd Tóch vind ik dat gek," zei Pol- wéét dat we Sjeems Pond in hebben, en daarom heeft hij beslist laten afsluiten om te voorkomen, 009 over de weg uit het land voeren, sluit hij de Vale Kale Baai niet af?" - niet wéét, dat we per onderzeeër het antwoorde smidje Verholen. - dat je gelijk hebt, Pjotr," peinsde „ik denk. dat we je nog maar sr voor smid laten spelen, want dat gunstige invloed op je denkvermogen, die Piimmp moest het eens wetên van onderzeeër..." - Maar Piimmp wist meer Polnyck vermoeden kon. want hoog op de Veel armoe in VS WASHINGTON Een groot aantal Amerikanen lijdt hon ger omdat de overheidshulp niet toereikend is. Dit blijkt uit een studie die is verricht in 36 gebieden in de Verenigde Staten. Uit het onderzoek kwam naar voren dat ander half miljoen mensen in de 36 onderzochte gebieden honger leden. De opstellers van het onderzoeksrapport geloven dat die anderhalf miljoen maar een klein deel is van het aan tal Amerikanen dat onvol doende te eten heeft. Weg vrij voor extra lening VS WASHINGTON De Ameri- kaanse Senaat heeft vannacht besloten de weg vrij te maken voor een stemming over een amendement om de overheid te verplichten tot een sluiten de begroting. De impasse over de omstreden maatregel heeft een stemming over verhoging van de kredietlimiet van de overheid dagen opgehouden. De huidige limiet van 1.824 miljard gulden is bijna bereikt. De regering-Reagan heeft een nieuwe limiet gevraagd van 2.078 miljard dollar. Door het oponthoud in het Congres dreigde de regering in acute geldzorgen te komen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7