TfGezicht CNV krijgt met nieuwe voorzitter zachtmoedige trekjes Alternatieve Nobelprijs voor Theo van Boven Strengere eisen aan pellen van garnalen Borsele krijgt voorkeur voor opslag kernafval den benoeming Hofstede bij gebrek aan cbarismatische kandidaten De familie Doorsnee tussen Marshall-hulp en welvaart Minister weigert gewetensbezwaarde te plaatsen bij anti-militaristen BER19 3INNENLAND CeidócSoivumt WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 PAGINA 5. en in foede jroep jelijk- Discotheken aangeklaagd wegens weren Marokkanen TILBURG Marokkaanse jongeren, een PSP-gemeenteraadslid en leden van het meld punt discriminatieklachten Tilburg hebben bij politie in die plaats opnieuw aangifte gedaan in discriminatie door twee discotheekhouders, fcfgelopen zaterdag werden de Marokkaanse ongeren niet toegelaten tot de Tilburgse disco heken De Meulen en The Talk of the Town, erwijl een „controlegroep" Nederlanders wel linnen mocht. De test werd uitgevoerd om te ontroleren of het toelatingsbeleid gewijzigd is ia een recente rechterlijke uitspraak. De eige- iar van The Talk of the Town werd toen vrij- sproken. Zijn portier had Marokkanen ge- 'veigerd vanwege hun „slordige uiterlijk", luid- le het verweer. De eigenaar van discotheek De beulen kreeg een boete van 800 gulden, waar- -an de helft voorwaardelijk. Levendige handel in bedreigde dieren ZEIST Er is nog steeds sprake van een bloeiende illegale handel in be dreigde uitheemse diersoorten. De ver schillende wetten, conventies en veror deningen zijn tot nu niet in staat de il legale handel in bedreigde diersoorten en produkten daarvan aan banden te leggen. Dit bleek gisteren tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van de opening van het Nederlandse Traffic kantoor in Zeist. Traffic (Trade Re cords Analyses of Flora and Fauna in Commerce) is een internationale orga nisatie die met behulp van onderzoek- gegevens de internationale dierenhan del in kaart wil brengen en nastreeft dat beschermde diersoorten ook be schermd blijven. Gelijke behandeling van samenwonenden door ziekenfondsen DEN HAAG De ziekenfondsen moeten on gehuwd samenwonenden net zo gaan behande len als gehuwden. De ziekenfondswet moet daartoe worden aangepast. Daarmee moet niet gewacht worden tot bijvoorbeeld de stelselher ziening sociale zekerheid is afgerond. Een com missie die was ingesteld door de Ziekenfonds raad, het overkoepelende orgaan van de zie kenfondsen, zegt dit in een advies aan de raad. Tot nu toe erkennen de ziekenfondsen onge huwd samenwonenden niet als economische eenheid. Naar verwachting zal de ziekenfonds raad het advies van de commissie overnemen. Aan de hand daarvan zal de raad van een gelij kluidend voorstel aan de regering doen. Proces-verbaal tegen pastoor HEERLEN De Heerlen- se politie heeft tegen een 65-jarige priester uit Heer len proces-verbaal opge maakt omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan ontuchtige handelin gen met kinderen uit zijn parochie. Enkele ouders hebben inmiddels aangifte gedaan bij de politie. De pastoor vroeg enkele we ken geleden aan de bis schop van Roermond of hij met emeritaat mocht gaan. Dit ontslag werd hem eind vorige week eervol ont leend. Celstraf en tbr geëist in zaak gasexplosie Woerden UTRECHT „Verdachte De G. is eigenlijk een heel aardige en zielige man", zo vatte officier van justitie mr G. Th. Hofstee de bevindingen van de psychiatrische observatiekliniek Pieter Baancen- trum gisteren samen. Hii eiste twee jaar gevangenisstraf plus-voorwaar delijke tbr. De 55-jarige J. de G. stond in Utrecht terecht voor het veroorzaken van een gasontplof fing in Woerden waarbij in januari van dit jaar vier mensen om kwamen. De officier van justitie achtte bewezen dat De G. in het huis van zijn kort daarvoor overleden buurvrouw de gaskraan had opengedraaid zodat de woning volstroomde met gas. Dat leidde tot de fatale ontplpffing. Volgens mr Hofstee was het De G.'s bedoeling een einde aan zijn leven te maken. Voor het zover kwam verliet hij echter het huis van zijn buurvrouw. Uitspraak over twee weken. Sexistiche studenten niet terug bij VU AMSTERDAM De drie studenten, die zich afgelopen studiejaar aan de Vrije Universiteit schuldig hebben ge» maakt aan sexistisch gedrag tegerl vrouwelijke mede-studenten en perso neel, worden vooralsnog niet aan d$ VU ingeschreven. De universiteits raad heeft dit gisteren in besloten zit# ting bepaald, aldus een bekendmaking van deze universiteit. De raad oor deelt dat er sprake was van „niet té' tolereren gedrag". De studenten ont» kennen overigens de beschuldigingen; Aan de VU en Universiteit van Am? sterdam worden binnenkort vertrou-j wenspersonen aangesteld bij wie kar» worden geklaagd over ongewenste in timiteiten. raag t~ j EN HAAG „Wie ook nieuwe voorzitter van t CNV mag worden, at hem in elk geval niet lergeten zijn vrouw goed 1 te lichten over de voor nadelen van een der- lelijke functie. Ze moet voorbeeld weten dat hij einig thuis zal zijn". Dit lerzuchtte mevrouw Van Meulen, echtgenote jan de huidige CNV-voor- itter, onlangs op een in- prmele bijeenkomst van christelijke vakcentra- 'aarschijnlijk is haar goed be- ilde raad overbodig. Want eega van de unaniem door vakcentrale voorgedragen indidaat-voorzitter Henk fstede zal in de loop der ja- (Hofstede is ruim twintig in dienst van de christelij- vakbeweging) al grondig nis hebben gemaakt met drukke leven van een ikbondsbestuurder. Zij weet wat haar te wachten staat. CN V-voorzitter-in-spé iat bekend als een harde en idegen werker. Hoewel hij de gelopen twintig jaar niet eel is geconfronteerd met mi- rrofoons en de warme lichten /an tv-camera's één van de I tdenen waarom hem nu een ebrek aan charisma wordt erweten is hij één van de ©langrijke peilers, zij het leer op de achtergrond, van et CNV-beleid van de afgelo pen jaren. De voorzitter kan dan ook bogen op de steun van het bestuur en de voorzitters van de aangeslo ten bonden, als hij volgend jaar oktober de voorzittersha mer overneemt van de dan zestig geworden Harm van der Meulen. Kroonprins Voor Van der Meulen breekt volgend najaar een tijd van rust aan. Het viel niet mee binnen de CN V-gelederen een geschikte opvolger te vinden. Van der Meulen heeft in zijn voorzitterschap het gezicht van de vakbeweging dusdanig bepaald, dat een CNV zonder hem bijna ondenkbaar lijkt. Het spookbeeld van een op stappende Van der Meulen is door bestuur en bondsraad ja ren vooruitgeschoven hoewel al geruime tijd bekend was dat Van der Meulen, zodra de mo gelijkheid zich zou voordoen, met VUT zou gaan. Deson danks is intern nooit eerder nagedacht over de vraag wie hem zou moeten opvolgen. Het woord „kroonprins" komt in het CNV-jargon niet voor. Sterker nog: in het CNV-ver- bondsbestuur, dat de voor- dracht doet, zat behalve Hofs tede geen potentiële kandi daat, zodat het niet meer dan logisch was dat de vice-voor- zitter de taak van Van der Meulen zou overnemen. Ook in de bonden was niemand te vinden die voor alle partijen aanvaardbaar zou zijn. De ambtenaren maken de grootste groep uit binnen de vakcen trale. maar ook bij de CFO la gen geen geschikte kandidaten voor het oprapen. Ton de Jong, voorzitter van de CFO, en één van de belangrijke mannen binnen de verbonds raad, zou een waardige opvol ger van Van der Meulen kun nen zijn ware het niet dat De Jong van dezelfde generatie is en dat derhalve ook voor hem de VUT-leeftijd reeds in zicht verbaasd toen in de discus sies over de opvolging van Van der Meulen de naam van Hofstede viel. Hoewel het be leid van de christelijke vaken- trale met de komst van de nieuwe voorzitter niet wezen lijk zal veranderen, zal wel het gezicht van het CNV naar bui ten toe anders worden. Het schallende, vibrerende, veelal norse stemgeluid van Van der Meulen maakt plaats voor het zachtmoedige, eeuwig glimla chende gelaat van Hofstede. Kon Van der Meulen om het minste of geringste in woede uitbarsten, Hofstede lijkt niet snel kwaad te krijgen. De één noemt het een gebrek aan charisma en uitstraling, de ander een verademing na het tijdperk „Harm". Zonder af breuk te willen doen aan de kwaliteiten en capaciteiten van Hofstede valt duidelijk te constateren dat zijn voor dracht een noodgreep is ge weest bij gebrek aan kandida ten die wèl voldoende bij de achterban overkomen. Om die reden hebben de tegenstanders van Hofstede's kandidatuur £je hun bezwaren ingeslikt en de ££n man het voordeel van de twij- 'de veelbelovende .jongere 6eêeven- dertigers" binnen de vakcen- TT trale als vice-voorzitter voelde Z?}1_zeB< H°.'?ted.?h:t'rOT:''r: met name De Jong zelf niets. Henk Hofstede: „Ik voel me beter thuis in cursusverband Hij prefereert zijn laatste jaren uit te zitten als voorzitter van de ambtenarenbond. Verbaasd Zowël in als buiten de vakbe weging keken nogal wat men- „Ik voel me beter thuis susverband en op diepgraven de vergaderingen dan op hele grote demonstraties. Daar heb ik nog niet veel ervaring mee. Maar het is een uitdaging en kennelijk heb ik de steun van de hele beweging". MARGA RIJERSE tfAASTRICHT/STOCK- IOLM Prof. dr. Theo van loven, hoogleraar internatio- taal publiek recht aan de lijks Universiteit van Lim- >urg, heeft de Right Lively- lood Honorary Award gekre- een onderscheiding die in wandeling bekend staat als „alternatieve Nobelprijs", is gisteren op een perscon- erentie in Stockholm bekend- [emaakt. Aan de Honorary ^ward is geen geldprijs ver- londen. De onderscheiding is Van Bo ven met name toegekend voor zijn „onomwonden en compro misloze stellingname" tegen schending van de mensenrech ten. Daarbij is in het bijzonder gedacht aan zijn werk als di- mensenrechten van de een functie waaraan in '82 nogal abrupt eind kwam. nieuwe secretaris-generaal de VN besloot toen zijn niet te verlengen, mede onder druk van een aan tal Latijns-Amerikaanse dicta turen, die van Bovens „uit drukkelijke stellingname te gen de onderdrukking van mensenrechten" minder kon den waarderen. De Right Livelyhood Financi al Award, waarmee een be drag van 750.000 Zweedse kro nen gemoeid is, wordt dit jaar door drie winnaars gedeeld. Het zijn twee Amerikaanse onderzoekers, een groep Hon gaarse milieudeskundigen en een werkgroep vi rechten uit India. Prof. dr. Theo van Boven )EN HAAG Volgende /eek (vrijdag 18 oktober) wor- en strengere eisen voor het ellen van garnalen en de uimtes waarin dat gebeurt 'an kracht. Dan treedt een e verordening van het 'roduktschap voor vis in wer ing. De nieuwe regels zijn een uitvloeisel van de shigel- la-affaire van begin vorig jaar, waarbij veertien voedselvergiftiging Secretaris drs. D. Langstraat van het schap gaat er vanuit dat de Keuringsdiensten van Waren de naleving van de verordening zullen controle ren. Volgens Langstraat biedt de nieuwe verordening de keuringsdiensten voldoende mogelijkheden om naleving van de verordening te contro leren. Bij het produktschap zijn on geveer 3.000 aanvragen voor een vergunning voor het thuispellen ingediend. In de nieuwe verordening zijn zowel de handelaren als de pellers zelf verantwoordelijk voor de hygiëne tijdens het pellen. Behalve voor garnalen wordt ook de keuring voor vis bin nen afzienbare tijd strenger. Staatssecretaris Ploeg werkt aan een herziening van het uit 1940 stammende en voor het laatst in 1978 bijgestelde Vis- besluit. Een van de eisen zal zijn het koelen van vis van be gin tot eind, dus van vangst tot het aanbieden in de winkel. 5USKE EN WISKE „ANGST OP DE AMSTERDAM" DEN HAAG De commissie Geertsema heeft een lichte voor keur voor het Sloegebied in het Zeeuwse Borsele voor de opslag van radio-actief afval. In haar gisteren uitgebrachte eindadvies aan minister Winsemius (Vrom) schrijft de commissie dat het bestuurlijk klimaat in Borsele gunstiger is dan in Klundert, de gemeente waarin de tweede geschikte lokatie (Moerdijk) ligt. De overige elf lokaties zijn op grond van financiële of bestuurlijke bezwaren afgevallen, zo schrijft de commissie. In Borsele en/of Klundert zal het laag- en middel actief afval opgeslagen moeten worden dat tot 1998 nog bij het afvalverwer kingsbedrijf Covra in Zijpe is ondergebracht. Bovendien moet hier tijdelijk (tot 100 jaar) hoog radioactief splijtingsafval be waard worden, dat in de jaren negentig uit Frankrijk en Groot- Brittannië aan ons land wordt terugbezorgd. De Vereniging Milieudefensie heeft de werkwijze van de com missie als „misleidend" bekritiseerd, omdat ze in de discussies ten onrechte de nadruk gelegd zou hebben op het ziekenhuis- en laboratorium-afval. De Stichting Natuur en Milieu noemde het advies van de commissie Geertsema voorbarig, aangezien eerst de milieu-effecten op een rijtje moeten worden gezet. Veel vedetten uit de jaren vijftig waren gisteren naar Oud-Loosdrecht gekomen voor de pre sentatie van Boosts boek. V.l.n.r. Mieke Telkamp, Peter Knegjes, Dick van Rijn, Ida de Leeuw van Rees, Fanny Blankers-Koen en de auteur zelf. OUD-LOOSDRECHT De twintiger jaren waren „roaring", de dertiger ja ren armoedig en de veer tiger jaren stonden in het teken van de oorlog. Wie de vijftiger jaren heeft meegemaakt, zal terug denkend het beeld van een herrijzend Neder land voor ogen hebben. Hoe Greet Hofmans, de watersnoodramp, Luce- bert, de eerste na-oorlog- se personenauto van Daf, Bill Haley, pressure-coo kers, Paul Vlaanderen, de opkomst van de NVSH en de introductie van profvoetbal op de Nederlandse velden een decennium hebben beïn vloed, dat is allemaal te lezen in het boek „Wat je zegt ben je zelf en ande re herinneringen aan de jaren vijftig" van journa list Rolf Boost. Boost, nu 45 jaar oud, was in de jaren vijftig zelf een tiener en schrijft vanuit die optiek over de zaken die de mensen toen bezighielden. Een her kenbaar boek, met veel foto's en met twintig Wibo's, de te keningen die Rolfs oom Wibo Boost sinds 1951 voor de Volkskrant tekende. Veel vedetten uit de jaren vijftig waren gisteren naar Oud-Loosdrecht gekomen voor de presentatie van Boosts boek. Fanny Blan kers-Koen, Ida de Leeuw, Mieke Telkamp en Jeen van der Berg namen er de eerste exemplaren in ontvangst en vierden met andere nostali- §isch ingestelden als Kick tokhuizen, Ellen Vogel, Joop Doderer en Kees Schil- peroort een gepast jaren vijf tig-feest. Compleet met jaren vijftig-sigaretten als Golden Fiction, -Miss Blanche en Chief Whip. Sommige gasten vormen be langrijke onderwerpen in „Wat je zegt ben je zelf". Het boek doet herinneringen her leven aan sportieve presta ties, legendarische radiopro gramma's, de beginnende te levisie van de jaren vijftig en nog veel meer. Mensen, ge beurtenissen, politieke situa ties en de snelle groei en ver andering van de na-oorlogse wereld hebben duidelijk hun stempel gedrukt op het boek. Kuise zedelijkheid Leven in de jaren vijftig was voor Boost leven tussen de Marshall-hulp en de welvaart in. „Het nieuwe begin, maar dat wel op basis van de oude verhoudingen: de verzuiling, de rol van de kerken, de nog altijd kuise zedelijkheid", schrijft Boost. Het was de tijd waarin de Amerikanen de atoombom hadden en de Rus sen niet. En als de Russen het onding onverhoopt wel zou den hebben (en gebruiken), dan ging Nederland gewoon met een blik witte bonen in tomatensaus onder de trap zitten. Het gezin is dan nog de on betwiste hoeksteen van de samenleving, maar het le vensritme van de jeugd maakt zich los van de oude ren. Rock en roll raakt in, net als cola met een tic. Van de Amerikanen krijgt Nederland naast de geboorte golf ook de consumptiemaat schappij cadeau. Voor de vrouw, die zoals toen nog vanzelfsprekend, haar plaats heeft aan het aanrecht, wor den de taken zogenaamd lichter gemaakt door de vele huishoudelijke hulpjes die over ons land worden uitge stort. De ijskast, broodrooster en snelkookpan doen vanuit Amerika hun intrede, net als trouwens de angst voor de communisten. De koude oor log wordt langzaam maar ze ker killer. De BB-oefeningen en het lijstje op de WC „Wat te doen bij een atoomaanval" leren dat de oorlog in de ja ren vijftig voor velen (weer) zeer dichtbij is. De aanwezig heid van KNIL-lers, Moluk- kers en spijtoptanten maken duidelijk dat Nederland geen zeggenschap meer heeft over de koloniën. Een schandaal, zeggen sommigen in die tijd. Boost herinnert zich ook de echte schandalen. Zoals dat van Greet Hofmans en van de (toen nog) zeven van Bre da die gratie willen. De wa tersnoodramp van 1953 was in die tijd volgens Boost nog spectaculair, omdat de vijfti gers het in hun tijd nog voor doen met de fan tasie van de radio. Intussen wordt „aan de deur van de kerk al flink gemor reld", zoals Boost het uit drukt. Het rommelt al wat, hoewel de Roomse Kerk in de toenemende verzuiling zijn greep op de samenleving versterkt. De gedachte van de NVSH en de kleinere ge zinnen grijpt om zich heen en verkrijgt in tien jaar maar liefst 100.000 aanhangers. In de vijfiger jaren is het echter nog niet alles goud wat er blinkt, want mode-adverten ties worden in het zuiden van het land nog altijd bijge werkt, als er sprake is van een te korte rok of een decol leté. Boost geeft een aardig over zicht van de belangrijkste feiten en gebeurtenissen van zijn tijd en behalve dat ook heel veel nostalgie, die ook voor andere generaties niet moeilijk toegankelijk is. Ruime aandacht krijgen zo evenementen als de toen nog regelmatig verreden Elfste dentocht. In 1955 wint Jeen van den Berg de tocht in een recordtijd. „Voor Paul van Vlaanderen blijven we thuis", schrijft Boost. „De straten zijn uitgestorven. Evenals bij Showboat. Maar de radio krijgt vanaf 1951 concurrentie van de NTS. Hanny Lips, Tanja Koen en Karin Kraaykamp worden de pin-ups van de Neder landse huiskamer. Voor Do- rus en Pension Hommeles blijven we thuis, of we kij ken bij de buren die w e 1 tv hebben", mijmert Boost. Natuurlijk kan Boost over dreven nostalgische gevoe lens verweten worden (hij schaamt zich er althans te recht niet voor). Maar ook hier geldt weer de titel van het boek: wat je zegt ben je zelf. Zo zal iedereen wel z n eigeti herinneringen aan één of meer decennia hebben. Wat dat betreft mist het boek van Boost iets: wat blanco pa gina's, voor de kostbare te rugblikken. naar de eigen jeugd. ARJEN VAN DER SAR fig", 128 pagina's, Uitgeverij Holkema en Warendorf in Weesp, prijs 14,90 (alleen in Bru na-winkels DEN HAAG De Vereniging Vredesopvoeding en Anti-Mi- litarisme (VA) heeft gisteren de afdeling Rechtspraak van de Raad van State gevraagd een verbod op het in dienst nemen van een erkend gewe tensbezwaarde ongedaan te maken. Minister De Koning van Sociale Zaken en Werkge-' legenheid had de tewerkstel ling van een gewetensbe zwaarde bij de Vereniging ge weigerd. De Vereniging zegt geen geld te hebben voor een beroepskracht. De belangrijkste argumenten zijn i die de minister gering hanteert zijn, dat het rijk door geldgebrek maar een beperkt aantal plaatsingspro jecten voor gewetensbezwaar den kan financieren en het feit dat professioneel toezicht op de tewerkgestelde bij VA ontbreekt. Beide argumenten werden door de raadsman van de Vereniging, mr. M.G. Door nbos, aangevochten. Volgens hem is er een tekort aan plaat sen voor gewetensbezwaarden. Ook staatsraad mr. W.J. van Eijkeren vroeg zich af vrijwilligers waaruit de stichting bestaat minder goed toezicht zouden kunnen houden dan beroepskrachten. Mr. M.H. van der Goes, die na mens de minister sprak, meen de echter dat een beroeps kracht meer zekerheid geeft over de continuïteit van de be geleiding. De verschillende ge tuigen en deskundigen pro beerden duidelijk te maken hoe belangrijk het is dat ook het geluid van een gewetens bezwaarde („iemand die heeft nagedacht") wordt gehoord in de voorlichting op scholen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5