Europees parlement bereidt coup voor op Hollandse mediawet nf Au-pairwerk vanaf 1986 „culturele uitwisseling" Acupunctuur helpt bij afkicken van verslaafden 5WLJuïl/B___i Nederlands aandeel in Unifil beperkt tot „symbolische eenheid99 SMIT HAALT UIT NAAR BRINKMAN """V CA NCE GEMS. ;«€2oO f VM yWT&JL NETHE VAVTD EoBBV-sr/yiQN? Nieuwe adviesraad vrede en veiligheid ™a2BINNENLAND £eidóc6otucutt WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 PAGINA 3 inister positief over nachtbussen tdEN HAAG De kans dat er ons land nachtbussen gaan rijden is belangrijk toegeno men. Minister Smit-Kroes [Verkeer en Waterstaat) heeft in een verklaring van haar fj ministerie laten weten ereg" C le dat dermj insel positief te staan tegen- er het plan. Het idee voor t laten rijden van nachtbus- n over langere afstanden is iafcfkomstig van de busonderne- t piing OAD uit Holten. De on- ia ierneming wil tussen Gronin Utrecht, Enschede 'trecht en Eindhoven en Utrecht nachtbussen laten rij- DEN HAAG Het Secre tariaat-Generaal van de Verenigde Naties is te leurgesteld over het Ne derlandse besluit om de ongeveer 140 militairen die nog deel uitmaken van de VN Vredesmacht in Zuid-Libanon terug te trekken. Nederland heeft de volkerenorganisatie meegedeeld dat het „als blijk van solidariteit en principiële steun voor vre desoperaties" slechts „een kleine symbolische een heid" in Libanon wil ach terlaten. Zo'n eenheid zou kunnen be staan uit de thans al aanwezige vijftien man militaire politie, die zouden kunnen worden gestationneerd op het Unifil- -hoofdkwartier in Naqoura. De VN hebben nog niet op het aanbod gereageerd. Evenmin is bekend welk land troepen zal gaan legeren in de nu nog Nederlandse sector die om dat de door Israel geprocla meerde veiligheidszone er dwars door heen loopt een van de meest gevaarlijke is. Het grootste deel van de Israë lische troepen is weliswaar be gin van dit jaar teruggetrok ken, maar Israël blijft aanwe zig via het door Tel Aviv fi nancieel en met wapens ge steunde „Leger van Zuid-Li banon" van Antoine Lahad. Daarnaast voert Israël, zoals Buitenlandse Zaken in Den Haag zegt, „redelijk perma nent op ad hoc-basis" invallen vanuit Israël in de veiligheids zone uit. Deze zone is niet dui delijk omlijnd, maar omvat het gehele gebied van waaruit een dreiging voor Israël zou kun nen ontstaan. Den Haag heeft geen overleg gevoerd over mogelijke ver plaatsing van de Nederlandse troepen naar een minder ge vaarlijk gebied. Evenmin is geprobeerd andere troepenle verende landen te bewegen hun eenheden terug te trek ken, zodat Nederland niet als enige een terugtrekkingsbe- sluit zou behoeven aan te kon digen. Van de negen andere landen Fiji, Finland, Frankrijk, Ghana, Ierland, Italië, Nepal, Noorwegen en Zweden zou alleen Noorwe gen overwegen zijn bijdrage te beperken. De Nederlandse troepen on dervinden enerzijds steeds grotere risico's en terwijl an derzijds elk uitzicht op een re geling waarbij Unifil nog een zinvolle taak zou kunnen ver vullen ontbreekt. Als er één les uit de Nederlandse militai re aanwezigheid in Libanon moet worden getrokken dan is dat deze, dat vredesoperaties gepaard moeten gaan met di plomatieke pogingen om het conflict op te lossen, zo zegt men op Buitenlandse Zaken. Unifil heeft zich nooit volledig van zijn taak kunnen kwijten, omdat Israël na de eerste inval in 1978 de „Republiek Vrij Li banon" van Haddad in dat ga- bied steunde. Niettemin, zegt men op het ministerie van de fensie, is de operatie niet voor niets geweest. Het Nederlands Unifil-gebied was „een oase van rust", de bevolking heeft de aanwezigheid van de Ne derlandse troepen altijd hoge lijk gewaardeerd. Voor de uit Unifil terugge trokken militairen bepleit de soldatenvakbond AVNM een. goede opvang. De ervaring met eerder teruggekeerde Unifilmilitairen heeft geleerd dat de zware druk waaraan zij hebben blootgestaan thuis soms tot aanpassingsmoeilijk heden leidt. Recreatielawaai onder de loep UTRECHT Gemeentelijke overheden, particulieren en ei genaren van recreatie-inrich tingen zoals discotheken en motocrosscircuits hebben drin gende behoefte aan een lande lijk uniforme regulering op het gebied van geluidhinder. Dat bleek gisteren op de veer tiende studiedag van de Ne derlandse Stichting Geluidhin der (NGS) in Utrecht. Volgens de NGS veroorzaken recrea tie-inrichtingen voor recrean ten en omwonenden vaak veel geluidoverlast. Omdat landelij ke regelgeving ontbreekt is bestrijding van deze hinder onnodig moeilijk. ïn alte groei et kab le voo )ep de te doe u zoie jurdei I, is zo' fioe inj ale ste de bi alsof lepaak njzigij elijkhi daar >ch oo nderir kerht al. Al ens d :o ster ibetaa le dru GUS DE VRIES: „DE DIJKEN STAAN AL OP BREKEN" ii ARNHEM VVD-minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft op een partijbijeenkomst in Arnhem fel uitgehaald naar het ondertite lingsverbod van minister Brinkman (omroep) voor Europa TV: „Het on dertitelingsverbod voor Europa TV maakt de toegang voor een breed publiek onmogelijk, werkt discrimi nerend voor gehoorgestoorden en mensen die geen buitenlandse talen beheersen, verzwakt het program ma-aanbod en is juridisch discuta bel". Volgens Smit is het voor de kij ker niet te begrijpen dat de overheid enerzijds miljoenen investeert in een nieuw satellietstation en anderzijds niet nalaat het kijkgenot te belem- imme eringt DEN HAAG De media- itiatiefdiscussies in binnen- buitenland zijn voor de /an hJleek bijna niet meer te aben ijvolgen. Het zal niet zolang grenzen" meer duren, voordat met mog&de regelmaat van de klok nieuwe (satelliet)zenders op de kabel verschijnen, iie buk Onderwijl probeert Ne- ^emWderland de oprukkende media-industrie met ver- ,inJ ouderde wetgeving "anjtoom te houden. Omroep 16 Beland zal, ondanks de be schermende maatregelen °*l*jyan WVC-minister Brink- M.ddfcaan weldra haar grenzen grad» aangevochten zien. is, dat de lidstaten hun gren zen zullen moeten openen voor eikaars tv-programma's, al dan niet via satellieten aan geboden. „Televisie zonder :en" is het Europese de- En daarbij past geen pro tectionisme, waarbij de lidsta ten elk hun eigen „toko" kun nen blijven houden. In alle landen zouden dezelfde regels moeten gaan gelden voor het toelaten van buitenlandse zen ders. De geestelijke vader van de ontwerp-resolutie is de Neder landse VVD-Europarlementa- riër, Gijs de Vries. Vlak voor hij naar Straatsburg vertrekt, voorspelt hij dat minister Brinkman het nog moeilijk zal krijgen met zijn mediavoor- stellen en dat Europa-tv door opjajlii het Europees Parlement toedoen van Nederland een fi asco dreigt te worden. Struisvogelpolitiek „Als we het politiek een beetje slim spelen, kan het Europees derlandse mediabeleid ingrij- n« pende gevolgen kan hebben. De essentie van die resolutie Parlement heel wat meer in vloed uitoefenen dan waartoe het bevoegd is. Ook Nederland zal politiek beslist niet om het Europese standpunt heen kun nen", zegt Gijs de Vries strijd vaardig. „Ik merk dat onze voorstellen heel wat reacties binnen de politiek losmaken. Want er zal flink gesnoeid moeten worden in het oer woud van protectionistische maatregelen". „De dijk staat op breken. De satelliet-ontwikkelingen zijn toch niet tegen te houden. Je kunt het wel een tijdje rekken, maar daarna komt de klap al leen maar harder aan". Dit al les klinkt nogal onheilspel lend, maar De Vries is ervan overtuigd dat het zal gebeuren: minister Brinkman kan van Europese zijde serieuze tegen stand verwachten tegen de discriminerende maatregelen in zijn Mediawet. Het verbod tot ondertiteling voor buiten landse zenders zal moeten ver dwijnen, kabelexploitanten moeten hun eigen programma pakket samen kunnen stellen en het verbod van „op Neder land gerichte reclame" zal kunnen standhou den. Maar hoe denkt Europa met j}rjn] een op zich machteloze resolutie de grenzen te kunnen openbreken en Nederland te dwingen dit soort maatregelen achterwege te laten? Het ant woord is, dat een en ander ge regeld zal worden wet gehaald. Al is het natuur lijk van de gekke dat hij nu bij Europa-tv dat verbod weer heeft toegepast. Dat is toch je reinste struisvogelpolitiek!". Voordat die Europese richtlijn er is (en daar gaat nog wel een je overheen) zal minister Brinkman langs andere wegen stevig onder druk worden ge zet, zo laat de VVD-parlemen- tariër weten. „De maatregelen die buitenlandse zenders dis crimineren ten opzichte van binnenlandse omroepen regeia zaï woraen in een r.u- zuJlen moeten verdwijnen. Ik ropese nchthjn. De Vries: Die verwacht dat de ^llrnn„„ richtlijn betekent dat de lidsta ten zich politiek en juridisch verbinden om de nationale te passen. En verwacht dat de Europese Commissie over enige weken de minister in een brief een openlijke schrobbering zal ge- Zaken als het reclame- HS«d strijd den omgebou De eerste overwinninkjes op zogeheten „segmenteringsver- Brinkman zijn volgens De bod", dat kabelexploitanten Vries al binnengehaald. „Het verbiedt zelf uit te maken wat Europa uit de ontwerp-Media- Europese Commissie kan niet anders dan Nederland om die reden voor het Hof van Lu xemburg te dagen. Wat dat be treft hoeven we niet eens te wachten op die richtlijn. Als het zover komt dan heeft Brinkman door zijn strakke houding de schuld aan zichzelf te wijten". In ons eigen land zijn de dis criminerende effecten van het mediabeleid overigens al op de buis merkbaar. Het voormali ge Olympus-project, nu Euro- pa-tv, is vorige week behoor lijk gehandicapt gestart op 15 kabelnetten: zonder ondertite ling van de buitenlandse pro gramma's, zodat vele kijkers het zullen laten afweten. „Vol strekt ongerijmd" vindt De Vries deze manouevre van mi nister Brinkman. „Adverteer ders zullen wegblijven of ge woon afhaken. Europa-tv dreigt daardoor een groot fias co te worden. Het mediabeleid in Nederland is pure loop- graafpolitiek geworden". FRANS WEERTS Ontwapenend Met gebalde vuisten en vervaarlijk grommend be jegende premier Lubbers gisteren in het Gelderse Ede een jonge demon- strante, die blijkens zelf gemaakt protestbord niet erg te spreken was over diens kruisraketten-be- leid. Tot een echt hand gemeen kwam het echter niet, zoals moge blijken uit de met moeite be heerste grijns en ronduit ontwapenende glimlach van premier en oppositie. Lubbers was in Ede voor de uitreiking van het 100.000ste garantiecerti ficaat op een nieuwbouw koopwoning. 'er u t ove iveni DEN HAAG Door de toelatingseisen te versoe pelen, wordt het vanaf ja- oinuari 1986 wettelijk mo gelijk au pairs van buiten de EG in Nederland toe te laten. Momenteel komen SJjaarlijks zo'n duizend jon ge mensen, voor het over grote deel meisjes, naar ons land om voor een jaar een gecombineerde func tie van licht huishoudelijk Werk en kinderopvang te Jlvervullen. Maar in feite i zijn de meesten van hen >rs tot nu toe illegaal in Ne- droog derland geweest. mati, vei In buitenlandse dagbladen Is wi komt de lezer nog regelmatig lai 'kleine annonces tegen met op- im loepen aan meisjes, die wel rm e een tijdje in een Nederlands c/elf gezin zouden willen wonen. engst zijn met name gezinnen ~waar zowel man als vrouw werken en die iemand nodig hebben om de kinderen van ~3fichool te halen of tussen schooltijd door een snee brood 'voor te schotelen. De au pair moet zich ook beschikbaar verte houden voor licht huishoude- nlijk werk. Dat alles tegen kost gesnt en iBWoning en een zakgeld van gemiddeld vierhonderd gulden per maand. Nu zou een au pair van binnen de EG zonder problemen een werk- en verblijfsvergunning krijgen. Maar over het alge meen wordt niet de moeite ge nomen om die twee vergun ningen aan te vragen. Voor ie mand uit een niet-EG-land daarentegen, bleven de gren zen in verband met het stren gere toelatingsbeleid dicht. Dan maar de illegaliteit in. Door het au-pairwerk voor mensen van buiten de EG aan te merken als een culturele ac tiviteit, mogen ook zij vanaf januari- 1986 voor een jaar in ons land wonen. Werkloosheid De belangstelling voor au- pairwerk groeit de laatste ja ren sterk, alus Hilly Snippe van het Bureau Internationaal Jongeren Kontakt (BIJK). Die ontwikkeling is volgens haar niet uitsluitend te wijten aan de toegepomen werkloosheid. Vanuit typische emigratielan- den als Australië en Canada komen veel meisjes kijken waar hun ouders cq. grootou ders vandaan komen. Belgen komen voor de taalvaardig heid naar Nederland. Boven dien maken jongeren niet meer zo'n grote haast bij het kiezen van een werkkring of een studierichting. Eerst een jaartje rondkijken in den vreemde is wel zo aantrekke lijk. Het BIJK hoopt door de soepe ler toelatingseisen een grotere controle te kunnen krijgen op het au-pairwezen en op de gastgezinnen. Immers, wan neer het mogelijk is een ver blijfsvergunning te verkrijgen, hoopt men dat het illegale cir cuit verkleint. Het BIJK wil met ingang van 1986 voor au pairs naar Neder land gaan bemiddelen. Die be middeling bestaat uit het leg gen van contacten tussen au pairs en gastgezinnen; van de laatste categorie zijn er nog steeds te weinig. Het BIJK gaat ook bij het gastgezin op bezoek, zodat aan de au-pair kan worden doorgegeven wat haar (of hem) staat te wachten. Het wil nog wel eens voorko men dat de onderlinge ver houding wordt verstoord, als de au pair blijkt te roken en de gastouders niet of dat het gast gezin er bijvoorbeeld een an dere religie op na houdt. Het BIJK organiseert morgen en overmorgen in Bunnik een internationale conferentie over het au-pairwerk. Tijdens deze bijeenkomst zal worden geprobeerd te komen tot meer en betere au-pairmogelijkhe- den in het algemeen en tot de oprichting van een Europese Federatie van Au-Pairbu- reau's. Scene uit „Willem van Oranje". Dergelijke dramaprodukties zouden volgens het Europees Parle- mènt financiële steun moeten krijgen van de EG. STRAATSBURG Het Euro pees Parlement heeft gisteren met ruime meerderheid inge stemd met een voorstel van de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, film en TV-dramaprodukties te subsidiëren die een coproduk- tie zijn van minimaal drie lid staten, te subsidiëren. Alhoe wel de nationale regeringen van de tien lidstaten van de Gemeenschap nog niet hebben ingestemd met dit voorstel, is op het voorontwerp voor de begroting van de Gemeen schap voor 1986 ruim 12 mil joen gulden voor deze subsidie uitgetrokken. Vrees voor Amerikaanse con currentie is voor het Parle ment de voornaamste reden in te stemmen met de subsidie. De vraag naar tv-series en films neemt zodanig toe, dat de EG-landen vanaf het eind van de 80'er jaren per jaar 125.000 uur aan niet-documen- tair materiaal moeten produ- EEG wil subsidie voor film- en TV-produkties ceren. Coprodukties tussen lid staten kunnen de kosten hier van omlaag brengen. Nu is het zo dat invoer van Amerikaan se series als „Dallas" honderd duizenden guldens per uur goedkoper is dan het maken van een eigen serie. Voor film gaat hetzelfde op. Bijna vijftig procent van de in de bioscopen in de Gemeenschap draaiende films is Amerikaans. Het Parlement is bang dat door de overdaad aan Ameri kaans materiaal een gedeelte van de Europese culturele er fenis verloren gaat. Ameri kaanse series worden om schreven als: „sentimenteel, oppervlak- De Nederlandse christen-de mocraat Bouke Beumer teken de aan dat het gebrek aan een echte interne markt distributie van Europese films in de lid staten bemoeilijkt. De Neder landse liberaal Jessie Larive wees op het grote succes van produkties van eigen bodem. Zij noemde series als „Heren straat" en „De Weg" plus films als „Soldaat van Oranje" en „De Lift", die volgens haar in Nederland even hoge kijkcij fers halen als „Dallas" en „Dy nasty" en Amerikaanse films. De Europese Commissie ver klaarde dat de subsidie voor namelijk ten goede zal komen aan de industrie in Europese landen waar deze onderont wikkeld is. De Britse conser vatieven zijn tegen de subsidie. DE BILT Een acupunctuurbehandeling kan de ont houdingsverschijnselen bij verslaafden die afkicken verminderen. Dit bleek gisteren in De Bilt op een stu diedag van de federatie van instellingen voor alcohol en drugs (FZA) over acupunctuur als hulpmiddel bij het afkicken. H. Garretsen, epidemioloog bij de GGD in Rotterdam, zei dat bij een onderzoek naar de effecten van acupunctuurprogramma's in Rotterdam (Karl Hormannstichting) en Amsterdam (Jellinek- centrum) is gebleken, dat na twee weken bijna 60 procent van de cliënten zich beter voelde. Bij de klanten die na een half jaar nog te achterhalen waren was dat twee derde. Doel van de acu punctuurprogramma's is, door het bestrijden van de onthou dingsverschijnselen heroïnegebruikers te helpen bij het „clean" worden. Ook ex-gebruikers die klachten houden kunnen met acupunctuur worden geholpen om zo de kans op een terugval te verkleinen. Afkicken veroorzaakt tal van klachten: gemiddeld acht per cliënt. De meest voorkomende zijn transpireren, rusteloosheid en slaapstoornissen. Door de acupunctuurbehandeling (naaldjes in de oren en eventueel op andere „lichaamspunten") daalde het aantal klachten nauwelijks, maar ze werden wel als minder ern stig ervaren. Bij het onderzoek waren 194 cliënten betrokken, van wie er na een half jaar nog 64 konden worden achterhaald. Van hen ble ken er 11 clean, ofwel 17 procent. Dat is volgens Garretsen een niet gering percentage. Zelfs in het allerongunstigste geval als van de overige 130 niemand clean zou zijn komt het percenta ge nog uit op 6. gj FRIEMELS VMgr 1OU (JAAR UNEEW. N'gr Mens. 7)ijT6C6N p lefic&rr; KaxoitotKwA Hercules ingezet bij voedselluchtbrug DEN HAAG Nederland heeft uit fondsen voor ontwikke lingssamenwerking een vlieg tuig van het type Hercules C-120 ingezet voor het trans port van noodvoedselvoorra- den in Sudan. De Nederlandse actie maakt deel uit van een luchtbrug die de Europese Ge meenschap heeft ingesteld om voedsel te transporteren van de Sudanese hoofdstad Khar- DEN HAAG De minis ters Van den Broek (bui tenlandse zaken) en De Ruiter (defensie) zullen maandag 14 oktober een nieuwe Voorlopige Ad viesraad Vrede en Veilig heid installeren. Voorzit ter van de nieuwe Raad, die een twintigtal deskun digen omvat, is prof. dr. M. C. Brands, hoogleraar nieuwste geschiedenis aan de Universiteit van Am sterdam. De ministers, zo blijkt uit een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken, zullen waarschijnlijk vooral adviezen vragen over de gevolgen van ontwikkelingen op het gebied van de internationale veilig heidspolitiek op de verhouding tussen de Verenigde Staten en West-Europa, op de vorming van een Europese identiteit op veiligheidsterrein, op het be lang van wapenbeheersing en op de Nederlandse bijdrage aan de bondgenootschappelijke verdediging. Mr. P. van Vollenhoven woont in het RAI-Congres- centrum in Amsterdam de opening bij van de 28e Verkeerstechnische Leer gang van de ANWB.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3