Seidóe Go Omwonenden Galgewater zijn historische haven beu Zorgen om toekomst technisch onderwijs STAD OMGEVING oe slaat op hol mgen (15) ïtvoerd en (ishandeld Harde aanpak actievoerende Zwanenburgers bepleit Regio Leiden moet duurder Haags water gaan drinken WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 PAGINA 15 xe 1 o C DEN Een wild geworden koe, vluchtte gistermiddag om- •ks tien over twaalf van het terrein van de Groenoordhal- De koe is waarschijnlijk kwaad geworden doordat men haar kalf, dat ze steeds bij zich had gehouden, had afgenomen ;e naar de veemarkt ging. ?rvoer waren er nog geen problemen, maar op het ter- de Groenoordhallen werd de koe wild en rende over terrein in de richting van de Flores Vesterlaan. Daar ver en de koe door een gat in de afrastering. Ze liep de laan uit bij het spoorwegviaduct terecht, waarna ze enige tijd het terrein van molen de Herder draafde. Door een re koe in te zetten, hoopten enkele boeren, die het dier had- gevolgd, dat de koe tot rust zou komen, maar het baatte De koe sprong in het water van de Haarlemmertrekvaart de overkant. Bij het Heempark kwam de koe op de kant. In het Heempark werd het dier met twee scho- «van een verdovingsgeweer tot rust gebracht. Ze is daarna de veewagen naar het slachthuis gebracht. Jeugdige afperser aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gis termiddag omstreeks half één een 15- jarige jongen, die in Leiden woont aan gehouden, nadat hij een 13-jarige jon gen onder bedreiging zijn rugzak af nam. De 13-jarige jongen stond op het Stationsplein bij de bushalte te wach ten, toen de 15-jarige jongen zijn be dreigingen uitte en hem de rugzak af perste. Nadat de 15-jarige jongen was verdwenen, ging de 13-jarige jongen een oudere vriend halen en zochten daarna gezamelijk het Stationsplein af naar de kleine afperser. Toen ze hem vonden hield de grotere vriend de jon gen vast. De ander belde de politie. Weer klappen na verkeersgeschil LEIDEN De Leidse politie heeft een 30-jarige vrouw en een 34-jarige man uit Leiden aangehouden, die gister avond tegen tienen op de Lage Rijndijk een 36-jarige man uit Leiden mishan delden. Op de Lage Rijndijk ontstond een ruzie naar aanleiding van een verkeerssitua tie. De man en vrouw gaven de auto mobilist enkele flinke klappen in het gezicht. De man deed aangifte van de mishandeling op het politiebureau. Toen korte tijd later de man en vrouw zich ook meldden met het verhaal dat zij waren aangevallen en zich daarna hadden verdedigd, kon de politie het tweetal direct inrekenen. UNIVERSITEIT HOUDT VAST AAN ONTRUIMING BRILL LEIDEN De universiteit, eigenaar van het gekraakte pand van drukkerij Brill aan de Oude Rijn, is niet van plan ontruiming uit te stellen om de krakers enige tijd te gunnen hun verbouwings plan uit te werken. Een woordvoerder van de universiteit zei vanochtend dat wordt vastgehouden aan ontruiming. Deze zal wanneer de krakers het pand niet vrijwillig verlaten plaats vinden rond maandag 14 oktober. De krakers hebben tot op heden geweigerd zich uit te laten over de vraag of zij het pand vrijwillig zullen ontruimen. Naar verwacht wordt zal het PSP-gemeente- raadslid H. de la Mar dezelfde maandag de gemeenteraad in spoedvergadering bijeenroepen om te bezien of" ontrui ming kan worden voorkomen wanneer de gemeente het pand aankoopt. De la Mar heeft zich inmiddels ook tot de universiteitsraad gewend in een po ging ontruiming te voorkomen. Resul taten van deze interventie zijn nog niet bekend. Burgemeester C. Goekoop heeft van ochtend een gesprek met vertegen woordigers van de universiteit gehad. Het gesprek had een bemiddelend ka rakter maar heeft niet geleid tot enige wijziging in het standpunt van de uni versiteit.' GEMEENTERAAD MOET ZICH OVER VOORTBESTAAN BUIGEN LEIDEN Van de om wonenden mogen de his torische schepen in het palgewater vandaag nog net ruime sop kiezen. De Aanwezigheid van deze Barende bedrijfsvaartui- |en is hen een doorn in Bet oog. Anderen zijn er Aanmerkelijk positiever fcver gestemd - maar zij Boeven er dan ook niet He hele dag tegen aan te kijken. gemeenteraad mag zich Verheugen op een boeiende ie over het voortbe- van wat een toeristi sche trekpleistei heet te zijn. het experiment liep op 1 sep tember af, binnenkort dient beslist te worden over de voortzetting ervan. De komst de historische haven sproot voort uit de aanwezig heid van zeilende bedrijfs- vaartuigen op 3 oktober. Ruim een jaar geleden ging de gemeenteraad akkoord met een experiment om in een afgebakend gebied in het Galgewater de aanwezigheid van een aantal 'historische schepen' permanent toe te staan. Het was de bedoeling dat het een „dynamisch" ge beuren zou worden: zo'n schip zou misschien drie maanden in Leiden blijven liggen en dan met een ander schip, bijvoorbeeld uit Rot terdam, van plaats moeten ruilen. De omwonenden waren fel gekant tegen de komst van de schepen. Zij zagen hun vrije uitzicht belemmerd en vreesden de overlast van vuil en herrie. Hun bezwaren werden overigens door de be roepscommissie van de hand gewezen. Woonboten Bij de gemeente vallen in middels de eerste positieve reacties op het experiment te bespeuren. De reinigings dienst heeft bijvoorbeeld een positief rapport uitgebracht waarin staat dat de schepen geen overlast hebben veroor zaakt. De klachten van be- hebben geen opzien wie jarenlang van vrij uitzicht heeft kun nen genieten realiseert zich niet zo snel dat elders in de stad het vrije uitzicht een on bereikbare luxe is. Maar, zo verzekert gemeenteambte naar R. Verplancke: „De klachten moeten natuurlijk wel serieus genomen wor den". Verplancke is een rapport aan het voorbereiden over het gebeuren in het Galge water. Of dat rapport een po sitieve danwel negatieve con clusie zal krijgen, weet hij nog niet. „Er zitten nog wel wat haken en ogen aan. In het bestemmingsplan voor het gebied is de aanwezig heid van woonboten verbo den. Maar ja, wordt er op die schepen gewoond of verblij ven de eigenaars er gewoon een poosje, die vraag is niet zo gemakkelijk te beantwoor den". Wonen of verblijven, het zou nauwelijks interessant zijn ware het niet dat de omwo nenden dit soort zaken aan grijpen om de historische ha ven te boycotten. Van enige dynamiek in het gebeuren is tot op heden wei nig gebleken. De opzet dat de schepen er slechts een aantal maanden zouden blijven lig gen, is niet verwezenlijkt. De meeste schepen die teel in het Galgewater 1 Ook is het enthousiasme voor de historische haven minder gebleken dan werd ver- Maar dat kan volgens Ver plancke ook te maken heb ben met het feit dat het nog een experiment is. Want wie legt zijn schip in Leiden wanneer het onzeker is hoe lang deze er kan blijven lig gen. De nota van Verplancke wordt vermoedelijk dit jaar nog in de commissie ruimte lijke ordening behandeld. Gezien het feit dat de menin gen over het experiment zo uiteenlopen en juist dit soort onderwerpen in de commis sie uitgebreid de aandacht krijgen, kan het nog wel een spannend avondje worden. HAAG Drie le- van een Haagse fami- 'zijn gisteren en van- |gen aangehouden op 'enking van de ont- ■ing en mishandeling een 15-jarige jongen, eens uit Den Haag. annen verdachten de ilie van de ontvoerde an een sieradenr stal en probeerden de ap met zweepslagen het praten te krijgen. i dat niet lukte, werd de sbange jongen een ulti- im gesteld. Hij moest en tien minuten zeggen de sieraden zich bevon- anders werd hij „open eden" en zou er zout en zijn wonden worden •ooid. Gelukkig voor de is het zover niet ge- Hij werd gistermid- rond twee uur door zijn oerders bij het Rijswijk- sin uit de auto gezet, met waarschuwing dat zijn familie „uitgeroeid" zou ien, als hij naar de poli- ou stappen. eerste verdachte werd dezelfde dag aangèhou- Het betreft hier een 24- e Hagenaar, die eerder de familie van de jongen, tap was geweest om sie-' in te verkopen. Op een iwaakt ogenblik verdwe- die van de hoedenplank de auto, waarna de ver- :r onmiddellijk de be te familie hiervan ver- it. Om hierover zeker- te krijgen werd gister- end de 15-jarige iongen veg naar school klemge- In een leegstaand an de Snijderstraat d hij vastgebonden en landeld om hem aan het en te krijgen, hetgeen lukte. Volgens de politie er vooralsnog geen con- e aanwijzingen dat de fa- e van de jongen iets ft te maken met de ver- iing van de sieraden. rbrengst l iercollecte EIDEN De collecte behoeve van de Nier- ichting Nederland in de atste week van septem- ;r heeft ruim 25 mille op bracht. Dit bedrag werd ig^haald door tweehon- ra collectanten. Het re- ltaat is 1500 gulden ho- dan in 1984. STAATSSECRETARIS GINJAAR-MAAS BIJ HERDENKING 200-JARIG BESTAAN MSG Staatssecretaris mevrouw Ginjaar-Maas op de kansel in de Pieterskerk. LEIDEN „Het bedrijf sleven en het onderwijs zijn beide verantwoorde lijk voor een beter leer programma. Er komt bin nenkort een nota over leerplanontwikkeling waarin beide zijn betrok ken. Bekeken móet wor den welke inhoud oplei dingen moeten hebben voor een bepaald beroep of beroepeh. Zo'n leerplan moet duurzaam zijn en moet makkelijk aange vuld kunnen worden met kennis van een specifiek moment. Daartoe sta ik een flexibilisering van het onderwijs voor en dan be doel ik zowel de leerweg als het leerprogramma". Dit zei gistermiddag de staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen, me vrouw drs. N.J. Ginjaar- Maas tijdens de herdenkings bijeenkomst naar aanleiding van het 200-jarig bestaan vaji de middelbare technische school het koninklijk genoot schap Mathesis Scientiarum Genitrix. Tijdens die bijéén komst sprak verder burge meester C. Goekoop, de voorzitter van het bestuur van MSG ir. M.J.M. du Prie en de voorzitter van de vere niging van middelbare tech nische scholen, de heer R.E. Romme. De pianomuziek ge bracht door Bernard van den docent aan de mu ziek pedagogische academie in Leeuwarden zorgde voor een muzikale omlijsting. In haar redevoering ging de staatssecretaris in op de nieu we plannen met het onder wijs die erop gericht zijn het onderwijs flexibeler te ma ken." „Door leerprogramma's meer uit losse elementen op te bouwen kunnen veranderin gen sneller en makkelijker ingevoerd worden. Door de leerweg in te delen in eenhe den, is het verder mogelijk dat verschillende leerlingen verschillende leerwegen doorlopen binnen dezelfde school. Leerlingen kan zo een eigen leerweg aangebo den worden. Hierdoor kan beter worden aangesloten bij de individuele mogelijkhe den van de leerlingen. Uiter aard moet één en ander alle mogelijkheid tot doorstro ming ;naar andersoortig on derwijs hebben. De overstap moet vergemakkelijkt wor den, door leerlingen bijvoor beeld vrijstelling te geven van de leerstof, die zij reeds volgden. Het moet afgelopen zijn met demotiverende her halingen. We moeten er mee ophouden de leerlingen in eenzelfde keurslijf te per sen", aldus de staatssecreta ris, die overigens verder be nadrukte dat de leerlingen, niet alleen voor het bedrijf sleven worden opgeleid. „Het onderwijs moet er voor zor gen dat leerlingen later goed kunnen functioneren in de maatschappij. Ze moeten worden opgeleid tot goede burgers, mondige werkne mers en goede besteders van de vrije tijd". Burgemeester C. Goekoop hield een bloemrijke lezing over de geschiedenis van het Leidse onderwijs en prees het grote scala van onder wijsmogelijkheden binnen de stad. Maar bij zei daarbij nog steeds naar uitbreiding te streven en noemde de wens voor een HTS, een informa tica universiteit, een infor matica middelbare en hogere technische school en meer beroepseducatie voor volwas senen, binnen de Leidse ves tingen. Ook wees hij op het belang van meer vrouwen in het technisch onderwijs. De heer R.E. Romme, voor zitter van de VMTS, sprak zijn bezorgdheid uit over de toekomst van het technisch onderwijs. „Het1 middelbaar technisch onderwijs kan een bijdrage leveren aan het eco nomisch herstel van het land, maar dan moeten de opleidingen beter kunnen in spelen op allerlei vernieu wingen in de maatschappij. Als er vanuit de overheid geen middelen voor beschik baar gesteld worden, dan loopt het in de toekomst fout. Daarom moet er snel iets aan de kwaliteit van het onder wijs verbeterd worden, an ders verliezen we onze goede reputatie". Show nieuwe politiejacks Het uniform van de Leidse politieman is deze week veranderd. Sinds 3 oktober 1962 was men gekleed in het blauwe tuniek, dat destijds een welkome afwisseling was van het zwarte lakense pak. De jaren tachtig vroegen echter om een moderner en vooral gemakkelijker zittend pak. Vandaar dat het keurige jasje heeft plaats gemaakt voor een donkerblauwe jack. „Zo'n jack zit ge makkelijk en geeft heel wat meer bewegingsvrijheid", aldus voor lichter D. Graveland. Met die nieuwe jacks, voor de zomer met een stoffen kraak en in winterse uitvoering voorzien van een bon- trand, begint de Leidse politieman wat op zijn van de televisie bekende Amerikaanse collega te lijken. Dat is niet alleen de schuld van het nieuwe jack, maar vooral doordat het vuurwapen thans duidelijk zichtbaar wordt gedragen. Een beetje agressief zelfs. Maar los van de visuele verwantschappen met buitenlandse collega's, voelen de Leidse politiemannen zich lekker in het nieu we pak. Ze zijn er ook een beetje trots op. Vandaar dat drie le den van het korps gistermiddag een mini-modeshowtje gaven voor de deur van het bureau aan de Zonneveldstraat. Van links naar rechts: Peter Sieval in het zomerjack, Arno van de Giessen in de winterse uitvoering met bontkraag en Mary Bijman in het uniform zoals dat tot gisteren werd gedragen en SCHIPHOL Het Open baar Ministerie in Haarlem vindt dat de actievoerders die afgelopen vrijdag op de toegangsweg naar Schiphol autobanden in brand hebben gestoken. Volgens het Open baar Ministerie hebben deze actievoerders „op volstrekt ontoelaatbare wijze de belan gen van derden op het spel gezet" en zullen ze op zo kort mogelijke termijn voor de politierechter worden ge bracht. Dit heeft de Haar lemse officier van justitie mr. Slits gisterochtend meege deeld. De gemeentepolitie van Haarlemmermeer en - de luchthavenpolitie hebben vrijdagmiddag op de luchtha ven zeven actievoerders, in leeftijd variërend van 20 tot 25 jaar afkomstig uit Zwa nenburg en Halfweg, beho rend tot de actiegroep De Lastige Zwanenburger, aan gehouden. Deze actievoerders zullen volgens mr. Slits brandstich ting en opzettelijke versper ring van de openbare weg ten laste worden gelegd. Op deze delicten staan gevange nisstraffen die volgens mr. Slits maximaal tussen de ne gen en vijftien jaar kunnen oplopen, alsmede forse geld boetes. Volgens mr. Slits hebben de actievoerders zich blijkens hun verklaringen niet gerea liseerd waarmee zij bezig zijn geweest. „We willen berei ken dat indien dit soort ties doorgaan de betrokke nen zich bewust zijn van wat zij op zich hebben genomen en zeker zijn van een quate aanpak van het Open baar Ministerie", aldus Slits. Eenmalige uitkering Ouderen die problemen hebben met het invullen van het aanvraagformu lier voor de eenmalige uit kering kunnen morgen ochtend van tien tot twaalf uur terecht in club huis Noord-Rijnevest aan de Groenesteeg 107 waar men met het invullen wordt geholpen. Het for mulier moet voor 15 oklto- ber worden ingeleverd. Vrijwilligerswerk Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Stichting Dienstencentrum is vanaf vrijdag 11 oktober in het Stadhuis een ten toonstelling over vrijwilli gerswerk te zien. De expo sitie belicht een aantal as pecten van het vrijwilli gerswerk en is, hoe kan het anders, door vrijwilli gers in elkaar gezet. Hardrock Het hardrockcafé van het Breehuys aan de Bree- straat opent komende za terdag zijn deuren weer. Vanaf acht uur 's avonds wordt er oorverdovende muziek gedraaid. De deu ren gaan dicht om elf uur. In het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de zelfde straat wordt mor genmiddag een punkcafé gehouden. Er is live-mu- ziek van de Leidse punk- formatie Depraved Morals. De toegang is gratis. Het café met als naam Donder- café is elke donderdag avond van 21 tot 01.00 uur Klussen Vrouwen kunnen deelne men aan de cursus klussen bij het Leidse Volkshuis. De deelneemsters krijgen van alles te horen over eenvoudige karweitjes in huis, zoals timmerwerk, stekkers en electriciteit, behangen, verven, fietsen- reparaties enz. De cursus begint morgen en duurt tien weken. De kosten be dragen dertig gulden. Het Volkshuis begint deze week ook een cursus teke nen en schilderen. Voor inlichtingen over beide cursussen tel. 071-149180. Vrijwilligers- centrale De Vrijwilligerscentrale is wegens een verhuizing voor enige tijd gesloten. De centrale verhuist naar de Oude Rijn 44c in Lei- Herfstvakan tie De jeugd kan tijdens de komende herfstvakantie in het museum van Geolo gie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 met zevenmijls laarzen door de geschiedenis van de aarde stappen. Dat is althans het motto waar mee het museum deze va kantie in gaat. Van maan dag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur en zondag van twee tot vijf uur kun nen bezoekers er terecht. De toegang tot het mu seum is gratis. Wie echter op stap wil met zevenmijls laarzen moet een kwartje betalen. GS: SLECHTS DRIE WATERBEDRIJVEN IN ZUID-HOLLAND LEIDEN Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland houden vast aan hun plan de water-- voorziening in Zuid-Holland over drie grote bedrijven te verdelen. De reorganisatie moet rond 2000 zijn beslag krijgen. Dan zullen de inwo ners van de Leidse regio, Haags water moeten gaan drinken. De driedeling leidt tot de op richting van drie grote bedrij ven in de provincie. Een wes telijk bedrijf omvattende Den Haag, de Bollenstreek, Leiden en een deel van de Rijnstreek. De distributie in dit gebied wordt in handen gegeven van de gemeente Den Haag. Het oostelijke gebied omvat Al phen, Gouda en omliggende gemeenten, de watervoorzie ning is opgedragen aan het Goudse Waterleidingbedrijf. Het zuidelijke gebied heeft momenteel zijn in Zuid- Holland enkele tientallen be drijven werkzaam is vol gens GS een beter gebruik van bestaande voorzieningen. Te genstanders van het plan ver wijten GS er vooral op uit te zijn door schaalvergroting de overcapaciteit van water uit Rotterdam weg te werken. Door vast te houden aan hun oude plan, wijzen GS een inti- atief van een aantal waterlei- ding- en energiebedrijven uit Rijnland om tot de oprichting van één bedrijf voor het noor delijk deel van de provincie te komen, van de hand. Daar zou geen ruimte voor zijn in Zuid- Holland. De bedrijven hadden GS een jaar de tijd gevraagd om de fusie rond te krijgen. Mevrouw J. Fase, president- commissaris van de Leidse Duinwater Maatschappij, heeft zich altijd fel tegen de voorge stelde reorganisatie verzet. Volgens haar is de kwaliteit er slechter dan het Leidse en zij vreest^ dat de levering vanuit Den Haag leidt tot een prijsverho ging voor de gebruiker. In dit kader noemde zy een bedrag van 21 cent per kubieke me ter. Volgens GS „mag voorzichtig geconcludeerd worden dat het noordelijk deel van Zuid-Hol land een kostenverzwaring te wachten staat". Hoe deze prijs verhoging precies zal uitval len, weten GS niet. Zij schrij ven dat de financiële gevolgen met name afhankelijk zullen zijn van de eisen die de bedrij ven bij de fusies zullen stellen. „Moeten er overnamesommen worden uitgekeerd of moeten er investeringen gepleegd worden? Allemaal vragen, die medebepalend zullen zijn voor de tarieven die uiteindelijk in rekening zullen worden ge bracht, maar niet kunnen wor den beantwoord".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15