our de France'86 deaal voor klimmers Thijs heeft elftal al bijna rond Jecker in actie voor Atleten helpen Afrika" Larpov-Kasparov na 4 zetten al remise Smit-Kroes voorstander Spelen 1992 in Amsterdam Loting EC waterpolo Juventus-Verona toch op tv, maar geld naar fonds PORT SeidoeCoutfmt WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 PAGINA 1L J [een beelden van ïidafrikaanse [rand Prix bij tudio Sport LvERSUM De NOS zal op 19 ok- r in het programma Studio Sport beeldverslag verzorgen van de knd Prix autoracen van Kyalami in tf-Afrika. redactie van Studio Sport heeft afgezien vanwege de gevoelig- n dit soort onderwerpen uit d-Afrika. Bovendien is de Frans- i Alain Prost na jeland al zeker i Miljoenenverlies door TV-boycot LONDEN De Engelse voetbalclubs lij den gezamenlijk een financiële strop van meer dan twee miljoen gulden door de boycot door de televisie. Een geschil over de vergoedingen tussen de bond en de televisiemaatschappijen heeft ertoe geleid, dat geen wedstrijden meer wor den uitgezonden. Dat was voor de alge mene geldschieter, een Japans bedrijf, reden zijn bijdrage te verkleinen van bij na vier miljoen tot ruim anderhalf mil joen gulden. Bovendien zijn de vooruit zichten slecht. Een contractverlenging aan het einde van het seizoen is onwaar schijnlijk. Ook de sponsor van de beker strijd, de nationale zuivelindustrie, houdt het dan voor gezien. Sportprijsvragen DEN HAAG De verdeling van de prijzen van de lotto en toto van het afgelopen week einde zijn: Lotto 40 2e prijs: f5. Cijfcrspel 40 (vaste prijzen) 6 goed: 1 winnaar; 5 goed: 2 win naars; 4 goed: 18 winnaars; 3 goed: 190 winnaars; 2 goed: 1.958 winnaars. 3,70; 3e prijs: 1.110 x f 48,70. Toto-gelijk 40 le prijs: geen winnaar; 2e prijs: geen winnaar, 3e prijs: 33 x f 122,30; 4e prijs: 542 x f 10,30. Sparta wijkt weer uit naar de Kuip ROTTERDAM Het bestuur van Sparta heeft, na overleg met de gemeente en de Europese voetbalbond, alsnog besloten de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup tegen Borussia Mönchengladbach in het Stadion Feyenoord af te werken. De Rotter damse club verwacht voor het duel op 23 okto ber ook veel belangstelling uit de West-Duits- land. De eigen accommodatie van Sparta in de wijk Spangen voldoet niet geheel aan de door de UEFA gestelde eisen. De gewenste aanpassingen zouden een flink bedrag vragen, een investering die niet verantwoord lijkt omdat de club over een aantal jaren toch zal moeten verhuizen. Voor de wedstrijd tegen Hamburger SV week Sparta ook al uit naar De Kuip. Het toeschou wersaantal van 12.000 viel toen evenwel tegen. SPREEKKOREN TEGEN HAPPEL HAMBURG De positie van trainer Ernst Happel is er gisteren bij de inhaalwedstrijd van Hamburger SV tegen Leverkusen niet sterker op geworden. HSV verloor op eigen terrein na een chaotische wedstrijd met 3-1, waarna door de supporters, nog slechts ne genduizend in getal, het vertrek van Happel werd geëist. Na de uitschakeling in de West- duitse en Europese bekerstrijd bezet HSV in de competitie na tien speelronden de achtste plaats, met zeven punten achterstand op ranglijstaanvoerder Werder Bremen. Bay- ern München klom op naar de derde plaats, op drie punten van Werder. Bayern won voor eigen publiek (13.000) het inhaalduel tegen Hannover'96 met ruim verschil: 6-0. Bayern speelde zonder Matthaeus, de ge schorste Lerby en Rummenigge. Noord-Korea wil helft van Spelen LAUSANNE Noord-Korea neemt in de on derhandelingen over een eventuele opsplitsing van de Olympische Zomerspelen van 1988 van Seoel met niet minder dan vijftig procent van de evenementen genoegen. Dat heeft Chung Guk Chin, de woordvoerder van het nationale Olympische comité van Noord-Korea, gisteren na de eerste onderhandelingen in Lausanne verklaard. De Spelen van 1988 zijn toegewezen aan Zuid- -Korea. Noord-Korea heeft het Internationaal Olympisch Comité (IOC) voorstellen gedaan om tot een herverdeling te komen. Als aan hun ei sen niet wordt tegemoetgekomen, dan zullen de Noordkoreanen de Spelen boycotten, zo luidde het dreigement dat gisteren in Zwitserland naar buiten kwam. lRIJS Felix Levitan ft het etappeschema Dr de 73e Ronde van ankrijk volgens de jkte succesformule van laatste jaren in elkaar iraaid. Eerst een heel ige vlakke aanloop en bergen in het tweede leelte. De directeur >pt er meer dan twintig gen mee te lokken. Zij igen niet meer dan ne- renners, in plaats van opstellen. Vier Ne- andse ploegen zijn didaat: naast Panaso- en Kwantum willen •M en Skala hun de- it maken in het grootse ielerspektakel, dat vol ts Levitan in 1986 op- alle records zal leken. De Tour van 1986 begint op 4 juli met een proloog in Boulog- ne-Billancourt, een buitenwijk van Parijs. De karavaan trekt vervolgens via het noorden, Normandië en de vaste pleis terplaats Bordeaux naar het zuiden, waar eerst de Pyrene eën worden aangedaan voor het zwaartepunt in de Alpen komt te liggen. De reden waarom Levitan de renners pas in het tweede deel van de Tour over de toppen van het hooggebergte leidt, is eenvoudig te verklaren. Er zijn slechts enkele formaties, die een kandidaat-winnaar als kopman meebrengen. De meeste ploegen moeten het hebben van dagsuccessen. Zij krijgen elf dagen de gelegen heid te jagen op ritzeges en met de gele trui te spelen voor het in het hooggebergte me nens wordt voor het hanchevol echte kanshebbers. Doet Levi tan dit niet, zal het aantal in schrijvingen met de helft ver minderen. In 1977, toen na de proloog in Fleurance onmid dellijk over de Aubisque moest worden gefietst, stonden slechts honderd renners aan de start. Duur genoeg Tenslotte heeft Levitan liever twintig keer 200.000 gulden in schrijfgeld, dan tien keer. „Het is allemaal duur genoeg", sprak Levitan woensdag in Parijs op haast bitse toon. Hij haalde uit naar iedereen, die tijdens de voorbije zomer enige kritiek in zijn richting had ge spuid. Naast de ploegleiders, de politie, de pers, zelfs het publiek aan de kant van de route dat nog nooit één francje had hoeven te betalen voor het spektakel, en vooral ook naar de renners. „Honderden miljoenen kijkers in de hele wereld hebben gezien dat de ra-Hinault, dat de gele trui voor de Breton redde, greep hij niet in en zweeg hij. Levitan sprak de verwachting uit dit kwalijke aspect van de wielrennerij te kunnen ver mijden door het .prijzengeld aanzienlijk te verhogen en door de bergetappes te ver zwaren. Hij zei tenminste:,',De Tour van 86 levert de kom- pleetste renner af. Hij zal zich op alle terreinen en in alle omstandigheden dienen te on derscheiden". Zoetemelk Uitermate zwaar zijn de aan- helden van de Tour zich niet altijd even geweldig hebben ingezet. Ik betreur dat". Levitan zei erbij geen pole miek te willen voeren. Toen hij deze zomer tijdens de rit naar de top van de Aubisque, dichterbij dan wie ook, getuige was van het samenspel Herre- Felix Levitan (rechts): „Tour*86 levert de compleetste renner af". komsten in Superbagnères (19 km slotklim), Serre-Chevalier (12 km slotklim), l'Alpe-d- 'Huez (14 km) en Puy de Dóme (7 zeer steile kilome ters). In Serre-Chevalier moet voor het eerst in de Tour de Col du Granon worden be klommen. Joop Zoetemelk, dinsdag door Levitan en Ja- ques Goddet gehuldigd voor vijftien starts in de Tour, ken de die berg. Hij heeft er vlak bij een buitenverblijf. De we reldkampioen zei: „Het'is een gemene klim, een vies paadje steil omhoog. Ik begrijp niet, waarom die berg gekozen is, want er is totaal geen plaats voor publiek". De derde Ronde van Frank rijk voor dames wordt weer gelijk met de grote Tour gere den. Levitan gaf een schema in twee gedeelten op. Hij hoopte dat hij voor de derde Tour Feminin toestemming krijgt er weer één geheel van te maken. „De vrouwen heb ben dit jaar bewezen zware krachtproeven aan te kunnen. Ze reden sterk over de hoogste bergen en haalden een gemid delde snelheid over het gehele evenement van meer dan 36 kilometer per uur". Becker: demonstratiepartij ten bate van hongerbestrijding. JNCHEN De Westduitse tennisvedette Boris Becker heeft gezegd mee te spelen in een demonstratie ten bate van het rikaanse hongerfonds. Met de Zweden Wilander, Nyström en berg moet Becker op 14 december in München optreden in de knifestatie „Atleten helpen Afrika". JSKOU Bij de der ide partij van de laaktweekamp om de reldtitel zijn kampioen latali Karpov en uitda- Gary Kasparov giste- na 24 zetten te hebben iaan onverrichter zake elkaar gegaan. De nd in de tweestrijd, die ximaal 24 partijen urt, is na deze remise in nwicht gebleven: 6,5 - Mocht het gelijk blij- i dan prolongeert Kar- zijn wereldtitel. rpov, die met zwart speelde, tevreden zijn met de de- van het punt. Na vier da- pauze - de wereldkam- en vroeg afgelopen week- voor de tweede keer uit koos hij voor een Nim- Indische verdediging, hoe- I hem dat tot nu toe maar inig geluk heeft gebracht, rpov verloor tweemaal rste en elfde) met deze ope- ig en slaagde er alleen in de 'ende tot remise te brengen, hield hij echter de stand zozeer in evenwicht, dat Kas parov na 24 zetten besloot het microscopische voordeel qua pionnen-structuur niet verder uit te proberen. De partij verliep ook uiterma te traag. Toen werd overeen gekomen het punt te delen, hadden beide grootmeesters niet meer dan een half uur be denktijd over voor de reste rende vijftien zetten. De span ning in de met ruim duizend enthousiaste toeschouwers ge vulde speelzaal was niettemin te snijden. Het publiek rea geerde soms zo luidruchtig - de dertiende zet van Kasparov (c5) werd met goedkeurend applaus begroet - dat de scheidsrechters regelmatig om stilte moesten verzoeken. Zettenverloop: Kasparov wit; Karpov zwart 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pbl-c3, Lf8-b4; 4, Pgl-f3, c7-c5; 5. g2-g3, Pb8-c6; 6. Lfl-g2, Pf6-e4; 7. Lcl-d2, Lb4xc3; 8. b2xc3. 0-0; 9. 0-0, f7-f5; 10. Ld2-e3, Pe4xc3; 11. Ddl-d3, c5xd4; 12. Pf3xd4, Pc3-e4; 13. c4-c5, 21. Tfl-el, La6-c4; 22. a2-a3. b6-b5; 23. Tal-dl, Tf8-f5; 24. Ld4-b2, Tf5-d5, (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabinet moet nog voor 15 oktober ja" zeggen tegen de Olympi sche Spelen van 1992 in Am sterdam. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft dit gisteravond gezegd op een bijeenkomst van de VVD in Arnhem. De bewindsvrouwe roemde de gedegen voorbeïftding van de spelen door het gelijk namige comité en Amster dams burgemeester Van Thijn (PvdA). Over de kos ten van beveiliging bij de spelen alsmede de benodigde voorfinanciering zei de mi nister dat zij geen belemme ring mogen zijn voor de orga nisatie van de spelen. Deze kosten zullen later gelijkelijk over de diverse rijksbegrotin gen verdeeld moeten wor den. Dat is verantwoord gezien het landsbelang dat met de organisatie van de spelen is gemoeid zowel "op econo misch - de spelen betekenen een positieve impuls van en kele miljarden guldens -, in frastructureel, sportief en imagotechnisch terrein. De na-effecten van de spelen zullen volgens Smit-Kroes tot 1998 en verder merkbaar zijn. Er ontstaat werk, ons imago in de wereld gaat om hoog en er ontstaat een nieuw saamhorigheidsgevoel op sportief en sociaal gebied. Die kansen mag het kabinet niet voorbij laten gaan, zo zei zij. Verkeer en Waterstaat zal met alle elan meewerken aan de organisatie van de spelen, aldus de minister. Het gaat daarbij ondermneer om voor zieningen als transport, we gen, luchtverkeer en tele communicatie. WENEN De loting voor de kwartfinales van de waterpo- lostrijd in de Europese beker toernooien heeft AZC gekop peld aan BVSC Boedapest, CN Napels en Spandau 04 Berlijn. De Alphense formatie is van 18 tot en met 20 oktober gast heer van groep 1 van de land- kampioenen. Voor De Robben geldt datzelfde in groep 2 van de bekerwinnaars. De Hilver- sum§ ploeg treft Dinamo Boe karest, SO II Göteborg en ZSKA Sofia. Handbal De twee overgebleven Neder landse handbalploegen treffen in de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup 2 zware tegenstanders. De heren van Vlug en Lenig uit Geleen spelen tussen 28 oktober en 10 november twee duels tegen de Zwitserse bekerhouder Amici- tia Zürich. De Limburgers be ginnen met een uitwedstrijd. Het damesteam van Swift Arnhem, de Nederlandse be kerwinnaar, ontmoet-tussen 30 december en 12 januari twee keer de handbalsters van VfL Engelskirchen uit West-Duils- land. Swift begint met een thuiswedstrijd. Marianne Bult scoort hier voor het Nederlands A-team tegen Jong Oranje. Magere zege handbaldames EMMELOORD Op de openingsdag van het Hol land-toernooi wonnen de Ne derlandse zaalhandbaldames met 21-18 van Jong Oranje. De zege oogde bleek door het spel van de A-ploeg en het gebrek aan ambiance in de Emmeloordse sporthal. Grote favoriet voor de eind zege, Hongarije, vaagde IJs land weg met 29-16. Noorwe gen startte met een nuttige zege (17-15) op Frankrijk. Tennis Michiel Schapers is in de eerste ronde van het Grand-Prixtoernooi van Tou louse uitgeschakeld door de Fransman Guy Forget De Rotterdamse tennisser verloor in drie sets: 3-6, 7-5, 5-7. Tennis De Sovjet-Unie speelt volgend seizoen ir wereldgroep van het toernooi om de Davis-beker. In Buenos Aires wonnen de Russen Tsjesnokov, Leonijoek er Zverev met 3-2 van het Ar gentijnse team, bestaande uit Jaite en Clerc. BRUSSEL Bondscoach die volgende week woensdag Guy Thijs heeft gisteren tien in Brussel het Belgisch voet van de elf spelers genoemd, balelftal vormen voor het kwalificatieduel tegen Ne derland. Slechts over de tweede aanvalsplaats naast vaste keus Erwin Vanden- bergh heeft Thijs nog vraag tekens. Alex Czerniatynski en Nico Claesen, beiden van de Standard Luik, zijn in principe de twee laatst over gebleven kandidaten voor de elfde plaats. Het vaste tiental voor het eerste plaatsingsduel voor de eindronde van de wereldtitelstrijd in Mexico bestaat uit Pfaff, Gerets, Grun, Van der Eist, Renquin, Scifo, Vandereycken, Ceule- mans, Vercauteren en Van- denbergh. iDe eerste training van de Belgische selectie in de tien daagse voorbereiding op het duel in het Constant Vanden- stock-stadion vond in ge drukte stemming plaats. ZURICH De voetbalwedstrijd uit de tweede ronde van het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen, tussen bekerhouder .Juventus en de Italiaanse kampioen Verona, wordt met toestem ming van de Europese voetbalunie (UEFA) toch op de televisie uitgezonden. De opbrengst van die reportage op de Italiaanse tv moet worden gestort in het UEFA-fonds voor de nabestaanden van de 39 slachtoffers van drama in het Heizel-stadion. Het bestuur van de UEFA kwam door de uitzonderlijke omstan digheden van de wedstrijd, een onderling Italiaans duel, terug op de straf, die het eerder naar aanleiding van de Heizel-doden tegen Juventus, één van de Europa-Cupfinalisten van Brussel, had uitgesproken. De wedstrijd in Turijn, op 6 november, mocht niet door publiek worden bezocht en ook de tv was niet welkom. Het eerste deel van de straf blijft bestaan; het tweede niet. De UEFA heeft verder bepaald, dat de uitzending van Juven tus-Verona de belangen van de wedstrijd Inter-Linzer ASK niet in gevaar mag brengen. Sportwereld Voetbal De Engelse eerste- divisieclub Tottenham Hotspur heeft een wedstrijd die van avond gespeeld zou worden om de Milk Cup afgelast. De club heeft na rijp beraad beslo ten de wedstrijd niet door te laten gaan na de rellen in de Londense wijk Tottenham van het afgelopen weekeinde. Voetbal Karl Allgöwer is na een lange afwezigheid te ruggekeerd in de Westduitse voetbalselectie. De speler van VfB Stuttgart behoort tot de groep van negentien spelers, waaruit het elftal wordt ge vormd, dat 16 oktober tegen Portugal speelt in de voorron den van het toernooi om het WK. Voetbal Dnjepr Dneprope trovsk is in de voetbalcompeti tie van de Sovjet-Unie opge rukt naar de gedeelde tweede plaats. De tegenstander van PSV in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup won de thuiswedstrijd tegen Ararat Eriwan met 2-0. Voetbal Het Australische elftal heeft Israël een gevoeli ge nederlaag toegebracht in de kwalificatiegroep Oceanië voor het WK 1986. In Tel Aviv wonnen de Australiërs met 2-1. Boksen John van Elteren zal maandag in de Margriethal in Schiedam zijn Beneluxtitel in het mid dengewicht verdedigen tegen de Rotterdammer Jan Lefeber. De zwaarwelter Rexford Kort ram (Rotterdam) maakt zijn profdebuut tegen de Oostenrij ker Franz Höhl. Autosport Jean-Marie Ba- lestre, tot nu toe voorzitter van de Franse en de internationale autosportfederatie, heeft zijn macht uitgebreid. Dinsdag werd de Fransman in Parijs benoemd tot de opvolger van Prins Mettemich als voorzitter van de FIA, de internationale automobiel federatie. /sportuitslagen PAARDENSPORT 2,50 koppel 16,20 trio f. 129,70. TWEEDE KOERS, 2000 meter: 1. Zlco (P. Smit) 1.23,0; 2. Zjacco Loo; 3. Zondag N. Niet gestart: Zissy Okeja pel 5,20 trio f. 62,10. DERDE KOERS, 2000 meter: 1. Zorro Blaricum (J. van Leeuwen) 1.22,7; 2. Zingaro Melodie; 3. Zanora Odllia. Toto: winnend f. 11,50 plaats f. 2,80 f. 1,40 f. 2,60 koppel f. 15,70 trio f. 220,70. Ylonka Pluto; 3. Walerja. Niet gestart: Yunque Beroona. Toto: winnend t. 7,20 plaats f. 2,10 f. 1,40 f. 1,90 kop pel f. 13,10 trio f. 157,80. ZESDE KOERS. 2440 meter: 1. Zun- casindra (H. Hamming) 1.23,5; 2. Ylai- .se; 3. Yzella K. Niet gestart: Willem •Flight en Yonker Gerron. Toto: win nend 3,30 plaats f. 1,70 f. 2,00 f. 1,80 koppel t. 14,40 trio f. 107,40. ZEVENDE KOERS. 1600 meter: 1. Apocalypse Now (P. Petersen) 1.18,6; 2. Ada van Cornjum; 3. Alda ter Lune. Toto: winnend I. 2,30 plaats 1,00 f. 1,10 f. 1,10 koppel f. 3,30 trio t. 8,80. ACHTSTE KOERS. 1609 meter: 1. Zodia Pluto (L. Dooper) 1.19,7; 2. Yorki Helvetia; 3. Zimpulse S. Niet ge start: Yros Odilia. Toto: winnend f. 1,80 plaats f. 1,30 f. 5,70 t. 2,00 kop pel f. 49,60 trio 342,70. NEGENDE KOERS. 2440 meter: 1. Ti tus Westerhom (A. Mollema) 1.21.8; 2. Terry Buitenzorg; 3. Vryo Buiten zorg. Toto: winnend f. 5,70 plaats f. 3,40 f. 2,20 I. 2,10 koppel f. 25,20 trio f. 222,30. TIENDE KOERS. 1609 meter: 1. Weh- nes Dream (G. de Jong) 1.20,7; 2. Varna Klniey; 3. Vincent D. Toto: win nend t. 4,60 plaats f. 2,00 t. 3,00 kop pel f. 8,50 trio 309,10. vius Fortuna; 3. Winston. Toto: win nend f. 5,00 plaats t. 1,80 f. 2,80 t. 1,80 koppel t. 23,20 trio f. 219,10. Omzet totalisator: t. 285.994. (slalom): 1. Naish (VSt); 2. Sal- les (Fra); 3. Terlitehau (Fra); 4. Tellier (Ned); 5. Hönscheid (Wdl); 6. Schra- der (Wdl); 7. Aguera (VSt); 8. McGaln (Aus). Dam—: 1. Lellevre (Fra); 2. Oudendijk (Ned); 3. Smith (VSt); 4. O'Neill (VSt); 5. De Werd (VSt); 6. Van Soollngen (Ned); 7. Hellgren (Zwe); 8. Boyer (VSt); 9. De Jong (Ned). VOETBAL Reeerve dhrisle A: FC Utrecht 2-FC Den Haag 2 4-2, Feyenoord 2-Excelslor 2 5-0, Telstar 2-AZ'67/2 2-3, DS'79/2-Haarlem 0-1, SW 2-Ajax 2 2-5, Volendam 2-Spar- ZAALH ANDBAL Ho! land-toernooi: IJsland-Hongarije 16-29 (6-15); Nederland-Jong Oranje 21-18 (12-9); Noorwegen-Frankrijk

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11