Kapers dreigen passagiers te doden Leger Israël doodt vier Palestijnen FNV wil meer ruimte voor atv ambtenaren Honderd verslaafden en dealers aangehouden BEJAARD NEDERLANDS ECHTPAAR AAN BOORD CRUISESCHIP Sportfederatie positief over privatisering OPEN HUIS iNFG Met mode mee BON: Dinsdag 8 oktober 1985, 77e jaargang no. 23317 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof.' Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Direcleur-hooldredacteur: IJ.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (mcl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betalingj.kwartaal I 65,68, jaar I 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excll>% BTWjT0,6l per mm, kleintjes f 0,43permm. Nieuwe „Helemaal alleen in je eentje-show", Ned. I, 20.28 uur. Om 21.45 uur „Hier en nu" met het gekaapte cruise schip, alsmede actie Wereld Natuurfonds tegen handel in beschermde diersoorten. Op Ned. II om 19.12 uur „De familie Wijntak". Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur rond 10 graden, middag- temperatuur omstreeks 15 gra den. Matige zuidwesten wind, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. Zon op: 06.54, onder: 18.00; hoog water Schev.: 10.42 en 23.04; laag water: 05.42 en 18.23. Jaby van twee lonorouders BRUSSEL In het Academisch Zie kenhuis van de Vrije Universiteit in s een baby geboren uit een eicel donor-moeder, bevrucht door [en donor-vader. De wereldprimeur, r de hoogleraren Paul de Vroey i André van Steirteghem verantwoor- Selijk zijn. wordt gezien als een logisch jervolg op de al bekende bevruchting r reageerbuis. De geboorte is enige tijd jeheim gehouden om de privacy van de juders te beschermen. De zwangerschap n normaal verloop gehad. Al [erder probeerden medici in Australië deze manier een baby te verwekken, dat mislukte, omdat het tot een Kjskraam leidde. VS willen Internationaal Gerechtshof loslaten WASHINGTON De Verenigde Staten willen zich geruisloos terugtrekken uit alle politieke zaken die te gen het land zijn ingebracht bij het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag. De regering is ervan overtuigd dat het Hof vooringenomen is tegen de VS. Dit heeft het Amerikaanse dagblad „The New York Times" gis teren gemeld. President Reagan zou volgens de plan nen een maatregel ondertekenen waarin staat dat de VS zich onttrekken aan de jurisdictie van het Hof in zaken zoals die bijvoorbeeld door Nicaragua tegen de VS is aangespannen. Het is de bedoeling dat aan de on dertekening van de maatregel door de president geen ruchtbaarheid wordt gegeven, zo zegt de „Times" te hebben vernomen uit regeringsbronnen. Krachtens de maatregel zullen de VS zich voortaan alleen met het Hof bezighouden als het zaken over internationaal ju ridische, handels- en grensproblemen betreft. Verzekeringen voor 1 min opgelicht SCHIJNDEL De rijkspolitie heeft na een uitgebreid onderzoek een omvangrijke verze keringsfraude opgelost, waarbij veertien ver zekeringsmaatschappijen voor een bedrag van één miljoen gulden benadeeld werden. Totaal vierentwintig verdachten, voor het merendeel afkomstig uit Schijndel, zijn aan gehouden. Hoofdverdachten zijn drie broers van 23, 33 en 34 jaar en een 27-jarige vriend. Zij ensce neerden aanrijdingen en veroorzaakten zelf opzettelijk aanrijdingen, waarbij hoge claims werden ingediend en de schade later voor weinig geld gerepareerd werd. In sommige gevallen vonden de aanrijdingen slechts op papier plaats. Ook dienden de broers schade claims in voor zelf aangestoken branden. Coaster uitgebrand HOEK VAN HOL- LAND De Britse coaster Susan W. is vanmorgen voor de ha ven van Hoek van Hol land in brand geraakt en vrijwel geheel uitge brand. Het blussen nam ruim anderhalf uur in beslag, de zes opvaren den konden op tijd en ongedeerd door de ri vierpolitie van Rotter dam van boord worden gehaald. Het schip was leeg op weg naar de Eu ropoort. De oorzaak van de brand is niet bekend. BODEM SCHATKIST VS IS INZICHT WASHINGTON President Reagan en de Ameri kaanse centrale bank hebben de senaat gisteren ge waarschuwd dat de regering haar financiële ver plichtingen niet na kan komen als de senatoren niet snel een wet aannemen waarmee het plafond op de overheidschuld verhoogd wordt. De bodem van de schatkist is in zicht en de regering kan pas weer geld lenen van de banken als dat plafond verhoogd is van 1,8 biljoen dollar naar 2 biljoen dollar. De democrati sche oppositie houdt de wet echter tegen omdat zij het niet eens is met een door de republikeinen inge diend amandement op de wet, dat bepaald dat de be groting in 1991 in evenwicht moet zijn. De leider van de republikeinen in de Senaat, Robert Dole, stelt dat de regering weliswaar niet failliet gaat, maar dat de situatie wel moeilijk wordt als de wet niet vandaag wordt aangenomen. IRA vermoordt „verklikker" BELFAST De Noordierse katholieke guerrillabeweging IRA heeft gisteren een 20-jari- ge man gedood omdat hij een politieverklikker zou zijn ge weest. Het lijk van Damien McCrory werd gevonden in Strabane aan de grens met de Ierse republiek. Hij was met een schot in het hoofd om het leven gebracht. De IRA liet vandaag in een persverklaring weten McCrory te hebben ge dood omdat hij tipgever was van de politie. De Noordierse politie zei geen commentaar te kunnen geven op die beschul diging. Utree :cordtj sberge aert g inbo n vieli p. In 0 met kamp rit V< Jen er ech enkan Marii econdt KAIRO De Palestijnse ter roristen die gisteravond het Italiaanse passagiersschip „Achille Lauro" hebben ge kaapt dreigen Amerikaanse en Britse passagiers te doden, als Westerse regeringen geen druk uitoefenen op Israël om gevangen Palestijnen vrij te laten. Het commando van ze ven zwaarbewapende Pales tijnen kaapte de 23.629 ton metende Lauro toen het schip met ongeveer 450 passagiers en bemanningsleden op weg was van Alexandrië naar Port Said in Egypte. Op de passa gierslijst van het schip staan de namen van vijftien Neder landers. Aan boord van het schip bevinden zich in elk ge val twee Nederlanders: het echtpaar Nienhuis (78 en 80 jaar oud) uit het Groningse Haren. Volgens de Egyptische autoriteiten hebben de kapers het schip koers laten zetten „richting Europa". Waar het schip zich precies be vindt, is niet bekend. Sinds van morgen is het radiocontact tussen de Egyptische autoriteiten en de Palestijnse kapers verbroken. De kapers eisen de vrijlating van 50 in Israël gevangen zittende Pa lestijnen. Ze dreigen het schip, de vroegere „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd NV, op te blazen als andere schpen of vliegtuigen te dicht in de buurt komen. Op het moment dat het schip ge kaapt werd, bevonden zich aan boord slechts ruim 100 van de in totaal meer dan 700 passagiers. De rest van de gijzelaars bestaat uit (vooral Italiaanse) bemanningsle den. De overige zeshonderd passa giers hadden de voorkeur gegeven ir Kairo en zouden pas in Port Said weer aan boord komen. Onder hen bevin den zich vrijwel zeker de overige dertien Nederlandse passagiers. De meesten van de mensen die aan boord waren gebleven zijn oudere mensen. Onder de passsagiers be vonden zich veel Duiters, Italia nen en Britten. Ook waren er Zwitsers, Fransen, Spanjaarden en Amerikanen aan boord. Voordat vanmorgen het radio-con tact werd verbroken, heeft de ka pitein van de „Achille Lauro", Tristone Benni, de havenautoritei ten in Port Said per radio laten weten dat de kapers de passagiers in hun hutten hebben opgesloten. Bij de overval zou niemand ge wond zijn geraakt. Hoe de kaping in zijn werk is gegaan is tot dusver niet bekend. Volgens de rederij heeft het schip voor ongeveer zes dagen eten en drinken aan boord. it- De „Achille Lauro", in 1983 gefotografeerd in een Spaanse haven. ederland neter I 40seevjdefinitief Suit VN- indru I I ^vredesmacht (Van onze parlementaire redactie) jüEN HAAG Het kabinet [heeft besloten dat ons land in ;uwe mandaatsperiode jniet langer een Unifil-com- ter beschikking zal ijstellen van deze vredesope ratie. Het VN-secretariaat is ainmiddels van dit besluit op jde hoogte gesteld, zo hebben [de bewindslieden van Defen sie en Buitenlandse Zaken, 5 Ruiter en Van den Broek, [vanochtend in een brief aan Tweede Kamer laten we- redenen voor dit besluit [liggen, aldus de brief, in de •erder door Nederland ken- >aar gemaakte zorgen over positie van de vredes macht: „Unifil is nog steeds niet in staat haar mandaat te [vervullen. Uitzicht op verbe tering is niet of nauwelijks -jaanwezig. De situatie in het 'gebied verslechtert voortdu- [rend, met toenemende risi- voor de veiligheid van fde Unifil-militairen". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za- gunstj terdags tussen 14.00 en 15.00, Marif telefoonnummer 071-122248 ook [en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. AMSTERDAM De Amster damse narcoticabrigade heeft in de Bijlmer ongeveer hon derd mensen aangehouden wegens bezit van of handel in verdovende middelen. Onder hen waren ongeveer twintig handelaren. De niet-handela- ren zijn na verhoor weer vrij gelaten. Volgens woordvoerder Wilting van de Amsterdamse politie waren de problemen rond de handel in verdovende midde len bij hef winkelcentrum Ganzenhoef in de afgelopen periode toegenomen. Er kwa men klachten van winkeliers en winkelend publiek. Volgens de politiewoordvoer der viel het dit keer op dat het merendeel van de aangehou den personen Amsterdammers zijn. De vorige keer betrof het vooral niet-Amsterdammers. „Dit zou tot de voorzichtige conclusie kunnen leiden dat het ontmoedigingsbeleid" van de Amsterdamse politie inzake de handel in verdovende mid delen in Amsterdam-Zuid, Zuidoost en op de Zeedijk vruchten afwerpt. Verslaafden en gebruikers van buiten blij ven veel meer weg", aldus de woordvoerder. TEL AVIV Israëlische militairen hebben in de buurt van de stad Hebron, op de westelijke Jordaan- oever, vier Palestijnse guerrillastrijders doodge schoten. Dat is gister avond in Tel Aviv be kendgemaakt door het le ger. De Palestijnen hoorden vol gens de Israëli tot een com mando dat verantwoordelijk is voor de dood van vijf joden, onder wie twee Israëliërs die vorige week zijn vermoord. Het commando, dat al enkele weken door de Israëli werd gezocht, zou actief zijn geweest in de omgeving van Hebron, Ramallah en Bethlehem. De PLO heeft de verantwoor delijkheid opgeëist van de bomaanslag op een flatgebouw in Jeruzalem. Bij die aanslag kwam gisteren één persoon om het leven en er vielen elf gewonden. Volgens een ver klaring van de PLO is de aan slag gepleegd voor de „marte laren van Hamam Plage". Op Hamam Plage in Tunesië stond het PLÖ-hoofdkwartier, dat vorige week door Israëli sche bommenwerpers werd vernietigd. Bij gevechten tussen strijders van de PLO en de sji'itische Amalbeweging bij het vluchte lingenkamp Chatilla, nabij Beiroet zijn gisteren zeven do den gevallen en 28 gewonden. De Palestijnen uit het kamp liepen stellingen van de Amal beweging omver, waarop de schiet-partij ontstond. Studenten en medewerkers van de universiteit van Cairo in Egypte houden een rouwdienst ter herdenking van de 70 doden door het bombardement van Israël vorige week op het hoofd kwartier van de PLO in Tunis. dia 3!' DELFT Privatisering van sportaccommodaties kan een belangrijke rol spelen bij het voortbestaan van de georgani seerde sport. Dat zei staatsse cretaris Van der Reijden van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) gistermiddag in Delft bij de overhandiging van de nota „Op eigen benen" aan M.A. Strijbos van de Ne derlandse Sportfederatie en aan ir. J.L.M. Mandos, wet houder sportzaken van de ge meente Delft. De Nederlandse Sportfederatie heeft positief gereageerd op de nota. De nota is een in opdracht van het ministerie van WVC uitgevoerde studie naar het proces van privatisering bij sportaccommodaties en geeft aanknopingspunten voor ge meenten en sportverenigin gen. Volgens de nota dient privatisering een geleidelijk proces te zijn. Van der Reijden meent dat privatisering een oplossing kan bieden in het spannings veld tussen gemeenten en sportverenigingen. Dit span ningsveld is ontstaan doordat de gemeenten te maken heb ben met -taakuitbreiding, de centralisatie en minder geld. De sportvereningen raken in de problemen omdat de ge meenten de huur van accom modaties verhogen. Om ver der inzicht te krijgen in het proces van privatisering heeft het ministerie van WVC een aantal experimenten opgezet in Venlo. Zodra de resultaten daarvan bekend zijn, worden deze door het ministerie gepu bliceerd. In Delft zegde Van der Reijden gisteren een sub sidie toe voor een haalbaar heidsonderzoek naar een ex periment bij een Delfts sport complex. AMSTERDAM De FNV wil dat het kabinet zijn. begrotingsplannen voor 1986 zo wijzigt, dat er meer ruimte ontstaat voor verdere arbeidstijdverkor ting voor de ambtenaren. Deze financiële ruimte, die naast de handhaving van de koopkacht moet komen, moet de 36-urige werkweek dichterbij brengen. Dit heeft FNV-voorzitter H. Pont gisteravond in Amster dam meegedeeld na afloop van een vergadering van de Fede- ratieraad van de vakcentrale. Ook voor de uitkeringsgerech tigden moet de regering vol gens de federatie extra geld uittrekken, om hier enige ver betering van de koopkracht mogelijk te maken. Eerder heeft de FN V-ambte narenbond AbvaKabo laten weten dat deze alleen aan ver dere atv wil denken als de koopkracht van de achterban niet wordt aangetast. (ADVERTENTIE) MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF kom naar het in de nieuwe COMMODORE PC VESTIGING van 9.00 17.30 uur of maak een afspraak ADVERTENTIE Schouwburg ANTIEKBEURS 11 "Kunstmin' GOUClB 19-22 Goed nieuws of slecht nieuws, de rokken van de Italiaanse couturier Versace zijn kort. Ultra-kort, soms niet meer dan een brede ceintuur. Dat blijkt vandaag uit de berichtgeving van Agnes Adriaanssen, die gisteren in Milaan met eigen ogen heeft gezien wat de zegevierende gladiator op modegebied nu weer in zijn arena ten beste heeft gegeven. Ze weet tal van bijzonderheden te vertellen, zoals over het voorkreukelen van stof, waarover altijd klachten zijn dat die zo kreukelt. En net zoals de couturier korte metten maakt met de rokken, zo kunt u nu korte metten maken met het nemen van een proefabonnement. Dan merkt u hoe hoezeer de Leidse Courant met de mode mee gaat. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend se Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. en proelabonnemen I worden ge weigerd. CU S^Ccidoc Somcmt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1