Hondententoonstelling trekt 6000 bezoekers STAD OMGEVING al L-,Irof. rietveld in leiden ■j,Marathon kan het best s middags worden gelopen" ALLER LEADS) Onderscheiding Schipaanboord de kof" MAANDAG 7 OKTOBER 1985 PAGINA 7 „oV, ■gj j|P: geen verhoging van rontreinigingsheffing t verder 300): Pi heffing in 1986 met 4,9 procent omhoog gaat en volgens de is dat onaanvaardbaar. „Er moet eindelijk eens een eind ge- akt worden aan het automatisme van jarenlang meer dan 6|ii-ÏJ tidmatige verhogingen", aldus het Leidse SP-raadslid C. Ver- °vJ ;r. Vergeer heeft een beroep gedaan op de Leidse wethouder i Peters een en ander woensdag tijdens de Verenigde Vergade- g van het hoogheemraadschap waarin Peters Leiden ver- enwoordigt aan de orde te stellen. Vergeer vindt verder het i'ciNEW gsheffing. Vergeer wijst erop dat hef zuiveringschap Hol El dse Eilanden en Waarden in Dordrecht daarvoor dezelfde meisji TOen hanteert als bij de onroerend goed belasting wordt ge- (16) Ezin ^'jn^an^ zou daar °°k toe moeten besluiten. EN De SP heeft opnieuw een beroep gedaan op het ogheemraadschap van Rijnland de verontreinigingsheffing verhogen. Rijnland kondigde vorige week PPR en PSP boycotten fractie-overleg LEIDEN Het regelmatig overleg tussen de verschillende fracties over de te volgen procedures in de gemeenteraad moet openbaar. Dat hebben PSP en PPR aan de overige partijen laten weten. Vanavond wordt voor het eerst een dergelijke bijeen komst gehouden en „tot de stomme verba zing" van PSP en PPR blijken PvdA, VVD, CDA en D'66 van mening dat men in beslotenheid moet vergaderen. Het re gelmatig fractie-overleg werd ingesteld na kritiek van de oppositie dat de collegepar tijen PvdA en VVD alles achter gesloten deuren regelen en dat de oppositiepartijen overval buiten worden gehouden. PSP en PPR hebben aangekondigd het overleg te zullen boycotten totdat besloten is tot vol ledige openbaarheid. Twee exploitanten kermis bestolen LEIDEN Twee kermisexploitanten zijn dit weekend op de 3 oktober-kermis van enkele dui zenden guldens bestolen. Vijf jongens besprongen zaterdagavond tegen middernacht een uit Brussel afkomstige exploitant en maakten de man twee portefeuilles en een geldzak afhandig. Waar schijnlijk gaat het om een bedrag van tegen de 10.000 gulden. Uit een caravan van een andere ex ploitant werd zaterdagavond 15.000 gulden gesto len. De man zat het geld te tellen en verliet even de caravan. Toen hij terugkwam was het geld weg. Volgens een woordvoerder van de pblitie hebben zich dit weekend opvallend weinig proble men voorgedaan op het kermisterrein. De politie trad op bij een enkele vechtpartij. Verder deden zich moeilijkheden rond een automobilist op het kersmisterrein voor. In totaal raakten zes of zeven licht gewond in de botsautootjes. Supporter in brand door lijm NOORDWIJK Een Katwijkse voetbalsupporter heeft zaterdagmiddag brandwonden opgelopen tij dens de voetbalwedstrijd Noordwijk - Quick Boys. Het was de enige ongeregeldheid tijdens de wed strijd, die was gekenmerkt als een duel met een verhoogde risicofactor. Daarom was er extra politie op de been en mochten er geen alcoholhoudende dranken worden verkocht. Kort voor het einde van de wedstrijd speelde een 15-jarige Katwijkse sup porter op de tribune met een tube solutie, lijm waarmee fietsbanden worden geplakt. Hij had de solutie in brand gestoken. Toen hij zelf brandende lijm aan de vingers kreeg, wierp hij de tube op de grond en probeerde het vuur uit te trappen. Daar door spoot de brandende lijm uit de tube. De sup porter die voor hem stond kreeg de lijm op zijn broek en raakte in brand. Het slachtoffer werd snel naar een dokter gebracht die de opgelopen brand wonden behandelde. Steekpartij op het station LEIDEN Bij een steekpartij op het station zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie Britten gewond geraakt. De mannen werden om onbekenden redenen aangevallen door een groep van acht jongens. Een 26-jarige Brit liep een steekwond op bij het linkeroog, een 29-jarige Brit werd twee maal in een arm en één maal in de borst gestoken. Zij werden voor behandeling naar een ziekenhuis overgebracht. Een derde Brit liep onbekend let sel op. Toen de politie op het station arriveerde was het achttal al met een trein naar Den Haag vertrokken. Daar werden door de politie een aantal iongens uit de trein gehaald maar de slachtoffers herkenden hen niet als de daders van de steekpartij. De jongens werden daarop weer op vrije voeten gesteld. GROENOORDHALLEN BEHEERST DOOR GEBLAF, HAIRSPRAY EN TALKPOEDER jden EN uwwitjt (al); LEIDEN Bijna 6000 hon denliefhebbers brachten gis teren een bezoekje aan de in ternationale Hondententoon stelling, die in de Leidse 74075 Groenoordhallen werd ge houden. De organiserende Kynologenvereniging Rijn land is volgens penningmees ter J. Zandbergen daarmee üit de kosten. De vereniging yvil van het gebeuren een jaarlijks terugkerend evene ment maken. Voorzitter J.W. Marsilje was in elk geval zeer tevreden over het verloop van de eerste editie. „Het is I met 1800 honden natuurlijk acad* een hele organisatie, maar dankzij de vele medewerkers 3REEW 's ^et 6ladïes verlopen". (al). .PTTII TPf W3$ De kynologenvereniging Rijnland organiseert al vele 15- jaren de zogenaamde Club- match, waar zo'n 300 honden hun beste pootje voorzetten, wo Anderhalf jaar geleden be sloot de vereniging er een in ternationale tentoonstelling van te maken. De eerste ver- mt sie met huisdieren uit onder werden daarbij fanatiek ge meer Duitsland en België was gisteren een feit. Onge- .I veer 1800 honden namen be- 9 zit van de Groenoordhallen 271 om in de verschillende cate- de hoogste eer te drago( gorieën 30. zo strijden. 635001 ^et was in de hallen aan de an (all Willem de Zwijgerlaan dan 13.36 ook een geblaf van jewelste. STA 3 De geïnteresseerde tentoon- stellingsbezoeker moest alert steund door hun over het al gemeen nerveuse baasje. Op tentoonstellingen, eigen lijk schoonheids wedstrijden, worden honden vbeoordeeld op „exterieur" en gedrag. Die beoordeling op exterieur houdt in dat het uiterlijk van de hond wordt vergeleken met de standaardnormen die liefste, slimste zijn of haar ras gelden. tor zor- zondagmiddag zich niet beter op zijn leent voor lekker hollen paasbest komt uit te zien. langs de zee. Een. ander doet Rond de ring waar de witte hardnekkige pogingen zijn West Highland White Ter- kop tussen de benen van de riers paraderen is de vloer zich in looppas voortbewe- van de Groenoordhal bijkans gende begeleider te steken, veranderd in een sneeuw- die daardoor niet zelden bij landschap. na een doodsmak maakt. Ook Eenmaal in de ring doet het overmatige belangstelling baasje alle mogelijke moeite voor een aantrekkelijke zijn pupil als de mooiste, soortgenoot maakt geen goe- :te, slimste en aardigste de indruk, om van urineren hond van de tentoonstelling maar te zwijgen. In dat laat- zich uit blijven kijken hij een wandelingetje door de 14.06 hal. Een moment van onop- 15.45; lettendheid was vaak al vol- °14 06 doende om omver gelopen te 16 001 worden dóór een kolossale ON 3 Duitse Dog, of een onooglijk strop steken. De trouwe 14.00: kleine Chihuahua onder de voeter wordt dan duchtig 15r4u schoenzolen te verpletteren. '/••hl ^et dranghekken tes gecreëerd, wa< Door de meeste hondenbezit- te presenteren. Poten worden ste geval kijkt de hondenbe- ters wordt niets aan het toe- gestrekt, staarten omhoog ge- zitter pijnlijk getroffen naar trokken, haren in de plooi de keurmeester, hopend dat gelegd. Op commando van de die de producent van het keurmeester lopen de baasjes plaq'e niet betrapt' heeft, met hun hond aan de riem Als de honden tot stilstand een rondje door de ring. Daar zijn gebracht en zich nauw- vallen vele viervoeters al gezet laten bekijken en betas- door de mand. Menigeen ten, blijkt dat het begeleiden- loopt de hele tijd verbaasd de team vaak uit twee perso nen bestaat. Terwijl de een de hond aan de riem vast val overgelaten. Menige hond wordt op een zelf meege brachte kaptafel gehesen en moet de kop door een aan soort galg hangende der handen genomen. Bril- pis- lcream, talkpoeder, hairspray omhoog te kijken ras- en een enorm assortiment baasje, zich afvragend of houdt, loopt de ander buiten de ring de aandacht van de huisvriend te trekken. Ge volg is dat de hond met ver baasde blik, gespitste oren en gestrekte poten naar het zich in bochten wringende en „Wanda, Wanda" sissende baasje kijkt. „Dan staat-ie er mooi bij", verontschuldigt een hevig gesticulerende be geleider zich tegen toeschou wer die hem wat onderzoe kend aankijkt. De keurmeester onderwerpt de hond aan een nauwgezette expertise. Het beest hoeft nog net niet zijn hobby's prijs te geven, maar verder moet hij zich het betasten op het hele lijf laten welgevallen. De hondeneigenaars kijken ge spannen toe bij het werk van de keurmeester. Groot is meestal de vreugde als de hond achter het bordje met nummer 1 mag plaats nemen. Verbaasd over zoveel com motie, maar verguld met een spontaan uitgereikte versna pering sjokt de hond weer achter zijn baasje de ring uit. De besten mogen aan het einde van de middag om de hoofdprijzen strijden. De commercie heeft zich met de nodige stands in de hal ge vestigd. Porseleinen hondjes, bodywarmers die tegen hon dennagels bestand zijn, etens bakken, allerlei merken hon denvoer, het is allemaal ver krijgbaar. Ook alle soorten hondenstickers („I love my Yorkshire Terrier") worden te koop aangeboden, maar die vinden weinig aftrek. Een blik op het bomvolle parkeerterrein van de Groe noordhallen leert waarom; negentig procent van de au to's heeft al een geplasticeer- de hommage aan de hond op de achterruit. PAUL VAN DER BIJL 1 910' 16.00f LEIDERDORP De heer L. Schipaanboord kreeg zon dag uit handen van wethou der A.H. Meerburg de ere medaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. De overhandiging vond plaats in de Leider- dorpse Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan tijdens de kerkdienst. Leendert Schipaanboord werd in 1922 in Leiden gebo ren, maar woont alweer ge ruime tijd in Leiderdorp. Van 1939 tot 1954 was hij or ganist van de gereformeerde kerk in Leiden. Daarna werd hij organist van de ge reformeerde kerk in Leider dorp. De heer Schipaanboord is ook ouderling geweest; van 1964 tot 1968 was hij scriba van de Brede Kerke- raad (vanaf 1966 de kerke- raad Algemene Zaken) en van 1976 tot 1980 wijkouder- ling in de wijkkerkeraad- oost van de gereformeerde kerk. In 1979 vierde de heer Schipaanboord zijn 40-jarig jubileum als „speelman der gezamenlijke kerken". De maatschappelijke carrière van de heer Schipaanboord begon in 1937, toen hij jong ste bediende werd bij de Ko ninklijke Grofsmederij in Leiden. In 1972 verliet hij dit bedrijf als hoofdboekhouder, op dat moment leiding ge vend aan 15 tot 20 i Hij werd toen hoofdboekhou der van het christelijk insti tuut voor doven „Effatha" in Voorburg. Tijdens zijn dienstverband bij Effatha gaf hij leiding aan de nieuwbou- wactiviteiten van dit insti tuut in Zoetermeer. In 1982 ging hij met pensioen. Vislief hebber bezorgt overlast LEIDEN Een grote hoe veelheid vis zorgde gistermor gen voor zoveel stankoverlast in de Merenwijk dat de politie erbij werd gehaald. Deze trof in één van de kelders van een flat aan de Condorhorst een vrieskist die was uitgevallen. In de kist zat een grote hoe- veeldheid volledige verrotte vis. De eigenaar van het spul heeft met de gemeentereini ging de rotzooi opgeruimd. Uok het balkon van de flat van de man werd schoonge maakt. Daar had hij vis te dro gen gelegd. - )LDEN Om de beste ïtatie te leveren kun- fn atleten beter 's mid- dan 's morgens de irathon lopen. Deze be aring1 is niet afkomstig een waarzegger, maar wetenschapper >f.dr. W.J.Rietveld. Hij medisch-chronobioloog de Leidse universiteit houdt zich uit dien ifde bezig met de rit- ?n die onze „biologische |ok" beïnvloeden, zoals ig en nacht en wisseling ïr seizoenen. Voor een ilschap sportmasseurs, en kantinebe- ïrders is prof. Rietveld [orgen één van de spre- een symposium it de Stichting Voorlich- ig Brood in Motel Bun- houdt in het kader an de „Week van het 'ood". Hij heeft het er cif/er voedsel en onze bio- ,'ische klok, maar ook 'er bananenvliegjes met EpAf'n jet-lag. Leidse chrono(chronos- |ijd)biolpgen doen nu bijna tuck^n jaar onderzoek naar rit- in in het menselijke leven naar verstorende invloeden die ritmen. Rietveld: „Alle ;nsen zijn in feite de hele bezie om hun biologische klok „gelijk te zetten". Dat rit me loopt bij de een voor bij de ander achter op de 24 uur van het etmaal. Om onze klok bij te stellen maken we doorgaans gebruik van signalen: we zijn actief of rusten, we slapen of waken en we gebruiken maal tijden op geregelde tijden. De meeste mensen vertonen aan het eind van de middag een piek in hun activiteit. Door middel van proeven is dit rit me aangetoond. Proefpersonen in strikte isolatie, zonder dat zij het verschil tussen dag en nacht konden opmerken, hou den desondanks gemiddeld veertien dagen hun vaste rit me van slapen en eten vast". Bij veel mensen is hun biologi sche klok echter verstoord. In ploegendienst werken bijvoor beeld houdt in dat men slaapt op een tijdstip dat men eigen lijk heel wakker en actief is. Een andere verstoring is de jet-lag, ofwel trans-atlantische kater, die door het snel passe ren van tijdzones ontstaat. Men heeft per uur tijdsverschil een dag nodig om de inwendi ge tijdklok volledig aan te pas sen. De chronobiologen heb ben met behulp van proeven met bananenvliegjes vastge steld dat het blootgesteld zijn aan het snel wisselen van dag en nacht de levensduur be kort. Na hen in een laborato rium hun hele (overigens kor te) leven als het ware transat lantische vluchten te hebben laten meemaken bleek dat zij twintig procent korter leefden dan normaal. De laatste groep een ontregeld leven die Riet veld wil noemen is die van de bejaarden. Basisoorzaak is veelal het verminderde aantal sociale contacten. Rietveld: „Veel oudere maatschappij lijden aan slaap stoornissen en dutten op onge regelde tijden in'. Omdat ze niet veel trek hebben eten ze hap-snap wat. Op het ogenblik zjjn we in een aantal verzor gingshuizen in de omgeving van Leiden bezig met het me ten van activiteiten en leefge woonten van de bewoners om te kijken of er inderdaad spra ke is van sterke ontregeling van hun ritme. Al eerder is na de genoemde proeven in de isolatieruimte gebleken dat het ritme van ouderen in plaats van na veertien dagen al na een of twee dagen ontregeld raakt. Onze hypothese, een ge vaarlijke, dat geef ik toe, is dat snellere ontregeling leidt tot versnelde veroudering". Adviezen ploegendienstwerkers, de be jaarden kunnen niet alleen on derzoeken verwachten, maar ook adviezen om iets aan hun ontregeling te doen. Het is ge bleken dat het tijdstip en de samenstelling van maaltijden is staat zijn de biologische klok van de mens te regelen. „Het zijn geen grandioze effecten, maar het staat vast dat het ef fect heeft op ieders ritme", stelt Rietveld voorop. „Een vuistregel is dat als je actief wilt zijn, je veel eiwitten tot je moet nemen. Als je tot rust wilt komen dien je koolhy draatrijk te eten: brood of aardappels bijvoorbeeld. Vlak voor een avonddienst moeten mensen dus geen brood maar eiwitrijk voedsel eten. Mensen met een geregeld leven zouden eigenlijk 's avonds een brood maaltijd moeten nuttigen in plaats van warm te eten. Een jet-lag kun je tegengaan door al vier dagen voor het vertrek beurtelings calorie-rijk en calorie-arm te eten en al leen 's middags koffie en thee te drinken. Een eenmaal opge lopen jet-lag kun je versneld opheffen door een dieet van den, bepaald door richting en tijdstip van de vlucht. Dit is belangrijk voor topsporters in internationale wedstrijden. Twee jaar geleden verscheen er een Amerikaanse studie over de jet-lag én de bestrij ding ervan. Helaas trekken de vliegtuigmaatschappijen zich er nauwelijks iets van aan. Zij doen alles wat verkeerd is: ze houden je wakker, als ie eigen- Je krijgt kof- r je ritme onge lijk moet slape fie op een voo wenst tijdstip. Bejaarden zou je kunnen advi seren over welk soort maaltij den ze het best kunnen ge bruiken op verschillende tij den van de dag, zodat deze be ter aangepast worden aan hun tijden heeft nog een ander practisch belang. In een proef neming werden zowel 's och tends als 's middags een aantal mensen precies hetzelfde, evenwichtig samengestelde bord eten (het enige per dag) voor de neus gezet. Na verloop van tijd bleek dat de eerste groep was afgevallen en de tweede was aangekomen. In landen waar voedsel schaars is benutten mensen de calorieën dus het best door het' dagelijks eten 's avonds te nuttigen. „Slanke lijners" uit de wester se wereld weten dankzij de onderzoeken van de chrono biologen nu dat zij er goed aan doen een flink ontbijt tot zich te nemen. En* het daarbij te la ten voor die dag. MARILOU DEN OUTER Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Schrijfkring Lijf Court, telefoon 071-125958 of Wim van Vliet, telefoon 071-153749. Auditie Het Nederlands Studenten Orkest (NSO) maakt in ja nuari voor de 34e maal zijn traditionele toernee langs negen grote steden van Ne derland. Voor dit orkest worden muzikanten ge- De cursus De Schrijfkring zocht. Van 14 tot en met 17 gaat in de tweede helft van oktober worden in Leiden, oktober van start bij K&O Eindhoven, Utrecht, Gro- aan de Oude Vest 45. Deze ningen en Amsterdam audi- cursus bestaat uit tien les- ties gehouden. Belangstel- sen (op de maandagavond) lenden kunnen contact op- waarin de leerlingen zich nemen met Margot Hagen, onder leiding van de Neer- Vliet 5a, 2311 RC Leiden, landica Elizabeth Strander telefoon 125829. bezighouden met taal. Meer fooCni4u"l b'J K&°' Promotie (1) De heer H.C. Rümke uit Leiden is woensdag 2 okto ber aan de Leidse Universi- In buurthuis Inde Vroolijc- teit gepromoveerd tot doc- ke Arke aan de Pieters- tor in de geneeskunde, kerkchoorsteeg 15 wordt Rümke, verbonden aan de woensdagavond 9 oktober afdeling Kindergeneeskun- met een zogenaamde lijf- de van het AZL, onder- werkcursus voor vrouwen zocht hoe de afweercapaci- tot en met 35 jaar oud ge- teit zich herstelt na een start. Op acht avonden kan beenmergtransplantatie, men werken aan het eigen lijf door middel van onder pTomotje (2) meer ademhalings- en be- v wegingsoefeningen. De les- De heer P.H.Th.J. Slee, in- sen worden op woensdaga- ternist van het St. Josef vonden van half negen tot Ziekenhuis te Gouda en half elf gehouden. Meer in- verbonden aan de afdeling lichtingen via telefoonnum- Klinische Oncologie van mer 123271. hef AZL, promoveert woensdag 9 oktober op een Cursussen fundamenteel onderzoek in de kweektechniek. Een en K&O heeft nog een paar ander heeft te maken met cursussen aan het pakket de bestrijding van tumoren, toegevoegd. Zo kan men Bij een aantal patiënten zich onder meer bekwamen heeft deze methode al veel- in Italiaans, Nieuw Grikes belovende resultaten opge- en autotechniek. Meer in- leverd en tevens kan de lichtingen worden verstrekt kweektechniek worden ge- door K&O aan de Oude bruikt bij het uittesten van Vest 45, telefoon 141141. nieuwe geneesmiddelen te gen kanker. Het Koningin Workshop jazz Wilhelmina Fonds heeft r J geld beschikbaar Het LAK en Hot House voor het houden ook dit seizoen een Slee. workshop en leerorkest jazz en geïmproviseerde mu- Kinderfilms ziek. De muziekworkshop is een orkest waarvan de Laurel en Hardy staan cen- deelnemers de mogelijkhe- traal op de kinderfilmmid den van jazz en geïmprovi- dag, woensdagmiddag 9 ok- seerde muziek verkennen, tober bij K&O aan de Oude Het leerorkest is bestemd Vest 45. Tevens wordt een voor muzikanten die al een serie tekenfilms vertoond, zekere vaardigheid hebben. De toegangsprijs bedraagt Meer inlichtingen worden drie gulden, de voorstelling verstrekt door Annet de la begint om half drie.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7