Lelieveredelaars vragen zelf om problemen Bevrijdingsraad hekelt democratisering Bouterse EeicbeSomont Veiling Flora maakt exportstarters wegwijs Belgen massaal goedkoop op reis ZES DODEN EN 50 VERMISTEN NA TYFOON u< Olieprijzen houden waarschijnlijk stand fe LAND EN TUIN3QUW MAANDAG 7 OKTOBER 1985 PAGINAfijT] Bij de Rijnsburgse veiling is de belangstelling voor de han del zeer groot. Begin januari 1986 gaat een geheel nieuwe cursus van start onder het motto „Met uw bloemen over de grens". Deze nieuwe informatiecursus zal vanaf woensdag 8 januari steeds op 10 woensdagavonden gegeven worden en is speciaal bestemd voor nieuwe exportstarters of medewer kers in bloemen exportbedrijven, die meer over export wil len leren. „Er is gebrek aan praktische opleidingen die zijn afgestemd op beginnende bedrijven ".„Wij worden overstelpt met vragen'dat vertelde de heer Hans Hoek (consulent/do cent vakopleiding groothandel siergewassen), die bekend is van de Flora opleiding „Kopen op de Klok". Deze geheel nieuwe Flora cursus zal geheel gericht zijn op Marktonder zoek Betalingsverkeer-Transport en grensdocumenten, ver- koop-technieken-Financiering en de Algemene leiding van een exportbedrijf. Hoek: „Vooropleiding is niet verplicht. Gezond verstand en ondernemingslust zijn nodig. De cursisten zullen wegwijs ge maakt worden in Rijks- en Bedrijfsexportbevorderende diensten. De drempels moeten nodig verlaagd worden". Er zal gebruikt gemaakt worden van aktueel studiemateriaal. De cursusgroepen zullen niet meer dan 15 personen omvat ten, waardoor op individuele vragen kan worden ingegaan. De cursusgroepen worden gevormd in volgorde van aanmel ding. In maart 1986, na afloop van de eerste cursus, zullen bij vol doende belangstelling twee cursussen naast elkaar beginnen. De cursus wordt gegeven in Flora. De kosten bedragen f 400,-. Deelname is mogelijk voor belangstellenden die een exportbedrijf willen beginnen of in een exportbedrijf werk zaam zijn. Deelname van leerlingen van scholen is uitgeslo ten. Informatie en opgave bij mevr. Wijsman, Flora, tel. 01718-55209. Langer vaasleven, vooral voor rozen en anjers Guernsey Gold Crest Flowers heeft een nieuw middel geïn troduceerd dat de houdbaarheid van snijbloemen bevordert. Het middel - in de vorm van een klein label - moet in het vaaswater gedompeld worden waardoor een stof vrijkomt die bacteriën bestrijdt en die het water schoon en helder houdt. Experimenten op het Guernsey Horticultural Re search Station hebben aangetoond dat het vaasleven van snijbloemen - en met name van rozen en anjers - aanzienlijk wordt verlengd. Op dit moment worden de labels alleen be schikbaar gesteld aan de leden van de Gold Crest Club, die het onder hun klanten verspreiden. Orchideeën in Koeweit Rond vijftig orchideeën-soorten worden geteeld op een be drijf in de stad Jahra, in de oliestaat Koeweit. Wat als hobby begon, is nu uitgegroeid tot een groot produktiebedrijf dat in de belangrijkste aanvoermaanden december en januari 250.000 orchideeëntakken produceert. In 1983 werd voor het eerst, via Nederland, naar Europa geëxporteerd. Het 10.000 m2 grote glasbedrijf wordt geleid door een Deense botanist. Het meest geteeld wordt Paphiopedilum leanum. Deze or chidee valt met z'n geel-bruine bloemkleur goed in de smaak bij de Arabieren. Nieuwe Aziatische leliehybriden: steeds mooier, maar ook steeds zwakker. De lelieveredelaars heb ben zichzelf de laatste tien jaar constant de spo ren gegeven. Het aantal zaailingen dat op de markt werd gebracht, was nauwelijks bij te houden. Er is grof in ge speculeerd, grof geld in verdiend en nog meer grof in verloren. Het overgrote deel van de zaailingen die met veel tam-tam en boemdarah werden geïntroduceerd, is geruisloos verdwenen. Om een Bijbelwoord te gebruiken: men kent en vindt haar standplaatsen zelfs niet meer. Hoe is dat nu mogelijk? Voor lelieveredelaar Klaas de Jong uit het Noordhollandse An- dijk is dat geen vraag. De le lieveredelaars, zo zegt hij, hebben vrijwel niets anders gedaan dan Aziatische hybri den kruisen met andere Azi atische hybriden. Weliswaar werden de lelies steeds mooi er en kleurrijker, maar ze werden ook voortdurend zwakker. Dat kan ook niet anders. Alle kruisingsouders waren op de een of andere manier familie van elkaar en men heeft dus zelf gezorgd voor een inteelt-van-jewelste. Op die manier vraag je ge woon om problemen. Men zal op een andere golflengte moeten gaan zitten en bloed van andere sterke lelies moe ten inkruisen, anders worden de problemen alleen maar groter. Plaatjes Als nieuwe zaailingen wor den gepousseerd zijn het niettemin allemaal pléétjes gelijk. Dan is er geen spoor van zwakheid, ziekte of iets dergelijks. Het leek allemaal zeer veel te beloven, maar toch vielen de zaailingen voor een zeer groot deel alle maal door de mand. Klaas de Jong: als een veredelaar een nieuwe lelie heeft gewonnen die er veelbelovend uitziet, dan wordt de bol de eerste ja ren met alle mogelijke zor gen omringd. De teelt vindt plaats in een kas - en liefst in een luisvrije - en verder wordt er alles aan gedaan om het die zaailing zo comforta bel mogelijk te maken. Maar het zijn in feite couveu sekinderen, die tot-en-met vertroeteld zijn. Maar dat kan zo niet doorgaan. Op een gegeven moment wordt het partijtje te groot voor de kas en moeten ze buiten geteeld worden. Dan kan er van ex tra beschermende maatrege len en zorgen geen sprake meer zijn. En dan blijken er maar al te dikwijls minder feestelijke eigenschappen naar voren te komen. De een blijkt vatbaar voor virus, de tweede degenereert heel snel, een derde heeft een te lage bolproduktie, een vierde blijkt gevoelig voor bladver branding of knopval en zo zou men nog wel even door kunnen gaan. Uur van de waarheid Met andere woorden: als zo'n zaailing in het stadium van de commerciële teelt komt, slaat het uur van de waar heid. En dat blijkt voor vele aanwinsten gewoon fataal te zijn. Toch worden heel wat zaaiingen reeds in het cou veuse-stadium op de markt gebracht. Onbegrijpelijk ge noeg blijken er telkens weer kwekers te zijn die bereik zijn er voor veel geld in te stappen. Zonder pok maar iets van de eigenschappen van die nieuwe lelie te ken nen. Als men er achter komt dat het toch niet allemaal goud was wat er blonk, is het te laat. De Jong meent dat een vere delaar zijn zaailingen niet in een te vroeg stadium moet introduceren. De praktijk mag men niet als proefveld zien van de veredelaars, maar het gebeurt maar al te Het is al vele malen gezegd: een mooi „smoeltje" is niet genoeg en zelfs als zo'n aan winst dan ook nog eens een beste, sterke en lange stengel heeft, een goede veilingpre sentatie met veel knoppen die al op kleur zijn voor ze zich openen plus een aan trekkelijke .tint, dan is men er nog lang niet. Als een lelie op al deze punten een tien scoort en die zijn er niet! dan moet nog worden na gegaan of de aanwinst niet gevoelig is voor knopval of bladverbrandingen, moet men er op letten dat de trek- tijd niet te lang is, want dat kost de broeier te veel geld. Daarnaast moet de bladont wikkeling niet te weelderig zijn, want de broeier wil in de kas zo veel mogelijk bol len op de vierkante meter kwijt en ga zo maar verder De Jong is bij zijn kruisingen reeds jaren geleden van koers veranderd. Hij kruiste Aziastische hybriden met wilde lelies uit Rusland om zo nakomelingen te krijgen met een grotere weerstand en meer body. Want alleen lelies die tegen een stoot kunnen, zullen het op de duur redden. De rest valt af, temeer daar in de nabije toe komst het gebruik van che mische gewasbeschermings middelen nog meer beperkt zal gaan worden! HSSEL gië is z Foverv J hoofd jkplaal: iCnarU jers bir Kle ne< Ier die Be kei r de O' [gd. D ht te z band b je ove pc eer» jgenon iwerk PEL llen i rmoe Ook in de komende week kan de consument weer vol op profiteren van een geva rieerd aanbod van groenten en fruit en nog steeds tegen redelijke prijzen. Voor andij vie schommelt de prijs rond 60 cent per kilo. De spinazie is iets duurder namelijk 80 cent per kilo. Bospeen veran derde niet van prijs en kost nog steeds 1,60 per bos. Bleekselderij is ook de ko mende week weer te koop voor 75 cent per stuk. Als ge volg van het mooie najaars weer komen er nog steeds behoorlijk wat sperziebonen van buiten. Ze worden wel wat duurder, maar met een prijs van 2,60 per kilo zijn ze nog steeds redelijk betaal baar. De snijbonen zijn een stuk prijziger, men betaalt toch al gauw5,70 per kilo. Veel goedkoper en zeker niet minder smakelijk zijn de pronkbonen. Deze kosten op het ogenblik 2,70 per kilo. De bloemkool wordt weer wat duurder. Voor een grote maat betaalt men nu 2,85 per stuk, een maatje kleiner kost 2,16 per stuk. Broccoli is ook wat duurder gewor den, een halve kilo kost nu 2,40. Een groentesoort die al vroeg in het seizoen goed koop is, is witlof. Voor een kilo snijlof van uitstekende kwaliteit betaalt men op het ogenblik slechts 3,-. Lof van kwaliteitsklasse I kost 3,70 per halve kilo. Kroten en groene kool zijn voor ge ringe bedragen te koop. De kroten kosten 46 cent per kilo en de groene kool 44 cent eveneens per kilo. De spruiten zijn nog steeds goed koop, gemiddeld betaalt men 1,60 per kilo. Als de tempe ratuur wat daalt worden de spruiten wel iets duurder. De prijs van Chinese kool en die van spitskool is niet veran derd. Spitskool is voor 64 cent per kilo te koop en de Chinese kool kost f~l,14 per kilo. Knolvenkel is wel wat duurder geworden, maar deze groentesoort is naar ver houding nog steeds goedkoop, namelijk1,60 per kilo. Prei is nog wat in prijs gedaald, voor deze groente betaalt men nu 1,05 per kilo. De aubergines worden nu elke week wat duurder, de oogst loopt naar het eind. Ze kos- ue vleestomaten worden gesorteerd en verpakt. ten nu 3,25 per halve kilo. Kassla is spotgoedkoop, na melijk 28 cent per krop. De natuursla is wat duurder, een krop kost 40 cent. De ronde voor 1,20 per halve kilo en de vleestomaten 1,05 even eens per halve kilo. Kom kommers zijn duurder ge worden. De prijs ligt nu tus- exporttomaten zijn te koop sen/1,-en/1,40 per stuk. BINNENLAND/BUITENLAND BRUSSEL Herman de Croo, de Belgische minister van verkeer, heeft gisteren een zeer groot succes geboekt met een speciale actie van het openbaar vervoer, de „TTB-dag" (trein-, tram-, busdag). Vele duizenden Bel gen hebben, ongetwijfeld ge stimuleerd door het zonnige herfstweer, de gelegenheid aangegrepen om tegen spe ciaal gereduceerd tarief een uitstapje te maken. Tijdens de „TTB-dag" kon den de Belgen op een laag geprijsd kaartje de hele zon dag gebruik maken van alle trein-, bus- en tramlijnen in het land. Zo'n kaartje kostte voor de tweede klas bijvoor beeld iets meer dan dertien gulden per persoon en voor de eerste klas twintig gulden. Groepen van vier mensen betaalden voor de tweede klas rond de 33 gulden en voor de eerste klas ongeveer 53 gulden. Dat voordeeltje voor één dag maakte dat de spoorwegen, die 's morgens met een nor male zondagsdienst waren begonnen, al snel extra trei nen moesten gaan inzetten. Nog voordat het middaguur bereikt was, liepen er al 83 van zulke extra treinen. Vooral de Belgische kust en de Ardennen waren de reis doelen van de Belgen die een ware stormloop op de loket ten uitvoerden. Aan de kust waar een tramlijn de voor naamste badplaatsen ver bindt, moest al heel snel van de normale half-uursdienst overgeschakeld worden op een kwartierdienst. De Croo was zo onder de in druk van het succes, dat hij zondag verklaarde te over wegen volgend jaar goedkope kaartjes voor een heel week einde ter beschikking te stel len. Hij wil verder proberen of hij met de buurlanden van België overeen kan komen dat men dan met die kaartjes ook over de grens kan. „Sovjets sturen kazerne ruimte in BONN De Sovjet-Unie beschikt op het einde van de jaren negentig over een militair ruimtestation met een permanente bemanning van 100 mensen, zo bericht te gisteren de Westduitse zondagkrant Welt am Sonn- tag. Het blad baseerde de berichten op „kringen, die zijn ingevoerd in de wester se inlichtingendiensten". Het station zal worden uit gerust met ruimte-ruimte- -raketten en anti-satelliet- -laser, aldus de krant. Duarte wil gevangenen ruilen tegen dochter SAN SALVADOR De Salvado- raanse president Duarte heeft zich be reid verklaard 22 gevangen verzet strijders te ruilen voor zijn dochter, haar vriendin en 23 burgemeesters, die eerder zijn ontvoerd. Dit blijkt uit een radiocontact dat Duarte heeft ge had met een linkse guerrillagroep van de verzetsbeweging FMLN. De 35-ja- rige Ines Duarte werd, met haar 23-ja- rige vriendin Anna Villeda, op 10 sep tember ontvoerd vlakbij een universi teit in de hoofdstad San Salvador. Het ultimatum dat de guerrillagroep had gesteld voor de vrijlating van 34 ge vangenen is gisteravond afgelopen. SEOUL In het zuiden van Korea zijn zaterdag zes mensen om het leven gekomen, toen de tyfoon Brenda over het gebied raasde. Er worden 50 mensen vermist De doden vielen bij ongelukken in de hevige regen, waarmee de tyfoon gepaard ging. De vermisten waren opvarenden van zeker 10 vissersboten, die bij het eiland Cheju zonken in ruwe zee. In het gebied viel 31 centime ter regen in de afgelopen twee dagen, waardoor de land bouw ernstig getroffen werd. Honderden mensen raak ten dakloos. In de hoofdstad Seoul, waar de jaarvergade ring van het Internationaal Monetair Fonds en de We reldbank wordt gehouden, viel zware regen maar er wa ren geen meldingen van schade. Zware verliezer)^ bij Scheepjeswofe,* VEENÉNDAAL Schuppen, producent vLjt Scheepjeswol en Jagok één hawls. is over het op ^rcj april geëindigde boekjafde b 1984/85 in de verliezen gL isr; raakt door de slechte resuf geu taten in de fabriek in Ve^eid nendaal en door grote orgaancje nisatieproblemen in de Vekeëjst. enigde Staten. Het Veeneif daalse bedrijf leed een vei" lies van 2,6 miljoen (vor# jaar 100.000 winst), blijkt uit het jaarverslaj Het verlies in de Verenigt» Staten wordt omschrevej als fors. Miss naakt: titel kwijt MAASTRICHT Het „Natio naal Comité Miss Holland" heeft de 20-jarige Pasquale So- mers uit Maastricht laten we ten dat haar alsnog de titel Miss Holland 1985 is ontnomen omdat een weekblad naaktfo to's van haar publiceerde. De titel en de bijbehorende prij zen, zoals een motorfiets, gar derobe van 5.000 gulden en een cheque van 2.000 gulden, gaan nu naar de 20-jarige Mandy Jacobs uit Brunssum die op de tweede plaats eindig de. De ouders van Pasquale hadden via een kort geding plaatsing van de naaktfoto's willen voorkomen. ROTTERDAM Het ak koord dat de Surinaamse leider Desi Bouterse met de twee grootste politieke partijen in zijn land geslo ten zou hebben over een terugkeer naar de demo cratie, is een nieuwe faca de om de werkelijke aard van het regime te verber gen en een doorzichtige poging om buitenlandse hulp los te weken. Dit heeft de voorzitter van de Surinaamse bevrijdingsraad in Nederland, H. Chin-a-Sen za terdag in Rotterdam gezegd op SUSKE EN WISKE „ANGST OP DE AMSTERDAM' een bijeenkomst ter gelegen heid van het éénjarig bestaan van de Surinaamse vluchtelin genorganisatie Makmur in ons land. Volgens Chin-a-Sen moet de overeenkomst met de oud-politici Lachmon en Ar- ron, waaraan de betrokken partijen donderdag bekend heid hebben gegeven, gezien worden als een eerste stap op weg naar een „schijndemocra- tie". Het militantere lid van de Su rinaamse bevrijdingsraad in ons land, P. Somohardjo, voor zitter van Makmur, zei in Rot terdam ook dat Bouterse al leen politieke munt wil slaan uit de overeenkomst, omdat zijn land bijna bankroet is en Suriname steeds vaker op het internationale vlak wordt ver oordeeld. Volgens Somohardjo is het onverstandig van de ooit door Bouterse verguisde Lach mon en Arron om met de le gerleider in zee te gaan, omdat deze hen op elk gewenst mo ment weer kan laten vallen zonder dat zij in staat zijn maatregelen tegen Bouterse te treffen. Somohardjo verklaarde zich overigens bereid, voor het ge val de overeenkomst wel de gelijk inhoudelijke betekenis heeft, om direct naar Surina me af te reizen. Hij zou dan de achterban van ziin eigen partij, Pendawa Lima (Somohardjo is oud-parlementariër), bijeen roepen en in een massabijeen komst de aard van het regime Bouterse aan de kaak stellen De onthulling van het beeld van koningin Wilhelmina. Beeld Wilhelmina van sokhei getrokken BRIELLE Enkele uren voordat het zou worden onthuld heb ben onbekenden in de nacht van vrijdag op zaterdag een bron zen beeld van koningin Wilhelmina op De Markt in Brielle van zijn sokkel getrokken. Het monument was vrijdag in de loop van de dag alvast geplaatst en verankerd met stalen bouten. Even zo gemakkelijk zijn de bouten weer losgedraaid en werd het beeld omver geworpen, aldus de politie in Brielle. De opge lopen schade bleek gering, zodat het beeld zaterdag alsnog door drie voormalige verzetsstrijders kon worden onthuld Ylaggeschip Greenpeace bij Mururoa MURUROA Het vlaggeschip Greenpeace van de gelijknami ge milieuorganisatie is afgelopen vrijdag voor anker gegaan in de Stille Oceaan op 50 kilometer ten noorden van het atol Muru roa, waar Frankrijk kernproeven houdt. Het schip met 40 be manningsleden en journalisten aan boord voegde zich bij het jacht Vega, dat eerder bij het atol arriveerde. Er worden nog die andere protestschepen verwacht. De Greenpeace-schepen wor den nauwlettend in de gaten gehouden door de Franse marine. De Franse president Francois Mitterrand heeft de marine op dracht gegeven om desnoods met geweld te verhinderen dat schepen de 12-mijlszone rond het atol binnendringen. Maar Greenpeace heeft verklaard dat niet te zullen doen. WENEN Oliedeskundi gen zijn van mening dat het mislukken van de OPEC-besprekingen in Wenen en het dreigement van Equador om uit de or ganisatie te stappen niet direct tot lagere olieprij zen zullen leiden. De prijzen zullen vrij stabiel blijven deze winter, verklaar de Paul Mlotok, een oliedes- kundige van de Amerikaans investeringsmaatschappij Salo mon Brothers. De prijzen worden in stand ge houden door de inkrimping van de wereldvoorraden, die ten dele veroorzaakt wordt door Iraakse luchtaanvallen op het Iraanse olielaadstation op het eiland Kharg. Verder speelt de verhoogde vraag naar huisbrandolie een rol. Twee dagen overleg in Wenen eindigden in verdeeldheid. Zes lidstaten, waaronder Equador, eisten een groter aandeel in de totale produktie. Hun partners bleken echter niet bereid hun produktie terug te schroeven. De Saoedische olieminister Ahmed Zak Yamani deelde mee dat zijn land afgestapt is van het OPEC-systeem van vaste prijzen en opteert voor een flexibeler systeem, waarbij de prijs kan schommelen naar gelang de marktontwikkelin gen. De laatste lidstaat die zich hield aan het prijsstelsel van iar d irvin de OPEC Saoedi-Arabie |*aëli: wijzigt zijn beleid en tree|fens daarmee in het voetspoor vJ de andere door kortingen I bieden op de officiële OPEfo -prijzen. De voorzitter van de OPE de Indonesiche olieministlj Subroto, stelde dat het nieu# prijsbeleid van Saoedi-Arao van grote invloed zal zijn I de OPEC, die juist probe# haar greep op de oliemarkt ij rug te krijgen. Gevraagd waarom de OPÊ vast wil houden aan een offl ciële prijs van 28 dollar vat, als alle lidstaten korti| aanbieden op die prijs, zei I broto dat de officiële prijs r steeds van belang is als riclf snoer. Hij liet echter doorschemert dat het systeem van vaste pil zen zijn langste tijd wa| schijnlijk gehad heeft. We z nu 25 jaar bezig en er ligt t nieuwe periode voor ons, hij. >02) Bnsk} 5t ve> tgev GRATIS ELKE WOENSDAG DE al: iaan Hen c F55 het ter..." BIJLAGE BIJ UW KRANT MET *rd®n INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK Pr d< THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES (de V EN EEN COMPLETE AGENDA )od b< ?nsk! riijnei

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4