*11 half miljoen van led 12 kansen met één lotto-set Urap met rookpot: ï?t:B4 militairen ^in ziekenhuis EHl'ail'iï/j De Gaay Fortman verbaasd over reactie van Lubbers Ook ABN laat klanten betaalcheques afhalen «nas* EeicbcSouoant Êuid-Afrika komt terug ultimatum in ïaak-De Jonge KONINKLIJK HUIS Het enige wat nu telt, is uw handtekening. PvdA wil opheldering over briefwisseling Lubbers Gorbatsjov DIEFSTAL ROLLS ROYCE OPGELOST DE GANG BINNENLAND MAANDAG 7 OKTOBER 1985 PAGINA 3 rankbestrijdecs lij met borrelnota UINSCHOTEN Een daadkrachtige aan tak en een concreet beleid. Zo roemde voor- jtter Y. Dijkstra van de Algemene Neder- indse Drank bestrijd ings Organisatie ANDO), Nederlands grootste drankbestrij- irsorganisatie, zaterdagmiddag in Winscho- de vrijdag gepresenteerde ontwerp-nota Jcohol en samenleving" van staatssecreta- Van der Reijden (volksgezondheid), 'ningerjjrecteur S. Smeeces van de stichting ether- subsidifcclame (STER) toonde zich zeer sceptisch ver het voorgenomen verbod op alcoholre- |ame op de televisie. Volgens Smeeces is er een aantoonbaar verband tussen overmatig ot de klankgebruik en reclame op radio en tv. Ter inen raidersleuning van zijn betoog beriep hij zich ïgenvalp ..statistieken uit de hele wereld" Eigen P m te drfrS( - de bék' mo£v Een demonstrant tegen kerncentrales houdt een vuilnisem mer omhoog als symbool voor de plaats waar de plannen van minister Van Aardenne volgens hem thuishoren. Picknick in tuin Van Aardenne verijdeld DORDRECHT Ruim tweehonderd tegen standers van kernenergie hebben gisteren in Dordrecht geprobeerd te picknicken in de tuin van minister van Aardenne van econo mische zaken. De Basisgroepen tegen Kern- geweld en Militarisme hadden daartoe een oproep gedaan. Een en ander zou gepaard gaan met het aanbieden van een petitie aan minister Van Aardenne, die op dit moment echter op de Antillen verblijft. De actievoer ders werden op een steenworp afstand van de woning van Van Aardenne door de politie te gengehouden. De dag ervoor hadden de actievoerders een actiekamp op het industrieterrein Moerdijk opgericht. Van daaruit worden diverse acties ondernomen. Pogingen om de autosnelweg te blokkeren wérden gisteren door de politie verhinderd. Van der Reijden opteert voor ministerschap HILVERSUM Staatssecretaris van der Reijden wil in een nieuw kabinet alleen terugkeren als minister voor volksgezondheid. Slechts in die positie denkt hij te kunnnen voorkomen dat er opnieuw fors bezuinigd moet wor den op volksgezondheid. Voor de Vara-radio zei Van der Reijden zater dag: „De mensen in het veld zeggen dat het wenselijk is dat volksgezond heid een eigen minister krijgt. Ik denk dat dat juist is". Van der Reijden tekende daarbij aan dat hij zijn minis terschap als voorwaarde zal stellen bij de kabinetsformatie na de verkiezin gen volgend jaar. Dat is 1 een aai che k)EN HAAG Na het in- ,nma- |demen van rook uit een agtempfX^P01 zijn 84 militairen in noorlit voorzorg opgenomen meer m het militair hospitaal in ïtrecht, omdat de kans lestaat dat ze last krijgen iümp ü30 kortademigheid en (eelpijn. Een deel van i3 ien heeft het ziekenhuis JJ hmiddels weer verlaten. i3 fe militairen dienen bij de C-compagnie van het 42e pantser-infartteriebataljon in het Westduitse Seedorf. In de nacht van vrijdag op zaterdag ontstaken vier soldaten voor de grap een rookpot in de gang van het gebouw waar de mili tairen lagen te slapen. Deze potten, die onder meer zinkc- hloride bevatten, worden ge bruikt om een rookgordijn te leggen. Na elektrisch te zijn ontstoken worden zij vanaf een pansterwagen in het open veld gelanceerd. De vier militairen hadden de rookpot waarschijnlijk na een oefening achtergehouden. Zij ontstaken de rookpot met een draadje vanaf hun kamer: De officier van de wacht liet het gebouw onmiddelijk ontrui men, waarbij de militairen hun gasmaskers droegen. Hoe wel er volgens de woordvoer der geen directe klachten wa ren, werden de militairen za terdag toch per bus overge bracht naar Utrecht Fan j2 PRETORIA De Zuida- 3 rikaanse regering is za- i erdag teruggekomen van ïaar dreigement de diplo- i3 natieke onschendbaar- l\ ieid op te heffen van de J* Jude Nederlandse ambas- iade, waarin de gezochte ""Nederlander Klaas de lllllllllllonge is gevlucht. Dit >leek na twee dagen van iesprekingen tussen een dag de Nederlandse delegatie on- leiding van ambassa- jHÉeur in algemene dienst H^pVijnaendts en de Zuida- |g| 'rikaanse minister van iuitenlandse zaken, Roe- ntmet l0f „Pik" Botha. 4S.MUZnj GDfDA^retoria heeft zoals bekend sen Nederlands verzoek afge lezen dat De Jonge naar het lieuwe ambassadegebouw in Pretoria kan worden overge- racht. Sotha verklaarde dat als ge- "et ïrolg van het overleg met de ervoig^je(jerjan(jse delegatie er ne/ ^dinsdag niets zal gebeuren". 1 in Minister Botha zei dat als re in, h<|uitaat van de „vruchtbare be- 20 Mprekingen" een confrontatie de j)ver de zaak-De Jonge tussen vangteide regeringen is voorko- het vffien. a tot baktijtftet hoofd van de Nederlandse Leg if vaardiging, ambassadeur in bord ilgemene dienst H. Wij ooi pepaendts, verklaarde optimisti- k in Icher te zijn dat een regeling Ie bld>an worden bereikt. on kap de kl gepe iprikc pomp groei de laai peren citrt t dooi 7 oktober Prinses Margriet in Den Haag een tentoonstelling ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het bureau interlandelijke adoptie van de vereniging wereldkinderen. 8 oktober Prinses Margriet opent de Europese kampioenschap pen tafeltennis voor ge handicapten. Voor de kampioenschappen heb ben zich 285 deelnemers uit 22 landen ingeschre- Een staatssecretaris is bedreven in het plaatsen van handteke ningen, maar dit was toch wel even wennen voor bewindsman Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat. Bij de overhandiging van 200 onderscheidingen aan chauffeurs in het beroepsgoede- renvervoer werd hem zaterdag een gipsen been ter onderteke ning gepresenteerd. De onderhavige chauffeur had evenals zijn collega's langdurig schadevrij gereden, maar maakte brokken met de benenwagen. Dat alles leverde hem behalve de titel „Rid der van de weg" een krabbel van de staatssecretaris op. Week van het Brood Onthaald door het „Bakkersorkest" gaat Tony Dirks in de Brabanthallen met de armen omhoog door de finish. Hij kwam als eerste aan in de wedstrijd- en prestatieloop „De zeven mijlen van Den Bosch" waarmee zaterdag de Week van het Brood '85 officieel werd geopend. HILVERSUM Oud- De Gaay Fortman is verbaasd over de aard van de reactie van premier Lubbers op de kritiek die door een groep vooraanstaande Nederlanders is geuit op de stelselwijziging in de sociale zekerheid. „Ik zou me kunnen voorstellen dat de heer Lubbers andere woor den zou hebben gekozen. Ik vind zijn reactie ook in strijd met de wijze waarop hij in de regel met tegenstanders om gaat. Maar ja, iedereen over komt zoiets wel eens", aldus de oud-minister vanmorgen voor de NCRV. Lubbers hekelde zaterdag op een CDA-bijeenkomst in Til burg de kritiek van de groep van voornamelijk prominente CDA'ers, die hij dermate sug gestief noemde dat de mensen angst wordt ingeboezemd. Lubbers meende dat de groep oplossingen had moeten aan dragen, alleen maar hekelen noemde hij a-sociaal. De Gaay Fortman daarover: „Het is in de eerste plaats een petitie aan de Staten-Generaal met de bedoeling dat die drif tig zal kijken naar de kabi netsplannen. Dan mag je van degenen die daar bezwaar te gen hebben niet verwachten dat ze onmiddellijk met een pasklare oplossing komen. Je mag wel verwachten dat de kritiek gefundeerd is en gear gumenteerd is en dat is naar mijn mening het geval". Lubbers wees zaterdag het verwijt dat het kabinet over haast te werk zou gaan van de hand. „Dat gaat me te ver, aangezien we al een flink aan tal jaren bezig zijn. Als tijdens de parlementaire behandeling van de wetsvoorstellen mocht blijken dat bepaalde onderde len wellicht nog wat zorgvul diger kunnen, dan zullen die uiteraard worden bijgesteld", aldus Lubbers. De minister-president merkte over het feit dat zoveel CDA'ers de brief hebben on dertekend nog op dat >vje je dan weer eens realiseert hoe veel christen-democraten het huidige stelsel hebben opge bouwd". AMSTERDAM Na de Nederlandse Midden stands Bank (NMB) heeft nu ook de Algemene Bank Nederland (ABN) de klanten in heel Nederland laten weten, dat zij voort aan zelf de betaalcheques moeten gaan halen bij de bankfilialen. De ABN maakt daarmee niet langer gebruik van de posterij en om de cheques thuis te be zorgen. Een proef in Amster dam en omgeving, waar het publiek volgens een woord voerder van de ABN „met be grip" reageerdejop het zelf af halen van de cheques, heeft de bank hiertoe doen besluiten. Aanleiding tot die proef was het aantal diefstallen van che ques, dat volgens de woord voerder een aanzienlijk scha debedrag betekende. Ook el ders in het land was de ABN al over gegaan tot deze maat regel als een groot aantal dief stallen geconstateerd werd. Het probleem beperkt zich niet tot" de stad, aldus de woordvoerder. Volgens hem zijn bendes ook tuk op cheques in de groene buiten-brieven bussen van de PTT in landelij ke gebieden. De NMB ging de ABN jaren geleden al voor. Het grote aan tal diefstallen leidde ertoe, dat de NMB zelf ging zorgen voor beveiligd vervoer van de che ques. Ook NMB-klanten moe ten de cheques halen in het bankfiliaal, maar in een enkel geval worden ze door de NMB zelf bezorgd, aldus een woord voerder. Ook de Amrobank zal ertoe overgaan de cheques zelf te laten afhalen door de klanten bij de filialen. Waar schijnlijk gaat dat begin vol gend jaar in, aldus een woord voerder van deze bank. De Rabobank laat het aan de fili aalbedrijven zelf over of ze de cheques per PTT laten bezor gen. Voor de PTT is de beslissing van de ABN geen reden tot verandering. Het staatsbedrijf zal geen maatregelen treffen om de post beter te beveiligen tegen diefstal van cheques. Hoe de Postbank zelf toekomst de betaalcheques at de klanten doet toekomen volgens een woordvoerder vj de PTT nog een open vraag. Zeg nee tegen de kruisraketten. Teken het Volkspetitionnement. Geen kaart ontvangen? Bel 020-238672 en u krijgt'm direct I toegestuurd. Bijdrage storten? De organisatie van I het Volkspetitionnement kost veel geld. Geef steun. Stort wat u missen kunt op postgiro 77555 tn.v. Volkspetitionnement, Amsterdam. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Partij van de Arbeid wil dat de geheime briefwisseling tussen premier Lubbers en de Sovjetrussische partijleider Gorbatsjov open baar wordt gemaakt. Dat zei ex-PvdA-minister van Defen sie Stemerdink, thans kamer lid, zaterdag voor de VARA- radio. Hij zal over de briefwis seling, waarvan premier Lub bers vrijdag na het kabinetsbe raad melding maakte, deze week vragen stellen. Stemerdink is op persoonlijke titel lid van de bemiddelings groep rond de zakenman Van Eeghen, die twee weken gele den de Sovjet-Unie heeft laten weten geïnteresseerd te zijn in de mogelijkheden ter plaatse de opgave van het aantal Rus sische SS-20-raketten te kun nen verifiëren. In de groep rond Van Eeghen zit ook het CDA-kamerlid De Kok. Ste merdink zei te verwachten dat de Sovjet-Unie rond half okto ber zal laten weten dat de ver ificatie-commissie welkom is. Van Eeghen spreekt in Mos kou met Arbatov, een belang rijk adviseur van Gorbatsjov op het terrein van de buiten landse politiek. Voormalig minister van justi tie dr. I. Samkalden (PvdA) sloot zich voor de VARA-radio aan bij de opvatting dat voor het kruisrakettenverdrag een tweederde kamermeerderheid vereist is. Hij zette zich op di verse punten af tegen de over wegingen van de Raad van State, die meent dat dit niet hoeft op te gaan voor de kruis raketten. De termijn van vijf jaar waar binnen het plaatsingsverdrag met de Verenigde Staten niet kan worden opgezegd zoals het kabinet wil is Samkal den een doorn in het oog. Samkalden verwees onder meer naar de optie voor Ne derland om de NAVO binnen een jaar te verlaten door op zegging van het verdrag. Sam kalden sprak van eten tegen strijdigheid die in de praktijk weliswaar nooit zal optreden. ADVERTENTIE Haal nu snel zo'n handige 1.23. Lotto-set waarmee u mee- prijzen. Bovendien speelt u ook mee met 't Cijferspel - hoofdprijs 'n speelt in het grandioze prijzenfeest van Ted en Mariétte. Een com- ton - en geeft uw formuliemummer gratis kans op extra geld- en plete set, waarmee u in de shows van oktober, november én reisprijzen. De sets moeten uiterlijk deze week ingeleverd worden, december meespeelt kost slechts f 17,70. Daarmee heeft u 12 Setsen losse formulieren zijn verkrijgbaar bij uw Lotto/Toto-inlever- kansen op 't half miljoen of één van de tienduizenden andere geld- adres. Adressen vindt u in de Gouden Gids onder" Lotto/Toto". friemels ALBRANDSWAARD De rijkspolitie van het Zuidhol landse Albrandswaard (ge meente Poortugaal) denkt met de aanhouding van de 33-jari- ge Berlicummer W.S. de dief stal van een Rolls Royce ter waarde van 200.000 gulden te hebben opgelost. Van de auto, die 4 februari in Rhoon werd gestolen, werden onderdelen teruggevonden Voorhout en Nederhemert. Onderzoeken leverden destijds geen resultaat op, maar een politieman van de verkeers- groep Den Haag herinnerde zich dat een soortgelijke Rolls Royce bij een aanrijding in 1984 total loss was geraakt. Op zoek naar de schade-auto bleek dat deze was doorver kocht aan een garage in Ne derhemert Verder leidde het spoor naar de garage in Voor hout, van de gebroeders O. uit Leiden. Bij huiszoekingen trof de poli tie vervolgens in Voorhout en Nederhemert verschillende onderdelen van de gestolen Rolls aan. Het was de bedoe ling geweest om de schade auto met onderdelen van de gestolen limousine te repare- REISLUST 1 „Het beheren van de porte feuille Buitenlandse Zaken in een klein land als Nederland heeft één voordeel: je hebt zo'n lekker groot buiten land", heeft oud-minister Luns ooit eens gezegd. Hij maakte van dat grote buiten land dan ook dankbaar ge bruik. Luns stond erom be kend dat hij als minister va ker buiten dan binnen onze grenzen vertoefde. De huidige minister van Bui tenlandse Zaken, Van den Broek, heeft er in de afgelo pen drie jaar trouwens ook al heel wat luchtkilometers op zitten, maar volgens ingewij den in het Haagse politieke circuit wordt zijn reislust nog overtroffen door die van staatssecretaris Bolkestein van Economische Zaken, die tot taak heeft de export van Nederlandse produkten te bevorderen. Met zijn han delsmissies heeft hij in totaal al enkele malen de omtrek van de aarde afgelegd. Opmerkelijk is dat dezer da gen bijna alle ministers en staatssecretarisen de reiskrie- bels schijnen te hebben. Voor een deel is dat wel verklaar baar. In het laatste jaar van een kabinetsperiode zijn er onder de niet zo veelvuldig reizende bewindslieden altijd een paar die elke gelegen heid aanpakken om vóór het einde van de rit nog even op rijkskosten een flinke trip te maken. Je weet immers maar nooit of je al dan niet in een volgend kabinet zult terugke ren. En wat is er mooier dan namens de Nederlandse rege ring een ver vreemd land te bezoeken en daar in de wat ten te worden gelegd? Zo za- staatssecretaris Brokx Volkshuisvesting on langs voor een achtdaagse reis naar Indonesië vertrek ken. En binnenkort staan op Schiphol vliegtuigen gereed voor zijn collega 's Ploeg (Landbouw en Visserij) die naar Zuid-Korea gaat, Korte- van Hemel (Justitie) die af reist naar Thailand, Scher penhuizen (Verkeer en Wa terstaat) die Zweden zal be zoeken en Van Leijenhorst (Onderwijs) die wil rondkij ken in Israël. REISLUST 2 Van de ministers hebben Korthals Altes (Justitie) en Deetman (Onderwijs) er net een reis naar de Verenigde Staten op zitten en Brinkman (WVC) een trip naar Spanje. Braks (Landbouw) vertrekt over twee weken naar Polen, Van Aardenne (Economische Zaken) gaat de Nederlandse Antillen met een bezoek ver eren en voor Smit-Kroes zijn al tickets besproken voor be zoekjes aan enkele EG-lan- den en aan India en Saoedi- Arabië. gen Ruding: „Na twee uur dacht ik dat men nog steeds met de voorbereidingen bezig was, maar toen bleek de hele ope ratie al te zijn uitgevoerd". Op dit moment verblijven de ministers Ruding (Financiën) en Schoo (Ontwikkelingssa menwerking) in de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoel voor een vergadering van het In ternationaal Monetair Fonds. Op weg naar Seoel heeft Ru ding nog een bezoek aan Pe king gebracht en, zoals be kend, leverde dat hem een onvrijwillig verblijf van ne gen dagen in een ziekenhuis op. Hij kreeg daar last van een acute blindedarmontste king en werd door een team van Chinese doctoren geope reerd. Het afgelopen week einde verklaarde de be windsman in Seoel, dat zijn appendix onder plaatselijke verdoving is verwijderd. „Het was gebeurd voor ik er erg in had", aldus Ruding. „Ik was tijdens de gehele operatie bij kennis. Ik keek tegen een gordijn aan waar achter de artsen aan het werk waren. Na twee uur dacht ik, dat men nog steeds met de voorbereidingen bezig was, maar toen bleek de hele operatie al te zijn uitge voerd". WATERKONIJN 1 Tussen de vele kamerdebat ten, waarin de zware kost van de Nederlandse politiek door kamerleden en be windslieden wordt vermalen met doorwrochte (maar som- stijds o zo saaie) betogen, sluipt tot veler opluchting af en toe ook wat lichter mate riaal. Dat zijn bijvoorbeeld wetsontwerpjes die geen schokkende gevolgen zullen hebben, maar die even zo goed het fiat van de Kamer behoeven. De kamerdebatten in deze categorie verlopen veelal een stuk luchtiger en begrijpelij ker dan gewoonlijk. Geen in gewikkelde zinsconstructies, doorspekt met cryptische af kortingen, maar normaal huis-tuin-en-keuken Neder lands. Dat laatste is helaas nog altijd meer uitzondering dan regel in 's lands verga derzaal. Afgelopen week stemde één der debatjes ons weer hoop vol, te meer daar de bijdra gen van de deelnemende ka merleden niet alleen leer zaam waren, maar ook nog met humor werden gebracht. Als volleerde biologiedocen- ten wierpen de deelnemers aan dit curieuze debat zich op het letterlijk „diepgravende" onderwerp van de muskus- rattenbestrijding. Vooral het CDA-kamerlid Eversdijk zette alles in het werk de muskusrat van enige blaam te zuiveren. Met de betiteling als „rat" doet men het beestje uit de familie der woelmuizen onrecht aan, vond hij. Hij kreeg van alle zijden instemming voor zijn voorste] het beest voortaan aan te duiden als „waterko nijn", zoals de Belgen het dier noemen. Want het wa terkonijn, de muskusrat dus, is een erg schoon en lief dier, een vegetariër die geen vlieg kwaad doet: „Een wezen dus zoals er maar weinig op aar de rondlopen". Maar, ver volgde Eversdijk, het water konijn veroorzaakt niettemin problemen: hij vermenigvul digt zich in ijltempo en vormt door zijn niet aflaten de graafwerkzaamheden een bedreiging voor de dijken. WATERKONIJN 2 „Het zou prima zijn als die meer dan een half miljoen waterkonijnen zich alleen be zighielden met vrijen, want dat graven kan ons waterrijk land niet hebben. En dus moeten ze bestreden worden. In België doet men dat door ze op te eten. Maar ja, er is enig verschil tussen Neder landers en Belgen en wij be strijden ze dus gewoon", con stateerde Eversdijk nuchter. Zijn PvdA-collega Zijlstra was overigens allerminst overtuigd van het vredelie vend karakter der waterko nijnen: „Ik herinner mij dat ik zo'n vijftien jaar geleden in Luxemburg wel eens een waterkonijn aan de broek spijp van een fietser heb zien hangen!". Ook Eversdijk diepte een cu rieuze anecdote uit zijn her inneringen op. Enige jaren geleden was het de VVD'er Tuijnman die op de minis- tersstoel van Verkeer en Wa- terstaat zat. Op zijn begroting was té weinig geld beschik baar voor de bestrijding van de muskusratten, vond de Kamer. CDA en PvdA dien den daarom een voorstel in om twee miljoen gulden weg te halen uit de begrotingspost voor portokosten van het de partement. Voor dat geld zouden professionele mus kusratten vangers moeten worden aangesteld. Minister Tuijnman was het allerminst met deze ingreep eens en verzuchtte in de kamermi crofoon: Verrekt nog an toe, nou kopen ze al ratten voer van m'n postzegels.'". Sinds dien worden de in ons land aangestelde rattenvangers op het ministerie van Verkeer en Waterstaat schertsender wijs postzegelvangersge noemd, aldus Eversdijk. DE KAMER DEZE WEEK De Tweede Kamer doet het deze week rustig aan, om dat de fracties zich moeten voorbereiden op de volgen de week te houden algeme ne politieke beschouwin gen over de rijksbegroting voor 1986. Woensdag en donderdag komen alleen enkele comissies in verga dering bijeen. Er wordt ge sproken over het behoud van „groen Nederland", over het misbruik van soci ale voorzieningen en over de samenwerking tussen gemeente- en rijkspolitie.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3